Jak przeprowadzać badania konsumenckie w marketingu internetowym?

jak przeprowadzic badania konsumenckie
Spis treści

• Czym są badania konsumentów?

• Dlaczego badania rynku są ważne w marketingu internetowym?

• Sposoby przeprowadzania badań konsumentów w marketingu internetowym

• Podsumowanie

Jak dobrze znasz swoich klientów? Wielu przedsiębiorców odpowie, że zna ich doskonale. Problem polega jednak na tym, że swoją wiedzę o konsumentach opierają o domysły lub jednorazowo przeprowadzone badanie grupy docelowej. Znajomość swojej grupy docelowej jest podstawą skutecznego prowadzenia działań marketingowych. Należy przy tym również pamiętać, że stałym elementem biznesu są zmiany - potrzeby i preferencje Twoich odbiorców również stale się zmieniają, dlatego należy je poddawać regularnym analizom. W naszym artykule dowiesz, jak skutecznie przeprowadzać badania konsumenckie w marketingu internetowym.

Artboard
GMC 2022

Widoczni Partnerem Merytorycznym i Operacyjnym Golden Marketing Conference!

10.edycja konferencji Golden Marketing Conference będzie wyjątkowa! A to za sprawą Akademii Widoczni, która pojawi się na wydarzeniu w różnych rolach!. Na scenie GMC pojawi się nasz człowiek - Przemysław Michałek z prelekcją pt. "Źródełka contentowe". Poza tym przygotowaliśmy specjalną strefę Akademii Widoczni z warsztatami dla uczestników i z wywiadami z prelegentami. Do zobaczenia 21-22 kwietnia na MTP w Poznaniu!

widoczni 50
275148730 5235641329800747 8079660332735495286 n gmc i widoczni 2022

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Czym są badania konsumentów?

Badania konsumentów to proces zbierania danych dotyczących Twojej grupy docelowej, mogą one odnosić się do różnych kategorii. Jednymi z popularniejszych są badania potrzeb konsumentów, a także preferencji, zachowań i opinii. To niezbędny element prowadzenia efektywnego biznesu, ponieważ pozwala dopasować działania do odbiorców. Pomagają również zweryfikować, czy dotychczasowe działania były skierowane do odpowiedniej grupy. To nie tylko wskazówka dotycząca planów biznesowych, ale także wskaźnik popełnianych przez firmę błędów. Jeszcze niedawno przedsiębiorcy skupiali się głównie na badaniu konkurencji i na tym, by działać skuteczniej niż ona. Teraz coraz więcej osób orientuje się, że najważniejszy jest w rzeczywistości klient.


Dlaczego badania rynku są ważne w marketingu internetowym?

Badania konsumentów to nieodłączny element działania w sieci. Zweryfikowanie preferencji swoich odbiorców może mieć przełożenie na każdy element działania firmy - promocję marki, sprzedaż produktu, zwiększanie zaufania, budowanie popularności. Co więcej, odpowiednio przeprowadzone badania rynku pomagają zaoszczędzić pieniądze. Jak możesz wykorzystać wiedzę pozyskaną z przeprowadzonych badań konsumenckich? Możesz skupić się na poniższych elementach.


Wykorzystanie badań konsumenckich przy personalizacji treści

Czym się kierujesz przy planowaniu sposobu komunikacji z odbiorcami? Trudno jest określić tone of voice swojej marki, jeśli nie wiesz, do kogo chcesz kierować swoje treści. Spersonalizowanie treści i dopasowanie jej do wiedzy o konsumentach pozwoli Ci na zdobycie ich zaufania, co bez wątpienia będzie miało przełożenie chociażby na poziom konwersji. Przeprowadzając badanie rynku dowiesz się na przykład skąd pochodzą Twoi odbiorcy, ile mają lat, jakiej są płci, jakie są ich zainteresowania i przyzwyczajenia zakupowe.


Wykorzystanie badań konsumenckich przy docieraniu do klientów

Chcąc zwiększyć zasięgi swojej firmy w internecie powinieneś/nnaś zadać sobie pytanie, jak zachowują się Twoi odbiorcy w sieci. Jakie strony najchętniej odwiedzają? Z jakich stron trafiają na Twoją witrynę? Z jakich platform społecznościowych najczęściej korzystają osoby znajdujące się w Twojej grupie docelowej? Bez posiadania takiej wiedzy będziesz ślepo krążyć po sieci i nie możesz mieć gwarancji, czy Twoje działania są skuteczne.


Wykorzystanie badań konsumenckich przy optymalizacji działań

Nie każde działanie marketingowe będzie odpowiednim wyborem dla wszystkich firm e-commerce. Musisz wiedzieć, jak dostosować swoje działania w sieci do prowadzonej działalności. Zwróć uwagę na to, by kanały, na których prowadzisz swoją kampanię marketingową, dopasować do swojej branży i grupy docelowej. Wiedzę na temat tego, które z podejmowanych przez Ciebie działań są skuteczne, a które należy zoptymalizować, możesz zdobyć właśnie dzięki badaniu rynku.


Wykorzystanie badań konsumenckich przy aktualizacji oferty

Niestety, wiele przedsiębiorstw, zyskując produkt typu cash cow skupia się wyłącznie na nim i zwiększaniu jego sprzedaży. Nie analizują przy tym zachodzących zmian i nie zastanawiają się nad aktualizacją oferty, by lepiej odpowiedzieć na potrzeby i oczekiwania klientów. Taki błąd popełnił chociażby Kodak, który lata temu przodował w branży fotograficznej. Niestety, ignorując zachodzące zmiany i nie dostosowując się do nich, firma zaczęła szybko tracić swoją pozycję i upadła. Nie chcesz popełnić tego błędu? Regularnie przeprowadzaj badania preferencji konsumentów!

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?

 

Jesteś zainteresowany tematem badań konsumenckich w marketingu internetowym? Kup bilet na Golden Marketing Conference i przygotuj się na dużą dawkę wiedzy. W trakcie swojej prelekcji, Janina Bąk opowie o badaniach konsumenckich. W programie znajdziesz jeszcze więcej prezentacji ekspertów z dziedziny marketingu internetowego m.in. Piotr Bucki czy Marcin Sienkowski. Konferencja odbędzie się już 21 i 22 kwietnia w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Organizatorzy zapewniają także możliwość uczestnictwa zdalnie!

Współpraca z GMC


Sposoby przeprowadzania badań konsumentów w marketingu internetowym

Przeprowadzanie badań konsumentów w marketingu internetowym nie musi być skomplikowane. Aktualnie jest zapewniony dostęp do bardzo wielu narzędzi, które wykonują większość pracy za Ciebie. W Twoim zakresie pozostanie sumienne przeanalizowanie wyników i wyciągnięcie odpowiednich wniosków. Szczególnie polecamy Twojej uwadze poniższe narzędzia.


Badanie rynku z narzędziem Quora

To świetne narzędzie dla osób, które chcą się dowiedzieć, o tym jak prezentuje się aktualna sytuacja w branży. Wora skupia ekspertów z różnych branż, którzy prowadzą szerokie rozmowy dotyczące swojej działalności. Dowiesz się tutaj, co interesuje użytkowników, jakie tematy są aktualnie na topie w branży i na co zwracać uwagę w najbliższym czasie. Jeżeli wpiszesz słowo kluczowe w wyszukiwarkę Quora, dostaniesz długą listę dyskusji, z których informacje możesz wykorzystać do rozwoju swojej firmy. Warto wiedzieć, że to narzędzie jest darmowe i dostępne zarówno na komputer, jak i w formie aplikacji na urządzenia z systemem Android oraz iOS.

Wyniki wyszukiwania w narzędziu Quora.


Badanie opinii konsumentów przez ankiety

Jednym z prostszych, a przy tym bardzo skutecznych, sposobów na poznanie opinii konsumentów jest skierowanie do nich ankiety. Dobrym rozwiązaniem jest przesłanie formularzu ankietowego do subskrybentów newslettera lub do osób, które właśnie zrealizowały konwersję na Twojej stronie internetowej. Możesz w ten sposób dowiedzieć się, jakie uwagi do działania sklepu mają Twoi odbiorcy, co warto poprawić, zmienić, aby w przyszłości działać jeszcze skuteczniej. Aby zwiększyć odsetek udzielanych odpowiedzi, możesz zorganizować np. losowanie nagród sposób osób, które wypełnia ankietę. Pamiętaj, że do przeprowadzenia takiej ankiety nie potrzebujesz drogich, wymyślnych narzędzi. Możesz skorzystać z darmowego narzędzia Google Forms.

Rodzaje formularzy Google do wykorzystania przy ankietach.


Badanie rynku na podstawie analizy działań konkurencji

Aby dowiedzieć się, co jest aktualnie popularne na rynku, warto jest analizować treści publikowane na stronie i na blogu Twojej konkurencji. Oczywiście, nie możesz mieć pewności, że to, co publikują Twoi konkurencji jest oparte o realne potrzeby konsumentów, ale jeżeli zauważysz powtarzający się trend na różnych stronach, będzie to dla Ciebie informacja, by bliżej się przyjrzeć danemu zjawisku. Warto również śledzić autorytety z branży - będziesz mieć wówczas pewność, że otrzymujesz aktualne, rzetelne informacje. W przypadku ekspertów warto również zasubskrybować ich newslettera, wówczas będziesz na bieżąco z tym, co jest “na topie” w branży.

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?


Badanie rynku na podstawie ogólnodostępnych statystyk

Aby wiedzieć, jakie zmiany zachodzą na rynku, warto regularnie sprawdzać wyniki badań w branży. Jest wiele firm, które regularnie badają zachowania użytkowników w sieci, a to może Ci pomóc dostosować swoje działania do określonej grupy docelowej. Świetne badanie preferencji konsumentów przeprowadza na przykład Izba Gospodarki Elektronicznej we współpracy z firmą Gemius, w ich corocznym raporcie “E-commerce w Polsce” dowiesz się na przykład, jak często Twoja grupa docelowa robi zakupy online, jakie urządzenia preferuje i jakie sposoby płatności.

Fragment raportu “E-commerce w Polsce 2020” przeprowadzonym przez Gemius oraz Izbę Gospodarki Elektronicznej.

Chcesz poznać najnowsze statystyki dotyczące marketingu internetowego? Sprawdź nasze artykuły:


Badanie opinii konsumentów na podstawie komentarzy i recenzji

Nie zawsze musisz szukać wykorzystywać specjalne narzędzia do przeprowadzenia badania rynku, czasami wystarczą najprostsze rozwiązania. Bądź otwarty/a na to, co mają Ci do powiedzenia konsumenci. Aktywnie zapoznawaj się z opiniami klientów, które umieszczają w Google, mediach społecznościowych, a także w Twoim sklepie internetowym. Czytaj komentarze na blogu i na profilach społecznościowych - wówczas poznasz szczere opinie Twojej grupy docelowej. Warto również zweryfikować komentarze i opinie umieszczane u konkurencji. Wówczas będziesz mógł/a sprawdzić, co frustruje inne osoby z Twojej grupy docelowej, a także zweryfikować, czy podobna sytuacja może się wydarzyć u Ciebie. Taka analiza konkurencji może Ci również pomóc w lepszym docieraniu do nowych osób, dzięki skutecznym odpowiadaniu na ich potrzeby.


Badanie potrzeb konsumentów na podstawie wyszukiwanych fraz

Wyszukiwane słowa kluczowe możesz sprawdzić przez wykorzystanie różnorodnych narzędzi, zarówno darmowych, jak i płatnych. Jako przykład narzędzia do przeprowadzania badania potrzeb konsumentów na podstawie wyszukiwanych fraz możemy wykorzystać Senuto. Możesz tam zweryfikować, jakie sformułowania użytkownicy wpisują w wyszukiwarki, jakich produktów i informacji poszukują. Przydatną funkcją w Senuto będzie na przykład “Baza słów kluczowych” - wpisując tam wybraną frazę sprawdzisz jej widoczność, a także uzyskasz propozycje powiązanych słów, które są wyszukiwane przez klientów. W Senuto możesz również sprawdzić frazy w formie pytań, a także zweryfikować słowa zależne dla frazy.

Przykładowe wyniki w narzędziu Senuto dla frazy “budowa domu”.

Senuto jest płatnym narzędziem, jeżeli zależy Ci na bezpłatnym rozwiązaniu, sprawdź nasz artykuł:

Chcesz zbudować widoczność w internecie?


Badanie potrzeb konsumenta z narzędziem Answer the Public

Czego szukają w sieci użytkownicy? Tego możesz się dowiedzieć na podstawie wyników z Answer the Public. To darmowe narzędzie, które pozwoli Ci zdobyć informację o tym, jakich informacji poszukują użytkownicy w internecie. Wyniki pokazywane w narzędziu możesz swobodnie dopasować do swoich potrzeb poprzez wybór kraju, języka, a także słowa kluczowego związanego z Twoją branżą. Answer the Public zapewni Ci wyniki w formie listy pytań, które są wpisywane przez użytkowników w wyszukiwarki.

Badanie potrzeb konsumenta z narzędziem Answer the Public.


Badanie rynku z narzędziem Google Trends

Świetnym sposobem na badanie rynku jest analiza przy pomocy Google Trends. To narzędzie, w którym możesz skutecznie zweryfikować aktualną popularność wybranych zapytań. Dowiesz się tu, co zyskuje na popularności, co interesuje internautów i jak się to odnosi do Twojej branży. Google Trends pozwala nie tylko na analizę tekstowych wyników wyszukiwania, ale również wyników w wyszukiwarce grafik, wiadomości, Zakupach Google i wyszukiwarce Youtube. Co ważne, w Google Trends możesz uzyskać wyniki dostosowane do konkretnego tematu wraz z uwzględnieniem regionu, a także do wybranego przedziału czasowego.

Wyniki w Google Trends dla zapytania “pozycjonowanie stron internetowych”.


Jak przeprowadzać badania konsumenckie w marketingu internetowym? Podsumowanie

Wiedza dotycząca konsumentów i rynku to podstawa przy prowadzeniu skutecznego, efektywnego biznesu w sieci. Sposobów na pozyskiwanie wiedzy o klientach jest bardzo dużo, bez wątpienia znajdziesz szybko rozwiązania, które są dopasowane do Twojej działalności - wypróbuj nasze propozycje.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak przeprowadzać badania konsumenckie w marketingu internetowym?

Średnia ocen użytkowników4.73 na podstawie 108 głosów

UDOSTĘPNIJ