Jak sprzedawać więcej? Sprawdź, jak zwiększyć współczynnik konwersji!

Czym jest wspolczynnik konwersji i jak jego optymalizacja moze wesprzec sprzedaz
Spis treści

• Współczynnik konwersji - co to jest?

• Przykłady konwersji w e-commerce

• Czym jest optymalizacja konwersji?

• Wzór na współczynnik konwersji, czyli jak to działa?

• Ile wynosi średni współczynnik konwersji w e-commerce?

• Czy optymalizacja współczynnika konwersji powinna być Twoim głównym celem?

• Z jakiego narzędzia korzystać do pomiaru współczynnika konwersji?

• Jak zrealizować optymalizację konwersji na stronie?

• Podsumowanie

Współczynnik konwersji to jeden z najważniejszych wskaźników w procesie optymalizacji wyników sprzedażowych w sieci. Co to jest współczynnik konwersji? Co na niego wpływa? Jak go zoptymalizować? Na te pytania i wiele innych, znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Współczynnik konwersji - co to jest?

Współczynnik konwersji to współczynnik, który określa odsetek użytkowników odwiedzających wybraną stronę internetową i podejmują pożądane działanie. Takie działanie określa się zwykle przez pryzmat wyznaczonego celu biznesowego dla firmy.

Jeżeli współczynnik konwersji dla Twojej firmy jest niski to znaczy, że Twoja oferta jest niedostosowana do wymogów rynku lub Twoja strona internetowa jest źle zaprojektowana. Problemem może być na przykład brak intuicyjności, zła wydajność lub nieestetyczny wygląd witryny. Wśród często wymienianych problemów znajdują się również takie elementy jak długi czas ładowania strony, źle zaprojektowany formularz zakupowy, brak szybkiego dostępu do najważniejszych informacji itp. Jednak jeżeli współczynnik ma wysoki wynik to oznacza, że Twoja witryna jest dobrze zaprojektowana i atrakcyjna dla potencjalnych odbiorców.

Sprawdź, co musisz wiedzieć o UX


Przykłady konwersji w e-commerce

Konwersja powinna być określana zgodnie z celami, które chcesz osiągnąć, jako firma/marka/osoba. Warto przy tym podkreślić, że konwersją nie muszą być określane tylko duże cele - w marketingu internetowym wyróżnia się zarówno mikrokonwersje, jak i makrokonwersje. Oba rodzaje konwersji mają znaczący wpływ na rozwój biznesu i nie powinno się ich bagatelizować.

Przykłady mikrokonwersji:

 • Zapisanie się na listę subskrybentów newslettera,
 • Założenie konta na stronie,
 • Polubienie posta,
 • Udostępnienie wpisu blogowego.

Przykłady makrokonwersji:

 • Zakup produktu,
 • Prośba o wycenę,
 • Zasubskrybowanie usługi,
 • Skorzystanie z darmowego okresu próbnego.


Czym jest optymalizacja konwersji?

Wiesz już co to jest współczynnik konwersji, teraz poświęcimy uwagę jego optymalizacji. Optymalizacja współczynnika konwersji (znana również jako conversion rate optimization lub CRO) to proces działań, których celem jest zwiększenie odsetka osób odwiedzających wybraną witrynę i podejmujących określone działanie. Aby móc skutecznie pracować nad optymalizacją konwersji, konieczne jest zrozumienie, jak działają Twoi użytkownicy - czego szukają w witrynie, w jaki sposób się po niej poruszają, co ich interesuje, a także co powstrzymuje ich przed ostatecznym dokonaniem konwersji.


Wzór na współczynnik konwersji, czyli jak to działa?

Co prawda, do monitorowania i mierzenia współczynnika konwersji służą zazwyczaj specjalne narzędzia, ale bez wątpienia warto mieć świadomośc, jak taki współczynnik działa i jak jest wyliczany.

Załóżmy, że jesteś właścicielem internetowego sklepu z książkami, a Twoim celem jest jak największa sprzedaż książek. Aby obliczyć współczynnik konwersji musisz wziąć pod uwagę liczbę unikalnych zamówień i podzielić przez łączną liczbę sesji. Co to dokładnie oznacza? Wyobraź sobie, że pewien użytkownik odwiedził Twoją stronę trzykrotnie:

 • Pierwsza sesja na stronie: Przyjrzał się ofercie, ale opuścił stronę bez dokonania konwersji.
 • Druga sesja na stronie: Użytkownik wrócił na stronę i dokonał zakupu książek, nad którymi wcześniej się zastanawiał.
 • Trzecia sesja na stronie: Użytkownik wrócił na stronę, żeby kupić brakujące tomy z serii książek, które zamówił ostatnio.

W efekcie uzyskałeś/łaś dwa zamówienia i trzy sesje. Dzieląc te dwa elementy uzyskujesz wynik współczynnika konwersji na poziomie 66%.

Wzór na współczynnik konwersji według unikalnych sesji.

Uwaga! Jeżeli z Twojej oferty użytkownik może skorzystać tylko jednorazowo (bo na przykład opiera się o subskrypcję), wyliczenia wyglądają nieco inaczej. Wówczas, aby obliczyć współczynnik konwersji dla witryny, musisz podzielić liczbę unikalnych zamówień przez liczbę unikalnych użytkowników.

Wzór na współczynnik konwersji według unikalnych użytkowników.


Ile wynosi średni współczynnik konwersji w e-commerce?

Analizujesz swoje wyniki, dbasz o stałą optymalizację współczynnika konwersji, ale nie wiesz, czy Twoje działania są wystarczające? Musisz wiedzieć, że trudno jest określić ramy dla dobrego lub złego współczynnika konwersji. Takie wyniki zależą na przykład od branży, wyznaczonych celów, demografii, grupy docelowej, kanałów ruchu, niszy, sytuacji na rynku i wielu innych aspektów. Najlepszym rozwiązaniem jest skupienie się na aktualnym wyniku konwersji dla swojej firmy i sprawieniu, by był on systematycznie zwiększany.

Chcesz zbudować widoczność w internecie?

Jeśli jednak interesują Cię konkretne dane statystyczne, zapoznaj się z poniższymi informacjami, podawanymi przez platformę Statistica:

 • średni współczynnik konwersji witryn e-commerce na całym świecie wyniósł 2,17% w trzecim kwartale 2020 r.,
 • średni współczynnik konwersji witryn e-commerce na całym świecie wyniósł 2,37% w roku 2019,
 • średni, światowy współczynnik konwersji witryn e-commerce w sektorze żywności i napojów w 2021 roku wynosił 5,5%,
 • średni, światowy współczynnik konwersji witryn e-commerce w sektorze pielęgnacji włosów w 2021 roku wynosił 3,5%,
 • średni, światowy współczynnik konwersji witryn e-commerce w sektorze torebek luksusowych w 2021 roku wynosił 0,6%,
 • średni, światowy współczynnik konwersji witryn e-commerce w sektorze mebli mieszkalnych w 2021 roku wynosił 0,6%.

Więcej o przykładowych współczynnikach konwersji w wybranych branżach, przeczytasz w naszym artykule:


Czy optymalizacja współczynnika konwersji powinna być Twoim głównym celem?

Bez wątpienia można powiedzieć, że współczynnik konwersji jest bardzo ważnym elementem rozwoju biznesu. Już w 2016 roku 68,5% (źródło: https://cxl.com/blog/2016-conversion-optimization-report/) firm w badaniu stwierdziło, że planuje mocniej skupić się na optymalizacji konwersji niż w poprzednim roku. Co więcej, tylko 22% badanych firm jest zadowolonych z osiąganych wyników konwersji (źródło: https://vwo.com/blog/not-satisfied-with-conversion-rates/). Czy można jednak stwierdzić, że CRO powinno być celem numer jeden w firmie? Nic bardziej mylnego!

Jeżeli prowadzisz sklep internetowy i znacząco obniżysz ceny swoich produktów, bez wątpienia podniesie się wynik Twojego współczynnika konwersji. Nie oznacza to jednak, że Twój biznes odniesie sukces - prawdopodobnie nowa cena nie będzie dostosowana do kosztów, jakie ponosisz, jako przedsiębiorca. Dlatego ważne jest dbanie o współczynnik konwersji, ale priorytetowo powinieneś/nnaś skupić się na zwiększeniu przychodów generowanych na stronie.


Z jakiego narzędzia korzystać do pomiaru współczynnika konwersji?

Aby zmierzyć poziom współczynnika konwersji powinno się korzystać z odpowiednich narzędzi, w ten sposób można uzyskać najbardziej wiarygodne, miarodajne wyniki. Najpopularniejszym narzędziem do wykonywania pomiarów konwersji jest bez wątpienia Google Analytics.

Platforma GA pozwala na analizowanie wyników zarówno na stronach sprzedażowych, jak i tradycyjnych stronach internetowych bez oferty kupna-sprzedaży. Dla każdej ze stron można wyznaczyć konkretny cel biznesowy, który pozwoli później określić poziom konwersji. W Google Analytics za cel możesz obrać na przykład liczbę zapytań ofertowych, liczbę odtworzeń filmów, liczbę pobrań ebooka, liczbę odwiedzin strony produktowej, liczba zrealizowanych zakupów itp. Warto wiedzieć, że Google Analytics udostępnia użytkownikom gotowe schematy celów w panelu profilu - możesz nimi dowolnie zarządzać, włączać je i wyłączać. Jednocześnie możesz mieć wyznaczonych w systemie aż dwadzieścia celów.

Raport konwersji w panelu Google Analytics.

Dodatkowo, Google Analytics pozwala na dokładne analizowanie zachowań użytkowników, dzięki czemu zrozumiesz, co powoduje, że decydują się na konwersję lub z niej rezygnują. Szczególnie przydatny może być dla Ciebie raport ścieżek konwersji, a także raport przepływu celów.


Raport ścieżek konwersji w Google Ads

W raporcie ścieżek konwersji możesz analizować ruch odbiorców w kierunku wybranego celu, a przy tym namierzyć najsłabsze punkty na stronie i zdiagnozować przyczynę ewentualnych problemów. Aby raport ścieżek konwersji analizował działania użytkowników, musisz dodać konkretne kroki ścieżki (w formie adres URL) w swoim panelu administracyjnym. To Ty decydujesz, co ma przedstawiać ścieżka, ale pamiętaj, że w tym przypadku konwersje powinny być ustalone jako strony docelowe, nie możesz analizować w ten sposób zdarzeń. Raport ścieżek konwersji w Google Ads ma niestety kilka wad - przede wszystkim bada on ścieżkę zachowań użytkowników, która jest określona przez Ciebie, a nie ich faktyczne zachowania. W związku z tym nie będziesz mieć możliwości poznania nietypowych zachowań użytkowników.

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?


Raport przepływu celów w Google Ads

Raport przepływu celów może Ci dostarczyć podobne informacje, co raport ścieżek konwersji - poznasz ruch odbiorców, a także zdefiniujesz nieefektywnie działające punkty na Twojej stronie. Główną różnicą jest jednak to, że raport przepływu celów jest bardziej szczegółowy. Pozwala on na wgląd do zachowania użytkownika i rozpoznaje kolejność kroków, przez co możesz analizować nawet nietypowe zachowania. W ten sposób możesz zweryfikować, czy Twoja wizja ścieżki klienta jest zgodna z rzeczywistością, a także skuteczniej zdefiniować błędy na stronie i zoptymalizować jej funkcjonalność.

O tym, jak skutecznie analizować współczynnik konwersji e-commerce w GA, dowiesz się z naszego artykułu:


Jak zrealizować optymalizację konwersji na stronie?

Aby optymalizacja współczynnika konwersji była skuteczna, musisz wiedzieć, czego oczekują Twoi użytkownicy i co stoi im na przeszkodzie do realizacji konwersji. W tym celu zbieraj dane z Google Analytics, a następnie na ich podstawie spróbuj odpowiedzieć na następujące pytania:

 • Skąd (z jakiej strony, kanału) trafiają na Twoją stronę klienci?
 • Na jaką stronę, jako pierwszą, są najczęściej kierowani użytkownicy?
 • Na której podstronie najwięcej czasu spędzają użytkownicy?
 • Z jakich urządzeń i przeglądarek korzystają osoby odwiedzające Twoją stronę?
 • Kim są Twoi klienci (wiek, płeć, zainteresowania itp.)
 • Na jakim etapie klienci rezygnują ze ścieżki konwersji?

Gdy poznasz odpowiedzi na te pytania, łatwiej Ci będzie zdefiniować błędy na stronie i będziesz wiedzieć, na czym skoncentrować swoje wysiłki. Pamiętaj, żeby nie działać na bazie domysłów ani nie wzorować się ślepo na działach konkurencji.

Jest wiele rozwiązań, które powszechnie się wykorzystuje w celu zwiększenia wyników konwersji. Być może któreś z nich będzie odpowiadać również Twojej stronie internetowej. Możesz spróbować na przykład:

 • Wprowadzić wezwania do działania,
 • Prowadzić firmowego bloga,
 • Przeprowadzić testy A/B,
 • Skrócić formularz zakupowy,
 • Wykorzystać automatyzację (np. chatboty)
 • Wprowadzić wyskakujące okienka z rabatem,
 • Wykorzystać remarketing,
 • Wyróżnić na stronie najważniejsze informacje,
 • Wykorzystać FOMO,
 • Zadbać o user experience,
 • Dopasować stronę do urządzeń mobilnych.

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?

Jeżeli chcesz przeczytać więcej o sposobach na optymalizację konwersji, poświęć uwagę poniższym artykułom:


Jak sprzedawać więcej? Sprawdź, jak zwiększyć współczynnik konwersji! Podsumowanie

Wiesz już, co to jest współczynnik konwersji, jak go obliczać i mierzyć. Teraz Twoim celem powinno być jego analizowanie i dbanie o odpowiednią optymalizację. To jeden ze skuteczniejszych sposobów zwiększania sprzedaży - badanie i optymalizowanie współczynnika konwersji w e-commerce może Ci przynieść zaskakujące wyniki.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak sprzedawać więcej? Sprawdź, jak zwiększyć współczynnik konwersji!

Średnia ocen użytkowników4.86 na podstawie 138 głosów

UDOSTĘPNIJ