Jak śledzić rankingi słów kluczowych?

jak sledzic rankingi slow kluczowych v2
Spis treści

• Co to jest ranking słów kluczowych?

• Po co sprawdzać rankingi słów kluczowych?

• Jak szybko sprawdzić pozycje słów kluczowych?

• Jak sprawdzić ręcznie liczbę wyszukiwań słowa kluczowego?

• Jak sprawdzić liczbę wyszukiwań słowa kluczowego za pomocą narzędzi analitycznych?

• Jak wesprzeć monitoring pozycji słów kluczowych dzięki narzędziom Google?

• Zaawansowane metody na sprawdzanie pozycji słów kluczowych

• Podziel słowa kluczowe SEO na grupy

• Sprawdzaj pozycje słów kluczowych na różnych urządzeniach

• Sprawdź rankingi SEO w alternatywnych wyszukiwarkach

• Śledź lokalne rankingi słów kluczowych SEO dla określonych geolokalizacji

• Sprawdzaj pozycję słów kluczowych na tle konkurencji

• Porady na poprawę rankingów słów kluczowych

• Jak często sprawdzić liczbę wyszukiwań słowa kluczowego?

• Podsumowanie

Skuteczne śledzenie rankingu słów kluczowych jest ważne dla monitorowania Twojej strategii SEO i jej wpływu na widoczność strony w wyszukiwarkach. Istnieje kilka sposobów na śledzenie pozycji słów kluczowych, od ręcznych metod po zaawansowane narzędzia. Marzysz o tym, by znaleźć się na pierwszej stronie Google i przyciągnąć tłumy odwiedzających? Kluczem do sukcesu jest śledzenie rankingu słów kluczowych. W tym artykule podzielimy się z Tobą tajnikami monitorowania pozycji Twojej strony w wynikach wyszukiwania. 

Z artykułu dowiesz się:

 • Dlaczego śledzenie rankingów słów kluczowych jest ważne dla Twojej strategii SEO.
 • Jak używać różnych narzędzi do śledzenia rankingów słów kluczowych.
 • Jak interpretować dane dotyczące rankingów słów kluczowych.
 • Jak wykorzystać dane do optymalizacji swojej strony internetowej i poprawy pozycji w wynikach wyszukiwania.
 • Jak śledzić rankingi słów kluczowych dla różnych urządzeń, takich jak komputery stacjonarne i urządzenia mobilne.
 • Jak śledzić rankingi słów kluczowych w różnych wyszukiwarkach, takich jak Google i Bing.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to jest ranking słów kluczowych?

Ranking słów kluczowych odnosi się do pozycji, na której strona internetowa lub treść pojawia się w wynikach wyszukiwania dla konkretnych fraz czy słów kluczowych. Jest to istotny wskaźnik w SEO, ponieważ wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania oznacza większą widoczność strony dla użytkowników, co z kolei może przekładać się na większy ruch na stronie. Na przykład, jeśli masz stronę internetową sprzedającą produkty do pielęgnacji włosów, ważne jest, aby Twoja strona pojawiała się możliwie wysoko w wynikach wyszukiwania dla fraz takich jak "szampon do włosów", "najlepsze kosmetyki do włosów", itp. Im wyższa jest pozycja Twojej strony w wynikach wyszukiwania dla tych fraz, tym większa szansa na to, że użytkownicy klikną Twój link i odwiedzą stronę.

Śledzenie rankingów słów kluczowych polega na monitorowaniu, na których pozycjach w wynikach wyszukiwania znajduje się strona dla określonych fraz. Dzięki temu można ocenić skuteczność naszych działań SEO i dostosować strategię w celu poprawy widoczności w wyszukiwarkach. 

Mogą Cię również zainteresować:


Po co sprawdzać rankingi słów kluczowych?

Istnieje wiele powodów, dla których warto śledzić rankingi słów kluczowych:

 • Ocena skuteczności działań słów kluczowych SEO - pozwala ocenić, jak dobrze Twoja strona internetowa radzi sobie w wyszukiwarkach w kontekście wybranych słów kluczowych SEO. Pozwala to zrozumieć, czy działania SEO przynoszą oczekiwane rezultaty, czy też wymagają dostosowania lub optymalizacji. Przeczytaj też: 10 wskazówek SEO dla stron, których musisz przestrzegać.
 • Identyfikacja słabych punktów w wyszukiwarce słów kluczowych - jeśli określone słowa kluczowe notorycznie plasują się nisko w wynikach wyszukiwania, może to wskazywać na konieczność wprowadzenia zmian w treści, strukturze strony lub strategii linkowania.
 • Śledzenie trendów wyszukiwania - sprawdzanie pozycji słów kluczowych w wyszukiwarkach pozwala na śledzenie zmieniających się preferencji użytkowników. Dzięki temu możesz być na bieżąco z trendami i elastycznie dostosowywać strategie.
 • Monitorowanie konkurencji - dzięki temu możesz lepiej zrozumieć, jakie strategie stosują konkurenci i jakie słowa kluczowe SEO są dla nich ważne. To z kolei może posłużyć jako punkt odniesienia do doskonalenia własnej strategii.
 • Przewidywanie ROI SEO - analizując, jak zmieniają się pozycje słów kluczowych SEO w wynikach wyszukiwania oraz jak to wpływa na ruch na Twojej stronie i liczbę konwersji, możesz ocenić, czy Twoje działania SEO przynoszą oczekiwane rezultaty. Gdy potrafisz przewidzieć, kiedy zobaczysz zwrot z inwestycji w SEO, łatwiej jest podejmować mądrzejsze decyzje dotyczące tego, gdzie i jak alokować zasoby oraz jak ulepszyć przyszłą strategię.
 • Wczesne reagowanie na zmiany algorytmu Google - wyszukiwarka Google regularnie aktualizuje swoje algorytmy, aby zapewnić użytkownikom najbardziej trafne i pomocne wyniki wyszukiwania. Śledzenie pozycji Twojej strony pozwala szybko zauważyć zmiany w jej widoczności i sprawdzić, czy wynikają one z aktualizacji algorytmów. Jeśli będziesz czujny na zmiany w SERP, możesz aktywnie dostosować swoją strategię SEO.

Sprawdzanie pozycji słów kluczowych jest istotnym elementem efektywnej strategii SEO, który pozwala na monitorowanie i ocenę widoczności strony w wyszukiwarkach oraz dostosowanie działań w celu osiągnięcia lepszych rezultatów.


Jak szybko sprawdzić pozycje słów kluczowych?

Poznanie słów kluczowych SEO z najwyższymi pozycjami w rankingu pomoże Ci efektywniej ustalać priorytety zadań, skupiać się na najbardziej wartościowych stronach oraz bardziej świadomie prowadzić badanie słów kluczowych. Istnieje kilka szybkich sposobów na to jak sprawdzić ilość wyszukiwań słowa kluczowego. 


1. Jak sprawdzić ręcznie liczbę wyszukiwań słowa kluczowego?

Sprawdzenie ilości wyszukiwań słowa kluczowego SEO manualnie za pomocą karty incognito w przeglądarce może pomóc w uzyskaniu bardziej obiektywnych wyników wyszukiwania, eliminując personalizację wyników. Oto kroki, które możesz podjąć:

 • Otwórz okno incognito w przeglądarce - w większości przeglądarek internetowych, takich jak Google Chrome, Mozilla Firefox czy Safari, możesz otworzyć okno incognito, aby wyszukiwania były bardziej anonimowe. W Google Chrome można to zrobić, wybierając opcję "Nowe okno incognito" z menu przeglądarki.
 • Wpisz słowo kluczowe w pasek wyszukiwania - w oknie incognito wpisz słowo kluczowe, które chcesz sprawdzić.
 • Przejrzyj wyniki wyszukiwania - sprawdź pozycję słów kluczowych. Warto przejrzeć pierwszą stronę wyników, aby zobaczyć, które strony lub treści zajmują wysokie pozycje.
 • Zapisz obserwacje - na podstawie wyników wyszukiwania możesz ocenić, jak popularne jest dane słowo kluczowe, choć nie dostarcza to dokładnych liczb wyszukiwań. Jeśli widzisz wiele wyników związanych z danym słowem kluczowym, może to sugerować, że jest ono popularne.

Aby zapewnić bardziej obiektywne wyniki wyszukiwania, warto mieć na uwadze, że wyszukiwarki mogą dostosowywać wyniki na podstawie Twojej historii przeglądania. W związku z tym, aby uniknąć takiej personalizacji, warto korzystać z trybu prywatnego przeglądania. Należy jednak pamiętać, że metoda ta nie dostarcza dokładnych danych na temat liczby wyszukiwań słowa kluczowego. Jest to bardziej ogólna ocena popularności danego słowa kluczowego SEO na podstawie wyników wyszukiwania w danym momencie i miejscu. Dlatego warto stosować tę metodę jako jedno z wielu narzędzi do oceny popularności słów kluczowych.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


2. Jak sprawdzić liczbę wyszukiwań słowa kluczowego za pomocą narzędzi analitycznych?

Możesz także skorzystać z wielu innych narzędzi niż te od Google do sprawdzania pozycji rankingu słów kluczowych, które oferują bardziej zaawansowane funkcje analizy. Oto kilka najpopularniejszych:

 • SEMrush - to kompleksowe narzędzie SEO, które umożliwia monitorowanie pozycji rankingu słów kluczowych. Po wprowadzeniu swojej domeny i listy słów kluczowych SEMrush pokazuje aktualne pozycje w wynikach wyszukiwania Google dla tych fraz oraz informuje o zmianach w czasie.
 • Ahrefs - to kolejne wszechstronne narzędzie SEO, które oferuje funkcję śledzenia pozycji słów kluczowych. Możesz wprowadzić swoje słowa kluczowe i domenę, a Ahrefs pokaże aktualne pozycje w rankingu oraz zmiany w czasie.
 • Moz Pro - oferuje narzędzia do monitorowania pozycji w rankingu słów kluczowych oraz analizy widoczności domeny w wyszukiwarkach. Możesz śledzić pozycje w rankingu, zmiany w czasie oraz porównać swoją widoczność z konkurencją.
 • Senuto - narzędzie do monitorowania pozycji w wyszukiwarkach internetowych oraz analizy SEO.  Zaloguj się do Senuto i dodaj swoją stronę do monitoringu słów kluczowych. Dodaj interesujące Cię słowa kluczowe. System regularnie zbiera dane o ich pozycjach w wynikach wyszukiwania i ich popularności. W raporcie znajdziesz informacje o pozycji słów kluczowych oraz ich szacowanym miesięcznym ruchu. Dzięki temu możesz monitorować swoje rankingi i dostosować strategię SEO. Dodatkowo otrzymasz powiadomienia o zmianach, co pozwoli Ci reagować na bieżąco.

Wymienione wyżej narzędzia oferują bardziej zaawansowane funkcje analizy w porównaniu do bezpłatnych narzędzi Google i mogą być przydatne wtedy, gdy potrzebujesz bardziej szczegółowych danych na temat pozycji rankingu słów kluczowych i analizy konkurencji.

Panel narzędzia Senuto


3. Jak wesprzeć monitoring pozycji słów kluczowych dzięki narzędziom Google?

Aby wesprzeć monitoring słów kluczowych i sprawdzić, czy frazy, na które się pozycjonujesz, są właściwymi frazami, możesz skorzystać z narzędzi, takich jak:

 • Google Search Console - umożliwia monitorowanie pozycji stron w wynikach wyszukiwania Google dla określonych fraz. Możesz to zrobić, przechodząc do sekcji "skuteczność" w Google Search Console, gdzie znajdziesz informacje na temat liczby wyświetleń, kliknięć i średnich pozycji dla swojej strony w wynikach wyszukiwania. Możesz również zobaczyć, które z Twoich stron zajmują najlepsze pozycje dla określonych słów kluczowych.
 • Google Keyword Planner - narzędzie to umożliwia nie tylko znalezienie nowych słów kluczowych, ale także ocenę ich potencjału poprzez analizę średniej miesięcznej liczby wyszukiwań oraz konkurencji. Choć nie pokazuje ono bezpośrednio aktualnych pozycji słów kluczowych, dostarcza istotnych danych do planowania i optymalizacji kampanii reklamowych oraz strategii SEO. 
 • Google Analytics 4 - to narzędzie może również dostarczyć cennych informacji na temat ruchu na Twojej stronie związanej ze słowami kluczowymi. Chociaż GA4 nie pokazuje bezpośrednio pozycji w wynikach wyszukiwania, możesz przeanalizować dane dotyczące ruchu organicznego i zidentyfikować, które słowa kluczowe przynoszą najwięcej ruchu na Twoją stronę. 

Korzystając z tych narzędzi, które umożliwiają sprawdzanie średniej liczby wyszukiwań słów kluczowych, możesz uzyskać pełniejszy obraz efektywności Twojej strategii SEO i zweryfikować, czy dobrze dobrałeś frazy do pozycjonowania. Dzięki temu będziesz mógł dostosować swoje działania w celu poprawy widoczności strony w wynikach wyszukiwania.

Koniecznie przeczytaj te artykuły:

Raport najczęściej wyszukiwanych zapytań w GSC


Zaawansowane metody na sprawdzanie pozycji słów kluczowych

Oprócz łatwych i szybkich metod sprawdzania pozycji słów kluczowych istnieją również bardziej zaawansowane i wymagające podejścia. Jeśli dążysz do precyzyjnych analiz rankingu słów kluczowych SEO, poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby, jak to zrobić.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


1. Podziel słowa kluczowe SEO na grupy

Jeśli prowadzisz kilka stron w swoim serwisie, monitorowanie rankingu kilkudziesięciu słów kluczowych SEO może być stosunkowo prostym zadaniem, które można łatwo zrealizować za pomocą arkusza kalkulacyjnego. Jednakże, gdy masz większą stronę zawierającą setki lub nawet tysiące fraz kluczowych, konieczne jest znalezienie bardziej efektywnego sposobu zarządzania nimi, abyś mógł skutecznie śledzić ich pozycje bez ryzyka pominięcia czegokolwiek.

Możesz sprawdzać pozycje słów kluczowych według grup logicznych oraz stron docelowych. Oznacza to organizowanie fraz kluczowych i monitorowanie ich pozycji w kontekście określonych kategorii tematycznych (np. klastrów tematycznych) lub celów biznesowych. Jest to bardziej systematyczny sposób analizowania rankingu słów kluczowych, który pozwala na lepsze zrozumienie, które grupy są najważniejsze dla Twojej strony i jakie strony docelowe osiągają najlepsze wyniki.

Na przykład, jeśli prowadzisz stronę internetową o zdrowym stylu życia, możesz podzielić swoje słowa kluczowe na kategorie takie jak "zdrowe odżywianie", "aktywność fizyczna", "wellness" itp. Następnie, dla każdej kategorii możesz monitorować pozycje słów kluczowych, które najlepiej odzwierciedlają tę tematykę.

Podobnie możesz sprawdzać pozycje słów kluczowych dla konkretnych stron docelowych na Twojej stronie. Na przykład, dla strony głównej, stron produktowych, stron bloga itp.

Dzięki temu bardziej uporządkowanemu podejściu możesz skuteczniej monitorować postępy w rankingu dla określonych celów i kluczowych stron. To pozwoli Ci lepiej zrozumieć, które grupy słów kluczowych przynoszą najlepsze wyniki, a także, które strony są najbardziej efektywne w kontekście rankingu. W rezultacie będziesz mógł zoptymalizować swoje działania i dostosować strategię SEO.


2. Sprawdzaj pozycje słów kluczowych na różnych urządzeniach

Istnieją znaczne różnice między SERP mobilnymi a SERP na komputery stacjonarne:

 • Ekrany mobilne są znacznie mniejsze niż ekrany komputerów stacjonarnych, co oznacza, że ​​na stronie mobilnej wyświetla się mniej informacji.
 • Google dostosowuje wyniki wyszukiwania na urządzenia mobilne, aby wyświetlać je w bardziej kompaktowy sposób.
 • Użytkownicy mobilni często szukają innych informacji niż użytkownicy komputerów stacjonarnych. Na przykład użytkownik mobilny może szukać numeru telefonu do firmy, podczas gdy użytkownik komputera stacjonarnego może szukać szczegółowych informacji o produktach firmy.
 • Google preferuje treści zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych w wynikach wyszukiwania na te urządzenia.
 • Użytkownicy mobilni często wyszukują informacje o firmach i usługach w swojej okolicy.

SERP mobilne i SERP na komputery stacjonarne różnią się od siebie z wielu powodów. Jeśli chcesz, aby Twoja strona internetowa była widoczna dla użytkowników obu typów urządzeń, musisz zoptymalizować ją pod kątem obu wyszukiwarek. 

W związku z tym warto oddzielnie sprawdzać pozycje słów kluczowych dla różnych urządzeń przy użyciu narzędzia, takiego jak np. SEMrush. Możesz postępować zgodnie z poniższymi krokami:

 • Zaloguj się do narzędzia SEMrush.
 • Przejdź do sekcji monitorowania rankingu słów kluczowych.
 • Dodaj swoją stronę internetową i słowa kluczowe SEO.
 • Ustaw filtr na urządzenia mobilne lub komputery stacjonarne.
 • Po ustawieniu filtrów i zapisaniu ustawień, sprawdź wyniki monitorowania. Narzędzie SEMrush powinno pokazać rankingi słów kluczowych dla wybranych urządzeń.

Pamiętaj, że śledzenie rankingów słów kluczowych dla urządzeń mobilnych i komputerów stacjonarnych jest ważnym elementem skutecznej strategii SEO. Pozwoli Ci to zoptymalizować swoją stronę internetową dla różnych urządzeń i zapewnić użytkownikom najlepsze możliwe wrażenia.

Koniecznie przeczytaj te artykuły:


3. Sprawdź rankingi SEO w alternatywnych wyszukiwarkach

Mimo że Google stanowi około 90% rynku wyszukiwarek (https://www.statista.com/statistics/216573/worldwide-market-share-of-search-engines/), nie należy bagatelizować istnienia innych platform. Istnieją obszary geograficzne, w których niektóre wyszukiwarki są bardziej popularne niż Google. Dlatego ważne jest, aby monitorować i dostosowywać strategię słów kluczowych SEO także pod kątem tych alternatywnych wyszukiwarek. Sprawdzanie pozycji słów kluczowych SEO w alternatywnych wyszukiwarkach może być przydatne z kilku powodów:

 • Dywersyfikacja - wartościowe jest sprawdzanie pozycji słów kluczowych nie tylko w głównej wyszukiwarce, takiej jak Google, ale również w innych, takich jak Bing czy Yahoo. Dzięki temu możesz zrozumieć, jak Twoja strona radzi sobie w różnych środowiskach internetowych. Przeczytaj też: Jaka wyszukiwarka internetowa jest najpopularniejsza? Zobacz TOP5 na świecie!
 • Różnice w algorytmach - wyszukiwarki mogą stosować odmienne algorytmy rankingowe, co może prowadzić do różnic w pozycjonowaniu stron. Monitorowanie rankingów słów kluczowych SEO w może pomóc w zidentyfikowaniu różnic i dostosowaniu strategii marketingowej.
 • Dostępność rynku - w niektórych regionach czy branżach alternatywne wyszukiwarki mogą być popularniejsze niż Google. Sprawdzając rankingi słów kluczowych w tych wyszukiwarkach, możesz lepiej zrozumieć preferencje użytkowników.

Jeśli prowadzisz na przykład pozycjonowanie w Bing i chcesz sprawdzić rankingi słów kluczowych w alternatywnych wyszukiwarkach, możesz postępować podobnie jak w przypadku monitorowania rankingu w Google. Pamiętaj, że choć warto monitorować rankingi w różnych wyszukiwarkach, to Google wciąż jest dominującą platformą. Jeśli Twoja strona ma globalny zasięg lub działa w regionach, w których inne wyszukiwarki są popularniejsze, monitorowanie rankingów słów kluczowych SEO może być równie istotne. Być może uda Ci się zidentyfikować nowe słowa kluczowe, trendy i możliwości, które pomogą Ci poprawić pozycję swojej strony internetowej w wynikach wyszukiwania.

Sprawdź też te artykuły:

Potrzebujesz skutecznej strategii w social mediach? Sprawdź naszą ofertę


4. Śledź lokalne rankingi słów kluczowych SEO dla określonych geolokalizacji

Pozycjonowanie lokalne ma istotny wpływ na rankingi w Google, co oznacza, że osoby wyszukujące w różnych częściach miasta mogą otrzymać różne wyniki wyszukiwania. W związku z tym ważne jest osobne śledzenie rankingów dla każdej docelowej lokalizacji, ponieważ to pozwala lepiej zrozumieć, jak Twoja strona wyświetla się użytkownikom w różnych obszarach geograficznych.

Aby śledzić lokalne rankingi słów kluczowych dla określonych geolokalizacji, możesz postępować zgodnie z poniższymi krokami:

 • Skorzystaj z narzędzi SEO, które oferują funkcje śledzenia rankingów słów kluczowych w określonych geolokalizacjach.
 • W ustawieniach narzędzia wybierz określoną geolokalizację, dla której chcesz śledzić rankingi słów kluczowych. Określ, które lokalizacje są dla Ciebie istotne. Może to być miasto, region, kraj lub nawet bardziej szczegółowe obszary geograficzne. Upewnij się, że wybierasz lokalizacje zgodnie z geograficznym zakresem Twojej działalności.
 • Dodaj lokalne słowa kluczowe do narzędzia SEO i wybierz odpowiednie lokalizacje. Upewnij się, że Twoje słowa kluczowe odzwierciedlają specyfikę każdej lokalizacji, uwzględniając na przykład lokalne nazwy ulic, dzielnic czy zrozumienie języka używanego przez użytkowników w danym obszarze.
 • Analizuj wyniki i dostosuj swoją strategię SEO na podstawie lokalnych rankingów słów kluczowych. Skoncentruj się na optymalizacji treści.

Dzięki monitorowaniu lokalnych rankingów słów kluczowych możesz lepiej zrozumieć, jak Twoja strona internetowa radzi sobie w określonych geolokalizacjach oraz jakie kroki należy podjąć, aby poprawić jej widoczność w lokalnych wynikach wyszukiwania.

Sprawdź też te artykuły:


5. Sprawdzaj pozycję słów kluczowych na tle konkurencji

Jeśli Twoi konkurenci zdobywają lepsze pozycje w rankingach, szybkie wykrycie tych zmian jest niezwykle istotne. Poprzez obserwację zmian w rankingu możesz dowiedzieć się na czas, co sprawia, że zajmują wyższe pozycje i dostosować swoją strategię, aby nie stracić własnych pozycji. Podobnie ważne jest monitorowanie nowych stron internetowych, które wchodzą na najwyższe pozycje w wynikach wyszukiwania, ponieważ może to wpłynąć na konkurencyjność Twojej witryny. Aby skutecznie analizować rankingi słów kluczowych SEO na tle konkurencji, wykonaj następujące kroki:

 • Zidentyfikuj swoich głównych konkurentów w branży. Może to być konkurencja bezpośrednia, czyli firmy działające w tej samej branży, na tym samym rynku i oferujące podobne produkty lub usługi.
 • Skorzystaj z narzędzi SEO, które oferują funkcje porównywania rankingów słów kluczowych z konkurencją, takie jak SpyFu, Senuto czy SEMrush.
 • Dodaj swoich głównych konkurentów do narzędzia do analizy konkurencji. Upewnij się, że wybierasz konkurentów, którzy działają w tych samych obszarach geograficznych i konkurują o te same słowa kluczowe.
 • Sprawdź, które słowa kluczowe są wspólne dla Twojej strony internetowej i konkurentów. Skoncentruj się na tych frazach kluczowych, które mają wysoki potencjał i są istotne dla Twojej branży.
 • Porównaj rankingi swoich słów kluczowych z rankingami konkurencji. Zwróć uwagę na to, które słowa kluczowe osiągają najlepsze pozycje rankingowe zarówno dla Ciebie jak i dla Twoich konkurentów.
 • Analizuj różnice w rankingach słów kluczowych między Twoją stroną a konkurencją. Spróbuj zidentyfikować czynniki, które wpływają na te różnice, takie jak jakość treści, optymalizacja techniczna, link building itp. Określ także content gap, czyli te słowa kluczowe, na które promuje się konkurencja, a Ty nie.

Skoncentruj się na optymalizacji słów kluczowych SEO, które przynoszą lepsze wyniki w porównaniu do konkurentów, i podejmij działania naprawcze w obszarach, w których odstajesz od innych. 

Przeczytaj też inne artykuły:


Porady na poprawę rankingów słów kluczowych

Jeśli zauważyłeś, że rankingi Twoich słów kluczowych potrzebują poprawy, nie martw się! Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka skutecznych porad, które pomogą Ci w tym procesie:

 • Przeprowadź rzetelne badanie słów kluczowych, aby zidentyfikować frazy o umiarkowanym wolumenie wyszukiwań i niskiej konkurencji, które są istotne dla Twojej branży i tematyki Twojej strony.
 • Upewnij się, że treści na Twojej stronie są dobrze zoptymalizowane pod kątem słów kluczowych. Włącz je do meta opisów, nagłówków, treści oraz atrybutów alt obrazów.
 • Regularnie publikuj wartościowe i unikalne treści na swojej stronie internetowej, w tym artykuły blogowe, poradniki, studia przypadków itp. Nowa treść może pomóc w pozycjonowaniu dla słów kluczowych i poprawie widoczności strony w wynikach wyszukiwania.
 • Buduj naturalne i wysokiej jakości linki. Linki zwrotne od innych wiarygodnych stron internetowych mogą pomóc w poprawie pozycji słów kluczowych SEO w rankingu.
 • Upewnij się, że Twoja strona jest zoptymalizowana pod kątem urządzeń mobilnych. Google przykłada dużą wagę do optymalizacji mobilnej przy ustalaniu rankingów. Przeczytaj więcej: Czym jest mobile-first index, czyli jak dostosować stronę do urządzeń mobilnych?
 • Zoptymalizuj szybkość ładowania swojej strony internetowej, aby zapewnić pozytywne doświadczenia użytkowników. Szybkie strony mają tendencję do wyższych pozycji w rankingu.
 • Śledź działania konkurencji i analizuj ich strategie SEO. To może dostarczyć cennych wskazówek i inspiracji do ulepszenia własnej strategii.
 • Regularnie aktualizuj i monitoruj swoje słowa kluczowe oraz wyniki SEO. Śledzenie postępów pozwoli Ci na szybką reakcję na zmiany.
 • Jeśli Twoja firma działa lokalnie, nie zapomnij o optymalizacji lokalnej SEO, np. poprzez dodanie swojej firmy do Google Moja Firma, zbieranie recenzji, uzupełnianie danych w mapach Google itp.

Stosując się do powyższych porad, możesz poprawić rankingi słów kluczowych i zwiększyć widoczność Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Jednak pamiętaj, że SEO to proces długotrwały i wymaga ciągłej pracy i dostosowywania strategii w odpowiedzi na zmieniające się trendy i algorytmy wyszukiwarek.


Jak często sprawdzić liczbę wyszukiwań słowa kluczowego?

Częstotliwość sprawdzania ilości wyszukiwań słów kluczowych zależy od kilku czynników, takich jak:

 • Na początku kampanii lub po wprowadzeniu istotnych zmian warto częściej monitorować ilość wyszukiwań słów kluczowych SEO.
 • Jeśli rynek lub sektor, w którym działasz, jest stabilny, a trendy słów kluczowych zmieniają się wolno, kontrolowanie ilości wyszukiwań raz na miesiąc może być wystarczające.
 • Jeśli Twoja branża lub produkty są sezonowe, ważne jest, aby częściej monitorować trendy wyszukiwania w okresach o większym znaczeniu dla Twojego biznesu.
 • W przypadku, gdy Twoja branża lub rynki są narażone na szybkie zmiany (np. trendy, wydarzenia aktualne), może być konieczne częstsze monitorowanie ilości wyszukiwań.
 • Upewnij się, że masz dostęp do aktualnych danych dotyczących ilości wyszukiwań słów kluczowych. W zależności od źródła tych danych, częstotliwość ich aktualizacji może się różnić.

Częstotliwość sprawdzania ilości wyszukiwań słów kluczowych zależy od indywidualnych potrzeb i kontekstu Twojej kampanii SEO oraz specyfiki branży. Ważne jest, aby być elastycznym i dostosowywać częstotliwość monitorowania w zależności od zmieniających się warunków rynkowych i celów biznesowych.


Jak śledzić rankingi słów kluczowych? Podsumowanie

Śledzenie rankingu słów kluczowych to nieustanny proces, który wymaga zaangażowania i regularnej analizy danych ale korzyści są warte wysiłku! Dzięki monitorowaniu pozycji strony w wynikach wyszukiwania możesz ocenić skuteczność swojej strategii SEO, zidentyfikować obszary wymagające poprawy, dokonać niezbędnych optymalizacji, a także zwiększyć widoczność swojej strony w wyszukiwarkach. Stosując kompleksowe podejście do SEO i regularnie śledząc ranking słów kluczowych, znacznie zwiększysz szanse na pojawienie się na pierwszych pozycjach wyników wyszukiwania.

Jakie są najważniejsze narzędzia do śledzenia rankingów słów kluczowych?
Down arrow

Narzędzia SEO, takie jak SEMrush, Ahrefs, Moz Pro czy Serpstat, są powszechnie używane do monitorowania rankingów słów kluczowych. Oferują one zaawansowane funkcje analizy, które pozwalają śledzić pozycje rankingowe w różnych wyszukiwarkach i lokalizacjach.

Jak często powinno się sprawdzać rankingi słów kluczowych?
Down arrow

Częstotliwość sprawdzania rankingów słów kluczowych zależy od indywidualnych potrzeb i kontekstu kampanii SEO. W ogólności, monitorowanie powinno odbywać się regularnie, co najmniej raz na tydzień lub miesiąc, aby być na bieżąco ze zmianami i reagować na nie w odpowiednim czasie.

Jakie czynniki należy brać pod uwagę podczas analizy rankingów słów kluczowych?
Down arrow

Podczas analizy rankingów słów kluczowych, należy brać pod uwagę nie tylko samą pozycję w rankingu, ale także trendy zmian, konkurencyjne strony, ilość wyszukiwań, lokalizację użytkowników, a także wskaźniki konwersji i inne metryki biznesowe związane z ruchem organicznym. Takie podejście pozwoli na lepsze zrozumienie efektywności strategii SEO i podejmowanie świadomych decyzji.


Poznaj historie sukcesów naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Maja Mróz
Maja Mróz

Maja z pasją tworzy treści na blog agencji widoczni. Jej droga w świecie marketingu rozpoczęła się od fascynacji content marketingiem oraz pozycjonowaniem stron. W swojej codziennej pracy wykorzystuje narzędzia takie jak Keyword Planner czy Senuto, ChatGPT, Surfer. Dzięki nim potrafi precyzyjnie analizować trendy, przewidywać zmiany i tworzyć skuteczne treści, które przemawiają do algorytmów Google i użytkowników.

Jako entuzjastka najnowszych technologii stale dąży do poszerzania wiedzy na temat sztucznej inteligencji i wykorzystania jej w kreatywny i innowacyjny sposób. Wykorzystuje narzędzia, takie jak ChatGPT do kreowania atrakcyjnych treści oraz do odkrywania nowych spojrzeń na marketing.

Nieustannie rozwija swoje umiejętności poprzez czytanie zagranicznych blogów marketingowych, śledzi najnowsze trendy marketingowe, co pozwala jej adaptować najlepsze praktyki do swojej codziennej pracy.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak śledzić rankingi słów kluczowych?

Średnia ocen użytkowników4.93 na podstawie 131 głosów

UDOSTĘPNIJ