Tagi noscript: czym są i jak wpływają na pozycjonowanie?

Tagi noscript czym sa i jak wplywaja na pozycjonowanie

JavaScript to język programowania, który jest bardzo przydatny w projektowaniu stron internetowych i pozwala wyświetlać wiele dynamicznych elementów. Może się jednak zdarzyć, że przeglądarka internetowa użytkownika nie będzie obsługiwała JavaScript lub obsługa ta będzie wyłączona. Wówczas warto wykorzystać tagi noscript. Czym one są, jak wpływają na pozycjonowanie i jak je skutecznie wykorzystywać na stronie internetowej?

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Co to są tagi noscript?

Roboty Google miewają problem ze sprawnym wyrenderowaniem elementów wdrożonych na stronie w języku JavaScript. Jednak algorytm jest stale rozwijany i obecnie, w przypadku pojawienia się na stronie elementów JavaScript treści strony internetowej indeksują bardziej zaawansowane roboty. Mimo to niektórzy specjaliści SEO zalecają, by stosować tag noscript. . Jest to tag (fragment kodu) HTML, który powoduje wyświetlenie alternatywnej treści tym użytkownikom, którzy wyłączyli obsługę Javascript lub których przeglądarka nie obsługuje tego języka. W teorii powinno być to rozwiązanie dobre dla pozycjonowania stron. Okazuje się jednak, że nie zawsze tak jest, a nieumiejętne stosowanie tagów noscript może zaszkodzić SEO Twojej witryny.

 

Gdzie warto wykorzystywać tagi noscript?

Tagi noscript służą do oznaczania zawartości strony o dynamicznym charakterze, czyli takiej, do której wyświetlenia potrzebny jest język JavaScript. Były one bardzo przydatne wówczas, gdy roboty Google nie były w stanie odczytywać zawartości w języku JavaScript. Obecnie roboty Google radzą sobie z tym wyzwaniem, jednak nie są doskonałe i wciąż warto wykorzystywać tagi noscript do oznaczania zawartości znajdującej się w:

 • sliderach,
 • listach rozwijanych according,
 • przypadku paginacji (stronicowania).

Tag noscript powinien znaleźć się w kodzie strony tuż po kodzie JavaScript. Tag noscript wygląda następująco:

<script type="text/javascript">

document.write(" Twoja treść ")

</script>

<noscript>Twoja treść</noscript>

 

Tagi noscript i javaScript a SEO - czy roboty odczytują zawartość umieszczoną w tagu noscript?

W 2013 roku Google ogłosiło postęp w zakresie renderowania treści JavaScript przez roboty Google. Roboty są w tym coraz lepsze, jednak mimo to nie odczytują zawartości JavaScript tak dobrze, jak tej dostępnej w języku HTML. By ułatwić zadanie robotom Google, stosuje się tagi noscript. Warto jednak umieszczać w nich dokładnie taką treść, jak ta umieszczona w języku JavaScript - w innym przypadku działanie może być uznane za niezgodne z wytycznymi Google. Jeszcze kilka lat temu wielu webmasterów wykorzystywało tagi noscript do umieszczania w nich słów kluczowych. To błąd, który może spowodować kary ze strony Google. Jeśli treść jest kluczowa dla pozycjonowania strony, powinna znaleźć się w zawartości HTML. 

 

Sposób renderowania JavaScript przez roboty Google, źródło: https://developers.google.com/search/docs/advanced/javascript/javascript-seo-basics?hl=en

 

Zalety i wady tagów noscript

Dzięki zastosowaniu tagu noscript:

 • ułatwiasz robotom Google odczytywanie treści JavaScript,
 • zapewniasz lepsze wrażenia użytkownikom, których przeglądarki nie obsługują JavaScript lub którzy wyłączyli JavaScript.

Implementacja tagów noscript wymaga jednak więcej czasu, pieniędzy i wysiłku. Co więcej, dodanie nowych elementów powoduje rozbudowę kodu strony. Im bardziej złożony kod strony, tym dłuższy czas ładowania witryny (który jest czynnikiem rankingowym), jednak w przypadku dodania tagów noscript rozbudowa nie powinna znacząco wpłynąć na efektywność i prędkość strony.

Nieumiejętne wykorzystanie tagów noscript może jednak nieść negatywnie skutki w zakresie pozycjonowania strony. Jeśli na każdej z Twoich stron w witrynie będzie wyświetlać się komunikat zachęcający użytkownika do włączenia obsługi JavaScript, Twoja strona może  doprowadzić do frustracji użytkownika, który trafi na nią trafi i nie będzie mógł wyświetlić jej zawartości. To może zwiększyć współczynnik odrzuceń i zmniejszyć współczynnik konwersji.


Myślisz o promocji swojej strony w internecie?

 

Jak umiejętnie wykorzystać tagi noscript w pozycjonowaniu? Kilka wskazówek ekspertów

Jak stosować tagi noscript, by nie ograniczać efektów pozycjonowania? Skorzystaj z naszych wskazówek.

 • Wykorzystuj tagi noscript tylko tam, gdzie są one  konieczne.
 • Zadbaj, by treść tagu noscript dokładnie odzwierciedlała zawartość treści zamieszczonej w JavaScript.
 • Nie umieszczaj w treści noscript naprawdę ważnych treści, istotnych dla użytkownika i robotów Google - umieść je w języku HTML, który jest lepiej rozumiany przez Google.
 • Nie umieszczaj linków w zawartości noscript - roboty Google mogą je potraktować jako spam, ponieważ w przeszłości deweloperzy wykorzystywali tag noscript do działań niezgodnych z wytycznymi dla webmasterów.
 • Jeśli musisz wykorzystać tag noscript na różnych podstronach, zadbaj o to, by treści komunikatów różniły się od siebie.
 • Możesz zastosować komunikat zachęcający do włączenia JavaScript w postaci graficznej. Dzięki temu roboty Google nie zaindeksują treści tekstowej i  nie będą jej wyświetlać w organicznych wynikach wyszukiwania. 

 

Podsumowanie

Obecnie większość wyszukiwarek wyświetla użytkownikom treść zawartą w JavaScript, a roboty Google coraz lepiej radzą sobie z jej indeksowaniem. Jeśli mimo to masz potrzebę wykorzystania tagu noscript, zastosuj się do naszych wskazówek, by uniknąć negatywnego wpływu noscript na pozycjonowanie sklepów i stron internetowych. 

 

Poznaj hisorie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
5
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 600 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Choć zawodową karierę zaczynała od pracy dziennikarki sportowej, dziś w agencji widoczni z powodzeniem tworzy merytoryczne artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads. Odbyła szkolenia “Google Analytics dla początkujących” oraz “Podstawy marketingu internetowego”. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając polskie i zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Google). Sprawnie posługuje się nie tylko słowem pisanym – do tworzenia treści wykorzystuje takie narzędzia jak SurferSEO, SENUTO, Ahrefs czy SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Tagi noscript: czym są i jak wpływają na pozycjonowanie?

Średnia ocen użytkowników4.85 na podstawie 125 głosów

UDOSTĘPNIJ