Jaki typ reklamy na YouTube wybrać? Przygotuj się do kampanii wideo

jaki typ reklamy na youtube

Zgodnie z raportem „Digital 2020: Poland” najpopularniejszym medium społecznościowym w Polsce jest YouTube. Korzysta z niego aż 92% internautów. Żadna inna platforma nie pozwoli na dotarcie do tak wielu, zróżnicowanych odbiorców. Dzięki dużemu zasięgowi, YouTube jest też atrakcyjną przestrzenią dla reklamodawców. Dowiedz się, jak reklamować firmę na YouTube i zacznij tam swoją pierwszą kampanię.

 

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Rodzaje reklam na YouTube

Google Ads umożliwia tworzenie kampanii z wykorzystaniem różnego rodzaju formatów wideo. Ich odpowiednie dopasowanie do swoich celów sprawi, że osiągnięcie założonego efektu będzie znacznie łatwiejsze. Warto pamiętać, że większość tych reklam można promować nie tylko na YouTube, ale również w różnych witrynach i aplikacjach należących do sieci partnerów wideo Google. Wśród rodzajów reklam na YouTube wyróżnia się:

 

Reklamy In-Stream możliwe do pominięcia

To rodzaj reklamy, który jest odtwarzany przez filmem na YouTube lub w trakcie jego trwania lub tuż po. Wyróżnia je to, że można je pominąć po pięciu sekundach. Reklama musi trwać nie mniej niż 12 sekund, lecz zaleca się by nie trwała dłużej niż 3 minuty. Tego typu reklamy In-Stream można wykorzystać na YouTube oraz w witrynach i aplikacjach należących do sieci partnerów wideo Google.

 

Reklama In-Stream możliwa do pominięcia na YouTube. Źródło: YouTube

 

Ile kosztuje reklama in-stream możliwa do pominięcia?
Koszt takiej reklamy zależy od wybranej strategii kampanii. W przypadku CPV będziesz płacić za reklamę wyłącznie wtedy, gdy użytkownik obejrzy co najmniej 30 sekund reklamy lub całą, jeśli jest krótsza niż pół minuty. Płatność będzie również naliczona, jeżeli użytkownik wejdzie w interakcję z reklamą. Z kolei w przypadku strategii ustalania stawek np. Docelowy CPM płaci się za liczbę wyświetleń.

 

Reklamy In-Stream niemożliwe do pominięcia

Według badań przeprowadzonych przez IPG reklamy na YouTube automatycznie pomija aż 76% użytkowników. W związku z tym, żeby dotrzeć do użytkowników, warto rozważyć reklamę In-stream niemożliwą do pomnięcia. Taka forma promocji świetnie się sprawdzi przy budowaniu świadomości dotyczącej marki. Tego typu reklamy na YouTube trwają maksymalnie 15 sekund i pojawiają się zarówno przed, po, jak i w trakcie filmu. Można je wykorzystywać w filmach w YouTube oraz w witrynach i aplikacjach należących do sieci partnerów wideo Google.

Reklama In-Stream niemożliwa do pominięcia na YouTube. Źródło: YouTube

 

Ile kosztuje reklama in-stream niemożliwa do pominięcia?
W przypadku reklamy In-Stream niemożliwej do pominięcia płaci się za każde wyświetlenie reklamy. Wynika to z faktu, że są one objęte strategią określania stawek CPM.

 

Reklamy wideo Discovery

Tego typu reklamy składają się z tekstu oraz graficznej miniatury filmu i wyświetlają się użytkownikom, gdy odkrywają oni inne treści. Wizualnie przypominają one reklamy wyświetlane w wynikach wyszukiwania Google. Reklamy wideo Discovery pojawią się na przykład w wynikach wyszukiwania w YouTube, jako propozycje obok powiązanych tematycznie filmów albo na stronie głównej YouTube na komórki. Gdy użytkownik kliknie w wybrany materiał, reklama wyświetli się na wybranej stronie lub na stronie głównej kanału w YouTube.

Przykładowa reklama Discovery na YouTube.

 

Ile kosztuje reklama wideo Discovery?
Za reklamę będziesz płacić tylko wtedy, gdy użytkownik kliknie w miniaturę.

 

Bumpery reklamowe

To podgatunek reklamy In-Stream niemożliwej do pominięcia, który trwa maksymalnie 6 sekund. Może się wyświetlać przed, po lub w trakcie filmu. Ten rodzaj reklamy jest dostępny w filmach w YouTube oraz w witrynach i aplikacjach należących do sieci partnerów wideo Google. To rozwiązanie szczególnie polecane dla osób, które chcą budować świadomość dotycząca marki i zwiększyć zasięgi.

Ile kosztują bumpery reklamowe?

Bumpery reklamowe należą do strategii określania stawek CPM, dlatego płaci się za każde wyświetlenie reklamy.

 

Reklamy w banerze masthead

To rodzaj reklamy, który zaczyna się odtwarzać z wyłączonym dźwiękiem, można ją dowolnie dostosować do wyświetlania na komputerach, komórkach oraz telewizorach. Warto podkreślić, że ten rodzaj reklamy można zrealizować tylko u przedstawiciela handlowego Google.

Reklamy w banerze masthead na komputer
Automatycznie odtwarza się ona bez dźwięku przez maksymalnie 30 sekund na górze strony głównej YouTube. Reklama może być wyświetlana w formacie szerokoekranowym lub w formacie 16:9 razem z panelem informacyjnym po prawej stronie. Użytkownik może kliknąć miniaturę odciszenia filmu, gdy chce zapoznać się z dźwiękiem reklamy. Z kolei, gdy kliknie w film lub miniaturę, zostanie przekierowany na stronę odtwarzania filmu w YouTube.

Reklamy w banerze masthead na komórkę
Reklama wyświetlana na stronie pojawia się bez dźwięku w całości na górze aplikacji YouTube lub strony głównej m.YouTube.com. W wersji mobilnej reklama zawiera miniaturę, nagłówek, tekst opisu, a także CTA. Po kliknięciu w użytkownik zostanie przekierowany do strony odtwarzania filmu w YouTube.

Reklamy w banerze masthead na telewizor
Odtwarza się ona automatycznie bez dźwięku na górze aplikacji YouTube na telewizory. Może się wyświetlać zarówno w formacie szerokoekranowym, jak i w formacie 16:9. Użytkownicy mogą zarządzać interakcjami z reklamą za pomocą pilota. Jeżeli użytkownik kliknie w reklamę, zostanie przekierowany na stronę filmu w trybie pełnoekranowym. Należy pamiętać, że reklamy w banerze masthead na telewizor nie mogą obejmować wezwań do działania.

Ile kosztuje reklama w banerze masthead?
Takie reklamy są dostępne do realizacji tylko w ramach rezerwacji, dlatego opłata za reklamę naliczana jest według CPM, czyli stawki kosztu tysiąca wyświetleń. Przy oszacowaniu stawki i określeniu docelowej liczby wyświetleń reklamy można uzyskać wsparcie zespołu reklamowego Google.

 

Chcesz stworzyć skuteczną kampanię na YouTube?

 

Jak skutecznie kierować budżetem w kampanii na YouTube?

Ile kosztuje reklama na YouTube? Koszt promowania firmy na YouTube jest uzależniony od wybranej metody kierowania kampanii i jej skuteczności. Po analizie rodzajów reklam dostępnych na YT można uznać, że najczęściej wykorzystywane jest rozliczanie na podstawienie liczby odtworzeń. Oczywiście, wpływ ma również określona w Google Ads stawka za obejrzaną przez użytkowników reklamę. W Polsce koszt wyświetlenia jednej reklamy na YouTube wynosi zazwyczaj od kilku do kilkunastu groszy.

Warto zauważyć, że koszt reklamy na YT jest relatywnie niski, jeśli weźmiemy pod uwagę dostęp do szerokiej grupy odbiorców i możliwość dowolnego zdefiniowania grupy docelowej. Spośród milionów ludzi możemy wybrać mniejszą grupę i dotrzeć z reklamą do wybranych klientów za pomocą ograniczeń np. lokalizacyjnych, wiekowych itp. W dodatku promocja firmy na YouTube jest o tyle korzystna, że w większości przypadków płaci się za realny efekt, tj. obejrzenie reklamy lub interakcję.

Reklama na YouTube może przynieść świetne efekty w postaci generowania zapytań sprzedażowych, pod warunkiem dopasowania kampanii do swoich planów biznesowych. W tym celu reklamy Google Ads w YouTube mogą być kierowane na odbiorców (do kogo ma dotrzeć reklama?) oraz na treść (gdzie ma się wyświetlać reklama?).

 

Metody kierowania na odbiorców

 • Grupy demograficzne (wiek, płeć, status rodzicielski, dochód gospodarstwa domowego odbiorców)
  Szczegółowe dane demograficzne (szerokie grupy odbiorców o wspólnych cechach, np. studenci, młodzi rodzice)
 • Zainteresowania (odpowiednie kategorie odbiorców zainteresowanych określoną tematyką. Nawet, jeżeli przeglądają strony o innych zagadnieniach.)
  • Segmenty odbiorców o podobnych zainteresowaniach (użytkownicy, którzy wykazali już zainteresowanie danym tematem)
  • Niestandardowe segmenty odbiorców o podobnych zainteresowaniach (osoby lepiej dopasowane do marki w porównaniu z szerokimi grupami odbiorców o podobnych zainteresowaniach. Na przykład zamiast docierać do osób, które interesują się tańcem, reklamy będą docierać do osób, które ćwiczą konkretnie balet)
  • Zdarzenia z życia (przeprowadzka, ukończenie studiów, rozstanie, ślub, narodziny dziecka)
  • Segmenty odbiorców na rynku (kategoria odbiorców, którzy szukają informacji o Twoich produktach i rozważają zakup usług lub produktów, jakie oferujesz)
  • Segmenty niestandardowe (na podstawie słów kluczowych wpisywanych przez użytkowników w Google, pozwalają docierać do odbiorców w momencie, gdy podejmują decyzje o zakupie)
 • Twoje segmenty danych (po połączeniu konta Google Ads z YouTube możesz docierać użytkowników na podstawie ich wcześniejszych interakcji z Twoimi filmami, reklamami wideo, witryną lub aplikacją mobilną)
 • Lista klientów (możesz korzystać z własnych danych gromadzonych online i offline)
 • Podobni odbiorcy (funkcja kierowania oparta na listach utworzonych na podstawie danych własnych, na podstawie których reklamy są kierowane na nowych użytkowników o cechach podobnych do stałych odbiorców)

 

Metody kierowania na treść

 • Miejsca docelowe (np. kanały YouTube, filmy w YouTube, witryny w sieci reklamowej Google, aplikacje w sieci reklamowej Google)
 • Tematy (np. motoryzacja, medycyna)
 • Słowa kluczowe (słowa lub wyrażenia związane z filmem, kanałem lub witryną, którą interesują się Twoi odbiorcy)
 • Urządzenia (użytkownicy komputerów, smartfonów, urządzeń mobilnych itp.)

Dowiedz się więcej o zarządzaniu budżetem kampanii:

 

Promowanie firmy na YouTube. Krok po kroku

Nie wiesz, jak reklamować się na YouTube? Poprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku.

 

1. Stwórz kampanię w Google Ads

Zaloguj się na swoje konto Google Ads i kliknij w “Nowa kampania”. Wówczas będziesz musiał określić cele kampanii na podstawie Twoich celów biznesowych. Do zrealizowania kampanii na Youtube, Google Ads pozwala na wybór spośród:

 • Rozważanie zakupu produktu danej marki;
 • Świadomość i zasięg marki;
 • Kampania bez korzystania z podpowiedzi dotyczących celu.

Wybór celu kampanii w Google Ads. Źródło: Google Ads.

 

W kolejnym kroku musisz wybrać typ kampanii. W Google Ads wyświetlą Ci się różne formy reklam, ale Twoim celem jest reklama Wideo lub Discovery.

Wybór typu kampanii w Google Ads. Źródło: Google Ads.

 

Po wybraniu kampanii wideo musisz wybrać jej podtyp. Są one zróżnicowane pod kątem celów reklamowych:

 • Zachęcanie do konwersji;
 • Niestandardowa kampania wideo (możliwość dostosowania, wybierając różne typy reklam);
 • Kampania wideo typu „Zasięg” (docieranie do większej liczby unikalnych użytkowników, korzystając z bumperów reklamowych, reklam In-Stream możliwych do pominięcia lub opcjonalnie połączenia obu tych formatów lub korzystając z dłuższych reklam, których widzowie nie mogą pominąć)
 • Zwiększenie zainteresowania zakupem;
 • Out-Stream (dostosowanie reklamy do telefonów i tabletów);
 • Sekwencja reklam (seria reklam wyświetlanych w określonej kolejności);
 • Produktowa (promowanie produktów i zachęcanie do zakupów w witrynie).

 

Chcesz skutecznie wypromować swoją firmę?

 

2. Dostosuj budżet kampanii

W kolejnym kroku konieczne będzie zdefiniowanie szczegółów budżetu kampanii. Jego wysokość będzie wpływać na to, jak często Twoje reklamy będą się wyświetlać oraz w jakich miejscach. Możesz się zdecydować na przeznaczanie budżetu tylko na wyświetlanie reklam albo na zachęcanie użytkowników do interakcji.

 1. Wybierz strategię ustalania stawek.
 2. Wpisz budżet (łączny lub dzienny).
 3. Ustaw daty rozpoczęcia i zakończenia kampanii, jeśli wybrałeś łączny budżet kampanii.

 

3. Szczegółowo skonfiguruj swoją kampanię

Teraz Twoim zadaniem będzie dostosowanie reklamy do planowanych działań.

 1. Wybierz sieci, w których chcesz wyświetlać reklamy:
  1. Wyniki wyszukiwania YouTube
  2. Filmy w YouTube
  3. Sieć partnerów wideo w sieci reklamowej
 2. Wybierz ustawienia językowe reklam.
 3. Wybierz lokalizacje geograficzne docelowych użytkowników.
 4. Wybierz ustawienia wykluczeń treści, które są dopasowane do Twojego produktu, np. obok transmisji na żywo, treści kontrowersyjnych, wulgarnych, przeznaczonych tylko dla dorosłych itp.

Możesz również określić kierowanie grup reklam. Google Ads daje Ci możliwość tworzenia grup w celu porządkowania reklam według ich tematyki.

 

4. Zacznij tworzyć

Po skonfigurowaniu wszystkich ustawień możesz zacząć tworzyć reklamy. Wówczas wklej do narzędzia link do reklamy, a następnie kliknij przycisk “Utwórz kampanię”, aby ją uruchomić. Pamiętaj przy tym, że czas zatwierdzania reklam trwa zwykle około jednego dnia, czasami dłużej. Po skonfigurowaniu kampanii musisz nieco poczekać zanim reklamy zaczną się wyświetlać.

 

Wady i zalety reklamowania firmy na YouTube

Trudno jest zdefiniować wady promowania firmy na YouTube, ewentualne niedogodności wynikają zazwyczaj z nieumiejętnego dostosowania kampanii reklamowej do swoich celów i możliwości finansowych. Wykorzystanie reklam Google Ads na YouTube daje duże szanse i nie ma branży, która nie mogłaby spróbować tu swoich sił.

Jakie są zalety reklamowania firmy na YouTube?

 • Relatywnie niskie koszty;
 • Dostęp do dużej, zróżnicowanej grupy odbiorców;
 • Możliwość docierania do sprecyzowanej grupy odbiorców;
 • Proste i szybkie tworzenie kampanii;
 • Możliwość pomiaru skuteczności w Google Ads.

 

Jaki typ reklamy na YouTube wybrać? Podsumowanie

Koszt reklamy na YouTube nie musi być wysoki, a może przynieść zaskakująco dobre wyniki marketingowe. Kluczem do sukcesu jest jednak wybór odpowiedniego rodzaju reklamy oraz skuteczne skonfigurowanie kampanii pod kątem grupy docelowej i swoich celów biznesowych.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

 

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jaki typ reklamy na YouTube wybrać? Przygotuj się do kampanii wideo

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 124 głosów

UDOSTĘPNIJ