Dlaczego warto zainwestować w pozycjonowanie lokalne? 18 kluczowych powodów
Pozycjonowanie lokalne to skuteczna strategia promocji w internecie dla firm działających na regionalnym rynku. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z potencjału lokalnego SEO i korzyści, które ono generuje. Poznajmy 18 kluczowych powodów, dla których warto zainwestować w pozycjonowanie lokalne dla Twojej firmy.
Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów
Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony.
Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:
- Pozycjonowania
- Kampanii Google Ads
- Optymalizacji UX
ABC lokalnego SEO
Pozycjonowanie lokalne skierowane jest zarówno do firm lokalnych, jak i tych mających liczne oddziały w różnych regionach Polski. Dzięki odpowiedniej optymalizacji strony, a także stworzeniu wizytówki Google Moja Firma możesz reklamować się w wyszukiwarce Google, mapach Google i przyciągać ruch na stronę internetową oraz do stacjonarnego punktu sprzedaży. Poznaj 18 korzyści, które przekonają Cię do inwestycji w pozycjonowanie lokalne.
1. Pozycjonowanie lokalne poprawi albo zbuduje Twoją widoczność w wyszukiwarce
Nie jesteś widoczny w wyszukiwarce Google?To duży błąd, jednak pozycjonowanie lokalne pozwoli go naprawić! Dzięki lokalnym działaniom SEO, skupionym wokół optymalizacji strony oraz wizytówki Google Moja Firma, jesteś w stanie zbudować widoczność w organicznych wynikach Google w ciągu kilku miesięcy. Jeśli konkurencja w okolicy jest niewielka, a rynek stosunkowo niewielki, szybko osiągniesz wysokie pozycje na kluczowe frazy. Pozycjonowanie lokalne przyniesie efekty zarówno restauracja, jak i kancelariom prawnym, gabinetom lekarskim czy firmom usługowym (hydraulik, stolarz itp.). Sprawdź, jakie efekty możesz osiągnąć w naszym artykule “Czy opłaca się czekać na efekty SEO?”.
2. Pozycjonowanie lokalne zwiększy ruch w Twojej witrynie
Dlaczego warto zainwestować w pozycjonowanie lokalne? Ponieważ dzięki niemu zwiększysz ruch w Twojej witrynie. Większa widoczność, która może pojawić się nawet po około 2-3 miesiącach, prędzej czy później przełoży się na wzrost ruchu. Jeśli Twoja strona będzie wyświetlać się na wysokich pozycjach, użytkownicy będą klikać w widoczny link. Obecnie lokalne wyniki wyszukiwania pełnią funkcję dawnej książki telefonicznej - o ile jeszcze 20 lat temu, szukając hydraulika, sięgaliśmy po książkę telefoniczną, dziś sięgamy po smartfon, w ostateczności komputer i wpisujemy interesujące nas hasło, np. hydraulik w pobliżu lub hydraulik Poznań. Optymalizacja wizytówki Google Moja Firma oraz firmowej witryny to prosta droga do sukcesu w lokalnym SEO.
3. Pozycjonowanie lokalne dociera do klientów, którzy naprawdę szukają Twoich usług
Kolejną korzyścią pozycjonowania lokalnego jest budowanie wartościowego ruchu. Dzięki SEO skupionym na rynku regionalny docierasz do tych użytkowników, którzy naprawdę szukają Twoich usług i mają możliwość skorzystania z nich, a nie do wszystkich użytkowników internetu w ogóle. To zwiększa szansę, że faktycznie skorzystają z Twoich usług, ponieważ są nimi zainteresowani. To duża przewaga marketingu internetowego nad tradycyjnymi metodami reklamy offline. Uliczne banery reklamowe docierają do wszystkich przechodniów, a prawdopodobnie większość z nich nie jest zainteresowana ofertą. Co więcej, poprzez SEO lokalne możesz zbudować baz powracających klientów. Turyści prawdopodobnie nie odwiedzą ponownie Twojej restauracji ale stali mieszkańcy miasta jak najbardziej.
4. Lokalne SEO szybciej przynosi efekty
Pozycjonowanie zakłada długofalową działań. Dlaczego warto pomyśleć o pozycjonowaniu lokalnym? Ponieważ w porównaniu do SEO skupionego na całej Polsce znacznie szybciej przynosi efekty w postaci wzrostu widoczności, ruchu oraz konwersji. Wszystko dlatego że na lokalnym rynku konkurencja jest mniejsza, a prawdopodobnie nie wszystkie inwestują w pozycjonowanie. Może się zdarzyć tak, że w okolicy funkcjonują tylko dwie lub trzy firmy oferujące podobne usługi. Wówczas łatwo zdobyć pozycję w top3. Co więcej, pozycjonowanie lokalne pozwala promować firmę nie tylko w mieście, w którym znajduje się Twoja firma, ale także w jego okolicy, np. w sąsiednich miejscowościach. Sprawdź, ile trwa pozycjonowanie.
5. Pozycjonowanie lokalne to niższa cena usługi
Chcesz zainwestować w SEO, ale koszty są wysokie? Pozycjonowanie lokalne stanowi skuteczne i kompromisowe rozwiązanie. Ze względu na niższą konkurencję i rynek zlokalizowany na ograniczonym obszarze cena pozycjonowania jest niższa niż w przypadku oferty skierowanej na całą Polskę. Co więcej, lokalne SEO sprawdzi się także w przypadku firm, które mają swoje oddziały w różnych miastach Polski. Dzięki lokalnemu pozycjonowaniu również mogą obniżyć początkowe koszty inwestycji, ale osiągnąć realne efekty na lokalnym rynku. Gdy lokalne SEO przyniesie wzrost sprzedaży, można pomyśleć o:
- rozszerzeniu promocji na kolejne lokalizacje,
- inwestycji w Google Ads lub pozycjonowanie szerokie.
6. Dzięki lokalnemu SEO dasz się znaleźć swoim klientom
Nie prowadzisz pozycjonowania? Nie pokażesz się swoim klientom. Prawidłowo przeprowadzona optymalizacja strony pod kątem SEO, skuteczne treści zawierające lokalne frazy, linki z lokalnych stron, Wizytówka Google Moja Firma - to wszystko sprawi, że Twoja strona zyska uznanie w oczach robotów Google i prawdopodobnie zostanie wyświetlona na wysokiej pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania, a być może także z tzw. Local pacj, czyli trzech najbardziej trafnych wynikach z map Google.
7. Lokalne SEO pozwala zbudować zaufanie klientów
Kolejną korzyścią płynącą z pozycjonowania jest możliwość budowania zaufania wśród klientów i potencjalnych klientów, a także robotów Google. W jaki sposób? Poprzez:
- stworzenie wizytówki Google Moja Firma z adresem (zweryfikowanym przez Google) oraz danymi kontaktowymi i adresem www witryny,
- dodanie spójnych danych kontaktowych w stopce witryny (na każdej podstronie) oraz w innych miejscach w internecie (wizytówka GMF, katalogi firm, media społecznościowe),
- tworzenie wartościowych, merytorycznych i przydatnych treści,
- pozyskiwanie opinii od klientów (w lokalnym SEO opinie stanowią czynnik rankingowy),
- budowanie profilu linków przychodzących (np. ze stron miejskich i gminnych, lokalnych katalogów firm).
Zaufanie robotów Google możesz budować także przez wzrost ruchu na skutek pozycjonowania lokalnego - większa liczba użytkowników czy dłuższy czas spędzony w witrynie to dla robotów sygnał, że strona jest wartościowa i przydatna.
8. Pozycjonowanie lokalne to budowa wizerunku marki na lokalnym rynku
Dlaczego warto postawić na pozycjonowanie lokalne? Ponieważ dzięki niemu możesz:
- budować wizerunek swojej marki w internecie,
- wzmacniać pozycję eksperta,
- poprawiać swoją reputację na regionalnym rynku.
Wszystko dzięki opiniom w wizytówce Google Moja Firma oraz w Twojej witrynie. Potwierdzają one, że Twoje produkty lub usługi są wysokiej jakości, dział obsługi klienta działa sprawnie, a realizacja zamówienia i obsługa są na wysokim poziomie. Takie informacje widoczne w wizytówce GMF oraz w witrynie mogą wpływać na pozyskiwanie nowych klientów oraz Twoje wyniki finansowe. Posiadanie dobrych opinii w wizytówce GMF może także wpłynąć na Twoją widoczność. Pamiętaj, by regularnie śledzić nowe opinie, odpowiadać na nie, a także wyjaśniać ewentualne nieporozumienia i kontaktować się z klientami, którzy wyrazili negatywną opinię, by naprawić błąd lub zrekompensować szkodę.
Przykład opinii w wizytówce GMF wraz z odpowiedzią, źródło: wizytówka GMF agencji widoczni
9. Ludzie naprawdę szukają usług lokalnych
Nie jesteś przekonany, że warto zainwestować w pozycjonowanie lokalne? Niech przekonają Cię liczby, które udowadniają, że użytkownicy naprawdę szukają usług w okolicy i korzystają z nich:
- 50% użytkowników, którzy szukali usług lokalnych na smartfonie, w ciągu 24 godzin udało się do stacjonarnego punktu sprzedaży (źródło: https://www.thinkwithgoogle.com/advertising-channels/search/how-advertisers-can-extend-their-relevance-with-search-download/)
- 18% lokalnych wyszukiwań mobilnych prowadzi do sprzedaży w ciągu 24 godzin (źródło: https://www.thinkwithgoogle.com/advertising-channels/search/how-advertisers-can-extend-their-relevance-with-search-download/)
- 71% użytkowników przed skorzystaniem z usług danej firmy, szuka o niej informacji w Google, by sprawdzić jej wiarygodność źródło: https://searchengineland.com/survey-consumers-blame-brands-bad-local-data-186224)
- w 2017 roku 97% użytkowników szukało lokalnej firmy online (źródło: https://www.brightlocal.com/learn/local-consumer-review-survey)
10. Pozycjonowanie lokalne wyróżni Cię na tle konkurencji
Nieocenioną korzyścią pozycjonowania lokalnego jest wyróżnienie Twojej firmy na tle konkurencji. Jeśli konkurencja nie inwestuje w budowanie widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania, masz niepowtarzalną okazję, by pozyskać więcej klientów. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest regularna aktualizacja informacji w wizytówce Google Moja Firma. Nie pracujesz w święto? Przekaż taką informację w GMF. Warto także zadbać o:
- poprawę czasu ładowania strony www,
- regularną publikację treści blogowych - raportów, zestawień, wywiadów, obszernych case studies i poradników,
- dostosowanie strony do urządzeń mobilnych.
Sprawdź, skąd czerpać pomysły na treści blogowe.
11. Lokalne SEO połączone z SXO poprawi wrażenia klientów na stronie
Samo pozycjonowanie lokalne nie zawsze wystarczy, by pozyskać klienta. Dlatego warto je uzupełnić o SXO, czyli działania, których celem jest poprawa wrażeń użytkownika w trakcie przeglądania strony. Jak zadbać o UX w pozycjonowaniu?
- dodaj intuicyjną nawigację na stronie oraz takie samo menu,
- zadbaj o wdrożenie sticky menu oraz breadcrumbs,
- przygotuj zrozumiałe i przystępne dla użytkownika treści,
- dodaj linkowanie wewnętrzne,
- przystosuj stronę do nowego czynnika rankingowego - Core Web Vitals,
- zadbaj o widoczne call to action.
Sprawdź, jak na pozycjonowanie wpływają SXO i optymalizacja konwersji.
Przykład call to action na stronie głównej agencji widoczni
Przykład linkowania wewnętrznego na blogu widoczni - w treści oraz w artykułach powiązanych
12. Lokalne SEO zwiększa współczynnik konwersji
Pozycjonowanie lokalne to skuteczny sposób n wzrost współczynnika konwersji na stronie. Największą korzyść lokalnego SEO stanowi możliwość docierania do klientów, którzy:
- są realnie zainteresowani konkretną usługą,
- szukają usług, które oferujesz,
- często potrzebują znaleźć konkretną usługę w krótkim czasie (n. restaurację, by zjeść obiad na wakacjach czy hydraulika, który szybko naprawi cieknący kran).
Jeśli dodatkowo połączysz pozycjonowanie z optymalizacją współczynnika konwersji, masz szansę na sukces. By poprawić współczynnik konwersji, zadbaj o:
- umieszczanie ważnych informacji na samej górze strony,
- optymalizację stron docelowych,
- zastosowanie białych pól na stronie, które pozwalają skupić wzrok na kluczowych elementach,
- wdrożenie wewnętrznej wyszukiwarki i filtrowania wyników,
- dostosowanie wyglądu strony na urządzeniach mobilnych (wielkość czcionki, dostępność przycisków),
- ograniczenie liczby reklam,
- ograniczenie wyskakujących okienek, które zasłaniają treść i utrudniają przeglądanie strony,
- wykorzystywanie spisów treści w artykułach blogowych,
-
dodanie na stronie dowodów zaufania społecznego (opinii, firm, z którymi współpracujesz itp., narzędzi, z których korzystasz, pism branżowych, w których publikujesz).
Dobry współczynnik konwersji w marketingu internetowym, czyli jaki?
Przykład wewnętrznej wyszukiwarki sugerującej podpowiedzi w sklepie z gadżetami
13. Lokalne SEO pozwala lepiej wykorzystać wyszukiwania mobilne
Znaczna część wyszukiwań lokalnych pochodzi z urządzeń mobilnych - przede wszystkim smartfonów. To oznacza, że dzięki pozycjonowaniu lokalnemu możesz pokazać się użytkownikom, którzy są w pobliżu i właśnie szukają Twoich usług za pomocą telefonu. Nawet jeśli nie umieszczą w treści zapytania lokalizacji, algorytmy Google i tak wyświetlą wyniki znajdujące się w najbliższej okolicy. W efekcie większośc użytkowników znajdujących się w odległości kilkuset metrów od Twojej siedziby powinno znaleźć Twoją firmę. Dzięki lokalnemu SEO możesz zatem przyciągnąć użytkowników mobilnych, którzy szukają godnej zaufania firmy w najbliższej okolicy.
14. Pozycjonowanie lokalne umożliwia promowanie firmy w mapach Google
Dlaczego warto wybrać pozycjonowanie lokalne do promowania firmy? Ponieważ dzięki lokalnemu SEO możesz promować swoją firmę w mapach Google. Jeśli dobrze optymalizujesz wizytówkę GMF, może się na wyświetlić się użytkownikowi w mapie Google, a także w tzw. Local pack, czyli zestawieniu trzech najbardziej trafnych wyników w okolicy.
Wyniki local pack
15. Pozycjonowanie lokalne pozwala lepiej poznać preferencje klientów
Korzystanie z technik optymalizacji strony pod kątem wyszukiwań lokalnych może ułatwić pozyskiwanie wiedzy o użytkownikach. Wiedza to dotyczy przede wszystkim danych demograficznych oraz wzorców zakupowych. Czy Twoi użytkownicy szukają Cię mobilnie? W jaki sposób przeglądając Twoją stronę? Kim są - ile mają lat, jaka jest ich płeć i czego szukają? Dzięki lepszemu zrozumieniu preferencji klientów możesz:
- jeszcze lepiej zoptymalizować stronę oraz ofertę pod kątem ich oczekiwań,
- dowiedzieć się, jak przekonać klient do skorzystania z Twojej oferty.
Dane demograficzne o klientach uzyskasz m.in. w narzędziu Google Analytics
16. Pozycjonowanie przynosi długotrwałe efekty
Reklama Google Ads przynosi klientów tylko w momencie, w którym działa, a jej koszty rosną. Pozycjonowanie działa w zupełnie inny sposób - działania prowadzone w przeszłości mogą przynosić klientów jeszcze wiele miesięcy później. Co więcej, koszt pozyskania pojedynczego klienta spada, ponieważ w tym samym budżecie przeznaczonym na pozycjonowanie lokalne jesteś w stanie osiągać coraz lepsze efekty, budować większy ruch i pozyskiwać więcej klientów. Pozycjonowanie często nie przynosi efektów natychmiast, ponieważ wymaga działań na szeroką skalę, ale po kilku latach SEO powinno stać się twoim głównym kanałem promocji i sprzedaży,
Przykład wzrostu widoczności sklepu meblowego w trakcie 3 lat pozycjonowania, źródło: Senuto
17. Pozycjonowanie maksymalizuje zwrot z inwestycji (ROI)
Największą korzyścią z pozycjonowania lokalnego jest maksymalizacja ROI (zwrotu z inwestycji). Im dłużej inwestujesz w lokalne SEO, tym więcej klientów pozyskujesz w tym samym budżecie, co oznacza, że koszt pozyskania pojedynczego klienta stopniowo i regularnie maleje. Dochód, który przynoszą nowe konwersje i klienci, możesz wykorzystać na inwestycję w nowe kanały promocji w marketingu internetowym.
18. Pozycjonowanie lokalne daje mierzalne efekty
Jak zmierzyć efekty reklamy offline, na przykład baneru reklamowego stojącego w ruchliwym mieście? Jest to praktycznie niewykonalne. W przypadku pozycjonowania istnieje szereg wskaźników i narzędzi, które pozwalają sprawdzić, czy SEO działa, zarówno na poziomie lokalnym, jak i ogólnopolskim. To ważna korzyść z pozycjonowania - specjalista SEO, który zaplanował strategię, może w każdej chwili sprawdzić jej skuteczność poprzez:
- weryfikację widoczności w narzędziu Senuto (jeśli widoczność rośnie, pozycjonowanie działa),
- weryfikację ruchu w Google Analytics (jeśli ruch z wyników organicznych rośnie, SEO działa),
- weryfikację konwersji w Google Search Console (jeśli konwersje rosną, to znaczy, że SEO lokalne przynosi zwrot z inwestycji).
Dowiedz się więcej:
Podsumowanie
Pozycjonowanie lokalne to skuteczna metoda promocji zarówno dla małych firm, jak i dla dużych przedsiębiorstw mających swoje oddziały w różnych regionach Polski. Dzięki lokalnym działaniom SEO nie tylko zbudujesz widoczność i ruch, ale także pozyskasz nowych klientów i zbudujesz autorytet marki.
Poznaj historie sukcesu naszych klientów
Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!
Ponad 600 pozytywnych opinii w Google i 90 opinii na Clutch.co
Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.