Co się stanie, gdy zrezygnujesz z pozycjonowania?

co sie stanie jak zrezygnujesz z pozycjonowania
Spis treści

• Co się stanie z Twoją witryną, gdy przestaniesz ją pozycjonować?

• Rezygnacja z SEO a utrata wizerunku eksperta

• Rezygnacja z SEO a spadek sprzedaży

• Co się stanie, jeśli zrezygnujesz z optymalizacji treści na stronie?

• Co się stanie, jeśli nie wdrożysz technicznego SEO?

• Co się stanie, jeśli nie będziesz pozyskiwać i analizować swoich linków?

• Dlaczego SEO wymaga Twojego trwałego zaangażowania?

• Podsumowanie

Pozycjonowanie stron internetowych to jedna z najbardziej znanych i najskuteczniejszych strategii marketingu online. Jednak osiągnięcie wymarzonych efektów wymaga czasu i cierpliwości, co sprawia, że niektórzy przedsiębiorcy rezygnują z pozycjonowania. Czy warto się na to decydować? Zdecydowanie nie! Rezygnacja z pozycjonowania strony niesie za sobą skutki, które będą miały wpływ zarówno na funkcjonowanie Twojej witryny, jak i osiągane zyski sprzedażowe.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co się stanie z Twoją witryną, gdy przestaniesz ją pozycjonować?

Wiele firm, gdy osiągnie już zadowalające efekty w SEO, decyduje się na wstrzymanie pozycjonowania. Z różnych względów - niektórzy szukają oszczędności, niektórzy są niecierpliwi i nie chcą dłużej czekać na efekty SEO, inni wierzą, że osiągnięte pozycje są wystarczające i nie wiedzą, że raz osiągnięta pozycja nie jest żadną gwarancją na przyszłość. Jeśli Ty też rozważasz wstrzymanie lub całkowite zakończenie prowadzenia strategii SEO, sprawdź najpierw, jakie skutki się z tym wiążą.

Głównymi skutkami, które może spowodować zrezygnowanie z SEO, są:

 • Spadek ruchu na stronie,
 • Spadek liczby pozyskiwanych leadów,
 • Spadek widoczności strony w wyszukiwarce,
 • Spadek współczynnika konwersji,
 • Mniejsza świadomość marki wśród użytkowników.


Rezygnacja z SEO a utrata widoczności

Głównym celem pozycjonowania stron internetowych jest zwiększenie widoczności marki w internecie. Na skutek podejmowanych działań, firmy zyskują nowych odbiorców i więcej leadów, zwiększają sprzedaż, a także budują silną markę w branży. Rezygnacja z SEO nie sprawi, że Twoje wyniki pozostają na osiągniętym poziomie, lecz spowoduje utracenie wszystkich ciężko wypracowanych efektów. To prawda, że na efekty SEO trzeba długo czekać, ale jest to jedna ze skuteczniejszych strategii marketingu internetowego i jest podstawą skutecznego działania. Optymalizacja SEO oznacza po prostu przygotowanie dobrze funkcjonującej witryny, dlatego rezygnując z pozycjonowania, zostajesz w tyle za konkurencją i zgadzasz się na to, by przedstawiać potencjalnym klientom nieprzystosowaną do współczesnych standardów stronę internetową.

Szacunkowy czas oczekiwania na efekty pozycjonowania stron internetowych.

Zastanawiasz się, jak długo trzeba czekać na wymarzone efekty pozycjonowania? Poznaj historie naszych klientów:

 • Kiedy zobaczę efekty pozycjonowania? Zobacz nasze przykłady!
 • Czy opłaca się czekać na efekty SEO? Poznaj 7 historii sukcesu.

Chcesz poprawić widoczność Twojej strony w Google?

Słyszałeś, że ktoś zrezygnował z pozycjonowania i nagle jego strona osiągnęła lepsze pozycje w Google? To jest możliwe, ale nie ma nic wspólnego z rezygnacją z SEO! Optymalizacja stron internetowych to długotrwały proces, dlatego efekty podejmowanych przez Ciebie działań przychodzą dopiero po jakimś czasie. Jeśli ktoś jest niecierpliwy i rezygnuje ze współpracy z agencją SEO, a później zyskuje lepszą widoczność witryny to w rzeczywistości ma do czynienia ze spóźnionymi efektami pozycjonowania. Takie wyniki nie będą trwałe i brak kolejnych optymalizacji sprawi, że wrócisz do punktu wyjścia, albo co gorsza - całkowicie znikniesz wśród licznej konkurencji.


Rezygnacja z SEO a utrata wizerunku eksperta

Dodatkowo, zrezygnowanie z pozycjonowania powoduje również utratę wizerunku Twojej firmy. Wyobraź sobie sytuację, że klient szuka Cię w Google, ale nie pamięta nazwy Twojej firmy ani Twojego nazwiska. W tej sytuacji wpisze w wyszukiwarce słowa kluczowe, które kojarzą mu się z Twoją ofertą. Jeśli nie dbasz o SEO, Twoja firma mu się tam nie wyświetli. Zobaczy zamiast tego dziesięć konkurencyjnych firm, które lepiej dbają o swoją pozycję w sieci. Czy klient będzie zdeterminowany, żeby znaleźć Twoją firmę? Raczej nie, zapewne skorzysta z oferty firmy, która wyświetla się wyżej w Google i oferuje przystępną cenę.


Rezygnacja z SEO a spadek sprzedaży

Opierasz swoją strategię marketingową o Google Ads i twierdzisz, że SEO nie jest Ci potrzebne? W takim razie sprawdź wyniki z Google Analytics - co jest głównym źródłem ruchu na Twojej stronie, a także, co jest źródłem zapytań ofertowych i sprzedaży. Zapewne przekonasz się, że są to właśnie organiczne wyniki wyszukiwania. Rezygnując z pozycjonowania, rezygnujesz też z klientów.

Raport mówiący o źródłach ruchu na stronie i jego przełożeniu na zaangażowanie w witrynie.


Co się stanie, jeśli zrezygnujesz z optymalizacji treści na stronie?

Jednym z ważniejszych elementów strategii SEO jest publikowanie jakościowej treści wzbogaconej o słowa kluczowe. Powinna być ona być jednocześnie interesująca dla użytkownika sieci, jak i dostarczać botom wyszukiwarki Google informacje o ofercie znajdującej się na Twojej stronie internetowej. Jeśli przestaniesz publikować treści to nie będziesz tak skutecznie, jak wcześniej, docierać do użytkowników, a także przekażesz informacje do Google, że Twoja strona nie jest tak aktywna, jak kiedyś. Algorytmy Google skupiają się na promowaniu stron, które mają aktualne i dopasowane do odbiorców treści, dlatego Twoja strona nie będzie już promowana przez Google z taką samą intensywnością. Spadek widoczności może sprawić, że Twoja oferta zniknie wśród silnie promującej się konkurencji.

Zakończenie współpracy z agencją SEO sprawia też, że zakończysz współpracę z profesjonalnymi copywriterami. To znaczy, że skończą się piękne i zoptymalizowane pod SEO treści. Będziesz musiał/musiała na nowo przyzwyczaić się do nudnych opisów od producenta, które niczym się nie wyróżniają od treści na innych stronach. Dlaczego potencjalny klient ma skorzystać akurat z Twojej oferty, skoro Twoja oferta jest dokładnie taka sama, jak ta na konkurencyjnej stronie?

Możliwe skutki rezygnacji z publikowania treści zoptymalizowanych pod SEO

 • Zmniejszenie ilości słów kluczowych, na które jest widoczna Twoja strona w Google.
 • Zmniejszenie ruchu na stronie i spadek odbiorców podatnych na konwersje.
 • Brak przestrzeni do tworzenia nowych linków.
 • Wysokie prawdopodobieństwo, że konkurencja będzie lepiej widoczna na frazy związane z Twoją ofertą.
 • Spadek wiarygodności marki jako eksperta w branży (treści eksperckie pozwalają Ci budować zaufanie odbiorców).

Szukasz skutecznej reklamy dopasowanej do potrzeb Twojej firmy?

Chcesz zrezygnować z publikowania treści na swojej stronie, bo masz problem z zaplanowaniem skutecznej strategii content marketingowej? Jeśli tak, zapoznaj się z poniższymi artykułami. Pomogą Ci w przygotowaniu nieskomplikowanej, lecz efektywnej strategii treści:


Co się stanie, jeśli nie wdrożysz technicznego SEO?

Wiele osób, które dopiero zaczyna działać z SEO, nie docenia kwestii optymalizacji technicznej strony, a przecież jest to jeden z najważniejszych czynników rankingowych!

Należy być świadomym tego, że kwestie techniczne strony internetowej nie ograniczają się do jednorazowej optymalizacji. Strona internetowa jest stale aktywnym tworem, wpływają na nią różne czynniki i mogą generować problemy. Konieczne jest stałe monitorowanie stanu witryny i naprawianie ewentualnych błędów. Ignorowanie ich i brak regularnych optymalizacji sprawi, że strona będzie coraz gorzej działać. Porównaj sobie pracę z witryną do relacji międzyludzkich. Nawet jeżeli teraz masz z kimś dobrą relację, ale zaczniesz ignorować pojawiające się problemy i nie będziesz poświęcać komuś czasu oraz uwagi - relacja zdecydowanie się pogorszy. Trudno będzie coś uratować w sytuacji krytycznej. Twoja strona internetowa też potrzebuje Twojej uwagi i zainteresowania!

W momencie, gdy rezygnujesz ze współpracy z agencją SEO tracisz profesjonalną opiekę nad stroną. Nie ma już nikogo, kto pilnuje, by na stronie nie pojawiały się błędy, kto dba o przyjazną ścieżkę zakupową klienta i proste formularze. Nikt nie nadzoruje współczynnika konwersji i innych wyników, które są istotne w e-commerce.

Chcesz wiedzieć w jakim stanie jest Twoja strona?

Możliwe skutki zrezygnowania z analizy technicznych aspektów SEO:

 • Problemy z szybkością witryny.
 • Pojawienie się uszkodzonych linków.
 • Zagrożenie cyberbezpieczeństwa witryny.
 • Zmniejszenie widoczności strony w sieci.
 • Obniżenie poziomu zadowolenia użytkowników z korzystania z witryny.
 • Utrata potencjalnych klientów.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoja witryna jest poprawnie zoptymalizowana pod kątem technicznym, skorzystaj z naszych wskazówek:


Co się stanie, jeśli nie będziesz pozyskiwać i analizować swoich linków?

Strategia SEO ma na celu przyniesienie długotrwałych efektów, ale wymaga jednocześnie długofalowego zaangażowania. Jednym z elementów, które wpływają na efektywność Twojego planu pozycjonowania, jest ilość i jakość pozyskanych linków. Jeżeli przestajesz weryfikować, jakie linki prowadzą do Twojej witryny ani nie dbasz o wzrost ich ilości, pozwalasz tym samym na spadek widoczności Twojej witryny. Brak nowych linków prowadzących do Twojej strony to dla Google informacja, że Twoja witryna wzbudza mniejsze zainteresowanie i nie jest ceniona w branży. Mniejsza ilość linków powoduje, że na pewno spadnie Twoja pozycja w wynikach wyszukiwania Google.

Brak analizy linków przychodzących może jednak spowodować jeszcze większe problemy. Jeżeli nie będziesz sprawdzać, jakie strony prowadzą do Twojej witryny możesz spotkać się z problemem nienaturalnego profilu linków. Oznacza to najczęściej, że do Twojej strony prowadzą tak zwane spamerskie linki. Ten problem może skutkować otrzymaniem kary od Google, która spowoduje, że Twoja witryna odnotowuje spadki w wynikach wyszukiwania, a w najgorszym wypadku może także zostać ukarana całkowitym usunięciem z wyników wyszukiwania.

Chcesz sprawdzić profil linków przychodzących do Twojej witryny? Mogą Ci w tym pomóc nasze artykuły:


Dlaczego SEO wymaga Twojego trwałego zaangażowania?

Na początku tego artykułu znajduje się zestawienie, które mówi o tym, jak długo należy czekać na efekty pozycjonowania strony internetowej. Zazwyczaj pierwsze efekty pozycjonowania można zobaczyć po kilku, kilkunastu miesiącach kompleksowych działań. Niestety, czasami (rzadko, ale zdarzają się takie sytuacje) efekty pojawiają się nawet po dwóch latach. Wiele osób nie chce czekać tyle czasu i oczekuje natychmiastowych wyników, przez co szybko myśli o tym, żeby przerwać optymalizację SEO. Musisz pamiętać, że na czas, którego potrzebujesz na osiągnięcie wymarzonych efektów, wpływa nie tylko skuteczność obranej strategii, ale również to, jak silna jest Twoja konkurencja, a także to, jaka jest historia Twojej domeny. Czy warto wykazać się cierpliwością i czekać na sukces swojej strategii SEO? Zdecydowanie tak! Dobra strategia pozycjonowania pozwoli Ci na zwiększenie widoczności strony, dotarcia do większej grupy odbiorców, a także zwiększenia współczynnika konwersji!

Zależy Ci na skutecznej strategii SEO dla Twojego sklepu?

Osiągnięcie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania Google wymaga czasu, a utrzymanie takich efektów również wymaga dużego zaangażowania. Jest naprawdę wiele firm, które chciałoby znajdować się w pierwszych wynikach wyszukiwania. Dlatego, aby utrzymać stałą pozycję w Google musisz skupić się na analizie konkurencji i analizie własnych wyników, wprowadzaniu optymalizacji, tworzeniu nowych, angażujących treści, a także na zdobywaniu linków przychodzących.

Jeżeli zrezygnujesz z optymalizowania swojej strony pod SEO to nie znaczy, że nie będziesz zdobywać kolejnych wzrostów. Sytuacja wygląda znacznie mniej optymistycznie - zaczniesz tracić wszystkie osiągnięte dotychczas wzrosty. Spadek widoczności strony będzie miał z kolei przełożenie na mniejszą liczbę leadów i zmniejszenie konwersji. Dlaczego tak się dzieje? Twoja bezczynność pozwala konkurencji na wykorzystanie szansy, ich działania SEO będą obfitować w lepsze efekty niż dotychczas. Ponadto Google zwraca szczególną uwagę na aktywność strony. Algorytmy regularnie weryfikują, które strony dostosowują się do zmian w marketingu internetowym, tworzą nowe treści i odpowiadają na potrzeby swoich użytkowników sieci.

Jeśli rezygnujesz z SEO, ponieważ uważasz, że nie przynosi Ci efektów - pamiętaj, że tej strategii zawdzięczasz aktualną widoczność Twojej strony. Nawet jeśli nie jest ona najlepsza, może się okazać, że po zakończeniu działań Twoja strona całkowicie zginie w tłumie konkurencji. Z kolei okazanie cierpliwości w SEO może Ci z czasem przynieść świetne efekty w kwestii zasięgów i sprzedaży.

Natomiast jeżeli rezygnujesz z SEO, ponieważ masz już dobre pozycje w Google, bądź świadomy/świadoma, że w ten sposób stracisz wszystkie wypracowane efekty. Strategia SEO wymaga stałego zaangażowania, aby Twój zysk z pozycjonowania był długotrwały. Nie zapominaj, że znacznie łatwiej będzie Ci utrzymać dobrą pozycję w wynikach wyszukiwania niż budować ją od zera. Nie warto planować pozycjonowania strony na jakiś okres - rok, dwa, a nawet trzy. To nie jest kampania reklamowa, którą możesz uruchomić i wyłączyć w dowolnym momencie bez większych konsekwencji. W SEO liczy się konsekwencja i zaangażowanie, aby osiągnąć efekty. Jeśli planujesz pozycjonowanie na dwa lata, a następnie zakończysz wszystkie działanie to po prostu stracisz wszystkie zainwestowane pieniądze i później będziesz musiał/musiała zaczynać od nowa.


Więcej w tym temacie dowiesz się z naszego wcześniejszego artykułu:


Dlaczego nie warto rezygnować z SEO? Podsumowanie

Pozycjonowanie stron internetowych wymaga czasu oraz stałego zaangażowania, ale dobrze zrealizowana strategia SEO znacząco wzbogaci Twoje działania marketingowe. Jeśli odpowiednio zaplanujesz swoje działania, możesz oczekiwać wzrostu ruchu na stronie, większej rozpoznawalności marki, większej ilości leadów, a także zwiększenia sprzedaży. Musisz jednak przy tym pamiętać, że klucz do sukcesu przy pracy nad SEO to nieprzerwane działanie i wdrażanie optymalizacji.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co się stanie, gdy zrezygnujesz z pozycjonowania?

Średnia ocen użytkowników4.85 na podstawie 121 głosów

UDOSTĘPNIJ