Jak pozyskiwać wartościowe linki?

jak pozyskiwac wartosciowe linki

Link-building poprawi pozycję Twojej witryny w organicznych wynikach wyszukiwania. Zwiększy dodatkowo ruch na stronie, a co za tym idzie, umożliwi pozyskanie stałych oraz zdecydowanych klientów. Pamiętajmy dodatkowo, że algorytmy Google doceniają różne metody i źródła pozyskiwania linków (również pod względem ich formy), ponieważ wyglądają one dla robotów wyszukiwarki bardziej naturalnie. Przejdźmy zatem do konkretów – jak, skąd i gdzie linkować stronę w 2021 roku?

 

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Jak pozyskiwać wartościowe linki? – content marketing w praktyce!

W pierwszej kolejności omówimy dziedzinę content marketingu, w skład której wchodzą m.in. wymiana wpisów gościnnych, publikacje artykułów na branżowych portalach oraz opracowywanie viralowych treści na blogu. Poniższe zestawienie przedstawia aspekty umożliwiające naturalne działania link-buildingu z uwagą na wysoką moc odnośników.

 

1. Wymiana wpisów gościnnych

Dokonujemy wymiany wpisów gościnnych pomiędzy sobą, zwiększając profil linków wychodzących, umacniając tym samym własny autorytet wśród czytelników.

 

2. Publikacje artykułów na branżowych portalach (współpraca redakcyjna)

Nawiązujemy stałą współpracę redakcyjną z wybranym portalem branżowym i dzielimy się tam swoją wiedzą, tworząc eksperckie treści. W zamian za to otrzymujemy bezpłatny content z linkiem do siebie.

 

3. Korzystanie z płatnych ogólnopolskich portali

Opracowujemy branżowy artykuł z odnośnikiem dofollow na określoną liczbę znaków, kontaktujemy się z konkretnym portalem, a następnie ustalamy dogodne warunki umieszczenia takiego wpisu. Pamiętajmy, aby przed ostateczną decyzją dot. współpracy z danym serwisem zwrócić uwagę na 3 istotne elementy. Są to m.in.:

 • zasięg portalu i specjalizacja (miesięczna liczba wejść jest ważna, jednak warto, żeby głównym wyznacznikiem była przede wszystkim tematyka portalu obrazująca preferencje Twoich klientów);
 • grupa docelowa (artykuły sponsorowane z branży akcesoriów dachowych należy umieszczać na ogólnopolskich serwisach dekarskich itd.)
 • adekwatność tematu do oczekiwań czytelników (temat powinien zainteresować internautów i być skierowany do sprecyzowanego grona odbiorców).

Korzystanie z płatnych ogólnopolskich portali jest sposobem, pozwalającym zbudować wiarygodny profil odnośników zewnętrznych. W tym wypadku wystarczy wejść przykładowo na Whitepressa, wybrać branżę, określić swoje widełki cenowe i wyszukać miejsce z interesującym nas zasięgiem czy tematyką.

Warto zapamiętać!

Ogólnopolskie portale oferują klientom dziesiątki zakładek z różnych branż, co powoduje, że są mniej wiarygodne od serwisów dedykowanych jednej dziedzinie.

 

4. Tworzenie viralowych treści na blogu

Tworzenie viralowych treści (np. zabawnych, poruszających) to kolejna metoda na skuteczny i naturalny link-building. Wystarczy, że wraz ze swoim zespołem opracujesz content wzbudzający duże zainteresowanie w konkretnym środowisku i będziesz go regularnie publikował na blogu.

Przyniesie to efektyw postaci licznych udostępnień poszczególnych treści (np. na blogach innych internautów). Analogicznie pozyskasz dziesiątki, setki lub nawet tysiące linków wychodzących poprawiających pozycję Twojej witryny w SERP-ach.

 

5. Udzielanie wypowiedzi do artykułów z branżowej prasy

Jesteś specjalistą w danej dziedzinie? – wypowiedz się online na ulubiony temat, a następnie poproś o podlinkowanie swojej osoby jako eksperta. Zyskasz wówczas dodatkowy odnośnik umacniający SEO Twojej strony internetowej, a dodatkowo podkreślisz własny autorytet i zaczniesz wzbudzać większe zaufanie wśród internautów.

 

Chcesz skutecznie wypromować swoją stronę?

 

Samodzielne pozyskiwanie linków – 7 skutecznych metod

Linki możemy pozyskiwać na różne sposoby – wymieniając wpisy gościnne, publikując artykuły na branżowych portalach, a nawet tworząc viralowe treści blogowe. Warto jednak dowiedzieć się jak linkować stronę samodzielnie. Poniżej przedstawiamy 7 skutecznych metod link-buildingu, które możesz wdrożyć w strategię SEO swojej firmy bez pomocy innych!

 

1. Komentarze na forach/portalach/blogach

Użytkownik budujący wiarygodny profil linków wychodzących powinien komentować w sposób naturalny i związany z konkretnym tematem. Pamiętajmy również, aby poszczególne fora/portale/blogi były tematycznie powiązane z naszą branżą i dysponowały jak najmniejszą liczbą odnośników wychodzących. Warto dodatkowo zadbać o swojekonto – musi być wiarygodne, a w konsekwencji starsze niż kilka tygodni i posiadać minimum kilkadziesiąt wpisów.

 

2. Katalogi

Katalogi to zazwyczaj płatne serwisy dedykowane do linkowania podzielone na setki kategorii tematycznych. Dzięki wskaźnikowi Page Rank są odbierane przez wyszukiwarkę Google pozytywnie, jednak na przestrzeni lat straciły popularność. Powinniśmy na nich bazować w celu dywersyfikacji odnośników zewnętrznych.

 

3. Listy firm

Listy firm generują spory ruch. Potencjalni klienci wykorzystują je naturalnie, podczas weryfikacji danego przedsiębiorstwa czy wyszukiwania konkretnej usługi. W celu pozyskania linku tą metodą wystarczy zarejestrować się na poszczególnych serwisach m.in.:

 •       panoramafirm.pl;
 •       bazafirm.org;
 •       katalogprzedsiebiorstw.pl.

Po wpisaniu danych teleadresowych swojej działalności i dodaniu odnośnika wychodzącego będziemy mogli opuścić wybraną stronę i czerpać stałe korzyści z wejść użytkowników (oprócz wzmocnienia profilu linków, odwiedzający będą mogli zapoznać się z naszą ofertą).

 

4. Strony klientów/partnerów

Działania te polegają na wymianie odnośników zewnętrznych pomiędzy klientami lub partnerami przykładowo w stopce strony.

 

5. Strony lokalne

Chcesz zbudować naturalny profil linków? Wystarczy, że skontaktujesz się z portalem, który wspomniał o Twoim przedsiębiorstwie i zapytasz o możliwość umieszczenia odnośnika dofollow prowadzącego do firmowej witryny.

 

6. Portale ogłoszeniowe

Wartościowymi miejscami na dywersyfikację URL są również portale ogłoszeniowe (np. olx.pl, tablica.pl, sprzedajemy.pl). Warto jednak zweryfikować, czy interesujący nas serwis jest na bieżąco moderowany, nie ma w nim spamerskich komentarzy oraz licznych ogłoszeń bez zdjęć i opisów z samymi linkami.

 

7. Case study

Firma, z którą współpracujesz przez dłuższy czas, opracowała prezentację w temacie wyników osiągniętych z Twoim przedsiębiorstwem? Poproś o podlinkowanie nazwy swojej działalności w opracowanym wpisie – zyskasz wówczas URL o bardzo wysokiej mocy.

 

Chcesz skutecznie docierać do nowych klientów?

 

Wymagające sposoby link-buildingu – 3 przykłady

W dzisiejszym artykule opisaliśmy skuteczne sposoby na pozyskiwanie odnośników wychodzących. Zmierzając do podsumowania, omówimy pokrótce jeszcze jeden bardzo ważny temat, a mianowicie – wymagające sposoby link-buildingu. Przedstawimy wady i zalety tworzenia zaplecz SEO, a także wyjaśnimy, na czym polega przechwytywanie domen oraz relinkowanie.

 

1. Tworzenie zaplecz

Własne zaplecze SEO ułatwia zbudowanie solidnego, a przede wszystkim naturalnego profilu linków zewnętrznych. Serwis tego typu powinien być bardzo mocno spokrewniony z tematyką pozycjonowanej strony i oferować ciekawe treści, wartościowe dla odwiedzających. Jeśli zaplecze zawiera unikalny i jakościowy content oraz jest odpowiednio powiązane tematycznie z docelowym serwisem – oferuje liczne korzyści dla Twojego biznesu m.in.

 • wspiera proces SEO,
 • pozwala oszczędzić na drogich linkach zewnętrznych,
 • ułatwia dywersyfikację profilu linków,
 • zwiększa popularność marki,
 • jest szansą na pozyskanie dodatkowego przychodu ze sprzedaży miejsc na artykuły z odnośnikiem dofollow lub nofollow.

Aby stworzyć własne zaplecze SEO, powinniśmy kupić odpowiednie domeny, serwer oraz zaprojektować witrynę zgodną z najnowszymi standardami UX. Jest to zazwyczaj opłacalne w popularnych branżach (np. hostingowa, hazardowa, e-commerce), wówczas, gdy Twoja strona należy do bardzo konkurencyjnych.

 

2. Przechwytywanie domen

Przechwytywanie domen – powszechnie praktykowany proces stosowany głównie podczas budowania prywatnych zaplecz SEO. Wystarczy wejść na Aftermarket.pl lub Addhost.pl, przejrzeć listę witryn, które tracą swoich właścicieli maksymalnie za 30 dni, a następnie zarezerwować wybraną domenę i poczekać, aż aktualny posiadacz nie opłaci jej na czas.

Gdy znajdziemy URL z „bogatą” historią, możemy go przechwycić w celu stworzenia własnej strony internetowej. Będzie ona miała wówczas bardzo duży potencjał na wysokie pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania.

Warto zapamiętać!

Jeśli domena budzi zainteresowanie wśród wielu internautów – trafia na aukcję, gdzie jest licytowana.

 

3. Relinkowanie

Relinkowanie to inaczej analiza backlinków innych domen przy użyciu specjalnych narzędzi marketingowych (np. Ahrefs). Działania tego rodzaju mają za zadanie wzbogacić profil linków Twojej strony i ułatwić wyprzedzenie konkurencji w SERP-ach. Wszystko dzięki możliwości pozyskania identycznych odnośników oraz takich, którymi nie dysponują pozostałe przedsiębiorstwa.

 

Jak pozyskiwać wartościowe linki? – podsumowanie

Pozyskiwanie wartościowych linków to złożony proces, poprzedzony zazwyczaj skrupulatnie opracowaną strategią SEO. Jednym z najważniejszych elementów link-buildingu jest dywersyfikacja odnośników mająca za zadanie „przekonać” roboty wyszukiwarki do jakości naszej domeny.

W zależności indywidualnych preferencji możemy dodawać komentarze na forach z odnośnikiem w treści, wypowiadać się online z pozycji eksperta czy nawet tworzyć viralowy content na swoim blogu.

Słowem podsumowania – pozyskiwanie wartościowych linków ułatwi zwiększenie pozycji Twojej domeny w organicznych wynikach wyszukiwania. Warto jednak pamiętać, aby odnośniki wychodzące były pozyskane jak najbardziej naturalnie (np. z realnej dyskusji na forum). Zadbajmy także o regularność działań link-buildingowych oraz wysoką jakość każdego URL.

 

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Poniżej zebraliśmy odpowiedzi na najczęstsze pytania, które pojawiają się w sieci na temat link-buildingu.

 

Czy dywersyfikacja linków jest konieczna?

Dywersyfikacja jest absolutnym must-have, jeśli chodzi o prawidłowo opracowaną strategię link-buildingu. Wynika to z faktu, iż różnorodność przyczynia się do postrzegania naszych działań przez algorytmy Google’a jako naturalne.

 

Jaki jest koszt pozyskania linku zewnętrznego z płatnych ogólnopolskich portali i od czego to zależy?

Koszt pozyskania linku zewnętrznego z płatnych ogólnopolskich portali zależy m.in. od ich zasięgu i specjalizacji. Jeśli weźmiemy pod uwagę serwis o przeciętnych zasięgach, będziemy musieli zapłacić średnio kilkaset złotych za miejsce na artykuł sponsorowany z linkiem dofollow.

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Oceń ten artykuł:
Jak pozyskiwać wartościowe linki?

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 102 głosów

UDOSTĘPNIJ