Jak reklamować sklep na YouTube?

Jak reklamowac sklep na YouTube.jpeg
Spis treści

• Dlaczego YouTube jest doskonałą platformą do promowania sklepu?

• Najlepsze rodzaje reklam na YouTube dla sklepów internetowych

• Jak mierzyć efektywność reklamy na platformie YouTube?

• Jak reklamować e-commerce na YouTube? Wskazówki

• Pomysły na reklamy na YouTube dla e-commerce

• Podsumowanie

W dzisiejszym świecie online, skuteczna reklama odgrywa kluczową rolę w sukcesie e-commerce. YouTube to niezawodny kanał marketingowy, dzięki któremu można zyskać widoczność i zwiększyć świadomość marki w internecie. W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie reklamować swój sklep na YouTube i wykorzystać jego ogromny potencjał w pozyskiwaniu nowych klientów, zwiększaniu sprzedaży i budowaniu trwałej marki.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Dlaczego YouTube jest doskonałą platformą do promowania sklepu?

Reklamy wideo na YouTube stanowią bardzo skuteczny sposób promocji dla sklepów internetowych. Platforma Google Ads dla sklepów oferuje dwa formaty reklam (grafika i wideo) oraz możliwość umiejscowienia ich na początku, w trakcie lub na końcu odtwarzanych filmów, a także w formie graficznej w różnych miejscach w witrynie. Dzięki integracji platformy z Google Ads jako reklamodawca masz pełny dostęp do zaawansowanych funkcji, np. możliwość precyzyjnego kierowanie reklamami. Możesz wybierać spośród opcji, takich jak:

 • kierowanie reklam na podstawie historii wyszukiwań użytkownika,
 • kierowanie na filmy o określonej tematyce,
 • kierowanie na całe kanały na YouTube - to pozwala dotrzeć do użytkowników zainteresowanych Twoją branżą.

Kolejną zaletą tego kanału marketingowego jest jego przystępność finansowa. Stawki są zazwyczaj niższe w porównaniu do innych formatów reklamowych w Google Ads. Możesz płacić za reklamy na dwa sposoby:

 • Za obejrzenie 30 sekund lub całej reklamy, jeśli ten trwa krócej niż 30 sekund (tzw. cost per view - CPV). Koszt tej reklamy jest niewielki i wynosi zazwyczaj kilka groszy.
 • Za 1000 wyświetleń (w przypadku reklam Bumper Ads, których nie można pominąć). Koszt wyświetleń tej reklamy wynosi około 8-10 zł.

Reklamy e-commerce na YouTube mają pozytywny wpływ na na sprzedaż i na wzrost świadomości marki w internecie. Aktualne statystyki pokazują, że aż 91% firm używa wideo jako narzędzia marketingowego w 2023 roku i jest to najwyższy wynik od 2016 roku (https://www.wyzowl.com/video-marketing-statistics/#stat-1-1).

Wykorzystanie wideo w marketingu statystyki 2023, źródło: https://www.wyzowl.com/video-marketing-statistics/

Jak widać wielu marketerów zdaje sobie sprawę z wielkiego potencjału tej formy promocji i uznaje wideo za kluczowy element swojej strategii marketingowej. Dodatkowo większość z nich stwierdza, że reklamy wideo pomagają zwiększyć popularność marki oraz generować większe obroty.

Dowiedz się więcej na temat platformy YouTube


Najlepsze rodzaje reklam na YouTube dla sklepów internetowych

Reklamy na YouTube oferują różnorodne typy kampanii, które skutecznie wspierają cele marketingowe sklepów e-commerce. Dobór odpowiedniego typu kampanii reklamowej na YouTube jest bardzo istotny, ponieważ może efektywnie przyciągać nowych klientów i tym samym skutecznie generować sprzedaż w Twoim sklepie. Oto kilka zalecanych opcji dla e-commerce:

 • YouTube Bumper Ad - krótkie, niemożliwe do pominięcia reklamy trwające maksymalnie 6 sekund. Są to tzw. “reklamy w przerywniku”, które doskonale sprawdzają się do zwiększenia świadomości i zasięgu marki.
 • Reklama YouTube typu In-Stream niemożliwa do pominięcia - odtwarzana przed, w trakcie lub po oglądanym filmie, trwa od 6 do 15 sekund.
 • Reklama YouTube typu In-Stream możliwa do pominięcia - reklama o dowolnej długości, która może być pominięta po 5 sekundach odtwarzania. Opłata jest naliczana tylko wtedy, gdy użytkownik obejrzy reklamę w całości lub przez co najmniej 30 sekund.
 • Reklama YouTube In-Feed - składa się z miniatury i z tekstu. Jej zadaniem jest zachęcenie użytkowników do obejrzenia filmu wideo poprzez kliknięcie danej miniatury.
 • Reklama YouTube Out-Stream- to reklama wideo wyświetlana wyłącznie na urządzeniach mobilnych w aplikacjach lub w witrynach partnerów Google. Długość reklam YouTube Out-Stream jest nieograniczona.
 • Reklama YouTube w banerze masthead - jest dostępna po dokonaniu rezerwacji za pośrednictwem przedstawiciela handlowego Google. Pozwala na dotarcie do dużej liczby odbiorców w krótkim czasie, co sprawia, że jest to idealna opcja na ważne wydarzenia sprzedażowe i premiery produktów.
 • TrueView dla kampanii produktowych - kampanie TrueView wykorzystują różne formaty reklam wideo, takie jak In-Stream i In-Feed możliwe do pominięcia, i zawierają elementy, takie jak wezwania do działania, nagłówki, opisy i inne dodatkowe rozszerzenia.TrueView skutecznie kieruje ruch na stronę sklepu i wspomaga generowanie konwersji.

Sprawdź koniecznie jaki typ reklamy na YouTube wybrać? Przygotuj się do kampanii wideo

Typy kampanii na YouTube


Jak mierzyć efektywność reklamy na platformie YouTube?

Ocena skuteczności prowadzonych kampanii reklamowych na YouTube jest bardzo ważnym krokiem. W tym celu należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych wskaźników:

 • Odsłony reklamy - liczba wyświetleń reklamy na ekranie może wskazywać na zasięg i popularność kampanii.
 • Współczynnik obejrzeń - procent osób, które obejrzały reklamę do końca, daje wgląd w skuteczność przyciągania uwagi i zainteresowania widzów.
 • Współczynnik klikalności - liczba osób, które kliknęły reklamę w celu uzyskania dodatkowych informacji lub przejścia do strony docelowej.
 • Liczba konwersji - liczba osób, które dokonały zakupu lub podjęły inną pożądaną akcję po obejrzeniu reklamy. To kluczowy wskaźnik sukcesu w kontekście celów sprzedażowych.
 • Koszt konwersji - średni koszt, jaki trzeba ponieść, aby uzyskać jedną konwersję. Ten wskaźnik pozwala ocenić efektywność kampanii pod względem rentowności.
 • Zasięg - liczba unikalnych widzów, którzy zobaczyli reklamę, informuje o skali dotarcia kampanii do potencjalnych klientów.
 • Współczynnik interakcji - procent widzów, którzy w jakiś sposób zainteresowali się reklamą, na przykład poprzez kliknięcie lub komentarz. To wskaźnik mierzący zaangażowanie widzów.

Analiza tych wskaźników pozwoli Ci zidentyfikować elementy kampanii, które działają najlepiej, a także te, które mogą wymagać optymalizacji. Ważne jest jednak, aby spojrzeć na te dane w kontekście innych wskaźników reklamy i przeprowadzić szczegółową ocenę, aby uzyskać pełen obraz efektywności kampanii.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


Jak reklamować e-commerce na YouTube? Wskazówki

Oto 6 wskazówek dla przedsiębiorców, którzy chcą z powodzeniem reklamować swój sklep internetowy na platformie YouTube:


1. Zrozum swoją grupę docelową

Aby osiągnąć skuteczność w kampaniach reklamowych na YouTube dla e-commerce, niezbędne jest zdefiniowanie grupy docelowej. Grupa docelowa to wyselekcjonowany segment odbiorców, na którym skupia się działania marketingowe, czyli kieruje się do nich swoje reklamy. W tym celu należy zebrać najważniejsze informacje o swoich odbiorcach (wiek, płeć, zainteresowania, zawód czy nawyki zakupowe). Ta wiedza pozwoli na tworzenie spersonalizowanych reklam, które będą odpowiadać na ich potrzeby, a to z kolei przyczyni się do większej skuteczności kampanii na YouTube dla e-commerce.

Aby pozyskać takie dane, warto skorzystać z profesjonalnego narzędzia Google Analytics 4. Działa ono na zasadzie zbierania informacji o użytkownikach na podstawie ich interakcji ze stroną internetową lub aplikacją. Przykładowe dane, które można pozyskać za pomocą GA4 to:

 • Demografia - czyli zbiór informacji dotyczących wieku, płci i lokalizacji geograficznej użytkowników.
 • Ścieżka zakupu - analiza kroków jakimi podążają użytkownicy w trakcie podejmowania decyzji zakupowych, pozwala to na optymalizację kampanii i dostosowanie treści reklam do różnych etapów procesu zakupowego.
 • Zainteresowania - informacje o zainteresowaniach użytkowników pozwalają na lepsze zrozumienie ich wyborów i preferowanych kategorii produktów.
 • Zdarzenia - zbieranie danych na temat interakcji użytkowników z różnymi elementami strony, np. kliknięcia przycisków, linków lub wypełnienie formularzy, co dostarcza informacji na temat stopnia zaangażowania użytkowników.
 • Konwersje - monitorowanie liczby konwersji, czyli konkretnych działań użytkowników, takich jak dokonanie zakupu, uzupełnienie formularza lub zapisanie się do newslettera.
 • Źródła ruchu - informacje o tym, skąd pochodzą użytkownicy, czyli jakie źródła ruchu przekierowały ich na stronę lub aplikację.
 • Urządzenia - dane dotyczące typu urządzenia, na którym użytkownicy odwiedzają stronę lub aplikację (komputer stacjonarny, laptop, smartfon, tablet).

Dane o płci użytkowników w Google Analytics 4

Sprawdź koniecznie:


2. Wyeksponuj zalety produktu

Tworząc reklamy dla e-commerce na platformie YouTube, niezwykle istotne jest zwrócenie uwagi na przekazanie zalet swojego produktu. Najlepiej wykorzystać na to pierwszych 5 sekund wideo, ponieważ w tym czasie użytkownik jest najbardziej skoncentrowany na Twoim przekazie. Jeśli zdołasz wzbudzić w nim zainteresowanie, istnieje duża szansa na to, że widz obejrzy reklamę do końca i być może skorzysta z oferty Twojego sklepu. Skup się na jak najlepszym przedstawieniu korzyści płynących z Twojej oferty i spróbuj czymś zaskoczyć swojego odbiorcę. Jeżeli nie przyciągniesz uwagi widza i nie wyeksponujesz zalet Twojego produktu, może on stracić zainteresowanie i w rezultacie pominąć reklamę.

Oto dwa przykłady, jak skutecznie pokazać zalety produktu w ciągu pierwszych 5 sekund reklamy na YouTube:

Dla sklepu sportowego: Rozpocznij reklamę od pokazania sportowca używającego nowej technologii butów do biegania. W ciągu pierwszych 5 sekund możesz skupić się na przedstawieniu korzyści, takich jak lekkość, amortyzacja czy zwiększona wydajność, co zachęci widza do kontynuowania oglądania reklamy.

Dla sklepu kosmetycznego: Na początku reklamy, pokaż metamorfozę osoby, która korzysta z Twoich kosmetyków. Możesz podkreślić efekt odmłodzenia, poprawę kondycji skóry czy zwiększenie pewności siebie. To sprawi, że widz poczuje się zainteresowany i zechce dowiedzieć się więcej o Twojej ofercie.

Ważne jest, aby w pierwszych 5 sekundach reklamy skupić się na najważniejszych i najbardziej przekonujących zaletach produktu. Pamiętaj, że pierwsze wrażenie ma kluczowe znaczenie dla przyciągnięcia uwagi i skłonienia widza do kontynuowania oglądania.


3. Buduj emocje

Umiejętne wykorzystanie emocji w treściach reklamowych silnie oddziałuje na odbiorców i może pozytywnie wpłynąć na Twoją markę. Reklamy, które wywołują silne przeżycia, takie jak humor czy smutek, często są bardziej przyciągające i pozostają w pamięci użytkowników przez dłuższy czas.

Humorystyczne reklamy świetnie sprawdzają się w budowaniu więzi z odbiorcami i w tworzeniu pozytywnego wizerunku firmy. Poprzez zabawne sytuacje czy dowcipne dialogi, można przyciągnąć uwagę widzów i wywołać uśmiech na ich twarzach. To pozwala na budowanie więzi emocjonalnej z firmą i skłania użytkowników do zapamiętania reklamy na dłużej. Przykładem może być reklama sklepu internetowego z artykułami dla zwierząt, w której pokazane są zabawne zachowania i interakcje między zwierzętami i ich właścicielami.

Z drugiej strony, wzruszające reklamy pełne silnych emocji mogą być skutecznym narzędziem do zwiększenia świadomości i zasięgu marki. Wplatając poruszające historie w swoje wideo, angażujesz widzów na głębszym poziomie i pobudzasz do refleksji lub do podjęcia działania. Przykładem może być reklama sklepu z artykułami dla dzieci, w której ukazane są wzruszające chwile związane z rodzicielstwem, które oprócz prezentacji oferty sklepu podkreślają również wartość rodziny w życiu człowieka.

Ważne jest, aby dobrze dopasować emocje i ton reklamy do swoich odbiorców, a także wartości i wizerunku marki. Umiejętne wykorzystanie humoru lub silnych emocji może przyczynić się do większej skuteczności kampanii reklamowych na YouTube.

Reklamy wideo z przekazem emocjonalnym

Marketing emocjonalny w e-commerce. Jak wykorzystać jego moc?


4. Skup się na aspektach wizualnych

Aby skutecznie rozwijać swój biznes za pomocą reklam na YouTube, ważne jest skupienie się na wizualnej atrakcyjności reklamy. Pamiętaj o tym, aby tworząc reklamy skoncentrować się na przedstawieniu korzyści danego produktu za pomocą aspektów wizualnych. Elementy tekstowe są ważne, ale w przypadku reklam wideo należy je zminimalizować, aby nie rozpraszały odbiorców. Warto również zastosować zasadę "pokaż, a nie mów", która zakłada, że najlepsza reklama prezentuje produkt wyłącznie z napisami, bez konieczności korzystania z dźwięku mówionego. Tworząc takie wideo, możesz dotrzeć do osób, które są niesłyszące lub mają wyciszone dźwięki. Dzięki temu zapewnisz skuteczny przekaz swoich treści dla różnych odbiorców.

Jak efektywnie wykorzystać wizualne aspekty reklamy na YouTube? Oto przykład dla sklepu z sukienkami. Stwórz reklamę, w której pokazujesz modelki prezentujące ubrania w dynamiczny i atrakcyjny sposób. Zminimalizuj tekst na ekranie, a zamiast tego skup się na wyrazistych kadrach, które prezentują styl, jakość i różnorodność produktów. Ważne jest to, aby wizualna atrakcyjność reklamy przyciągała uwagę i skłaniała widzów do zainteresowania się Twoim towarem.


5. Wykorzystaj interaktywne funkcje

Podczas tworzenia reklamy na YouTube warto wykorzystać dostępne interaktywne funkcje, które mogą znacznie wzbogacić doświadczenie widza. Oto kilka przykładów takich funkcji:

 • Powiązane filmy - interaktywna lista powiązanych filmów wideo o podobnej tematyce pojawiająca się na końcu reklamy. Ta funkcja zachęca odbiorcę do kontynuowania oglądania innych filmów związanych z Twoją branżą lub produktami. Dzięki temu możesz utrzymać uwagę widza i zwiększyć szansę na przyciągnięcie go do Twojego sklepu.
 • Automatyczne ekrany końcowe - generowane automatycznie ekrany końcowe to miejsce, gdzie możesz umieścić informacje o Twoim sklepie.
 • Rozszerzenia - pozwalają na dodanie linku do strony i umożliwiają widzom uzupełnienie informacji, co może prowadzić do większej interakcji z Twoją marką.
 • Przyciski wezwania do działania (CTA) - dodane do reklamy wideo skierują widzów do Twojego sklepu lub do konkretnego produktu, zachęcając ich do podjęcia konkretnej akcji.
 • Pliki produktowe - to zaawansowana funkcja, która zamienia Twoje filmy w wirtualne witryny sklepowe, umożliwiając bezpośrednie zakupy z poziomu reklamy na YouTube (dzięki połączeniu z Merchant Center).

Reklama wideo w YouTube z rozszerzeniem w formie przycisku z przekierowaniem na stronę


6. Monitoruj skuteczność swojej reklamy

Aby Twoje reklamy na YouTube przyniosły zamierzone rezultaty, musisz systematycznie monitorować ich efektywność. Analiza danych, takich jak liczba kliknięć, wyświetleń oraz czas spędzony przez użytkowników na oglądaniu Twoich reklam, jest nieodzownym elementem skutecznej strategii marketingowej.Te informacje pozwalają ocenić, które elementy reklamy są najbardziej skuteczne, a które wymagają wprowadzenia ulepszeń. Świadome monitorowanie skuteczności reklam pozwala na efektywną promocję Twojej marki na platformie YouTube.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


Pomysły na reklamy na YouTube dla e-commerce

Jeśli szukasz inspiracji do stworzenia skutecznej reklamy na YouTube, warto korzystać z istniejących treści jako punktu wyjścia. Jednak kluczowym elementem jest tworzenie unikalnych reklam i unikanie bezpośredniego kopiowania pomysłów od innych przedsiębiorców. Oto kilka kreatywnych pomysłów, które mogą pomóc Ci w stworzeniu efektywnej kampanii reklamowej:

 • Studium przypadku - opowiedz prawdziwą historię klienta, który dzięki Twojemu produktowi lub usłudze odniósł sukces. Przedstaw, w jaki sposób Twój produkt rozwiązał jego problemy oraz jakie przyniósł mu korzyści. Na przykład, możesz opowiedzieć historię klienta, który dzięki Twojemu kursowi online nauczył się nowej umiejętności i odniósł sukces w swojej karierze.
 • Animacja - wykorzystaj animację do przedstawienia zalet Twojego produktu lub usługi w ciekawy i przystępny sposób. Możesz stworzyć animację, która pokazuje, jak Twoja aplikacja mobilna ułatwia życie użytkownikom, prezentując różne funkcje w atrakcyjny sposób.
 • Rozwiązanie problemu - skup się na problemach, z którymi borykają się Twoi potencjalni klienci, a następnie przedstaw swoje rozwiązanie. Na przykład, jeśli sprzedajesz specjalne środki czyszczące, możesz stworzyć reklamę, która pokazuje, jak Twoje produkty skutecznie usuwają uporczywe plamy i pomagają utrzymać czystość w domu.
 • Przedstawienie danych - wykorzystaj statystyki lub wyniki badań, aby podkreślić skuteczność swojego produktu/ usługi. Na przykład, jeśli prowadzisz firmę oferującą produkty dla zdrowia i fitness, możesz przedstawić wyniki badań naukowych, które potwierdzają skuteczność Twoich produktów w poprawie kondycji fizycznej.
 • Skupienie się na produkcie - szczegółowo przedstaw swoje produkty, podkreślając ich unikalne cechy i zalety. Możesz pokazać zbliżenia na produkt, aby zaprezentować jego wysoką jakość i funkcjonalność. Na przykład, jeśli sprzedajesz aparaty fotograficzne, możesz stworzyć reklamę, która ukazuje jego doskonałą jakość obrazu i różnorodność funkcji.
 • Informacje o promocji - to jedna z najpopularniejszych form reklamy, która może być skutecznie wykorzystana na platformie YouTube. Dzięki reklamie wideo możesz przekazać widzom informacje o atrakcyjnych ofertach, promocjach, zniżkach czy wyprzedażach. Dla przykładu, możesz przedstawić scenę, w której bohaterka otrzymuje informację o nadchodzącej wyprzedaży w sklepie odzieżowym. Zaprezentuj pozytywne emocje, jakie wywołuje w niej ta wiadomość, a następnie przejdź do sekwencji z prezentacją atrakcyjnych rabatów i produktów dostępnych w Twoim sklepie.


Jak reklamować sklep na YouTube? Podsumowanie

Reklama na YouTube to doskonały sposób na dotarcie do ogromnej liczby użytkowników i promocję swojego sklepu w nowoczesny i atrakcyjny sposób. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest poznanie swojej grupy docelowej, wykorzystanie mocnych stron produktu, tworzenie emocjonalnych i atrakcyjnych treści, minimalizacja tekstu na rzecz wizualnych aspektów, wykorzystanie interaktywnych funkcji oraz regularne monitorowanie wyników reklamy. Wprowadź te pomysły już dziś i ciesz się korzyściami, jakie przynosi reklama sklepu na YouTube. 

Jakie są korzyści reklamowania sklepu na YouTube?
Down arrow

Reklamowanie sklepu na YouTube oferuje wiele korzyści, takich jak duży zasięg, precyzyjne targetowanie reklam i wzrost sprzedaży w sklepie. YouTube jest jedną z najpopularniejszych platform wideo na świecie, co pozwala dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców. Reklamy wideo na YouTube mogą zwiększyć rozpoznawalność marki i budować pozytywny wizerunek wśród widzów.

Jaki format reklamy jest najlepszy dla sklepu e-commerce na YouTube?
Down arrow

Wybór formatu reklamy zależy od celów kampanii i Twoich preferencji. Wideo reklamy są popularne na YouTube i mogą być skutecznym sposobem na atrakcyjne zaprezentowanie swoich produktów. Reklamy typu In-Stream (niemożliwe do pominięcia lub możliwe do pominięcia) lub Bumper Ads (krótkie, niemożliwe do pominięcia reklamy) są często stosowane w e-commerce, ponieważ skutecznie przyciągają uwagę i przekazują kluczowe informacje.

Jak ocenić skuteczność reklamy na YouTube?
Down arrow

Aby ocenić skuteczność reklamy na YouTube, warto monitorować kluczowe wskaźniki, takie jak liczba wyświetleń, klikalność, czas oglądania, współczynnik konwersji i koszt konwersji. Porównanie tych danych z założonymi celami kampanii pomoże określić, czy reklama przynosi oczekiwane rezultaty i czy wymaga wprowadzenia ewentualnych zmian.


Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Eliza Tomaka
Eliza Tomaka

Eliza zdobywała doświadczenie w marketingu internetowym, pracując jako copywriterka oraz jako freelancerka. Ukończyła kurs SEO copywritingu oraz kurs korekty tekstów. Regularnie pogłębia swoją wiedzę w zakresie promowania biznesu, content marketingu, SEO i Google Ads czytając blogi o promowaniu biznesu i poznając nowe zagadnienia branżowe. W swojej pracy wykorzystuje najnowsze dane pozyskane z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs. Eliza ukończyła studia na kierunku edukacja artystyczna, ze specjalizacją w malarstwie.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak reklamować sklep na YouTube?

Średnia ocen użytkowników4.97 na podstawie 125 głosów

UDOSTĘPNIJ