Jak rozkręcić mały budżet w Google Ads? 18 skutecznych sposobów

Jak optymalizowac kampanie Google Ads w niskim budzecie 18 skutecznych sposobow
Spis treści

• Ustal miesięczny i maksymalny dzienny budżet

• Ustal cel reklamy

• Poznaj swoich odbiorców

• Wybierz jeden format kampani

• Postaw na remarketing

• Wykorzystaj słowa kluczowe z długim ogonem

• Wykorzystaj wykluczające frazy kluczowe

• Licytuj markowe słowa kluczowe

• Dobrze wykorzystaj harmonogram reklam

• Postaw na reklamę produktową

• Wykorzystaj ulepszone CPC

• Popraw wynik jakości

• Utwórz konwertujące strony docelowe

• Skoncentruj się na kluczowych produktach i słowach kluczowych

• Wykorzystaj elastyczne reklamy w wyszukiwarce

• Wykorzystaj rozszerzenia reklam

• Kieruj reklamy na lokalizację

• Śledź konwersje i analizuj dane

• Podsumowanie

Chcesz zainwestować w reklamę Google Ads, ale masz ograniczony, niski budżet na działania promocyjne? Nic straconego! W naszym artykule udowodnimy Ci, że kampanie Google Ads są skrojone na potrzeby niewielkich, lokalnych firm. Sprawdźmy, jak optymalizować kampanie Google Ads w niskim budżecie i zwiększać sprzedaż.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

1. Jak optymalizować kampanie Google Ads? Ustal miesięczny i maksymalny dzienny budżet

W kampaniach Google Ads istotny jest zarówno miesięczny budżet na działania (zazwyczaj kliknięcia), jak i maksymalny budżet dzienny. Ten pierwszy wyznacza całkowite miesięczne koszty kliknięć, które poniesiesz, a ten drugi średni miesięczny koszt kliknięć. Jak obliczyć budżet dla kampanii Google Ads? Zastanów się, ile możesz wydać w ciągu miesiąca i podziel tę wartość przez 30 dni - właśnie uzyskałeś średni budżet dzienny. Pamiętaj, że dzienny budżet może zostać przekroczony przez system Google Ads w celu maksymalizacji wyników, ale miesięcznego budżetu nigdy nie przekroczysz.

 

2. Optymalizacja kampanii Google Ads w niskim budżecie. Ustal cel reklamy

By stworzyć skuteczną kampanię reklamową Google Ads w niskim budżecie, musisz najpierw ustalić cele, które ma ona realizować, a także swoje główne cele biznesowe. Cel musi być:

 • konkretny
 • ograniczony czasowo,
 • możliwy do realizacji oraz do weryfikacji.

Dobry cel dla biznesu mającego ograniczony budżet to np. 20% wzrost sprzedaży dzięki reklamie Google Ads w ciągu 3-6 miesięcy.

Oprócz określenia celu biznesowego określ także cel w kampanii Google Ads. Najczęściej będzie to sprzedaż.

 Cele kampanii Google Ads

 

3. Optymalizacja reklam Google Ads w niskim budżecie. Poznaj swoich odbiorców

Kluczem do sukcesu w optymalizacji kampanii Google Ads w ograniczonym budżecie jest dobrze poznanie grupy docelowej. Im więcej wiesz o przyzwyczajeniach i oczekiwaniach użytkowników, do których chcesz dotrzeć, tym lepsze efekty kampanii w tym samym budżecie możesz osiągnąć. Jak poznać swoich odbiorców? Przeprowadź analizę użytkowników w internecie. Jak to zrobić?

 • Przeprowadź badanie słów kluczowych za pomocą Google Keyword Plannera.
 • Zapoznaj się z raportami na temat przyzwyczajeń użytkowników w internecie.
 • Przeprowadź badanie trendów z narzędziem Google Trends.
 • Przeprowadź analizę konkurencji - w jaki sposób inne firmy z Twojej branży i okolicy prowadzą działania reklamowe w Google Ads?
 • Stwórz testową kampanię Google Ads.

  W Google Trends sprawdzisz ogólne trendy dotyczące wyszukiwań danego zagadnienia w wyszukiarce Google

  W narzędziu Senuto zweryfikujesz, kto stanowi Twoją konkurencję w internecie

 

4. Jak optymalizować reklamę Google Ads? Wybierz jeden format kampani

Masz niewielki budżet na działania reklamowe Google Ads, ale chcesz zarabiać? Nie dziel go na różne formaty kampanii! Zacznij od jednego formatu i skup się na nim w 100%. Dzięki temu będziesz mógł lepiej analizować dane i sprawdzić skuteczność kampanii. Jeśli zaczniesz prowadzić kilka formatów kampanii naraz, nauczenie się skutecznej optymalizacji zajmie Ci więcej czasu. Nowy typ kampanii możesz dodać wówczas, gdy pierwszy przynosi wymierne efekty sprzedażowe i naprawdę zarabia. Poznaj wszystkie formaty kampanii Google Ads.

Chcesz zbudować widoczność w internecie?

 

5. Jak zarabiać na kampanii Google Ads w niskim budżecie? Postaw na remarketing

Choć co do zasady przy ograniczonym budżecie Google Ads lepiej optymalizować jedn format kampanii, istnieje wyjątek od tej reguły. Możesz wykorzystać dwa formaty reklam, jeśli drugim z nich będzie remarketing. Sprawdzi się on zarówno w przypadku kampanii w sieci wyszukiwania, jak i kampanii produktowej. Dlaczego warto? Ponieważ remarketing dociera do użytkowników, którzy już odwiedzili Twoją stronę www, ale nie zrealizowali określonego celu (np. zakupu). Dzięki reklamie remarketingowej możesz przypomnieć im o swojej ofercie i zachęcić ich do konwersji, np. poprzez zaoferowanie zniżki czy darmowej dostawy. Sama reklama jest relatywnie tania, a może znacząco zwiększyć efektywność Google Ads.

 Przykład reklamy w remarketingu dynamicznym

 

6. Optymalizacja kampanii Google Ads. Wykorzystaj słowa kluczowe z długim ogonem

Niskobudżetowe kampanie PPC w Google Ads nie są niczym nowym. Z potencjału reklam w Google korzystają również niewielkie, lokalne firmy, które dopiero zaczynają inwestować w marketing internetowy i mają ograniczony, niski budżet. Jeśli nie chcesz wydawać dużo, zoptymalizuj pierwszą kampanię pod kątem konkretnego, wąskiego słowa kluczowego. Przy niskim budżecie nie jesteś w stanie reklamować się na nieograniczoną liczbę słów kluczowych, dlatego by zarabiać, zacznij od wąskiego zestawu słów z długim ogonem. Są to słowa kluczowe, które:

 • mają mniejszą miesięczną liczbę wyszukiwań,
 • są złożone z większej liczby słów, przez co dobrze oddają intencje użytkowników,
 • dają duże szanse konwersji.

Nie należy kierować reklamy Google Ads w niskim budżecie na hasło “pozycjonowanie”. Fraza ta nie określa, czego szuka klient - czy jest to pozycjonowanie stron czy sklepów? Czy szuka podstawowych informacji i edukacji, czy konkretnej usługi? Jeśli przygotujesz reklamę na hasło ogólne, nawet jeśli użytkownik kliknie w Twoją reklamę, Ty poniesiesz koszt kliknięcia, ale nie pozyskasz klienta. Znacznie lepszym słowem kluczowym będzie fraza “skuteczne pozycjonowanie sklepów internetowych”, która wskazuje, że użytkownik jest już zdecydowany na konkretną usługę i wie, czego szuka. Im bardziej konkretna fraza, tym niższy koszt kliknięcia i większe szanse na pozyskanie klienta. Jak znaleźć słowa kluczowe o dużym potencjale sprzedażowym? Szukaj w Google Keyword Planner słów o niewielkiej konkurencji i określonej intencji (zakupowej).

 przykład reklamy, która nie jest dobrze dopasowana do intencji użytkownika. Użytkownik szuka zestawienia CRM (edukacji, porady, recenzji), a otrzymuje reklamę produktu

 

7. Optymalizacja kampanii Google Ads. Wykorzystaj wykluczające frazy kluczowe

Nie chcesz przepalać już i tak niewielkiego budżetu na działania reklamowe Google Ads? Określ wykluczające słowa kluczowe. Są to frazy kluczowe wpisywane przez użytkowników w wyszukiwarkę, na które nie chcesz się reklamować, a które powodują wyświetlenie reklamy. Jeśli oferujesz plastikowe zabawki z Chin w niskiej cenie, na pewno nie chcesz wyświetlać swojej reklamy na hasło “drewniane zabawki dla dzieci”. Powinieneś dodać tę frazy do listy słów wykluczających. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ frazy niedopasowane do oferty mogą generować kliknięcia i koszty, ale nie dają konwersji. Oznacza to, że wydajesz środki, ale nie zarabiasz, co w małym budżecie Google Ads jest szczególnie dotkliwe. 

 Wykluczające słowa kluczowe w panelu Google Ads

 

8. Optymalizacja reklam w niskim budżecie. Licytuj markowe słowa kluczowe

Jak zarabiać na kampanii Google Ads mimo niskiego budżetu? Licytuj markowe słowa kluczowe. Nie muszą (ale mogą) być to frazy związane z Twoją marką. Skuteczne jest licytowanie markowych słów kluczowych dla określonych produktów. Słowa kluczowe zawierające nazwę marki dają większe szanse na konwersję, ponieważ docierają do użytkowników, którzy szukają produktu konkretnej firmy. Sprawdź, co zrobić, gdy konkurencja licytuje Twoje markowe słowa kluczowe.

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?


9. Jak optymalizować kampanie Google Ads w niskim budżecie? Dobrze wykorzystaj harmonogram reklam

Jak nie przepalać budżetu Google Ads już na starcie? Wykorzystaj harmonogram reklam i wyświetlaj reklamy tylko w określonych dniach i porach dnia. Jeśli Twoja firma pracuje tylko w godzinach od 8.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku, reklama zachęcająca do kontaktu telefonicznego powinna wyświetlać się tylko w tym czasie. W pozostałych godzinach oraz w weekendy możesz uruchomić reklamę z linkiem do formularza kontaktowego.

 

10. Jak zarabiać na Google Ads w sklepie online? Postaw na reklamę produktową

Chcesz zarabiać poprzez Google Ads, prowadząc sklep internetowy, ale Twój budżet na reklamę jest ograniczony? Nic straconego! Wykorzystaj reklamę produktową. Dobrze poprowadzona i zoptymalizowana reklama w Google Zakupy jest tańsza od innych formatów reklam, a ponadto przynosi realny efekt. Pozwala promować konkretne produkty w wynikach wyszukiwania Google, ma atrakcyjny, wizualny charakter, a dla użytkowników stanowi porównywarkę cenową. Jest też jedynym pewnym sposobem na wyświetlenie się twojej strony na szczycie listy wyników wyszukiwania. Sprawdź:

  Przykład reklamy produktowej

 

11. Jak optymalizować reklamę Google Ads? Wykorzystaj ulepszone CPC

Jak optymalizować kampanie Google Ads w niskim budżecie? Wykorzystaj automatyczne sposoby określania stawek. Jednym z nich jest ulepszone CPC (eCPC). Czym różni się ono od tradycyjnej metody określania stawek za kliknięcie i dlaczego warto z niego skorzystać w niskobudżetowej kampanii? eCPC określa stawkę w taki sposób, by zmaksymalizować liczbę konwersji. System samodzielnie zwiększa określoną stawkę w momencie, gdy prawdopodobieństwo konwersji rośnie, i zmniejsza, gdy prawdopodobieństwo konwersji spada.Ustawienie to pozwala zwiększyć dochody z reklamy Google Ads przy tym samym , nawet niskim budżecie.

 

12. Optymalizacja reklam Google Ads w niskim budżecie. Popraw wynik jakości

Wynik jakości to ocena treści reklamy, słów kluczowych i strony docelowej pod kątem trafności w stosunku do zapytania użytkownika.  Wpływa on na koszty, jakie ponosisz za kliknięcie w reklamę. Poprawa wyniku jakości może obniżyć koszty kampanii, jeśli Twój budżet reklamowy na działania Google Ads jest ograniczony.  

 

13. Jak optymalizować kampanie z niskim budżetem? Utwórz konwertujące strony docelowe

Jak zoptymalizować reklamy Google Ads w niskim budżecie? Pamiętaj o stworzeniu konwertującej strony docelowej. Co to oznacza?

 • Zadbaj, by treść strony docelowej była dopasowana do zapytania użytkownika.
 • Dopasuj treść strony docelowej do wezwania do działania - jeśli zachęcasz do kontaktu, na stronie docelowej musi znaleźć się formularz kontaktowy.
 • Popraw prędkość ładowania strony docelowej.
 • Zadbaj o optymalizację strony docelowej pod kątem działania na urządzeniach mobilnych.
 • Zrezygnuj z dodawania menu na stronie docelowej.

Dzięki trafnej stronie docelowej poprawisz wynik jakości reklamy, a ponadto zwiększysz prawdopodobieństwo konwersji bez zwiększania budżetu Google Ads.

 

  Przykład strony docelowej w Google Ads

 

14. Zarabiaj na Google Ads. Skoncentruj się na kluczowych produktach i słowach kluczowych

Jeśli Twój dzienny budżet reklamy wynosi tylko kilka lub kilkanaście złotych dziennie, nie twórz reklam na kilkadziesiąt słów kluczowych, ponieważ nie osiągniesz satysfakcjonujących wyników, a kampania nie przyniesie zwrotu z inwestycji. By zrealizować cel sprzedażowy, skup się na jednym bądź kilku słowach kluczowych, które są najbardziej opłacalne. Mogą być to słowa kluczowe określające produkt, na którym masz największą marżę. Jeśli chcesz reklamować się na więcej słów kluczowych, dla każdego z nich utwórz odrębną grupę reklam. Chociaż taktyka ta jest teoretycznie sprzeczna z zaleceniami Google, przy ograniczonym budżecie na kliknięcia sprawdzi się znacznie lepiej. Dlaczego? Ponieważ jedno słowo kluczowe w grupie reklam sprawia, że jesteś w stanie przygotować lepiej dopasowaną treść reklamy.

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?

 

15. Jak optymalizować Google Ads w niskim budżecie? Wykorzystaj elastyczne reklamy w wyszukiwarce

Elastyczne reklamy w wyszukiwarce, dzięki dużej trafności w stosunku do słowa kluczowego, mogą zwiększać skuteczność kampanii i pozyskiwać więcej konwersji w tym samym budżecie. Jak działają? Podczas tworzenia elastycznej reklamy w wyszukiwarce określasz jedynie kilka wersji treści reklamy oraz wersji nagłówków. System na podstawie danych o skuteczności poszczególnych wersji dopasowuje treści i nagłówki do miejsca wyświetlania się reklamy w taki sposób, by zapewnić użytkownikowi jak najbardziej trafny komunikat. 

 

16. Jak zarabiać na Google Ads? Wykorzystaj rozszerzenia reklam

Rozszerzenia reklam to skuteczny sposób optymalizacji kampanii w ograniczonym budżecie. Dzięki rozszerzeniom możesz zwiększyć CTR reklam Google Ads bez konieczności angażowania dodatkowych środków finansowych. Dzięki rozszerzeniom możesz umieścić w reklamach dodatkowe informacje, które mogą zwiększyć liczbę kliknięć. Rozszerzenia obejmują:

 • informację o lokalizacji,
 • przyciski do wykonywania połączenia telefonicznego,
 • linki do określonych podstron w witrynie,
 • dodatkowy tekst.

Rozszerzenia pozwolą zmaksymalizować skuteczność Twoich reklam bez konieczności powiększania budżetu. Zwiększają także atrakcyjność wizualną reklamy. Pamiętaj jednak, że samo skonfigurowanie rozszerzenia nie oznacza, że zawsze będzie się ono wyświetlać. Pojawiają się one, gdy:

 • zgodnie z przewidywaniami systemu Google Ads rozszerzenia zwiększą skuteczność reklamy,
 • pozycja reklamy jest wystarczająco wysoka, by można było wyświetlić rozszerzenie.

 

Przykład rozszerzenia reklamy w postaci linków do określonych części witryny

 

  Przykład reklamy Google Ads z rozszerzeniem w postaci formularza kontaktowego

 

  Przykład reklamy z rozszerzeniem w postaci lokalizacji

 

17. Optymalizacja reklam Google Ads w niskim budżecie. Kieruj reklamy na lokalizację

Przy ograniczonym budżecie dobrym pomysłem może być także segmentacja kampanii Google Ads według lokalizacji. W ten sposób możesz skierować swój budżet na te lokalizacje, które generują więcej konwersji, a ograniczyć wydatki na reklamę w tych lokalizacjach, które mają małą skuteczność. Pamiętaj także, by dodać lokalizację w treści reklamy. Zobacz, jak reklamować firmę na lokalnym rynku w Google Ads.

 

18. Jak optymalizować kampanie Google Ads w niskim budżecie? Śledź konwersje i analizuj dane

Podstawą osiągnięcia dobrych wyników przy niskim budżecie Google Ads jest ciągłe analizowanie danych, wyciąganie wniosków i wykorzystywanie ich do optymalizacji kampanii. Dobrze zoptymalizowane reklamy oznaczają większą liczbę konwersji w tym samym budżecie. Ważne jest, by skonfigurować śledzenie konwersji w swoich kampaniach. Tylko wówczas będziesz mógł weryfikować, które reklamy PPC i metody kierowania faktycznie przynoszą korzyści, a które są nieskuteczne. Jak skonfigurować śledzenie konwersji w Google Ads (Adwords)?

 • Zaloguj się na konto Google Ads i wybierz kartę “Narzędzia i ustawienia”, a następnie zakładkę “Konwersje” dostępną w sekcji “Pomiar skuteczności”: SCREEN: sledzenie-konwersji-google-ads-1
 • Kliknij w przycisk “Nowe działanie powodujące konwersję”: SCREEN: sledzenie-konwersji-google-ads-2
 • Wybierz opcję “Witryna”: SCREEN: sledzenie-konwersji-google-ads-3
 • Podaj informacje o swojej kampanii: SCREEN:  sledzenie-konwersji-google-ads-4

Po uzupełnieniu informacji i zapisaniu danych otrzymasz specjalny kod śledzenia, który musisz umieścić na stronie docelowej, którą użytkownik widzi po realizacji określonego celu. Dla zakupu będzie to strona z podziękowaniem za złożenie zamówienia.

Dobrym pomysłem na uzyskanie większej ilości danych jest także połączenie konta Google Ads z kontem Google Analytics. Dane dostarczone przez Analyticsa mogą pomóc sprawdzić i ocenić zachowanie użytkowników w witrynie w związku z reklamami generującymi ruch. Jeśli okaże się, że dana strona docelowa generuje duży współczynnik odrzuceń, powinieneś ją lepiej zoptymalizować pod kątem zapytania użytkownika i treści reklamy. 

 

Podsumowanie

Niski budżet na działania reklamowe nie jest przeciwwskazaniem do promocji w Google Ads. Jeśli jednak chcesz zbudować sprzedaż i osiągnąć wymierne efekty, musisz zastosować sprytne wskazówki, które pozwolą Ci lepiej wykorzystać posiadany budżet. Nie pozwól sobie na błędy - te mogą Cię drogo kosztować. 

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak rozkręcić mały budżet w Google Ads? 18 skutecznych sposobów

Średnia ocen użytkowników4.89 na podstawie 140 głosów

UDOSTĘPNIJ