12 bezpłatnych narzędzi Google dla Twojego działu marketingu i nie tylko.

darmowe narzedzia google widoczni

Czy skuteczne narzędzia marketingowe muszą być drogie? Darmowe narzędzia Google zastąpią wiele płatnych, a większość użytkowników nie zauważy różnicy. Zobacz, jakie narzędzia masz do dyspozycji.

 

Darmowe narzędzia Google można podzielić na te przeznaczone dla każdego i te dla osób zajmujących się marketingiem internetowym. Zobacz, które narzędzia przydadzą się w pracy Twojego zespołu. Poniżej znajdziesz opis następujących narzędzi:

 • Google Analytics
 • Google Search Console
 • Google Trends
 • Keyword Planner
 • Google Data Studio
 • Google Sheets
 • Google Docs
 • Google Prezentacje
 • Google Formularze
 • Google moja firma
 • Google Calendar
 • Google Meet

 

 

Darmowe narzędzia Google do pracy biurowej

Google Suite z powodzeniem zastępuje narzędzia Microsofta, takie jak Word czy Excel. Użytkownicy mają alternatywę w postaci narzędzi biurowych typu open source, ale narzędzia Google to nowa jakość pracy. Nie ma obaw przed zawieszającym się sprzętem i utratą niezapisanego dokumentu, bo wszystkie narzędzia Google Suite zapisują się automatycznie na dysku Google. Wymagający użytkownik z pewnością zauważy brak ulubionych funkcji Excela czy Worda, ale na poziomie podstawowym praktycznie różnic nie ma. Inną zaletą tego pakietu jest możliwość współpracy nad jednym dokumentem. Bez przesyłania sobie załączników, można nanosić poprawki, mieć wgląd w dokument czy pobierać go w wybranym formacie. Przyjrzyjmy się dostępnym rozwiązaniom:

 

Google Sheets - bezpłatne arkusze kalkulacyjne

Google Sheet to odpowiednik Excela w nieco okrojonej wersji - ma znacznie mniej formuł i sposobów wizualizacji danych. Wystarczy jednak, aby z powodzeniem gromadzić dane w tabelach, robić na nich obliczenia i tworzyć wykresy.

Największą zaletą Google Sheets jest możliwość współpracy wielu użytkowników nad jednym dokumentem online. Warto zaznaczyć, że MS Office też daje taką możliwość, ale wyłącznie użytkownikom, którzy mają odpowiednią wersję płatnego programu. W Google wystarczy się zalogować.

Dokumenty zapisują się na Google Drive, co pozwala na dostęp do nich z dowolnego urządzenia. Zdarzyło Ci się zapomnieć na spotkanie pendrive’a z ważnymi danymi? Z Google Sheets uzyskasz dostęp do danych na dowolnym komputerze lub na smartfonie. Wystarczy się zalogować.

galeria szablonow google sheets

 W Arkuszach Google mamy do wyboru gotowe szablony, które pozwalają na kreatywne wykorzystanie arkusza. Źródło: https://docs.google.com/spreadsheets

Wadą tego rozwiązania jest powolnego tempo działania, które jest coraz gorsze wraz z liczbą danych, jakie przechowujemy w jednym dokumencie. Nie sprawdzi się więc w dużych firmach, które pracują na dużych zasobach danych.

Dostęp do programu z przeglądarki i w trybie online jest jednocześnie wadą i zaletą. W przypadku braku sieci, nie można korzystać z narzędzia. Tymczasem biorąc pod uwagę cenę pakietu MS Office jest to zdecydowanie opcja, którą należy wziąć pod uwagę.

 

Google Docs Dokumenty - darmowy edytor tekstu

Google Docs Dokumenty może zastąpić program MS Word. To kolejny przykład uproszczonej wersji dobrze znanego wszystkim programu. Uproszczonej, bo brakuje wielu znanych z Worda opcji. Jednak przeciętny użytkownik z powodzeniem zrealizuje najważniejsze zadania związane z edycją tekstu, a jeśli będzie mu czegoś brakować, może poszukać dodatków, które wzbogacają Docs. Podobnie jak w przypadku arkusza kalkulacyjnego bezpłatny program Google Docs dokumenty ułatwia zespołową pracę nad jednym dokumentem.

Warto podkreślić różnice pomiędzy Wordem i dokumentem Docsem w kwestii nanoszenia zmian w tekście. W Wordzie możemy włączyć opcję śledzenia zmian i sprawdzić, co zostało zmienione. Nawet po edycji, tekst jest w zasadzie gotowy do dalszego wykorzystania. W Dokumentach Google zmiany realizowane są w trybie sugestii, co oznacza, że w tekście poprzednia wersja jest przekreślona, nowa natomiast pojawia się w formie sugestii, więc aby uzyskać ostateczną wersję teksty, należy wszystkie sugestie zaakceptować. Można jednak z sugestiami się nie zgodzić i dodać do nich swój komentarz i poprosić współpracowników o ponowne przejrzenie.

Przydatną funkcją we wszystkich dokumentach Google jest wgląd we wszystkie wersje dokumentu i możliwość przywrócenia dowolnej z nich. Tego w statycznym Wordzie nie zrobimy, więc nie jest łatwe powrócenie do poprzednich wersji dokumentu. Należałoby je wszystkie z osobna zapisywać, a następnie ręcznie ze sobą porównywać.

Word posiada oczywiście wiele zalet, w tym bardzo bogate możliwości edycji tekstu. W Wodzie zedytujemy nie tylko pliki typu docx, ale nawet pdf-y. W Google również poradzimy sobie z edycją wielu typów plików, ale pdf nie jest dla nas wtedy dostępny.

funkcje google docs

 Źródło: https://docs.google.com/document

 

Google Prezentacje - bezpłatna alternatywa PowerPointa

PowerPoint to klasyka w kwestii przygotowywania prezentacji. Zdarzyło Wam się kiedyś zapomnieć prezentacji ze sobą na szkolenie lub ważne firmowe zebranie? A może zabraliście, ale nie tę wersję...Lub z obawy przed wpadką dźwigacie ciężki komputer przez pół Polski, żeby pokazać na nim tę jedną prezentację? Dzięki dostępnym online prezentacjom Google można zapomnieć o takich stresujących sytuacjach.

Prezentacje bardzo szybko działają, nie wieszają się, a w ostatniej chwili bez problemu naniesiecie poprawki nawet na własnym telefonie (sprawdzone!). Tego nie można powiedzieć o prezentacji w PowerPoincie - nawet jeśli nanosimy zmiany na telefonie, to prezentację trzeba ostatecznie zapisać i przenieść na jakimś nośniku, aby ją zaprezentować.

PowerPoint jest łatwy w obsłudze, ale jednak mnogość funkcji może przytłoczyć początkującego użytkownika. To doskonały program dla zaawansowanych, którzy będą wykorzystywać jego potencjał i chcą tworzyć spektakularne prezentacje. Pozostali odnajdą się szybko w prezentacjach Google, gdzie dostępne jest mnóstwo ciekawych szablonów. Jeśli potrzebujemy prezentacji offline, to nie problem, bo bezpłatne narzędzie Google do prezentacji umożliwia pobranie jej w pdf lub formacie pptx.

 

przyklad szablonu prezentacji google

 Źródło: https://docs.google.com/presentation

 

Google Formularze - darmowe narzędzie do ankiet

To narzędzie przydaje się zarówno w pracy z klientami, jak i wewnętrznie w firmie. Darmowe narzędzie Google do tworzenia formularzy pozwala na zaprojektowanie całego formularza zgodnie z potrzebami. Mamy do dyspozycji pytania wielokrotnego wyboru, pytania otwarte, ocenianie na skali, podział formularza na podstrony i wiele innych.

Graficznie formularze Google nie powalają, ale spełniają swoją funkcję - pozwalają zbierać informacje od wielu osób anonimowo lub oficjalnie. Osoba zarządzająca formularzami nie tylko otrzymuje wszystkie wypełnione formularze z osobna, ale również podsumowanie na wykresach wszystkich odpowiedzi. Nie ma więc potrzeby ręcznego zliczania i porównywania.

Do czego może się przydać to narzędzie? Przede wszystkim do oceny jakości pracy przez klientów, ale również badania potrzeb klientów np. przed wdrożeniem nowej usługi lub w procesie poprawiania produktów czy usług. Wewnętrznie formularze pozwalają szybko zebrać odpowiedzi zespołu, np. odnośnie zmian w firmie, preferencji, organizacji spotkań, wyjazdów czy nawet jako anonimowa ankieta do zgłaszania pomysłów. Zaletą tego rozwiązania jest omijanie maili, które trzeba byłoby otwierać, pobierać z nich odpowiedzi i gromadzić w jednym miejscu.

 

forumlarz google przyklad

 Źródło: https://docs.google.com/forms

 

Szukasz najlepszej oferty na pozycjonowanie stron? Zobacz naszą! Zleć nam pozycjonowanie stron

 

Google Moja Firma - promowanie firmy w Google

Google daje darmową możliwość prezentacji najważniejszych informacji o firmie za pomocą profilu Google Moja Firma. Z naszej perspektywy to oczywiście obowiązkowy punkt w strategii pozycjonowania, ale jeśli nie korzystacie z pozycjonowania, to jest to tym bardziej must have.

Warto poświęcić czas na utworzenie profilu i dodanie wyczerpujących informacji, bo to kolejna droga dotarcia do klientów. Ważnym aspektem jest aktywność na profilu - aktualizowanie godzin pracy np. w długie weekendy i święta.

Google Moja Firma umożliwia dodawanie postów, które mogą służyć np. do przekazywania ważnych aktualności związanych z firmą, np. promocje, zmiana siedziby, nowy asortyment w sklepie, wprowadzenie nowych zasad korzystania z usług itp.

Martwisz się, że Google pokazuje nieaktualne zdjęcie Twojej siedziby ze Street View? To żaden problem, może dodać własne zdjęcia, w tym np. spacery 3D po wnętrzu Twojej firmy - ta funkcja jest szczególnie istotna dla biznesów, w których faktycznie klient wchodzi w interakcję z miejscem - siłownie, hotele, restauracje, szkoły językowe, coworkingi, gabinety spa.

 

gmf posty

 Źródło: Google

 

Google Calendar - darmowy kalendarz dla zespołu

Jak pewnie zauważyliście wiele wymienionych wcześniej narzędzi pozwala na współpracę zespołu. Podobnie jest z kalendarzem Google. Pozwala dodawać przypomnienia, zadania i planować terminy z udziałem całego zespołu. W kalendarzu można ustawić zdarzenia w postaci połączenia na Google Meet z gotowym linkiem do rozmowy i ustalać dostępność zespołu na spotkanie. Kalendarz jest dostępny na desktop lub mobile, co sprawia, że możemy ustawić przypomnienia na telefonie. Oczywiście jest możliwość przypomnień na komputerze, ale gdy nie będziemy akurat przed komputerem, przypomnienie będzie nieskuteczne.

 

 

Google Meet - bezpłatne narzędzie do videorozmów i webinarów

Google Meet do niedawna nosiło nazwę Hangout. Jest to bezpłatne narzędzie do prowadzenia videokonferencji. Posiada wiele funkcji, które umożliwiają szerokie zastosowanie narzędzia, np. do prowadzenia szkoleń i prezentacji. Spotkanie można udostępnić w formie linka, a także nagrać i przekazać nagranie nieobecnym. Współdzielenie ekranu daje wygodę prezentowania, a czat pozwala na szybką komunikację z uczestnikami spotkania. Czas pandemii pokazał, że takie narzędzie to podstawa w komunikacji zdalnych zespołów. Warto pochwalić jego płynne działanie i wysoką jakość dźwięku i obrazu. Od września 2020 Google Meet będzie miał wiele ograniczeń w płatnej wersji, ale wciąż darmowa wersja będzie umożliwiać krótkie spotkania małych grup online.

 

 

Google Drive - bezpłatny dysk w chmurze

Przechowywanie plików to złożony temat. Trzeba rozważyć takie kwestie jak wygoda dostępu do plików, bezpieczeństwo - zarówno w kontekście ewentualnej utraty plików, jak i w kontekście prywatności i ochrony przed nieautoryzowanym dostępem, ale również cena i miejsce na dysku. Trudno w jednym akapicie rozważyć wszystkie za i przeciw darmowego Dysku Google, ale faktem jest, że to przydatne narzędzie zarówno dla pojedynczych użytkowników, jak i dla firm i organizacji.

Otrzymujemy za darmo 15 GB przestrzeni, na której możemy przechowywać swoje pliki stworzone np. w Docs lub dodawać pliki z komputera o dowolnym formacie. Dużą zaletą Google Drive jest łatwe wyszukiwanie plików. Kategoryzowanie ich na foldery to jedno, ale dużym wsparciem jest wyszukiwarka, która wyszukuje nie tylko po nazwach plików, jak i po ich zawartości. Możemy zawęzić szukanie do określonych typów plików.

 

 

Narzędzia Google dla działu marketingu

Zespoły marketingowe mają do dyspozycji szereg darmowych narzędzi Google dla profesjonalistów. To, że są bezpłatne nie oznacza, że każdy poradzi sobie z ich używaniem. Wiele z nich wymaga wiedzy z zakresu marketingu internetowego i wdrożenia się w wiele nowych pojęć i wskaźników. Google za pomocą tych narzędzi uchyla nam rąbka tajemnicy o naszych użytkownikach, o tym, jak korzystają z naszej strony internetowej, czego poszukują w sieci i o wielu innych kwestiach, ważnych dla efektywnej promocji firmy w internecie. Zobacz, jaki potencjał drzemie w darmowych marketingowych narzędziach Google:

 

Google Analytics - darmowe narzędzie do analityki internetowej

Google Analytics to dosyć zaawansowane narzędzie wykorzystywane w marketingu internetowym. Pozwala ocenić ruch na stronie - jak duży jest, skąd pochodzi, które działania skutecznie przyciągają użytkowników itp. Wdrożenie Google Analytics nie jest trudne, ale w zależności od strony internetowej, może wymagać dostępu do kodu. Poza standardowymi funkcjami, Google Analytics posiada także moduł e-commerce to analizy sprzedaży w sklepie internetowym. Więcej o Google Analytics przeczytasz w naszych artykułach:

 

google analytics przyklad

 Źródło: https://analytics.google.com/

 

Google Search Console

To darmowe narzędzie Google pozwala analizować wiele istotnych danych związanych z pozycjonowaniem i widocznością strony w Google. Dowiemy się jak przebiega proces indeksowania strony i poznamy ewentualne błędy. W GSC mamy dostęp do wiedzy o zachowaniu użytkownika na poziomie wyszukiwarki Google - jakie frazy wpisywał, czy kliknął w link do strony. Wiemy, na jakiej pozycji średnio wyświetlała się nasza strona na konkretne frazy lub na jakich pozycjach były widoczne konkretne podstrony witryny. W GSC możemy dodać mapę strony, sprawdzić dostosowanie do urządzeń mobilnych i szybkość ładowania się. Warto korzystać jednocześnie z Google Analytics i Search Console, aby mieć pełen obraz skuteczności strony i pozycjonowania.

 

 

Google Trends

Czego aktualnie poszukują użytkownicy w sieci? Odpowiedzi na to pytanie można szukać w bezpłatnym narzędziu Google Trends. Pokazuje zainteresowanie daną frazą lub tematem na przestrzeni czasu, a także powiązane tematy, obszar geograficzny i wiele innych wskaźników. Narzędzie jest intuicyjne i proste w obsłudze. Przyda się przy tworzeniu oferty, planowaniu treści, budowie strategii marketingu internetowego, a nawet przy rozwijaniu bloga.

google trends

 Źródło: https://trends.google.com/trends

 

Keyword Planner

Planer Słów kluczowych to narzędzie stworzone dla osób, które planują kampanię Google Ads. Jednak z powodzeniem stosowane jest także przez copywriterów, pozycjonerów i inne osoby zajmujące się marketingiem internetowym. Pozwala wyszukać popularne słowa kluczowe i ich odmiany, a także ocenić koszt kampanii reklamowej na dane słowo kluczowe.

 

planer slow kluczowych

 Źródło: https://ads.google.com/aw/keywordplanner

 

Google Data Studio

Jest to nieco inne narzędzie od pozostałych z sekcji marketingowej. Nie dostarcza danych bezpośrednio, ale pozwala jest połączyć w jeden raport i przedstawić w atrakcyjny sposób. Google Data Studio to darmowe narzędzie do raportowania. Możemy zaprojektować własny raport dla klientów, korzystając z danych z narzędzi Google lub płatnych zewnętrznych narzędzi. Raport można ustawić jako cykliczny, dzięki czemu raz zaprojektowany - będzie aktualizował się wg naszej potrzeby. Znacznie usprawnia prace, szczególnie w agencjach, które zwykle realizują raporty comiesięcznie dla dziesiątek lub setek klientów.

 

 

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy zajmujesz się marketingiem, sprzedażą, administracją czy jakimikolwiek innymi pracami na komputerze, narzędzia to must have. Nasze zestawienie pokazuje, że dostęp do zaawansowanych i przydatnych narzędzi nie musi wiązać się z kosztami. Google zaopatrzył nas w niezbędne zasoby, aby skutecznie pracować z danymi, treściami i móc analizować ruch na stronie internetowej. Nie korzystasz z tych narzędzi? Przetestuj i podziel się z nami swoimi wrażeniami.

 

Kiedy zobaczysz pierwsze efekty pozycjonowania? Zobacz nasze przykłady!

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Anna Zalewska
Anna Zalewska

Anna Zalewska - menadżerka marketingu. Doświadczona specjalistka w zakresie content marketingu i marketingu internetowego. Zaczynała od pracy w sklepach internetowych. W agencji widoczni przeszła różnorodną drogę pozyskując linki, pisząc teksty dla klientów, prowadząc kampanie Google Ads i Facebook Ads. Dziś zajmuje się marketingiem agencji, dbając o jej markę i rozpoznawalność, również w zakresie employer brandingu. Trenerka Akademii widoczni, prelegentka i wykładowczyni na uczelniach wyższych. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi. Dzień zaczyna od dobrych podcastów o biznesie, psychologii i zrównoważonym rozwoju, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. 

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
12 bezpłatnych narzędzi Google dla Twojego działu marketingu i nie tylko.

Średnia ocen użytkowników4.88 na podstawie 58 głosów

UDOSTĘPNIJ