Jak wykorzystać statystykę w biznesie?
Oko w Oko z Gościem - cykl wywiadów Akademii Widoczni
Janina Bąk w Akademii widoczni
Liczby, dane i wykresy z reguły wzbudzają lęk. Czy uzasadniony? Janina Bąk z zapałem przekonuje do zaprzyjaźnienia się ze statystyką. Jak tłumaczy, nie tylko nie jest straszna, ale niezwykle ważna dla firmy. W wywiadzie dla Akademii Widoczni poruszy temat, z którym w pełni będzie można się zapoznać w trakcie jej prelekcji na kwietniowym Golden Marketing Confernce.
Zobacz wywiad z Janiną Bąk
Od czego początkujący powinni zacząć znajomość ze statystyką?
Janina jest zwolenniczką pozytywnych historii, a takie powstają w biznesie tylko na gruncie konkretnych danych statystycznych. Kierując się jedynie intuicją można wpaść w nieprzyjemne pułapki np. pomylić związek z przyczynowością między wynikami lub dostrzegać iluzję, polegającą na doszukiwaniu się odpowiedzi, których nie ma.
Bazowanie na statystykach nie wyklucza wizjonerstwa, lecz prowadzi biznes krótszą i łatwiejszą drogą.
Czy początkujące firmy mają dostęp do danych?
Janina humorystycznie stwierdza, że w dalszym ciągu najpotężniejszą maszyną obliczeniową w Polsce jest “instytucja szwagra”, czyli kierowanie się nie urozmaiconymi opiniami najbliższych, rodziny i przysłowiowego szwagra. Jednocześnie mamy już darmowy dostęp do brawurowych danych statystycznych.
- Google Analytics
- Facebook Insight
- Statystyki Instagrama
Jednym ze sposobów pozyskiwania danych są testy A/B. Pozwalają one przebadać każdy element wśród grupy odbiorców. Mogą je przeprowadzać nawet startujące firmy. Równocześnie warto wprowadzić badania jakościowe na grupach fokusowych. W tym przypadku należy dobrać odpowiednią grupę ekspertów lub klientów. Janina podpowiada, aby zmierzyć się z triangulacją danych, czyli połączeniu różnych źródeł danych - demograficznych, psychograficznych i zachowań użytkowników na stronie. To połączenie zapewnia szerszy obraz odbiorców i pomoże stworzyć rzetelną persone marketingową.
Jaka jest skuteczność ankiet Google?
Ankieta Google jest jedną z ulubionych metod zbierania danych. Jej ewentualna nieefektywność wynika z niezrozumienia i braku porządnego przygotowania. W trakcie przygotowania ankiety należy zwrócić szczególną uwagę na:
- dobór próby badawczej,
- precyzyjne napisanie kwestionariusza,
- sposób pozyskiwania danych,
- wybór gratyfikacji dla uczestników,
- zadbanie o jakość badania.
Włożone wysiłki w ankietę jakościową, owocują sensownymi wynikami. Janina Bąk poświęci tej tematyce więcej uwagi w trakcie wystąpienia na GMC.
Czy warto inwestować w drogie badania?
Wraz z ceną badań rośnie ich precyzyjność i jakość. Jednak nie powinna nas ona zwieść, na rynku jest wolny dostęp do wielu przydatnych i przede wszystkim darmowych raportów. W przypadku niskiego budżetu, Janina radzi, aby zamiast inwestycji w drogie narzędzia zewnętrzne, zatrudnić osobę, która potrafi analizować dane niezależnie od źródła. Dobry analityk zawsze będzie wartościowy dla firmy, podczas gdy statystyki, z których nikt nie potrafi wyciągnąć wniosków, są nieprzydatne.
Z wywiadu z Janiną Bąk o statystyce dowiesz się również
- Jak przeprowadzić testy A/B?
- Najnowsze zmiany w statystykach Facebooka i Instagrama
- Jak wybrać grupy fokusowe?
- Czy należy kierować się danymi demograficznymi?
- Czego dowiesz się z książki Janiny Bąk?
Janina Bąk
Od siedmiu lat - komendantka komedii w JaninaDaily.com. Panga biznesu w firmie Janina Daily spółka z żadną odpowiedzialnością. Steven Spielberg statystyki na kanale YT „Statystycznie rzecz biorąc”. Posiada następujące osiągnięcia życiowe:
- Jej książka „Statystycznie rzecz biorąc. Czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby zdobyć Nobla” (KUP JĄ!!!) w rok sprzedała się w liczbie 100000 egzemplarzy i przebiła w topce Empiku wszystkie części sagi erotycznej Blanki Lipińskiej, co technicznie rzecz biorąc czyni z niej Blankę Lipińską statystyki.
- Nagrania z wykładu o statystyce, który wygłosiła na TEDx Koszalin i TEDx Katowice, mają ponad 110 000 wyświetleń każde. To pierwsze było przez moment popularniejsze niż wideo Zenka Martyniuka
- Oprócz Polski, występowała również w Szwecji, Niemczech i Wielkiej Brytanii, i wszędzie strasznie śmiano się z jej żartów o odchyleniu standardowym.
- Wyplotła kiedyś koszyków z kabanosów na FB Lajwie, a 85000 osób to obejrzało, co jest ostateczną odpowiedzią na pytanie jej mamy: „Janina, a co ty będziesz robić po tym doktoracie?”
Umie liczyć, opowiadać i opowiadać o liczeniu. W jej historiach zasób słów jest tak bogaty, że mógłby samodzielnie spłacić cały dług publiczny Grecji. Lubi uczyć ludzi, że ze statystyką można i należy się zaprzyjaźnić.
Chcesz wiedzieć więcej?
Przeczytaj książkę Janiny, która jest niezbędnikiem dla początkujących w statystyce - Statystycznie rzecz biorąc