Na ile słów kluczowych można wypozycjonować stronę?

na ile fraz mozna sie pozycjonowac

Przy dodawaniu słów kluczowych na stronie warto rozważyć dwa aspekty: nasycenie frazami, ale również ich różnorodność. Istnieje pokusa, aby jedną stronę optymalizować na wiele podobnych fraz. Czy lepiej wybrać jedną frazę na stronę, czy kilkanaście różnych? Zobacz, jak zaplanować wykorzystanie fraz na stronie, aby zwiększyć efektywność pozycjonowania i budować sprzedaż.

 

Wybór słów kluczowych na stronę - od czego zacząć?

Pierwszym krokiem jest określenie tematyki swojej witryny oraz każdej podstrony. Inne frazy będą pasować do strony głównej, inne na stronę ofertową, produktową czy poradnikową. Warto więc zastanowić się także, jakie cele realizują poszczególne podstrony i dopiero wtedy rozpocząć wyszukiwanie fraz.

Wyszukiwanie fraz wraz z listą przydatnych narzędzi opisywaliśmy już w tych artykułach:

Tym razem chcemy poruszyć kwestię liczby fraz do pozycjonowania jednej podstrony. Ilu ekspertów, tyle taktyk. My odwołamy się jednak do własnego doświadczenia oraz do ciekawego badania Ahrefs.

 

Częste błędy przy dobieraniu fraz na stronę

Początkujący często wpadają w pułapkę dodawania dużej liczby różnych fraz na jedną podstronę. W końcu jeśli nie jedna fraza, to może inna “zadziała”. To podejście nie jest dobre, znacznie lepiej testować efektywność różnych fraz na różnych podstronach. Tym samym niedopuszczalne jest, aby jedna strona w sklepie internetowym była optymalizowana jednocześnie na takie frazy jak np. plecaki szkolne, plecaki turystyczne, plecaki damskie, plecaki dziecięce itp. Każda z tych fraz opisuje szczegółowe kategorie i tym samym powinna znaleźć się na osobnej podstronie.

Dobrą metodą jest zadawać sobie pytanie przy wyborze fraz - czy mogę dla tej frazy stworzyć nową podstronę? Frazy na stronie ostatecznie powinny układać się w hierarchię zgodną z hierarchią podstron - od ogólnych fraz na stronie głównej, po coraz bardziej szczegółowe na kategoriach, podkategoriach, stronach produktowych.

Można połączyć kilka fraz w jedną rozbudowaną, a jeśli nie, to trzeba rozważyć umieszczenie fraz na osobnych podstronach.

 

Ile fraz wybrać na jedną stronę internetową?

A co jeśli do strony internetowej pasuje kilka bardzo popularnych fraz? Czy ograniczyć się do jednej? Na pewno warto podkreślić, że wybór frazy nie sprawi, że strona będzie widoczna wyłącznie na tę frazę. Celem pozycjonowania szerokiego jest zbudowanie widoczności strony na dziesiątki fraz. Tak dzieje się, gdy treści strony są dobrze zoptymalizowane, nie tylko we frazy, ale także ich synonimy, w słowa powiązane tematycznie itd. Wystarczy zajrzeć do Google Search Console i sprawdzić, na jakie frazy wyświetlała się któraś z naszych podstron. Zwykle będzie tam kilka wariantów wybranej, głównej frazy. To nie znaczy, że do pozycjonowania świadomie były wybrane te wszystkie frazy. Na część z nich strona wypozycjonuje się przy okazji. Wniosek jest z tego taki, że strona może i zazwyczaj jest widoczna w Google na więcej niż jedna fraza.

google search console zapytania

 źródło: Google earch Console

 

Zakładając, że strona będzie wypozycjonowana na więcej niż jedną frazę, warto prześledzić wyniki badania przeprowadzonego przez zespół Ahrefsa. (https://ahrefs.com/blog/also-rank-for-study/) Celem badania było sprawdzenie, na ile fraz jednocześnie może być widoczna strona, a także czy może być widoczna jednocześnie na kilka bardzo popularnych fraz.

 

Czy strona może być wypozycjonowana na wiele fraz?

Z naszego doświadczenia wynika, że dodatkowe frazy są albo wersją rozbudowaną głównej frazy (frazami typu long-tail), albo synonimem o niskiej popularności. Dla przykładu nasz artykuł na blogu pt. “Jak stworzyć mapę strony w kilka minut” z założenia miał się wyświetlać na poradnikową frazę “jak stworzyć mapę strony”. Ostatecznie artykuł wyświetla się w Google na ponad 500 różnych fraz. Z czego najwięcej odwiedzin i wyświetleń w Google generuje fraz generyczna “mapa strony”. Daleko za nią plasuje się fraza poradnikowa, na której bazowaliśmy przy pisaniu. Jakie frazy widać w GSC jeszcze dla tego artykułu? Im mniej kliknięć, tym słabsze frazy. Słabe nie tylko ze względu na popularność, ale również na trafność. Np. fraza “jak zrobić mapę” może odnosić się do zwykłej mapy terenu, a nie do mapy strony. To tylko jeden przykład i nie przeprowadziliśmy dokładnych badań, ale zauważamy taką właśnie tendencję. Strona może wyświetlać się na setki fraz, ale tylko kilka z nich ma naprawdę znaczenie w pozyskiwaniu trafnego ruchu. Jak ma się to do wniosków zespołu Ahrefsa?

 

Na ile fraz można być na pierwszej pozycji? Badanie Ahrefs.

Zespół Ahrefsa mając do dyspozycji duże bazy danych, wybrał przypadkową grupę 3 milionów zapytań w Google oraz stron, które się wyświetlały na te zapytania. Celem badania było określenie, na ile fraz dodatkowo każda z tych stron jest widoczna w Google, poza jedna główną. Co istotne, brano pod uwagę tylko te dodatkowe frazy, na które strona faktycznie była w top 10, zakładając, że z dalszych stron wyników wyszukiwania ruch jest znikomy. Ostatecznie zbadano 20 najlepszych stron z losowo wybranych 3 milionów. Średnio strona była widoczna dodatkowo na 1000 innych fraz. Mediana wynosiła 400.

badanie ahrefs1

Wykres stworzony przez zespół Ahrefsa, który pokazuje, na ile fraz dodatkowych średnio są widoczne najlepsze strony w ich badania, źródło: https://ahrefs.com/blog/also-rank-for-study/

Z analizy wynika, że najlepiej wypozycjonowane strony są widoczne nawet na kilkaset fraz w top 10. Czy jednak są to równowartościowe frazy? Tutaj odpowiedź nie jest prosta. Wszystko zależy od tego, jak popularne są frazy. W badaniu podzielono frazy na te o popularności powyżej 1000 wyszukiwań miesięcznie i powyżej 10000 wyszukiwań miesięcznie. Tym razem próbę stanowiły strony, które plasowały się na pierwszej pozycji w wynikach wyszukiwania Google na frazę o popularności +10 tys. Celem tego badania było sprawdzenie, na ile tak popularnych dodatkowych fraz strona jest wypozycjonowana również na pozycji 1. wyników wyszukiwania. Podobnie zrobiono dla stron wypozycjonowanych na 1 pozycji na frazy o popularności +1 tys. Wniosek? Większość przebadanych stron wypozycjonowana jest na pierwszej pozycji tylko na jedną bardzo popularną frazę (+10 tys. wyszukiwań). Rzadkością jest obecność strony na pierwszej pozycji na więcej niż jedną popularną frazę. Natomiast pośród stron widocznych na frazę o popularności +1 tys. wyszukiwań realne jest pozyskanie widoczności na 2-3 frazy o takiej popularności na pierwszej pozycji w Google.

Zespół Ahrefsa dowodzi, że większość stron nie wypozycjonuje się na pierwszej pozycji na więcej niż 1 popularną frazę.
źródło: https://ahrefs.com/blog/also-rank-for-study/

Jak wypozycjonować stronę na wiele fraz?

Wiemy już dzięki badaniu Ahrefsa, że planowanie wypozycjonowania strony na pierwszej pozycji na kilka wysoce popularnych fraz nie ma sensu. Mimo to warto dążyć do tego, aby strona wyświetlała się w top 10 na wiele różnych fraz, powiązanych tematycznie z treścią. W takiej sytuacji warto skupić się na frazach z długiego ogona. Frazy typu long-tail charakteryzują się mniejszą popularnością, ale dzięki temu, że precyzują zamiary użytkownika są również bliższe konwersji, a więc bardziej wartościowe niż fraza ogólna. Skąd czerpać pomysły na takie frazy? Z pomocą przychodzą narzędzia:

  • Surfer
  • Senuto
  • Ahrefs
  • SEMSTORM

 

Poza wyborem fraz, oczywiście istotne jest tworzenie wartościowych treści z tymi frazami. Co ma znaczenie? Takie aspekty jak:

  • Objętość treści - jednak tu warto podkreślić, że wszystko zależy od branży i tematyki, ponieważ są branże, w których w top 10 są krótsze treści, a dłuższe trafiają na odległe pozycje. Można to sprawdzić np. w Surferze, gdzie zobaczysz jakiej objętości teksty mają strony z top 10, a także porównasz swoją objętość tekstów na tle konkurencji.
  • Linki - linki przychodzące są jednym z ważniejszych czynników rankingowych. Aby treść była skutecznie wypozycjonowana, warto zadbać o profil linków przychodzących i wdrożyć działania promocji treści. Cenne będą linki do treści pozyskane na wartościowych portalach i w magazynach online. Profil linków sprawdzić m.in. w narzędziu Ahrefs.
  • Dobór tematu - popularne tematy, odpowiadające na częste pytania i wątpliwości użytkowników mają większy potencjał niż niszowy, specyficzne, bardzo wąskie tematy. Jest większa szansa, że tekst o wakacjach w Grecji będzie wypozycjonowany na dużą liczbę fraz niż tekst o warsztatach z gry na dudziarskich w Poznaniu. Co możesz zrobić? Sięgnij po Content Explorer w Ahrefsie i sprawdź, jakie tematy związane z Twoją ofertą są popularne wśród użytkowników

 

Podsumowanie:

Pozycjonowanie szerokie pozwala na zbudowanie widoczności strony na wiele ważnych fraz. Warto wiedzieć, że pośród tych fraz będzie wiele fraz typu long tail. Zgodnie z badaniem zespołu Ahrefs trudno jest wypozycjonować na pierwszej pozycji stronę na więcej niż jedną frazę o bardzo dużej popularności. Pozostaje więc praca nad treściami i pozyskiwanie widoczności na frazy powiązane, precyzujące temat. Najlepsze strony wypozycjonowane są nawet na 1000 fraz w top 10, warto więc podjąć wyzwanie.

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Anna Zalewska
Anna Zalewska

Anna Zalewska - menadżerka marketingu. Doświadczona specjalistka w zakresie content marketingu i marketingu internetowego. Zaczynała od pracy w sklepach internetowych. W agencji widoczni przeszła różnorodną drogę pozyskując linki, pisząc teksty dla klientów, prowadząc kampanie Google Ads i Facebook Ads. Dziś zajmuje się marketingiem agencji, dbając o jej markę i rozpoznawalność, również w zakresie employer brandingu. Trenerka Akademii widoczni, prelegentka i wykładowczyni na uczelniach wyższych. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi. Dzień zaczyna od dobrych podcastów o biznesie, psychologii i zrównoważonym rozwoju, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. 

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Na ile słów kluczowych można wypozycjonować stronę?

Średnia ocen użytkowników4.80 na podstawie 80 głosów

UDOSTĘPNIJ