Konkurencja reklamuje się na hasła brandowe Twojej marki w Google Ads? Zobacz, co zrobić!

Konkurencja kupuje Twoje hasla brandowe w Google Ads Sprawdz co z tym zrobic
Spis treści

• Kampanie brandowe Google Ads (Adwords) - zasady

• Kampanie brandowe konkurencji na Twoją markę w Google Ads (Adwords) - skuteczne strategie

• Podsumowanie

Z pewnością korzystasz z Google Ads, a reklama na hasła brandowe jest jednym z typów reklamy, których nie powinieneś pominąć. Co jednak zrobić, gdy kampanie brandowe Google Ads na Twoją markę tworzą także konkurenci i wyświetlają się na wysokich pozycjach? Sprawdź 9 skutecznych takty, które pomogą Ci rozwiązać ten problem.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

Kampanie brandowe Google Ads (Adwords) - zasady

Każda firma powinna tworzyć reklamy Google Ads w sieci wyszukiwania na swoją nazwę marki. wówczas, gdy użytkownik wpisze w wyszukiwarkę Google nazwę firmy, adres strony www wyświetli się nie tylko w wynikach organicznych, ale także w formie reklamy. Obecnie jednak coraz częściej zdarza się, że na nazwę Twojej firmy swoje marki promują także konkurenci. Taką możliwość Gogle dopuściło dopiero 4 czerwca 2019. Promocja marki w  Google Ads na brand konkurencji jest możliwa pod warunkiem, że:

 • w treści reklamy (nagłówku, głównej treści itd) nie znajdzie się nazwa konkurencyjnej firmy stanowiąca znak towarowy,
 • wyświetlane adresy URL nie zawierają haseł będących znakami towarowymi,
 • reklamy nie próbują wprowadzać użytkowników w błąd co do pochodzenia produktu.

Przykład: konkurencyjna firma SEO może reklamować swoje usługi na hasła “agencja widoczni” lub “widoczni”, jeśli:

 • w treści reklamy opisze swoje usługi,
 • nie użyje w treści reklamy słowa kluczowego “widoczni” lub “agencja widoczni”.

Reklama konkurencji na Twoje hasła brandowe w Google Ads nie jest zjawiskiem korzystnym. Nie masz jednak prawa, by jej zakazać, ponieważ według Google kampanie brandowe Google Ads na frazy markowe konkurencji są dopuszczalne. Nie oznacza to jednak, że masz nie robić nic! Poniżej omówiliśmy kilka skutecznych strategii, które pozwolą rozwiązać problem.

 

  Przykład reklamy konkurencji na hasło brandowe “Shopify”

 

Kampanie brandowe konkurencji na Twoją markę w Google Ads (Adwords) - skuteczne strategie

Istnieje kilka skutecznych działań, które pozwolą rozwiązać problem promocji konkurencji w Google Ads na Twoje hasła brandowe. Jeśli zadbasz o ich skuteczne wdrożenie, być może sprawisz, że konkurencja zrezygnuje z dalszych kampanii brandowych na nazwę Twojej firmy.

 

1. Promocja konkurencji na Twoje hasła markowe w Google Ads (Adwords) - określ zakres reklamy konkurencji

Jeśli konkurencyjna firma tworzy reklamy brandoweazwę twojej firmy w Google Ads, prawdopodobnie robi to nie tylko w sieci wyszukiwania. Być może w ten sam sposób próbuje dotrzeć do klientów w sieci reklamowej Google (w Gmailu, YouTube i w innych zrzeszonych serwisach).. Jak sprawdzić, czy konkurencja tworzy kampanie brandowe na nazwę Twojej firmy w sieci reklamowej? Skorzystaj z wewnętrznej wyszukiwarki np. na Youtube. Wpisz nazwę swojej marki i sprawdź, czy na hasło brandowe wyświetlają się reklamy innych firm. 

 

 Przykład reklamy konkurencji na hasło brandowe Shopify na YouTube

 

2. Kampanie brandowe Google Ads (Adwords) - utwórz reklamę brandową w Google Ads

Znaleziona przez przypadek kampania brandowa konkurencji na hasło markowe Twojej firmy w Google Ads często przypomina Ci, że Ty sam nie reklamujesz się na swój brand. To bardzo duży błąd! Użytkownik, po wpisaniu nazwy twojej firmy, z którą się już wcześniej zetknął, powinien znaleźć reklamę Twoją, a nie konkurencji. Twój konkurent prawdopodobnie zauważył, że ani Ty, ani nikt inny nie reklamuje się na Twoje hasło brandowe i wykorzystał okazję.  Dlaczego warto zainwestować w promowanie marki w Google Ads? Ponieważ:

 •  koszt kliknięcia będzie niewysoki, a konkurencja niewielka,
 • Twoja reklama będzie miała większą trafność w stosunku do zapytania, a Ty, w przeciwieństwie do firmy konkurencji, możesz użyć w treści reklamy nazwy swojej marki,
 • za kliknięcie zapłacisz prawdopodobnie mniej niż konkurencja,
 • w treści reklamy możesz umieścić wyróżniki Twojej firmy (np. bezpłatna wycena, bezpłatna wysyłka, rabat 10%) i zaprezentować zalety swojej firmy.

Warto wykorzystać dostępny przekaz w taki sposób  by precyzyjnie promować swoją markę w Google Ads i podkreślić unikalną propozycję sprzedaży. By osiągnąć dobre wyniki i wyświetlać się na szczycie reklam Google na swoje hasło brandowe, warto wykorzystać nie tylko ręczne ustalanie stawek, ale także automatyczne rozwiązania. Skuteczna może się okazać strategia docelowego udziału w wyświetleniach. Określa ona stawki w sposób dynamiczny w taki sposób, by zwiększyć szansę reklamy na wyświetlenie jej w określonym obszarze (na szczycie listy wyników, na absolutnym szczycie oraz w dowolnym miejscu na stronie wyników). Sprawdź 13 typów kampanii, które musisz znać.

Chcesz wybrać najlepszą formę marketingu internetowego dla swojej firmy?

 

3. Kampanie brandowe Google Ads  (Adwords) - zoptymalizuj swoją reklamę brandową

Jeśli prowadzisz już działania promocyjne na hasła brandowe, a mimo to konkurencja reklamuje się na nazwę Twojej firmy, możesz zwiększyć budżet na działania. W praktyce budżet powinien być podobny lub większy do tego, który wykorzystuje konkurencja, jednak nie jesteś w stanie określić jego wysokości. Stopniowo zwiększaj stawki lub wykorzystaj automatyczne ustalanie stawek i sprawdzaj efekty w celu dalszej optymalizacji. Możesz także ulepszyć reklamę poprzez edycję CTA, dodanie informacji o zniżce, rabacie, bezpłatnej wycenie, co zachęci do kliknięcia. Wyższa zadeklarowana stawka i większa trafność Twojej reklamy powinna zaowocować wzrostem skuteczności.

 

4. Kampanie brandowe konkurencji w Google Ads (Adwords) na Twoją markę. Skontaktuj się z konkurencyjną firmą

Konkurencja prowadzi kampanie brandowe Google Ads na Twoją nazwę marki? Nie możesz zakazać takiego działania, ale możesz skontaktować się z firmą i poprosić o usunięcie reklamy promującej markę na Twoje frazy brandowe. Prawdopodobnie konkurencyjna firma odmówi, ponieważ świadomie stworzyła taką reklamę, ale może zdarzyć się także, że:

 • firma nie wie o prowadzonych reklamach brandowych. ponieważ przekazała prowadzenie konta Google Ads zewnętrznej agencji, a ta nie ujawniła, że stosuje taktyki reklamy brandowej na frazy konkurencji,
 • reklama konkurencji na twoje frazy brandowe wynika z braku wykluczających słów kluczowych lub wybrania zbyt szerokiego typu dopasowania.

 

5. Kampanie brandowe Google Ads (Adwords) na Twoją markę - sprawdź, czy firma nie narusza zasad Google

Konkurencyjne firmy mogą reklamować się na nazwę Twojej marki, ale nie mogą wykorzystywać brandu będącego znakiem towarowym w treści reklamy. Jeśli Twój brand jest zastrzeżonym znakiem towarowym, sprawdź, czy kampanie brandowe konkurencji w Google Ads nie naruszają tego zastrzeżenia. Jeśli odkryjesz nazwę swojej firmy w treści reklamy, możesz złożyć skargę dotyczącą znaku towarowego. Jest ona dostępna pod adresem: https://services.google.com/inquiry/aw_tmcomplaint. Nie wyeliminuje to 100% naruszeń w kampaniach brandowych konkurencji w Google Ads, ale może je znacząco zredukować. Jak skutecznie złożyć skargę dotyczącą znaku towarowego?

 • wykorzystaj adres e-mail właściciela znaku towarowego,
 • zbierz pełną dokumentację (listę nazw będących znakami towarowymi, numer i kraj rejestracji znaku towarowego, imię i nazwisko właściciela znaku towarowego, Twój identyfikator i numer konta reklamowego, zrzuty ekranów reklam naruszających zasady Google.

  Skarga dotycząca znaku towarowego

 

6. Uruchom kampanie reklamowe w Google Ads (Adwords) na słowa brandowe konkurenta

Jeśli żaden z wcześniejszych działań nie przyniosło efektu, a promocja konkurencyjnej marki w Google Ads na Twoje hasła brandowe wciąż trwa, możesz zdecydować się na reklamę swojej firmy na frazę brandową konkurencji. Twój koszt kliknięcia będzie wprawdzie wyższy, ale w pewnych sytuacjach może przynieść to pewne korzyści. Kiedy przygotować reklamę brandową na frazy markowe konkurencji?

 • Gdy jesteś nowy na rynku i chcesz budować świadomość marki.
 • Jeśli Twoja usługa lub produkt są lepsze od konkurencji (mają lepsze parametry, oferujesz coś więcej od konkurencji - np. niższą cenę, rabaty, darmową dostawę itp.).

 Jak przygotować kampanię reklamową na frazy brandowe konkurencji w Google Ads?

 • Sprawdź jaki ruch generują konkurenci na frazy związane z marką (wykorzystaj w tym celu narzędzie Senuto lub Ahrefs).
 • Poszukaj słów kluczowych konkurencji, które wskazują na niezadowolenie użytkowników z produktu lub usługi, np. “marka konkurencji anulowanie subskrypcji”.
 • Wyklucz słowa markowe konkurencji, które wskazują na lojalność do marki, np. ‘nazwa marki logowanie”.
 • Reklamuj poprzez frazę markową konkurencji usługę lub produkt, który Ty masz w swojej ofercie, a którego nie ma konkurencja.
 • Przygotuj kreatywną treść reklamy - pamiętaj, że nie możesz w treści reklamy używać znaków towarowych.
 • By zwiększyć trafność, utwórz tabelę porównawczą lub wykres porównujący twoją usługę z usługą konkurenta, by w naturalny sposób umieścić na stronie docelowej nazwę konkurencyjnej firmy.
 • Dodaj na stronie silne CTA, by zwiększyć liczbę konwersji.

  Szacunkowe dane o frazie brandowej “agencja widoczni” w Senuto

 

7. Kampanie konkurencji na frazy brandowe w Google Ads. Popraw wynik jakości reklamy

Jeśli masz już reklamy na swoje hasła brandowe, warto popracować nad wynikiem jakości. Dobry wynik jakości oznacza, że:

 • koszt kliknięcia w reklamę będzie niższy,
 • pozycja Twojej reklamy będzie wyższa.

Jak go poprawić? Musisz zadbać o:

 • trafność reklamy,
 • jakość strony docelowej,
 • oczekiwany CTR.

Trafność reklamy w rpzypadku promocji na hasła brandowe w Google Ads zawsze będzie duża, dlatego musi popracować nad współczynnikiem CTR i jakością strony docelowej. Jak to zrobić?

Chcesz zwiększyć widoczność i ruch w sklepie online?

 

Oczekiwany CTR w reklamie na jasła brandowe w Google Ads (adwords)

Aby zwiększyć oczekiwany CTR w reklamie brandowej w Google Ads, musisz popracować nad treścią reklamy. Zoptymalizuj ją w taki sposób, by zachęcała użytkowników do kliknięcia. Dodaj przekonujące CTA oraz informacje ważne dla użytkowników (rabaty, promocje, darmowe wyceny i dostawy).  Poznaj 12 skutecznych sposobów na poprawę współczynnika CTR w Google Ads.

 

Jakość strony docelowej w reklamach brandowych Google Ads (Adwords)

Jakość strony docelowej zależy nie tylko od dostępnych na niej treści i ich dopasowania do wyszukiwanego hasła, ale także od UX strony docelowej. 

 • Zadbaj o to, by zawartość strony załadowała się szybko, a informacje na niej zawarte odpowiadały intencji użytkownika.
 • Umieść na stronie docelowej frazy kluczowe zgodne z treścią reklamy i intencją użytkownika.
 • Zadbaj o czytelność strony docelowej - kluczowe informacje powinny być widoczne bez przewijania.
 • Usuń główną nawigację na stronie docelowej.
 • Dodaj widoczne CTA.

W ten sposób zwiększysz czas przebywania na stronie, a ten może mieć wpływ na wynik jakości. Strona docelowa wpływa również na liczbę konwersji - decyduje o tym, czy użytkownik skorzysta z oferty, czy zamknie stronę bez wykonania działań. Poznaj inne sposoby na optymalizację strony docelowej w Google Ads.

 

Przykład strony docelowej w Google Ads

 

8. Reklama konkurencji na hasła brandowe w Google Ads (Adwords) -  wykorzystaj rozszerzenia reklam

Jak wyróżnić się w płatnych wynikach wyszukiwania, gdy firma licytuje nasze frazy brandowe? Wykorzystaj rozszerzenia reklam. Są to dodatkowe informacje umieszczone w treści reklamy, które sprawiają, że reklama wyróżnia się na stronie i mogą zwiększać współczynnik CTR. Rozszerzenia obejmują wiele elementów - od informacji kontaktowych, przez linki do podstron.

 Reklama lokalna z rozszerzeniem zawierającym linki do podstron w witrynie 

 

  Przykład reklamy z rozszerzeniem - linkiem do formularza kontaktowego 

 przykład reklamy z rozszerzeniem - lokalizacją firmy

Podkręć sprzedaż w sklepie internetowym!
 

 

9. Kampania konkurencji na hasła brandowe w Google Ads (Adwords) - zainwestuj w pozycjonowanie

Chociaż pozycjonowanie nie wpływa bezpośrednio na wyniki Google Ads i nie wyeliminuje reklam konkurencji w sieci wyszukiwania, to jednak by wzmocnić swój wizerunek w długotrwałej perspektywie, warto zainwestować w pozycjonowanie strony, ponieważ:

 • ponad 94% ruchu w Google generują wyniki organiczne (Google Ads nieco ponad 5% - źródło: https://www.smartinsights.com/search-engine-marketing/search-engine-statistics/),
 • w długofalowej perspektywie pozycjonowanie sklepu lub strony jest tańsze, ponieważ koszt pozyskania pojedynczego klienta sukcesywnie maleje,
 • dzięki połączeniu pozycjonowania i Google Ads możesz wyświetlać się w dwóch lub nawet w trzech miejscach na stronie wyników Google.

Dowiedz się więcej:

 

Podsumowanie

Gdy konkurencja tworzy reklamy w Google Ads na Twoje hasła brandowe, musisz podjąć natychmiastowe działania naprawcze. Jeśli kontakt z konkurencją nie przyniesie oczekiwanych efektów, a firma nie zaprzestanie kampanii na frazy Twojej marki, chroń swoją markę, licytując jej hasła brandowe. Licytacja słowa brandowego konkurencji to ostatni krok, który warto podjąć - jest on drogi, ale może przynieść efekt w przypadku, gdy inne mechanizmy zawodzą. 

 

Zobacz historie sukcesu naszych klientów:

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Konkurencja reklamuje się na hasła brandowe Twojej marki w Google Ads? Zobacz, co zrobić!

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 133 głosów

UDOSTĘPNIJ