20 błędów w marketingu internetowym, które popełniasz, a nie powinieneś
• Błędy w pozycjonowaniu strony lub sklepu
• Błędy Google Ads
• Błędy UX
• Błędy w optymalizacji konwersji
• Inne błędy w zakresie marketingu internetowego
• Błędy w marketningu internetowym - podsumowanie
Nikt nie jest nieomylny, a błędy zdarzają się każdemu. Niestety błędy w marketingu internetowym mogą sprawić, że Twoja strategia nie będzie efektywna. Poznaj najczęstsze błędy SEO, Google Ads oraz błędy w UX i optymalizacji konwersji, które mogą kosztować Cię niemało pieniędzy.
Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów
Umów się na darmowy audyt
Błędy w pozycjonowaniu strony lub sklepu
Jakie błędy w zakresie pozycjonowania mogą ograniczać Twoją widoczność w internecie, ruch oraz sprzedaż? Sprawdźmy.
1. Błąd SEO - nie inwestujesz w pozycjonowanie
Brak inwestycji w pozycjonowanie sprawia, że Twoja strona www nie jest widoczna w organicznych wynikach wyszukiwania. Z wyszukiwarki Google korzystają codziennie miliony użytkowników na całym świecie, dlatego rezygnacja z SEO to duży błąd w marketingu online. Wydaje Ci się, że dobra oferta zawsze się obroni? Niekoniecznie - najpierw użytkownik musi dowiedzieć się o jej istnieniu. To ułatwia dobrze wypozycjonowana strona internetowa widoczna w top10 organicznych wyników wyszukiwania. Dlaczego warto? ponieważ pozycjonowanie daje długofalowe efekty, a koszt pozyskania każdego kolejnego klienta jest coraz niższy.
2. Błąd SEO - próbujesz sam pozycjonować swoją stronę
Samodzielne pozycjonowanie strony przez osoby bez doświadczenia zazwyczaj nie kończy się dobrze. Nie mając doświadczenia, możesz popełnić błędy, które w konsekwencji przyniosą efekt odwrotny od zamierzonego. Dlaczego nie warto samodzielnie prowadzić działań SEO? Ponieważ:
- możesz narazić swoją stronę na kary od Google,
- nie masz dostępu do specjalistycznych narzędzi SEO,
- nie jesteś w stanie dobrze ocenić efektywności działań,
- nie masz umiejętności technicznych, by dobrze przeprowadzić optymalizację techniczną strony,
- sam nie jesteś w stanie wykonać wszystkich działań.
Lepszym rozwiązaniem jest współpraca z agencją SEO, w której nad Twoim sukcesem pracuje zespół projektowy złożony z kilku osób. Dowiedz się więcej o współpracy z agencją SEO:
- Sprawdź, jak wybrać i zatrudnić dobrą agencję SEO.
- Jak sprawdzić agencję SEO przed podpisaniem umowy? Poznaj 13 wskazówek!
- 14 pytań, które warto zadać agencji SEO.
3. Błąd SEO - nie prowadzisz bloga
Brak treści blogowych to jeden z najczęstszych i największych błędów w marketingu internetowym. Rezygnacja z treści blogowych oznacza, że:
- tracisz potencjalny ruch, który mógłby wygenerować blog,
- nie wspierasz konwersji poprzez treści blogowe,
- ograniczasz strategię linkowania wewnętrznego,
- ograniczasz widoczność strony na poradnikowe i edukacyjne frazy kluczowe, a także frazy long tail i frazy w formie pytań,
- ograniczasz liczbę linków przychodzących - firmy prowadzące bloga mają aż o 97% więcej linków przychodzących od firm, które bloga nie mają (źródło: https://www.hubspot.com/marketing-statistics)
Jak naprawić ten błąd? Zadbaj o wdrożenie bloga w odrębnym katalogu w swojej witrynie. Zobacz, jak pisać bloga, by wspierał pozycjonowanie.
4. Błąd SEO - oczekujesz natychmiastowych efektów pozycjonowania
Zainwestowałeś w pozycjonowanie sklepu lub strony 3 miesiące temu i oczekujesz dwukrotnego wzrost sprzedaży? To duży błąd, ponieważ takie cele są nierealne do spełnienia. SEO nigdy się nie kończy, a ponadto zakłada długoterminowe działania. Pierwszych wyników w postaci wzrostu widoczności możesz się spodziewać po 3-6 miesiącach. Następnie zauważysz wzrost ruchu i wzrost sprzedaży, ale zazwyczaj musisz na niego poczekać nawet rok lub więcej. Warto jednak być cierpliwym, ponieważ długoterminowo pozycjonowanie jest tańsze niż inne formy marketingu, a dobrze zaplanowana strategia SEO pozwala uzyskać satysfakcjonujące efekty nawet przy ograniczonym budżecie. Dowiedz się więcej:
- Poznaj sposoby na marketing internetowy w niskim budżecie.
- Zobacz, czy opłaca się czekać na efekty SEO.
- Sprawdź, ile trwa pozycjonowanie strony internetowej lub sklepu.
Błędy Google Ads w marketingu internetowym
Google Ads to skuteczna strategia zwiększania sprzedaży w marketingu internetowym, pod warunkiem, że jest odpowiednio prowadzona i zoptymalizowana. Jakie błędy w zakresie Google Ads popełniasz i jak je wyeliminować?
5. Błąd w marketing internetowym - nie inwestujesz w Google Ads
Pomijasz działania w Google Ads, ponieważ uważasz, że pozycjonowanie wystarczy? Nic bardziej mylnego! Reklama Google Ads to skuteczna forma wzrostu sprzedaży w internecie, którą warto połączyć z pozycjonowaniem. SEO jest skuteczne, ale wsparte przez Google Ads pozwoli zintensyfikować działania marketingowe online.. Rezygnacja z Google Ads oznacza, że:
- nigdy Twoja strona nie znajdzie się na szczycie wyników wyszukiwania,
- marnujesz potencjał sprzedażowy swojej strony,
- nie wspierasz pozycjonowania podczas szczytów sprzedażowych.
Co powinieneś zrobić? Połącz reklamę Google Ads z pozycjonowaniem. Będzie to szczególnie istotne w okresach piku sprzedażowego, na przykład przed świętami. W ten sposób szybko zbudujesz widoczność w wyszukiwarce i zwiększysz ruch na stronie oraz świadomość marki. Sprawdź, ile trzeba czekać na efekty reklamy Google Ads.
6. Błąd w marketingu online - nie optymalizujesz kampanii Google Ads
Uruchomiłeś kampanię reklamową w Google Ads i na tym zakończyły się Twoje działania? To duży błąd w marketingu internetowym! Skuteczna reklama Google Ads to reklama, która jest regularnie optymalizowana. Dlatego też po uruchomieniu kampanii powinieneś:
- stale optymalizować stawki,
- sprawdzać skuteczność słów kluczowych,
- eliminować nieskuteczne słowa kluczowe,
- poprawiać strukturę kampanii.
Jeśli nie masz doświadczenia w zakresie optymalizacji reklam Google, skorzystaj ze wsparcia agencji Google Ads. Sprawdź, jak dobrze wybrać agencję Google Ads przed podpisaniem umowy.
7. Błąd w reklamie Google Ads - korzystasz z tylko jednej formy reklamy
Inwestujesz tylko w jedną formę reklamy Google Ads? To dobre rozwiązanie jedynie na początek, przy ograniczonym budżecie. Jeśli dysponujesz środkami na poszerzenie katalogu reklam - zrób to. Oprócz najpopularniejszej reklamy w sieci wyszukiwania możesz wykorzystać także:
- reklamę produktową Google Zakupy dla sklepów internetowych,
- remarketing, w tym remarketing dynamiczny,
- reklamę video.
8. Błąd w marketingu online - nie stosujesz wykluczających słów kluczowych w Google Ads
Nie wykorzystujesz wykluczających fraz kluczowych w Google Ads? To błąd w marketingu internetowym, który sprawia, że marnujesz swój budżet reklamowy. Po uruchomieniu kampanii powinieneś regularnie sprawdzać, na jakie słowa kluczowe wyświetla się Twoja reklama i dodawać do listy wykluczających słów te frazy, które nie są związane z Twoją ofertą (np. oferujesz czapski damskie i nie chcesz wyświetlać reklamy na czapki męskie).
Błędy UX w marketingu internetowym
Jednymi z najbardziej kosztownych błędów marketingu internetowego są błędy z zakresu UX, czyli optymalizacji strony pod kątem doświadczeń i wrażeń użytkowników. Jakie błędy związane z użytecznością strony sprawiają, że tracisz klientów?
9. Błąd UX - nie optymalizujesz strony pod urządzenia mobilne
Obecnie strona, która nie działa prawidłowo na urządzeniach mobilnych, nie ma racji bytu. W dobie powszechnych smartfonów musisz zapewnić użytkownikom możliwość przeglądania Twojej strony zawsze i wszędzie. Brak optymalizacji strony pod urządzenia mobilne to nie tylko niższa widoczność w organicznych wynikach SEO, ale także mniej konwersji. Co możesz zrobić? Zadbaj o wdrożenie responsywnej wersji strony lub stwórz odrębną, mobilną stronę. W tym drugim przypadku pamiętaj jednak o wdrożeniu linków kanonicznych, by uniknąć duplikacji treści.
Narzędzie Mobile Friendly Test służące do weryfikacji działania strony na urządzeniach mobilnych
10. Błąd UX - nie pracujesz nad szybkością strony
Szybkość strony ma wpływ na wiele aspektów strony internetowej:
- jest jednym z czynników rankingowych w pozycjonowaniu,
- wpływa na UX - doświadczenia użytkowników w interakcji ze stroną,
- może ograniczać liczbę konwersji - jeśli strona ładuje się wolno, wielu użytkowników prawdopodobnie zrezygnuje z Twojej oferty (źródło: https://neilpatel.com/blog/loading-time/)
By wyeliminować te problemy, powinieneś regularnie poprawiać szybkość strony. W tym celu skorzystaj z narzędzi PageSpeed Insights oraz gtMetrix. Znajdziesz w nich:
- informacje o aktualnej prędkości strony,
- wskazówki, jak poprawić prędkość strony.
Działania, które warto wykonać, by wyeliminować błąd długiego czasu ładowania strony w marketingu internetowym, obejmują m.in.:
- kompresję plików graficznych,
- ograniczenie długości kodu HTML oraz JavaScript,
- korzystanie z sieci rozproszonych serwerów CDN,
- wykupienie bardziej wydajnego hostingu,
- poprawę strony pod kątem Core Web Vitals,
- wykorzystywanie pamięci podręcznej.
Raport szybkości strony w PageSpeed insights
Przykładowy raport gtMetrix dotyczący szybkości strony
11. Błąd UX - nie poprawiasz nawigacji w witrynie
Nawigacja na stronie ma duże znaczenie w kontekście pozyskiwania konwersji. Jeśli ruch na stronie rośnie, ale nie przekłada się na wyższą sprzedaż, prawdopodobnie nawigacja na stronie jest zbyt skomplikowana i mało intuicyjna. Jak naprawić ten błąd?
- Zweryfikuj strukturę menu - czy każdy element menu jasno mówi użytkownikowi, co znajdzie pod adresem URL?
- W sklepie internetowym sprawdź, czy wykorzystujesz filtrowanie oraz wewnętrzną wyszukiwarkę.
- Sprawdź, czy użytkownik może łatwo i szybko zrealizować zamówienie na urządzeniu mobilnym.
- Sprawdź liczbę i dostępność przycisków.
- Zweryfikuj wielkość czcionki na urządzeniach mobilnych.
Błędy w optymalizacji konwersji w marketingu internetowym
Błędy w marketingu internetowym mogą być związane także z optymalizacją konwersji. Czego dokładnie dotyczą?
12. Błąd w marketingu online - nie oferujesz zniżek i rabatów
By zwiększyć sprzedaż, powinieneś nagradzać swoich klientów. W ten sposób zachęcisz ich do odwiedzenia Twojej strony i skorzystania z oferty. Jeśli tego nie robisz, tracisz nie tylko klientów, ale i przychody. By zachęcić użytkowników do składania zamówień i kontaktu, warto:
- wdrożyć program lojalnościowy,
- regularnie oferować promocje, zniżki i rabaty na określone produkty.
13. Błąd w marketingu online - nie wykorzystujesz mocy video w marketingu online
Treści na stronie internetowej to nie wszystko - współczesny użytkownik jest znacznie bardziej wymagający i oczekuje czegoś więcej. Jeśli nie wykorzystujesz siły marketingu video na swojej stronie, prawdopodobnie tracisz potencjalnych klientów i ograniczasz liczbę konwersji. Załóż własny kanał na YouTube i dziel się wiedzą. Możesz tworzyć materiały poradnikowe, recenzje produktów, instrukcje korzystania z produktów i wiele więcej. Filmy stworzone na YouTube możesz udostępniać także na inne platformy marketingu cyfrowego (Facebook, Instagram itp.) oraz na swoją stronę.
14. Błąd w marketingu internetowym - nie ratujesz porzuconych koszyków
Porzucone koszyki to jeden z największych problemów sprzedaży w internecie. Możesz mu jednak zaradzić, inwestując w działania, których celem jest zachęcenie klienta do finalizacji zamówienia. Jeśli tego nie robisz, popełniasz błąd i tracisz wielu klientów, którzy być może zdecydowaliby się na zakup, gdybyś przypomniał im o swojej ofercie i produkcie dodanym do koszyka. Możesz to zrobić na kilka sposobów:
- poprzez wyskakujące okienka pojawiające się w momencie, gdy użytkownik chce opuścić stronę.
- inwestując w remarketing Google Ads na porzucone koszyki,
- optymalizując stronę koszyka zakupowego w sklepie internetowym,
- zbierając e-maile od klientów i inwestując w e-mail marketing,
- oferując rabat na zakupy.
Przykład reklamy remarketingowej Google Ads (remarketing dynamiczny)
Przykład ratowania porzuconych koszyków poprzez e-mail marketing
Przykład wyskakującego okienka ratującego porzucone koszyki
15. Błąd w marketingu internetowym - nie wykorzystujesz wezwań do działania
Nawet najlepsza reklama w internecie bez skutecznego wezwania do działania może być bezużyteczna. Co więcej, słabe wezwanie do działania również może działać na Twoją niekorzyść. Porównaj skuteczność dwóch wezwań do działania:
- “Nowi klienci otrzymują 5% rabatu”
- “Odwiedź naszą stronę do północy i zrób zakupy 10% taniej”.
Drugie wezwanie do działania będzie z pewnością skuteczniejsze. Jak przygotować skuteczne call to action?
- Zadbaj, by użytkownik wiedział, co musi zrobić w kolejnym kroku.
- Dodaj ofertę ograniczoną czasowo.
- Poinformuj o rabacie.
Inne błędy w zakresie marketingu internetowego
Na ograniczoną sprzedaż usług oraz produktów mogą wpływać także inne błędy w marketingu internetowym, które nie mieszczą się we wcześniejszych kategoriach, ale należy ich unikać.
16. Błąd w marketingu online - nie określasz celów marketingu internetowego
Poprzez marketing internetowy musisz zrealizować określony cel. Tylko wówczas będziesz mógł sprawdzić jego skuteczność. Cel powinien być jasno określony, ograniczony czasowo i możliwy do sprawdzenia. Przykład? Poprzez pozycjonowanie chcemy osiągnąć wzrost ruchu o 50% w ciągu roku. Sama realizacja działań marketingu internetowego bez jasnego określenia celów stanowi błąd w marketingu online, ponieważ nie dowiesz się, czy zmierzasz w dobrym kierunku oraz czy działania faktycznie działają.
17. Błąd w marketingu online - nie budujesz długotrwałych relacji z klientami
Samo pozyskanie klienta poprzez marketing internetowy to nie wszystko. Jeśli chcesz, by do Ciebie wrócił i ponownie skorzystał z oferty, musisz budować długotrwałe relacje oparte na zaufaniu. Jeśli po podpisaniu umowy o współpracy pozostawiasz klienta samemu sobie, popełniasz błąd, który może Cię dużo kosztować. Jak budować trwałe relacje z klientami?
- Zaangażuj dział obsługi klienta w realizację zadań i działań marketingowych.
- Zadbaj, by dział obsługi klienta rozwiązywał na bieżąco wszelkie wątpliwości i pytania klientów.
- Popraw dostępność działu obsługi klienta dla użytkowników.
- Zadbaj o profesjonalizm działu obsługi klienta - merytoryczne przygotowanie i wiedzę o ofercie, a także umiejętności miękkie.
18. Błąd w marketingu - nie określasz grupy docelowej w marketingu internetowym
W marketingu internetowym musisz wiedzieć, do kogo kierujesz swój przekaz. Jeśli tego nie określisz, treści reklamowe i promocyjne w Google Ads oraz w pozycjonowaniu mogą być nieskuteczne. Co możesz z tym zrobić? Zanim rozpoczniesz działania promocyjne w internecie:
- dokonaj zawężenia grupy docelowej na podstawie danych demograficznych użytkowników, którzy odwiedzają Twoją stronę,
- określ, kto stanowi Twoją grupę docelową,
- poznaj przyzwyczajenie i oczekiwania grupy docelowej,
- określ styl i sposób komunikacji z użytkownikami.
19. Błąd w marketingu - nie weryfikujesz skuteczności działań oraz nie mierzysz zwrotu z inwestycji w marketing internetowy
Samo prowadzenie działań marketingowych online może niewiele znaczyć, jeśli regularnie nie weryfikujesz, czy działania te faktycznie przekładają się na sprzedaż. Skuteczny marketing online to marketing, który sprzedaje. Dlatego też na bieżąco sprawdzaj, czy marketing internetowy faktycznie przynosi efekty w postaci:
- wzrostu widoczności (w SEO),
- wzrostu ruchu (w pozycjonowaniu, reklamie Google Ads),
- wzrostu sprzedaży (w pozycjonowaniu, reklamie Google Ads i innych kanałach).
Jeśli nie sprawdzisz skuteczności działań i dalej będziesz kontynuował nieefektywne kampanie, stracisz swój czas i pieniądze. Więcej o mierzeniu skuteczności marketingu internetowego znajdziesz w artykułach:
20. Błąd w marketingu internetowym - nie promujesz firmy w mediach społecznościowych
Brak aktywności w Social Media to duży błąd w marketingu internetowym. Twoja firma nie tyle powinna, co musi być w mediach społecznościowych, ponieważ:
- media społecznościowe to relatywnie tania metoda promocji firmy w internecie,
- w mediach społecznościowych możesz utrzymywać interakcję z klientami,
- w Social Media możesz budować świadomość marki,
- w mediach społecznościowych możesz promować konkretne produkty i usługi, a także treści blogowe.
Błędy w marketningu internetowym - podsumowanie
Marketing internetowy to współczesna dźwignia handlu. Warunkiem jej efektywności jest jednak brak błędów w strategii i prawidłowe określenie celów oraz wykonanie działań i ich optymalizacja. Jeśli unikniesz błędów w pozycjonowaniu, Google Ads, optymalizacji UX oraz konwersji, masz szansę na duży wzrost sprzedaży i zbudowanie silnej marki.
Poznaj historie sukcesu naszych klientów
Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie! Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować. Ponad 570 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co