9 pomysłów, jak wykorzystać wideo marketing w sklepie internetowym

9 pomyslow jak wykorzystac wideo marketing w sklepie internetowym
Spis treści

• Nagranie wideo ze zbliżeniem na produkt

• Samouczek w formie wideo

• Opowiedzenie historii w formie wideo

• Zabawne filmy w e-commerce

• Wiadomość w formie wideo od CEO

• Efekty wykorzystania produktu w formie wideo

• Nagrania wideo z poleceniem produkty od influencera

• Wideo ze współpracy z organizacją charytatywną

• Wykorzystanie kontrowersyjnego tematu w nagraniu wideo

• Podsumowanie

Wideo marketing to jeden z silniejszych współczesnych trendów w marketingu internetowym - pozwala znacząco podnieść wyniki zaangażowania użytkowników na stronie, efektowniej przedstawić ofertę w sklepie i zwiększyć współczynnik konwersji. Jest wiele sposobów na to, jak wykorzystać formę wideo na stronie internetowej - w naszym artykule poznasz część z nich.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


1. Nagranie wideo ze zbliżeniem na produkt

Jednym z lepszych sposobów na przedstawienie swojej oferty to właśnie wykorzystanie nagrania wideo. Możesz w ten sposób pokazać produkt z różnych kątów, zaprezentować lepiej jego fakturę, sposób wykonania i to, w jaki sposób prezentuje się w wybranym miejscu, jak zachowuje się podczas użycia itp. Filmy, które przedstawiają produkty z różnych perspektyw i wykorzystują zbliżenia, pozwalają odbiorcom na lepsze zapoznanie się z produktem i dają większą szansę na zwiększenie konwersji.

Wyzowl (https://www.wyzowl.com/5-stats-ecommerce-needs-video/) przeprowadził badanie dotyczące wpływu marketingu wideo na odbiorców i okazało się, że aż 80% osób potwierdza, że filmy produktowe dawały im większą pewność podczas zakupu produktu online.

Wideo demonstracyjne produktu w wynikach wyszukiwania Google.


2. Samouczek w formie wideo

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój produkt będzie sprzedany, musisz również się upewnić, że Twoi użytkownicy rozumieją, co im sprzedajesz i jak to wykorzystać. Jest to szczególnie ważne, jeśli w Twoim sklepie internetowym znajdują się produkty innowacyjne lub skomplikowane w użyciu.

Taki filmik możesz zrealizować w formie krótkiego, mówionego instruktażu, w formie animacji lub krótkiego, dynamicznego nagrania bez słów. Często wykorzystywanym sposobem jest również dłuższy, mówiony filmik, który omawia różne aspekty wykorzystania produktu. Możesz testować różne rozwiązania i sprawdzić, które z nich będzie najlepiej oddziaływać na Twoich odbiorców.

Potrzebujesz skutecznej strategii marketingowej?


3. Opowiedzenie historii w formie wideo

Dobrze opowiedziana historia potrafi wzbudzić szereg emocji w odbiorcach, dzięki czemu reklama będzie łatwiej przez nich zapamiętana i pozwoli zwiększyć ich przywiązanie do marki. Co więcej, treści emocjonalne są bardzo często chętniej udostępniane przez użytkowników, dzięki czemu można dotrzeć do znacznie większej liczby odbiorców niż poprzez tworzenie standardowych reklam produktowych.

Przeprowadzono w tym temacie szereg badań, które udowadniają, że video marketing połączony ze storytellingiem mają świetną moc! Na przykład według badań zrealizowanych przez Google (https://www.thinkwithgoogle.com/consumer-insights/youtube-empowering-ads-engage/) wynika, że kobiety w wieku 18-34 lata dwa razy częściej myślały pozytywnie o marce, która wyświetlała reklamy wzmacniające. Co ciekawe, są one też o 80% bardziej skłonne do aktywności w formie polubienia, skomentowania i udostępnienia tego typu reklam.

Świetnym przykładem zrealizowanej w ten sposób kampanii wideo, może być reklama Allegro. Ta marka od jakiegoś czasu jest uznawana za jeden z najlepszych wzorów video marketingu na polskim rynku. Skupiają się oni na poruszeniu emocji odbiorców poprzez przedstawienie wzruszającej historii, a przy tym niezobowiązująco wplatają swoją ofertę w treść reklamy. Sukcesem reklamy jest to, że nie jest ona zbyt pompatyczna i odpowiednio wpływa na odbiorców, co widać po setkach pozytywnych komentarzy od użytkowników sieci.

Sekcja komentarzy pod jedną z popularnych reklam Allegro.

Przeczytaj nasze artykuły blogowe i sprawdź, jak tworzyć reklamy wykorzystujące storytelling:


4. Zabawne filmy w e-commerce

Czy poczucie humoru i bycie niepoważnym może przynieść zyski w działalności e-commerce? Oczywiście! Wszystko jest zależne od tego, do kogo kierujesz swoją reklamę i jakie produkty sprzedajesz. Nie w każdej branży zabawne filmy to dobre rozwiązanie, ale w niektórych branżach przyniosą one znacząco lepszy efekt niż tradycyjne nagrania produktowe. Taka forma reklamy ma zdecydowanie większe szanse na stanie się viralem - rozbawieni użytkownicy będą chętnie ją udostępniać i opowiadać o niej znajomym. W efekcie marka Twojego sklepu internetowego będzie rosnąć w siłę.

Chcesz zainwestować w reklamę ideo?

Zanim zdecydujesz się na wykorzystanie zabawnych filmów w e-commerce, upewnij się, że dobrze znasz swoich odbiorców. Pomoże Ci w tym wiedza z tych artykułów:

W taki sposób zadziałała na przykład firma Kotlin, która zaprosiła do współpracy aktora Piotra Cyrwusa i stworzyła karykaturalną, śmieszną piosenkę, która nawiązuje do granej niegdyś przez aktora postaci w serialu “Klan”. Utwór jest mocno przerysowany, ale to właśnie ten element wpłynął na jego chwytliwość i zainteresowanie nim wśród młodych odbiorców. Piosenka szybko została dostrzeżona w sieci i dzisiaj ma już ponad pięć milionów wyświetleń. Należy przy tym pamiętać, że tworzenie zabawnych filmów reklamowych potrafi być ryzykowne i wymaga nie tylko sporej kreatywności, ale również odnajdywania się w trendach dotyczących wybranej grupy docelowej.

Sekcja komentarzy pod reklamą ketchupu Kotlin.


5. Wiadomość w formie wideo od CEO

Zależy Ci na tworzeniu autentycznej marki i wejścia na wyższy poziom relacji między firmą a odbiorcą? Zamieść na stronie głównej swojego sklepu wiadomość od założyciela marki. Takie filmy pozwalają na zbudowanie większego zaufania i stworzenie poczucia transparentności, co może pozytywnie wpłynąć również na wyniki sprzedażowe. W takim nagraniu CEO może się wypowiadać na temat misji marki, jej powstania, wyjątkowego sposobu działania lub o innym aspekcie, który wyróżnia ją na tle innych marek.

sprawdź skuteczność swojej strategii marketingowej!

Pamiętaj jednak, że nie wystarczy umieścić CEO w nagraniu, aby osiągnąć wyżej wymienione przez nas efekty. Największą pracę musi tutaj wykonać sam człowiek, bo to jemu mają zaufać odbiorcy. Powinna to być osoba charyzmatyczna i wzbudzająca zaufanie wśród danej grupy odbiorców. Nawet jeśli ktoś świetnie zarządza firmą, może nie odnajdywać się przed kamerą, a wtedy tworzenie takiego nagrania nie ma sensu. Dodatkowo, jeśli chcesz umieścić wiadomość od CEO w formie wideo, pamiętaj, że ta osoba powinna być elementem dłuższej strategii – Twoje działania w sieci muszą być spójne.

Więcej o budowaniu wiarygodnej marki, dowiesz się z naszych artykułów:


6. Efekty wykorzystania produktu w formie wideo

Dobre copy potrafi zdziałać cuda, ale nie każdy uwierzy Ci na słowo, niektórzy chcą efekty zobaczyć na własne oczy. Jeśli sprzedajesz produkt, który ma zapewnić określone efekty - pokaż to! Nagraj wideo, w którym zaprezentujesz efekt działania Twojego produktu lub zadowolonych klientów tuż po jego wykorzystaniu. Wówczas odbiorcom będzie łatwiej wczuć się w daną sytuację, wyobrazić siebie w podobnej sytuacji - to stawia ich krok bliżej do realizacji zakupu.

Chcesz szybko dotrzeć do nowych odbiorców?


7. Nagrania wideo z poleceniem produkty od influencera

Zgodnie z danymi podawanymi przez raport Rakuten z 2019 roku, aż 80% konsumentów kupiło coś ze względu na rekomendację influencera (źródło: https://go.rakutenmarketing.com/hubfs/docs/2019%20Influencer%20Marketing%20Report%20-%20Rakuten%20Marketing.pdf).

Trudno jest się nie zgodzić z tym, że influencerzy mają niesamowicie silny wpływ na rynek i decyzje konsumenckie. Dobrym sposobem na zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym jest podjęcie współpracy z dobrze dobranym do branży influencerem. Są to osoby, które mają zwykle wysoki poziom zaufania społecznego, a ich grupa odbiorców chętnie angażuje się w treści przez nich przygotowane. Wideo z ich rekomendacją może skutecznie zwiększyć Twoje grono oddanych klientów.

Temat dotyczący współpracy z influencerami, poruszyliśmy w poniższym artykule:


8. Wideo ze współpracy z organizacją charytatywną

Podjęcie przez firmę współpracy z organizacją charytatywną może spotkać się z bardzo pozytywnym odzewem wśród odbiorców. Ważne jest jednak, żeby misja organizacji, z którą decydujesz podjąć się współpracę była rzeczywiście zgodna z misją Twojej firmy. Odbiorcy zwracają szczególną uwagę na konsekwentność i spójność, a wykorzystywanie działań charytatywnych tylko po to, żeby osiągnąć własne cele biznesowe, jest bardzo złym pomysłem.

Jeśli jednak współpracujesz z wybraną fundacją i jej misja jest Ci szczególnie bliska – podziel się tym ze swoimi odbiorcami. Pokaż na nagraniu nie tylko to, jak Ty się angażujesz w takie działanie, ale również dlaczego taka pomoc jest szczególnie ważna. Możesz również zachęcić swoich odbiorców do włączenia się do akcji charytatywnej, to wzmocni Twoją relację na linii marka-klient.


9. Wykorzystanie kontrowersyjnego tematu w nagraniu wideo

Kontrowersyjne tematy w strategii marketingowej są bardzo ryzykownym posunięciem, ale mogą zdecydowanie przyczynić się do rozgłosu marki. To działanie w ramach starego powiedzenia “nieważne jak o Tobie mówią, ważne, że mówią”. Na takie rozwiązania decydują się zwykle dobrze ugruntowane marki, które mają stabilną pozycję na rynku.

Przykładem takiej realizacji może być kampania reklamowa firmy Nike, która zdecydowała się na współpracę z byłym rozgrywającym NFL Colinem Kaepernickiem. Gdy postanowił zaprotestować przeciwko nierówności rasowej, klęcząc podczas hymnu narodowego, zamiast stać, jego postawa spotkała się z bardzo skrajnymi reakcjami. Niektórzy postrzegali takie zachowania jako obrażające kraj.

Chcesz, żeby o twojej firmie było głośno w social mediach?

Nike zdecydowało się później na współpracę z Kaepernickiem i stworzenie reklamy, w której zostałoby przedstawione przesłanie towarzyszące jego działaniom - że ludzie powinni opowiadać się za tym, w co wierzą i dążyć do tego, by być jak najlepszymi. Nike otrzymało wiele krytyki za tę współpracę, pojawiły się w sieci nagrania, na których użytkownicy palili swoje buty Nike.

Mimo tak dużych kontrowersji, kampania przyniosła pozytywny skutek - firma Nike wygenerowała 31-procentowy wzrost sprzedaży, co wiąże się z dwukrotnie wyższym wynikiem niż we wcześniejszym roku (https://www.clickz.com/why-nike-kaepernick-ad-not-risky-after-all/216821/).

Jeśli chcesz się zdecydować na taką reklamę, musisz pamiętać, żeby kłaść duży nacisk na wyczucie dobrego smaku, a nie negatywne emocje. Jest dużo firm, które przekroczyły tę granicę, a w skutek tego ich reputacja zdecydowanie spadła. Kontrowersyjne tematy są chwytliwe, ale wyważ przekaz, aby rozgłos przyniósł Ci wzrost współczynnika konwersji, a nie jego spadek.


9 pomysłów, jak wykorzystać wideo marketing w sklepie internetowym. Podsumowanie

Jest wiele sposobów na to, żeby wykorzystać marketing wideo w e-commerce. Najważniejsze jest jednak, żeby dopasować wybór takiego nagrania do celów biznesowych swojej firmy, swojej aktualnej strategii marketingowej oraz własnej grupy docelowej. Jeśli zadbasz o te aspekty i stworzysz przemyślaną kampanię wideo, może to bardzo pozytywnie wpłynąć na zwiększenie Twoich wyników sprzedażowych w sklepie internetowym.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
9 pomysłów, jak wykorzystać wideo marketing w sklepie internetowym

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 75 głosów

UDOSTĘPNIJ