9 sposobów na optymalizację konta Google Ads. Lista kontrolna

optymalizacja kampanii ads checklista

Jeśli chcesz, żeby Twoje kampanie reklamowe w Google Ads odniosły sukces, musisz zaprzyjaźnić się z zarządzaniem. Organizuj zadania i kontroluj wdrożone działania, aby trzymać rękę na pulsie i osiągnąć najlepsze efekty. Pomocą w tym temacie będzie lista kontrolna dla kampanii Google Ads. Możesz stworzyć ją samodzielnie lub skorzystać z naszych podpowiedzi.

 

Jak zoptymalizować konto Google Ads? Korzystaj z listy kontrolnej

Jesteś wśród tych, którzy uwielbiają listy “to do” w życiu prywatnym? Przełóż to na konto Google Ads. Planowanie i odhaczanie wykonywanych zadań jest pomocne i jednocześnie przyjemne. To dlatego, że kiedy coś zapisujesz, nie musisz o tym pamiętać. Wystarczy, że spojrzysz na listę i już wiesz, co masz zrobić.

Lista kontrolna Google Ads to lista zadań, które trzeba wykonać, aby sprawdzać i ulepszać reklamy. Częstotliwość wykonywania takich zadań jest różna - niektóre zadania warto realizować raz w tygodniu, a inne co dwa miesiące. Poniżej przedstawiamy skuteczne sposoby na optymalizację konta Google Ads. To dobre przykłady, ale pamiętaj, że Twoja lista kontrolna powinna być dostosowana do specyfiki Twojej kampanii. Ma przypominać o tym, co trzeba zrobić, ale nie zwalnia Cię z bieżącego nadzorowania reklamy.

Myślisz o kampanii Google Ads dla swojej strony? Sprawdź czy oferujemy to, czego szukasz

1. Ustaw kampanię reklamową w Google Ads

Ustawienie konta Google Ads i rozpoczęcie kampanii reklamowej to początek działania. Chociaż jest to jednorazowe i nie wymaga dalszego sprawdzania, uwzględnij to na swojej liście kontrolnej. Po co? Jeśli rozpiszesz ustawienia szczegółowo, uruchomienie nowej kampanii reklamowej będzie dla Ciebie dużo łatwiejsze. W tym punkcie powinny znaleźć się zadania takie jak:

 • określenie strategii kampanii,
 • dobór stawek na start,
 • dobór słów kluczowych,
 • odpowiednie podzielenie słów kluczowych na grupy reklam,
 • stworzenie listy słów wykluczających,
 • ustawienie harmonogramu,
 • ustawienie lokalizacji,
 • budowanie reklamy,
 • wprowadzenie rozszerzeń do reklam (jak najwięcej).

W ustawieniu kampanii reklamowej wykorzystaj SQR (ang. Structured Query Reporter, raport wyszukiwanych haseł), Planer słów kluczowych Google Ads i analizę działań konkurencji.

 

 Panel logowania Google Ads

 

2. Zbadaj słowa kluczowe

Raz w miesiącu zbadaj wybrane słowa kluczowe. Które z nich są rentowne, a które należałoby wyciszyć? 30 dni to dobry czas, aby otrzymać wiarygodne dane CTR i porównać je z poprzednim miesiącem. Jeśli wartość CTR słowa kluczowego jest niska, ale wynik jakości i zwrot inwestycji są satysfakcjonujące, warto zostać przy wybranych słowach. Postaw też na odkrywanie nowych słów kluczowych - badaj trendy i zobacz, jakich fraz używają użytkownicy, żeby znaleźć Twoje produkty lub usługę. Uwzględnij wyniki przy optymalizowaniu kampanii i tworzeniu nowych grup reklam.

Badanie i wstrzymywanie niektórych słów kluczowych możesz wykonywać rzadziej wraz z rozwojem etapu kampanii. Jeżeli trwa już ona np. ponad pół roku, to wstrzymywanie słów kluczowych możesz wykonywać średnio co dwa miesiące. Pamiętaj, że Twoja lista kontrolna dla zadań Google Ads powinna obejmować regularne działania, ale ich dokładną częstotliwość ustal na podstawie wyników i rozwoju konkretnej, stworzonej przez Ciebie kampanii.

 

3. Dodaj słowa wykluczające

Wygeneruj SQR (raport wyszukiwanych haseł) i znajdź wyszukiwane słowa, które są nietrafione dla Twojej reklamy. Słowa wykluczające mogą być grupą słów zupełnie niezgodnych z ofertą lub grupą słów wprowadzających użytkowników w błąd. Jeżeli prowadzisz sklep z tanimi porcelanowymi lalkami na prezent, fraza kluczowa “tania porcelana na prezent” będzie nietrafiona, bo intencją użytkownika jest prawdopodobnie znalezienie zestawów naczyń. Założyłeś wypożyczalnię maszyn budowlanych? Skontroluj, czy reklama nie wyświetla się na wyszukiwania dotyczące ich zakupu.

 

4. Zoptymalizuj stawki Google Ads

Co dwa tygodnie badaj skuteczność wyświetlanej reklamy pod kątem urządzeń, słów kluczowych, lokalizacji i czasu. Zadaj sobie na przykład pytania:

 • Jakie słowa kluczowe powodują najwięcej kliknięć?
 • Na jakich urządzeniach wyświetlane są reklamy?
 • Z jakich lokalizacji pochodzą kliknięcia?
 • W jakie dni tygodnia i w jakich godzinach wzrasta sprzedaż?

Odpowiedzi na tak postawione pytania umożliwią Ci dostosowanie stawek. Jeśli słowo kluczowe ma średni koszt kliknięcia (CPC) na bardzo niskim poziomie, ale przyczynia się do wzrostu konwersji, podnieś maksymalną stawkę CPC. I odwrotnie - zmniejsz stawkę CPC, jeśli słowo kluczowe słabo generuje konwersje, ale średni koszt kliknięcia jest wysoki.

Jak zoptymalizować konto Google Ads po zbadaniu lokalizacji, urządzeń i czasu działań użytkowników? Podnieś i obniżaj stawki reklam na miasta, regiony lub godziny. Twój sklep jest rzadko odwiedzany w południe? Zwiększ stawki na tę porę i zaproponuj specjalną ofertę. To samo dotyczy lokalizacji i urządzeń. Jeśli odkryjesz, że większość konwersji pochodzi z jednej miejscowości lub tych samych modeli smartfona, wykorzystaj te informacje do optymalizacji stawek.

Chcesz skutecznie pozycjonować swoją stronę w sieci? Sprawdź jak to robimy

5. Pamiętaj o okresowej analizie kampanii Google Ads

Jakie jeszcze sposoby na zoptymalizowanie konta Google Ads warto realizować co dwa tygodnie? Przeanalizuj kampanię reklamową pod kątem:

 • konwersji,
 • rentowności ruchu,
 • osiąganych celów założonych z klientem.

Konwersje kampanii reklamowej Google Ads możesz śledzić w panelu Ustawienia -> Pomiary -> Konwersje. Dodaj tam zachowania klientów, takie jak np. złożenie zamówienia, wypełnienie i przesłanie formularza, zapisanie adresu e-mail na newsletter czy pobranie wstawionego pliku. Dzięki temu poznasz m.in. współczynnik konwersji - ile osób podejmuje działanie w stosunku do wszystkich osób, które kliknęły w reklamie. Jeżeli na tym etapie zauważysz błędy lub nowe możliwości, działaj.

 

6. Przygotuj i sprawdź efekty szczególnych akcji w Google Ads

Za miesiąc lub dwa cały świat będzie obchodził Walentynki, Black Friday, a może dzień darmowej dostawy? To dobry moment, żeby zacząć planować kampanię. Tylko działanie z odpowiednim wyprzedzeniem jest w stanie przybliżyć Cię do założonych celów. Uruchom akcję reklamową z co najmniej 2-tygodniowym wyprzedzeniem, a po jej zakończeniu przeanalizuj efekty. Nie tylko pomogą Ci zaplanować działania w przyszłym roku, ale przede wszystkim ułatwią optymalizację kampanii innych szczególnych akcji, które zapowiadają daty w kalendarzu.

 

7. Doceń i analizuj konkurencję

W poszukiwaniu sposobów na to jak zoptymalizować konto Google Ads i przygotować listę kontrolną, konkurencja jest Twoim sprzymierzeńcem. Poświęć czas na analizę ich działań - sprawdź m.in. udział w wyświetleniach i pozycję reklam. Twoja reklama nie wyświetla się tam, gdzie planowałeś? Postaraj się to zmienić. Porównaj też kliknięcia Twojej reklamy z reklamą konkurencji, oceń czy masz wystarczający budżet i w zależności od sytuacji, wprowadzaj zmiany. Ogólne podsumowanie działań konkurencji możesz wykonywać raz w miesiącu, ale w ciągu trwającego miesiąca sprawdzaj konkurencję wielokrotnie. Za każdym razem przyjrzyj się szczegółowo jednej z wymienionych wartości.

 

8. Kontroluj ustalony budżet i wydatki Google Ads

Wygeneruj raporty i dwa razy w miesiącu sprawdź, czy budżet dzienny został przez ten czas wyczerpany. Przeglądaj każdą z kampanii reklamowych, aby (jeśli zajdzie taka konieczność) na nowo dostosować budżety. Rób to pod kątem analizy urządzeń, czasu i lokalizacji wyświetlanych reklam, czyli wartości, o których wspominaliśmy w punkcie 4.

Sposoby na zoptymalizowanie konta Google Ads wymagają zaangażowania, dużego wkładu czasu i umiejętności analitycznych. Jeśli nie chcesz samodzielnie optymalizować kampanii reklamowych, skorzystaj z pomocy specjalistów Google Ads pracujących w agencjach.

 

Przykład reklamy produktowej

 

9. Planuj nowe działania w Google Ads

Twoja lista kontrolna Google Ads może zakończyć się wezwaniem do planowania nowych kampanii stałych. To też punkt, który powinien przypominać Ci o planowaniu reklam w różnych miejscach. Do wyboru masz: sieć wyszukiwania (reklamy wyświetlane po wpisaniu wyników w wyszukiwarkę), sieć reklamową (na portalach i kanale Youtube) oraz reklamy w aplikacjach i na Gmailu. Wykorzystaj reklamy produktowe, które mają atrakcyjny, graficzny format. Dobierz budżet do miejsc najbardziej opłacalnych i zrezygnuj z tych, które uznasz za nierentowne. Analizy tych miejsc i form podejmij się przynajmniej 2 razy w miesiącu.

 

Podsumowanie

Lista kontrolna dla działań Google Ads powinna obejmować zadania wykonywane regularnie, choć w różnych odstępach czasowych - np. co miesiąc, co dwa tygodnie, co tydzień lub codziennie. Niektóre wartości wymagają bardzo częstej kontroli, a otrzymywane dane stają się punktem wyjścia do wprowadzania zmian na bieżąco. Wiele zadań możesz dobrze ocenić dopiero po upływie miesiąca czy dwóch miesięcy. Ważne jest jednak, aby o nich pamiętać i zapisać je na liście. Dzięki temu kontrolujesz kampanie reklamową, optymalizujesz ją i dążysz do jak najlepszych efektów.

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Izabela Jułga
Izabela Jułga

Iza jest częścią naszego działu Czarodziejów Słowa Pisanego, czyli Content Marketingu. Podczas przygotowywania unikatowych treści pod SEO, analizuje konkurencję, dostosowuje styl języka do odbiorców i współpracuje ściśle z pozycjonerami. 

Dzięki studiom kulturoznawczym potrafi odnaleźć się w każdej branży. Wszechstronność sprawia, że Iza pisze świetne teksty od tematyki odzieżowej, przez ogrodniczą, po finansową. Jak sama mówi „lubi łączyć słowa, a pisanie pod SEO to jak składanie puzzli. Czasami wielotysięcznych :D ‘’

W swojej pracy najbardziej ceni świadomość oddziaływania na użytkowników i efekt końcowy swojej pracy. Iza uwielbia Czechy i wszystko co z nimi związane, a w czasie wolnym szlifuje język czeski.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
9 sposobów na optymalizację konta Google Ads. Lista kontrolna
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ