Ile kosztuje reklama na Facebooku? Szczegółowa analiza

ile kosztuje reklama na facebooku
Spis treści

• Ile kosztuje reklama CPC na Facebooku?

• Koszt kliknięcia reklamy na Facebooku według miesiąca w roku 2021

• Koszt kliknięcia reklamy na Facebooku według branży

• Koszt kliknięcia reklamy na Facebooku według typu kampanii 

• Co wpływa na koszt reklamy na Facebooku? 

• Jak skutecznie zarządzać budżetem na reklamę na Facebooku?

• Czy opłaca się reklamować na Facebooku?

• Podsumowanie

Chcesz zrealizować swoją pierwszą kampanię na Facebooku, ale nie wiesz, jaki budżet na to przeznaczyć? W tym artykule przeanalizujemy koszt reklamy na Facebooku pod różnymi kątami, abyś mógł/mogła lepiej się przygotować do jej realizacji.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Jaki jest średni koszt reklamy na Facebooku? 

Marketing internetowy ma to do siebie, że na wiele pytań jedyną poprawną odpowiedzią jest “to zależy”. Tak samo wygląda odpowiedź na pytanie związane z ceną reklamy na Facebooku. Nie ma jednej konkretnej ceny, do której możesz się odnieść podczas planowania kampanii. Na taki koszt wpływa bardzo wiele czynników, dlatego cena dynamicznie się zmienia. Na szczęście, marketingowcy przeprowadzają wiele badań, które mogą pomóc Ci oszacować, ile wyniesie średni koszt reklamy Twojej firmy na Facebooku. Szczególnie cenionym raportem dotyczącym cen reklam na Facebooku jest raport przygotowywany przez Ad Espresso (https://adespresso.com/blog/facebook-ads-cost/).


Ile kosztuje reklama CPC na Facebooku? 

Koszt za kliknięcie w reklamę zdecydowanie się różni w zależności od różnych czynników, dlatego warto mieć na uwadze, że średnie wyniki mogą się znacząco  różnić od tego, jaki koszt za kliknięcie w rzeczywistości będzie dotyczył Twojej kampanii reklamowej. Warto jednak mieć tę wiedzę, aby móc pewien punkt odniesienia podczas tworzenia swojej pierwszej reklamy na Facebooku. Według danych podawanych z raportu Ad Espresso wynika, że średni koszt za kliknięcie wynosi 0,44 USD dla reklamy na Facebooku.

Warto jednak, tej kwestii przyjrzeć się nieco bliżej, ponieważ sam średni koszt dla wszystkich reklam CPC może dać nam zakłamany obraz rzeczywistości. Można to porównać do średniej pensji krajowej - jest to dla Ciebie jakaś informacja o finansach Polaków, ale nie daje ona pełnego obrazu i aby w pełni zrozumieć ich sytuację materialną, powinnaś/powinieneś przeanalizować więcej czynników. Przyjrzymy się zatem średnim kosztom kliknięciu według miesiąca w roku, typu kampanii, a także branży, której dotyczy dana reklama.


Koszt kliknięcia reklamy na Facebooku według miesiąca w roku 2021

Wyniki będziemy nadal analizować w oparciu o raport Ad Espresso, ponieważ jest bardzo dokładny w swoich wyliczeniach. Zwróć jednak uwagę na to, że ich najnowszy raport powstał na bazie trzech kwartałów 2021 roku, a nie wszystkich dwunastu miesięcy.

 • Styczeń - 0,30 USD
 • Luty - 0,33 USD
 • Marzec - 0,42 USD
 • Kwiecień - 0,46 USD
 • Maj - 0,44 USD
 • Czerwiec - 0,47 USD
 • Lipiec - 0,46 USD
 • Sierpień - 0,47 USD
 • Wrzesień - 0,5 USD

Wzmocnij swoją obecność w mediach społecznościowych

Większość miesięcy oscyluje według średniego kosztu podanego dla wszystkich miesięcy, jedynym miesiącem, który znacząco odstaje jest styczeń. Czy to oznacza, że warto jest planować kampanię reklamową na Facebooku właśnie na styczeń? Niekoniecznie! Raport  z roku 2020 od Ad Espresso przedstawia, że w styczniu i lutym koszt kliknięcia reklamy był najwyższy. Z kolei najniższy był w kwietniu. Co to dla Ciebie oznacza? Koszt kliknięcia reklamy na Facebooku jest zależny od aktualnych czynników społecznych, dlatego musisz stale analizować rynek i uważnie podejmować decyzje o realizacji kampanii. Na przykład w 2020 i 2021 roku takim czynnikiem była pandemia Covid. Jeśli interesuje Cię, jak perspektywa czasu wpływa na koszt reklamy CPC, przyjrzyj się bliżej raportowi od Ad Espresso - poddali oni analizie nie tylko miesiące, ale również dzień tygodnia i godziny realizacji kampanii. 


Koszt kliknięcia reklamy na Facebooku według branży

Ciekawymi wnioskami podzieliła się również firma Wordstream (https://www.wordstream.com/blog/ws/2021/07/12/facebook-ads-cost), która w 2019 roku przyjrzała się bliżej temu, jak branża firmy wpływa na jej reklamowanie na Facebooku. Okazało się, że różnice między branżami potrafią być znaczące. Na te wyniki ma wpływ konkurencyjność branży, a także zasoby finansowe, którymi dysponują inne firmy. 

 • Uroda i fitness - 1,85 USD
 • Biznes i przemysł - 2,48 USD
 • Finanse - 3,89 USD
 • Jedzenie picie - 0,42 USD
 • Hobby i wypoczynek - 0,68 USD
 • Dom i ogród - 2,78 zł
 • Internet i telekomunikacja - 3,07 USD
 • Praca i edukacja - 2,11 USD
 • Newsy - 1,11 USD
 • Ludzie i społeczeństwo - 2,01 USD
 • Zwierzęta - 0,61 USD
 • Nieruchomości - 1,81 USD
 • Nauka - 1,33 USD


Koszt kliknięcia reklamy na Facebooku według typu kampanii 

Reklama CPC może Ci służyć do różnych celów i ma to znaczący wpływ na to, jaką cenę zapłacisz za reklamę. Według danych podawanych WordStream średni koszt ze względu na typ kampanii prezentuje się następująco: 

 • Świadomość marki - 2,32 USD
 • Generowanie leadów - 1,74 USD
 • Generowanie ruchu - 0,43 USD
 • Zwiększenie konwersji - 1,33 USD

Zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem jest kampania CPC nastawiona na zwiększenie ruchu, ponieważ nie wymaga ona od użytkownika podjęcia większego zaangażowania. Pamiętaj jednak, by nie kierować się w tym wypadku wyłącznie kosztem. Zastanów się, który typ kampanii będzie najskuteczniejszym wsparciem w procesie osiągnięcia określonych przez Ciebie celów biznesowych. 

Szukasz skutecznej reklamy w mediach społecznościowych?


Co wpływa na koszt reklamy na Facebooku? 

Czy tylko czas, branża i typ kampanii wpływają na to, ile zapłacisz za swoją kampanię na Facebooku?  Zdecydowanie nie. Tych czynników jest znacznie więcej i wpływają na siebie wzajemnie. Wśród najważniejszych czynników wymienia się na przykład: 

Grupa odbiorców - mogą oni wpływać na zwiększenie lub zmniejszenie kosztów. Chcąc uzyskać najlepsze wyniki reklamowe, ważne jest, by kierować swoją kampanię na dobrze sprecyzowaną grupę odbiorców, zwykle nie warto decydować się na szeroki zasięg.

Budżet reklamowy - na koszt reklamy na Facebooku wpływa również Twój miesięczny budżet reklamowy. Warto pamiętać, że nie zawsze wysoki budżet oznacza wysoką skuteczność, chociaż zdecydowanie wpływa on na elastyczność strategii. Twoja firma może osiągnąć świetne efekty również przy mniejszym budżecie na Facebook Ads. 

Stawka reklamy - czasami dobrym rozwiązaniem jest wybór strategii automatycznego określania stawek z jednoczesnym utrzymaniem wysokiego wyniku jakości reklamy, aby obniżyć koszt stawki za reklamę. 

Cel reklamy - im większego zaangażowania użytkowników oczekujesz po zrealizowaniu reklamy, tym większa stawka będzie wiązać się realizacją reklamy. Cel związany ze zwiększeniem ruchu jest zwykle najtańszy. 

Lokalizacja reklamy - Twoja reklama nie musi się wyświetlać wyłącznie na Facebooku, możesz również skierować ją na przykład na Instagram, Facebook i Audience Network. Możesz zautomatyzować wybór lokalizacji umieszczania reklam lub samodzielnie wybrać, gdzie mają się wyświetlać.

Trafność reklamy - tworząc jakościową reklamę, która jest dobrze dostosowana do wymagań i potrzeb użytkowników, możesz znacząco obniżyć koszty reklamy. Facebookowi zależy na tym, by wyświetlać swoim odbiorcom takie reklamy, które są do nich jak najlepiej dopasowane. 

Pora roku – w przeciągu roku można wyróżnić kilka popularnych sezonów zakupowych, jak na przykład Boże Narodzenie lub Black Friday, wówczas możesz spodziewać się wyższych kosztów za reklamę. Jest to nieuniknione ze względu na wysoką konkurencję, ale tworząc skuteczną strategię możesz uniknąć przepłacania za nieskuteczne efekty.

Branża – rynek bardzo silnie wpływa na to, ile zapłacisz za reklamę. Jeżeli działasz w mocno konkurencyjnej branży, skup się na tym by tworzyć jakościowe, trafne reklamy i ustalaj konkurencyjne stawki. 


Jak skutecznie zarządzać budżetem na reklamę na Facebooku?

Ze względu na tak wiele czynników wpływających na koszt reklamy na Facebooku, zarządzanie kampanią może się wydawać problematyczne. Jednak wcale nie musi takie być. Najważniejsze jest opracowanie dobrej strategii. Jako agencja widoczni polecamy, aby nie skupiać się wyłącznie na kosztach reklamy na Facebooku, ale również spojrzeć na zwrot z inwestycji jako na kluczowy wskaźnik. Jeśli chodzi o Facebook Ads, należy wziąć pod uwagę dwa rodzaje ROI – finansowy zwrot z inwestycji i społeczny zwrot z inwestycji. 


Finansowy zwrot z inwestycji

Mierząc, ile zazwyczaj wydają Twoi klienci, możesz określić, czy każda pozyskana konwersja była warta wydanych pieniędzy. Dla przykładu, koszt 5 USD za konwersję może wydawać się duży, ale jeśli wiesz, że klient w ramach konwersji pozostawi w Twoim sklepie nie mniej niż dziesięciokrotność tej kwoty, jest to opłacalna inwestycja. Analizowanie ROI pozwala również na podejmowanie decyzji, czy warto inwestować w reklamę na Facebooku w okresie, kiedy koszt za kliknięcie jest wyższy. Jeśli na przykład w okresie świątecznym Twoje przychody wzrastają, warto zainwestować w kampanię reklamową na FB, nawet jeśli będzie ona kosztować więcej niż zwykle. Natomiast jeśli nie jest to dla Ciebie okres większej sprzedaży - poczekaj na lepszy moment i wykorzystaj inne formy reklamy w sieci. 

Chcesz zwiększyć sprzedaż swojego sklepu?


Społeczny zwrot z inwestycji

Inwestycja w reklamę na Facebooku wcale nie musi się wiązać z osiągnięciem wyższych przychodów, Twoim celem może być na przykład budowanie lepszych relacji z klientami, tworzenie wizerunku eksperta itp. W tym procesie może Ci pomóc ROI społecznościowy - skupia się on na stosunku zaangażowania w mediach społecznościowych (polubienia, komentarze i udostępnienia) w stosunku do Twojej inwestycji. Ważne jest jednak, abyś potrafił/potrafiła ocenić, ile jest warte zaangażowanie społeczne dla Twojej marki. Załóżmy, że Twoja firma zainwestowała 50 USD na reklamę na Facebooku, co przełożyło się na łączną sumę 100 interakcji (np. 90 polubień, 8 komentarzy i 2 udostępnienia). Oznacza to, że każda z tych interakcji kosztowała Cię 0,5 USD. Zastanów się, czy taka inwestycja jest dla Ciebie wartościowa. 

Więcej o tym, jak mierzyć efektywność swoich kampanii, możesz poczytać w naszym artykule: 


Czy opłaca się reklamować na Facebooku?

Możesz się zastanawiać, czy warto decydować się na kampanię na Facebooku, skoro w sieci jest dostępnych jest znacznie więcej platform społecznościowych o wysokich zasięgach. Pamiętaj jednak, że ważne jest dostosowanie platformy do swoich odbiorców. Co z tego, że aktualnie w trendach jest reklama na Tik-Toku, skoro Twoich odbiorców tam nie ma. Badaj statystyki i wybieraj tę platformę, która zapewni Ci najlepsze wyniki. Co więcej, według wyników podawanych przez WordStream (https://www.wordstream.com/blog/ws/2021/07/12/facebook-ads-cost) Facebook wciąż jest najpopularniejszą platformą, a także ma najbardziej równomierny rozkład użytkowników. Co więcej, reklamy na Facebooku nadal należą do jednych z najbardziej opłacalnych typów reklam na tle innych platform społecznościowych. Według danych podawanych WordStream średni koszt dla innych platform wygląda następująco: 

 • Twitter - 0,38 USD
 • Instagram - 3,56 USD
 • LinkedIn - 5,26 USD
 • Youtube - 3,21 USD
 • Pinterest - 1,5 USD


Ile kosztuje reklama na Facebooku? Szczegółowa analiza. Podsumowanie

Reklama na Facebooku to świetny sposób na zwiększenie widoczności marki, zwiększenie ruchu na stronie, a także na optymalizację konwersji. Ważne jest jednak, aby realizować ją w sposób przemyślany. Reklama na Facebooku powinna ci się opłacać, więc analizuj zwrot z inwestycji, osiągane wyniki i wybieraj najbardziej optymalny dla Ciebie czas realizacji kampanii. 

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Ile kosztuje reklama na Facebooku? Szczegółowa analiza

Średnia ocen użytkowników4.43 na podstawie 99 głosów

UDOSTĘPNIJ