Jak napisać skuteczną reklamę tekstową Google Ads? Sprawdzone wskazówki

Jak napisac skuteczna reklame tekstowa Google Ads
Spis treści

• Krok 1. Określ cel, który chcesz osiągnąć wykorzystując reklamy Google Ads

• Krok 2. Pomyśl o odbiorcach swojej reklamy Google Ads

• Krok 3. Upewnij się, że dobrze wykorzystujesz słowa kluczowe

• Krok 4. Eksperymentuj z wyświetlaniem reklam Google Ads

• Krok 5. Wyróżniaj się na tle konkurencji

• Jak napisać reklamę, która przyniesie konwersję? Strategie tworzenia treści

Reklama Google Ads to świetny sposób na to, by szybko dotrzeć do określonej grupy odbiorców. Z tego sposobu korzysta jednak wiele osób. Co w takim razie zrobić, żeby się wyróżnić? Dobrze napisany tekst reklamy w Google przyczyni się do zwiększonej liczby kliknięć w Twoją stronę i zwiększenia konwersji. Sprawdź, jak to zrobić!

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


5 kroków do skutecznej reklamy tekstowej Google Ads

Aby napisać tekst reklamowy, który przyniesie konwersje, konieczne jest odpowiednie przygotowanie do całego procesu. Musisz zrozumieć, co jest Twoim celem, a także co jest celem Twoich klientów, a następnie umiejętnie połączyć obie potrzeby w treści reklamy. Jak się do tego przygotować? Przez proces przygotowywania skutecznej reklamy tekstowej Google Ads możesz przejść w pięciu poniższych krokach.

Krok 1. Określ cel, który chcesz osiągnąć wykorzystując reklamy Google Ads

Samo tworzenie i wyświetlanie reklam nie wystarczy, musisz wiedzieć, do czego dążysz i jakie dane w związku z tym mierzyć. Zastanów się, co ma dla Ciebie większe znaczenie - kliknięcia, zwiększenie świadomości marki, konwersje, leady itp. Dopiero względem celu powinieneś poprawiać efektywność swoich reklam. Pamiętaj również, że nie warto skupiać się wyłącznie na większych przychodach. Czasami lepszym rozwiązaniem będzie obranie jako cel zwiększenia świadomości marki lub zbudowania pozytywnego wizerunku. Gdy odbiorcy, będą pozytywnie kojarzyć Twoją firmę, chętniej dokonają konwersji.

Krok 2. Pomyśl o odbiorcach swojej reklamy Google Ads

Reklama w Google Ads powinna być przygotowana z myślą o odbiorcy - zrozumienie, czego poszukuje on w wyszukiwarce jest tutaj kluczowe. Dopiero odpowiednie dopasowanie przekazu do potrzeb klientów może przynieść najlepsze efekty. Nawet jeżeli jesteś najlepszą firmą w okolicy, nie gwarantuje Ci to bezproblemowego dotarcia do kolejnej grupy odbiorców. Załóżmy, że prowadzisz kawiarnię. Nie jest powiedziane, że użytkownicy sieci poszukują najlepszej kawiarni w mieście, być może szukają takiej kawiarni, w której zjedzą popularne portugalskie ciastka Pasteis de Nata lub takiej, która jest przyjazna zwierzętom. Żeby zweryfikować, czego szukają użytkownicy sieci, możesz wykorzystać narzędzia SEO, które pomogą Ci znaleźć najczęściej wyszukiwane słowa kluczowe. Możesz skorzystać z takich narzędzi, jak na przykład Senuto, Semstorm, Ubersuggest. Poszukaj wartości, którą masz do zaoferowania, a następnie przedstaw ją swoim odbiorcom w reklamie tekstowej Google Ads. Po określeniu oferowanej wartości, możesz skupić się na formie przekazu. Na pewną grupę odbiorców lepiej zadziała emocjonalny apel, na innych stwierdzenie faktów, a jeszcze inni będę preferować przedstawienie logicznego związku.

Przykład wyszukiwanych fraz kluczowych w narzędziu Senuto.

 

Krok 3. Upewnij się, że dobrze wykorzystujesz słowa kluczowe

Nie wiesz, jak napisać reklamę w Google Ads? Poza kreatywnym, chwytliwym tekstem, musisz skupić się również na optymalnym wykorzystaniu fraz, które znalazłeś w narzędziu SEO. Upewnij się, że Twoje główne słowa kluczowe znajdują się w tekście reklamy Google Ads - szczególnie warto umieszczać je w nagłówku. Staraj się być przy tym bardzo konkretny, aby najlepiej przedstawić swoją firmę i ofertę - podkreślaj swoją niszę, specjalizację. Frazy ogólne (np. “lodówki”) wpisują w wyszukiwarkę zazwyczaj osoby, które nie są jeszcze zdecydowane na zakup i tylko zapoznają się z ofertą, natomiast osoby wpisujące w wyszukiwarkę frazy z długim ogonem (np. “dwudrzwiowa lodówka do zabudowy”) doskonale wiedzą, czego szukają i szybciej zdecydują się na konwersję. Jeżeli chcesz użyć różnych słów kluczowych w swojej kampanii Google Ads, podziel je na grupy reklam.

Krok 4. Eksperymentuj z wyświetlaniem reklam Google Ads

Jak napisać reklamę, która idealnie odpowie na potrzeby Twoich odbiorców? Jedynym sposobem na to, by dowiedzieć się, jakie rozwiązania preferują, jest eksperymentowanie. Sprawdzaj różne rodzaje rozwiązania, możesz w tym celu wykorzystać testy A/B. Pomogą Ci one określić, jaki typ reklamy jest najskuteczniejszy względem Twojego celu. Testuj różne komunikaty przez miesiąc lub do momentu uzyskania wystarczającej liczby wyświetleń. Jeśli testujesz dwa rodzaje reklamy Google Ads - zmieniaj tylko jeden czynnik, na przykład opis lub nagłówek. Wiele osób zastanawia się na przykład, czy dodawać ceny do reklam tekstowych Google Ads czy lepiej tego unikać? Prawidłowa odpowiedź brzmi “to zależy”. Nie ma jednoznacznej zasady, która sprawdzi się w przypadku każdej firmy. To, czy reklama w Google Ads powinna obejmować informację o cenie, jest uzależnione przede wszystkim od Twoich odbiorców. Testuj różne rodzaje reklam - z cenami oraz bez nich. Wyświetlenie reklamy z ceną może sprawić, że użytkownik uzna Twoją ofertę za wyjątkowo konkurencyjną i chętniej kliknie w link. Z drugiej strony, cena może go przestraszyć lub zwyczajnie zniechęcić poprzez przypomnienie, że spełnienie swojej określonej potrzeby wiąże się z wydatkami.

Chcesz zbudować widoczność w internecie?

Krok 5. Wyróżniaj się na tle konkurencji

Al Ries i Jack Trout w swojej książce “Positioning: The Battle for Your Mind” pisali między innymi o tym, jak ważne jest zrozumienie, czym się wyróżnia Twój konkurent. Twoim zadaniem nie będzie konkurowanie z nim w tej dziedzinie, lecz znalezienie swojej niszy i bycie w niej najlepszym. Jeżeli Twój konkurent od lat jest postrzegany za lidera niskich cen, musiałbyś włożyć bardzo dużo energii, pracy i czasu w to, by zająć jego pozycję. Zdecydowanie łatwiej przyjdzie Ci osiągnąć sukces w nowej niszy. Co, poza niskimi cenami, jest atrakcyjne dla konsumentów? Co możesz podkreślić w treści reklamy Google?

  • Prowadzisz lokalną firmę i jesteś zaangażowany w społeczność.
  • Twoje produkty charakteryzuje najwyższa jakość, dostają najwyższe oceny i opinie.
  • Dbasz o sprawny kontakt na linii firma - klient.
  • Specjalizujesz się w konkretnym segmencie branży.

Podkreślenie sprawnego kontaktu w reklamie Google Ads.

 

Jak napisać reklamę, która przyniesie konwersję? Strategie tworzenia treści

Skuteczna reklama Google Ads musi być dobrze zaplanowana, by docierała do odpowiednich osób, jednak również ważne jest napisanie chwytliwej treści. Jak się okazuje, reklamy, które najczęściej przynoszą konwersję są pisane w oparciu o podstawowe zasady marketingu i reklamy. Dlatego skuteczna reklama tekstowa Google Ads powinna się charakteryzować zrozumieniem psychologii człowieka. Poniżej przedstawimy bazujące na tym podejściu strategie treści, które pomogą Ci osiągnąć założony cel biznesowy.

Skuteczna reklama Google Ads - podkreśl ograniczenie oferty

Robert Cialdini, jedna z najbardziej znanych postaci w rozwoju marketingu, w swojej książce “Wywieranie wpływu na ludzi" z 1984 roku przedstawił badania, które jasno wskazują na to, że im mniej jest dostępne coś, tym bardziej prawdopodobne jest, że ludzie będą tego chcieli. Można to osiągnąć na różne sposoby, ale jednymi z najpopularniejszych są podkreślenie ograniczenia czasowego oferty (“Tylko dziś”, “Ostatnie godziny promocji” itp.) lub limitowanej ilości produktów. Pamiętaj jednak, że ta zasada jest skuteczna wyłącznie wtedy, gdy stosujesz ją ostrożnie i podkreślasz w ten sposób ofertę, która jest rzeczywiście limitowana. Jeśli regularnie obniżasz koszt produktów o 30% raz w miesiącu, nie zdziw się, gdy reklama o treści „pośpiesz się, zostały ostatnie sztuki!” szybko stanie się nieskuteczny.

Skuteczna reklama Google Ads - skoncentruj się na wykorzystaniu CTA

Skuteczna reklama tekstowa Google Ads to taka, która zapewnia konwersję. Żeby klient zdecydował się na podjęcie działania, warto go do tego zachęcić. Jest wiele zwrotów Call to Action, które mają potwierdzoną skuteczność, ale nie ograniczaj się tylko do nich i eksperymentuj. Użytkownicy mogą być z czasem zmęczeni tym, że wszędzie widzą te same sformułowania typu “kup teraz”, “pobierz tutaj”, “dowiedz się więcej”. Skuteczne CTA powinno wykorzystywać perswazję, a także język korzyści.

Skuteczna reklama Google Ads - odzwierciedlaj cel klienta

Czasami reklamodawcy są zbytnio skupieni na osiągnięciu konwersji i przedstawieniu zalet promowanej oferty, przez co zapominają, czego tak naprawdę szukają ich klienci. Skuteczna reklama tekstowa Google Ads zamiast informacji o produkcie, może przedstawiać dokładny cel klienta. Zastanów się, co Twoi klienci mogą chcieć osiągnąć korzystając z Twojej oferty i podkreśl to w tekście reklamy. Zrozumienie tej zależności może być kluczem do osiągnięcia wysokich wyników konwersji. 

Przykład reklamy Google Ads, która odzwierciedla cel klienta.

 

Skuteczna reklama Google Ads - wykorzystuj liczby

Jak napisać reklamę, która wpłynie na wyobraźnię odbiorców? Wykorzystaj liczby w jej treści - są one łatwe do przyswojenia i pozwalają zwizualizować ofertę. Przedstawiasz także firmę, jako bardziej dokładną i wiarygodną. Warto być także konkretnym. Zamiast wykorzystywać tylko okrągłe liczby (“ponad 10 lat doświadczenia”, “blisko 2000 zadowolonych klientów”), spróbuj dla odmiany wykorzystać dokładne liczby “działamy już od 13 lat”, “aż 1542 sprzedawanych książek”). Może to bardzo pozytywnie wpłynąć na wiarygodność firmy. Obserwuj, który rodzaj reklamy przyniesie Ci lepsze zasięgi. 

Przykłady reklam Google Ads, które wykorzystują liczby w swojej treści.

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?

 

Skuteczna reklama Google Ads - zwracaj się do odbiorcy

Reklama tekstowa Google Ads, która ma przynieść konwersję, nie może się skupiać wyłącznie na Twojej firmie i ofercie. Staraj się nie nadużywać zwrotów „my”, „nas”, „ja”, zamiast tego wykorzystuj takie zwroty jak „ty”, „tobie”, “wam” i podkreślaj bezpośredni kontakt z odbiorcą. W ten sposób skupiasz się na potrzebach klientów i zmniejszysz dystans między odbiorcą a firmą. 

Bezpośredni zwrot do odbiorcy w reklamie Google Ads.

 

Skuteczna reklama Google Ads - podkreśl, że Twoja firma jest blisko

Sprzedajesz swoje produkty na terenie całej Polski? A może na całym świecie? Nie szkodzi, skuteczne kampanie Google Ads powinny podkreślać to, że Twoja oferta jest na wyciągnięcie ręki. Skup się na lokalności i dostępności. Możesz to przekazać na przykład poprzez informowanie o lokalizacji sklepów, szybkiej dostawie, sprawnym kontaktem z przedstawicielami firmy.

Przykład podkreślenia w Google Ads tego, że firma jest blisko klienta.

 

Skuteczna reklama Google Ads - dostarcz dowód

Victor O. Schwab w jednej ze swoich publikacji napisał, że aby reklama odniosła sukces, musi przedstawić racjonalne uzasadnienie decyzji o zakupie wykorzystując w tym celu podłoże emocjonalne. Chociaż jego teoria została przedstawiona w 1942 roku, ani trochę nie straciła ona na aktualności. Skuteczna reklama w Google może opierać się o konkretne dowody na to, że to właśnie Twoja oferta jest najlepsza. Możesz wykorzystać w tym celu dane statystyczne, referencje, badania naukowe, wyniki sprzedaży, opinie klientów i wiele innych. 

Przedstawienie dowodu skuteczności oferty w tekście reklamy Google Ads.

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?

 

Skuteczna reklama Google Ads - zadawaj pytania

Wykorzystywanie pytań w reklamie tekstowej Google Ads jest świetnym pomysłem z dwóch powodów. Przede wszystkim pobudzasz w ten sposób wyobraźnię odbiorców i masz szansę wykreować w ich umysłach potrzebę, z której wcześniej nie zdawali sobie sprawy. Na przykład reklamując suplementy, możesz w treści reklamy wykorzystać pytanie “Jesteś zmęczona i brakuje Ci energii?”. Jeżeli odpowiedź odbiorcy będzie twierdząca, jest duża szansa, że poczuje potrzebę takiego stanu rzeczy i zakupi Twój produkt. Wykorzystanie pytań w treści reklam Google Ads ma jeszcze dodatkową zaletę - świetnie zwiększa to widoczność reklamy. Wielu użytkowników sieci korzysta z wyszukiwarek, by rozwiązać konkretny problem, poszukać informacji przed zakupem. Wykorzystując pytanie w swojej reklamie możesz dotrzeć do klienta, który jest na etapie zastanawiania się nad zakupem konkretnego produktu i skierować go do swojego sklepu. Wówczas nagłówek reklamy Google Ads może brzmieć na przykład “Jaki aparat kupić? Fotografia dla początkujących”. 

Przykład wykorzystania pytania w reklamie tekstowej Google Ads.

 

Jak napisać skuteczną reklamę tekstową Google Ads? Podsumowanie

Jeśli prawidłowo określisz grupę swoich odbiorców i ich potrzeby, łatwiej Ci będzie napisać tekst reklamowy do Google Ads, który przyniesie konwersję. Przy tworzeniu reklam skupiaj się na rozumieniu psychologii człowieka i potrzeb swoich klientów, a jednocześnie nie bój się eksperymentować z różnymi rozwiązaniami. Dążenie do stworzenie skutecznej reklamy Google Ads to czasami długa droga, ale dostarczy Ci wiele informacji o Tobie i Twoich klientach.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak napisać skuteczną reklamę tekstową Google Ads? Sprawdzone wskazówki

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 128 głosów

UDOSTĘPNIJ