Co musisz wiedzieć przed startem kampanii Google Ads?

wszystko co powinienes wiedziec przed startem kampanii gogole ads
Spis treści

• Google Ads to nie złoty środek, który zapewni Ci sukces

• Jak działa system Google Ads?

• Czym jest dla Ciebie konwersja? Ustal swój cel kampanii w Google Ads!

• Landing page — ważny element każdej kampanii Google Ads

• Łączenie różnych formatów kampanii Google Ads

• Zaawansowanie kierowanie reklam na lokalizację w Google Ads

• Jakie są typy dopasowań słów kluczowych w kampanii Google Ads?

• Raport wyszukiwanych haseł Google Ads — informacje, które pomogą Ci osiągnąć sukces

• Kolumny w systemie Google Ads. Po co je dodawać?

• Rozszerzenia reklam — element reklamy Google Ads, o którym nie można zapomnieć!

• Podsumowanie

Google Ads jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi reklamowych dostępnych dla biznesów w Internecie. Jeśli chcesz rozpocząć kampanię Google Ads, ważne jest, aby wiedzieć, jak działa ten system i jakie są jego najważniejsze cechy. W tym artykule przedstawimy wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim zainwestujesz w Google Ads dla swojej strony.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Google Ads to nie złoty środek, który zapewni Ci sukces

Kampanie reklamowe w Google Ads to jeden z najbardziej efektywnych sposobów na promocję biznesu w wyszukiwarce, ponieważ dzięki nim możesz skierować reklamę do osób, które aktywnie szukają produktów lub usług z Twojej oferty. Oprócz tego kampanie w Google Ads są bardzo korzystne i pozwalają dobrze zarządzać budżetem, ze względu na to, że płacisz tylko wtedy, gdy użytkownik kliknie w Twoją reklamę.

Jednak Google Ads sam w sobie nie jest rozwiązaniem dla każdego biznesu, ponieważ aby osiągnąć sukces, firma musi mieć do takie jakieś podstawy. W swojej ofercie powinieneś mieć produkty, które klienci faktycznie chcą kupować, i określić dla nich odpowiednie ceny. Oprócz tego potrzebna jest też atrakcyjna i odpowiednio zbudowana strona internetowa lub landing page. Google Ads to niezwykle skuteczne narzędzie, ale nie jest magicznym lekarstwem, które uratuje Twój biznes. Najpierw musisz mieć dobrze prosperującą firmę, a potem możesz skorzystać z Google Ads, aby Twój biznes odniósł jeszcze większy sukces. Oczywiście możesz zainwestować w reklamę Google Ads dla sklepu czy strony już na początku Twojej biznesowej przygody, ale nie spodziewaj się od razu piku sprzedaży.


Jak działa system Google Ads?

Jeśli zastanawiasz się jak zacząć kampanię Google Ads, na początek dowiedz się, jak działa ten system. Niektórzy reklamodawcy, niestety, nie poświęcają na to czasu i często są nieświadomi działań prowadzonych dla ich firm. Warto jest mieć, choć podstawową wiedzę na ten temat, dlatego teraz wytłumaczymy to pokrótce.

Jak działa Google Ads? Jest to system aukcyjny, w którym reklamodawcy rywalizują o wyświetlanie swoich reklam w wyszukiwarce Google i witrynach partnerskich. Każde zlecenie reklamowe jest traktowane jak aukcja, w której reklamodawcy oferują swoje maksymalne stawki za dane słowo kluczowe, na które chcą kierować swoją reklamę. Ale nie jest to najważniejsze w tym systemie, ponieważ kluczowy jest wynik Ad Rank — ten, kto ma najwyższy wynik, uzyskuje najlepszą pozycję w wyszukiwarce Google. Na Ad Rank składa się stawka CPC (Cost Per Click), czyli zaoferowany przez Ciebie koszt kliknięcia w reklamę, oraz wynik jakości reklamy (Ad Quality). Google określa go na podstawie trafności reklamy, zastosowanych słów kluczowych, użyteczności treści w niej zawartych dla użytkowników i wielu innych wskaźników. Wynik jakości możesz sprawdzić, logując się do konta Google Ads — jest on określany w skali 1-10.

Reklama o najwyższym Ad Ranku jest wyświetlana na najlepszej pozycji w wyszukiwarce. W przypadku, gdy dwie lub więcej reklam mają taki sam Ad Rank, cena CPC decyduje o kolejności wyświetlania. Ty, jako reklamodawca, masz wpływ na obie te kwestie — możesz ustalić dowolną stawkę CPC oraz pracować nad jakością swojej reklamy.

Spójrz na przykład, który pokazuje, jak ważny jest wynik jakości Twojej reklamy:

 • Reklamodawca A oferuje stawkę CPC w wysokości 2 zł, a jego wynik jakości to 5. Mnożymy te dwie wartości przez siebie i Ad Rank wychodzi równy 10.
 • Z kolei reklamodawca B oferuje stawkę 1,50 zł, a jego wynik jakości jest równy 9. Mnożąc te dwie wartości, otrzymujemy wynik Ad Rank równy 13,5.

Ze względu na to, że reklamodawca A otrzymał wynik równy 9, a wynikiem reklamodawcy B jest 13,5, reklama tego drugiego zostanie wyświetlona wyżej. Zaproponował on niższą stawkę, ale dzięki wysokiej jakości reklamy otrzymał lepszy wynik Ad Rank, decydujący o pozycji reklamy.

Przed rozpoczęciem działań marketingowych z Google Ads warto zatem poznać podstawy działania tego systemu — będzie Ci wtedy łatwiej podejmować decyzje związane z reklamowaniem biznesu i zarządzaniem budżetem. Co więcej, znajomość tego, jak działa Google Ads, pozwoli Ci uzyskiwać lepsze wyniki przy tym samym budżecie.


Czym jest dla Ciebie konwersja? Ustal swój cel kampanii w Google Ads!

Przed przygotowaniem kampanii w Google Ads ważne jest, aby wiedzieć, czego oczekujesz od tej platformy. Dlaczego decydujesz się na korzystanie z Google Ads i jaki jest Twój główny cel? Określenie celu jest niezbędne do rozpoczęcia działań marketingowych. W Google Ads cel ten nazywany jest konwersją. Czym jest konwersja? Google definiuje ją tak:

Definicja konwersji w Google.

Tak więc celem okazują się zazwyczaj leady lub sprzedaż bądź na przykład ruch w witrynie. Zanim zaczniesz korzystać z Google Ads, zastanów się, co chcesz osiągnąć za pomocą kampanii Google Ads i trzymaj się obranego celu podczas całego procesu reklamowania Twojego biznesu. Mając cel, możesz stworzyć skuteczną strategię i mierzyć wyniki oraz określać, czy udało się osiągnąć założone efekty.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


Landing page — ważny element każdej kampanii Google Ads

Aby kampanie reklamowe w Google Ads pomogły Ci osiągnąć sukces, musisz mieć atrakcyjną witrynę internetową, dzięki której zatrzymasz użytkowników, którzy trafili na Twoją stronę. W kampaniach Google Ads ważne są jednak także strony docelowe. Są to strony utworzone specjalnie na potrzeby konkretnych kampanii, na które trafia użytkownik po kliknięciu reklamy w wyszukiwarce, sieci reklamowej, reklamy na YouTube. Zobacz, co możesz zrobić w zakresie optymalizacji strony www, by zachęcić swoich potencjalnych klientów, by chcieli skorzystać z Twojej oferty i wykonać konwersję:


Stwórz dobrej jakości stronę internetową

Pierwszym etapem działań przed przygotowaniem skutecznej kampanii Google Ads, jest stworzenie strony internetowej dopasowanej do potrzeb użytkownika. Witryna powinna być nowoczesna, atrakcyjna wizualnie, łatwa i intuicyjna w obsłudze oraz powinna zawierać wszystkie informacje potrzebne klientowi do wykonania konwersji. Współcześni użytkownicy przeglądają setki stron internetowych, więc mają już pewne wymagania — oprócz wizualnych aspektów niezwykle ważna jest szybkość ładowania strony, dlatego staraj się, aby ten czas był jak najkrótszy.


Upewnij się, że kierujesz użytkownika na odpowiednią stronę

Tworząc kampanię w Google Ads, upewnij się, że kierujesz użytkownika na odpowiednią stronę docelową w Twojej witrynie. Przykładowo, jeśli potencjalny klient zobaczy Twoją reklamę promującą rowery miejskie, oczekuje, że po kliknięciu w link zostanie przeniesiony do oferty sklepu, gdzie znajdzie dokładnie ten produkt bądź grupę produktów. Bardzo ważne jest, aby nie doszło do sytuacji, w której link przekieruje użytkownika na landing page, który nie jest zgodny z reklamą lub na stronę główną sklepu — wtedy najprawdopodobniej klient zrezygnuje i nie skorzysta z oferty.

Dla każdej reklamy w Google Ads powinna zostać utworzona osobna strona docelowa, przedstawiająca konkretny produkt lub usługę. Szczególnie ważne jest to w przypadku sklepów e-commerce, które dysponują szeroką ofertą i dużą liczbą produktów. O landing page zadbaj tak samo, jak o swoją stronę główną — umieść tam użyteczne informacje, wezwania do działania i dopilnuj, aby wszystkie elementy odpowiadały wymaganiom współczesnych użytkowników.

Dowiedz się więcej o tworzeniu landing page’a:


Ułatw użytkownikom konwersję

Jeśli masz już dobrą witrynę internetową i upewniłeś się, że Twoje reklamy kierują użytkowników na odpowiednią stronę, teraz trzeba zadbać o to, by potencjalni klienci wykonali konwersję.

W zależności od tego, co jest Twoją konwersją, przygotuj stronę docelową tak, aby jak najbardziej ułatwić użytkownikom wykonanie danej akcji. Jeśli Twoim celem jest uzyskanie dużej liczby połączeń, zadbaj o to, by numer telefonu do Twojej firmy był łatwo dostępny i dobrze widoczny. Natomiast jeśli jesteś właścicielem sklepu internetowego i Twoim celem jest sprzedaż, pracuj na tym, by klienci mogli łatwo podjąć decyzję i szybko przejść przez proces zakupowy. Działania, które możesz podjąć, to np. usunięcie nawigacji na stronie docelowej, by nie rozpraszać odbiorcy.

To, że użytkownik wybierze Twoją stronę spośród wielu wyników, które wyświetla mu Google, jest ogromnym sukcesem. Dlatego też postaraj się zatrzymać potencjalnego klienta na swojej stronie i spraw by wykonanie konwersji było dla niego proste i przyjemne.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


Łączenie różnych formatów kampanii Google Ads

Jeśli dopiero zaczynasz działania w zakresie reklamy Google Ads, możesz nie wiedzieć, czy warto korzystać jednocześnie z jednego formatu reklamowego, czy z kilku. W praktyce łączenie różnych formatów sprawia, że docierasz z przekazem reklamowym do różnych odbiorców znajdujących się w różnych miejscach. Co więcej, niektóre kampanie łączą w sobie różne cele. Warto łączyć ze sobą na przykład kampanie w sieci wyszukiwania i kampanie w sieci reklamowej. Co więcej, samodzielnie prowadzona reklama graficzna w sieci reklamowej może przynieść niewielkie efekty — mimo że jest tania, to skupia się głównie na budowaniu świadomości marki i ma niewielkie przełożenie na sprzedaż. Połączona z reklamą w sieci wyszukiwania ma jednak sens.

Reklama w sieci wyszukiwania.

Reklama w sieci reklamowej.


Zaawansowanie kierowanie reklam na lokalizację w Google Ads

Wielu reklamodawców nie wie o zaawansowanej opcji kierowania reklam na lokalizację i przez to marnuje swój budżet. Czasami zdarza się, że przedsiębiorcy kierują reklamy na określone lokalizacje, nie zdając sobie sprawy, że płacą za kliknięcia z wielu innych miejsc w kraju, czy nawet na świecie, np. firma hydrauliczna z Wrocławia może płacić za kliknięcia z Warszawy czy Gdańska.

Domyślnym ustawieniem kierowania reklam na lokalizację jest wyświetlanie ich osobom, które znajdują się danym miejscu lub pobliżu, ale również wyszukują lub przeglądają strony związane z tym miejscem. Przez to, że ta opcja nie jest ściśle zawężona, reklama naszej przykładowej firmy hydraulicznej nie wyświetla się tylko w wybranej lokalizacji, ale także w innych, w całym kraju, co jest kompletnie niepotrzebne. Dzięki zaawansowanej opcji kierowania reklam, znajdującej się w menu systemu Google Ads, możesz wybrać opcję wyświetlania reklam tylko osobom, które przebywają w Twojej lokalizacji docelowej. Dzięki temu nie zmarnujesz swojego budżetu i będziesz promował swój biznes wśród osób, które faktycznie potrzebują Twoich usług czy produktów i mogą z nich w krótkim czasie skorzystać.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


Jakie są typy dopasowań słów kluczowych w kampanii Google Ads?

Typy dopasowań słów kluczowych są bardzo istotne w skutecznym reklamowaniu się w Google Ads, dlatego bardzo ważne jest, aby poznać je przed rozpoczęciem kampanii. Wybrany typ dopasowania słów kluczowych decyduje o tym, w jakich wyszukiwaniach wyświetlają się Twoje reklamy.

Istnieje pięć typów dopasowania słów kluczowych:

Dopasowanie ścisłe — słowa kluczowe w dopasowaniu ścisłym są ujęte w nawiasie kwadratowym i mają następującą formę: [firmy cateringowe]. Jeśli wybierzesz to dopasowanie, Twoja reklama będzie wyświetlana tylko wtedy, gdy użytkownik wpisze dokładne słowo kluczowe, które zostało przez Ciebie wybrane.

Dopasowanie do wyrażenia — w tym przypadku słowa kluczowe są ujęte w cudzysłów i muszą być zapisane w następujący sposób: „firmy cateringowe”. Przy tym dopasowaniu Twoja reklama może wyświetlić się, gdy użytkownik wpisze w wyszukiwarkę tę konkretną frazę lub uzupełni ją o jakieś dodatkowe słowo czy lokalizację, np. firmy cateringowe Poznań lub dobre firmy cateringowe.

Dopasowanie przybliżone — jest domyślnym typem dopasowania i aby je zastosować wystarczy wpisać słowo kluczowe bez żadnych dodatkowych znaków, czyli: firmy cateringowe. Jest to najszerszy typ dopasowania i jeśli się na niego zdecydujesz, to Twoja reklama będzie wyświetlana dla odpowiednich odmian słowa kluczowego, synonimów, form liczby pojedynczej i mnogiej, ewentualnych błędów ortograficznych i spójników.

Modyfikator dopasowania przybliżonego — to dopasowanie nie należy do standardowych typów i nie znajdziemy go w ustawieniach. Można je dodać, wybierając dopasowanie przybliżone i stosując taki zapis: +firmy +cateringowe. Zasady wyświetlania reklam są takie same jak w przypadku dopasowania przybliżonego, z tą różnicą, że wszystkie słowa w wyrażeniu kluczowym, do których dołączony jest znak +, muszą zostać uwzględnione w wyszukiwanej przez użytkownika frazie. Przykładowo, stosując dopasowanie przybliżone na frazę catering kraków, Twoja reklama wyświetli się również na zapytanie catering lub kraków, a stosując modyfikator dopasowania przybliżonego, Twoja reklama wyświetli się tylko wtedy gdy użytkownik wyszuka frazę catering kraków.

Dopasowanie wykluczające — dzięki zastosowaniu wykluczających słów kluczowych, możesz zablokować wyświetlanie reklamy na konkretne słowa, dzięki czemu Twój budżet będzie wykorzystywany tylko na trafne i korzystne dla Ciebie wyszukiwania, co przyczyni się do utrzymania jakościowego ruchu na stronie.

Nie popełniaj tego błędu!
Częstym błędem przy tworzeniu kampanii reklamowej w Google Ads jest stosowanie zbyt wielu słów kluczowych w dopasowaniu przybliżonym i niestosowanie słów wykluczających. Używając zbyt wielu słów kluczowych, reklama może wyświetlać się na frazy niezwiązane z Twoją działalnością i docierać do osób, które nie są zainteresowane Twoją ofertą. Powoduje to marnowanie budżetu, ponieważ płacisz za kliknięcia osób, które najprawdopodobniej nie zostaną Twoimi klientami. Co więcej, pamiętaj, że dla każdego typu dopasowania słów kluczowych warto utworzyć oddzielną grupę reklam.

Dopasowania słów kluczowych opisane przez Google.


Raport wyszukiwanych haseł Google Ads — informacje, które pomogą Ci osiągnąć sukces

Raport wyszukiwanych haseł zawiera absolutnie niezbędne informacje, których będziesz potrzebować, zaczynając prowadzenie kampanii w Google Ads. Analiza i zrozumienie tego raportu da Ci ogromną przewagę nad konkurencją, dzięki czemu możesz skutecznie prześcignąć swoich rywali. Raporty wyszukiwanych haseł informują o tym, jakie hasła wpisywane przez użytkowników w wyszukiwarkę Google spowodowały wyświetlanie Twojej reklamy.

Załóżmy na przykład, że prowadzisz firmę cateringową we Wrocławiu i kierujesz reklamy na słowo kluczowe w dopasowaniu do wyrażenia „catering dietetyczny”. Przy takim kierowaniu (zakładając, że nie dodałeś wykluczających słów kluczowych), Twoja reklama może się wyświetlać za zapytanie „jak założyć catering dietetyczny w domu”. Oczywiście nie jest to hasło, za które chcesz płacić, ponieważ osoba wyszukująca to zapytanie nie chce skorzystać z Twojej oferty, tylko założyć swoją firmę.

Dzięki raportowi wyszukiwanych haseł możesz dowiedzieć się, że pojawiasz się na niechcianą i niekorzystną dla Ciebie frazę, następnie dodać to hasło jako wykluczające i zablokować wyświetlanie się Twojej reklamy na to konkretne wyszukiwanie. W efekcie lepiej wykorzystasz posiadany budżet reklamowy.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


Kolumny w systemie Google Ads. Po co je dodawać?

Kolumny danych widoczne w panelu Google Ads na różnych kartach i stronach raportowania zawierają informacje na temat prowadzonych kampanii, słów kluczowych i wielu inny istotnych elementów związanych z prowadzeniem działań marketingowych w Google Ads. Prowadząc kampanie reklamowe, wiele decyzji podejmuje się na podstawie otrzymywanych danych o skuteczności, więc ich jakość i ilość jest bardzo ważna. Google Ads proponuje nam domyślny zestaw kolumn danych, jednak nie dostarczają one wystarczającej ilości informacji. Warto dodać ich więcej, by móc wygodnie obserwować wyniki i skuteczność kampanii oraz mieć możliwość wyciągania odpowiednich wniosków i wprowadzać potrzebne zmiany. Następnie warto zapisać dany zestaw kolumn, aby móc łatwo go przywrócić, gdy zostaną usunięte, co zdarza się od czasu do czasu, gdy Google Ads jest aktualizowany.


Rozszerzenia reklam — element reklamy Google Ads, o którym nie można zapomnieć!

Ostatnią radą dotycząca prowadzenia kampanii w Google Ads jest używanie rozszerzeń reklam. Rozszerzenia to dodatkowe informacje umieszczane w treści reklam, które mogą pomóc w wyświetlaniu ich częściej i wyżej bez konieczności podnoszenia stawek. Rozszerzenia reklam mogą zawierać informacje o:

 • lokalizacji,
 • linkach do podstron,
 • dodatkowych parametrach produktu lub usługi,
 • numerze telefonu,
 • formularzu kontaktowym,
 • cenie produktu,
 • aplikacji,
 • promocjach,
 • ocenie firmy lub sprzedawcy.

Korzystając z automatycznych rozszerzeń reklam, nie masz wpływu na to, które z nich są wyświetlane i jak często pojawiają się w Twoich reklamach, Google samo podejmuje o tym decyzję. Używaj jak największej liczby rozszerzeń ręcznych reklam, ponieważ korzystanie z nich może zwiększyć współczynnik klikalności i wynik Ad Rank. Sprawdź, co jeszcze powinieneś wiedzieć o rozszerzeniach w kampaniach Google Ads.


Wszystko, co powinieneś wiedzieć przed startem kampanii Google Ads. Podsumowanie

Rozpoczęcie kampanii Google Ads może początkowo być skomplikowane, dlatego bardzo ważne jest, aby poznać podstawy tego systemu reklamowego. Znając elementarne pojęcia i taktyki przydatne w tworzeniu kampanii, możesz opracować skuteczną strategię. Pamiętaj, aby regularnie monitorować i dostosowywać kampanię w zależności od wyników, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Google oferuje wiele narzędzi i opcji reklamowych, więc warto je poznać i wybrać te, które najlepiej pasują do potrzeb i celów biznesowych. Przede wszystkim jednak pamiętaj, że z sukcesem w kampanii Google Ads wiąże się ciągłe dostosowywanie i uczenie się.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co musisz wiedzieć przed startem kampanii Google Ads?

Średnia ocen użytkowników4.75 na podstawie 126 głosów

UDOSTĘPNIJ