Jak zdobyć certyfikat Google Ads? Czy warto go mieć?

jak zdobyc certyfikat google ads i czy warto
Spis treści

• Czym jest certyfikat Google Ads?

• Czy egzamin na uzyskanie certyfikatu jest płatny? 

• W jakim języku można zdawać egzamin Google Ads?

• Jak wyglądają pytania na egzaminie do certyfikatu Google Ads?

• Jakie są wymogi uzyskania certyfikatu Google Ads?

• Jak długo jest ważny certyfikat Google Ads?

• Czy warto mieć certyfikat Google Ads?

• Jak przygotować się do zdobycia certyfikatu Google Ads?

• Trudności związane z kursem Google Ads i jak sobie z nimi prowadzić

• Podsumowanie

Działasz z Google Ads i chcesz zdobyć dowód świadczący o Twojej wiedzy w tym zakresie? Wiele osób poleca wówczas zdobycie oficjalnego certyfikatu od Google. Czy to rzeczywiście dobre rozwiązanie? Dowiedz się, czym jest certyfikat Google Ads, jak go zdobyć i jak się przygotować do egzaminu.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 
Czym jest certyfikat Google Ads?

Certyfikat Google Ads to profesjonalna forma potwierdzenia wiedzy dotyczącej Google Ads. Taką akredytację można uzyskać od Google po zdaniu odpowiednich egzaminów i wykazaniu znajomości podstawowych i zaawansowanych aspektów tego zagadnienia. Aktualnie poza podstawowym certyfikatem, można również uzyskać sześć certyfikatów Google Ads, które dotyczą szczegółowych zagadnień.


Certyfikat z reklam Google Ads w sieci wyszukiwania

Ten egzamin Google Ads ma na celu sprawdzenie Twojej umiejętności tworzenia kampanii reklamowej w sieci wyszukiwania Google. Weryfikuje, czy potrafisz wykorzystać reklamę w do budowania świadomości marki, przyciągania klientów, zwiększania konwersji itp. Istotna jest tutaj również umiejętność wykorzystania zautomatyzowanych rozwiązań, jak na przykład Smart Bidding lub Audience Solutions.


Certyfikat z reklam displayowych w Google Ads

Zdanie tego egzaminu świadczy o tym, że wiesz, jak stworzyć kampanię w sieci reklamowej Google, a przy tym również osiągnąć określone cele biznesowe.


Certyfikat z reklam produktowych Google Ads

W tym egzaminie konieczne jest wykazanie się wiedzą dotyczącą kampanii reklamowych w Zakupach Google. Szczególnie ważne okażą się tutaj umiejętności tworzenia i optymalizacji kampanii produktowych, które maksymalizują zasięg i konwersje.


Certyfikat z wideo reklam Google Ads 

Na tym egzaminie Google Ads sprawdza się zdolność do tworzenia i optymalizacji kampanii reklam wideo w takich serwisach jak YouTube i Google Video. Istotna tu nie jest tylko wiedza techniczna, ale także umiejętne opowiadanie historii, które zachęci użytkowników do zapoznania się z Twoją ofertą.


Certyfikat z reklam Google Ads promujących aplikacje

Ten egzamin potwierdza, że użytkownik potrafi tworzyć, optymalizować, a także analizować kampanie Google App. Ważne jest przy tym, by podejmowane działania optymalizacyjne miały realny wpływ na działalność biznesową.


Certyfikat z pomiaru skuteczności reklam Google Ads 

Uzyskanie tego certyfikatu Google Ads oznacza, że nie tylko potrafisz stworzyć kampanię reklamową, ale również umiesz analizować jej wyniki. Sprawdzana jest tutaj umiejętność korzystania z narzędzia Google Analytics w celu monitorowania kampanii, sprawdzania jej skuteczności, efektów i wyciągania odpowiednich wniosków.


Jak można zdobyć certyfikat Google Ads? Najważniejsze informacje o egzamine

Chcesz spróbować swoich sił i zdobyć certyfikat Google Ads? Zanim przystąpisz do egzaminu sprawdź, jakie wymagania musisz spełnić, jak wyglądają pytania oraz jaka jest cena certyfikatu Google Ads. Odpowiedzi na najważniejsze pytania w tym temacie znajdziesz poniżej.


Czy egzamin na uzyskanie certyfikatu jest płatny?  

To jedno z kluczowych pytań zadawanych przez osoby zainteresowane certyfikatem. Na szczęście, przystąpienie do egzaminu i uzyskanie certyfikatu Google Ads jest całkowicie darmowe.

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?


W jakim języku można zdawać egzamin Google Ads?

Egzamin Google Ads został przygotowany aż w 22 wersjach językowych. Do wyboru masz: język polski, czeski, chiński uproszczony, chiński tradycyjny, holenderski, angielski (Wielka Brytania), angielski (USA), francuski, niemiecki, indonezyjski, włoski, japoński, koreański, portugalski, portugalski (Brazylia), rosyjski, słowacki, hiszpański, hiszpański (Ameryka Łacińska), tajski, turecki i wietnamski. 


Jak wyglądają pytania na egzaminie do certyfikatu Google Ads? 

Podstawowy egzamin z Google Ads składa się ze 100 pytań, na rozwiązanie egzaminu masz dokładnie 120 minut. Z kolei pozostałe egzaminy są nieco krótsze - obejmują one 63 pytań, a na odpowiedź masz 90 minut. Egzaminy Google Ads składają się z pytań wielokrotnego wyboru. Aby zdać egzamin musisz poprawnie odpowiedzieć na 80% zadań. Jeśli uzyskasz niewystarczającą ilość punktów, możesz powtórzyć egzamin w przeciągu 7 dni.

Na czas egzaminu nie są blokowane pozostałe karty przeglądarki, co niektórzy próbują wykorzystać do wyszukiwania odpowiedzi w wyszukiwarce. Nie polecamy jednak tego rozwiązania. Jeżeli przystępujesz do testu, to prawdopodobnie chcesz go później wykorzystać w swojej pracy, jako dowód swoich kompetencji. Rzeczywistość szybko zweryfikuje fakty, a Twoja niewiedza wyjdzie na jaw. Lepiej jest poświęcić trochę swojego czasu, rzetelnie zdobyć wiedzę i zdać egzamin - w końcu i tak za niego nie płacisz! To właśnie ta wiedza będzie dla Ciebie największym profitem, ponieważ usprawni Twoją pracę i spowoduje, że będzie efektywniejsza.


Jakie są wymogi uzyskania certyfikatu Google Ads? 

Do egzaminu z Google Ads może przystąpić tak naprawdę każdy. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą przedstawiać się, jako specjaliści w kwestii konfigurowania internetowych kampanii reklamowych. Certyfikaty Google Ads są również ważne dla firm, które chcą otrzymać status Partner lub Premier Partner w programie Google Partners, ponieważ to jeden z trzech podstawowych wymagań dla uczestników. 

Aby uzyskać dostęp do egzaminów z Google Ads musisz założyć konto na platformie Skillshop i odpowiednio je skonfigurować. Następnie uzyskasz dostęp do powiązanych z certyfikatem szkoleń Google Ads oraz do samych egzaminów (źródło: https://skillshop.exceedlms.com/student/catalog/).


Jak długo jest ważny certyfikat Google Ads? 

Gdy zdasz egzamin Google Ads otrzymasz imienny certyfikat, który jest ważny przez dwanaście miesięcy. Po upływie roku będziesz musiał/musiała ponownie rozwiązać test i udowodnić, że nadal posiadasz tę wiedzę. Możliwe również, że Google sprawdzi, czy ją aktualizujesz - w końcu marketing internetowy bardzo intensywnie się rozwija i konieczne jest ciągłe obserwowanie zmian, newsów w branży.


Czy warto mieć certyfikat Google Ads? 

Certyfikat Google Ads może Ci pomóc na wielu etapach kariery zawodowej. Przede wszystkim pamiętaj, że przygotowując się do egzaminu przechodzisz przez szkolenie Google Ads, dzięki czemu poszerz swoją wiedzę, a certyfikat jest tego poświadczeniem. Nie jest to kurs realizowany przez zewnętrzną firmę, lecz przez Google, czyli platformę na której będziesz później realizować swoje kampanie. To rzetelna wiedza, którą możesz poświadczyć certyfikatem od cenionej, światowej firmy. 

Jeżeli jesteś osobą, która szuka pracy w firmie zajmującej się prowadzeniem kampanii Google Ads, takim certyfikatem możesz wyróżnić się na tle konkurencji. Wyobraź sobie, że wraz z Tobą na to samo stanowisko startuje osoba, która twierdzi, że rozumie działanie Google Ads, ale nie ma na to żadnego dowodu. Być może ta osoba przeczytała kilka artykułów i zna podstawowe pojęcia, ale raczej nie będzie wiedziała, jak przeprowadzić kampanię, która pomoże osiągnąć założony cel biznesowy. Natomiast Ty będziesz mieć już tą wiedzę i będziesz mógł to udowodnić w formie certyfikatu - Twoje szanse na przyjęcie do firmy znacząco wzrosną. 

Natomiast jeżeli działasz już w branży i współpracujesz z klientami, certyfikat Google Ads może Ci pomóc zdobyć klientów. Jeżeli przedstawisz dowód na to, że Twoja wiedza jest regularnie weryfikowana, sprawisz, że klienci będą mieli podstawy do zaufania Ci i chętniej zdecydują się na współpracę. 

Zdobycie certyfikatu Google Ads może być również dla Ciebie świetnym rozwiązaniem, jeżeli prowadzisz działalność e-commerce i chcesz spróbować samodzielnie prowadzić kampanię reklamową w Google. Gdy ukończysz szkolenie Google Ads oraz zdobędziesz certyfikat, Twoja wiedza, dotycząca skutecznego docierania do klientów i zwiększania konwersji, będzie znacznie szersza.


Jak przygotować się do zdobycia certyfikatu Google Ads? 

Pamiętaj, że nie warto iść na egzamin Google Ads bez odpowiedniego przygotowania. To nie jest prosty egzamin, lecz test dotyczący specjalistycznej wiedzy. Ma on również konkretną formułę i styl pytań, które warto poznać wcześniej. Zastanawiasz się nad wykupieniem szkolenia Google Ads, które przygotowało by Cię do zdania egzaminu? Nie musisz! Jest wiele rozwiązań, które pomogą Ci samodzielnie zdać bez egzamin bez wydawania pieniędzy. 

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?

Możesz wykorzystać na przykład szereg darmowych samouczków i szkoleń Google Ads przygotowanych przez Google. Dzięki temu nie tylko zdobędziesz odpowiednią wiedzę, ale również zrozumiesz, na co kładą szczególny nacisk, jak formułą swoje treści. W ten sposób będziesz mógł/mogła zwizualizować sobie przykładowe pytania, które pojawią się na teście. 

Jeżeli po szkoleniu Google Ads uznasz, że niektóre kwestie są dla Ciebie niejasne, możesz zdecydować się na skorzystanie z samouczków dostępnych w serwisie Youtube. Wiele osób woli oglądać tutoriale lub oglądać wywiadów z ekspertami, zamiast czytać. Na Youtubie znajdziesz bardzo wiele treści w języku angielskim, ale nie brakuje również interesujących, rzetelnych treści w języku polskim. 

Najczęstsze błędy w kampaniach Google Ads

corner

Zobacz wywiad ze specjalistą!

To wciąż dla Ciebie za mało? Przyjrzyj się blogom ekspertów od marketingu internetowego. Warto poświęcić uwagę zagranicznym blogom takim, jak na przykład Hootsuite, czy też Hubspot. Pamiętaj również, że na blogu widoczni publikujemy wpisy dotyczące najnowszych zmian w Google Ads, nowości. Znajdziesz tu również szereg porad, samouczków i kompleksowych poradników. Na blogu widoczni znajduje się specjalna zakładka, która jest poświęca wyłącznie wpisom dotyczącym Google Ads - zapoznaj się z nimi, aby lepiej przygotować się do egzaminu.


Trudności związane z kursem Google Ads i jak sobie z nimi prowadzić

Jeszcze nie zacząłeś/zaczęłaś kursu Google Ads, a już stresujesz się samym egzaminem? Nasz system edukacji jest tak skonstruowany, że nawet wiele lat po ukończeniu szkoły, wizja sprawdzania wiedzy u wielu osób wywołuje poczucie stresu i lęku - boją się oceny i tego, że nie podołają wyzwaniu. Jak sobie z tym poradzić? Odpowiednie podejście do procesu nauki powinno rozwiązać ten problem.


Przytłoczenie ilością materiału do nauki 

Google Ads może się wydawać skomplikowanym narzędziem - szczególnie dla osób początkujących. Przyglądając się ilości tematów do nauki na szkoleniu Google Ads, może Ci się wydawać, że temu nie podołasz. Nic bardziej mylnego! Wyznaczyłeś/łaś sobie cel, a teraz doprecyzuj go metodą SMART. Musisz sprawić, by Twój cel był: 

  • Sprecyzowany (S - specific), 
  • Mierzalny (M- measurable),
  • Osiągalny (A - achievable),
  • Istotny (R - relevant), 
  • Określony w czasie (T - time bound).

Skoro masz sprecyzowany cel i wiesz, że jest on istotny, a także osiągalny - przyszedł czas na kolejne kroki. Określ w czasie, do kiedy chcesz mieć zdany egzamin Google Ads. Pamiętaj przy tym, by nie nakładać na siebie zbyt dużej presji czas - to działa demotywująco. Racjonalnie oceń swoje możliwości i wyznacz sobie datę przystąpienia do egzaminu. Następnie podziel swój proces nauki na mniejsze kroki, których wykonanie będziesz regularnie weryfikować. Możesz na przykład założyć, że w przeciągu każdego tygodnia poznasz i zrozumiesz dwa tematy z kursu Google Ads. Dzięki takiemu podejściu będziesz spokojniejszy/a i lepiej przygotujesz się do egzaminu.

Chcesz zbudować widoczność w internecie?


Formuła egzaminu Google Ads

Wiele osób stresuje również kwestia tego, jak będą sformułowane pytania na egzaminie od Google. Pamiętaj jednak, że przygotowując się do egzaminu z kursami przygotowanymi przez Google, zrozumiesz, co jest dla nich najważniejsze i na co, zwracają uwagę. Jeżeli dasz sobie wystarczająco dużo czasu na naukę, pytania nie powinny być dla Ciebie problemem. Jednak, jeżeli ich formuła okaże się dla Ciebie zbyt problematyczna i nie zdasz egzaminu - nie przejmuj się, możesz podejść do niego ponownie. Nie nakładaj na siebie zbyt dużej presji!

Wiele osób martwi również kwestia ograniczonego czasu na rozwiązanie egzaminu. Warto jednak wiedzieć, że to ograniczenie zostało nałożone wyłącznie ze względu na to, by test był rozwiązywany samodzielnie i nikt nie wykorzystał nadmiaru czasu na poszukiwania odpowiedzi w sieci. Dlatego jeśli jesteś dobrze opanowałeś/aś materiał ze szkolenia Google Ads - egzamin raczej nie będzie stanowić dla Ciebie problemu. Wiele osób kończy egzamin sporo przed upływem czasu. Jeśli jednak nie uda Ci się ukończyć egzaminu przed czasem - nie przejmuj się i pamiętaj o możliwości skorzystania z kolejnego podejścia za darmo!


Jak zdobyć certyfikat Google Ads i czy warto go mieć? Podsumowanie 

Certyfikat Google Ads może być świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zdobyć zaufanie swoich potencjalnych klientów, a także zwiększyć swoją wiedzę w zakresie Google Ads. egzaminy mogą być trudne, szczególnie dla osób, które nie miały wcześniej styczności z Google Ads. Jednak odpowiednia ilość czasu i systematyczność powinny zagwarantować zdanie egzaminu w pierwszym terminie. 

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak zdobyć certyfikat Google Ads? Czy warto go mieć?

Średnia ocen użytkowników4.92 na podstawie 137 głosów

UDOSTĘPNIJ