Płatna reklama w internecie - dlaczego warto z niej skorzystać i to skutecznie zrobić?

Platna reklama w internecie dlaczego warto z niej skorzystac i jak ja wdrozyc
Spis treści

• Formaty reklamy w internecie

• Dlaczego warto korzystać z reklamy dla firm w internecie?

• Jak wdrożyć skuteczną reklamę internetową dla swojej firmy?

• Podsumowanie

Płatne reklamy to świetny sposób na wzrost ruchu i sprzedaży w Twojej witrynie. Jeśli jednak nie zadbasz o nie odpowiednio i zgarniesz optymalizację, szybko mogą stać się drogie. Poznaj typy reklamy dla firm, stron i sklepów w internecie, sprawdź, jak je skutecznie wdrożyć, by naprawdę zarabiać, i dlaczego warto to zrobić.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Płatna reklama w internecie, czyli jaka? Formaty reklamy w internecie

Płatna reklama odnosi się do metod promocji, które firma stosuje po to, by przyciągnąć więcej klientów i płacąc za przestrzeń reklamową w wyszukiwarce, innych witrynach internetowych lub mediach społecznościowych. Istnieje wiele rodzajów płatnej reklamy w internecie, ale najbardziej popularne formaty to:

 • reklama Google Ads - typ reklamy w internecie, w którym reklamodawca płaci za określone działanie użytkownika; zazwyczaj jest to kliknięcie w link sponsorowany, ale nie zawsze; większość formatów reklamy opiera się na słowach kluczowych; w zakres reklamy Google Ads wchodzi reklama w sieci wyszukiwania, reklama w sieci reklamowej, marketing, reklama produktowa oraz reklama video na YouTube;
 • reklama w mediach społecznościowych - firmy mogą wyświetlać swoje reklamy w różnych platformach mediów społecznościowych - najpopularniejsze z nich to:
  • Facebook i Instagram, dla którego można wykorzystać reklamę Facebook Ads,
  • LinkedIn,
  • TikTok,
  • Snapchat;
 • reklamy banerowe - są to reklamy w formie graficznego baneru, które mogą być umieszczane w różnych miejscach na stronach internetowych - na dole lub u góry oraz z boku strony - przypominają formę nagłówka;
 • reklamy natywne - to reklama wyświetlana w zewnętrznych witrynach, która wyglądem i treścią przypomina zawartość witryny, która korzysta z reklamy. Zobacz, dlaczego warto inwestować w reklamę natywną.


Dlaczego warto korzystać z reklamy dla firm w internecie? Zalety płatnej promocji

Dlaczego trudno wyobrazić sobie działalność współczesnej firmy, strony czy sklepu internetowego bez inwestycji w reklamę w sieci? Poniżej omówimy kilka istotnych powodów, dla których warto zainteresować się reklamą internetową oraz jej zalety.

Chcesz wypromować swoją firmę w internecie?


1. Reklama w mediach społecznościowych poprawia zasięgi

Obecnie zasięgi organiczne (bezpłatne) w mediach społecznościowych są bardzo niskie - według badań Wearesocial.com wynoszą zaledwie 5,2% (źródło: https://wearesocial.com/blog/2020/04/digital-around-the-world-in-april-2020). Oznacza to, że tylko 1 na 20 użytkowników widzi Twoje organiczne posty. Remedium na ten problem jest wzrost środków na reklamę w mediach społecznościowych. Dzięki płatnej reklamie masz możliwość dotarcia do precyzyjnie określonej grupy odbiorców i możesz wykorzystać swoje treści, aby wyróżnić swoją markę. Właściwe kierowanie reklam pozwala nie tylko dotrzeć do właściwych osób, ale i pozyskać więcej potencjalnych klientów. Zobacz, jak pozyskiwać leady w marketingu internetowym.

Nie lekceważ jednak znaczenia marketingu organicznego. Za każdą świetną płatną kampanią reklamową stoi spójna i kreatywna strategia organiczna.


2. Reklamy w internecie są przystępne cenowo

Wbrew pozorom reklama firmy w internecie nie musi być droga. Jedną z jej zalet jest możliwość określania kosztów z góry, poprzez ustalenie maksymalnej stawki za kliknięcie. Oznacza ona, że zapłacisz maksymalnie taką kwotę, jaką sam określisz. Oczywiście, w konkurencyjnych branżach może zaistnieć konieczność podwyższenia stawki ze względu na duże zainteresowanie reklamami, ale mimo to system Google Ads czy Facebook Ads umożliwia dużą kontrolę nad budżetem dziennym i miesięcznym. Jeśli chcesz ograniczyć koszty, możesz wybrać tańsze formaty reklam, takie jak reklama video, marketing czy reklama produktowa. Zobacz, jak obniżyć koszty reklamy w Google Ads.


3. Reklama w internecie umożliwia precyzyjne mierzenie efektów

Reklama w internecie, zarówno na Facebooku, jak i w Google, umożliwia efektywne śledzenie wyników i skuteczności. W systemie Google Ads, Google Analytics oraz Google Search Console, a także w Menedżerze reklam na Facebooku znajdziesz szereg statystyk na temat skuteczności Twoich reklam, liczby kliknięć, liczby konwersji itp. Sprawdzisz, jaki ruch oraz sprzedaż w witrynie generują Twoje reklamy, zweryfikujesz, jakie słowa kluczowe powodują wyświetlanie reklam itp. Zobacz, jak mierzyć skuteczność kampanii Google Ads i na jakie wskaźniki zwrócić uwagę.

Google Analytics po połączeniu z Google Ads daje duże możliwości śledzenia efektów reklamy w Google


4. Reklama w internecie dla firm daje duże możliwości kierowania

Kierowanie płatnych reklam może być bardzo szczegółowe i pozwala:

 • dotrzeć do odpowiednich użytkowników zainteresowanych Twoją marką,
 • dopasować reklamy do danych demograficznych Twoich odbiorców,
 • dotrzeć do użytkowników przebywających w konkretnej lokalizacji.

Przykład? Załóżmy, że prowadzisz salon fryzjerski. Możesz reklamować się potencjalnym klientom w promieniu 2-3 km od Twojego punktu usługowego. Nie możesz zrobić tego samego za pomocą pozycjonowania czy marketingu organicznego w mediach społecznościowych. Jak wykorzystać kierowanie w reklamach Google Ads i Facebook Ads? Przyjrzyj się swoim odbiorcom na wszystkich platformach cyfrowych i przeanalizuj ich, aby zidentyfikować wspólne elementy, takie jak wykorzystywane słowa kluczowe, lokalizacja geograficzna, dane demograficzne, poglądy, zainteresowania i popularne tematy w danej społeczności. Możesz wykorzystać wszystkie te informacje, aby udoskonalić kierowanie płatnych reklam i pozyskać więcej kwalifikowanych potencjalnych klientów i klientów.

Inwestujesz w marketing w mediach społecznościowych?


5. Reklama internetowa zapewnia cenne informacje o odbiorcach

Na wszystkich płatnych platformach reklamowych możesz skonfigurować różne treści reklamy i wybierać spośród nich te najskuteczniejsze. Zebrane dane pomogą Ci doskonalić komunikaty i lepiej zrozumieć odczucia oraz punkt widzenia odbiorców. Co więcej, proces optymalizacji i testowania skuteczności płatnych reklam jest znacznie szybszy niż proces organicznej optymalizacji w wyszukiwarce Google oraz budowanie marki poprzez organiczne działania w social mediach.


6. Płatna reklama w internecie gwarantuje dużą różnorodność

Każdy kanał oraz platforma w internecie oferuje możliwość płatnej reklamy. Ta różnorodność sprawia, że możesz wybrać kanały i platformy dopasowane do Twojej działalności, branży, a także do potrzeb odbiorców. Nie ma potrzeby wyboru wszystkich kanałów - przeanalizuj swoich użytkowników oraz sytuację swojej firmy i wybierz 2-3 kanały gwarantujące największy zwrot z inwestycji. Najczęściej przedsiębiorcy decydują się na połączenie Facebook Ads i Google Ads. Dlaczego jest to dobre rozwiązanie? Ponieważ reklama w Google oferuje szereg różnych typów i formatów, a reklama na Facebooku wiele możliwości kierowania. Co więcej, każda z nich dociera do innego grona użytkowników.


7. Reklama w internecie daje szybkie efekty

Reklama internetowa dla firm działa zupełnie inaczej niż pozycjonowanie stron. Efekty płatnych działań zobaczysz niemal natychmiast (oczywiście pod warunkiem, że reklama jest dobrze zoptymalizowana). W ten sposób szybko zbudujesz widoczność w internecie oraz dotrzesz do docelowych odbiorców i wesprzesz budowę wizerunku marki wśród docelowych odbiorców. Zobacz, ile trzeba czekać na efekty kampanii Google Ads.


8. Reklama w internecie umożliwia efektywny remarketing

Dzięki reklamie internetowej możesz dotrzeć do odbiorców, którzy wcześniej odwiedzili Twoją stronę (na przykład z wyników organicznych), ale nie zrealizowali celu (konwersji), np. nie dokonali zakupu. W żaden inny sposób nie możesz tego zrobić - jedynie remarketing i retargeting pozwalają zwiększyć efektywność marketingu internetowego i zachęcić odbiorców do zaangażowania. Poznaj różnice między remarketingiem a retargetingiem.

Przykłady remarketingu dynamicznego w Google Ads w różnych typach reklam


9. Dzięki reklamie w internecie zbudujesz ruch i sprzedaż

Reklama w internecie świetnie sprawdza się do budowania ruchu i sprzedaży na stronach i w sklepach internetowych. precyzyjne kierowanie na sprzedażowe słowa kluczowe pozwala docierać do osób realnie zainteresowanych Twoimi produktami i usługami, a dopasowana treść reklamy zachęca do klikania oraz inwestycji. Co więcej, na pierwsze efekty nie musisz długo czekać - możesz je zauważyć już po kilku miesiącach, co potwierdzają historie sukcesu Google Ads naszych klientów, którzy zainwestowali w reklamę w Google.


10. Reklama internetowa buduje świadomość marki

Nawet jeśli użytkownik nie zdecydował się kliknąć w Twoją reklamę, to jednak wciąż ją widzi, a to pozwala skutecznie budować świadomość i wizerunek marki za pomocą reklam w Google, na Facebooku i Instagramie. Być może, gdy będą potrzebować produktu, który oferujesz, przypomną sobie Twoją reklamę i samodzielnie znajdą Twoją firmę w internecie, np. na Facebooku czy wpisując nazwę Twojej marki w pasek wyszukiwania czy też w wyszukiwarkę Google.


11. Reklama w internecie dociera do odbiorców na różnych etapach ścieżki zakupowej

Za pomocą reklamy internetowej dla firm możesz docierać do odbiorców na różnych etapach ścieżki zakupowej. Najbardziej opłacalne jest kierowanie reklamy na tych użytkowników, którzy są zorientowani na zakup i szukają konkretnych produktów lub usług. Dlatego też kieruj reklamy na Facebooku na konwersję, a reklamę Google Ads w sieci wyszukiwania na słowa kluczowe o dużym potencjale sprzedażowym, np. takie z nazwą i modelem produktu.

Masz sklep internetowy?


Jak wdrożyć skuteczną reklamę internetową dla swojej firmy?

Jak wdrożyć skuteczną reklamę internetową dla strony www lub sklepu? Sprawdź, jakie działania musisz wykonać i co warto wiedzieć.


1. Poznaj dostępne rodzaje reklam

By wdrożyć skuteczną reklamę internetową dla firmy, musisz wiedzieć, jakie masz możliwości. Dlatego też przed wdrożeniem reklamy zapoznaj się z dostępnymi rodzajami i formatami reklam, a także poznaj ich zalety i wady. Dopasuj wybór do branży, w której działasz, posiadanych środków oraz docelowej grupy odbiorców.


2. Wybierz odpowiednie słowa kluczowe i ustawienia kierowania dla reklamy internetowej

Skuteczność reklamy dla firmy w internecie zależy od odpowiedniej optymalizacji, czyli między innymi wyboru właściwych słów kluczowych oraz ustawień kierowania. Jak wybierać słowa kluczowe dla kampanii Google Ads?

 • Unikaj ogólnych fraz, które nie definiują oczekiwań odbiorców.
 • Wybieraj słowa kluczowe long tail, które dają dużo większe szanse na konwersję i dobrze określają intencje wyszukiwania.
 • Szukaj słów kluczowych o niskiej lub średniej konkurencji oraz dużej liczbie wyszukiwań.
 • Dodaj wykluczające słowa kluczowe, by nie marnować budżetu na nieefektywne kliknięcia.

Jak kierować reklamy na użytkowników?

 • Wybierz kierowanie na lokalizację oraz zainteresowania.
 • Wybierz jak najwęższe kierowanie reklam w Facebook Ads.
 • Ogranicz liczbę wyświetleń tej samej reklamy dla jednego użytkownika.
 • Wyświetlaj reklamy częściej w tych porach, w których generują największą skuteczność.
 • Kieruj reklamy na te urządzenia, na których reklama jest bardziej efektywna i generuje więcej kliknięć.

Do poszukiwania fraz na potrzeby kampanii Google Ads wykorzystaj narzędzie Google Keyword Planner


3. Utwórz strony docelowe dla reklamy firmy w internecie

Ważne jest, aby użytkowników, którzy klikają w reklamę, kierować na unikalną stronę (nazywaną stroną docelową) w Twojej witrynie, a nie na stronę główną. Istnieje kilka bardzo dobrych powodów, dla których warto zastosować tę strategię:

 • Strony docelowe umożliwiają dostosowanie wiadomości do odwiedzających. Oznacza to, że możesz kontynuować przesłanie rozpoczęte od reklam, co zapewnia spójny przekaz.
 • Niestandardowe strony docelowe pozwalają zachęcać odwiedzających do konkretnych działań, takich jak pobranie bezpłatnego e-booka, podczas gdy wyświetlanie tradycyjnej nawigacji może rozpraszać odwiedzających.
 • Za pomocą stron docelowych możesz precyzyjnie śledzić zaangażowanie użytkowników w konkretny przekaz reklamowy.

Należy pamiętać o wyłączeniu niestandardowych stron docelowych z indeksowania. Można to zrobić za pomocą prostej edycji pliku „robots.txt”. To ważny krok, który zwiększy niezawodność śledzenia reklam. Jeśli zezwolisz wyszukiwarce Google na wyświetlanie strony w wynikach organicznych, możesz uzyskiwać fałszywe wyobrażenie o tym, jak działa Twoja strona docelowa. Jak zwiększyć skuteczność stron docelowych dla płatnych reklam w internecie?

 • Na każdej stronie docelowej dodaj adekwatne wezwanie do działania. W ten sposób pokażesz użytkownikom, jaki krok mają wykonać i jaki cel realizuje strona.
 • Wykorzystaj testy A/B i sprawdzaj skuteczność różnych treści na stronach docelowych. Za każdym razem sprawdzaj jedną zmianę, by wiedzieć, jaki ma ona wpływ na zaangażowanie użytkowników.


4. Śledź skuteczność reklam w internecie

Jak śledzić skuteczność reklamy dla firm w internecie? Najpierw połącz konta Google Ads i Google Analytics. W ten sposób dane o płatnych kampaniach w Google znajdziesz w narzędziu Google Analytics. Sprawdzisz, jaki ruch generują kampanie Google Ads, ile kliknięć zbierają i jaki współczynnik CTR odnotowują. Szczególną uwagę zwróć na współczynnik konwersji - to on pozwoli Ci ocenić, czy reklama faktycznie zarabia.


Reklama w internecie - dlaczego warto i jak ją wdrożyć? Podsumowanie

Płatna reklama to niezbędny element lejka sprzedażowego i marketingowego. Do wyboru jest wiele możliwości, platform, rodzajów płatnych reklam i typów kampanii. Jednak aby osiągnąć realne efekty i dobrze wykorzystać budżet, skup się na maksymalnie dwóch-trzech platformach. Dzięki płatnym reklamom możesz dostosować swój przekaz do odbiorców i konsekwentnie testować rozwiązania, aby zobaczyć, co działa, a co nie. Ciężka praca i konsekwentna optymalizacja pozwolą Ci powiększyć budżet na reklamę i w rezultacie uzyskać więcej wysokiej jakości potencjalnych leadów i konwersji.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Płatna reklama w internecie - dlaczego warto z niej skorzystać i to skutecznie zrobić?

Średnia ocen użytkowników3.48 na podstawie 118 głosów

UDOSTĘPNIJ