Dynamiczne reklamy Google Ads - czy to rozwiązanie dla Ciebie?

dynamiczne reklamygoogle ads
Spis treści

• Co to są dynamiczne reklamy w wyszukiwarce Google?

• Jak wyglądają dynamiczne reklamy w wyszukiwarce?

• Jak działają reklamy dynamiczne w wyszukiwarce?

• Ile kosztują reklamy dynamiczne?

• Jakie są zalety reklam dynamicznych Google Ads?

• Jakie są wady reklam dynamicznych Google Ads?

• Reklamy dynamiczne Google Ads - kto powinien się na nie zdecydować?

• Kto nie powinien korzystać z reklamy dynamicznej?

• Jak stworzyć reklamy dynamiczne w wyszukiwarce?

• FAQ – dynamiczne reklamy w wyszukiwarce

Chcesz zwiększyć ruch na swojej stronie internetowej? Dynamiczne reklamy Google Ads mogą być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem - inteligentnie analizują profil witryny i potrzeby użytkownika, by następnie stworzyć skuteczną, dopasowaną do odbiorcy reklamę dynamiczną w wyszukiwarce. To świetny sposób na wypełnienie luk, których nie pokrywają kampanie SEO.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Co to są dynamiczne reklamy w wyszukiwarce Google?

Dynamiczne reklamy w wyszukiwarce to rodzaj reklamy, który wyświetla się nie na podstawie dobranych słów kluczowych, lecz na podstawie treści dostępnej na stronie internetowej. System Google gromadzi, a następnie analizuje przygotowane treści i dopasowuje do haseł wpisywanych w wyszukiwarce. Proces również obejmuje automatyczne generowanie nagłówków oraz stron docelowych. Takie reklamy są tworzone przy użyciu dynamicznego generowania od Google, dlatego mają wysoki poziom skuteczności. 

Dynamiczne reklamy Google Ads określa się jako jeden z najłatwiejszych sposobów na pozyskanie klientów, którzy skupiają się na znalezieniu właśnie tego produktu, który jest w Twojej ofercie. Reklamy są trafne i pozwalają na zaoszczędzenie czasu przy doborze odpowiedniej grupy docelowej, wystarczy stworzyć skuteczną treść. 

Wykorzystanie dynamicznych reklam w wyszukiwarce poleca się przede wszystkim przedsiębiorcom, którzy mają bardzo rozbudowany asortyment i rozwinięte strony internetowe, ponieważ Google analizując treści w witrynie może pomóc w wypełnieniu luk w kampaniach opartych na słowach kluczowych. Kampania Google Ads bez wykorzystania dynamicznych reklam może być nieskuteczna, ponieważ nawet wykorzystanie wyszukiwanych słów kluczowych nie gwarantuje, że obejmą one wszystkie trafne zapytania. Dodatkowo, ręcznie kierowane reklamy mogą nie nadążać za zmianami w ofercie firmy. 

 

Jak wyglądają dynamiczne reklamy w wyszukiwarce?

Reklamy dynamiczne wyświetlają się użytkownikom, gdy wpiszą w wyszukiwarce hasło, które według algorytmu Google będzie powiązane z ofertą dostępną na Twojej stronie internetowej. Google Ads wykorzysta najbardziej adekwatne tytuły i wyrażenia, wybierze odpowiednią stronę docelową w Twojej witrynie i wygeneruje w ten sposób jasny, trafny nagłówek reklamy. 

Dla przykładu załóżmy, że jesteś właścicielem tanich hoteli w Krakowie. Użytkownik sieci, który wpisze w wyszukiwarce Google hasło “tani nocleg w Krakowie”, znajdzie Twoją stronę właśnie pod nagłówkiem “Tani nocleg w Krakowie”, a klikając w odnośnik przejdzie do podstrony z ofertą noclegów na Twojej witrynie. Oczywiście, warunkiem zaistnienia takiej sytuacji, jest to by, Google stwierdziło, że treść na Twojej witrynie pokrywa się z oczekiwaniami klienta. Pamiętaj przy tym, że to Ty jesteś odpowiedzialny za tekst, który ostatecznie pojawi się w reklamie. Treść powinna być skorelowana z stronami, na które ma trafić klient, dlatego warto generować nagłówek reklamy w oparciu o tytuł kodu HTML strony. 

Chcesz wiedzieć więcej o reklamach Google Ads? Sprawdź nasze artykuły: 

13 typów kampanii Google Ads, które musisz znać

Rodzaje i formaty kampanii Google Ads - jaką reklamę wybrać?

Wskaźniki kampanii Google Ads - jak ocenić efektywność płatnych reklam Google?

 

Jak działają reklamy dynamiczne w wyszukiwarce?

Reklamy dynamiczne mogą kierować na Twoją stronę internetową w oparciu o konkretne adresu URL, kategorie lub pliki z adresami stron docelowych. 

 

Kierowanie reklamami dynamicznymi według adresów URL 

Możesz wskazywać grupy adresów URL za pomocą takich typów kierowania jak URL_Contains i URL_Equals. Pierwszy z nich pozwala na wskazywanie stron, których adresy URL zawiera określony ciągi znaków. Z kolei URL_Equals pozwala na wskazywanie poszczególnych adresów URL w witrynie. W swojej kampanii  możesz utworzyć cel URL_Equals, który na przykład będzie wskazywał wyłącznie stronę główną Twojej witryny.

 

Kierowanie reklamami dynamicznymi według kategorii

Możesz również kierować odbiorców na wybrane zestawy stron docelowych z witryny, które są uporządkowane według tematyki przez Google Ads. To od Ciebie zależy, które z nich zostaną wykorzystane, jak będą grupowane strony, a także, jaki powinien być poziom szczegółowości katalogowania. Możesz to zrobić poprzez wybranie w Google Ads kategorii „Strony docelowe ze standardowych grup reklam”. W ten sposób zwiększysz ruch na stronach, których są już wykorzystywane jako strony docelowe w innych grupach reklam i kampaniach

 

Kierowanie reklamami dynamicznymi według plików z adresami stron docelowych

Kolejnym sposobem kierowania reklam dynamicznych jest wykorzystanie plików, które pozwolą Ci na bardziej precyzyjne wskazanie stron docelowych. W ten sposób możesz przesłać arkusz kalkulacyjny z konkretnymi adresami URL. Następnie na podstawie przesłanego pliku (lub jego części) możesz ustawić generowanie adresów w reklamach. Na przykład możesz oznaczyć odpowiednią etykietą stronę z eleganckimi sukienkami na wesele i kierować wybrane reklamy tylko na adres URL z tą etykietą.

 

Ile kosztują reklamy dynamiczne?

Koszt za dynamiczną reklamę w wyszukiwarce Google nalicza się w systemie cost-per-click, gdzie płacisz za liczbę kliknięć w reklamę. Dokładny koszt jest określany poprzez przemnożenie liczby otrzymanych kliknięć a maksymalny limit kosztu kliknięcia, który założyłeś dla swojej kampanii. 

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?

 

Jakie są zalety reklam dynamicznych Google Ads?

Reklamy dynamiczne w wyszukiwarce to wysoce skuteczny sposób na promocję w sieci. Dlaczego jest tak doceniany przez przedsiębiorców? Za tym wyborem przemawiają silne zalety. 

 

Reklamy dynamiczne zapewniają oszczędność czasu

Tradycyjne reklamy Google Ads wymagają dużo więcej czasu i zaangażowania przy realizacji. Konieczne jest tam znalezienie odpowiednich słów kluczowych, wybranie stawek oraz tekstu reklamy. Dynamiczne reklamy w wyszukiwarce pozwalają na zaoszczędzenie czasu przy pracy nad kampania, a także zapewniają szybsze dotarcie z reklamą do nowych odbiorców.

 

Reklamy dynamiczne gwarantują wyświetlanie trafnych nagłówków

Dużą zaletą tych reklam jest fakt, że Google Ads dynamicznie generuje odpowiednie nagłówki, które są dopasowywane do hasła wpisanego w wyszukiwarce przez konsumenta, a także dopasowuje je do najbardziej trafnej strony na Twojej stronie internetowej. 

 

Reklamy dynamiczne pozwalają na panowanie nad reklamami

Ten rodzaj reklamy daje również dużą kontrolę nad formą kampanii. Możesz dowolnie manewrować funkcjami i wyświetlać reklamy prowadzącej do głównej witryny lub do wybranej podstrony. Przydatnym rozwiązaniem jest również możliwość wyłączenia promowania produktów, które w danym momencie chwilowo nie znajdują się w asortymencie sklepu.

 

Reklamy dynamiczne powodują zwiększenie ruchu w witrynie

Szczególnie ważną, z punktu widzenia przedsiębiorcy, cechą reklam dynamicznych jest to, że pozwalają one na dotarcie do znacznie większego grona odbiorców i zwiększenie ruchu na stronie. Zazwyczaj przekłada się to również na większą sprzedaż, dzięki uzupełnieniu luki, która powstała w kampaniach opartych na słowach kluczowych. 

 

Jakie są wady reklam dynamicznych Google Ads?

Dynamiczne reklamy w wyszukiwarce to świetne rozwiązanie, ale nie jest perfekcyjne. Również ten typ promocji w sieci ma swoje wady i warto mieć je na uwadze. Wady reklam dynamicznych, które są wymieniane przez przedsiębiorców, opierają się zazwyczaj o zbyt duże zaufanie do automatów Google Ads. Zawsze należy pamiętać, że są to roboty, które nie są w stanie każdego przypadku indywidualnie analizować i działają intuicyjnie. Brak jakiejkolwiek kontroli nad działaniami może przynieść negatywne skutki. Najczęściej pojawiającym się problemem jest to, że nagłówki i tekst reklamy dynamicznej nie zawsze do siebie pasują. 

Nie oznacza to jednak, że powinno się całkowicie zrezygnować z reklam dynamicznych Google Ads. Można w prosty sposób przejąć częściową kontrolę nad reklamami dynamicznymi, dzięki czemu proces kampanii będzie stabilniejszy. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z listy wykluczających słów kluczowych. W ten sposób możesz uwzględnić słowa, które według Twojej opinii mogą się błędnie kojarzyć robotom Google z Twoją ofertą. Takie rozwiązanie zabezpieczy Cię przed bezsensownym inwestowaniem w nieskuteczną kampanię. Pamiętaj jednak, by nawet po wprowadzeniu fraz wykluczających, nie spuszczać kampanii z oka - inteligentne kampanie Google Ads wymagają opieki specjalisty. Monitoruj efekty, weryfikuj wyniki w raportach i wprowadzaj ewentualne zmiany, aby dynamiczne reklamy Google Ads przyniosły Ci jak najlepsze efekty. 

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?

 

Reklamy dynamiczne Google Ads - kto powinien się na nie zdecydować?

Reklamy dynamiczne w wyszukiwarce poleca się przede wszystkim w poniższych przypadkach. 

Witryny z dobrze sformułowanymi tytułami stron HTML i przejrzystą treścią

W reklamach dynamicznych automaty czerpią informację do generowania nagłówków z zawartości strony. Dlatego jeśli Twoja witryna jest wyposażona w przystępną, zrozumiałą treść i zadbałeś o odpowiednie sformułowanie HTML, reklama dynamiczna może przynieść Ci świetne efekty. 

Dobrze zoptymalizowane strony internetowe

Jeżeli masz dobrze zoptymalizowaną witrynę, roboty Google z łatwością zdefniują profil Twojej firmy, jej tematykę i ofertę. Ważne jest, aby strona była przystosowana do najnowszych standardów. Reklamy dynamiczne Google Ads nie będą współpracować na przykład z witrynami w formacie, do którego Google Ads nie może uzyskać dostępu. Obejmuje to między innymi strony, których głównie treści są przygotowane w formacie Flash lub z witrynami, w których dostęp do większości stron wymaga zalogowania się. 

 

Kto nie powinien korzystać z reklamy dynamicznej?

Reklam dynamicznych w wyszukiwarce nie poleca się dla stron internetowych, których treść i oferta stale się zmieniają. Może to być na przykład wynikiem zmieniających się codziennie ofert specjalnych. W takim przypadku reklama dynamiczna będzie nieefektywna,  ponieważ algorytmy Google nie będą nadążać nad rejestrowaniem wprowadzanych zmian.

 

Jak stworzyć reklamy dynamiczne w wyszukiwarce?

Jeśli tworzyłeś już wcześniej inne reklamy w Google Ads, stworzenie reklamy dynamicznej nie powinno być dla Ciebie trudne - schemat jest bardzo podobny. 

Przed rozpoczęciem kampanii zadbaj o następujące elementy:

  • Upewnij się, że masz dobrze zoptymalizowaną stronę internetową;
  • Sprawdź, czy masz dobrze sformułowane tytuły stron HTML;
  • Zadbaj o przejrzystą, zrozumiałą treść na stronie;
  • Sprawdź, czy Twoja witryna jest dostosowana do urządzeń mobilnych;
  • Napisz treści do swoich reklam;
  • Zadbaj o dostępność witryny;
  • Skup się na tworzeniu reklam w jednym języku.

Gdy masz przygotowane niezbędne elementy, zaloguj się na swoje konto w Google Ads, a następnie znajdź w panelu głównym zakładkę „Kampanie” i przejdź do niej. Po lewej stronie powinien znajdować się znak plusa - kliknij w niego wybierz „Nowa kampania”. 

Następnym krokiem będzie ustalenie celu dla realizowanych reklam dynamicznych - wybierz co najmniej jeden cel lub utwórz kampanię bez konkretnego celu. Na tym etapie jest również możliwość określenia  wyników, które chcesz uzyskać z tej kampanii. Możesz zaznaczyć to pole i określić, jakich działań oczekujesz po klientach trafiających na Twoją stronę, np. połączenie telefoniczne, subskrypcja newslettera, pobranie aplikacji itp. 

Etap kolejny to określenie szczegółowych ustawień reklam dynamicznych. W tym miejscu powinieneś kliknąć “pokaż więcej ustawień”, gdzie pojawi się opcja reklam dynamicznych w wyszukiwarce. Po włączeniu odpowiedniego rodzaju kampanii, nadaj jej nazwę. Następnie określone regiony geograficzne, na którą chcesz kierować reklamy, odpowiednie języki, a także budżet. Jeśli chodzi o stawkę - możesz zdecydować się na strategię automatycznego określania stawek, wówczas Google będzie samodzielnie zoptymalizował Twoje stawki. W przypadku reklam dynamicznych zaleca się wybranie docelowego CPA  lub ulepszonego CPC. Na końcu wprowadź domenę swojej witryny i wybierz jej język, a następnie zapisz ustawienia.

Chcesz zbudować widoczność w internecie?

 

FAQ – dynamiczne reklamy w wyszukiwarce

Czas na krótkie podsumowanie najważniejszych informacji dotyczących dynamicznych reklam Google Ads. 

 

Jak działają reklamy dynamiczne w wyszukiwarce? 

Ta forma reklamy opiera się o automatyczną analizę dostępnej treści na Twojej stronie internetowej. System Google w ten sposób definiuje profil firmy i rodzaj oferty w witrynie, a następnie dopasowuje do reklamy odpowiednie nagłówki i przekierowania na stronę, aby odpowiadały one hasłom wpisywanym przez użytkowników w wyszukiwarkę.

 

Jakie efekty mogą przynieść reklamy dynamiczne? 

Reklamy dynamiczne dobierają najskuteczniejsze nagłówki do zapytań użytkowników sieci, przez co przekładają się na zwiększenie ruchu na stronie. Może to mieć również wysokie przełożenie na wyższą konwersję na stronie. 

Sprawdź, jak zwiększyć przychody w sklepie dzięki reklamie produktowej w Google Ads.

 

Kto powinien zdecydować się na reklamy dynamiczne?

Dynamiczne reklamy w wyszukiwarce mogą się sprawdzić w przypadku każdego przedsiębiorstwa i przynieść wzrost ruchu na stronie. Warunkiem jest dobrze zoptymalizowana strona internetowa i stała, nie zmieniająca się zbyt dynamicznie oferta. 

 

Ile kosztują reklamy dynamiczne? 

Koszt reklamy jest ustalany za kliknięcie, więc dokładna kwota jest zależna od maksymalnego kosztu kliknięcia, który określisz w ustawieniach kampanii. Pamiętaj, że możesz wybrać strategię automatycznego określania stawek. Pozwoli to Google Ads na samodzielnie optymalizowanie stawki.

 

Dynamiczne reklamy Google Ads - czy to rozwiązanie dla Ciebie? Podsumowanie

Reklamy dynamiczne pozwolą Ci zaoszczędzić czas i dotrzeć skutecznie do odbiorców poprzez prezentowanie skutecznych nagłówków reklam. Jeżeli efekty prowadzonych przez Ciebie działań promocyjnych nie są dla Ciebie wystarczająco, to może być dla Ciebie świetnie rozwiązanie – dynamiczne reklamy Google Ads wypełnią lukę, której nie były w stanie wypełnić inne formy reklam w sieci. 

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Dynamiczne reklamy Google Ads - czy to rozwiązanie dla Ciebie?

Średnia ocen użytkowników4.95 na podstawie 131 głosów

UDOSTĘPNIJ