Twoja sprzedaż nie zachwyca? Zamów skuteczną strategię digital i nabierz rozpędu w biznesie!
Close
688CE84A-69B3-4183-AAEF-288688AF4E6E Krzysztof Nowicki tlo

Co to jest live commerce?

Oko w Oko z Gościem - cykl wywiadów Akademii Widoczni

Krzysztof Nowicki i Live market w Akademii widoczni

Jeszcze dwa lata temu nikt się tego nie spodziewał - live commerce zdobywa teraz szczyty popularności i znajduje się w głównych trendach marketingowych 2022. Co to oznacza? Digitalową wersję sprzedaży twarzą w twarz i niejako powrót do korzeni. Do osób, dla których wciąż jest to zagadnienie enigmatyczne, pomocną dłoń wyciąga platforma Live market. Zapoznaj się ze szczegółami w naszym wywiadzie z Krzysztofem Nowickim.

 

 

Oko w Oko z Gościem

Co to jest live commerce?

corner

Zobacz wywiad o platformie Live market

W jakim kierunku zmierza live commerce?

Pomysł wywodzi się z Azji, a dokładniej Chin, gdzie sprzedaż live jest bardzo popularna i rozbudowana. Krzysztof Nowicki nie spodziewał się, że moda pojawi się również w Polsce, głównie ze względu na duże różnice kulturowe. Jednak pandemia również w tym przypadku zupełnie zmieniła bieg wydarzeń. Zaczęło się od mniejszych, najczęściej lokalnych firm, które ze względu na małe zasoby finansowe i możliwości techniczne najprawdopodobniej nie przetrwałyby obostrzeń pandemicznych. Nie posiadając rozbudowanej strony internetowej i jednocześnie mając mniejsze grona odbiorów najpewniej zmuszone były zamknąć działalność. Na szczęście pojawiła się szansa w formie live commerce.

Jak zauważa Krzysztof, obecnie coraz częściej na tę formę decydują się również większe i rozpoznawalne marki. Wymaga to jednak zorganizowania na znacznie wyższym poziomie.

 

Czy można podejmować się live commerce bez sklepu internetowego?

Krzysztof Nowicki jest jak najbardziej na tak! Już od lat użytkownicy korzystają z platform takich jak Vinted, Allegro czy Facebook market w celu sprzedawania produktów, nie mając nawet sklepu i firmy. Wchodząc w sprzedaż live powstaje pytanie “Jak profesjonalnie chcemy to zrealizować?” Budując strategię live e-commerce warto odpowiedzieć na pytania:

  • Z jakich narzędzi chcemy korzystać?
  • Ile osób potrzebujemy do zespołu?
  • Czy chcemy wprowadzić automatyzację?
  • Czy katalogujemy produkty? Jeśli tak to jak bardzo chcemy to rozbudować?
  • Jaką formę płatności będziemy wykorzystywać?
  • Jakie normy prawne nas dotyczą w sprzedaży online?

Jest to skomplikowany proces, w którym pomaga platforma Live market, nawet jeśli firma nie posiada własnego sklepu internetowego. Jest gwarancją pomyślnej transakcji, dobrej jakości produktów, i ich dotarcia do klienta. Krzysztof Nowicki podkreśla, że platforma udostępnia narzędzia usprawniające zarówno sprzedaż jak i kupno.

 

Czy live commerce na własnych domenach to dobry pomysł?

Można przeprowadzić sprzedaż live na własnej stronie, jeśli pamięta się o jej celu. Krzysztof Nowicki przypomina, że przede wszystkim musi być atrakcyjna dla klienta, powinna kusić promocjami, rabatami lub voucherami. W innym wypadku użytkownic zdecydują się na zakup online w klasycznej formie, samodzielnie wybierając dogodny czas i sklep oferujący najlepszą cenę.
Live commerce oferuje aplikację, dzięki której użytkownicy w jednym miejscu mają wszystkie recenzje produktów i mogą swobodnie przechodzić między live’ami. Na ten moment możliwe jest również przejście na Facebook market

 

W czym tkwi sukces live commerce?

Krzysztof Nowicki doszukuje się podstaw w kierunku psychologiczno-społecznym. W trakcie pandemii ludzie odczuli znaczący brak interakcji. Tym bardziej poszukują rozmów i budowania wspólnego zaangażowania. W trakcie zakupów stacjonarnych budowała się więź między sprzedawcą i klientem, która poprawiała jakość usługi i większe prawdopodobieństwo zakupu. Live commerce to pewnego rodzaju próba odnowienia relacji na linii konsument-sprzedawca.
Dodatkowo może zaowocować bardziej rzetelnymi recenzjami. Jak zauważa Krzysztof Nowicki, forma sprzedaży live nie daje takich możliwości przedstawienia nierealnego obrazu produktu jak zdjęcie na stronie. Dlatego też budzi większe zaufanie konsumentów.

 

Z wywiadu z Krzysztofem Nowickim dowiesz się również:

  • Jak duże sklepy muszą się przygotować do live commerce?
  • Jakie zmiany szykuje Live market?
  • Jak live commerce wspomaga sprzedawców?
  • Czy live commerce obejmie usługi?
Nasz gość

Krzysztof Nowicki

Krzysztof Nowicki prezes i założyciel Live.Market, kompleksowej platformy do sprzedaży na żywo.
Uprzednio odpowiedzialny za komercjalizację rozwiązań MarTech takich firm jak: Exponea, IgnitionOne, SARE, Synerise, K2 Internet. Od 11 lat skupiony na digitalu, specjalizuje się wykorzystaniu danych i technologii, SaaS do personalizacji. Doświadczony w projektach dot. omnichannel, innowacji i transformacji cyfrowej. Prywatnie zafascynowany kulturą Azji Środkowo-Wschodniej i wakeboardingiem.

Krzysztof Nowicki 2

Chcesz wiedzieć więcej?

Poznaj bliżej platformę na stronie live.market

 

 

Oceń ten artykuł:
Krzysztof Nowicki gościem Akademii Widoczni

Średnia ocen użytkowników4.94 na podstawie 131 głosów

Wizard