Ile słów kluczowych potrzebujesz, aby zdominować wyszukiwarki?

DALLE 2024 02 13 12.04.30 Craft a 16 9 widescreen image with a different artistic style still focusing on the theme KEYWORDS but with a more abstract and creative approach.
Spis treści

• Na ilu słowach kluczowych należy się skupić na jednej stronie?

• Czy można mieć zbyt wiele słów kluczowych na stronie?

• Ile słów kluczowych potrzeba, aby strona znalazła się w rankingu?

• Czy powinno się używać tych samych słów kluczowych na każdej stronie?

• Główne vs. dodatkowe słowa kluczowe

• Dlaczego wystarczy jedno główne słowo kluczowe?

• Dlaczego potrzebujesz dodatkowych słów kluczowych?

• Jak znaleźć główne i dodatkowe słowa kluczowe?

• Narzędzia do badania słów kluczowych

• Znajdź słowa kluczowe dzięki Ahrefs Content Gap

• Analizuj słowa kluczowe konkurencji

• Jak zoptymalizować treść pod słowa kluczowe?

• Podsumowanie

Ile słów kluczowych to za dużo, a ile za mało? To pytanie spędza sen z powiek wielu osobom zajmującym się SEO. Pozycjonowanie strony internetowej to nie tylko kwestia doboru odpowiednich słów kluczowych. Ważna jest również ich liczba . Zbyt mało fraz może ograniczyć widoczność strony, a zbyt wiele może prowadzić do kanibalizacji. W tym artykule podpowiemy Ci, na ile słów kluczowych można wypozycjonować stronę internetową. Poznasz czynniki, które wpływają na optymalną liczbę fraz, a także dowiesz się, jak uniknąć błędów w strategii SEO.

Z artykułu dowiesz się:

 • Jak wielkość i rozbudowa strony wpływają na liczbę słów kluczowych.
 • Jak konkurencja w niszy determinuje strategię SEO.
 • Jak budżet przekłada się na ilość fraz kluczowych.
 • Jak uniknąć kanibalizacji słów kluczowych.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Na ilu słowach kluczowych należy się skupić na jednej stronie?

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ optymalna liczba słów kluczowych dla strony internetowej zależy od wielu czynników, takich jak:

 • wielkość i rozbudowa strony - strony o większym zakresie tematycznym mogą rankować na większą liczbę słów kluczowych, jednak ważne jest utrzymanie spójności i związku tematycznego,
 • konkurencyjność - w konkurencyjnych branżach może być konieczne skupienie się na większej liczbie słów kluczowych, aby lepiej konkurować o uwagę użytkowników,
 • budżet - dostępność budżetu może wpływać na zakres działań SEO, w tym na rozbudowę treści i pozyskiwanie linków,
 • jakość treści - ważnym elementem jest dostarczanie wysokiej jakości treści związanej z głównym tematem strony i zoptymalizowanej pod kątem wybranych słów kluczowych.

Ogólnie rzecz biorąc, dobrym pomysłem jest skupienie się na jednym głównym słowie kluczowym oraz kilku dodatkowych dla konkretnego adresu URL na stronie internetowej. Te słowa kluczowe powinny być istotne dla treści i mieć wystarczająco wysoki wolumen wyszukiwania, aby generować ruch.

W tym celu przeprowadź dokładne badanie słów kluczowych, aby zidentyfikować najbardziej istotne i skuteczne frazy dla Twojej branży. Użycie różnych rodzajów słów kluczowych może pomóc Ci zoptymalizować stronę internetową pod kątem SEO i zwiększyć jej widoczność w wynikach wyszukiwania.

Pamiętaj, że istotne jest dostarczanie wartościowej, przydatnej treści dla użytkowników. Optymalizacja SEO powinna wspierać główny cel dostarczania informacji i rozwiązania problemów dla odwiedzających. Dlatego staraj się naturalnie wkomponować słowa kluczowe w treść, aby była atrakcyjna i zrozumiała dla czytelników.

 

Czy można mieć zbyt wiele słów kluczowych na stronie?

Istnieje ryzyko, że można mieć zbyt wiele słów kluczowych na stronie, co może negatywnie wpływać na jej optymalizację dla wyszukiwarek oraz doświadczenie użytkownika. W takim przypadku mówimy o praktykach związanych z nadmiernym użyciem słów kluczowych, które mogą być szkodliwe dla strony. Ile słów kluczowych to za dużo? Na to pytanie również nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi, jednak wiadome jest, że używanie zbyt wielu słów kluczowych może negatywnie wpłynąć na SEO strony internetowej w wynikach wyszukiwania z kilku powodów:

 • keyword stuffing - oznacza nadmiernie umieszczanie słów kluczowych w treści w celu sztucznego zwiększenia widoczności w wynikach wyszukiwania
 • kanibalizacja słów kluczowych - nadmiar słów kluczowych może prowadzić do kanibalizacji, czyli konkurowania o te same frazy kluczowe między różnymi stronami w obrębie strony. Przeczytaj także Jak uniknąć kanibalizacji słów kluczowych w Google Ads?,
 • brak skupienia - może prowadzić do braku skupienia użytkownika na konkretnym temacie lub treści,
 • trudność w optymalizacji - optymalizacja strony zbyt wieloma słowami kluczowymi może być trudniejsza, a skupienie się na kilku kluczowych frazach może pomóc w bardziej skutecznej optymalizacji treści.

Jakie mogą być konsekwencje z pozycjonowania na zbyt wiele słów kluczowych?

 • Kara od wyszukiwarek - nadmierne użycie słów kluczowych, zwłaszcza w sposób sztuczny, może doprowadzić do kary od wyszukiwarek. W rezultacie strona może stracić swoją widoczność w wynikach wyszukiwania lub w ogóle zostać z wyników organicznych wykluczona.
 • Spamowanie treści - mogą sprawić, że treść strony stanie się nienaturalna, sztuczna i trudna do zrozumienia, co jest uznawane za spamowanie treści.
 • Brak spójności treści - treść może stać się rozproszona, co utrudnia zrozumienie głównego tematu strony.
 • Złe doświadczenie użytkownika - nadmair fraz może sprawić, że treść stanie się trudna do przeczytania i zrozumienia przez użytkowników, co negatywnie wpływa na ich doświadczenie na stronie.

W związku z tym zaleca się dbanie o umiar w użyciu słów kluczowych, staranność w doborze fraz związanych z treścią strony oraz skupianie się na dostarczaniu wartości dla użytkowników. Naturalne, zrozumiałe i spójne z zasadami SEO umieszczenie słów kluczowych jest ważne dla skutecznej optymalizacji strony.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie

 

Ile słów kluczowych potrzeba, aby strona znalazła się w rankingu?

Nie ma ściśle określonej liczby słów kluczowych, które gwarantują wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania. Proces pozycjonowania strony jest złożony i zależy od wielu czynników. Istotne jest, aby zrozumieć, że liczba słów kluczowych nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na pozycję w rankingu. Wyszukiwarki, takie jak Google, stosują skomplikowane algorytmy, które uwzględniają różnorodne czynniki, takie jak jakość treści, struktura strony, linkowanie, doświadczenie użytkownika, a także istotność i unikalność treści. Ogólnie rzecz biorąc, pojedyncza strona może być indeksowana pod kątem setek różnych słów kluczowych. Niemniej jednak, zamiast celować w pozycjonowanie dla setek słów kluczowych, warto skupić się na optymalizacji strony pod kątem słów kluczowych długiego ogona oraz innych fraz ściśle związanych z głównym tematem. To zjawisko występuje organicznie, gdy strona prezentuje wysokiej jakości treści, skoncentrowane wyłącznie na jednym konkretnym temacie.

 

Czy powinno się używać tych samych słów kluczowych na każdej stronie?

Lepiej jest nie przesadzać z używaniem tych samych słów kluczowych na stronach internetowych. Ważne jest, aby unikać zbytniego powtarzania i zastosować różnorodność, dostosowując słowa kluczowe do tematu każdej konkretnej strony. Zamiast używać tych samych słów kluczowych na każdej stronie, skup się na użyciu różnych fraz, które są istotne dla danej strony, na przykład:

 • strona główna może skupiać się na ogólnych słowach kluczowych, które opisują Twoją firmę i jej działalność, np. sklep z zabawkami dla dzieci
 • strony produktowe mogą skupiać się na konkretnych słowach kluczowych, które opisują produkty lub usługi, np. wózek dziecięcy model + marka,
 • strony informacyjne, takie jak blogi czy sekcje FAQ mogą skupiać się na słowach kluczowych poradnikowych i edukacyjnych, które są związane z tematami, które omawiasz, np. jaka spacerówka do samolotu.

Aby uniknąć powtarzania słów kluczowych, dostosuj stronę do tych wskazówek:

 • Każda strona powinna oferować unikalną treść, więc słowa kluczowe powinny być dostosowane do tematu i przekazu danej strony.
 • Dąż do różnorodności słów kluczowych na różnych stronach, aby obejmować różne aspekty tematyczne i zapytania użytkowników.
 • Zbadaj, jakie słowa kluczowe są używane przez konkurencję w kontekście podobnych tematów, i dostosuj swoją strategię na tej podstawie.
 • Skup się także na słowach kluczowych długiego ogona, które są bardziej szczegółowe i precyzyjnie związane z konkretnymi zagadnieniami.
 • Zawsze miej na uwadze intencję użytkownika podczas wybierania słów kluczowych dla danej strony.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads

 

Główne vs. dodatkowe słowa kluczowe

Docelowe słowo kluczowe, znane również jako "targetowane słowo kluczowe" lub "primary keyword", to frazy kluczowa, którą autor strony internetowej wybiera jako główny cel optymalizacji na danej stronie. Jest to słowo kluczowe, którego pozycjonowanie jest priorytetem dla danej treści w kontekście strategii SEO. Główne słowo kluczowe jest istotne dla tematu strony i odpowiada na zapytania potencjalnych użytkowników. To wyrażenie, którego pozycjonowanie ma na celu przyciągnięcie ruchu organicznego z wyników wyszukiwania.

Przykładowo, dla strony internetowej poświęconej fotografii docelowym słowem kluczowym może być "nauka fotografii cyfrowej". W treści strony powinno się skupić na dostarczeniu wartościowych informacji związanych z tą frazą kluczową, co z kolei może pomóc w uzyskaniu wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania dla tego konkretnego zapytania.

Z kolei dodatkowe słowa kluczowe, znane również jako "secondary keywords" lub "long-tail keywords", to frazy kluczowe, które są mniej ogólne i bardziej szczegółowe niż główne słowa kluczowe. Są one ściśle powiązane z tematem głównego słowa kluczowego, ale dotyczą bardziej szczegółowych aspektów, pytań lub potrzeb użytkowników. Dodatkowe słowa kluczowe są ważne w strategii SEO, ponieważ pomagają w bardziej precyzyjnym targetowaniu określonych grup użytkowników i odpowiadają na bardziej konkretne zapytania. Często mają mniejszy wolumen wyszukiwania niż główne słowa kluczowe i są bardziej zorientowane na konkretne potrzeby użytkowników.

 

Dlaczego wystarczy jedno główne słowo kluczowe?

Idea korzystania z jednego głównego słowa kluczowego na stronie wynika z zalet w koncentracji na jednym konkretnym temacie i zachęcaniu do tworzenia treści skupionej wokół tego kluczowego zagadnienia. Istnieje kilka argumentów, dlaczego skupienie się na jednym docelowym słowie kluczowym na stronie jest skuteczną strategią:

 • Koncentrowanie się na jednym głównym słowie kluczowym pomaga skierować uwagę na konkretne zagadnienie lub temat, co ułatwia dostarczanie treści, która jest bardziej zrozumiała dla użytkowników. Z uwagi na to, że użytkownicy poszukują konkretnych informacji w internecie, nie jest zalecane kierowanie ich do wyszukiwania treści na stronach, które obejmują wiele różnych tematów lub, co gorsza wszystko jednocześnie. Dlatego pojedyncza strona, skupiona na wielu tematach, może nie dostarczyć użytkownikom tak dużo wartości, jak strony bardziej wyspecjalizowane.
 • Optymalizacja treści pod jedno główne słowo kluczowe pozwala na lepsze dostosowanie strony do wymagań algorytmów wyszukiwarek. Skupienie się na jednym terminie ułatwia bardziej efektywne zastosowanie optymalizacji SEO.
 • Warto używać różnych odmian tego samego słowa kluczowego, ponieważ Google świetnie sobie z tym radzi. Współczesne algorytmy Google są zaawansowane i potrafią rozpoznawać związki semantyczne, co pozwala na lepsze zrozumienie treści i dostosowanie wyników wyszukiwania do intencji użytkownika.
 • Pozycjonowanie na główne słowo kluczowe może przynieść korzyści dla pozycji strony na inne, powiązane frazy.

Warto zaznaczyć, że choć jedno główne słowo kluczowe może stanowić punkt centralny, to dodatkowe słowa kluczowe (zwłaszcza te długiego ogona) mogą być również istotne, aby obejmować różne aspekty tematyczne i przyciągać bardziej zróżnicowany ruch z wyników wyszukiwania. Ważne jest, aby strategia słów kluczowych była elastyczna i dostosowywana do konkretnej tematyki strony oraz potrzeb użytkowników.

 

Dlaczego potrzebujesz dodatkowych słów kluczowych?

Aby dokładnie omówić dany temat, konieczne jest uwzględnienie odpowiednich podtematów. Wykorzystanie drugorzędnych słów kluczowych jest jednym z efektywnych sposobów na identyfikację właściwych podtematów przez wyszukiwarki. Są one istotne z kilku powodów:

 • Pozwalają na bardziej precyzyjne targetowanie różnych grup użytkowników i dostosowywanie treści do różnorodnych pytań,
 • Pozycjonowanie długiego ogona może generować ruch z bardziej konkretnej i skoncentrowanej grupy użytkowników.
 • Niektóre słowa kluczowe mogą być bardziej konkurencyjne niż inne. Użycie mniej konkurencyjnych słów kluczowych może pomóc Ci łatwiej wypozycjonować swoją stronę w wynikach wyszukiwania.

Podsumowując, dodatkowe słowa kluczowe są ważne dla bardziej zróżnicowanej strategii SEO, pozwalają na lepsze dostosowanie treści do różnorodnych potrzeb użytkowników i poprawiają ogólną widoczność strony w wynikach wyszukiwania (https://ahrefs.com/blog/how-many-seo-keywords/).

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO

 

Jak znaleźć główne i dodatkowe słowa kluczowe?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to jak znaleźć słowa kluczowe, które wspierają pozycjonowanie strony. Sprawdź!

 

Narzędzia do badania słów kluczowych

Aby znaleźć odpowiednie frazy kluczowe, warto skorzystać z analitycznych narzędzi do researchu słów kluczowych. Do najpopularniejszych należą:

 • Google Keyword Planner — narzędzie od Google, które pomaga w badaniu słów kluczowych, dostarczając informacji o ich wolumenie wyszukiwania, konkurencji i propozycjach związanych z tematem,
 • Ahrefs - to kompleksowe narzędzie SEO oferuje funkcję badania słów kluczowych, analizy konkurencji, oraz monitorowania zmian w rankingu,
 • SEMrush - umożliwia analizę słów kluczowych, sprawdzenie konkurencji, badanie trendów oraz dostarcza informacji o domenach,
 • Ubersuggest - dostarcza propozycji słów kluczowych, ich wolumenu wyszukiwania, a także informacji o konkurencji,
 • Google Trends - To narzędzie od Google pozwala analizować trendy wyszukiwania, a także porównywać popularność różnych fraz kluczowych w czasie.

Przy wyborze narzędzia warto rozważyć indywidualne potrzeby i budżet. Każde z tych narzędzi oferuje unikalne funkcje, które mogą być pomocne w różnych aspektach strategii słów kluczowych i SEO.

Sprawdź także artykuły:

 

Znajdź słowa kluczowe dzięki Ahrefs Content Gap

Wykorzystaj narzędzie Ahrefs Content Gap, które pomaga w identyfikowaniu luk w treściach w porównaniu z konkurencją. Pozwala na odkrycie słów kluczowych, na które Twoja strona nie jest jeszcze zoptymalizowana, a które mogą pomóc Ci w zwiększeniu widoczności w wyszukiwarkach i pozyskaniu większego ruchu.

Narzędzie Ahrefs Content Gap nie tylko wskazuje braki w treści, ale także służy jako źródło nowych słów kluczowych istotnych dla Twojej niszy. Analizując, na które słowa kluczowe pozycjonują swoją stronę Twoi konkurenci, uzyskujesz cenne wskazówki dotyczące strategii content marketingu. Dodatkowo narzędzie dostarcza informacje o wolumenie wyszukiwania, trafności i trudności każdego słowa kluczowego. Używaj narzędzia Ahrefs Content Gap w połączeniu z innymi narzędziami do badania słów kluczowych, aby uzyskać pełny obraz potencjału każdego słowa kluczowego. W rezultacie Twoja strona będzie lepiej zoptymalizowana, a Ty będziesz w stanie przyciągnąć bardziej ukierunkowany ruch, poprawiając ogólną skuteczność swojej strategii SEO.

Potrzebujesz skutecznej strategii w social mediach? Sprawdź naszą ofertę

 

Analizuj słowa kluczowe konkurencji

Analiza konkurencji jest ważnym elementem każdej strategii SEO, który pozwala na odkrycie luk w treściach i strategiach pozycjonowania Twoich konkurentów. To z kolei umożliwia Ci identyfikację słów kluczowych, na które możesz pozycjonować stronę, aby uzyskać przewagę konkurencyjną i zwiększyć widoczność w wyszukiwarkach. Jak analizować frazy kluczowe konkurencji?

 • Zidentyfikuj głównych konkurentów w swojej branży. To mogą być strony internetowe, które zajmują wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania dla tych samych lub podobnych fraz kluczowych.
 • Przeglądaj treści na stronach konkurencji, skupiając się na używanych frazach kluczowych. Sprawdź, jakie tematy i pytania są poruszane, a także, w jaki sposób są one zoptymalizowane pod kątem SEO.
 • Korzystaj z narzędzi do monitorowania wyników wyszukiwania, aby śledzić zmiany pozycji konkurencji dla wybranych słów kluczowych w czasie.
 • Obserwuj, jakie frazy i hasztagi są używane przez konkurencję w mediach społecznościowych.

Analiza konkurencji dostarcza cennych informacji, które można wykorzystać do doboru głównych i dodatkowych słów kluczowych.

 

Jak zoptymalizować treść pod słowa kluczowe?

Umiejętne wykorzystanie zarówno głównych, jak i drugorzędnych słów kluczowych w treści jest kluczowe dla efektywnej strategii SEO.

 • Stosuj odpowiednią gęstość słów kluczowych. Gęstość słów kluczowych to liczba razy, gdy słowo kluczowe pojawia się w tekście. Zalecana gęstość słów kluczowych wynosi od 1% do 2%.
 • Umieść główne słowo kluczowe w tytule treści. To jedno z pierwszych miejsc, które zauważy zarówno czytelnik, jak i wyszukiwarka.
 • Używaj różnych form tego samego słowa kluczowego oraz dodatkowych fraz związanych z głównym tematem.
 • Używaj słów kluczowych w sposób naturalny i płynny.
 • Monitoruj swoje wyniki w wyszukiwarkach i regularnie dostosowuj swoją strategię SEO.
 • Używaj synonimów i słów kluczowych o długim ogonie, aby zwiększyć zasięg strony.
 • Linkuj do stron powiązanych z głównym tematem, używając słów kluczowych, które naturalnie łączą się z daną treścią.

Pamiętaj, że pozycjonowanie to proces długoterminowy. Nie oczekuj, że Twoja strona znajdzie się na szczycie wyników wyszukiwania z dnia na dzień. Kontynuuj tworzenie wysokiej jakości treści, optymalizację strony i budowanie linków zwrotnych, aby zwiększyć swoje szanse na sukces.

 

Ile słów kluczowych potrzebujesz, aby zdominować wyszukiwarki? Podsumowanie

Ilość słów kluczowych, jakie warto uwzględniać w treściach SEO, zależy przede wszystkim od długości tekstu. Niemniej jednak istotne jest, aby skoncentrować się na około trzech słowach kluczowych na stronę. W przypadku treści o większym zakresie, warto rozważyć korzystanie z maksymalnie sześciu lub więcej słów kluczowych. Kluczowe jest również zachowanie naturalności treści, nawet przy zwiększonej liczbie słów kluczowych.

 

FAQ — pytania i odpowiedzi

Jakie są główne zasady optymalizacji treści pod kątem słów kluczowych?
Down arrow

Główne zasady optymalizacji treści pod kątem słów kluczowych obejmują umiejętne umieszczanie głównego słowa kluczowego w tytule, nagłówkach, metaopisie, a także naturalne wkomponowanie w treść. Warto także stosować słowa kluczowe długiego ogona, linkowanie wewnętrzne oraz unikać nadmiernego ich użycia, dbając o naturalność i spójność treści.

Jakie narzędzia można wykorzystać do badania słów kluczowych?
Down arrow

Do badania słów kluczowych warto wykorzystać różnorodne narzędzia, takie jak Google Keyword Planner, Ahrefs, SEMrush, Ubersuggest czy KeywordTool.io. Te narzędzia pomagają analizować wolumen wyszukiwania, konkurencję, a także dostarczają propozycji nowych fraz kluczowych istotnych dla danej tematyki.

Na ile słów kluczowych można wypozycjonować stronę?
Down arrow

Nie ma jednej uniwersalnej liczby słów kluczowych, na które można wypozycjonować stronę. To zależy od wielu czynników, takich jak wielkość strony, konkurencyjność niszy, budżet, jakość treści oraz strategia SEO. Warto skupić się na istotnych frazach kluczowych, unikać nadmiernego rozproszenia i elastycznie dostosowywać strategię do zmieniających się warunków rynkowych.


Poznaj historie sukcesów naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Maja Mróz
Maja Mróz

Maja z pasją tworzy treści na blog agencji widoczni. Jej droga w świecie marketingu rozpoczęła się od fascynacji content marketingiem oraz pozycjonowaniem stron. W swojej codziennej pracy wykorzystuje narzędzia takie jak Keyword Planner czy Senuto, ChatGPT, Surfer. Dzięki nim potrafi precyzyjnie analizować trendy, przewidywać zmiany i tworzyć skuteczne treści, które przemawiają do algorytmów Google i użytkowników.

Jako entuzjastka najnowszych technologii stale dąży do poszerzania wiedzy na temat sztucznej inteligencji i wykorzystania jej w kreatywny i innowacyjny sposób. Wykorzystuje narzędzia, takie jak ChatGPT do kreowania atrakcyjnych treści oraz do odkrywania nowych spojrzeń na marketing.

Nieustannie rozwija swoje umiejętności poprzez czytanie zagranicznych blogów marketingowych, śledzi najnowsze trendy marketingowe, co pozwala jej adaptować najlepsze praktyki do swojej codziennej pracy.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Ile słów kluczowych potrzebujesz, aby zdominować wyszukiwarki?

Średnia ocen użytkowników4.80 na podstawie 80 głosów

UDOSTĘPNIJ