Google Tag Manager - co to jest i jak go wykorzystać w SEO i Ads?

Google Tag Manager praktyczne wskazowki dla SEO i Ads 1

Google Tag Manager to proste narzędzie, które pozwala na pracę nad stroną internetową, bez konieczności posiadania szerokiej wiedzy o kodowaniu. Jak wykorzystać możliwości Google Tag Manager w działaniach związanych z SEO i Ads? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami!

 

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

Co to jest Google Tag Manager?

To jedno z narzędzi przygotowanych przez Google, które wspiera użytkowników w procesie tworzenia silnej strony internetowej. Google Tag Manager jest bezpłatny, a jego główną funkcją jest wsparcie zarządzania tagami i fragmentami kodu z poziomu jednego, funkcjonalnego interfejsu.


Wiesz już, co to jest Google Tag Manager, więc poruszymy kwestię tego, jak działa. GTM nie tylko pozwala na sprawne tworzenie i zarządzanie wszystkimi fragmentami kodu ze wskazaniem na czas i miejsce ich uruchomienia, ale także pozwala na integrację witryny z zewnętrznymi narzędziami (nie tylko tymi przygotowanymi przez Google). Google Tag Manager pozwala również na sprawdzanie i poprawianie błędnie działających fragmentów kodu. Możliwość zarządzania tego typu treścią z jednego miejsca pozwala na usprawnienie działania strony i ograniczenie błędów spowodowanych przez użytkowników.

 

GTM wykorzystuję do śledzenia konwersji na sklepach oraz serwisach internetowych, dzięki czemu możemy w miarodajny sposób mierzyć efekty naszych działań (czyli nie sam ruch, ale np. kliknięcia w adres email czy wysłanie formularza). GTM pozwala na wdrożenie niestandardowych celów, jak np. przescrollowanie strony do danej sekcji czy kliknięcie w interesujący nas element. Pozwala również dodać kod do strony nie ingerując w pliki systemowe - wszystko to odbywa się za pomocą właśnie GTM. Jest to potężne narzędzie niezbędne w optymalnej pracy nad stroną.


Michał Plebański, Starszy specjalista ds. Pozycjonowania w agencji widoczni

 

Google Tag Manager pozwala na zarządzanie dwoma obszarami:

 • Tagi witryny - wiąże się to zarówno z tagami marketingowymi, jak i optymalizacyjnymi z wykorzystaniem np. Google Analytics, Ads, Floodlight itp.
 • Wartości konfiguracyjne - obejmuje to stworzone aplikacje mobilne i ich wartości konfiguracyjne, np. dynamikę gry czy też pozycję reklamy.

 

Google Tag Manager - jak działa?

Google Tag Manager jak działa i do czego służy - to często pojawiające się pytania. Wbrew pozorom korzystanie z tego narzędzia nie należy do najtrudniejszych! Konfiguracja konta w GTM może zostać wykonana zaledwie w kilku krokach:

 1. W GTM kliknij „Utwórz konto”.
 2. Utwórz nowy „kontener” i dodaj wybraną domenę.
 3. Po konfiguracji, otrzymasz fragment kodu do wklejenia w witrynie w kodzie po tagu <body>.
 4. Możesz połączyć konto m.in. z Google Analytics i/lub Google Ads.
 5. W celu aktywacji „kontenera” musisz dodać regułę uruchamiania poprzez kliknięcie „dodaj” w prawym górnym rogu. Wybierz opcję „wszystkie strony” , następnie kliknij „Zapisz”.
 6. Kliknij „Opublikuj”.

 

 

Krok pierwszy - utworzenie konta w Google Tag Manager, źródło: https://tagmanager.google.com/

 

Krok drugi - konfiguracja konta i utworzenie „kontenera”, źródło: https://tagmanager.google.com/

 

Wdrażanie zmian na stronie z GTM

Google Tag Manager jest wykorzystywany na wiele sposobów, aby wzmocnić działanie SEO i Ads. Najczęstszym sposobem jest implementacja gotowych tagów np. Google Analytics i Facebooka, dużo rzadziej użytkownicy decydują się na implementację niestandardowych fragmentów kodu HTML w Google Tag Manager. Warto jednak rozważyć również takie działanie, bo pozwala to na realizację dowolnych zmian w kodzie na znacznie większą skalę z wykorzystaniem jednego tagu.

 

Chcesz skutecznie wypromować swoją stronę?
 

 

Dodawanie kodu Google Analytics w GTM

Aby dodać tag Google Analytics w Google Tag Manager, należy przejść do sekcji Tag i zarządzić dodanie nowego tagu. Wśród dostępnych typów wybierz Google Analytics. Przy ustawieniach, GTM poprosi Cię o wybór zmiennej, wówczas kliknij „Stwórz nową zmienną”. Następnie przy identyfikatorze śledzenia należy dodać numer UA, który znajduje się w Google Analytics w sekcji Administracja > Informacje o śledzeniu > Kod śledzenia. Kolejnym krokiem będzie dodanie reguły all pages. Ostatni krok to zapisanie tagu i opublikowanie kontenera.

Pamiętaj przy tym, że jeżeli na Twojej stronie jest już zainstalowany skrypt Google Analytics, należy go niezwłocznie usunąć po dodaniu odpowiedniego tagu w GTM. Jeśli o to nie zadbasz, efektem może być to, że odsłony w Google Analytics będą się wyświetlać podwójnie. Skutkiem będą zaburzone wyniki statystyk, a współczynnik odrzuceń będzie wynosił około 0%.

 

Użycie niestandardowego tagu HTML

Aby użyć niestandardowego tagu HTML w GTM, można wykorzystać jQuery, lecz nie jest to koniecznością. Warto pamiętać, że w Google Tag Manager każdy tag jest powiązany z minimum jedną regułą, która wysyła informacje do kontenera o tym, jaki tag powinien zostać zastosowany. Wprowadzone zmiany powinny się uruchamiać tuż po załadowaniu strony. Używając zmiennej, możesz samodzielnie zdecydować, na których stronach witryny tag powinien się ładować.

 

Jak utworzyć nowy niestandardowy tag HTML w Google Tag Manager?

 1. Kliknij Tagi, a potem Nowy.
 2. Kliknij kolejno: Konfiguracja tagu i Niestandardowy kod HTML.
 3. Wpisz własny kod HTML lub JavaScript. Uwaga: kod JavaScript należy zawsze umieszczać pomiędzy tagami HTML <script></script>.

 

Zastanawiasz się nad pozycjonowaniem strony internetowej?

 

Przykładowe, niestandardowe tagi HTML, które można zastosować w GTM:

 • Tag noindex
 • Tag kanoniczy,
 • Tag do wstawiania uporządkowanych danych produktu.
 • Tag breadcrumbs.

Przykład niestandardowego kodu HTML, źródło: https://moz.com/

 

Pobieranie danych ze strony

Aby wyodrębnić dane ze strony, można użyć wbudowanych zmiennych Google Tag Manager. Pozwalają one w prosty sposób wyodrębnić dane na podstawie selektorów CSS. Drugim rozwiązaniem jest wykorzystanie JavaScript i/lub jQuery w niestandardowym tagu HTML i wyodrębnienie tam danych.


Wdrażanie zmian SEO najczęściej dokonuje się poprzez skonstruowanie znaczników danych strukturalnych za pomocą JSON-LD. W tym celu należy znaleźć selektory CSS, które wyodrębnią te elementy, które są Ci konieczne. Przydatne może się okazać narzędzie Selector Gadget Chrome. To rozszerzenie do przeglądarki, które umożliwia znalezienie unikalnego selektora CSS dla wybranego elementu.

Jak dodać Selector Gadget do przeglądarki Chrome? źródło: https://chrome.google.com/webstore/

 

Pobieranie danych przy pomocy zmiennych GTM

Korzystając ze zmiennych Google Tag Manager do pobierania danych ze strony internetowej, należy skonfigurować zmienną dla takich elementów jak:

 • product_name;
 • product_img;
 • price_value;
 • price_currency;
 • ratings_count;
 • avg_rating.

Aby to zrobić, należy przejść w GTM do menu Zmienne i kliknąć „Nowy” w sekcji „zmienne zdefiniowane przez użytkownika”. Dla każdego z wymienionych elementów zdefiniuj nową zmienną typu „DOM Element”. Możesz to zrobić za pomocą odpowiedniego selektora CSS. Dla elementu product_img; należy wyodrębnić atrybut src w polu “nazwa atrybutu”, dla pozostałych elementów to pole powinno pozostać puste. Warto pamiętać, że aby umieścić te zmienne w niektórych znacznikach JSON-LD, konieczne jest skonfigurowanie niestandardowego tagu HTML, który się do nich odwołuje.


Chcąc odwołać się do zmiennej GTM, umieść je w podwójnych nawiasach klamrowych. Ostatnie cztery wiersze tego skryptu zamieniają element json Data w element skryptu „application/ld+json”, który ma być dodawany do nagłówka strony.

 

Pobieranie danych korzystając z jQuery

Podobne działanie można zrealizować za pomocą jednego tagu HTML, nie jest konieczne korzystanie ze zmiennych Google Tag Manager - tutaj z pomocą przychodzi jQuery. Ten tag pozwala na szybkie wyodrębnienie danych, ale jest to możliwe tylko dla stron z załadowanym jQuery. Pobieranie danych w taki sposób pozwala na to, by wszystkie informacje zawarte były w pojedynczym tagu, przez co nie musisz ustawiać indywidualnych zmiennych dla każdego elementu. To mocna zaleta, ale warto pamiętać, że jeśli masz zmienne, do których odwołuje się wiele różnych tagów oraz reguł, warto używać zmiennych GTM. Dlaczego? Gdy musisz zmienić definicję zmiennej, będzie ona miała zastosowanie do wszystkich tagów i reguł bez konieczności zmiany każdego z osobna.

Google Tag Manager umożliwia nam konfigurację poszczególnych zdarzeń, które następnie mierzymy w ramach efektywności działań Google Ads. Najczęściej wykorzystujemy go w przypadku kampanii dla branż usługowych, gdzie w ramach konwersji mierzymy wysłane formularze, kliknięcia w mail oraz telefon. Dzięki temu możemy mierzyć realizację celów oraz śledzić postępy kampanii bez konieczności wdrażania osobnych kodów do witryny. Poprawna konfiguracja zdarzeń konwersji jest bardzo ważnym czynnikiem, ponieważ tylko w przypadku zbierania prawidłowych danych, jesteśmy w stanie skutecznie optymalizować kampanie.


Aleksandra Górska, Liderka zespołu Google Ads

 

Zmiany w GTM, które Google natychmiast indeksuje

Niestety, nie można mieć pewności, czy zmiany wprowadzane za pomocą Javascript są zauważane przez Google. Mamy jednak dla Was trzy przykładowe działania w Google Tag Manager, które są natychmiast indeksowane przez Google.

 

Zależy Ci na dobrze zoptymalizowanej stronie?

1. Znaczniki danych strukturalnych JSON-LD

Używając zarówno metody jQuery, jak i zmiennych, można zaobserwować rozszerzone fragmenty danych strony w wynikach wyszukiwania.

 

2. Tagi kanoniczne

Google zwraca uwagę na tagi kanoniczne implementowane za pomocą GTM. Po wdrożeniu tego tagu zmienia się liczba słów kluczowych, dla których wykonywane jest pozycjonowanie strony. Przestaje ona być pozycjonowana dla dowolnych słów kluczowych, a miejsce docelowe tagu kanonicznego zaczęło pozycjonować się w jego miejsce.

 

3. Tagi mobile switchboard

Strony, dla których w GTM zaimplementowano tagi Mobile Switchboard, mają subdomeny mobilne natychmiast indeksowane w Google.

 

Google Tag Manager - co to jest i jak go wykorzystać w SEO i Ads? Podsumowanie

Google Tag Manager to nieocenione wsparcie w procesie optymalizacji działań SEO i Ads. Podstawową zaletą GTM jest to, że możesz uzyskać informacje analityczne bez zapełniania strony nadmiarem fragmentów kodu i tagów. Możliwości tego narzędzia są bardzo szerokie i chociaż w tym artykule poruszyliśmy tylko część z nich, ich wdrożenie pozwoli na szybsze osiągnięcie oczekiwanych efektów.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

 

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.9
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 60 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Google Tag Manager - co to jest i jak go wykorzystać w SEO i Ads?

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 141 głosów

UDOSTĘPNIJ