Jak poprawić bezpieczeństwo strony internetowej? 12 cennych wskazówek

Jak poprawic bezpieczenstwo strony internetowej 12 cennych wskazowek

 W obecnych czasach założenie strony internetowej nie jest trudne ani drogie. Jednak jeśli chcesz zarabiać dzięki swojej witrynie, musisz nie tylko zainwestować w pozycjonowanie , ale także zadbać o bezpieczeństwo. Jak poprawić i zwiększyć bezpieczeństwo strony internetowej i danych użytkowników? Poznaj skuteczne sposoby.

 

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Dlaczego bezpieczeństwo strony internetowej jest ważne?

Chociaż nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, strony internetowe każdego dnia padają ofiarą ataków hakerskich. Dlatego też dobre hasła i aktualne wtyczki to zbyt mało, by Twoja strona była bezpieczna , a sklep online gwarantował ochronę danych osobowych klientów. Mimo że nie da się w 100% zabezpieczyć witryny przed niechcianymi atakami, to jednak można podjąć działania, które to bezpieczeństwo zwiększą. Wówczas:

Efektem ataku hakerskiego mogą być:

 • kradzież tożsamości klientów, jeśli przechowujesz ich dane osobowe
 • oszustwa, następujące na przykład w przypadku kradzieży danych karty płatniczej,
 • utrata reputacji i zaufania,
 • wyłączenie strony z indeksu Google i związany z nim brak widoczności oraz ruchu.

 

Bezpieczeństwo strony a SEO

Czy poziom bezpieczeństwa witryny wpływa bezpośrednio na efekty pozycjonowania? Tak - od 2014 roku, w którym certyfikat SSL został dołączony do listy ponad 200 czynników rankingowych w pozycjonowaniu . Co więcej, jeśli Twoja witryna zostanie ofiarą ataku hakerskiego, możesz zostać o tym poinformowany za pośrednictwem Google Search Console, a Twoja strona, dla bezpieczeństwa, może zostać wyłączona z indeksowania. Obecność certyfikatu SSL nie ma dużego wpływu na efekty SEO , ale zyskuje na znaczeniu wówczas, gdy dwie strony będą miały inne czynniki na podobnym poziomie. Wówczas wyżej w organicznych wynikach wyszukiwania znajdzie się ta, która ma zainstalowany certyfikat SSL .

 

Jak poprawić bezpieczeństwo strony? 12 elementów, o które musisz zadbać

Silne hasła i aktualne wtyczki to zbyt mało, by kompleksowo zadbać o bezpieczeństwo witryny internetowej. Sprawdź, jak zwiększyć bezpieczeństwo swojej strony internetowej i uchronić ją przed atakami ze strony hakerów.

 

1. Regularnie aktualizuj oprogramowania i wtyczki

By móc zarządzać stroną internetową lub sklepem, potrzebujesz systemu CMS do zarządzania treścią lub platformy e-commerce. Twórcy platform, jak i systemów CMS na bieżąco aktualizują oprogramowania, jednak wielu właścicieli stron nie instaluje aktualizacji. To błąd - przestarzała wersja systemu zarządzania treścią lub platformy e-commerce może powodować problemy z bezpieczeństwem. Pamiętaj także o weryfikacji i aktualizacji wtyczek - korzystaj tylko z tych rozszerzeń, których naprawdę potrzebujesz, i na bieżąco wdrażaj aktualizacje, by zwiększyć bezpieczeństwo swojej witryny. 

 Przykładowe wtyczki dla CMS WordPress

 

2. Wybierz odpowiedni hosting i hostingodawcę

Hosting to przestrzeń w internecie na Twoje pliki, dlatego musisz zadbać o to, by był bezpieczny. W tym celu wybierz odpowiedniego hostingodawcę. Zanim podejmiesz decyzję, dowiedz się:

 • czy host oferuje bezpieczny protokół przesyłania plików SFTP,
 • czy korzystanie z protokołu FTP przez nieznanych użytkowników jest wyłączone,
 • czy tworzone są kopie zapasowe plików i jak często,
 • jak często wprowadzane są aktualizacje zabezpieczeń.

Chcesz wypromować swoją stronę?

 

3. Utwórz niestandardową ścieżkę administratora 

Dostęp do panelu administracyjnego strony lub sklepu zazwyczaj jest dostępny z poziomu adresu: www.adrestwojejstrony.pl/admin. By utrudnić atak hakerski na Twoją stronę, zmień adres dostępowy na inny.

 Okno logowania do panelu administracyjnego strony zbudowanej na WordPressie, który może być dostępny pod innym adresem URL niż twojastrona.pl/wp-admin 

 

4. Zainstaluj certyfikat SSL

Prowadzisz sklep internetowy? By zadbać o bezpieczeństwo danych klientów, zainstaluj certyfikat SSL . Dzięki niemu połączenie i jednocześnie wrażliwe dane klientów będą szyfrowane. Do wrażliwych danych należą m.in. imię, nazwisko, a zwłaszcza dane kart kredytowych i dane logowania do kont bankowych. Mimo tego, że na Twojej stronie użytkownicy nie realizują płatności online, i tak warto wdrożyć certyfikat SSL. jego brak może utrudniać przeglądanie strony, a jeśli użytkownik zobaczy komunikat informujący o braku bezpieczeństwa, może się zniechęcić i wybrać stronę konkurencji. 

  Komunikat, który wyświetla się w przeglądarce w przypadku braku certyfikatu SSL

 

5. Ustal mocne hasła

Jak poprawić bezpieczeństwo strony internetowej? Pamiętaj o ustaleniu mocnych haseł do panelu administracyjnego oraz bazy danych. Unikaj prostych konfiguracji, np. 123 czy 246, abc itp. Utwórz silne hasło, które:

 • jest losowe i trudne do odgadnięcia,
 • zawiera cyfry, litery i znaki specjalne, np. #, $, %, * i inne.

Nie włączaj zapamiętywania haseł przez żadne konto, a także regularnie zmieniaj hasło i zalecaj to samo wszystkim osobom, które mają dostęp do CMS lub platformy e-commerce. 

 

6. Ogranicz dostęp do panelu administracyjnego strony

Audyt bezpieczeństwa strony powinien obejmować także weryfikację osób, które mają dostęp do panelu administracyjnego strony lub sklepu. Zasada jest prosta: im mniej osób może dokonywać zmian w panelu administracyjnym, tym mniejsze ryzyko utraty danych. Dlatego też ogranicz dostęp do zaplecza strony do niezbędnego minimum . Zadbaj także o to, by każdy miał własne konto w panelu administracyjnym - wówczas będziesz mógł zweryfikować, kto dokonał określonych zmian, np. w plikach. Pamiętaj także, by usuwać konta osób, które już z Tobą nie współpracują, tak by nie miał dostępu do panelu administracyjnego Twojej witryny.

Chcesz wypromować swój e-commerce?

 

7. Monitoruj zmiany i aktywność w witrynie

Zmiany w plikach (np. ich usunięcie lub edycja) to pierwszy sygnał, że Twoja witryna mogła zostać zaatakowana przez cyberprzestępców. Powinieneś na bieżąco monitorować zmiany i przyjrzeć się edycjom plików , które nie pochodzą od Twojego zespołu IT. Przechowuj także dziennik aktywności i regularnie go skanuj za pomocą narzędzi wykrywających zagrożenia - wówczas na bieżąco będziesz informowany o ewentualnych problemach i możliwych atakach hakerskich.

 

8. Użyj zaawansowanej zapory sieciowej

Wstrzyknięcie SQL, wykorzystanie luk w zabezpieczeniach aplikacji czy wstrzyknięcie złośliwego oprogramowania - to jedne z najczęstszych sposobów hakowania witryn internetowych. Można im zapobiec, wykorzystując zaporę sieciową. Jeśli wybierzesz dobry, sprawdzony hosting, prawdopodobnie otrzymasz zaporę sieciową w cenie pakietu , a Twoja witryna będzie zabezpieczona od samego początku.  Wszystko dlatego, że zapora bada ruch przychodzący i natychmiast blokuje próby włamań.

  Włączanie zapory sieciowej na stronie z serwerem od home.pl źródło: home.pl

 

9. Regularnie twórz kopię zapasową danych

Zawsze, gdy zmieniasz strukturę witryny, powinieneś wykonać kopię zapasową zapisanych danych, by ich nie utracić. Wówczas, w razie ataku hakerskiego, będziesz mógł szybciej przywrócić normalne działanie strony.  By zapobiec kradzieży danych,  przechowuj kopię zapasową na lokalnym komputerze, a nie na serwerze . Kopię zapasową możesz wykonywać ręcznie lub zainstalować w tym celu wtyczkę dla danego CMS’a. 

 

10. Wybierz odrębny serwer dla każdej witryny

Masz dwie strony internetowe lub dwa odrębne sklepy? Wybierz dla nich oddzielne serwery. Wówczas oszczędzisz sporo czasu, nerwów i pieniędzy, jeśli jedna z nich zostanie zainfekowana. Jeśli chcesz zarządzać dwoma witrynami z poziomu jednego panelu administracyjnego, wybierz taką platformę e-commerce lub CMS, który oferuje taką opcję.

 

11. Unikaj przechowywania poufnych danych na serwerze

Ogranicz do minimum przechowywanie poufnych danych na serwerze . Powinny znaleźć się na nim jedynie dane, które:

 • są potrzebne do zwrotu produktu przez klienta i zwrotu płatności,
 • są potrzebne do cyklicznej płatności.

Jeśli poufnych danych będzie niewiele, ryzyko ich utraty również będzie ograniczone.

 

12. Regularnie przeprowadzaj audyt bezpieczeństwa witryny

Chcesz mieć pewność, że Twoja witryna jest chroniona przed cyberprzestępcami i zwiększyć bezpieczeństwo strony internetowej? Regularnie przeprowadzają audyt bezpieczeństwa strony www, w trakcie którego:

 • sprawdzisz aktualność oprogramowania oraz wtyczek i przeprowadzisz ewentualną instalację aktualizacji,
 • sprawdzisz poprawność tworzenia kopii zapasowej danych,
 • zmienisz hasła dostępowe do panelu administracyjnego.

Bieżąca weryfikacja strony pod kątem jej bezpieczeństwa pozwoli Ci zauważyć ewentualne problemy na wczesnym etapie i odpowiednio szybko zareagować.

 

Podsumowanie

Bezpieczeństwo to jeden z istotnych elementów strony internetowej, o które musisz zadbać w dobie rosnącej liczby cyberataków. Wyłudzenia danych zdarzają się nie tylko w serwisach aukcyjnych, ale także na firmowych stronach internetowych . jeśli jednak skorzystasz z naszych wskazówek, z pewnością lepiej zabezpieczysz swoją witrynę i zapewnisz większe bezpieczeństwo poufnych danych. 

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak poprawić bezpieczeństwo strony internetowej? 12 cennych wskazówek

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 126 głosów

UDOSTĘPNIJ