9 wskazówek, jak poprawić widoczność w mapach Google
• Co to jest local pack i dlaczego jest taki ważny?
• Jakie są czynniki rankingowe map Google?
• 9 kluczowych kroków do lepszej pozycji w mapach Google
• Załóż profil i zoptymalizuj swoją wizytówkę w Google Moja Firma
• Dodaj swoją firmę do Map Google
• Zadbaj o spójność cytatów NAP
• Załóż i zoptymalizuj swoją stronę internetową
• Zadbaj o pozytywne opinie i recenzje dla swojej witryny
• Zaangażuj się w społeczność lokalną
• Zbuduj wartościowy profil linków zwrotnych
• Skorzystaj z danych strukturalnych dla firm lokalnych
• Utwórz konto Google Ads i wyświetlaj reklamy w Mapach Googla
• Podsumowanie
W czasach gdy większość osób korzysta z internetu do wyszukiwania lokalnych usług i biznesów, dobra widoczność w mapach Google jest bardzo ważna dla sukcesu przedsiębiorstwa. Warto poznać skuteczne strategie i praktyki, które pomogą Ci znaleźć się w local packu i wyróżnić się spośród konkurencji. W tym artykule przedstawimy kilka kroków, dzięki którym zwiększysz swoją obecność w sieci i dotrzesz do większej liczby potencjalnych klientów za pomocą map Google.
Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów
Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony.
Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:
- Pozycjonowania
- Kampanii Google Ads
- Optymalizacji UX
Co to jest local pack i dlaczego jest taki ważny?
Local pack to zestawienie trzech lokalnych firm, które najlepiej odpowiadają na zapytania użytkowników. Są one wyświetlane w wynikach wyszukiwania wraz z mapą, która prezentuje ich dokładne lokalizacje. Zdobycie pozycji w local packu daje dużą szansę na to, że użytkownik odwiedzi Twoją stronę i skorzysta z usług lub dokona zakupu. Dla potencjalnych klientów jest to informacja, że dane firmy są godne zaufania, ponieważ znalazły się w wąskim gronie rekomendowanych przedsiębiorstw.
Zestawienie firm w local pack
Jakie są czynniki rankingowe map Google?
Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie Google czynniki rankingowe są kluczowe dla widoczności Twojej firmy w wynikach wyszukiwania w mapach Google. Są nimi:
- Trafność — odnosi się do stopnia dopasowania Twojej firmy do zapytania użytkownika. Aby zadbać o ten czynnik rankingowy, dodaj pełne i szczegółowe informacje o Twojej firmie. Dzięki temu Google będzie w stanie lepiej przyporządkować Twój profil do odpowiednich wyszukiwań.
- Odległość — jest to czynnik, na który nie masz wpływu. Uwzględnia dystans każdego potencjalnego użytkownika od Twojej siedziby , czyli mierzy, jak blisko jesteś użytkownika wyszukującego. Google stara się wskazać użytkownikom najbliższe miejsca, w zależności od ich lokalizacji, aby zapewnić im jak najwyższy komfort.
- Rozpoznawalność — odnosi się do tego, jak dobrze znana jest Twoja firma, czyli do jej popularności i reputacji w internecie. Liczą się recenzje, oceny, linki zwrotne, artykuły i informacje o Twojej firmie, które Google pozyskuje z całej sieci. Pozytywne opinie i wzmianki o Twojej firmie mają duży wpływ na jej pozycję w lokalnym rankingu.
Szczegóły algorytmu wyszukiwania są poufne, dlatego nie ma możliwości modyfikacji lub opłacenia lepszej pozycji w lokalnym rankingu Map Google. System rankingowy jest bezstronny i sprawiedliwie ocenia wysiłki podejmowane przez lokalne firmy, których celem jest lepsza widoczność w local packu.
Dowiedz się więcej:
- Czynniki rankingowe w lokalnym SEO
- Jak wykorzystać pozycjonowanie lokalne i stać się regionalnym liderem w swojej branży?
- Dlaczego warto zainwestować w pozycjonowanie lokalne? 18 kluczowych powodów
9 kluczowych kroków do lepszej pozycji w mapach Google
Wysoka pozycja w mapach Google świadczy o dobrej reputacji, jakościowych produktach / usługach i o pozytywnych doświadczeniach innych klientów związanych z firmą. Zdobycie miejsca w tym zestawieniu nie jest łatwe, aczkolwiek warto włożyć wysiłek w dążenie do tego celu, ponieważ gwarantuje to dotarcie do większej liczby klientów. Aby to osiągnąć, weź pod uwagę następujące kroki:
1. Załóż profil i zoptymalizuj swoją wizytówkę w Google Moja Firma
Zanim założysz profil w GMF, zadbaj o fizyczny adres dla swojego przedsiębiorstwa. Aby zweryfikować siedzibę firmy, Google stosuje dwie metody sprawdzające:
- Wysyła kod weryfikacyjny na podany adres.
- Przekazuje go podczas rozmowy telefonicznej.
Sam proces tworzenia wizytówki jest bardzo intuicyjny, dodatkowo Google przygotowało dedykowany poradnik dla początkujących przedsiębiorców, gdzie cały proces został wyjaśniony krok po kroku.
- Aby stworzyć kompletną i dobrze zoptymalizowaną wizytówkę firmy, postępuj wedle wytycznych:
- Wybierz dokładną kategorię, która najlepiej opisuje charakter Twojej działalności.
- Podaj dokładne godziny otwarcia swojej firmy.
- Dodaj adres, szczególnie jeśli posiadasz punkt stacjonarny.
- Dodaj szczegółową listę swoich produktów lub usług.
- Dodaj jakościowe zdjęcia produktów, przykładowych realizacji czy lokalizacji Twojego biznesu.
- Zachęcaj swoich klientów do pozostawiania pozytywnych opinii na temat Twojej firmy. Pamiętaj również, aby odpowiadać na opinie, zarówno na te pozytywne, jak i negatywne.
- Regularnie aktualizuj i kontroluj spójność informacji w Twoim profilu Google z danymi na kontach na innych platformach.
- Podaj szczegółowe dane na temat Twojej firmy, dzięki temu wykorzystasz wszystkie możliwości, jakie oferuje wizytówka GMF.
- Pamiętaj o dokładnie umiejscowionej pinezce na mapie.
Posiadanie wizytówki Google Moja Firma przynosi wiele korzyści, ponieważ generuje ruch w witrynie, zwiększa popularność i świadomość marki oraz kieruje potencjalnych klientów do Twojego sklepu online lub punktu stacjonarnego. Nie jest ona jednak czynnikiem rankingowym i nie ma bezpośredniego wpływu na pozycję Twojej witryny w Google.
Optymalizacja wizytówki Google
Dowiedz się więcej:
- Jak wypozycjonować wizytówkę firmy w Google?
- Pozycjonowanie wizytówki Google. Jak zwiększyć zasięgi lokalne?
2. Dodaj swoją firmę do Map Google
Żeby móc konkurować z innymi firmami o pozycję w local packu, musisz dodać swoją firmę do Map Google. Aby tego dokonać, zaloguj się w Mapach Google (https://www.google.com/maps) i dodaj profil swojej firmy — możesz to zrobić na trzy różne sposoby:
- Wpisz nazwę firmy w pasku wyszukiwarki, a po prawej stronie w profilu firmy kliknij przycisk „Dodaj swoją firmę”.
- Prawym przyciskiem myszy kliknij dowolne miejsce na mapie, a następnie kliknij „Dodaj swoją firmę”.
- W lewym górnym rogu witryny kliknij Menu, a potem wybierz „Dodaj swoją firmę”.
Pamiętaj również o tym, aby zgłosić prawo do firmy w Mapach Google:
- wpisz nazwę swojej firmy w pasku wyszukiwania,
- kliknij nazwę firmy,
- kliknij „Zgłoś prawo do firmy” i „Zarządzaj”.
3. Zadbaj o spójność cytatów NAP
Cytaty NAP (nazwa firmy, adres i numer telefonu) to dane na temat Twojego przedsiębiorstwa, które możesz umieścić w różnych miejscach np. w katalogach firm i na stronach internetowych. Bardzo ważne jest to, aby utrzymać spójność tych danych we wszystkich źródłach, w których się reklamujesz. Dlaczego jest to ważne dla Twojej widoczności w Google Maps? Google używa ich do potwierdzenia tożsamości Twojej firmy. Jej obecność w najbardziej popularnych katalogach to sygnał, że dane zawarte w profilu Google Moja Firma są zgodne z rzeczywistością. Dlatego regularnie monitoruj i aktualizuj dane w cytatach NAP we wszystkich lokalizacjach, w których umieszczasz wzmianki o swojej firmie.
4. Załóż i zoptymalizuj swoją stronę internetową
Założenie witryny firmowej to kluczowy krok w budowaniu wizerunku marki i skutecznej promocji Twojego biznesu. Dzięki stronie internetowej możesz szczegółowo prezentować swoje produkty i usługi, umieszczać opisy, zdjęcia, filmy oraz informacje o cenach i dostępności. Dodatkowo strona internetowa umożliwia lepszą komunikację z klientami (formularz kontaktowy, chat na żywo). Jednak posiadanie samej witryny nie jest gwarantem uzyskania lepszej widoczności w wynikach wyszukiwania, dlatego musisz zadbać o optymalizację SEO Twojej strony internetowej. W tym celu powinieneś:
- Używać odpowiednich fraz kluczowych, które są adekwatne dla Twojej branży i przekazują informacje na temat lokalizacji, np. salon kosmetyczny Rzeszów, wypożyczalnia rowerów elektrycznych Wrocław, itp.
- Umieszczać słowa kluczowe w strategicznych miejscach, tj. w tytule artykułu, nagłówkach (również w nagłówku H1), treściach, meta tagach.
- Zoptymalizować i umieścić lokalizację w adresach URL poszczególnych stron docelowych skierowanych na Twoją lokalizację.
- Zadbać o linkowanie wewnętrzne pomiędzy podstronami skierowanymi na konkretne lokalizacje.
- Zadbać o bezpieczeństwo witryny, ponieważ Google zwraca szczególną uwagę na protokół HTTPS i posiadanie certyfikatu SSL. Witryny, które je posiadają, są uważane są za bardziej wiarygodne, a to zaufanie przekłada się na lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania.
- Zadbać o optymalizację pod kątem mobilnym, bo wyszukiwarki doceniają witryny, które są responsywne i dostosowane do wyświetlania na smartfonach i tabletach.
Przeczytaj jak wybierać słowa kluczowe w pozycjonowaniu. Skuteczne strategie fraz.
5. Zadbaj o pozytywne opinie i recenzje dla swojej witryny
Opinie i recenzje od klientów to istotny czynnik rankingowy w Google Maps. Dla Google liczy się nie tylko liczba opinii, ale również ich jakość, dlatego opinia tekstowa jest bardziej wartościowa od przyznanych gwiazdek. Zwłaszcza pozytywne, rozbudowane recenzje w formie opisowej mogą znacząco poprawić Twoją widoczność. Obserwując firmy, które pojawiają się w wynikach wyszukiwania Google Maps, można dojść do wniosku, że średnia z ocen nie powinna być niższa od 4,0, a najlepiej w granicach 4,7 - 5,0. Na Twoją ogólną ocenę mają wpływ opinie z różnych źródeł (mapy Google, wizytówka GMF, witryna firmowa, social media np. na Facebook i inne portale). Z tego względu powinieneś regularnie zabiegać o pozyskiwanie wartościowych opinii od klientów z każdego źródła, z którego korzystasz. W tym celu możesz podjąć następujące kroki:
- wysyłaj linki do opinii w mailu,
- wyszczególnij okno do wystawiania opinii w witrynie Twojej firmy,
- załóż konta w portalach z opiniami (np. Opineo, Ceneo, Skąpiec),
- rozmawiaj z klientami i informuj ich o możliwości wystawienia opinii.
Pamiętaj również o tym, aby regularnie odpowiadać na opinie użytkowników Google. Okaż swoją wdzięczność za wszystkie pozytywne komentarze, natomiast w przypadku popełnienia błędu przeproś , dopytaj, co jest powodem negatywnej opinii, oraz zaproponuj rekompensatę np. wymianę towaru lub zwrot gotówki. Pamiętaj, że jakość komunikacji z Twoimi klientami jest kluczowa dla osiągnięcia wysokiej renomy Twojej marki.
6. Zaangażuj się w społeczność lokalną
Aktywne uczestnictwo w życiu społeczności lokalnej może mieć bardzo dobry wpływ na widoczność Twojej firmy w Mapach Google. Dzięki temu możesz budować swoją obecność i zwiększać szanse na pozytywne wzmianki i rekomendacje. W tym celu możesz:
- podjąć współpracę z lokalnymi przedsiębiorstwami i influencerami,
- brać udział w wydarzeniach organizowanych w Twojej okolicy,
- sponsorować lokalne organizacje.
Zaangażowanie się w lokalne społeczności online, np. fora dyskusyjne czy grupy w social mediach, to świetna okazja do budowania więzi z lokalnymi klientami oraz do pozyskania wartościowych, lokalnych linków zewnętrznych.
7. Zbuduj wartościowy profil linków zwrotnych
Wartościowy profil linków przychodzących to czynnik rankingowy, który szczególnie dobrze wpływa na widoczność Twojej firmy w mapach Google. W przypadku firmy lokalnej, szczególnie ważne jest pozyskanie linków z lokalnych portali i stron internetowych. Oto kilka kroków, które pomogą Ci w zbudowaniu wartościowego profilu linków przychodzących:
- Pozyskuj linki z cenionych witryn, które cieszą się dużą popularnością.
- Współpracuj z lokalnymi firmami poprzez program partnerski i wzajemne promowanie swoich produktów lub usług.
- Bierz udział w branżowych konferencjach i eventach w Twoim regionie.
- Sponsoruj lokalne wydarzenia (jeżeli masz taką możliwość), wówczas Twoja witryna może zostać umieszczona w zakładce ze sponsorami eventu.
- Informuj regionalną prasę i lokalne serwisy informacyjne o organizowanych przez Ciebie wydarzeniach. Jeżeli napiszą o Tobie wzmiankę lub artykuł, możesz zyskać wartościowy link lokalny prowadzący do Twojej strony.
Dowiedz się więcej o technice link buildingu:
8. Skorzystaj z danych strukturalnych dla firm lokalnych
Wyniki wyszukiwania, które zawierają dane rozszerzone, czyli oferują dodatkowe informacje na temat firmy, są atrakcyjniejsze dla użytkownika i mogą go zachęcić do wejścia na stronę. W przypadku pozycjonowania lokalnego i chęci poprawy widoczności w mapach Google najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze schematu Schema.org. Dla przykładu, jeśli prowadzisz salon kosmetyczny i chcesz zastosować Schema.org, najlepszym wyborem dla Ciebie będzie schema.org/BeautySalon, natomiast jeżeli jesteś właścicielem salonu fryzjerskiego - schema.org/HairSalon. Dzięki temu Twoje oceny i recenzje będą widoczne na stronie wyników. Aby wybrany przez Ciebie schemat został zweryfikowany, musi zawierać:
- adres URL powiązanej strony docelowej,
- nazwę Twojej firmy,
- adres i godziny otwarcia,
- współrzędne geograficzne lokalizacji firmy,
- kod pocztowy i numer telefonu,
- obraz i logo,
- treść Twojej strony docelowej.
Możesz również zamieścić opinie o Twojej firmie, URL mapy Twojej witryny oraz informację o tym, w jakim przedziale cenowym są Twoje produkty lub usługi.
Wynik wyszukiwania z rozszerzeniem
Oceny filmu widoczne w organicznych wynikach wyszukiwani dzięki Schema.org
9. Utwórz konto Google Ads i wyświetlaj reklamy w Mapach Googla
Aby skutecznie korzystać z Google Ads na poziomie lokalnym, warto utworzyć konto Google Ads i skonfigurować reklamy w sposób odpowiedni dla Twojej lokalizacji. Możesz wybrać opcję kierowania reklam na wybrane miasto lub okolicę, aby dotrzeć do klientów z Twojego regionu. Dzięki temu zoptymalizujesz swoje działania reklamowe i unikniesz marnowania budżetu na niepotrzebne kliknięcia spoza Twojego obszaru działania.
Rozszerzenie lokalizacji na koncie Google Ads warto połączyć z wizytówką Google Moja Firma oraz z opcją kierowania na lokalizację dzięki wykorzystaniu słów kluczowych. Na stronie Google możesz znaleźć dokładną instrukcję, jak włączyć wyświetlanie reklam Twojej firmy w wyszukiwarce w Mapach Google.
Instrukcja włączenia reklamy firmy w Mapach Google
Wykorzystanie rozszerzenia lokalizacji w Google Ads pozwoli Ci wyświetlać reklamy na mapie Google, przypominając potencjalnym klientom o Twojej ofercie. To dodatkowo płatna usługa, tzw. retargeting, dzięki której możesz przyczynić się do wzrostu sprzedaży poprzez skuteczne przypominanie swoim potencjalnym klientom o ofercie.
Przykład reklamy Google Ads w mapach Google
Jak poprawić widoczność w mapach Google? Podsumowanie
Poprawienie widoczności w mapach Google może znacząco wpłynąć na sukces Twojego biznesu. Pamiętaj, że kluczem do osiągnięcia lepszych wyników jest regularne monitorowanie, optymalizacja profilu i reagowanie na opinie klientów. Wykorzystaj wszystkie wskazówki, które przedstawiliśmy w tym artykule, aby wyróżnić się w lokalnych mapach Google i zwiększyć swoje szanse na przyciągnięcie nowych klientów do Twojego biznesu lokalnego. Przełamuj bariery i rozwijaj swój biznes online!
Najważniejsze czynniki wpływające na ranking firm w Mapach Google to zgodność i dokładność informacji na temat Twojego przedsiębiorstwa w różnych źródłach, recenzje i oceny od klientów, aktywność w Google Moja Firma oraz relewantność wyszukiwania, czyli to, jak dobrze Twoja firma odpowiada na określone wyszukiwania użytkowników.
Tak, warto dodać firmę do Google Moja Firma, ponieważ pozwala to zwiększyć widoczność Twojego biznesu w wynikach wyszukiwania Google oraz umożliwia klientom łatwe znalezienie informacji kontaktowych i opinii o Twojej firmie.
Aby zdobyć więcej opinii na temat Twojej firmy w Mapach Google, możesz wysyłać linki do opinii w wiadomościach e-mail, umieścić link do recenzji na swojej stronie internetowej, a także rozważyć stworzenie programu lojalnościowego lub oferowanie specjalnych promocji dla klientów, którzy podzielą się swoimi opiniami na temat Twojej firmy.
Poznaj historie sukcesu naszych klientów
Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie! Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować. Ponad 600 pozytywnych opinii w Google i 90 opinii na Clutch.co