Jak wideo marketing może Ci pomóc zoptymalizować konwersję na stronie?

jak wideo marketing moze ci pomoc zoptymalziowac konwersje
Spis treści

• Statystyki dotyczące wykorzystania wideo w marketingu internetowym

• Jak wykorzystanie wideo może wpłynąć na rozwój Twojego biznesu?

• Jak wykorzystać wideo, żeby budować świadomość marki?

• Jak wykorzystać wideo, żeby zdobyć uwagę użytkownika?

• Jak wykorzystać wideo, żeby przekonać użytkownika do konwersji?

• Gdzie możesz umieścić wideo, aby zoptymalizować współczynnik konwersji?

• Jak wybrać format wideo w marketingu internetowym?

• Podsumowanie

Aby skuteczniej prowadzić swoją strategię marketingu internetowego, należy podążać za zmieniającymi się trendami. Analiza tego, jakiego rodzaju treści użytkownicy preferują, pozwoli Ci na skuteczniejsze dotarcie do nich, a także na optymalizację współczynnika konwersji. Jednym z trendów we współczesnym marketingu, który warto wykorzystać, jest właśnie video marketing. Zobacz, jak za jego pomocą optymalizować konwersję na stronie.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Statystyki dotyczące wykorzystania wideo w marketingu internetowym

Nie jesteś przekonany co do tego, czy do promocji swojego biznesu musisz wykorzystywać wideo? W takim razie przyszedł czas na to, by przedstawić Ci zestawienie danych statystycznych, które prawdopodobnie całkowicie zmienią Twoje podejście do filmów w promocyjnych.


Wideo to jedno z popularniejszych narzędzi marketingowych

Popyt na nagrania wideo rośnie, a za tym idą również działania ze strony marketingowców - Twoja konkurencja już zapewne wykorzystuje wideo w swoim marketingu internetowym. Według badań przeprowadzonych przez Wyzow (https://www.wyzowl.com/video-marketing-statistics/) w 2021 roku, aż 86 procent specjalistów od marketingu używało wideo jako narzędzia marketingowego. Co więcej, zapewniają oni, że wybór tej formy marketingu nie wynikał wyłącznie z obowiązujących aktualnie trendów. 78 procent marketingowców zapewniło, że wykorzystanie filmów w strategii pomogło im zwiększyć sprzedaż, a aż 86 procent z nich zapewnia, że filmy zwiększyły ruch w ich witrynie.


Wideo jest lubianym rodzajem treści 

Jeżeli promujesz się w mediach społecznościowych, nie mogłeś nie zauważyć, jak wzrosło wykorzystanie wideo na takich platformach. Użytkownicy coraz częściej oglądają krótkie formy wideo, a algorytmy mediów społecznościowych odpowiadają im potrzebom i lepiej promują właśnie tego typu treści. Według badania Animoto (https://animoto.com/blog/business/2018-social-video-consumer-trends/) z 2018 roku wideo jest ulubionym rodzajem treści, które użytkownicy sieci mogą oglądać w mediach społecznościowych.


Marketing wideo przynosi pewny zysk

Wykorzystanie wideo w swojej strategii marketingowej na pewno przyniesie Ci profity. Według badań Animato, które wyżej wspominaliśmy, aż 88% specjalistów od marketingu wideo jest zadowolonych z osiągniętego ROI (zwrotu z inwestycji) z ich działań marketingowych w mediach społecznościowych. Ten sam raport wskazuje, że 80% marketerów przyznaje, że jest zadowolonych z ROI reklam wideo, które umieścili w mediach społecznościowych marki.


Wideo wpływa na decyzje zakupowe klientów

Badanie Wyzowl (https://www.wyzowl.com/video-marketing-statistics/) wykazało, że niemal ośmiu na dziesięciu użytkowników zdecydowało się kupić oprogramowanie lub aplikację po obejrzeniu filmu danej marki (2018). Co więcej, to samo badanie udowadnia, że zdecydowana większość osób (dokładnie aż 96 procent!) korzysta z filmów, aby dowiedzieć się więcej o interesujących ich produktach lub usłudze.

Jak reklamować swoją stronę za pomocą wideo?


Jak wykorzystanie wideo może wpłynąć na rozwój Twojego biznesu?

Proces pozyskania klienta jest wieloetapowy i zaczyna się już w momencie jego pierwszego zetknięcia z marką. Wideo marketing może wesprzeć Twoje działania na każdym etapie docierania do użytkowników i przekonywania ich do zrealizowania konwersji. Czasami proces decyzyjny klienta trwa miesiącami, a nawet latami i przechodzi przez różne fazy, jednak można wyszczególnić trzy główne etapy jego drogi zakupowej: 

 • Poziom budowania świadomości - użytkownik napotyka gdzieś (np. w wynikach wyszukiwania Google) wzmiankę o Twojej firmie i jest już świadomy tego, jakie świadczysz usługi i na ile odpowiadają one jego potrzebom, oczekiwaniom. 
 • Poziom zdobywania uwagi - na tym etapie odbiorca rozważa Twoją ofertę, porównuje ją z innymi. Zastanawia się, które rozwiązanie będzie dla niego najkorzystniejsze. 
 • Poziom podejmowania decyzji - w tym momencie użytkownik ma zdecydować się na konwersję i stać się Twoim klientem. 

Wykorzystanie filmów może pomóc Ci zarówno dotrzeć do nowych odbiorców, zdobyć ich uwagę, jak i wzbudzić zaufanie i stać się cenioną, lubianą marką. 


Jak wykorzystać wideo, żeby budować świadomość marki? 

Na tym etapie odbiorcy nie mają pojęcia o Twojej marce i szukają w sieci rozwiązań swoich problemów, odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Twoim zadaniem jest dotrzeć do nich z odpowiedzią. 

Użytkownicy na tym etapie, najczęściej szukają odpowiedzi na swoje pytania poprzez frazy, które zawierają sformułowania “jak”, “co to”, “co”, “najlepszy sposób” itp. Dlatego dobrym rodzajem wideo, aby zbudować świadomość marki, są: 

 • filmy instruktażowe,
 • filmy poradnikowe,
 • filmy z pytaniami i odpowiedziami.

Pamiętaj, aby w ich treści dawać szczegółową, wyczerpującą odpowiedź na pytania. Twoje treści nie powinny być skupione tylko na przyciągnięciu uwagi, ich celem jest także wzbudzenie zaufania do marki, dlatego ważne jest, by Twoje treści wideo były rzetelne. Pamiętaj również, aby w nagraniu użyć swojego logo, charakterystycznych dla swojej marki kolorów itp. Wykorzystaj to także do tworzenia miniatury filmu - to ona będzie pojawiać się w wynikach wyszukiwania. W ten sposób będziesz skutecznie budować świadomość swojej marki. 

Przykład wideo budującego świadomość marki w wynikach wyszukiwania Google.


Jak wykorzystać wideo, żeby zdobyć uwagę użytkownika?

Jesteś na etapie, gdy użytkownik zna Twoją markę, teraz musisz przekonać go, by przyjrzał się bliżej Twojej ofercie i rozważył zakup Twoich produktów. Twój odbiorca wie, co jest mu potrzebne, a Twoim zadaniem jest atrakcyjne przedstawienie mu swojej oferty, w czym może Ci pomóc wideo marketing. W swoich filmach musisz skupić się na przedstawieniu produktów, porównaniu ich, przedstawieniu swojej marki jako tej godnej zaufania. 

Chcesz poznać swoich odbiorców i rozpocząć skuteczną promocje?

Aby zdobyć uwagę użytkowników, wykorzystuj nagrania wideo typu: 

 • Filmy demonstracyjne produktów - w takich nagraniach możesz szczegółowo opisać produkt, jego specyfikę techniczną, działanie, wskazać na jego zalety. Możesz także podkreślić, dla kogo ten produkt będzie dobry, a kto powinien zdecydować się na coś innego (z zasugerowaniem konkretnego produktu). Dobry scenariusz wideo oraz profesjonalna prezentacja sprawią, że odbiorca najprawdopodobniej rozważy Twoją ofertę.
 • Instrukcje korzystania z produktu - wideo możesz wykorzystać do przedstawienia odbiorcy sposobu użytkowania produktu, dać mu przydatne wskazówki, pokazać efekt działania. Możesz dać w ten sposób znać, że Twoi klienci będą zaopiekowani na każdym kroku. Wideo instruktażowe nie powinno mówić wyłącznie o produkcie, wykorzystaj je jako magnes - pokaż też korzyści, wartości, które może uzyskać klient. 
 • Wideo opowiadające historię - storytelling to świetne narzędzie sprzedaży, ponieważ porusza emocje. Jeśli chcesz pokazać swój produkt lub swoją firmę z lżejszej, bliskiej odbiorcy perspektywy, musisz stworzyć wideo, które nawiązuje do ludzkich uczuć i potrzeb. Możesz na przykład opowiedzieć o swojej firmie - o tym, jak powstawała, o Waszych ideach i wartościach, o Waszych aspiracjach i planach. Opowiedz także o swoich pracownikach. Świetnym sposobem jest także przedstawienie historii związanej z Twoimi produktami, na przykład w jaki sposób wpłynęły na życie, na codzienność Twoich klientów, w czym im pomogły.

Chcesz dowiedzieć się, jak lepiej tworzyć wideo, które przyciągnie uwagę odbiorcy? Sprawdź nasz artykuł: 

Wideo demonstracyjne produktu w wynikach wyszukiwania Google.

Wideo z klientem, który opowiada o zaletach korzystania z usług agencji Widoczni.


Jak wykorzystać wideo, żeby przekonać użytkownika do konwersji?

Ostatnim etapem podróży klienta jest realizacja konwersji. Jest on już świadomy Twojej marki, zrobił również research i porównał Twoją ofertę z ofertą innych marek. Teraz powinieneś wykorzystać wideo do delikatnego popchnięcia klienta w kierunku zakupu Twojego produktu. Pomogą Ci w tym poniższe rozwiązania: 

 • remarketing wideo, 
 • wideo recenzje, 
 • wideo referencje,
 • wideo opowiadające historie. 

Pamiętaj, aby swoje działania w ramach wideo marketingu opierać o wyszukiwane słowa kluczowe. Pomoże Ci to dotrzeć do większej liczby osób. Więcej o doborze fraz kluczowych dowiesz się z naszego artykułu: 

Chcesz zwiększyć współczynnik konwersji na stronie?


Gdzie możesz umieścić wideo, aby zoptymalizować współczynnik konwersji?

Video marketing daje Ci szereg możliwości - to od Twoich celów biznesowych, potrzeb i organizacji witryny zależy, w jaki sposób to wykorzystasz. Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby wykorzystania wideo. 

Strona główna - możesz wykorzystać wideo, aby przedstawić lub wyjaśnić swoją ofertę, a także by przedstawić w przyjazny sposób swoją firmę. 

Strona produktowa - to świetny sposób na to, by przedstawić szczegółowo swój produkt. Możesz go zapreprezentować z różnych perspektyw i przedstawić jego funkcje. 

Strona z referencjami - dowód społeczny jest ważnym elementem wpływu na decyzje zakupowego odbiorców. Możesz umieścić wywiady ze swoimi klientami, współpracownikami w odpowiedniej zakładce. 

Media społecznościowe - aktualnie media społecznościowe są zdominowane przez format wideo. Wykorzystywanie tego typu treści pozwoli Ci się lepiej wybić wśród innych stron, przez co zwiększysz świadomość swojej marki. 

Poza stroną internetową - możesz umieszczać swoje nagrania wideo na takich platformach, jak Youtube lub Vimeo. W ten sposób będzie hostowany poza witryną przez firmę zewnętrzną, co pomoże Ci dotrzeć do nowych odbiorców i budować świadomość swojej marki - większa rozpoznawalność może mieć bezpośredni wpływ na zwiększenie współczynnika konwersji.


Jak wybrać format wideo w marketingu internetowym?

Wykorzystanie video może mieć świetny wpływ na Twoje wyniki sprzedażowe, ale nie możesz zapominać również o tym, że źle przygotowane pliki wideo mogą spowolnić Twoją witrynę, a to negatywnie odbije się na współczynniku konwersji.

Jeśli samodzielnie hostujesz wideo, zapewne spowolnisz czas ładowania, ponieważ serwery muszą pracować intensywniej. Nie jest to dobre rozwiązanie, jeżeli planujesz wykorzystywać wiele plików wideo (na przykład na stronach produktowych). Lepiej wówczas skorzystać z zewnętrznych narzędzi. 

Jeśli planujesz samodzielny hosting video, upewnij się, że korzystasz z odpowiedniego formatu: 

 • .mp4 - dobrej jakości wideo o małym rozmiarze. Jest wykorzystywanym formatem na przykład na YouTube i Vimeo.
 • .mov - to wysokiej jakości wideo, które ma jednak duży rozmiar pliku. Niestety, ten typ pliku nie może być odtwarzany w systemie Windows bez użycia VLC .
 • .wmv - zapewnia dobrą jakość wideo, ale wiąże się z tym duży rozmiar pliku. Jest problematyczny przy odtwarzaniu na komputerach Mac, chyba że odbiorca posiada wieloplatformowy odtwarzacz multimedialny, taki jak VLC.
 • .flv - mały plik, ale wymaga dodatkowych kroków, aby podnieść jego jakość. Niestety, ten format nie działa sprawnie na większości komputerów Mac i Windows. Ponadto obsługiwany jest tylko na przeglądarkach z Flash.


Jak wideo marketing może Ci pomóc zoptymalizować konwersję na stronie? Podsumowanie

Video to świetny sposób na optymalizację swojej strategii marketingu internetowego. Wpływa na wiele czynników, a ostatecznie przyczynia się także do optymalizacji współczynnika konwersji. Warto podążać za sprawdzonymi sposobami działania, ale ważne jest to, by jednocześnie stale analizować potrzeby swoich odbiorców. 

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak wideo marketing może Ci pomóc zoptymalizować konwersję na stronie?

Średnia ocen użytkowników4.76 na podstawie 104 głosów

UDOSTĘPNIJ