5 powodów, dlaczego link building jest opłacalny - wpis gościnny

5 powodow wpis goscinny

Strategia marketingowa składa się z wielu elementów. Niektóre przynoszą nam korzyści ad hoc, a w niektóre inwestujemy, aby uzyskiwać długofalowe profity. Content marketing pozwala nam budować merytoryczną wartość naszej strony, jednak aby ją odkryć, użytkownicy muszą się o nas dowiedzieć. Właśnie dlatego niezbędny okazuje się link building! To m.in. dzięki temu elementowi strategii marketingowej klienci trafią na naszą stronę. Czy link building jest opłacalny w roku 2021, i w jaki sposób podejść do budowania linków? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

 

Czym jest link building? 

To proces, którego celem jest zdobycie jak największej ilości jakościowych linków. Wyróżniamy linki wewnętrzne, które kierują na podstronę tego samego serwisu oraz zewnętrzne, które wychodzą do konkretnej strony docelowej. Linki zwrotne do witryny dzielimy na dwie kategorie:

  • Do-follow – przekierowują użytkownika na stronę docelową i mają bezpośredni wpływ na to, jak Google ocenia wartość danej witryny. Dzięki temu wpływają na lepsze pozycjonowanie.
  • No-follow – takie linki nie mają bezpośredniego wpływu na pozycjonowanie w wyszukiwarce, nie są na tyle istotne, aby informować o mocy witryny. Mogą natomiast wciąż kierować użytkownika do strony docelowej i pomagać w budowie wizerunku marki

Dzięki pozyskiwaniu jakościowych linków zewnętrznych zdobywamy zaufanie jako strona. Może to wpływać na wyższe pozycjonowanie poszczególnych fraz kluczowych. Pamiętaj jednak, że liczy się przede wszystkim jakość! Sztuczne, niemerytoryczne linki mogą tylko przysporzyć problemu i skutkować nałożeniem kary przez Google. W jaki sposób zatem podejść do skutecznego budowania linków?

 

Wybrane sposoby na pozyskiwanie linków


#1 Artykuły sponsorowane


Istnieje kilka strategii pozyskiwania jakościowych odnośników do naszej strony. Możemy postawić między innymi na publikowanie artykułów sponsorowanych. Są to współprace płatne, w których wydawca strony udostępnia nam przestrzeń reklamową do publikacji artykułu. Należy jednak pamiętać, że tego typu artykuły powinny być merytoryczne i nieść za sobą jasne korzyści dla czytelnika. Tylko wtedy będą jakościowe i realnie zachęcą odbiorcę do odwiedzenia linkowanej strony. Istotne jest również wybranie odpowiedniej strony, z którą współpracujemy. Odpowiednie miejsce na linkowanie to połowa sukcesu!


Możemy również inwestować w linki istniejących już artykułach! To ciekawa opcja link buildingu szczególnie dla tych osób, które nie mają. W tym przypadku powinniśmy jednak mocno zwracać uwagę na jakość samych tekstów. Będzie on generował ruch na stronie wydawcy, ale także my zyskamy nowych odwiedzających na naszej witrynie dzięki linkom. 

 

#2 Rola liderów opinii


Stale istotną rolę w link buildingu pełni także marketing szeptany. To świetny sposób na naturalne linkowanie i budowanie autentyczności naszej marki.


Jeżeli link do Twojej strony umieści ekspert z danego tematu lub osoba, która cieszy się dużym zaufaniem wśród użytkowników, może wpłynąć to na większy ruch oraz wyższy wskaźnik konwersji na Twojej stronie. Z drugiej strony, możesz brać też udział w artykułach eksperckich i dzielić się swoją opinią. Pamiętaj jednak, żeby rozsądnie podejść do tego tematu. 

 

#3 Fora internetowe


Dzięki nim możesz znaleźć użytkowników szukających odpowiedzi na konkretne zagadnienia, związane z Twoją branżą. W ten sposób docierasz bezpośrednio do swojej grupy docelowej i budujesz zarówno wizerunek eksperta, jak i rozpoznawalność i… szansę na większy ruch. Bierz udział w dyskusjach i realnie przekonaj użytkowników, że właśnie na Twoją stronę powinni trafić!


#4 Pozycjonowanie lokalne


Podczas pozycjonowania lokalnego warto postawić na wizytówki NAP. To miejsca, gdzie możesz umieścić dane teleadresowe swojej firmy oraz link do strony. Jeżeli chcesz być zauważonym dla klientów w najbliższej okolicy, koniecznie sprawdź to rozwiązanie!

 

#5 Outreach i broken links


Metoda skyscraper, manualny outreach czy wyszukiwanie “zepsutych” linków? Sposobów na sprytne pozyskanie linków jest wiele, ale, w sumie, może najpierw warto byłoby odpowiedzieć na pytanie…

 

Dlaczego, tak naprawdę, linki są istotne?


Wiemy już, czym jest link building oraz jak pozyskać jakościowe linkowanie do naszej strony. Teraz czas opisać konkretne korzyści płynące z tego elementu strategii marketingowej!

 

#1 Rozpoznawalność


Obecnie liczy się nie tylko pozyskanie klienta, który dokona pojedynczej transakcji, ale zbudowanie autorytetu i reputacji marki. Dzięki temu pozytywnie wpłyniemy także na customer loyalty. Linkowanie na jakościowych stronach sprawi, że dotrzemy do większej liczby osób (ale wciąż naszej grupy docelowej!) i zyskamy także większą wiarygodność dla algorytmu Google. Jeżeli tych linków będzie więcej i zaczną pojawiać się na kilku stronach, nazwa Twojej marki może zapaść w pamięci potencjalnego klienta. Im więcej wzmianek o Twojej firmie na powiązanych tematycznie stronach, tym więcej osób odwiedzających Twoją witrynę. 


Ma to również wpływ na...

 

#2 Ruch


Zdobywając nowe odnośniki do powiązanych tematycznie stronach, informujesz algorytm Google, że Twoja strona jest jakościowa i warto promować ją w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu więcej odwiedzi ją, wyszukując konkretnych fraz kluczowych. Oczywiście już samo linkowanie do Twojej witryny może zachęcić czytelnika do odwiedzenia jej i wpłynąć na zwiększenie ruchu. 

 

#3 Rankuj wyżej w swojej branży

Link building pozwala nam także na budowanie rozpoznawalności w swojej niszy. Nawiązując nowe kontakty poprzez współpracę czy polecenia, możesz budować wartościowe relacje, które zaowocują w przyszłości. Budując swoją reputację w niszy, z czasem staniesz się liderem w branży, co również docenią potencjalni klienci.

 

#4 Lepsza konwersja


To, na jakich stronach umieszczasz linkowania do swojej witryny, może mieć wpływ na wskaźnik konwersji! Jeżeli odnośniki znajdą się na jakościowych stronach lub zostaną polecane przez zaufanych influencerów, mogą pojawić się również nowi klienci. Jakościowe źródła zapewnią nam wzrost konwersji, dlatego warto w nie inwestować!

 

#5 Długofalowe korzyści


Należy pamiętać, że link building jest procesem, który przynosi realne korzyści po dłuższym czasie. Zdobywanie zaufania, wybijanie się na tle konkurencji, czy wyższe pozycje w wyszukiwarce będziemy zdobywać stopniowo. Ma to również swoje korzyści! Jeżeli uda nam się umieścić odnośnik na jakościowej stronie, to zostanie on na długi czas, generując ruch na Twojej witrynie. Kolejnym plusem jest również dystrybucja treści. Artykułami możesz dzielić się w różnych miejscach np. w mediach społecznościowych, nawet po upływie czasu od publikacji. Pewne treści nie będą tracić na aktualności, korzystaj z tego!

 

Podsumowanie


Rola link buildingu w strategii marketingowe jest niezwykle ważna. Jest to jeden z elementów, bez którego nawet najlepiej zorganizowane działania contentowe nie mają sensu. Klienci muszą dowiedzieć się o naszej firmie i trafić na stronę docelową!


Dzięki umieszczaniu odnośników do naszej strony realnie wpłyniesz na zwiększenie ruchu na naszej stronie. Linki na jakościowych witrynach pomogą nam także zdobywać zaufanie algorytmu i pozycjonować się coraz wyżej. Wszystkie elementy i miejsca, gdzie pojawiają się odnośniki do naszej strony, z czasem zaczną przynosić nam duże korzyści. 


Nie można także zapomnieć o coraz większej rozpoznawalności oraz stawaniu się liderem w branży. Dzięki temu klienci z czasem sami będą wyszukiwać informacje o naszej firmie, odwiedzać naszą stronę oraz polecać nas innym użytkownikom.


Jak wiemy, analiza stron, na których chcemy umieścić linki, jest niezbędna, ale jednocześnie czasochłonna. Możesz ułatwić i przyspieszyć swoją pracę używając takich platform jak Linkhouse! Dzięki nim przefiltrujesz strony pod względem kategorii, które Cię interesują oraz sprawdzisz och bieżące statystyki. Wszystko w kilka chwil!

 

Artboard Artboard
Zdjecie Paulina Gaweda

Autor

Paulina Gawęda - w Linkhouse wspiera działania marketingowe i PR. Entuzjastka content marketingu oraz tematyki customer experience. Prywatnie studentka psychologii i miłośniczka literatury faktu.

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Oceń ten artykuł:
5 powodów, dlaczego link building jest opłacalny - wpis gościnny

Średnia ocen użytkowników4.73 na podstawie 118 głosów

UDOSTĘPNIJ