Co robią Twoi klienci w Internecie? Poznaj statystki e-commerce i wyszukiwań Google

Co robia Twoi klienci w Internecie Poznaj statystki e commerce i wyszukiwan Google
Spis treści

• Jak użytkownicy korzystają z wyszukiwarek? Statystyki wyszukiwań Google

• Jak kupują Polacy? Statystyki e-commerce dla 2021 roku

• Co najbardziej interesuje polskich użytkowników w sieci? Statystyki wyszukiwań Google

• Jak polscy użytkownicy korzystają z mediów społecznościowych?

• Podsumowanie

Dobrze prowadzony biznes w internecie musi się opierać o zrozumienia klienta - jego potrzeb, przyzwyczajeń, nawyków, cech. Ważne jest zrozumienie zarówno szczegółowo określonej grupy docelowej swojego biznesu, jak i ogółu społeczeństwa. Zobacz, czego Polacy szukają w Internecie, jak działają Twoi użytkownicy i działaj jeszcze bardziej skutecznie.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Jak użytkownicy korzystają z wyszukiwarek? Statystyki wyszukiwań Google

Firma Backlinko poddała analizie ponad 1801 sesji użytkowników Google, by lepiej zrozumieć, w jaki sposób ludzie korzystają z wyszukiwarek. To szczególnie ciekawe zestawienie ze względu na to, że Google stale modyfikuje możliwości wyszukiwarek. Badania zostały przeprowadzone na użytkownikach ze Stanów Zjednoczonych, jednak wyniki można przełożyć na rynek globalny.

W 23% przypadków użytkownicy wyszukiwarki Google korzystają z sugestii uzupełnienia. Najczęściej z sugestii Google korzystały osoby, które wyszukiwały frazy informacyjne i lokalne.

Według badań przeprowadzonych przez Backlinko niemal jedna czwarta wszystkich użytkowników sieci korzysta z sugestii autouzupełnienia Google. Ważna w tym przypadku jest jednak intencja wyszukiwania, w przypadku zapytań lokalnych poziom korzystania z autouzupełniania wzrastał nawet do 30%. Warto również pamiętać, że autouzupełnianie Google sugeruje frazy między innymi na podstawie historii wyszukiwania, położenia geograficznego użytkownika.

Połowa użytkowników Google wybiera konkretny adres z wyników wyszukiwania w przeciągu 9 sekund. Natomiast średni czas potrzebny użytkownikom na wybranie wyniku w Google to 14,6 sekundy. Jedynie 17% użytkowników wraca do wyników wyszukiwania po kliknięciu pierwszego wyniku.

Ten wynik dokładnie daje do zrozumienia, że ludzie nie zastanawiają się długo nad swoim wyborem i działają intuicyjnie. To właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie wyróżnienie się w wynikach wyszukiwania Google - wykorzystaj chwytliwy nagłówek i meta description. Warto również pamiętać o wykorzystaniu rich snippets, które przyciągną uwagę odbiorcy.

Tylko 9% użytkowników Google trafia na dół pierwszej strony wyników wyszukiwania, a jedynie 0,44% szukających przechodzi na drugą stronę wyników wyszukiwania Google.

To bezlitosne dane, które jednak powinny Cię zmotywować do tego, by jeszcze skuteczniej pracować nad swoją strategią SEO. Im lepiej zadbasz o poprawne zoptymalizowanie Twojego sklepu internetowego, tym większe szanse, że pojawi się w pierwszych wynikach wyszukiwania.

19% użytkowników klika w jedną reklamę Google podczas wyszukiwania, a 4% użytkowników kilka w kilka reklam.

Statystyki e-commerce wskazują również na to, że w szczególności wyszukiwania komercyjne i transakcyjne cieszyły się większą liczby kliknięć reklam Google w porównaniu z zapytaniami informacyjnymi. Reklamy Google Ads są coraz większą częścią wyników wyszukiwania Google i przyjmują różne formy. Bez wątpienia warto z nich korzystać, ale nie powinno się przy tym rezygnować z działań SEO na stronie. Nie wszyscy użytkownicy chcą klikać w płatne wyniki wyszukiwania i bardziej ufają wynikom organicznym. Warto połączyć działania SEO i Google Ads, żeby osiągnąć najbardziej optymalne wyniki.

W przypadku zapytań lokalnych 42% użytkowników Google klika wyniki w pakiecie Google Maps.

Prowadzisz biznes lokalny? Jeżeli chcesz, żeby z Twojej oferty korzystało więcej osób, nie zapomnij o zoptymalizowaniu swojej wizytówki w Google Jest to szczególnie ważne, jeżeli uświadomisz sobie, że według badań, aż 46% wyszukiwań w Google dotyczy właśnie usług lokalnych (źródło: https://www.socialmediatoday.com/news/12-local-seo-stats-every-business-owner-and-marketer-should-know-in-2019-i/549079/). Odpowiednie pozycjonowanie pozwoli Ci znacząco zwiększyć poziom konwersji i dotrzeć do większego grona odbiorców.

Więcej o pozycjonowaniu lokalnym dowiesz się z naszych artykułów:

Chcesz zbudować widoczność w internecie?


Jak kupują Polacy? Statystyki e-commerce dla 2021 roku

Analizując zachowania użytkowników w sieci warto również poddać analizie wyniki badania polskiego rynku, które zostało przeprowadzone przez Gemius. Firma przede wszystkim wzięła pod uwagę analizę zmiany w sprzedaży internetowej w Polsce, które zostały spowodowane pandemią Covid.

77% internautów dokonało przynajmniej raz zakupów online.

Zakupy online są coraz częstszym wyborem wśród Polaków. E-commerce to rozwiązanie, które można dostosować do wielu firm. Warto rozważyć skorzystanie z tej opcji sprzedaży, nawet jeżeli prowadzisz głównie sprzedaż stacjonarną. W takim przypadku świetnie się sprawdzi strategia omnichannel, która łączy różne kanały sprzedaży. W ten sposób dotrzesz do większej grupy odbiorców i zwiększysz wyniki sprzedaży.

Więcej w tym temacie przeczytasz na naszym blogu:

W wyniku pandemii Covid 30% internetowych konsumentów kupuje w sieci więcej produktów, a 33% robi zakupy przez internet częściej. Dla 13% badanych e-commerce stał się kanałem pierwszego wyboru przy poszukiwaniu interesujących ich produktów.

Coraz więcej polskich konsumentów docenia korzyści płynące z zakupów internetowych. Ta tendencja to jasny sygnał dla przedsiębiorców, aby rozwijać się w branży e-commerce, odpowiadać na potrzeby inwestorów i zapewniać im najlepsze doświadczenia z zakupów.

Najczęstszym powodem (62% respondentów) częstszych zakupów w sieci była nieograniczona dostępność sklepów online, bez względu na sytuację pandemiczną. Użytkownicy docenili także szybkość (53% ankietowanych) i opłacalność zakupów (44%).

Statystyki e-commerce to źródło wiedzy, które możesz wykorzystać, żeby pracować skuteczniej. Wiedząc, co szczególnie doceniają użytkownicy sieci, zadbaj o to, by im to zapewnić w swojej sieci. Jeżeli doceniają dostępność sklepów internetowych - zadbaj o to, żeby mieli również dostęp do sprawnej obsługi klienta i najważniejszych informacji o firmie, ofercie. Wiedząc, że użytkownicy zwracają uwagę na szybkość - zadbaj o sprawne ładowanie się strony i prosty, szybki proces zakupowy na stronie.

Osoby, które nie kupują online stanowią obecnie 23% ogółu internautów w Polsce. 35% z nich to osoby po 50 roku życia.

Pamiętaj, aby swoje działania sprzedażowe dostosowywać do grupy docelowej. Przeprowadź dokładną analizę swoich odbiorców i zadbaj o to, by strategię działania dostosować do ich przyzwyczajeń.

Najpopularniejszym urządzeniem wykorzystywanym w procesie zakupów online jest obecnie laptop (78% wskazań), na drugim miejscu znajduje się smartfon (76% wskazań).

Wykorzystanie urządzeń mobilnych intensywnie wzrasta. Dostosowanie do nich funkcjonalności swojego sklepu internetowego to nie tylko kwestia zapewniania odbiorcom najlepszych doświadczeń, ale również odpowiedź na wymagania, które stawia Google. Zgodnie z algorytmem mobile-first, Google faworyzuje w wynikach wyszukiwania te strony, które na pierwszy plan wzięły dostosowanie funkcjonalności do urządzeń mobilnych, a nie jak dotychczas - stacjonarnych.

80% osób dokonujących zakupów za pośrednictwem urządzeń mobilnych spotyka się z problemy w procesie zakupowym. Najczęściej trudności dotyczą niewygodnych formularzy (38% wskazań) i niedostosowania sklepów internetowych do urządzeń mobilnych (36%).

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?

Bardzo łatwo jest stracić klienta, znacznie trudniej jest odbudować jego zaufanie i zachęcić do ponownego skorzystania z oferty. Wiedząc, że 76% ankietowanych zadeklarowało, że korzysta ze smartfonów w trakcie zakupów online, a jednocześnie 80% zapewnia, że spotykało się z trudnościami w tym procesie - wykorzystaj tę informację i wyprzedź swoją konkurencję. W ten sposób możesz przyjąć pozycję lidera w swojej branży i osiągać świetne wyniki sprzedażowe.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak dostosować swoją stronę internetową do urządzeń mobilnych? Przeczytaj nasz artykuł o Mobile-First Index.


Co najbardziej interesuje polskich użytkowników w sieci? Statystyki wyszukiwań Google

Rok 2021 był bogaty w emocjonujące wydarzenia, a dzięki platformie Google Trends możemy się dowiedzieć, co z tego okresu wzbudzało największe zaciekawienie wśród Polskich użytkowników sieci. Wiedząc, jakie tematy wzbudzają największe zainteresowanie wśród Twoich klientów, łatwiej Ci będzie zaplanować strategię contentową dopasowaną do ich potrzeb.

Tematy, które najszybciej zyskiwały na popularności w Polsce w 2021 roku:

 • Euro 2020,
 • Krzysztof Krawczyk,
 • Spis powszechny,
 • Pacjent gov,
 • Kamil Durczok,
 • Squid Game,
 • Loteria szczepionkowa,
 • Afganistan,
 • Christian Eriksen,
 • Lody Ekipy.

Tematy, które były najczęściej wyszukiwane w Google w Polsce w 2021 roku:

 • Spis powszechny,
 • Afganistan,
 • Szczepienia COVID-19,
 • Kanał Sueski,
 • Awaria Facebooka,
 • Granica polsko-białoruska,
 • Media bez wyboru,
 • Konkurs Chopinowski 2021,
 • Nowy Ład,
 • Podatek cukrowy.

Pytania z serii “jak”, które były najczęściej wyszukiwane w Google w Polsce w 2021 roku:

 • Jak zrobić screena na laptopie,
 • Jak zrobić kotylion,
 • Jak zrobić sushi,
 • Jak zrobić masę solną,
 • Jak zrobić jajko po benedyktyńsku,
 • Jak zrobić kawę mrożoną,
 • Jak zrobić marzannę,
 • Jak zrobić test na covid,
 • Jak zrobić placki ziemniaczane,
 • Jak zrobić stroik na cmentarz.

Pytania z serii “ile kosztuje”, które były najczęściej wyszukiwane w Google w Polsce w 2021 roku:

 • Ile kosztuje test na covid,
 • Ile kosztuje chleb,
 • Ile kosztuje szczepionka na covid,
 • Ile kosztuje bitcoin,
 • Ile kosztuje aparat na zęby,
 • Ile kosztuje gram złota,
 • Ile kosztuje bilet do Energylandii,
 • Ile kosztuje tona węgla,
 • Ile kosztuje prawo jazdy,
 • Ile kosztuje Chicken Box.

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?


Jak polscy użytkownicy korzystają z mediów społecznościowych?

Hootsuite oraz We Are Social co roku przeprowadzają szeroką analizę, w której przedstawiają dane dotyczące zachowań użytkowników w sieci Podawane przez nich informacje dotyczą zarówno zasięgu globalnego, jak i poszczególnych państw. W badaniu analizowane są zachowania osób w wieku od 16 do 64 lat. Przyjrzyjmy się zatem najciekawszym wynikom raportu dotyczącego zachowań polskich użytkowników w mediach społecznościowych w 2021 roku (źródło: https://datareportal.com/reports/digital-2021-poland).

 • 98% użytkowników sieci korzysta z urządzeń mobilnych, natomiast 97,6% ze smartfonów.
 • Średni czas, jaki spędzają polscy użytkownicy w mediach społecznościowych, to 1 godzina i 59 minut.
 • 45,3% osób wykorzystuje media społecznościowe do researchu wybranej marki.
 • 68,5% Polaków korzysta z mediów społecznościowych.
 • Najczęściej wybieranymi platformami społecznościowymi w Polsce są YouTube, Facebook, Facebook Messenger, Instagram, Whatsapp i Twitter.
 • Wykorzystując reklamy na Facebooku można dotrzeć do około 18 milionów osób z Polski.
 • Wykorzystując reklamy na Instagramie można dotrzeć do około 9,2 milionów osób z Polski.
 • Wykorzystując reklamy na Youtubie można dotrzeć do około 25,8 milionów osób z Polski.
 • Wykorzystując reklamy na LinkedIn można dotrzeć do około 4,1 milionów osób z Polski.
 • Wykorzystując reklamy na Twitterze można dotrzeć do około 1,35 miliona osób z Polski.
 • Wykorzystując reklamy na Pintereście można dotrzeć do około 3,39 milionów osób z Polski.


Co robią Twoi klienci w Internecie? Poznaj statystki e-commerce i statystyki wyszukiwań Google. Podsumowanie

Wiedza na temat tego, jak zachowują się Twoi klienci w sieci może Ci znacząco pomóc w prowadzeniu biznesu i dostosowaniu swoich działań, swojej strategii do ich oczekiwań. Staraj się na bieżąco śledzić zmieniające się trendy, miej na uwadze najnowsze statystki e-commerce i statystyki wyszukiwań Google.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co robią Twoi klienci w Internecie? Poznaj statystki e-commerce i wyszukiwań Google

Średnia ocen użytkowników4.89 na podstawie 142 głosów

UDOSTĘPNIJ