Co napędza sprzedaż w internecie? Współczesne trendy e-commerce

Co napedza sprzedaz w internecie Wspolczesne trendy e commerce
Spis treści

• Trendy e-commerce - dlaczego musisz je śledzić?

• Moda na mobile commerce

• Sztuczna inteligencja i rzeczywistość rozszerzona w służbie handlu w internecie

• Płatności mobilne

• Chatboty w służbie sklepów internetowych

• Zaawansowana personalizacja i uczenie maszynowe

• Handel w mediach społecznościowych

• Elastyczność to podstawa

• Marketing wielokanałowy

• Nowoczesny marketing treści

• Transparentność sklepów internetowych

• Świadomi klienci

• Jakość ważniejsza niż cena

• Sprzedaż towarów z drugiej ręki

• Rozwój rozwiązań abonamentowych

• Optymalizacja konwersji oraz UX

• Sprzedaż bezpośrednia

• Rozwój rozwiązań marketing automation

• Podsumowanie

Świat e-commerce zmienia się tak dynamicznie, jak dynamicznie rozwijają się oczekiwania i wymagania użytkowników wobec produktów oferowanych w internecie. Stąd też co roku można by wskazywać nowe trendy. Jak będzie wyglądał rynek e-commerce w najbliższych latach? Jakie trendy i tendencje będą dominowały w rozwoju handlu elektronicznego? Jakie kierunki rozwoju obierze całą branża e-commerce? Jakie technologie będą dominować? Sprawdź nasze przewidywania i przygotuj się na nowoczesną sprzedaż w internecie.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Trendy e-commerce - dlaczego musisz je śledzić?

Dlaczego trendy e-commerce są ważne dla właścicieli sklepów internetowych i warto je obserwować? Ponieważ jeśli znasz oczekiwania użytkowników, to:

 • możesz lepiej zaplanować strategię biznesową swojego biznesu e-commerce,
 • wyprzedzasz konkurencję, a przynajmniej dotrzymujesz jej kroku,
 • wiesz, jak rozwijać swój sklep w zgodzie ze zmieniającymi się warunkami rynkowymi,
 • będziesz wiedział, jakie narzędzia i technologie w e-commerce zastosować, by wzbudzać zaufanie klientów i przyciągać nowych odbiorców.

Sprawdźmy, jakie trendy i tendencje zdominują e-commerce w 2020 roku i kolejnych latach.

 

1. Trendy e-commerce. Moda na mobile commerce

W 2022 roku ważny jest i będzie nie tylko biznes e-commerce, ale także m-commerce, czyli sprzedaż przez urządzenia mobilne. Jak wdrożyć taką opcję? Samo przystosowanie witryny sklepu do urządzeń mobilnych to za mało. Obecnie coraz więcej sklepów decyduje się na wdrożenie własnej aplikacji mobilnej, za pomocą której można zrobić zakupy przez internet. Na takie ruchu decydują się nie tylko sklepy internetowe, takie jak Zalando, ale także sklepy prowadzące jednocześnie sprzedaż stacjonarną i internetową, jak np. Lidl, H&M, Sephora czy Hebe. Dzięki temu sklepy mogą promować swoje oferty bezpośrednio na telefonie klienta, wysyłać powiadomienia PUSH i wiele więcej.

Widok jednego z ekranów w aplikacji mobilnej Lidla - Lidl Plus


2. Trendy e-commerce. Sztuczna inteligencja i rzeczywistość rozszerzona w służbie handlu w internecie

Użytkownik, który chce kupić produkt przez internet, nie może zapoznać się z nim w taki sam sposób, jak gdyby kupował go w sklepie stacjonarnym. Obecnie coraz więcej biznesów e-commerce chce im te różnice wynagrodzić i dlatego inwestuje w rozwiązania z obszaru sztucznej inteligencji i rozszerzonej rzeczywistości. To zdecydowanie teraźniejszość i przyszłość e-commerce, która pozwala klientom dokonywać lepsze decyzje zakupowe i uniknąć zwrotu produktu. Z takich rozwiązań korzystają już m,in. takie marki jak Sephora czy eobuwie.pl. W sklepie eobuwie.pl użytkownik może wgrać skan swojej stopy do systemu i na tej podstawie dobrać właściwy rozmiar konkretnego obuwia. Sephora zainwestowała z kolei w aplikację Sephora Beauty Artist, która pozwala użytkownikom wirtualnie dopasowywać kosmetyki do swojej twarzy na podstawie wgranego zdjęcia. Z kolei aplikacja Studio Ikea umożliwia zaprojektowanie wnętrza w specjalnym programie. Użytkownik może dodać do projektu wymiary pomieszczenia oraz meble, które już posiada, a następnie dodać akcesoria, które potrzebuje. Gotowy projekt można eksportować w formie 2D lub 3D.

opis Działania narzędzia Sephora Virtual Artist w aplikacji mobilnej Sephory

 

3. Trendy i technologie e-commerce. Płatności mobilne

We współczesnym biznesie e-commerce nie można pominąć znaczenia płatności mobilnych. Użytkownicy oczekują już nie tylko możliwości zapłaty kartą czy szybkim przelewem. Ich wymagania rosną, dlatego jako właściciel sklepu internetowego powinieneś nadążyć za trendami i rozważyć wdrożenie:

 • płatności za pomocą paysafecard (kartą przedpłaconą),
 • płatność BLIKiem,
 • płatność ratalną, np. poprzez raty PayU,
 • płatności mobilne Apple Pay, Samsung Pay, Android Pay.

Metody płatności w sklepie internetowym widoczne w momencie składania zamówienia


4. Trendy e-commerce. Chatboty w służbie sklepów internetowych

Coraz więcej biznesów e-commerce decyduje się na wykorzystanie chatbotów, które nie przypominają dawnych, przerażających głosów robotów. Obecnie zaawansowane chatboty świetnie współpracują z klientami, odpowiadając na ich najczęstsze pytania, proponując powiązane oferty, informując o rabatach i promocjach, a także informując o wysyłce produktów. Dzięki wykorzystaniu robotów właściciel e-commerce może rozwijać dział obsługi klienta w kierunku działań, które musi wykonać człowiek, a powtarzalne czynności powierzyć technologii. Już dziś chatboty wykorzystują takie firmy jak ikea, H&M, Sephora czy eBay.

Chcesz zbudować widoczność w internecie?

 

5. Trendy e-commerce. Zaawansowana personalizacja i uczenie maszynowe

Uczenie maszynowe (machine learning) sprawia, że systemy e-commerce otrzymują coraz więcej informacji o użytkownikach. Dzięki temu mogą lepiej spersonalizować przekaz marketingowy i pokazać użytkownikowi te produkty, które są dopasowane do jego potrzeb i oczekiwań. Już dzisiaj wiele biznesów e-commerce wykorzystuje machine learngin do personalizacji doświadczeń użytkowników, a trend ten prawdopodobnie zadomowi się w handlu internetowym na dużo dłużej. Jak wykorzystać uczenie maszynowe w sklepie internetowym i jak robią to potentaci w branży e-commerce?

 • Odczytując informacje o lokalizacji użytkownika, system podpowiada mu produkty, które są dopasowane do aktualnej pogody panującej w konkretnym miejscu.
 • System podpowiada rekomendacje produktowe na podstawie wcześniejszej aktywności użytkownika (wcześniej wyszukiwanych produktach).

Dowiedz się więcej o wykorzystaniu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w marketingu internetowym i obsłudze klienta e-commerce.


Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?

 

6. Trendy e-commerce. Handel w mediach społecznościowych

Już od kilku lat handel w internecie przeniósł się także do mediów społecznościowych. Jeśli chcesz wyprzedzić (a obecnie prawdopodobnie doścignąć) konkurencję, musisz założyć swoje konto w mediach społecznościowych i sprzedawać za jego pośrednictwem. jest to szczególnie ważne dla firm, które oferują produkty z drugiej ręki, np. sklepów online z używanymi ubraniami. Coraz więcej z nich decyduje się nie tylko na sprzedaż za pośrednictwem Facebooka, ale nawet Instagrama. Warto umożliwić swoim klientom stały kontakt z Twoim sklepem w social mediach - organizuj live’y, prezentuj zdjęcia i filmy swoich produktów, umieszczaj linki do produktów na zdjęciach, dzięki którym użytkownik będzie mógł bezpośrednio w aplikacji przejść do interesującej go karty produktowej w Twoim sklepie. Sprawdź, jak zoptymalizować kartę produktową pod kątem UX oraz konwersji.

Sklep internetowy Zara dostępny w aplikacji mobilnej na Instagramie, źródło: Instagram Zara

 

7. Trendy w branży e-commerce. Elastyczność to podstawa

Elastyczność zawsze była ważna dla konsumenta, ale obecnie ma znaczenie większe niż kiedykolwiek. Użytkownicy oczekują szybkich i sprawnych zakupów przez internet, a ich wymagania stale rosną. Naprzeciw im wychodzą sklepy internetowe, które oferują:

 • coraz więcej form dostawy (różne firmy kurierskie, różne punkty odbioru, paczkomaty itp.),
 • dostawy nawet tego samego dnia w obrębie miasta,
 • dostawę na drugi dzień pod warunkiem zamówienia produktu do określonej godziny.

Metody dostawy zamówienia w sklepie internetowym widoczne na etapie realizacji zamówienia

 

8. Trendy e-commerce. Marketing wielokanałowy

Od kilku już lat triumfy święci marketing wielokanałowy, a w 2022 i następnych latach jego znacznie prawdopodobnie jeszcze wzrośnie. Klienci chcą mieć spójne doświadczenia z marką i oczekują, że będą mogli skontaktować się ze sklepem na różne sposoby. Dlatego też warto zadbać o różne formy kontaktu (email, telefon, formularz kontaktowy, chat na żywo) oraz o przechowywanie informacji o kliencie i zamówieniu w jednym systemie z dostępem dla każdego pracownika obsługi klienta. W ramach omnichannel marketing dla sklepu internetowego warto także umożliwić klientowi zwrot produktu w stacjonarnym punkcie, nawet jeśli ten został kupiony przez internet.

Więcej o strategii omnichannel przeczytasz w artykułach:

 

9. Trendy i rozwiązania w branży e-commerce. Nowoczesny marketing treści

Rosnące oczekiwania klientów znajdują odzwierciedlenie także w marketingu treści dla e-commerce. Właściciele sklepów internetowych podążają za trendami i oferują nowoczesne formy treści - nie tylko materiały tekstowe, ale także wizualne, interaktywne i materiały video. Coraz częściej na stronach produktowych można znaleźć nie tylko tekst, ale także zdjęcia 360 stopni czy filmy stanowiące recenzje produktów bądź prezentujące jego funkcje. Ta tendencja będzie się utrzymywała, ponieważ w dorosłość wchodzi pokolenie Z, które ceni sobie przekaz wizualny.


10. Trendy w branży e-commerce. Transparentność sklepów internetowych

Kolejnym trendem, który rośnie w siłę i którego nie można pominąć, jest krok w kierunku transparentności i zrównoważonemu rozwojowi. Wielu użytkowników oczekuje, że sklep internetowy zamieści na stronie informacje o kosztach produkcji, a biznesy e-commerce wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom. Dotyczy to zwłaszcza sklepów z rękodziełem.

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?

 

11. Trendy e-commerce. Świadomi klienci

Klienci są coraz bardziej świadomi nie tylko swoich potrzeb, ale także negatywnego wpływu człowieka na środowisko. Zmian w tym zakresie oczekują także od sklepów internetowych. Dlatego też coraz częściej użytkownicy szukają biznesów e-commerce, które oferują bardziej ekologiczne formy dostawy (np. dostawa rowerem w obrębie miasta), ekologiczne opakowania (taśmy papierowe zamiast plastikowych, kartony z drugiej ręki itp.). Wiele osób wybiera także firmy, które oferują produkty wytworzone z ekologicznych i naturalnych materiałów - dotyczy to zabawek dla dzieci (drewno zamiast plastiku), kosmetyków (opakowania szklane lub z plastiku z recyklingu), ubrań (ubrania z naturalnych tkanin, jak len, jedwab, wełna zamiast sztucznego poliestru). Jeśli oferujesz produkty premium, zadbaj nie tylko o ich jakość, ale także o ekologiczne opakowanie oraz dostawę.

 

12. Trendy e-commerce. Jakość ważniejsza niż cena

Podobnie jak w poprzednim przypadku wielu klientów ma świadomość, że niska cena produktu nie bierze się z niczego i zazwyczaj wynika ze słabo opłacanej pracy lub wykorzystaniu niskiej jakości materiałów. Osoby z wyższej klasy średniej są w stanie zapłacić więcej, pod warunkiem że wyższa cena produktu wiąże się faktycznie z wysoką jakością. Rozumieją, że lepszą strategią jest jednorazowy zakup droższego ubrania z naturalnych, oddychających i trwałych materiałów niż wymiana połowy garderoby co rok lub dwa lata. Warto wykorzystać i podkreślić w treściach wysoką jakość produktu, jego trwałość i ponadczasowe zastosowanie.

 

13. Trendy e-commerce. Sprzedaż towarów z drugiej ręki

Coraz większą popularnością cieszą się towary używane, z drugiej ręki. Świadomi klienci, którzy chcą ograniczyć konieczność wykorzystywania kolejnych zasobów na produkcję nowych produktów, wolą wybrać towary używane. Takie działania wpisują się w modny i coraz popularniejszych ruch zero waste (less waste). Warto go wykorzystać i stworzyć na swojej stronie kategorię typu outlet, w której użytkownicy mogą znaleźć tańsze produkty (np. z krótkim terminem ważności czy mające minimalne wady produkcyjne, które nie wpływają na użytkowanie i funkcjonalność produktu).

 

14. Trendy i technologie w e-commerce. Rozwój rozwiązań abonamentowych

Rozwój rozwiązań abonamentowych dotarł nie tylko do sfery usług, ale także e-commerce. Coraz więcej sklepów internetowych decyduje się zaoferować klientom produkty w ramach określonej subskrypcji, płatnej miesięcznie lub rocznie. W zamian za określoną opłatę użytkownik otrzymuje w określonych odstępach paczki z ulubionymi produktami. Nie musi pamiętać o ich zamówieniu, ponieważ w przypadku subskrypcji o konieczności wysłania paczki musi pamiętać sklep internetowy. Dlaczego warto wdrożyć takie rozwiązanie? Ponieważ zwiększa ono lojalność klientów i daje większe szanse na długofalową współpracę.

Usługa abonamentowa w sklepie kanaste.pl, źródło: kanaste.pl

 

15. Trendy w handlu e-commerce. Optymalizacja konwersji oraz UX

Aby generować sprzedaż online, musisz usunąć wszelkie przeszkody, które mogą utrudniać użytkownikowi dokonanie zakupu. Wie o tym wielu właścicieli sklepów internetowych i z powodzeniem realizuje proces optymalizacji konwersji. Jest to jeden z trendów w branży e-commerce już od kilku lat i wciąż się rozwija. Coraz głośniej mówi się też o optymalizacji doświadczeń użytkowników (UX) oraz SXO. Celem tych działań jest maksymalne przystosowanie witryny sklepu do oczekiwań użytkowników i poprowadzenie użytkownika prosto do konwersji (zakupu). W ramach optymalizacji konwersji oraz UX sklepy internetowe:

 • wdrażają wewnętrzną wyszukiwarkę i filtrowanie,
 • upraszczają proces realizacji zamówienia,
 • oferują rabaty i programy lojalnościowe,
 • oferują darmową wysyłkę od określonej wartości zamówienia,
 • wdrażają rozwiązania mające na celu ograniczenie liczby porzuconych koszyków,
 • wdrażają live chat.

Więcej dowiesz się z artykułów:

 

16. Trendy w e-commerce. Sprzedaż bezpośrednia

Coraz większą popularnością w internecie cieszy się sprzedaż bezpośrednia. Trend ten oznacza, że firmy, zamiast poszukiwać pośredników, tworzą własne sklepy internetowe i samodzielnie sprzedają swoje produkty za pośrednictwem własnej witryny. Niesie to ze sobą podwójną korzyść - klient może cieszyć się niższymi cenami, a sprzedawca wyższą marżą, ponieważ ogranicza narzuty cenowe pośredników. W ten sposób często duże i znane marki (np. Adidas) porzucają platformy sprzedażowe, takie jak eBay i Amazon, otwierając własny sklep.

 

17. Trendy w handlu e-commerce. Rozwój rozwiązań marketing automation

Dla laików automatyzacja w marketingu e-commerce dotyczy głównie email marketingu i planowanie wpisów w mediach społecznościowych. W praktyce jednak trend automatyzacji w handlu internetowym obejmuje znacznie szerszy zakres działań. Jak możesz zautomatyzować działania marketingowe zgodnie z trendami i preferencjami klientów?

 • Wysyłaj spersonalizowane wiadomości email.
 • Korzystaj z systemów CRM stanowiących wewnętrzną bazę danych.
 • Wykorzystaj narzędzia, które dostosowują rekomendacje produktowe do historii aktywności klienta.
 • Wykorzystaj narzędzia do ratowania porzuconych koszyków (np. wtyczki e-commerce).

 

Podsumowanie

Samo śledzenie trendów i nowoczesnych standardów e-commerce to tylko pierwszy krok do ulepszenia swojego sklepu internetowego. następnie musisz wdrożyć zmiany, które zadowolą klientów i zachęcą ich do skorzystania z Twojej oferty. W tym celu patrz na trendy w ujęciu praktycznym - pomyśl, jak możesz zoptymalizować swoją witrynę pod kątem doświadczeń i oczekiwań użytkowników i zadbaj o wdrożenie zmian. Zastanów się, jak wykorzystać nowoczesne technologie i narzędzia w służbie rozwoju e-commerce. Bądź elastyczny, zainwestuj w marketing w różnych kanałach i zwiększ szansę na efektywną sprzedaż.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co napędza sprzedaż w internecie? Współczesne trendy e-commerce

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 129 głosów

UDOSTĘPNIJ