Co trzeba umieć w SEO? Pożądana lista umiejętności specjalisty ds. pozycjonowania

Co trzeba umiec w SEO Pozadana lista umiejetnosci specjalisty ds. pozycjonowania
Spis treści

• Podstawowe umiejętności SEO dla młodszych specjalistów i asystentów

• Zaawansowane umiejętności ekspertów SEO

• Podsumowanie

Wiele młodych osób, które wchodzą na rynek pracy, chciałoby wejść do branży IT, która prężnie się rozwija, dlatego daje możliwość szybkiej nauki w krótkim czasie, realizowania ciekawych projektów, a także nowoczesną strukturę organizacji. Jedną z dziedzin, która interesuje osoby w trakcie studiów albo tuż po nich, jest SEO. Zastanawiają się, jak zostać specjalistą SEO i co trzeba umieć. Warto pamiętać, że predyspozycje to nie wszystko - istnieje szereg pewnych umiejętności, które są niezbędne do zrobienia kariery eksperta SEO. Sprawdźmy, jakie podstawowe i zaawansowane umiejętności musisz nabyć, by móc samodzielnie realizować projekty SEO i dzielić się wiedzą.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Podstawowe umiejętności SEO dla młodszych specjalistów i asystentów

Wiele agencji SEO wychodzi z założenia, że wielu umiejętności potrzebnych do efektywnego pozycjonowania stron można się nauczyć. Tym samym rozpoczynają współpracę także z osobami bez doświadczenia i szkolą je od podstaw. W trakcie takiego stażu, zazwyczaj trwającego kilka miesięcy, asystent czy młodszy specjalista SEO ma szansę poznać formę współpracy z klientem od podszewki. Na początku wykonuje zadania pod okiem opiekuna - eksperta czy starszego specjalisty SEO - a następnie stopniowo przejmuje wszystkie obowiązki, w tym także kontakt z klientem. W ten sposób może poznać specyfikę działania i przekonać się, że ta praca jest dla niego i daje satysfakcję. Nie każdy jednak może zostać specjalistą SEO. Jakie podstawowe umiejętności trzeba mieć, by sprawdzić się w tej branży?

Sprawdź, co musi wiedzieć specjalista SEO


Podstawowe umiejętności SEO. 1. Analityczny umysł

Analityczny umysł to podstawa w pracy specjalisty ds. pozycjonowania. Każda osoba, która chce zacząć karierę w SEO, musi umieć analizować dużą ilość danych, logicznie myśleć i wyciągać wnioski. Tylko w ten sposób będzie w stanie zauważyć mankamenty na stronach klientów i zaproponować wdrożenie zmian, a także dotrzeć prawidłowości w dostępnych danych.


Pożądane umiejętności asystentów SEO. 2. Spostrzegawczość i dbałość o szczegóły

W pozycjonowaniu znaczenie mają zarówno szczegóły, jak i kompleksowe podejście do strony internetowej klienta. nie można niczego zaniedbać, dlatego dobry specjalista SEO wyróżnia się dbałością o szczegóły i spostrzegawczością. Nie można pozwolić sobie na błędy w kodzie HTML strony klienta czy na literówki. Naprawianie błędów może zająć dużo cennego czasu i zrujnować efekty wielomiesięcznej pracy.


Najważniejsze umiejętności SEO. 3. Cierpliwość

Praca specjalisty SEO bywa nie tylko techniczna, ale i żmudna. Dlatego też specjalista SEO powinien wykazywać się cierpliwością w wykonywaniu wielu powtarzalnych zadań. Cierpliwości wymaga także kontakt z klientem - wiele osób, które decydują się na pozycjonowanie sklepu czy strony, nie zna się na marketingu internetowym i wymaga wyjaśniania nawet podstawowych zagadnień.


Podstawowe umiejętności specjalisty SEO. 4. Chęć stałego rozwoju

Marketing internetowy i SEO to branża bardzo dynamiczna. Nawet jeśli w konkretnym czasie nie ma żadnych dużych zmian, to jednak wciąż pojawiają się nowe narzędzia i możliwości. Co więcej, zazwyczaj specjaliści SEO współpracują z różnorodnymi klientami. Wielokrotnie zdarza się tak, że branża klienta jest bardzo specyficzna i wymaga od opiekuna SEO poznania nowych pojęć oraz specyfiki danej działalności. Dlatego też specjalista SEO musi mieć chęć i motywację do stałego rozwoju i uczenia się nowych rzeczy. Praca specjalisty SEO często nie kończy się o godzinie 17.00. By się rozwijać, musisz być na bieżąco z nowinkami w branży i otaczać się wiedzą także po godzinach pracy.

Jednym z wyrazów zmian w pozycjonowaniu jest na przykład wdrożenie nowej wersji Google Analytics - Google Analytics 4. Więcej pisaliśmy o tym w artykule “Co musisz wiedzieć, zanim wdrożysz Google Analytics 4 dla swojej strony?”.


Pożądane umiejętności w SEO. 5. Kontaktowość

Osoby pracujące w branży IT są często stereotypowo uznawane za mało kontaktowe i zamknięte w sobie. W przypadku SEO dobry specjalista ds. pozycjonowania powinien być otwarty i łatwo nawiązywać kontakty zarówno z innymi członkami zespołu, jak i z klientem. Pozycjonowanie stron to praca projektowa - zawsze wiąże się ze współpracą z innymi osobami zaangażowanymi w działania (specjalista ds. content marketingu, specjalista ds. pozycjonowania off-site, opiekun klienta). Co więcej, specjalista SEO musi również nauczyć się wyjaśniać nawet skomplikowane zagadnienia techniczne w SEO w sposób prosty i zrozumiały dla klienta, który nie zna się na aspektach marketingu internetowego.


Podstawowe umiejętności SEO. 6. Mówienie i pisanie

Jak zostać specjalistą SEO? By zacząć karierę w marketingu internetowym i pozycjonowaniu, warto umieć jasno przekazywać myśli zarówno w mowie, jak i w piśmie. Jako specjalista SEO będziesz prawdopodobnie tworzył szablony treści, przeprowadzał badania słów kluczowych oraz budował strukturę linków wewnętrznych na stronie. To wymaga od Ciebie sprawnego posługiwania się słowem pisanym i intuicji w zakresie rozpoznawania potrzeb użytkowników. Co więcej, w trakcie realizowania projektów wielokrotnie będziesz musiał przekonywać klienta do podążenia za Twoją wizją. To wymaga umiejętności logicznego argumentowania oraz wypowiadania się w sposób jasny i zrozumiały nawet dla osób spoza branży SEO.

Chcesz zbudować widoczność w internecie?


Pożądane umiejętności SEO. 7. Podstawy programowania

Z pewnością istnieją specjaliści SEO, którzy nie mają umiejętności programistycznych, jednak znacznie ułatwiają one pracę i współdziałanie z klientem. Dzięki technicznej wiedzy specjalista SEO może samodzielnie wykonać audyt techniczny strony i wskazać obszary, które wymagają optymalizacji. Spośród umiejętności technicznych i programistycznych ważna jest znajomość kodu HTML, JavaScript. Przyda się ona m.in. w procesie:

 • wdrażania przekierowań,
 • optymalizacji szybkości strony,
 • wdrażaniu danych strukturalnych.

Podsumowując - współczesny specjalista SEO to kilka osób w jednym. Osoby prowadzące projekty SEO to jednocześnie:

 • specjaliści ds. marketingu,
 • analitycy,
 • informatycy i web deweloperzy,
 • twórcy treści.

Nie oznacza to, że w każdej z tych dziedzin specjalista SEO jest i musi być ekspertem, ale powinien mieć podstawową wiedzę z różnych dziedzin, by móc kompleksowo prowadzić projekty SEO różnych klientów.


Zaawansowane umiejętności ekspertów SEO

By zostać ekspertem SEO, nie wystarczą predyspozycje. Trzeba też włożyć dużo pracy w pozyskanie cennych umiejętności technicznych z zakresu IT, User Experience oraz User Interface. Jakie umiejętności powinien mieć ekspert ds. pozycjonowania, który dzieli się wiedzą z młodszymi specjalistami, występuje na konferencjach i samodzielnie prowadzi projekty SEO i wprowadza do nich innowacje? Sprawdźmy.


Zaawansowane umiejętności SEO. 1. Analiza intencji użytkownika

Analiza intencji użytkownika to częste zadanie specjalisty SEO. Musi on zastanowić się, czego użytkownik oczekuje, wpisując dane słowo kluczowe w wyszukiwarkę. Na tej podstawie ekspert SEO może dopasować treść do zapytania. Warto w tym celu skorzystać z analizy konkurencji i organicznych wyników. Jeśli na dane zapytanie Google wyświetla treści blogowe, nie warto się temu przeciwstawiać. Lepiej utworzyć również artykuł blogowy, ale zbudować go w taki sposób, by był bardziej przydatny od treści konkurencji, zawierał więcej wskazówek itp. Umiejętność dekodowania intencji użytkownika pozwoli:

poprawić pozycję strony w organicznych wynikach wyszukiwania,
lepiej zoptymalizować stronę internetową klienta pod kątem oczekiwań użytkowników.

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?


Zaawansowane umiejętności w pozycjonowaniu. 2. Znajomość języków programowania

Najlepsi eksperci SEO mają zaawansowaną wiedzę programistyczną. Znajomość CSS, JavaScript oraz HTML znacząco ułatwia dostosowanie stron klientów do wymogów robotów wyszukiwarki. Znajomość kodów programowania pozwala odkryć podstawowe problemy z ładowaniem i indeksowaniem stron, które mogą wpływać na efekty pozycjonowania. Może także pomóc w komunikacji z programistami, którzy będą odpowiedzialni za wdrażanie zmian na stronie.


Zaawansowane umiejętności SEO. 3. Wiedza o sposobach pracy serwerów

Specjalista SEO nie odpowiada za dostęp do strony i działanie serwera - to obszar zainteresowania hostingodawcy. Dobrze jednak, jeśli ekspert SEO wie, w jaki sposób serwer może wpływać na wydajność witryny, szybkość ładowania, wrażenia użytkowników (UX w pozycjonowaniu), sposób indeksowania strony itp. Podstawowa znajomość dostępnych hostingodawców pozwala specjaliście SEO:

 • doradzić klientowi odpowiedni serwer, dopasowany do wydajności, której potrzebuje,
 • argumentować wdrożenie sieci rozproszonych serwerów CDN,
 • merytorycznie rozmawiać z przedstawicielem hostingodawcy w razie awarii i niedostępności strony.


Co trzeba umieć w SEO? 4. Rozumienie procesu tworzenia treści

Nie każdy specjalista SEO musi być specjalistą ds. content marketingu, chociaż są i tacy specjaliści ds. pozycjonowania, którzy właśnie od tworzenia treści rozpoczynali karierę w marketingu internetowym. Najlepsi eksperci SEO od podszewki znają proces tworzenia treści. Wiedzą, co powoduje, że treść jest doceniana przez użytkowników i roboty Google, dlatego są w stanie dodać ostatnie szlify do tekstu i lepiej zoptymalizować go pod kątem wymagań algorytmu.


Jak zostać specjalistą SEO? 5. Umiejętność raportowania w pozycjonowaniu

Jedną z najważniejszych umiejętności w pozycjonowaniu jest komunikatywność i umiejętność raportowania efektów oraz wykonanych prac. Jako specjalista i ekspert SEO musisz być w stałym kontakcie z klientem i informować go o prowadzonych działaniach i ich wynikach. Najlepiej jeśli inicjatywa kontaktu wyjdzie z Twojej strony - to tworzy u klienta poczucie bezpieczeństwa i satysfakcji ze współpracy. Raportowanie to nie tylko przesyłanie klientowi wykresów widoczności z Senuto. Warto wyjaśnić klientowi, z jakich działań mogą wynikać zmiany w widoczności, ruchu czy liczbie konwersji, omówić cały raport, odpowiedzieć na pytania i wątpliwości klienta. W ten sposób stajesz się przewodnikiem klienta i oferujesz mu wartość dodaną ze współpracy w postaci rzetelnej i aktualnej wiedzy o marketingu internetowym. Sprawdź, jakie KPI w SEO warto raportować klientom.


Jak być dobrym specjalistą SEO? 6. Uczciwe prognozowanie efektów

Specjalista SEO to nie wróżbita - nie jest w stanie w 100% zagwarantować klientowi, że jego strona w ciągu 6 miesięcy osiągnie określoną widoczność. Efekty SEO zależą bowiem od zbyt wielu czynników, często zewnętrznych, takich jak działania konkurencji. Warto jednak być szczerym w rozmowach z klientami i rzetelnie przedstawiać możliwe scenariusze efektów w konkretnym budżecie. Jeśli z góry wiesz, że założony przez klienta budżet jest zbyt niski, by wypozycjonować stronę na wysokie pozycje, powiedz o tym. W trakcie współpracy warto edukować klienta, pokazywać, że pozycjonowanie nigdy się nie kończy, a uzyskanie sprzedażowych efektów często trwa nawet kilkanaście miesięcy. Pisaliśmy o tym więcej w artykule “Czy opłaca się czekać na efekty SEO?”. Znajdziesz w nim 7 historii naszych klientóœ, którzy dzięki cierpliwości osiągnęli świetne wyniki sprzedażowe.

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?


Jak zostać ekspertem SEO? 7. Wiedza o migracji stron internetowych

Migracja strony to skomplikowane działanie, które może przynieść negatywne skutki w zakresie SEO, jeśli nie zostanie umiejętnie przeprowadzone. W zasadzie przy każdej migracji widoczność strony może ucierpieć, ważne, by zminimalizować straty. Dlatego też jeśli chcesz być ekspertem SEO, zdobądź niezbędną wiedzę o migracji stron w kontekście pozycjonowania. Uczestniczenie w migracjach różnorodnych serwisów pozwoli Ci zdobyć wiedzę o optymalizacji technicznej stron i nauczyć się działać pod presją czasu


Jak być dobrym specjalistą SEO? 8. Wiedza o różnych wyszukiwarkach

Chociaż obecnie to wyszukiwarka Google dominuje na rynku, to jednak by być dobrym ekspertem SEO, powinieneś mieć także wiedzę o innych wyszukiwarkach i mechanizmach optymalizacji stron pod kątem ich wymagań. Warto czytać o innych wyszukiwarkach w Polsce i na świecie. W praktyce możesz spróbować osiągnąć wysokie pozycje w wynikach na takich portalach jak YouTube, TripAdvisor czy Pinterest. Zobacz top5 najpopularniejszych wyszukiwarek w Polsce i na świecie.


Ważne umiejętności SEO. 9. Wiedza o SXO i CRO

We współczesnym SEO nie wystarczy być ekspertem od optymalizacji strony pod kątem wymogów wyszukiwarki. Równie istotne jest nadążanie za zmianami i trendami. Współczesne SEO to także SXO oraz CRO, czyli optymalizacja doświadczeń użytkowników oraz optymalizacji konwersji. Najlepsi eksperci SEO zdobywają także wiedzę o sposobach poprawy komfortu użytkownika oraz zachęcenia ich do realizacji celu na stronie. Warto stale się dokształcać, szukać informacji o psychologicznych aspektach zakupów internetowych, przyzwyczajeniach i oczekiwaniach użytkowników.


Jak zostać specjalistą SEO? 10. Bycie na bieżąco z trendami.

Jak zostać specjalistą SEO? Bądź na bieżąco z trendami w pozycjonowaniu i marketingu internetowym! W tym celu możesz:

 • czytać prasę branżową,
 • regularnie zapoznawać się z artykułami na polskich, a zwłaszcza zagranicznych portalach o SEO (np. Search Engine Journal,. MOZ, blog Neil’a Patela itp.),
 • uczestniczyć w branżowych konferencjach jako słuchacz, a z czasem prelegent,
 • w praktyce testować różne rozwiązania i weryfikować ich skuteczność,
 • pracować z klientami z różnych branż,
 • regularnie analizować strony w internecie pod kątem różnorodnych rozwiązań technicznych, zmian UX czy optymalizacji konwersji.

Dowiedz się więcej:


Jak zostać specjalistą SEO? Podsumowanie

By zostać specjalistą, a później ekspertem SEO, warto mieć pewne predyspozycje. Wszystkiego można się jednak nauczyć, czego dowodzą przykłady wielu specjalistów SEO, którzy przeszli całą ścieżkę kariery od juniora do eksperta SEO zarządzającego własnym zespołem. By osiągnąć cel, warto regularnie poszerzać wiedzę, testować nowe rozwiązania i uczyć się pod okiem najlepszych. Czytaj prasę branżową, zagraniczne blogi o pozycjonowaniu, słuchaj podcastów i bądź na bieżąco ze wszystkim, co dzieje się w świecie marketingu internetowego.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co trzeba umieć w SEO? Pożądana lista umiejętności specjalisty ds. pozycjonowania

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 108 głosów

UDOSTĘPNIJ