Twoja sprzedaż nie zachwyca? Zamów skuteczną strategię digital i nabierz rozpędu w biznesie!
Close
688CE84A-69B3-4183-AAEF-288688AF4E6E Greg Albrecht jak wyprodukowac podcast

Czy liderem trzeba się urodzić? Wywiad z Gregiem Albrechtem

Oko w Oko z Gościem - cykl wywiadów Akademii Widoczni

Czy liderem trzeba się urodzić?

Greg Albrecht gościem Akademii Widoczni

Lider to nie kolejne stanowisko na szczeblach kariery. To również nie jest synonim menadżera czy dyrektora. Lider ma zdolność inspirowania i motywowania ludzi, którzy za nim chętnie podążają. Czy bycia liderem można się nauczyć? Co oznacza lider w dzisiejszych czasach i jaką rolę pełni w zespole? O to i inne aspekty tematyki przywództwa zapytaliśmy Grega Albrechta.

Oko w Oko z Gościem

Dowiedz się jak zostać liderem w swojej branży!

corner

Zobacz wywiad z Gregiem Albrechtem

Czy droga ścieżka rozwoju lidera jest dla każdego?

Zwykle pod hasłem awansu rozumiemy dotarcie do stanowisk menadżerskich, kierowniczych. Jednak taki scenariusz nie każdemu będzie odpowiadał. Greg Albrecht podkreśla, że ścieżka lidera jest dla osób, charakteryzują się określonym nastawieniem. Nie odnajdą się tu osoby, które nie interesują się ludźmi, niechętnie wchodzą z nimi w interakcje i nie są gotowi budować swojego sukcesu poprzez wspieranie sukcesów innych. Istotne jest wyzbycie się potrzeby kontroli i zbędnego skupienia na detalach. Ścieżka rozwoju lidera to przede wszystkim koncentracja na rozwoju kompetencji miękkich. Jak podkreśla Greg, lider nie powinien jednak podchodzić do swojego zespołu nazbyt pobłażliwie czy też być nadopiekuńczym. Lider musi być też twardy i jasno stawiać granice. Lubienie ludzi w pracy lidera lub menadżera może być i szansą, i przeszkodą.

Jak przygotować się na zmianę roli w zespole?

Warto odróżnić dwie role - menadżera i lidera. Menadżerem możemy zostać wybrani przez organizację. Liderem możemy być niezależnie od stanowiska. Lider to osoba, za którą inni chcą podążać, niezależnie od jej oficjalnej roli w zespole. Często wynika to z dużego zaangażowania lidera, z jego wiary w projekty i organizację. Jego nastawienie udziela się zespołowi, który zyskuje dodatkową motywację i chęć do współdziałania.


Jeżeli jesteśmy jednocześnie i liderem, i menadżerem warto przygotować się do tej roli. W szczególności warto zaplanować takie działania jak:

  • Oddanie swoich zadań operacyjnych

Staniemy przed decyzją, które zadania operacyjne będziemy realizować sami, a które powierzymy członkom zespołu. Greg Albrecht sugeruje, aby przygotować sobie listę konkretnych zadań i jak najszybciej podjąć decyzję o ich ewentualnym oddelegowaniu.

  • Poznanie swojego zespołu

Dobry lider interesuje się celami zawodowymi i wartościami swojego zespołu. Ta wiedza umożliwia mu skuteczne przywództwo, stymulowanie rozwoju i budowanie środowiska, które umożliwia spełnienie zawodowe członkom zespołu.

  • Rozwój swoich kompetencji miękkich

Warto skorzystać z coachingu i pogłębić swoje kompetencje w zakresie komunikacji i budowania relacji. Przydatna jest znajomość psychologii biznesu.

  • Wdrożenie cyklicznych spotkań i rytuałów

Warto zaplanować cykliczne spotkania jeden na jeden z każdym członkiem zespołu. To czas, aby porozmawiać o rozwoju, samopoczuciu, satysfakcji z pracy, a nie o konkretnych zadaniach. Warto również zaplanować wdrożenie narzędzi, które poprawią współpracę w zespole. Rolą lidera jest animowanie takiej współpracy, a pomocne w tym są wszelkie rytuały, np. codzienne krótkie spotkania.

  • Zmiana podejścia do weryfikacji

Narzędzia pomogą oduczyć się zbędnej, codziennej kontroli członków zespołu. Pomocne są wszelkie narzędzia do zarządzania projektami, np. Asana. Niezbędne jest wypracowanie modelu komunikacyjnego, dzięki czemu lider/menadżer może obserwować postęp realizacji projektu, ale nie musi o wszystko dopytywać.

  • Postawić cele i zasady ponad plany

Dzięki ustaleniu zasad, zespół uczy się podejmować samodzielne decyzje i układać priorytety. Jednocześnie menadżer uczy się balansować między wymówkami i realnymi przeszkodami w realizacji planu. Ważniejsze niż plan zawsze są cele dalekosiężne i to one powinny kształtować nasze decyzje.

Czego jeszcze dowiesz się z wywiadu?

  • Czy menadżer to ostatni etap rozwoju zawodowego?
  • Czy lider to influencer we własnym zespole?
  • Z jakimi wyzwaniami mierzy się lider?
  • Gdzie lider może szukać wsparcia w rozwoju?
  • Jak budować wizerunek lidera?
  • Jaki jest nieformalny wpływ lidera na organizację?
  • Jak budować atmosferę w zespole, która wspiera udzielanie negatywnego komentarza zwrotnego liderowi?
Nasz gość

Greg Albrecht

Przedsiębiorca, doradca i autor podcastu "Wszystkie Twarze Biznesu". Jest założycielem Albrecht&Partners, gdzie wraz z zespołem prowadzi indywidualny coaching, mentoring i warsztaty strategiczne. Laureat konkursu “50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie” Magazynu Brief. W zakresie strategii, wystąpień i rozwoju kompetencji komunikacyjnych pracował dla ponad 100 firm. 

 

Greg Albrecht jak wyprodukowac podcast v2

Materiały od Grega

Greg Albrecht poleca przyszłym i obecnym liderom:

  • książki Simona Sineka, np. “Liderzy jedzą na końcu”
  • Kim Scott “Szef wymagający i wyrozumiały”
  • test Gallupa - poznanie swoich mocnych stron


Materiały od Grega:

 

Konkurencja depcze Ci po piętach?

Umów bezpłatne konsultacje z ekspertem digital i wrzuć piąty bieg w biznesie.