Ile kosztuje sklep internetowy? Poznaj koszty związane z prowadzeniem sklepu.

ile kosztuje sklep widoczni blog

Sklep internetowy wydaje się z pozoru tanim i prostym biznesem. Przecież sprzedaż odbywa się online, więc odchodzą koszty lokalu i towaru zalegającego na półkach. Czy faktycznie to działalność usłana różami? Ile kosztuje sklep internetowy i jego promocja w internecie? Przyjrzyjmy się kosztom sklepu z perspektywy osoby rozpoczynającej taki biznes.

 

Ile kosztuje sklep internetowy? Koszty na otwarcie sklepu

Sklep internetowy może nie potrzebuje lokalu, ale potrzebuje swojego miejsca w sieci. Początkowe i jednocześnie stałe koszty to:


Ile kosztuje domena dla sklepu internetowego?

Ile kosztuje sklep internetowy w momencie otwarcia? Na początek musisz uwzględnić koszty domeny. Zazwyczaj w pierwszym roku możemy skorzystać z promocji i za domenę nie płacić nic lub płacić atrakcyjnie niską cenę; warto jednak zagłębić się w warunki zakupu domeny, bo może się okazać, że pierwszy rok jest za darmo, ale za to przedłużenie domeny na kolejne lata jest znacznie droższe niż u konkurencji. A przecież nie będziemy zmieniać domeny co roku. Dodatkowym kosztem, na jaki decydują się największe marki jest wykupienie wariantów tej samej domeny, aby wykluczyć konkurencję, która zbuduje podobny biznes na podobnej domenie i wprowadzi klientów w błąd. Najwięksi kupują nawet domeny z literówkami i ustawiają przekierowanie na właściwy adres, ale to zostawmy na przyszłość - cena za pierwszy rok domeny dla sklepu internetowego już od 0 zł


Ile kosztuje serwer w sklepie internetowym?

Warto wybrać zaufany hosting, który jest przeznaczony lub polecany dla sklepów internetowych - zakres cen hostingu dla sklepu to nawet od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie. Tutaj również kierowanie się ceną nie jest dobrym pomysłem. Dopóki nasz sklep odwiedzają tylko znajomi i garstka klientów nie odczujemy tego, jak ważny jest dobry serwer. Ale gdy będziemy już pozyskiwać bardzo duży ruch, stabilność, szybkość i bezpieczeństwo serwera będą kluczowe. 


Ile kosztuje sklep internetowy? Platforma e-commerce

To, ile kosztuje sklep internetowy, zależy m.in. od wyboru latformy e-commerce. Platforma e-commerce to gotowe oprogramowanie do zarządzania sklepem i sprzedażą. Ten koszt może być jednorazowy lub cykliczny w zależności od platformy - możemy wybierać między jednorazowymi licencjami oraz rozwiązaniami abonamentowymi. Popularne są również rozwiązania typu open source, które początkowo nie wymagają inwestycji, ale wraz z rozwojem sklepu mogą wymagać rozbudowy za pomocą płatnych wtyczek i rozszerzeń.
projekt sklepu - koszt grafiki dla sklepu będzie wahał się w zależności od tego, jakie rozwiązanie wybierzemy. Możemy wybrać bezpłatny szablon lub szablon premium. Wreszcie możemy zlecić indywidualny projekt graficzny. Oczywiście ta ostatnia opcja będzie najdroższa, ale czy gwarantuje najlepszy efekt? Na pewno wygląd sklepu jest istotny, ale na początek szablon powinien być wystarczający. - Cena grafiki dla sklepu internetowego od 0 do kilkuset złotych za jednorazową licencję na szablon, a w przypadku indywidualnego projektu - cena może wynieść nawet kilka tysięcy złotych i więcej. Zobacz, jaką platformę wybrać.


Ile kosztuje regulamin sklepu internetowego

Jest niezbędny, ale może stać się pułapką. Warto zlecić realizację regulaminu prawnikowi, który się w tym specjalizuje. Kopiowanie regulaminu od innych nie daje nam gwarancji, że jest on dobrze skonstruowany. Warto pamiętać, że od lata mówi się o zabronionych zapisać w regulaminie, których zawartość podlega karze. Niestety, ale zdarzają się firmy, które wyszukują w regulaminach sklepach takich niedozwolonych zapisów, aby w wyniku procesu sądowego zarobić na nieuwadze właściciela sklepu. Warto zainwestować w bezpieczny regulamin, bo koszty będą z pewnością niższe niż późniejsze koszty procesów sądowych. - koszt regulaminu dla sklepu, tworzonego przez prawnika to ok. 200 zł

Ile kosztuje sklep internetowy i wdrożenie popularnych form płatności

Nie jest to trudne, ale obowiązuje Cię system prowizyjny, więc możesz zaliczyć to do stałych kosztów prowadzenia sklepu.

Podsumowując powyższe koszty samo stworzenie miejsca w sieci dla Twojego sklepu będzie wynosić w najtańszej wersji, wybierając darmowe opcje i najtańsze rozwiązania (co nie zawsze niestety wychodzi na dobre) - ok. 250 zł. 

CIle kosztuje sklep internetowy w kolejnych latach? Część tych kosztów po roku wzrośnie i żaden z powyższych elementów nie jest opłacony raz na zawsze. Domenę i serwer trzeba odnawiać i opłacać regularnie. Natomiast pozostałe koszty - wygląd sklepu czy system e-commerce mogą zwyczajnie wyjść z obiegu, przestać się sprawdzać lub w skrajnych przypadkach nie działać, więc co kilka lat mogą wymagać doinwestowania. Spójrz na najpopularniejsze sklepy internetowe - ich szata graficzna i funkcjonalność co jakiś czas się zmieniają, tak jak zmieniają się upodobania i oczekiwania klientów.

250 zł wydaje się tanio, ale podkreślmy, że to nie jest gotowy sklep. Czas na zatowarowanie.

Otwierasz sklep internetowy? Zainwestuj w marketing internetowy Zobacz ofertę pozycjonowania sklepów

 

Ile kosztuje sklep internetowy? Zatowarowanie i prezentacja produktu

Istnieją różne modele sklepów internetowych. Jeśli wiesz jeszcze mało o tej branży, to zaskoczyć Cię może, że jednak lokal będzie potrzebny. Nie zawsze więc jest to dobry biznes dla osoby, która chce realizować go w zaciszu własnego domu, a domem tym jest np. kawalerka ;)


Czym jest dropshipping i ile ksoztuje sklep internetowy w systemie dropshippingu?

Ile kosztuje sklep bez towaru w magazynie

Piszemy, że nie zawsze, bo jednak jest pewna możliwość. Popularny dropshipping, czyli współpraca z dostawcami towaru, którzy sprzedają Ci towar po cenach hurtowych, ale nigdy on do Ciebie nie trafia. Zamiast tego, wysyłany jest bezpośrednio do Twojego klienta. Wszystko super, jeśli chcesz sprzedawać ogólnodostępne produkty. Dropshipping nie jest dla Ciebie, jeśli to Ty jesteś producentem lub sprzedajesz produkty hand made, dzieła sztuki itp. Tego w hurtowni nie znajdziesz, więc niezbędne będzie jednak zainwestowanie w magazyn. Chyba że dysponujesz wystarczającą przestrzenią we własnym domu.


Zatowarowanie sklepu internetowego

Wreszcie inwestujesz w towar.Ile kosztuje sklep internetowy i jego zatowarowanie? Załóżmy, że sprzedajesz zaprojektowane przez siebie i realizowane na Twoje zamówienie torby na zakupy. Musisz zapłacić za nie z góry, nie wiedząc, czy się sprzedadzą. Chyba najtrudniejsza dla początkujących osób będzie branża produktów z krótkim terminem przydatności. Inne produkty mogą spokojnie czekać, aż pozyskasz klientów.


Zdjęcia do sklepu internetowego - ile kosztują?

Towaru nie wykładasz na półkach, ale prezentujesz na stronie. Niezbędne są dobrej jakości zdjęcia, a niekiedy filmy. Ile ksoztują zdjęcia dla strony sklepu? W zależności od produktu sesja może obejmować nie tylko kilka ujęć produktu na białym tle, ale np. zatrudnienie modeli lub wynajęcie ładnego wnętrza. Koszty sesji fotograficznych dla sklepów internetowych zależą już od prestiżu i doświadczenia fotografa. Na pewno musi to być osoba dysponująca odpowiednim sprzętem do realizacji fotografii produktowej.


Opisy produktów do sklepu

Wreszcie w odniesieniu do towaru kosztem jest stworzenie opisów produktów. W małym sklepie, który ma kilka produktów cena opisów zoptymalizowanych pod pozycjonowanie sklepu nie będzie wysoka. Jednak sklepy internetowe często mają dużo produktów - nawet kilkadziesiąt tysięcy. W tej sytuacji po pierwsze samodzielna realizacja opisów jest karkołomnym wyzwaniem, po drugie zlecenie na taką liczbę opisów SEO to spory koszt, ale i czas oczekiwania na realizację.

Ile kosztują opisy dla sklepu internetowego?

Jak to zwykle bywa, liczy się jakość. Można znaleźć ceny opisów dla sklepu od kilkudziesięciu groszy. Warto jednak zadbać o to, by opis był zoptymalizowany pod pozycjonowanie, zawierał wszystkie niezbędne dla klienta informacje i był przekonujący. Możesz rozpocząć od opisania najważniejszych produktów i z czasem uzupełniać opisy kolejnych. Z perspektywy klienta i optymalizacji sklepu pod pozycjonowanie, nie jest dobrym wyborem kopiowanie opisów od producentów. Takie opisy w żaden sposób nas nie wyróżniają, więc klient będzie kierował się zaufaniem do sklepu i ceną. Opis produktu w sklepie zastępuje przekonującego sprzedawcę i etykietę produktu, więc na tym aspekcie nie warto oszczędzać.

 

Ile kosztuje pozyskiwanie klientów do sklepu internetowego

Gdy masz założony sklep, dodane produkty z atrakcyjnymi opisami i zdjęciami, pozostaje tylko czekać na klientów. Jednak przy tak dużej liczbie sklepów internetowych, możesz się niestety nie doczekać. Niezbędne jest podjęcie działań w zakresie promocji sklepu w Google i inwestycja w reklamę internetową. Marketing internetowy to podstawowe narzędzie pozyskiwania klientów do sklepu internetowego. Jakie masz możliwości i na jakie koszty się przygotować?

Pozycjonowanie sklepu w Google

Google jest ważnym kanałem pozyskania klientów, ale zyskają te sklepy, które wyświetlą się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania. Sama obecność w Google nie przyniesie efektów. Pozycjonowanie jest działaniem, które długoterminowo pozwoli na pozyskiwanie klientów, ale musi być realizowane cały czas. Nie zadziała jednak od razu. Zapoznaj się z naszymi wyliczeniami odnośnie czasu oczekiwania na efekty pozycjonowania. Warto mieć to na uwadze przy planowaniu budżetu na marketing internetowy. Dobre, kompleksowe pozycjonowanie dla e-commerce nie jest tanie i może wynosić nawet kilka i kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto przeznaczyć na pozycjonowanie sklepu ok. 3000 zł.

 

Reklama Google Ads

Reklama Google Ads jeszcze parę lat temu była atrakcyjna ze względu na system płatności wyłącznie za kliknięcie w reklamę. Cena za kliknięcie była niska, dopóki z systemu nie zaczęło korzystać coraz więcej firm. Im większa konkurencja, tym wyższa cena za kliknięcie. Dziś jest to skuteczna i atrakcyjna forma promocji sklepu w Google i na najpopularniejszych portalach należących do sieci reklamowej Google. Dużą zaletą jest widoczność sklepu w Google w krótkim czasie od opłacenia reklamy. Nie jest to już tania forma promocji. Szczególnie sklepy będą wymagały wyższych budżetów, jeśli chcą promować wiele kategorii i produktów. Warto przygotować kilka tysięcy miesięcznie, aby reklama miała szanse na wygenerowanie sprzedaży.

Reklama na Facebooku i Instagramie

Jeśli nie reklama Google Ads, to może reklama w systemie Facebook Ads? Tutaj ceny są niższe, ale intensywne działania zwiększają prawdopodobieństwo pozyskania potencjalnych klientów. Możesz rozpocząć promocję nawet od kilkudziesięciu złotych, ale miej na uwadze statystyki. Konwersje z reklam w okolicy 5% to nic nadzwyczajnego. Im większy budżet i lepiej dobrana grupa docelowa, tym wyższe szanse na konwersje. Zacznij od kilkuset złotych i analizuj efektywność swoich działań.

Działania w mediach społecznościowych

Obecność w mediach społecznościowych poza działaniami reklamowymi ma także wpływ na sprzedaż. Dbanie o pozytywny wizerunek sklepu i budowanie społeczności mogą być niezawodnym narzędziem sprzedażowym. Weź pod uwagę jednak, że w tym działaniu nie chodzi po prostu o publikowanie postów ze zdjęciami produktów. Zadanie polega na stworzeniu kontekstu dla Twoich produktów i zyskaniu sympatii i zaufania klientów. Koszt takich działań to inwestycja Twojego czasu lub zatrudnienie osoby, która będzie czuwać nad mediami społecznościowymi sklepu. Warto rozważyć tę drugą opcję, bo Facebook to dziś również forma kontaktu ze sklepem, więc dyspozycyjność dla jego użytkowników jest ważna.

Content marketing

Dodanie wszystkich opisów produktów to nie koniec pracy nad treścią sklepu internetowego. Działaniem, które cieszy się niezmienną popularnością od kilku lat jest content marketing. Polega na dostarczaniu odbiorcom wartościowej treści. Może odbywać się w formie okazjonalnej kampanii lub cyklicznie w formie bloga z poradami. Content marketing w sklepie internetowym buduje wizerunek eksperta i pozwala na zbudowanie relacji z odbiorcami. To działanie ma także inną zaletę - wspiera pozycjonowanie na frazy poradnikowe, wykorzystywane przez Twoich potencjalnych klientów w Google.

E-mail marketing

Newslettery w sklepie internetowym to ważna forma komunikowania bieżących promocji, nowości w asortymencie i utrzymywania stałych relacji z klientami. Warto od samego początku istnienia sklepu budować listę mailingową. Można rozpocząć od bezpłatnych systemów typu MailChimp, a wraz z rozwojem bazy i sklepu zainwestować w płatne systemy. Warto dodać, że płatne systemy mailingowe mają wiele przydatnych funkcji do zarządzania relacjami z odbiorcami, w tym wiele opcji personalizacji bazy i mailingu. Koszty kształtują się na poziomie kilkuset złotych miesięcznie.

Dzięki pozycjonowaniu Twoja strona będzie w top 10 Google! Zobacz naszą ofertę

 

Obsługa klientów w e-commerce

Sklep internetowy nie prowadzi się sam. Obsługa klienta jest niezwykle istotną kwestią, szczególnie w kontekście dążenia do jak największej liczby powracających klientów. Na jakie koszty się przygotować?

 

Zespół do obsługi sklepu

Niewątpliwie na pewnym etapie rozwoju niezbędne będzie zatrudnienie osoby do pomocy. Czy przy kilkuset zamówieniach dziennie będziesz w stanie sam obsługiwać je w systemie, pakować i nadawać do wysyłki? Początkowo faktycznie możesz zainwestować wyłącznie własny czas, ale im więcej sprzedajesz, im więcej chcesz zarabiać na sklepie, tym wyższe poniesiesz koszty obsługi zamówień. Uwzględnij to w planowaniu finansów firmowych.

Komunikacja z klientami

Klienci sklepów internetowych liczą na Twoją pełną dyspozycyjność. Tu nie ma czegoś takiego jak godziny otwarcia sklepu. Czy to znaczy, że masz pracować 24h na dobę? Możesz zainwestować w rozwiązania komunikacyjne, które wesprą Cię w takich sytuacjach. Duże sklepy mogą pozwolić sobie na pracowników, którzy pracują na zmiany. Jednak być może wystarczy Ci inwestycja w rozsądne chatboty i stworzenie przyjaznych automatycznych odpowiedzi. Firmy w różny sposób radzą sobie z częstymi pytaniami od klientów. Kiedyś standardem były strony typu FAQ. Dziś dobrym rozwiązaniem są także poradniki video.

Dostarczanie produktów - kurier w sklepie

Wreszcie nieodłącznym kosztem sprzedaży online jest współpraca z firmą kurierską. Wiele sklepów oferuje darmową dostawę bez ograniczeń. Rozważ, przy jakiej sprzedaży możesz sobie na to pozwolić. Inną kwestią jest koszt odesłania produktu - czy to Ty go poniesiesz, czy Twoi klienci?

Przy okazji kosztów związanych z dostawą przez kuriera, warto wspomnieć o wpływie firmy kurierskiej na Twój wizerunek. Niska cena za dostawę przestaje być korzyścią, gdy poziom obsługi firmy kurierskiej w stosunku do Twoich klientów wpływa negatywnie na Twój wizerunek. Nikt nie będzie miał pretensji do kuriera, że zostawił paczkę u nielubianego sąsiada bez pytania lub że paczka jest zniszczona. Reklamacja trafi do Ciebie, dlatego poza ceną, rozważ także jakość obsługi.

 

Podsumowanie

Czy wymieniliśmy wszystkie możliwe koszty związane z prowadzeniem sklepu? Oczywiście nie. Nie ma tu chociażby kosztów księgowania. Mamy jednak nadzieję, że powyższy artykuł pokazuje, że rozpoczynanie sklepu internetowego to nie jest biznes, który można realizować bezkosztowo, przy okazji. To firma, która potrzebuje środków na rozwój jak każda inna. Realizujemy pozycjonowanie dla sklepów internetowych, więc mamy świadomość, że już sama promocja sklepy w sieci to spory koszt dla kogoś, kto jeszcze nie zaczął zarabiać. Co dodałbyś do naszej listy?

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Anna Zalewska
Anna Zalewska

Anna Zalewska - menadżerka marketingu. Doświadczona specjalistka w zakresie content marketingu i marketingu internetowego. Zaczynała od pracy w sklepach internetowych. W agencji widoczni przeszła różnorodną drogę pozyskując linki, pisząc teksty dla klientów, prowadząc kampanie Google Ads i Facebook Ads. Dziś zajmuje się marketingiem agencji, dbając o jej markę i rozpoznawalność, również w zakresie employer brandingu. Trenerka Akademii widoczni, prelegentka i wykładowczyni na uczelniach wyższych. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi. Dzień zaczyna od dobrych podcastów o biznesie, psychologii i zrównoważonym rozwoju, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. 

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Ile kosztuje sklep internetowy? Poznaj koszty związane z prowadzeniem sklepu.

Średnia ocen użytkowników4.70 na podstawie 130 głosów

UDOSTĘPNIJ