Jak wybrać cel reklamowy na Facebooku? Praktyczne wskazówki

jak wybrac cel reklamy na facebooku
Spis treści

• Który cel reklamowy w Facebook Ads jest najskuteczniejszy?

• Na co może wpływać cel reklamy na Facebooku?

• Kiedy warto wybrać cel reklamowy "świadomość"?

• Kto powinien zdecydować się na cel reklamy "świadomość"?

• Kiedy warto wybrać cel reklamowy "działania"?

• Kto powinien zdecydować się na cel reklamy "działania"?

• Kiedy warto wybrać cel reklamowy "konwersja"?

• Kto powinien zdecydować się na cel reklamy "konwersja"?

• Podsumowanie

Wybór celu reklamowego ma duże przełożenie na skuteczność reklamy na Facebooku. Ma on wpływ nie tylko na to, jakie efekty osiągniesz, ale również na to, jak dużo środków finansowych będzie wymagała realizacja kampanii. Przed uruchomieniem swojej reklamy w Facebook Ads zastanów się, na jakim etapie ścieżki zakupowej znajduje się klient, do którego chcesz dotrzeć.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Który cel reklamowy w Facebook Ads jest najskuteczniejszy?

Jednym z często popełnianych błędów przy realizacji reklamy na Facebooku jest wybieranie celu kampanii, który jest niezgodny z wynikami, jakie chce osiągnąć przedsiębiorca. Na przykład wiele osób zakłada, że reklama z celem "zasięg" może znacząco przyczynić się do wzrostu sprzedaży w sklepie internetowym, co jest oczywiście błędne.

Facebook przygotował jasno sprecyzowane cele reklamowe w Facebook Ads, dzięki czemu wybór celu i realizacja skutecznej reklamy są łatwiejsze. Ważne jest jednak poświęcenie czasu na to, by zrozumieć charakterystykę każdego z tych celów. Cele reklamowe są podzielone na trzy główne rodzaje, ale wśród nich wyróżniania się również te bardziej szczegółowe.

Możliwe do wybrania cele reklamy na Facebooku

Nie ma jednego celu reklamowego, który można uznać za najskuteczniejszy. Taki wybór to kwestia bardzo indywidualna i musi być dopasowany do konkretnego biznesu. Jeśli masz trudności z wyborem odpowiedniego celu reklamowego, możesz się wesprzeć danymi statystycznymi. Na przykład platforma Databox przeprowadziła badanie, w którym spytali specjalistów ds. marketingu, który z celów reklamowych na Facebooku najczęściej wybierają. Okazało się, że cel "konwersje" był wykorzystywany najczęściej - wskazało na niego niemal 40% ankietowanych (https://databox.com/choosing-facebook-ad-objectives).

Najpopularniejsze cele reklamowe. Źródło: databox.com/

Badanie Databox pozwala również zrozumieć, dlaczego właśnie ten cel okazał się najpopularniejszy wśród specjalistów ds. marketingu. Najczęściej podkreślali oni, że cel "konwersje" zapewnia im większą kontrolę nad działaniami podejmowanymi przez użytkowników Facebooka. Mogą śledzić ich zachowania na stronie, analizować poziom ROAS i dane o przychodach, a to pozwala im pokazać, jak skuteczna jest kampania w odniesieniu do wyników finansowych. Czy cel "konwersje" to również rozwiązanie dla Ciebie? Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musisz lepiej poznać charakterystykę wszystkich celów reklamowych dostępnych na Facebooku oraz sprecyzować swoje plany biznesowe.

[section id="35399"]


Na co może wpływać cel reklamy na Facebooku?

Najwięcej mówi się o tym, jak cel reklamowy wpływa na efekty, które możesz osiągnąć dzięki swojej kampanii. Nie jest to jednak jedyny czynnik, na który ma wpływ. Warto wiedzieć, że cel reklamy na Facebooku częściowo oddziałuje również na to, do kogo dotrzesz. Dla algorytmów Facebooka cel reklamy to informacja o tym, jakich działań oczekujesz od odbiorców. Na podstawie tych informacji algorytmy będą wyświetlać Twoją kampanię tym osobom z grupy docelowej, które z największym prawdopodobieństwem zrealizują określoną aktywność. Na przykład, jeśli wybierzesz "ruch" jako swój cel, Facebook będzie starał się dotrzeć do użytkowników, którzy częściej klikają w linki.

Cel reklamy wpływa również na koszt, jaki poniesiesz. Kampanie skupione na zwiększeniu świadomości i ruchu są zdecydowanie tańsze niż reklamy z celem na konwersję. Jednak korzystając z reklam o celu sprzedażowym, możesz osiągnąć największy poziom ROI (return on investment). Musisz określić swoje priorytety biznesowe, by móc skutecznie zrealizować kampanię, wybrać odpowiedni cel i nie przepalić budżetu reklamowego.

Chcesz dowiedzieć się, jaki jest koszt kliknięcia reklamy na Facebooku według typu kampanii? Sprawdź nasz artykuł:


Kiedy warto wybrać cel reklamowy "świadomość"?

Cel reklamy skupiony na świadomości ma zwiększyć rozpoznawalność marki i jej oferty. W ramach tego typu reklamy w Facebook Ads wyróżnia się dwa szczegółowe cele:

 • Rozpoznawalność marki - to cel, który pozwoli Ci zwiększyć ogólną rozpoznawalność marki. Reklamy będą wyświetlane osobom, które według założeń Facebooka najprawdopodobniej zwrócą na nie uwagę.
 • Zasięg - tego typu reklama będzie wyświetlana maksymalnej liczbie odbiorców w ramach ustalonego budżetu. Możesz ograniczyć jej zasięg, aby wyświetlała się tylko osobom w określonej lokalizacji.

Reklama skupiona na budowaniu świadomości jest zoptymalizowana pod kątem uzyskania jak największej liczby wyświetleń. W ten sposób Twoje reklamy mogą wyświetlać się jak największej liczbie osób z Twojej grupy docelowej, co nie oznacza jednak, że zaangażowanie na Twoim profilu znacząco wzrośnie. Kliknięcia, komentarze i innego typu zaangażowanie w reklamę są zwykle niskie dla tego celu na Facebooku.


Kto powinien zdecydować się na cel reklamy "świadomość"?

Dla wielu osób realizujących reklamę na Facebooku nie będzie to dobre rozwiązanie, ponieważ nie przynosi konkretnych efektów biznesowych. Jeżeli Twoim celem jest zwiększenie ruchu w witrynie lub sprzedaż, nie decyduj się na tego typu reklamę. Cele skupione na działaniu i konwersji będą w takim wypadku zdecydowanie bardziej efektywne, szczególnie dla osób z małym budżetem. Wówczas możesz oczekiwać realnego przełożenia inwestycji na Twoje wyniki sprzedażowe. Cel "świadomość" lepiej jest wybierać dla dużych firm, które posiadają większy budżet reklamowy.

Chcesz dowiedzieć się więcej o realizacji niskobudżetowej reklamy na Facebooku dla firm? Sprawdź nasz artykuł:

Potrzebujesz skutecznej strategii w social mediach? Sprawdź naszą ofertę


Kiedy warto wybrać cel reklamowy "działania"?

Reklama z tego typu celem ma za zadanie zachęcić odbiorców do poznania bliżej Twojej firmy, odwiedzenia strony internetowej lub strony na Facebooku i do zastanowienia się nad jej ofertą i misją. W ten sposób odbiorca buduje zaufanie do marki, co jest bardzo ważnym elementem procesu zakupowego. W ramach tego typu reklamy w Facebook Ads wyróżnia się aż sześć szczegółowych celów:

 • Ruch - pozwoli Ci na zwiększenie liczby osób odwiedzających Twoją stronę lub aplikację. Przy tej reklamie możesz wybrać optymalizację na kliknięcia linku lub wyświetlenia strony docelowej (opcja dostępna w zależności od tego, czy masz zainstalowanego Piksela). Przy kliknięciach linku system patrzy tylko na kliknięcia, bez obserwacji zachowań użytkowników (cofnięcie, szybkie zamknięcie karty). Z kolei przy wyświetleniach strony docelowej, witryna będzie musiała się wczytać użytkownikowi. Atutem tej reklamy jest to, że jest większe prawdopodobieństwo, że po kliknięciu linku użytkownicy zdecydują się na konwersję
 • Aktywność - w ten sposób możesz zachęcić użytkowników Facebooka do obserwowania Twojej strony lub reagowania na przygotowane treści poprzez komentowanie, udostępnianie i lajkowanie. Przy tym celu reklamowym możesz również oczekiwać zwiększenia liczby odpowiedzi na wydarzenie na Facebooku.
 • Instalacje aplikacji - to cel dedykowany konkretnie zwiększeniu liczby instalacji danej aplikacji poprzez dodanie do reklamy bezpośredniego linku do sklepu App Store i Google Play.
 • Wyświetlenia filmu - ta reklama pozwoli Ci zwiększyć oglądalność Twojego wideo poprzez dotarcie do osób, które najprawdopodobniej będą nim zainteresowane i obejrzą go do końca. Warto wiedzieć, że na etapie kierowania reklam możesz wybrać grupę niestandardowych odbiorców i wybrać te osoby, które obejrzały 50% Twojego wcześniej opublikowanego filmu (to znaczy, że są oni zaangażowanymi odbiorcami, idealna grupa docelowa dla kampanii prosprzedażowych).
 • Pozyskiwanie kontaktów - przy tej reklamie wystarczy, że użytkownik kliknie w reklamę, a otworzy mu się formularz kontaktowy do Twojej firmy. W ten sposób Twój potencjalny klient może szybko uzyskać potrzebne informacje, a Ty zyskujesz wartościowy kontakt, który możesz później doprowadzić do konwersji.
 • Wiadomości - to reklama, która zachęca odbiorców do podjęcia interakcji w Messengerze. W ten sposób możesz przejść do bardziej osobistych rozmów z potencjalnymi klientami i rozwiać ich wątpliwości, odpowiedzieć na pytania, zdobyć ich zaufanie, a tym samym pobudzić sprzedaż i gromadzić wartościowe kontakty. To sensowna opcja w przypadku usług.


Kto powinien zdecydować się na cel reklamy "działania"?

Ruch pozyskany z reklam o celu "działania" jest nieco bardziej jakościowy niż w przypadku celu "świadomość", jednak wciąż jest słabo sprecyzowany, jeśli chodzi o działania na stronie internetowej. W tym przypadku system Facebook Ads raczej nie kontroluje tego, co się dzieje z odbiorcami po tym, jak klikną w link, przez co nie możesz mieć pewności, czy reklama wygeneruje zaangażowanych odbiorców. Nie ma w tym nic złego - nie każdy użytkownik jest od razu gotowy na konwersję i musisz mieć tego świadomość.

Reklamy z celem "działania" możesz wykorzystać do tego, by zwiększyć zaangażowanie na swoim profilu na Facebooku i pomóc odbiorcom zapoznać się z Twoją marką. To także świetne rozwiązanie, by poszerzać bazę użytkowników do retargetingu. W tym celu skup się na:

 • generowaniu wejść na blog,
 • generowaniu wejść na stronę główną,
 • generowaniu wejść na stronę konkretnej kategorii produktowej.

Dzięki takiej strategii zwiększyć zaufanie użytkowników i będziesz mieć szansę, by wracać do nich z informacją o swojej ofercie i utrwalać im swój wizerunek. Aby Twoja strategia na Facebooku była skuteczna, musisz kierować swoje reklamy do odbiorców znajdujących się na każdym etapie procesu zakupowego, a nie tylko do tych, którzy są zdecydowani na zakup. Zanim ktoś zdecyduje się na konwersję, musi poznać daną firmę, polubić ją i nabrać do niej zaufania. Właśnie do tej roli świetnie sprawdzą się reklamy z celem "działania".

Jeśli interesuje Cię ten cel reklamowy, możesz poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie, czytając nasze wcześniejsze artykuły:

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


Kiedy warto wybrać cel reklamowy "konwersja"?

To idealny cel reklamowy, jeśli chcesz dotrzeć do osób, które najprawdopodobniej wykonają określone działanie w Twojej witrynie, czyli na przykład dodadzą produkty do koszyka, zapiszą się do newslettera lub zrealizują zakupy. Jednak, żeby zrealizować tego typu reklamę, musisz wykorzystać metodę śledzenia zachowań użytkowników, na przykład Meta Pixel w Facebook Ads. Jest to fragmentu kodu, który pozwala śledzić, co dzieje się w Twoim sklepie internetowym i łączyć te informacje z Twoimi kampaniami reklamowymi na Facebooku. Aby zainstalować Meta Pixel, przejdź przez kolejne etapy:

 1. Zaloguj się do swojego konta biznesowego na Facebooku.
 2. W Menedżerze zdarzeń kliknij Połącz źródła danych, a następnie Internet.
 3. Wybierz opcję Piksel i kliknij Połącz.
 4. Nadaj mu nazwę i wprowadź adres URL witryny. Kliknij Kontynuuj.
 5. Wygenerowany kod zainstaluj w nagłówkach stron, które chcesz śledzić.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o realizacji reklamy na Facebooku i dodawaniu Piksela, sprawdź ten artykuł:

Po zainstalowaniu Piksela możesz zająć się wyborem szczegółowego celu reklamy skupionego na konwersji, masz do wyboru trzy opcje:

 • Konwersja - ten cel reklamowy pomoże Ci zwiększyć liczbę działań w swojej witrynie lub aplikacji. Bez względu na to, jaki rodzaj konwersji Cię interesuje (np. zwiększenie sprzedaży, pozyskanie kontaktów, kontakt telefoniczny) ta reklama zachęcić odbiorców do określonego działania.
 • Wizyty w firmie - reklama zachęci odbiorców do wizyty w stacjonarnej siedzibie firmy i zrealizowania tam konwersji. To świetny cel reklamowy dla osób, które chcą rozwinąć sprzedaż lokalną lub chcą zrównoważyć efekty osiągane online i offline.
 • Sprzedaż z katalogu - zrealizowanie takiej reklamy pozwoli Ci na bezpośrednie zainteresowanie odbiorców swoją ofertą poprzez przedstawienie im produktów najbardziej dopasowanych do ich zainteresowań. W tym celu musisz dodać katalog i skonfigurować kampanię w taki sposób, aby użytkownikom Facebooka wyświetlały się produkty zgodne z ich preferencjami.


Kto powinien zdecydować się na cel reklamy "konwersja"?

Ten cel reklamy pozwala patrzeć nie tylko na skalę osiągniętych działań (jak to jest w przypadku "działań"), ale również na ich jakość. Wskazujesz tutaj konkretną aktywność, która jest kluczowa dla rozwoju Twojego biznesu, dzięki czemu cały ruch generowany przez kampanię będzie analizowany pod kątem realizacji tego właśnie celu. To reklama, która świetnie się sprawdzi do wzrostu różnego rodzaju konwersji w firmie.

Chcesz wykorzystać reklamę na Facebooku, żeby zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie internetowym? Mamy dla Ciebie przygotowanych wiele wskazówek!


Jak wybrać cel reklamy na Facebooku? Praktyczne wskazówki. Podsumowanie

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak istotny wpływ na efektywność reklamy ma to, jaki jej cel wybierzesz. Jego wybór powinien się przede wszystkim opierać o Twoje cele biznesowe, ścieżkę zakupową klienta, a także o Twój budżet reklamowy. Dopiero po odpowiednio zrealizowanej analizie możesz mieć pewność, że Twoja reklama przyniesie oczekiwane efekty, a Ty nie przepalisz swojego budżetu.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak wybrać cel reklamowy na Facebooku? Praktyczne wskazówki

Średnia ocen użytkowników4.96 na podstawie 102 głosów

UDOSTĘPNIJ