Co to jest i jak działa Google Ads?

Kampanie Google Ads wszystko co musisz wiedziec. Poznaj najwazniejsze fakty o platnych kampaniach Google
Spis treści

• Google Ads - co to jest?

• Jak działa Google Ads (Awords)?

• SEO a płatne kampanie Google Ads (Adwords) - różnice

• Ile kosztuje reklama w Google?

• Jak założyć konto Google Ads (Adwords)?

• Jak wybierać słowa kluczowe do kampanii Google Ads (Adwords)?

• Kampania Google Ads krok po kroku

• Wskaźniki kampanii Google Ads - jak ocenić skuteczność reklam?

• Kampanie Google Ads - dlaczego warto?

• Podsumowanie

Chcesz rozpocząć działania reklamowe w Google Ads? Zanim zaczniesz, poznaj tajniki funkcjonowania systemu płatnych reklam Google. W jaki sposób możesz reklamować swoją firmę dzięki kampaniom Google? Przedstawiamy najważniejsze fakty o kampaniach Google Ads, które musisz znać.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Google Ads - co to jest?

Google Ads to system umożliwiający płatną reklamę w Google - nie tylko w wynikach wyszukiwania, ale także w sieci wyszukiwania Google, czyli na stronach odwiedzanych przez użytkowników. Istotą płatnych kampanii Google jest płatność za kliknięcie - koszty ponosisz dopiero wówczas, gdy użytkownik kliknie w Twoją reklamę, jej wyświetlenie jest darmowe. Google udostępnia kilka możliwości płatnej reklamy obejmujących:

 • reklamę w wynikach wyszukiwania,
 • reklamę produktową w wynikach wyszukiwania,
 • reklamę w sieci reklamowej Google (reklamę, która wyświetla się na stronach, które odwiedzają Twoi użytkownicy),
 • remarketing (w tym remarketing dynamiczny i remarketing w wyszukiwarce),
 • reklamy na platformie YouTube oraz na Gmailu,
 • reklamę w aplikacjach.

Reklama może wyświetlać się w formacie tekstowym, graficznym, video, a nawet dynamicznym, w postaci grafiki lub treści i obrazu. Dzięki wielu typom reklam system reklamowy Google Ads stanowi rozbudowaną formę reklamy zarówno dla firm, jak i sklepów internetowych. Jak z niego korzystać, o czym należy pamiętać, przygotowując kampanię i jak działa Google Ads? Poznaj najważniejsze informacje o płatnych kampaniach Google jeszcze przed startem działań reklamowych.

Widok reklamy w wynikach wyszukiwania Google - może się ona wyświetlać na szczycie wyników wyszukiwania, na samym dole lub z boku

 

Przykład reklamy produktowej w wynikach wyszukiwania Google

 

Jak działa Google Ads (Awords)? Istota płatnych kampanii reklamowych Google

Co powoduje, że Twoja reklama wyświetla się w wynikach wyszukiwania? Jest to połączenie odpowiedniej optymalizacji kampanii (na konkretne słowo kluczowe) oraz wpisania przez użytkownika podobnego lub tego samego słowa kluczowego. W procesie przygotowania kampanii musisz wybrać słowa kluczowe, na które kierowana jest reklama. Za każdym razem, gdy użytkownik wpisze dane słowo kluczowe w wyszukiwarkę, następuje rodzaj aukcji, na podstawie której Google wyświetla reklamy w określonej kolejności. Co wpływa na pozycję reklamy w płatnych wynikach wyszukiwania? Są to dwa czynniki:

 • maksymalna stawka, którą jesteś skłonny zapłacić za kliknięcie w reklamę,
 • wynik jakości reklamy.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads

 

Prowadzenie kampanii Google Ads (Adwords) a jakość reklamy

Wynik jakości reklamy to jeden z czynników, który wpływa na pozycję Twojej reklamy w płatnych wynikach wyszukiwania. Ocenia on wartość reklamy i obejmuje następujące elementy:

 • trafność Twojej reklamy - czy jest ona powiązana ze słowem kluczowym i odpowiada na zapytanie użytkownika?
 • trafności słowa kluczowego,
 • jakość strony docelowej - czy strona docelowa zawiera elementy istotne dla użytkownika, czy nie zawiera elementów, które nie mają dla niego żadnego znaczenia?
 • historyczny współczynnik CTR reklamy i grupy reklam, w której się ona znajduje,
 • historyczne wyniki konta Google Ads.

Im lepszy wynik jakości Twojej reklamy, tym niższe koszty Twoich działań. Jeśli zadbasz o wysoki wynik jakości, Google obniży Twoje koszty za kliknięcie reklamę i pomaga uzyskać wzrost współczynnika ROI (zwrotu z inwestycji). Wysoki wynik jakości może także wpłynąć na liczbę konwersji, ponieważ Twoja reklama będzie częściej się wyświetlać.

Widok panelu z danymi o prowadzonej kampanii w Google Ads

 

SEO a płatne kampanie Google Ads (Adwords) - różnice

Czym jest pozycjonowanie? To szereg działań, których celem jest osiągnięcie jak najwyższych pozycji w organicznych (bezpłatnych) wynikach wyszukiwania Google. W przypadku SEO nie płacisz w Google za wyświetlanie się na szczycie wyników, a budżet poświęcasz na optymalizację strony, najczęściej we współpracy z agencją SEO. Widoczności strony w procesie pozycjonowania nie buduje się z dnia na dzień i proces ten trwa co najmniej kilka miesięcy. Kampania Google Ads przynosi wyniki w postaci widoczności firmy w Google niedługo po jej uruchomieniu. Pozycjonowanie może przynieść efekty sprzedażowe po znacznie dłuższym czasie - pół roku, a nawet roku czy 2 latach. Wymaga zatem cierpliwości i zaplanowanej strategii. Nie sprawdzi się również w przypadku reklamy produktów przed konkretnym świętem - na przykład walentynkami. Wszystko dlatego, że kampania SEO musi być przygotowana na długo przed promowaniem produktu. Sprawdź, ile trzeba czekać na efekty pozycjonowania i dlaczego warto.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie

 

Co wybrać: pozycjonowanie czy Google Ads?

Chcąc osiągnąć efekty w płatnych kampaniach Google, musisz liczyć się z minimalnymi wydatkami około 2,5 tysiąca miesięcznie. Jeśli Twój budżet na działania z zakresu marketingu internetowego jest ograniczony, wybierz pozycjonowanie, ponieważ przy zaangażowaniu tych samych środków z czasem pozyskasz coraz więcej klientów, a koszt pojedynczej konwersji będzie coraz niższy. Poznaj inne działania z zakresu marketingu internetowego, w które warto zainwestować przy niskim budżecie

Naszym klientom rekomendujemy połączenie pozycjonowania i Google Ads. Wówczas masz możliwość wyświetlenia się w aż trzech miejscach w wynikach wyszukiwania (wyniki płatne, reklama produktowa, wyniki organiczne), co znacznie zwiększa szanse na pozyskanie konwersji. Poznaj 5 korzyści z łączenia działań SEO oraz Google Ads.

W wynikach wyszukiwania można znaleźć zarówno wyniki organiczne, będące efektem SEO, jak i wyniki płatne, wyświetlane na skutek płatnych reklam Google Ads - reklam w wynikach wyszukiwania i reklam produktowych

 

Ile kosztuje reklama w Google? 

Koszty reklamy w Google Ads związane są z kilkoma różnymi czynnikami:

 • wynikiem jakości reklamy,
 • lokalizacją,
 • wielkością konkurencji,
 • wybranym słowem kluczowym i jego popularnością,
 • branżą.

Koszt za pojedyncze kliknięcie może wynosić od kilku groszy do nawet kilkudziesięciu złotych w przypadku branży maklerskiej czy bankowej. Jakie formy rozliczenia możesz wybrać, tworząc reklamy w Google Ads? Są to:

 • płatność za kliknięcie (CPC) - najpopularniejsza forma rozliczenia - ponosisz koszty reklamy dopiero wówczas, gdy użytkownik kliknie w Twoją reklamę i przejdzie do strony docelowej; płacisz zatem za odwiedziny w Twojej witrynie, a nie za wyświetlenie reklamy w wynikach wyszukiwania; w tym modelu znajduje się też rozliczenie eCPC, czyli ulepszona płatność za kliknięcia skupiająca się na użytkownikach dających duże prawdopodobieństwo konwersji;
 • płatność za 1000 wyświetleń - płacisz za 1000 wyświetleń reklamy na platformie YouTube lub w wynikach wyszukiwania;
 • płatność za obejrzenie (Cost per View) - popularna w szczególności w reklamach video na YouTube;
 • CPA - płacisz nie za kliknięcia, ale za konwersje; ta forma rozliczenia Google Ads jest dostępna dla kont mających bogatą historię i uzyskali dotychczas określoną liczbę konwersji.

W Google Ads istnieje także system rozliczania w oparciu o ROAS (Return on ad spend), który określa koszty reklamy w taki sposób, by osiągnąć jak najwyższy zwrot z inwestycji w kampanie reklamowe Google Ads.

Sposób rozliczenia wybierasz przed startem kampanii. Opłaty pobierane są w cyklu miesięcznym. Jeśli zdecydujesz się na współpracę z agencją SEM, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami za przygotowanie, obsługę i optymalizację kampanii. Chcesz zainwestować w marketing internetowym? Przeczytaj nasz artykuł o kosztach reklamy w Google i dowiedz się, jakie środki musisz przeznaczyć na reklamę w internecie.

Ocena słowa kluczowego pod kątem potencjału PPC w narzędziu Ahrefs

 

Jak założyć konto Google Ads (Adwords)?

Założenie konta w Google Ads jest dostępne dla każdego, kto dysponuje kontem Google. Możesz w tym celu wykorzystać istniejące konto lub założyć nowe. W procesie zakładania konta Google Ads będziesz musiał podać lokalizację, strefę czasową oraz metodę rozliczenia.

Widok panelu Google Ads, w którym możesz założyć konto do płatnych kampanii Google

 

Jak wybierać słowa kluczowe do kampanii Google Ads (Adwords)?

By osiągnąć satysfakcjonujące wyniki w kampaniach Google Ads, powinieneś wybrać słowa kluczowe, które:

 • dokładnie odzwierciedlają treść Twojej strony docelowej oraz zaprezentowanej na niej oferty,
 • są popularne wśród użytkowników,
 • dokładnie odzwierciedlają intencje użytkownika.

W przypadku Google Ads sprawdzą się frazy z długiego ogona, o którym pisaliśmy więcej w artykule o frazach long tail. Dają one dużo większe prawdopodobieństwo konwersji, a ponadto skupiają się na konkretnych oczekiwaniach użytkowników. Świetnym sposobem na reklamę sklepu w Google Ads są frazy z nazwami produktów. Dowiedz się, jak reklamować sklep internetowy w Google Ads.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce

Z jakich narzędzi możesz skorzystać do poszukiwania słów kluczowych w kampaniach Google Ads? Popularnym i zupełnie darmowym narzędziem jest Planer słów kluczowych Google. Dzięki niemu nie tylko znajdziesz słowa kluczowe, ale także sprawdzisz ich średnią miesięczną liczbę wyszukiwań, poznasz dane historyczne i prognozy dotyczące danej frazy. Jeśli zdecydujesz się na współpracę z agencją SEO/SEM, prawdopodobnie zyskasz dostęp do wielu innych narzędzi wykupionych przez agencję, na przykład takich jak Senuto, Surfer czy Semstorm. Dowiedz się, jak wykorzystać Google Keyword Planner w pozycjonowaniu i kampaniach Google Ads.

Google Keyword Planner to najlepsze darmowe narzędzie do poszukiwania fraz dla kampanii Google Ads

 

 W narzędziu Senuto w raporcie “Baza słów kluczowych-> Grupy słów znajdziesz słowa kluczowe wraz z szacowaną średnią miesięczną liczbą wyszukiwań i stawkami CPC

 

W narzędziu Suggester w Semstorm możesz znaleźć słowa kluczowe dla Twojej kampanii Google Ads. Każde słowo kluczowe zawiera informację o szacowanej średniej miesięcznej liczbie wyszukiwań i stawkach CPC

 

Kampania Google Ads krok po kroku

Chcesz, by Twoja kampania Google Ads była skuteczna, przyniosła konwersje i zwrot z inwestycji? Skorzystaj z kilku wskazówek od naszych ekspertów z zakresu tworzenia i optymalizacji płatnych reklam Google.

 

Połącz konto Google Ads z Google Analytics i skonfiguruj śledzenie konwersji

Jeśli masz skonfigurowane konto Google Analytics w swojej witrynie, połącz je z kontem Google Ads. Dzięki temu będziesz mógł na bieżąco z analizować skuteczność i wyniki kampanii reklamowych Google Ads. Pamiętaj także o skonfigurowaniu śledzenia konwersji, dzięki czemu będziesz mógł sprawdzić, jaką sprzedaż generuje konkretna kampania.

 

Zadbaj o wynik jakości kampanii Google Ads

Chcesz zarabiać na kampaniach Google Ads? Zadbaj o poprawę wyniku jakości reklamy poprzez:

 • wysoką jakość strony docelowej - stwórz dedykowaną stronę docelową z oryginalną treścią związaną z zapytaniem użytkownika; nie kieruj klienta do strony głównej czy też strony z danymi kontaktowymi;
 • dopasowanie słów kluczowych do treści reklamy - warto umieścić w treści reklamy słowo kluczowe, na które ma wyświetlać się reklama;
 • umieszczenie w treści reklamy informacji, które mogą przyciągnąć uwagę użytkownika, a także CTA, czyli skutecznego wezwania do działania; chwytliwe CTA może zwiększyć liczbę kliknięć w reklamę, a ten współczynnik ma wpływ na wynik jakości reklamy.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO

 

Kampanie Google Ads (Adwords) ze szczegółowymi frazami

Przygotowujesz kampanię Google Ads? Pamiętaj, by wybrać odpowiednie słowa kluczowe. Unikaj zbyt szerokich i zbyt ogólnych fraz, ponieważ cena za kliknięcie będzie wysoka, a Ty nie masz pewności, jakich informacji klient szuka. Dużo lepiej sprawdzą się konkretne frazy kluczowe obejmujące kilka słów. Dają dużo większe szanse na konwersję. Poznaj przykładowe frazy kluczowe, które są odpowiednie dla kampanii Google Ads:

 • olejki do twarzy (+ nazwa marki),
 • pozycjonowanie stron internetowych Poznań,
 • drukarka laserowa + nazwa marki i symbol konkretnego produktu.

Jeśli klient wpisuje w wyszukiwarkę nazwę produktu, prawdopodobnie jest zdecydowany na jego zakup. Jeśli Twoja reklama wyświetli się na zapytanie użytkownika, możesz liczyć na konwersję.

 

Wskaźniki kampanii Google Ads - jak ocenić skuteczność reklam?

Istotną zaletą kampanii Google Ads jest możliwość mierzenia efektów i skuteczności reklam. By sprawdzić, czy Twoja kampania przynosi oczekiwane efekty w postaci konwersji, powinieneś monitorować poniższe wskaźniki.

 

Kliknięcia - KPI w kampaniach Google Ads

Liczba kliknięć w reklamę jest istotnym wskaźnikiem kampanii Google Ads, ponieważ bez kliknięć nie wygenerujesz konwersji. Sprawdzając liczbę kliknięć, możesz również zweryfikować skuteczność poszczególnych słów kluczowych.

Liczbę kliknięć w reklamę znajdziesz w raporcie “Przegląd’

 

CTR - wskaźnik efektywności kampanii Google Ads

Kolejnym istotnym wskaźnikiem, który powinieneś śledzić w swoich kampaniach Google Ads, jest CTR, czyli stosunek liczby kliknięć w reklamę w stosunku do liczby wyświetleń. Wskazuje on, jaki procent osób był na tyle zainteresowany, że przeszedł do strony docelowej. Pamiętaj, że zazwyczaj współczynnik CTR nie jest wysoki - badania WordStream wykazały, że średnio wynosi około 3 procent.

W raporcie “Przegląd” w Google Ads znajdziesz także wartość współczynnika CTR dla kampanii Google Ads

 

Koszty reklamy jako KPI w kampaniach Google Ads

By ocenić, czy reklama Google Ads jest efektywna, na bieżąco monitoruj również koszty obejmujące:

 • średni koszt za kliknięcie,
 • koszt pozyskania klienta oraz koszt konwersji,
 • współczynnik konwersji,
 • wynik jakości.

Te parametry pozwolą Ci ocenić skalę wydatków na reklamę w Google Ads i ewentualną optymalizację (np. poprawę wyniku jakości czy też zmianę słów kluczowych) w celu obniżenia kosztów.

Potrzebujesz skutecznej strategii w social mediach? Sprawdź naszą ofertę

 

Jak ocenić skuteczność reklamy wizerunkowej w Google Ads?

Jeśli celem Twojej kampanii Google Ads nie jest sprzedaż, tylko budowa wizerunku, powinieneś na bieżąco monitorować następujące parametry:

 • liczbę wyświetleń,
 • zasięg reklamy (dotyczy przede wszystkim reklam video w YouTube),
 • udział w wyświetleniach, czyli stosunek liczby wyświetleń Twojej reklamy w stosunku do liczby wyświetleń reklam Twoich wszystkich konkurentów.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj artykuły, w których:

 

Kampanie Google Ads - dlaczego warto?

Zastanawiasz się, czy zainwestować w kampanie Google Ads? Poznaj korzyści, które się z nią wiążą. Dlaczego reklama w płatnych wynikach wyszukiwania jest opłacalna? Ponieważ:

 • daje szansę na duży zwrot z inwestycji (pod warunkiem odpowiedniej optymalizacji kampanii - wyboru właściwych słów kluczowych i przygotowania reklamy o wysokim wyniku jakości),
 • umożliwia znalezienie się na szczycie wyników wyszukiwania Google,
 • sprawdza się w przypadku promocji produktu w krótkim czasie (na przykład przed świętami),
 • przynosi efekty natychmiast po uruchomieniu kampanii,
 • dociera do osób, które są realnie zainteresowane Twoim produktem lub ofertą,
 • umożliwia śledzenie skuteczności.

 

Kampanie Google Ads. Podsumowanie

System reklamowy Google Ads to znakomite narzędzie w marketingu internetowym, które pozwoli Ci znaleźć się na szczycie wyników wyszukiwania. Odpowiednio zoptymalizowana kampania w płatnych wynikach wyszukiwania ułatwi pozyskanie nowych odbiorców i zwiększenie sprzedaży. W połączeniu z pozycjonowaniem stanowi długofalową strategię reklamy w internecie dającą najlepsze efekty.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
5
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 600 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Choć zawodową karierę zaczynała od pracy dziennikarki sportowej, dziś w agencji widoczni z powodzeniem tworzy merytoryczne artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads. Odbyła szkolenia “Google Analytics dla początkujących” oraz “Podstawy marketingu internetowego”. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając polskie i zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Google). Sprawnie posługuje się nie tylko słowem pisanym – do tworzenia treści wykorzystuje takie narzędzia jak SurferSEO, SENUTO, Ahrefs czy SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest i jak działa Google Ads?

Średnia ocen użytkowników4.44 na podstawie 120 głosów

UDOSTĘPNIJ