Reklama na YouTube. Wykorzystaj jej potencjał w e-commerce

Reklama na YouTube. Wykorzystaj jej potencjal w e commerce
Spis treści

• Dlaczego warto reklamować sklep na YouTube?

• Typy reklam na YouTube, z których warto skorzystać prowadząc sklep e-commerce

• Jak przygotować skuteczną reklamę na YouTube dla sklepu? 6 przydatnych wskazówek

• Jak ocenić skuteczność reklamy w serwisie YouTube? Najważniejsze wskaźniki

• Podsumowanie

YouTube to nie tylko platforma do oglądania filmów, ale także przestrzeń, w której można skutecznie reklamować swój biznes. Reklama na YouTube jest skierowana do ogromnej liczby użytkowników i może być skutecznym narzędziem w e-commerce. Sprawdź, jak wykorzystać potencjał reklamy na YouTube, aby zwiększyć sprzedaż i promować markę sklepu.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Dlaczego warto reklamować sklep na YouTube?

Reklamy w serwisie YouTube mają format grafiki bądź wideo i występują na początku, w trakcie lub na końcu filmów publikowanych na tej platformie. Jako reklamodawca, masz możliwość wyboru najkorzystniejszej dla Ciebie opcji, tak aby reklama mogła spełniać cel Twojej kampanii. Reklamy na YouTube są częścią systemu Google Ads, więc daje Ci to możliwość korzystania z wszystkich wartościowych funkcji, jakie oferuje to narzędzie, np. kierowania reklam. Promując swój biznes na platformie YouTube, możesz skorzystać z kierowania reklam na podstawie historii wyszukiwań użytkownika, a także kierować swoje reklamy na określone filmy dotyczące konkretnej tematyki, a nawet na całe kanały na YouTube. Daje Ci to możliwość docierania do użytkowników, którzy wykazują zainteresowanie Twoja branżą.

Dodatkowo reklamy na YouTube są bardzo korzystne finansowo. Za reklamę na YouTube możesz płacić na dwa sposoby — za obejrzenie 30 sekund lub całego Twojego filmu, jeśli ten trwa krócej niż 30 sekund (CPV, cost per view) lub za 1000 wyświetleń reklamy (w przypadku reklam Bumper Ads, które są niemożliwe do pominięcia). Stawki za reklamę wideo w YouTube są naprawdę niskie w porównaniu do innych formatów w Google Ads. W przypadku płatności cost per view zapłacisz kilka groszy za obejrzenie video. Natomiast za 1000 wyświetleń reklamy zapłacisz ok. 8-10 zł (https://widoczni.com/blog/ile-kosztuje-google-ads/).

Reklamy e-commerce w serwisie YouTube świetnie sprawdzają się, gdy chcemy zwiększyć świadomość marki, ale także bardzo pozytywnie wpływają na sprzedaż w sklepach internetowych. Potwierdzają to badania, które pokazują, że 96% marketerów uważa reklamę wideo za ważną część ich strategii marketingowej, z kolei 95% tych specjalistów uważa, że wideo pomogło im skutecznie zwiększyć świadomość marki, a 87% twierdzi, że reklama na YouTube pozwoliła im zwiększyć sprzedaż (https://www.wyzowl.com/video-marketing-statistics/).

Podsumowując, reklama wideo w serwisie YouTube może pomóc rozwinąć sklep e-commerce poprzez:

 • zwiększenie świadomości marki,
 • dotarcie do szerokiego i bardziej trafnego grona odbiorców,
 • dobre wykorzystanie budżetu i niewysokie stawki za wyświetlanie reklam,
 • korzystny wpływ na wyniki sprzedażowe.


Typy reklam na YouTube, z których warto skorzystać prowadząc sklep e-commerce

Reklamy w serwisie YouTube pomagają spełnić wiele celów marketingowych. Aby osiągnąć zamierzone efekty, należy odpowiednio dobrać typ kampanii reklamowej. Dla sklepów e-commerce najlepiej sprawdzą się:

 • YouTube Bumper Ad — reklamy w przerywniku to krótkie, niemożliwe do pominięcia reklamy, które trwają maksymalnie sześć sekund i są odtwarzane przed, w trakcie lub po oglądanym przez użytkownika filmie. Dzięki nim można zwiększyć świadomość i zasięg marki.
 • Reklama YouTube typu In-Stream niemożliwa do pominięcia — to filmy reklamowe o długości od 6 do 15 sekund, odtwarzane przed, w trakcie lub bezpośrednio po treści wideo oglądanej przez widza. Ta reklama również umożliwia zwiększenie świadomości i zasięgu marki.
 • Reklama YouTube typu In-Stream możliwa do pominięcia — te reklamy nie mają ograniczenia długości i są odtwarzane przed, w trakcie lub po filmie opublikowanym na YouTube oraz mogą zostać pominięte przez widza po 5 sekundach. Ich zaletą jest to, że płacisz za reklamę tylko w przypadku, gdy użytkownik obejrzy ją całą lub min. 30 sekund, jeśli wideo jest dłuższe. Reklama In-Stream możliwa do pominięcia daje szansę na zwiększenie sprzedaży, pozyskanie potencjalnych klientów lub zwiększenie ruchu, świadomości i zasięgu marki.
 • Reklama YouTube In-Feed — te reklamy składają się z miniatury i tekstu, które zachęcają użytkowników do obejrzenia Twojego filmu wideo poprzez kliknięcie miniatury.
 • Reklama YouTube Out-Stream — są to reklamy wideo przeznaczone wyłącznie na urządzenia mobilne, wyświetlane w aplikacjach lub witrynach partnerów Google. Te reklamy wideo zostały zaprojektowane w celu zwiększenia zasięgu Twoich filmów przy niewielkich kosztach. Ich długość jest nieograniczona.
 • Reklama YouTube w banerze masthead — reklamy w mastheadzie są dostępne tylko po dokonaniu rezerwacji za pośrednictwem przedstawiciela handlowego Google. Mają one na celu dotarcie do dużej liczby odbiorców w krótkim czasie. Oznacza to, że doskonale sprawdzą się na ważne wydarzenia sprzedażowe i premiery produktów.
 • TrueView dla kampanii produktowych — ten rodzaj reklamy umożliwia skuteczne kierowanie ruchu na stronę sklepu i generowanie konwersji. Kampanie TrueView korzystają z formatów reklam wideo In-Stream i In-Feed możliwych do pominięcia i zawierają elementy takie jak wezwania do działania, nagłówki, opis lub inne dodatkowe rozszerzenia.

Typy kampanii reklamowych w YouTube polecane dla e-commerce.


Jak przygotować skuteczną reklamę na YouTube dla sklepu? 6 przydatnych wskazówek

Skuteczność reklam na YouTube zależy od dobrze przeprowadzonej optymalizacji. Zobacz wskazówki, jak robić to odpowiednio i sprawić, że Twoja reklama naprawdę będzie działać!


Poznaj swoją grupę docelową

Zanim uruchomisz reklamy YouTube dla e-commerce, musisz ustalić, kto stanowi Twoją grupę docelową. Aby prowadzić skuteczne kampanie, musisz wiedzieć, do kogo chcesz dotrzeć ze swoimi reklamami. Zbierz najważniejsze informacje o swoich odbiorcach takie jak: płeć, wiek, zainteresowania, wykonywany zawód czy ich nawyki zakupowe. Te informacje pomogą Ci tworzyć reklamy, które przemawiają do odbiorców i odpowiadają na ich potrzeby, co znacznie wpłynie na skuteczność kampanii. Skąd pozyskać takie dane? Pomoże Ci w tym narzędzie Google Analytics 4, które zbiera informacje o użytkownikach na podstawie ich interakcji ze stroną lub aplikacją. Oto kilka przykładów danych, które można pozyskać za pomocą GA4:

 • Demografia: Informacje o wieku, płci i lokalizacji geograficznej użytkowników.
 • Ścieżka zakupu: Informacje o tym, jak użytkownicy poruszają się po stronie i jakie kroki podejmują, aby dokonać zakupu.
 • Zainteresowania: Informacje na temat zainteresowań użytkowników, takich jak produkty i kategorie, które najczęściej odwiedzają.
 • Zdarzenia: Informacje na temat interakcji użytkowników z różnymi elementami na stronie, takimi jak przyciski, linki i formularze.
 • Konwersje: Informacje na temat tego, ile użytkowników dokonuje konwersji, takich jak zakupy lub wypełnienie formularza.
 • Źródła ruchu: Informacje na temat tego, skąd pochodzą użytkownicy, np. z jakiej wyszukiwarki, jakiego portalu społecznościowego czy reklamy.
 • Urządzenia: Informacje na temat typu urządzenia, na którym użytkownik odwiedza stronę, takie jak komputer stacjonarny, laptop, telefon komórkowy lub tablet.

To tylko kilka przykładów danych, które można pozyskać za pomocą GA4. W rzeczywistości dostępne jest jeszcze wiele innych danych, które pomogą Ci lepiej zrozumieć swoich użytkowników i ich zachowania.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


Pokaż zalety swojego produktu

Tworząc reklamy w serwisie YouTube dla e-commerce, musisz pamiętać o pokazaniu zalet swojego produktu i to w ciągu pierwszych 5 sekund! Te początkowe sekundy są Twoją największą szansą, ponieważ to wtedy użytkownik jest najbardziej skupiony i możesz do niego dotrzeć. Jeśli zainteresujesz go w pierwszych chwilach reklamy może i obejrzy ją do końca, a wtedy zwiększasz szansę na to, że skorzysta z Twojej oferty. Skup się na tym, aby pokazać zalety produktu wyraźnie i zaskoczyć czymś potencjalnego klienta. Jeśli ludzie od razu nie zobaczą korzyści płynących z Twojego produktu, nie będą chcieli oglądać Twojej reklamy dalej.


Wykorzystaj emocje i stwórz atrakcyjną reklamę

Wykorzystanie emocji w treściach reklamowych silnie oddziałuje na odbiorców i może bardzo korzystnie wpłynąć na wizerunek firmy — trzeba tylko zrobić to umiejętnie! W swoich reklamach możesz użyć humoru lub smutku, aby spróbować przemówić do odbiorców. Silne emocje często sprawiają, że reklamy są bardziej atrakcyjne i długo tkwią w pamięci użytkowników. Humorystyczne reklamy świetnie sprawdzają się w budowaniu zaangażowania i ociepleniu wizerunku firmy, podczas gdy smutne czy przepełnione mocnymi emocjami reklamy, mogą zwiększać świadomość i zasięg marki. Zobacz przykład przepięknej reklamy, która przekazuje ważne wartości życiowe, jednocześnie budując świadomość swojej marki:

Zobacz materiał video

Reklama Ikea w serwisie YouTube


Zminimalizuj ilość tekstu, skup się na aspektach wizualnych

Jeśli chcesz rozwinąć swój biznes za pomocą reklamy na YouTube, skup się na tym, aby była ona jak najbardziej atrakcyjna wizualnie. Może to brzmieć banalnie, lecz często zdarza się, że widzimy reklamy, które są wypełnione tekstem, co nie jest skuteczną strategią. Reklama wideo ma przede wszystkim przekazywać treści wizualne oraz w zachęcający sposób pokazywać odbiorcy korzyści związane z zakupem danego produktu. Oczywiście bez tekstu się nie obejdzie, jednak postaraj się zminimalizować jego ilość.

Warto też wspomnieć o zasadzie pokaż, nie mów, która opiera się na założeniu, że najskuteczniejsza reklama przedstawia produkt wraz z napisami, nie używając dźwięku mówionego. Tworząc taką reklamę, masz pewność, że dotrzesz do osób, które wyłączyły dźwięk lub są niesłyszące.


Używaj interaktywnych funkcji

Tworząc reklamę na YouTube dla sklepu e-commerce, masz dostęp do kilku, bardzo przydatnych funkcji interaktywnych, których zdecydowanie warto użyć. Są to:

 • Powiązane filmy — interaktywna lista filmów wideo o podobnej treści.
 • Automatyczne ekrany końcowe — automatycznie generowany ekran, który zachęca widzów do podjęcia działania na końcu reklamy wideo.
 • Rozszerzenia — dzięki nim można dodać link do strony lub umożliwić widzom uzupełnienie informacji.
 • Przyciski wezwania do działania — dzięki dodaniu CTA do reklam wideo zachęcisz widzów do kliknięcia w link prowadzący do Twojego sklepu lub produktu.
 • Pliki produktowe — ta funkcja zamienia Twoje filmy w wirtualne witryny sklepowe, łącząc reklamy wideo w serwisie YouTube z Merchant Center.

Reklama wideo w YouTube z rozszerzeniem w formie przycisku z przekierowaniem na stronę.


Monitoruj skuteczność reklamy na bieżąco

Monitorowanie skuteczności reklam w YouTube dla e-commerce jest niezbędnym elementem działań marketingowych. Aby odnosić sukcesy, musisz ciągle udoskonalać swoją strategię, a będzie to możliwe tylko dzięki analizie danych, takich jak liczba kliknięć, wyświetleń czy ilość czasu, którą użytkownicy spędzają na oglądaniu Twojej reklamy. Dzięki tym informacjom możesz zweryfikować, jakie elementy reklamy sprawdzają się najlepiej i co wymaga poprawy. Kontrolując skuteczność swoich reklam, możesz z powodzeniem promować swoją markę w serwisie YouTube.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


Jak ocenić skuteczność reklamy w serwisie YouTube? Najważniejsze wskaźniki

Istnieje kilka kluczowych wskaźników skuteczności, na które należy zwrócić uwagę, aby określić powodzenie kampanii reklamowych w YouTube. Oto niektóre z nich:

 • Odsłony reklamy: suma wyświetleń reklamy na ekranie.
 • Współczynnik obejrzeń: procent ludzi, którzy obejrzeli reklamę do końca.
 • Współczynnik klikalności: liczba ludzi, którzy kliknęli w reklamę, aby uzyskać więcej informacji.
 • Liczba konwersji: liczba osób, które dokonały zakupu lub podjęły inne działanie, na które wskazywała reklama.
 • Koszt konwersji: średni koszt, jaki trzeba ponieść, aby uzyskać jedną konwersję.
 • Zasięg: liczba unikalnych widzów, którzy zobaczyli reklamę.
 • Współczynnik interakcji: procent widzów, którzy w jakiś sposób zareagowali na reklamę, np. klikając w nią lub komentując.

Te dane pozwolą Ci łatwo określić, co w reklamie działa najlepiej, a które elementy mogą wymagać poprawy. Warto też pamiętać, że same wskaźniki wydajności mogą niewiele znaczyć. Powinieneś spojrzeć na nie w porównaniu z innymi wskaźnikami dotyczącymi reklamy i przeprowadzić dogłębną analizę.


Reklama na YouTube. Wykorzystaj jej potencjał w e-commerce. Podsumowanie

Reklama na YouTube jest skutecznym narzędziem, które może pomóc w promowaniu swojego biznesu w e-commerce. Warto inwestować w odpowiednie formy reklamy, by docierać do swojej grupy docelowej i zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym. Pamiętaj, że odpowiednio zaplanowana i wdrożona strategia reklamowa na YouTube może przynieść wiele korzyści i przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Reklama na YouTube. Wykorzystaj jej potencjał w e-commerce

Średnia ocen użytkowników4.82 na podstawie 114 głosów

UDOSTĘPNIJ