Co warto wdrożyć w SEO - dobre praktyki, dzięki którym ulepszysz strategię pozycjonowania

Co-warto-wdrozyc-w-SEO.jpg

Świat SEO ciągle się zmienia, a działania, które jeszcze kilka lat temu pozwalały osiągnąć pierwszą pozycję w Google, dziś nie przynoszą efektów. Dlatego też warto poznać aktualne dobre praktyki w pozycjonowaniu, które pozwolą Ci przyciągnąć uwagę robotów wyszukiwarki i użytkowników. Co warto zrobić, by poprawić wyniki? Poznaj 12 sprawdzonych, dobrych praktyk w SEO polecanych przez agencję widoczni.

 

Dobre praktyki SEO w zakresie technicznych aspektów strony

Czy wiesz, że techniczne aspekty strony mają wpływ na wyniki kampanii SEO? Sprawiają one, że zarówno użytkownicy, jak i algorytmy Google mogą łatwo poruszać się po stronie i wiedzą, jaka jest jej tematyka. Jakie praktyki SEO powinieneś wdrożyć w zakresie technicznych aspektów strony, by wspierać efekty pozycjonowania?

 

1. Zadbaj o wdrożenie bezpiecznego protokołu HTTPS

HTTPS to szyfrowana, bezpieczniejsza wersja protokołu HTTP, która do przesyłania danych do serwera wykorzystuje certyfikat SSL. Przed rokiem 2014 HTTPS był wymagany przede wszystkim w przypadku sklepów internetowych i stron, na których użytkownicy dokonywali płatności. Obecnie niemal na każdej stronie wdrażany jest protokół SSL,. Wszystko dlatego, że w 2014 roku Google ogłosiło, że obecność protokołu HTTPS jest jednym z czynników rankingowych Google. Wprawdzie prawdopodobnie jego znaczenie dla SEO jest znacznie mniejsze od linków prowadzących do strony czy też od treści, niemniej jednak powinieneś wdrożyć certyfikat SSL, by zadbać o bezpieczeństwo użytkowników i ich danych w Twojej witrynie i wspierać działania SEO.

 

2. Zoptymalizuj szybkość ładowania strony w strategii pozycjonowania

Szybkość ładowania strony na urządzeniach desktop jest czynnikiem rankingowym Google od 2010 roku. 8 lat później Google zaczęło zwracać uwagę na szybkość ładowania na urządzeniach mobilnych. Chociaż kluczowe znaczenie dla pozycji w wyszukiwarce mają linki i content, to jednak sposób działania strony staje się coraz bardziej istotny dla algorytmów Google. Dlatego też warto sprawdzić, jak szybko ładuje się Twoja strona na różnego rodzaju urządzeniach. Jak zidentyfikujesz problemy z czasem ładowania strony? Możesz to zrobić w narzędziach:

 • GTMetrix,
 • PageSpeed Insights,
 • Pingdom.

Co więcej, problemy z czasem ładowania strony znajdziesz w darmowym narzędziu Google Search Console. Wystarczy, że wejdziesz w raport Podstawowe wskaźniki internetowe, by dowiedzieć się, czy adresy URL w Twojej domenie wymagają poprawy.

 

Raport podstawowe wskaźniki internetowe w Google Search Console

 

Szybkość ładowania strony, a także User Experience są coraz ważniejsze dla algorytmów Google - włodarze z Mountain View ogłosili, że od 2021 roku do czynników rankingowych dołączy nowy - Core Web Vitals. Będzie on brał pod uwagę kilka elementów czasu ładowania strony. Więcej o Core Web Vitals przeczytasz w artykule “Co to jest Page Experience? Nowy czynnik rankingowy Google”.

Co możesz zrobić, by poprawić szybkość ładowania strony? Działania, które proponujemy w kontekście poprawy efektów pozycjonowania, obejmują:

 • ograniczenie długości kodu HTML i JavaScript,
 • zminimalizowanie zdjęć, grafik i animacji do tych, które są niezbędne na stronie i przyciągają wzrok użytkowników,
 • kompresja obrazów, czyli zmniejszenie ich rozmiaru w taki sposób, by zajmowały jak najmniej miejsca i ładowały się jak najszybciej,
 • użycie sieci rozproszonych serwerów CDN.

Więcej o sposobach poprawy czasu ładowania strony znajdziesz w artykule “Jak zwiększyć szybkość ładowania strony?”.

 

Wyniki testu szybkości ładowania strony w narzędziu GT Metrix

 

 Narzędzia GT Metrix, PageSpeed Insights pozwolą sprawdzić szybkość ładowania strony i wskazują parametry, które warto poprawić

 

3. Upewnij się, że strona jest dostosowana do urządzeń mobilnych

Czy wiesz, że sposób wyświetlania strony powinien być dostosowany do wielkości urządzenia, z którego korzysta użytkownik? W dobie dużej algorytmu Mobile-First Index, o którym pisaliśmy w artykule “Google Mobile-First Indeks - co to jest?”, jest to coraz ważniejszy element doświadczeń użytkownika, który wpływa na wyniki pozycjonowania. Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoja strona jest dostosowana do urządzeń mobilnych, powinieneś skorzystać z narzędzia Test Mobile Friendly dostępnego w Google Search Console. Wystarczy, że wpiszesz adres URL swojej witryny w oknie wyszukiwania, a otrzymasz raport dotyczący dostosowania strony do urządzeń mobilnych.

Twoja witryna powinna posiadać wersję mobilną lub być stroną responsywną. Co to oznacza? Że posiadasz jedną witrynę, której wygląd dostosowuje się do ekranu urządzenia, z którego korzysta użytkownik. Dlaczego jest to ważny element dla SEO? Ponieważ:

 • strona niedostosowana do urządzeń mobilnych może zwiększać współczynnik odrzuceń - oznacza to, że użytkownik od razu po wejściu na Twoją stronę opuści ją, ponieważ nie będzie mógł jej odczytać; 
 • algorytmy Google, ustalając ranking w wyszukiwarce, biorą pod uwagę wersję mobilną strony, a nie desktopową,
 • strona dostosowana do urządzeń mobilnych sprawia, że tracisz potencjalnych klientów - użytkownik, który nie będzie w stanie sfinalizować zakupu w Twoim sklepie ze względu na niski User Experience, trafi do konkurencji.

 

 

 

Narzędzie Test Mobile Firendly od Google Search Console pozwala sprawdzić, czy Twoja strona jest dostosowana do urządzeń mobilnych

 

4. Zoptymalizuj meta tagi i wspieraj strategię SEO

Co to są meta tagi? To znaczniki w kodzie HTML strony, które informują roboty Google m.in. o tym, o czym jest dana podstrona, a także o sposobie indeksowania witryny. Nie są widoczne bezpośrednio na stronie, ale użytkownicy widzą je w wynikach wyszukiwania. Najważniejsze meta dane to:

 • title, czyli tytuł strony,
 • meta description, czyli opis strony internetowej,
 • tekst alternatywny, który stanowi opis obrazów na stronie internetowej - jest on wyświetlany wówczas, gdy z jakiegoś powodu serwer nie może wyświetlić obrazu czy grafiki, informuje on także roboty Google o zawartości obrazu.

Dlaczego warto zoptymalizować meta dane w strategii pozycjonowania? Ponieważ mogą one wpływać na liczbę wejść na stronę - chwytliwy tytuł czy opis strony to szansa na zwiększenie CTR, czyli liczby wejść na stronę w stosunku do jej wyświetleń w wynikach wyszukiwania. To z kolei zwiększa ruch na stronie i pokazuje algorytmom, że witryna jest popularna i doceniana przez użytkowników. W ten sposób możesz poprawić również wyniki pozycjonowania witryny. Chcesz wiedzieć więcej o znacznikach meta w strategii SEO? Zapoznaj się z artykułami:

 

Meta dane podstrony "Blog" agencji widoczni

5. Zoptymalizuj adresy URL  zgodnie z zasadami SEO

Optymalizacja adresów URL to kolejna dobra praktyka w SEO, która może mieć wpływ na wyniki pozycjonowania, a także na odbiór strony przez użytkowników. Adresy URL powinny wprost informować użytkowników i roboty Google, o czym jest dana podstrona. Możesz umieścić w nich słowo kluczowe dla danej podstrony. Unikaj znaków interpunkcyjnych, które nie niosą ze sobą żadnej wartości dla SEO, stosuj krótkie adresy URL. Przykłady prawidłowo zoptymalizowanych adresów URL to między innymi.

 • dla strony kategorii produktowej: sklepodziezowy.pl/odziez-damska-sukienki,
 • dla strony produktowej: sklezakcesoriami.pl/stabilizator-ravencam-RC-RIG2/696,
 • dla wpisu blogowego: https://widoczni.com/blog/jak-sprawdzic-ruch-na-stronie/

Pamiętaj, by w adresach URL w swojej domenie używać albo małych, albo dużych liter, ponieważ dla Google podstrona https://widoczni.com/blog/jak-sprawdzic-ruch-na-stronie/ i https://widoczni.com/blog/Jak-Sprawdzic-Ruch-Na-Stronie/ to dwie różne podstrony ze zduplikowaną treścią. O szczegółach duplikacji treści pisaliśmy w artykule “Dlaczego duplikacja treści szkodzi stronie?”.

 

6. Popraw komfort korzystania z witryny - zadbaj o User Experience w pozycjonowaniu

User Experience to doświadczenie użytkowników, które wywołuje przeglądanie konkretnej strony internetowej. Witryna zoptymalizowana pod tym kątem może przynieść nie tylko wzrost ruchu, ale także poprawić współczynnik konwersji. Co możesz zrobić, by poprawić zwiększyć komfort korzystania z witryny i zadbać o zwrot z inwestycji w pozycjonowanie? 

 • Unikaj wyskakujących okienek i nachalnych reklam, które zasłaniają treść strony oraz przyciski i mogą utrudniać korzystanie z witryny.
 • Umieść istotne przyciski w miejscach, których użytkownik się ich spodziewa - koszyk zazwyczaj znajduje się w górnym prawym rogu.
 • Zadbaj o atrakcyjny wygląd treści i obrazy - na stronach produktów umieść zdjęcia kontekstowe, które przedstawiają sposób korzystania z produktu, na przykład meble w pokoju.
 • Zastosuj odstępy w treści - według twórców jednego z narzędzi do optymalizacji witryny, Crazy Egg, użycie białych pól na marginesach oraz pomiędzy paragrafami jest jednym z kluczowych aspektów dobrego wyglądu strony internetowej. Dlaczego? Ponieważ wg badań poprawia zrozumienie treści o 20%.


Przeczytaj nasz artykuł o UX w pozycjonowaniu i dowiedz się, jaki wpływ ma User Experience na wyniki kampanii SEO.

 

 Przykład zdjęcia kontekstowego 

 

Dobre praktyki SEO w zakresie tworzenia treści w pozycjonowaniu

Content is king - to hasło jest wciąż żywe mimo upływu czasu. Jeśli chcesz osiągnąć satysfakcjonujące efekty SEO w postaci wzrostu widoczności, ruchu oraz konwersji, powinieneś zadbać o tworzenia atrakcyjnych i wartościowych treści, które wzbudzą zainteresowanie użytkowników oraz algorytmów Google. Jakie dobre praktyki SEO warto uwzględnić podczas planowania treści do sklepu internetowego czy na stronę?

 

7. Dopasuj treści pod pozycjonowanie do intencji użytkownika

Użytkownik, który trafia na Twoją stronę, może mieć różne intencje. NIe zawsze jest od początku zdecydowany na zakup produktu. Ścieżka zakupowa zazwyczaj obejmuje kilka etapów. Są to: 

 • budowa świadomości,
 • budowanie potrzeby, 
 • rozważanie zakupu, 
 • zakup.

By dotrzeć do klienta na każdym etapie ścieżki zakupowej, powinieneś stosować różnorodne formy marketingu internetowego. Mogą sprawdzić się tu zarówno pozycjonowanie, jak i płatna reklama w wynikach wyszukiwania. By zbudować świadomość klienta na temat konkretnego produktu, warto zastosować treści edukacyjne, takie jak wpisy na blogu, raporty analityczne i e-booki,  dzięki którym użytkownik pozna Twoją branżę i dowie się więcej o oferowanych produktach.

Na etapie budowania potrzeby sprawdzi się content poradnikowy w postaci porównania produktów, filmów video, dłuższych wpisów na blogu prezentujących zalety oferty i budujących wizerunek eksperta. W momencie gdy klient jest zdecydowany na zakup produktu, powinieneś go zachęcić do finalizacji transakcji w Twoim sklepie. Jak to zrobić? Możesz między innymi: 

 • pokazać oceny produktów pochodzące od Twoich klientów,
 • wdrożyć możliwość porównywania produktów,
 • opublikować na stronie film przedstawiający sposób korzystania z produktu,
 • zamieścić na stronie wyczerpujący opis, dokumentację produktu i jego specyfikację.

Dopasowanie treści i formy przekazu do potrzeb i oczekiwań klienta to bardzo ważny element strategii pozycjonowania. Różnorodny content sprawi, że wzbudzisz zainteresowanie różnych klientów i być może zachęcisz ich do zakupu właśnie w Twoim sklepie.

Dowiedz się, jak wykorzystywać płatne kampanie do reklamy swojego sklepu online i przeczytaj artykuł “Jak reklamować sklep internetowy w Google Ads?”.

 

8. Twórz treści SEO odpowiedniej długości, które w sposób kompleksowy ujmują podejmowany temat

Choć długość treści nie ma bezpośredniego wpływu na efekty pozycjonowania - to potwierdził m.in. John Mueller z Google - to jednak badania pokazują, że dłuższe treści pozyskują kilkadziesiąt procent więcej linków zwrotnych. Długość danego artykułu SEO powinna być dopasowana do tematu - jeśli do wyczerpania tematu potrzebujesz 10 000 znaków, to taki content będzie odpowiedni. Można w nim umieścić dużo słów kluczowych, zwłaszcza fraz z długiego ogona. Co więcej, na podstawie kompleksowych treści na dany temat możesz następnie stworzyć e-booka, raport czy video, wykorzystując tzw. recykling treści, o którym pisaliśmy w artykule “Fresh content a pozycjonowanie. Dlaczego warto aktualizować stare treści?”.

 

9. Stosuj frazy z długiego ogona, które skutecznie poprawiają wyniki pozycjonowania

O frazach long tail dowiesz się więcej z wpisu “Co to jest długi ogon?”. Są to frazy kluczowe złożone z kilku słów (zazwyczaj powyżej 3, choć nie jest to regułą), które:

 • precyzyjnie odzwierciedlają intencje użytkownika,
 • są mniej konkurencyjne,
 • częściej prowadzą do konwersji.

By zbudować widoczność strony i wspierać pozycjonowanie, warto pozycjonować witrynę na dużą liczbę fraz z długiego ogona. W ten sposób masz szansę na wygenerowanie znacznie większej liczby konwersji niż wówczas, gdybyś skupiła się na frazach ogólnych. Dlaczego? Ponieważ frazy ogólne niewiele mówią o intencjach użytkownika. Jeśli Twój sklep z rowerami znajdzie się na wysokich pozycjach na frazę “rowery”, to tak naprawdę nie wiesz, czego oczekuje użytkownik - czy chce znaleźć poradnik, czy też szuka konkretnego modelu. Z kolei pozycjonowanie strony na frazę “rower górski męski 30 cali” sprawia, że Twoja strona wyświetli się w wynikach wyszukiwania, jeśli użytkownik zainteresowany zakupem wpisze ją w okno wyszukiwarki Google.

 

10. Poszukuj tematów popularnych dla użytkowników i wykorzystuj frazy kluczowe powiązane z daną tematyką

By wspierać pozycjonowanie, należy tworzyć treści, które są interesujące dla użytkowników, a dzięki temu zbudują ruch na stronie i być może staną się treścią viralową. W jaki sposób możesz poszukać tematów, które będą budziły zainteresowanie? W tym celu wykorzystaj frazy, które Twoim zdaniem są powiązane z Twoją ofertą. Wystarczy, że wpiszesz je w oknie wyszukiwarki, a pod wynikami otrzymasz listę innych fraz, które również są popularne w Google.

 

 

 

Podobne wyszukiwania znajdujące się pod wynikami wyszukiwania Google mogą być cenną wskazówką i inspiracją do tworzenia treści interesujących dla użytkowników

 

By znaleźć tematy, które są popularne wśród użytkowników i wspierać działania SEO, możesz także wykorzystać:

 • narzędzia do wyszukiwania słów kluczowych oraz tematów, takie jak Answer the Public, Semstorm, Surfer SEO, Ahrefs, Sprout Social,
 • strony i blogi konkurencji oraz firm zagranicznych oferujących podobne usługi do Twoich - zamieszczone na nich treści mogą stanowić dla Ciebie inspirację do rozbudowy contentu na stronie czy w sklepie,
 • tematyczne fora dyskusyjne, na których użytkownicy dzielą się wątpliwościami, a także szukają porad zakupowych,
 • pytania i wątpliwości Twoich klientów - otrzymujesz dużo podobnych pytań od różnych klientów? Stwórz na ich podstawie kompleksowy poradnik po zakupach w sklepie.

 

W narzędziu Semstorm możesz poszukać tematów interesujących użytkowników w generatorze tematów dostępnym w raporcie słów kluczowych

 

 

W raporcie Keyword Explorer w narzędziu Ahrefs możesz znaleźć podobne frazy do tej, którą wpisałeś

 

Popularne frazy w Ahrefs

 

 

 

W narzędziu Ahrefs możesz również wygenerować listę pytań do danego słowa kluczowego, która może być dla Ciebie znakomitą inspiracją do tworzenia wpisów blogowych

 

Narzędzie SurferSEO również umożliwia znalezienie pytań użytkowników - wyświetla listę powiązanych pytań do danego slowa kluczowego wraz z szacowaną średnią miesięczną liczbą wyszukiwań

 

Narzędzie Answer the Public umożliwia wygenerowanie listy tematów na podstawie wpisanego słowa kluczowego. Dane zostaną wyświetlone w postaci graficznego wykresu

 

Narzędzie Sprout Social umożliwia śledzenie popularnych postów konkurencji, a także weryfikowanie wzmianek o Twojej marce w kanałach społecznościowych,  źródło: Sprout Social

 

Dobre praktyki SEO w zakresie linkowania

Linkowanie to kolejny z kluczowych czynników rankingowych Google, który ma wpływ na efekty pozycjonowania. Dlatego też warto poznać dobre praktyki stosowane przez ekspertów w zakresie budowania profilu linkowego oraz linkowania wewnętrznego. Więcej szczegółów na temat strategii linków znajdziesz m.in. w artykułach:

 

11. Stosuj linkowania wewnętrzne

Chcąc osiągnąć satysfakcjonujące wyniki strategii SEO, a także zwiększyć ruch i czas przebywania na stronie pojedynczego użytkownika, możesz zastosować linkowanie wewnętrzne. Ułatwia ono użytkownikom oraz robotom Google poruszanie się po stronie i tworzy strukturę całej witryny.

Sprawdzone strategie linkowania obejmują m.in.:

 • linkowanie w artykułach blogowych do innych wpisów powiązanych tematycznie,
 • oferowanie w sklepie internetowym podobnych lub powiązanych produktów,
 • linkowanie ze strony produktu do strony kategorii w sklepie online,
 • stosowanie anchorów (treści linków) zawierających kluczowe frazy.

 

12. Zadbaj o pozyskiwanie linków ze źródeł zewnętrznych

Jeśli chcesz zbudować autorytet swojej witryny, powinieneś zadbać o pozyskiwanie linków z wartościowych źródeł. Zwracaj jednak uwagę przede wszystkim na jakość linków - korzyść w postaci wzrostu widoczności przyniosą Ci linki pochodzące ze stron mających wysokie pozycje w wyszukiwarce. Unikaj linkowania z witryn spamerskich, a także szybkiego przyrostu linków. Lepiej pozyskiwać linki stopniowo, z witryn o uznanym autorytecie. Jak to zrobić? Możesz:

 • objąć patronat nad wydarzeniem branżowym lub publikacją,
 • podjąć współpracę z portalem powiązanym tematycznie i opublikować w nim artykuł poradnikowy z odnośnikiem do Twojej strony,
 • tworzyć rankingi branżowe i wspominać w nich o ekspertach z branży - wówczas masz duże szanse, że wspomniana osoba udostępni artykuł w swoich mediach społecznościowych, a Ty pozyskasz wartościowy link,
 • publikować komentarze na portalach branżowych - chociaż większość linków w komentarzach ma atrybut nofollow, to jednak badania pokazują, że mocny link z for internetowych może pozytywnie wpłynąć na efekty pozycjonowania.

Więcej strategii rozbudowy profilu linkowego znajdziesz w artykule "11 pomysłów na pozyskanie wartościowych linków do strony".

 

Postaw na dobre praktyki SEO, które pozwolą Ci ulepszyć strategię pozycjonowania

Jeśli chcesz, by Twoja strona znalazła się na wysokich pozycjach w wyszukiwarce Google, powinieneś stale śledzić wskazówki ekspertów w zakresie dobrych praktyk SEO. Weź pod uwagę, że pozycjonowanie stale się zmienia, dlatego zalecenia ekspertów również mogą ulegać zmianie. Działania, które jeszcze kilka lat temu przynosiły wysokie pozycje w wyszukiwarce, dziś mogą skutkować spadkiem w rankingu. Skorzystaj z dobrych praktyk w zakresie pozycjonowania polecanych przez agencję widoczni i zadbaj o wyniki kampanii SEO.

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co warto wdrożyć w SEO - dobre praktyki, dzięki którym ulepszysz strategię pozycjonowania

Średnia ocen użytkowników3.00 na podstawie 2 głosów

UDOSTĘPNIJ