Czy opłaca się czekać na efekty SEO? Poznaj 7 historii sukcesu.

czy-warto-czekac-na-efekty-seo.jpg

Wśród klientów agencji widoczni znajdują się firmy i sklepy internetowe z wielu branż, działające zarówno na rynku lokalnym, jak i ogólnopolskim. Każda z nich mierzy się z dużą konkurencją i chce osiągnąć jak największą widoczność w wyszukiwarce oraz wzrost przychodów. Jak pokazują historie współpracy, efekty SEO mogą przyjść nawet po kilkunastu miesiącach prac SEO i po początkowych spadkach widoczności w wyszukiwarce. Poznaj wyniki pozycjonowania, które wypracowaliśmy dla naszych klientów.

 

Ile trzeba czekać na efekty pozycjonowania w branży zdrowotnej?

Działania SEO w branży zdrowotnej są trudne nie tylko ze względu na dużą konkurencję, ale także z uwagi na określone zasady, którymi muszą kierować się autorzy przy tworzeniu treści. Informacje zamieszczane w sklepach medycznych i sklepach internetowych z suplementami diety, a także na stronach prywatnych i publicznych placówek zdrowotnych powinny być potwierdzone aktualnymi badaniami naukowymi i zawierać odnośniki do źródeł. Dlatego też zbudowanie pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania wymaga czasu. Jakie efekty SEO udało nam się osiągnąć u naszych klientów działających w branży zdrowotnej?

 

Kiedy zobaczę pierwsze efekty SEO w branży zdrowotnej?

U klienta prowadzącego sklep internetowy z produktami z konopi po roku współpracy osiągnęliśmy:

 • ponad 5-krotny wzrost liczby fraz w top10:
1 SENU1

 Wykres z narzędzia Senuto przedstawiający wzrost liczby fraz w top10 wyników wyszukiwania Google.

 

 • niemal 4-krotny wzrost liczby fraz w top3:
1 SENU2

 Wykres z narzędzia Senuto pokazujący wzrost liczby fraz w top3 wyników wyszukiwania Google

 

 • wzrost liczby sesji z 3 do 8 tysięcy:
1 GA liczba sesji

 Wykres z narzędzia Google Analytics potwierdzający wzrost liczby sesji w ciągu roku od rozpoczęcia współpracy.

 

Jak widać na wykresach, konkretne efekty pozycjonowania zostały osiągnięte po rocznej współpracy, gdyby klienci zakończyli działania SEO na wcześniejszym etapie, na przykład po pół roku, mogliby uznać, że prace w zakresie pozycjonowania nie przynoszą efektów, i zrezygnować z nich całkowicie.

 

Jak długo czeka się na efekty pozycjonowania? Poznaj case study klienta, który zanotował wzrost sprzedaży o 380%!

Kolejny klient z branży zdrowotnej, prowadzący sklep ze sprzętem medycznym i rehabilitacyjnym dla gabinetów lekarskich i szpitali, w wyniku działań SEO trwających od września 2019 roku, uzyskał:

 • wzrost sprzedaży o 380% po 6 miesiącach prac SEO,
 • wzrost liczby fraz kluczowych na kluczowych pozycjach po roku - ponad 1000 fraz w top10 i ponad 300 fraz w top3:
2 WZRO2

Wykres z narzędzia Senuto przedstawiający wzrost liczby fraz w top10 wyników wyszukiwania

 

2 WZRO1

 Wykres z narzędzia Senuto prezentujący wzrost liczby fraz w top3 wyników wyszukiwania

 

 • po 6 miesiącach współpracy rekordową liczbę sesji wynoszącą ponad 13. tys. miesięcznie (gdy rozpoczynaliśmy działania SEO, było to mniej niż 4 tys. sesji miesięcznie):
2 GA liczba sesji

Wykres z narzędzia Google Analytics

 

Ile trwa pozycjonowanie placówek medycznych i jakich efektów SEO można się spodziewać?

Jednym z naszych klientów jest też prywatna placówka medyczna, mająca swoje gabinety w kilku największych miastach Polski. Do grona naszych klientów dołączyła we wrześniu 2019 roku, jednak w ciągu pierwszych miesięcy współpracy odnotowała widoczne spadki w zakresie ruchu i widoczności w wyszukiwarce. Nasza praca polegała na znalezieniu źródła problemu i wyeliminowaniu go. Z czego mogą wynikać spadki w widoczności? O tym pisaliśmy w artykule "6 najczęstszych powodów spadków widoczności i odwiedzin z Google".

Kiedy rozpoczęliśmy współpracę, domena miała bardzo dużo linków słabej jakości, dlatego podstawowe działania były skierowane na oczyszczenie profilu linkowego. Równolegle pracowaliśmy nad optymalizacją meta tagów, a w dalszej kolejności nad rozbudową nowych podstron ofertowych oraz optymalizacją linkowania wewnętrznego. Wszystkie powyższe działania sprawiły, że w kwietniu 2020, podczas aktualizacji algorytmu, Google diametralnie zmienił ocenę serwisu i teraz z miesiąca na miesiąc notuje rekordowe wyniki z organicznych wyników wyszukiwania.

Michał Plebański, Specjalista SEO i opiekun klienta

 

Efekty pozycjonowania prezentują poniższe wykresy:

 

 

3 GA liczba uzytkownikow

 Liczba użytkowników na wykresie z narzędzia Google Analytics

 

3 GSC liczba wyswietlen

 Liczba użytkowników na stronie w narzędziu Google Search Console

3 SENU1

 Wykres z narzędzia Senuto prezentujący wzrost liczby fraz w top3 Google

 

3 Senuto widocznosc top3

 Wykres z narzędzia Senuto prezentujący wzrost liczby fraz w top3 Google

 

Wdrożone zmiany i prowadzone działania przyniosły oczekiwany efekt, jednak nie od razu, co widać na powyższych wykresach - na początku klient notował spadki, a systematyczne czyszczenie profilu linkowego zajęło kilka miesięcy. Dopiero po 6 miesiącach współpracy pojawiły się pierwsze wzrosty widoczności, które utrzymują się również obecnie, po 14 miesiącach od rozpoczęcia prac optymalizacyjnych. Gdyby klient nam nie zaufał i po pierwszych spadkach uznał, że nie wykonujemy rzetelnie swojej pracy, prawdopodobnie nie zauważyłby też efektów pozycjonowania lub przypisał je innej agencji. Dlatego też nie warto pochopnie decydować się na zerwanie współpracy z jedną agencją i szukanie nowej.

 

Ile trzeba czekać na efekty pozycjonowania w konkurencyjnych branżach?

Wśród naszych klientów nie brakuje także firm i sklepów internetowych z bardzo konkurencyjnych branż. U wielu z nich udało nam się wypracować wysokie pozycje w wyszukiwarce oraz wzrost przychodów po dłuższej współpracy w zakresie pozycjonowania. Satysfakcjonujące efekty SEO zanotowaliśmy w branżach odzieżowej, budowlanej i artykułów dla dzieci. Ile nasi klienci musieli czekać, by zobaczyć pierwsze efekty pozycjonowania? Dlaczego nie można było ich osiągnąć w krótszym czasie?

 

Kiedy zobaczę efekty pozycjonowanie w sklepie odzieżowym? 5-krotny wzrost sprzedaży naszego klienta po 2,5-rocznej współpracy SEO!

Jednym z naszych klientów, który musiał poczekać na efekty pozycjonowania, ale po dłuższej współpracy osiągnął duży wzrost przychodów, jest butik, który oferuje sukienki dla kobiet plus size oraz szycie sukienek na miarę, jak również sukienki dla dzieci. Branża jest bardzo konkurencyjna, ponieważ na rynku funkcjonuje wiele sklepów internetowych z odzieżą o ugruntowanej pozycji (jak np. Zalando). Oferta klienta, ze względu na szycie sukienek, jest jednak dość nietuzinkowa i wyróżnia się wśród innych. U klienta wypracowaliśmy:

 • wzrost widoczności po 9 miesiącach, który jednak przypadł na okres zimowy,
 • 5-krotny wzrost sprzedaży, który nastąpił po 2,5 roku od momentu rozpoczęcia współpracy w zakresie pozycjonowania z agencją widoczni,
 • 140-krotny wzrost liczby fraz w top10.

 

Duża konkurencyjność w branży odzieży damskiej i start sklepu od zera - to główne czynniki, które spowodowały, że sklep musiał długo czekać na efekty SEO. Ostatecznie jednak inwestycja okazała się opłacalna, ponieważ wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania na kluczowe, sprzedażowe frazy przyniosły nie tylko zwrot inwestycji, ale i dodatkowy dochód.

 

Opisane efekty SEO prezentują poniższe wykresy:

 

4 GA liczba uzytkownikow

 Wykres z Google Analytics prezentujący liczbę użytkowników sklepu

 

4 SENU1

 Wykres Senuto przedstawiający liczbę fraz kluczowych w top10 wyników wyszukiwania

 

Po jakim czasie widać efekty SEO w sklepie z artykułami dziecięcymi? Rekord sprzedaży po 1,5 roku współpracy z agencją widoczni

Na efekty SEO czekać musiał także sklep z designerskimi zabawkami, utrzymanymi w klasycznej kolorystyce oraz wykonanymi z naturalnych, w pełni bezpiecznych materiałów. Po 6 miesiącach działania w zakresie pozycjonowania działania przyniosły jednak wzrost ruchu o 300%, a ten, po 1,5-rocznej współpracy, wygenerował 10-krotny wzrost sprzedaży. Efekt poprawy widoczności możemy zobaczyć na wykresach:

 

5 WIDO1

 Wykres wzrostu widoczności sklepu w top10 Google z narzędzia Senuto

 

Przykład tego klienta pokazuje, że sklepy internetowe inwestujące w SEO najpierw mogą cieszyć się ze wzrostu widoczności, a dopiero później liczyć na wzrost przychodów i konwersji. Warto także wdrożyć elementy wspierające konwersję, o których pisaliśmy w artykule: "Jak optymalizować konwersję w sklepie internetowym?".

Czas oczekiwania na efekty w tym przypadku wynikał z dużej konkurencyjności branży i tego, że klient dopiero zaczynał działalność, a jego historia nie była długa.

Piotr Skrzypek, Starszy Specjalista SEO i opiekun klienta

 

Jak długo czeka się na efekty pozycjonowania w branży budowlanej? 9 miesięcy działań SEO i kilkunastokrotny wzrost przychodów

W grudniu 2019 roku do grona klientów naszej agencji dołączył internetowy market budowlany, który w ciągu 9 miesięcy współpracy SEO osiągnął kilkunastokrotny wzrost sprzedaży w porównaniu do czasu sprzed wdrożenia pozycjonowania. Wdrożone działania zapewniły także niemal 10-krotny wzrost liczby fraz w top10 oraz ponad 12-krotny wzrost liczby fraz w top3. Dane prezentują uzyskane efekty SEO na poniższych wykresach:

 

6 GA wzrost przychodow

 Wykres wzrostu widoczności sklepu w top10 Google z narzędzia Senuto

 

6 SENT1

 Wzrost widoczności fraz w top3 wyników Google od początku współpracy

 

6 SENU1

 Wzrost widoczności fraz w top10 wyników Google od początku współpracy

 

W przypadku tego klienta efekty SEO pojawiły się dość szybko, natomiast nie od razu - na duży wzrost sprzedaży również trzeba było poczekać 6 miesięcy, a w celu utrzymania efektów wciąż prowadzimy działania SEO, ponieważ konkurencja w branży budowlanej jest bardzo duża i obejmuje również znane markety budowlane, mające ugruntowaną pozycję (takie jak Castorama, Leroy Merlin czy OBI). Dlatego też dobra strategia SEO powinna obejmować również analizę konkurencji z wykorzystaniem narzędzi analitycznych.

 

Ile trwa pozycjonowanie strony na rynku lokalnym? Wzrost widoczności fraz w top10 o 750% w ciągu 10 miesięcy

Pozycjonowanie firm lokalnych również jest sporym wyzwaniem, ale przynosi wymierne efekty. Jak wykorzystać pozycjonowanie lokalne i stać się regionalnym liderem w swojej branży? O tym dowiedział się jeden z naszych klientów, prowadzący prywatny gabinet psychologiczny. W ciągu 10 miesięcy współpracy udało nam się osiągnąć efekty SEO:

 • wzrost liczby fraz w top10 o 750%:

 

7 WIDO2

 Wzrost widoczności fraz w wynikach top10 na wykresie Senuto

 

 • wzrost liczby fraz w top50 o ponad 350%:
7 WIDO1

 Wzrost widoczności fraz w wynikach top50 na wykresie Senuto

 

 • 5-krotny wzrost liczby sesji:
7 GA liczba sesji

 Wzrost liczby sesji w narzędziu Google Analytics

 

Warto podkreślić, że na początku wzrosty były niewielkie, a wymierne efekty pozycjonowania, pozwalające na wypracowanie przychodów, pojawiły się dopiero po kilku miesiącach. Dlatego też warto zaufać agencji SEO i pracującym w niej ekspertom w zakresie pozycjonowania i poczekać na wyniki co najmniej kilka miesięcy. Zerwanie współpracy zbyt wcześnie (na przykład po 2-3 miesiącach) mogłoby sprawić, że poniesione koszty się nie zwrócą. By poprawić wyniki, warto także poznać zasady efektywnej współpracy z agencją SEO.

 

Dowiedz się, kiedy pojawiają się efekty SEO w Twojej branży, i zainwestuj

SEO to działania dla wytrwałych przedsiębiorców, którzy są w stanie zaakceptować, że pierwsze efekty pozycjonowania w postaci wzrostu widoczności mogą pojawić się po 6, a nawet 12 miesiącach współpracy z agencją marketingu internetowego. Na wzrost przychodów można czekać jeszcze dłużej, nawet 2,5 roku, jak w przypadku jednego z naszych klientów. Jeśli nie masz wystarczającego budżetu, by zainwestować w długofalową strategię SEO, to lepiej przeznacz posiadane środki na rozwój i wsparcie innego kanału sprzedaży - budowanie wizerunku w Social Media czy kampanie Google Ads, które przynoszą szybszy efekt. 2- lub 3-miesięczna współpraca w zakresie pozycjonowania kosztuje, ale nie jest w stanie skutecznie zwiększyć widoczności witryny ani przychodów. Jeśli jednak zależy Ci na długofalowych wynikach oraz strategii, pozycjonowanie jest dla Ciebie. Wraz z upływającym czasem koszty prac SEO są takie same, a przychody coraz większe, co sprawia, że koszt pojedynczej konwersji systematycznie spada. Podstawą współpracy z agencją SEO jest jednak zaufanie - wymierne efekty pozycjonowania nie przychodzą od razu i wymagają systematycznej pracy. Dlatego nie warto zmieniać agencji, ponieważ wówczas nowym ekspertom możemy przypisać efekty działań poprzednich opiekunów SEO naszej strony czy sklepu.

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Czy opłaca się czekać na efekty SEO? Poznaj 7 historii sukcesu.

Średnia ocen użytkowników3.97 na podstawie 39 głosów

UDOSTĘPNIJ