Jak wykorzystać pozycjonowanie lokalne i stać się regionalnym liderem w swojej branży?

jak pozycjonowac sie lokalnie i stac sie liderem blog widoczni2

Badania pokazują, że aż 46% wyszukiwań w Google dotyczy usług lokalnych. Z tej właśnie przyczyny firmy inwestują w pozycjonowanie lokalne. Czym ono jest, dlaczego warto na nie postawić i w jaki sposób to zrobić, by zyskać, a nie stracić? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak stać się rozpoznawalnym przez klientów na lokalnym rynku dzięki pozycjonowaniu. 

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci? Postaw na reklamę w google ads

 

 

Pozycjonowanie lokalne - dlaczego warto? Liczby mówią same za siebie

Liczne badania dotyczące lokalnych wyników wyszukiwania potwierdzają, że w pozycjonowaniu lokalnym tkwi ogromny potencjał.

 

Warto podkreślić, że:

 

Mimo to aż 56% firm działających na rynku lokalnym nie decyduje się na stworzenie wizytówki Google Moja Firma oraz jej optymalizację. To duży błąd, ponieważ bez profilu firmowego Google praktycznie nie jesteśmy w stanie konkurować na lokalnym rynku, a nasza firma nie będzie pokazywać się użytkownikom z najbliższej okolicy w mapach Google.

 

Czym jest pozycjonowanie lokalne?

Pozycjonowanie lokalne to proces optymalizacji strony internetowej lub sklepu internetowego w taki sposób, by witryna przyciągała jak najwięcej zainteresowanych osób w danej lokalizacji. Najczęściej firmy decydują się na optymalizację pod algorytmy wyszukiwarki Google, ale niektórzy użytkownicy korzystają także z takich wyszukiwarek, jak Bing czy Apple Maps. Pozycjonowanie lokalne wyrosło z wprowadzonej przez Google w 2014 roku (aktualizacja “Gołąb”) usługi geolokalizacji.

Dzięki niej użytkownik na konkretne zapytanie otrzymuje wyniki, które są powiązane z miejscem, w którym się znajduje, nawet wówczas jeśli nie wpisze w oknie wyszukiwania nazwy miasta czy dzielnicy.

 

Właścicielom lokalnych firm szczególnie zależy, by ich strona wyświetlała się w wynikach wyszukiwania z map Google, które pojawiają się ponad wynikami organicznymi. Jest to tzw. local pack, który pokazuje trzy najbardziej dopasowane do zapytania wyniki, zlokalizowane na mapie Google w najbliższej okolicy.

Pozycjonowanie lokalne jest istotne również dla tych firm, które liczą na ruch turystów - ci nie znają miasta i wyszukiwanie lokalne, pokazujące firmy i sklepy bezpośrednio w pobliżu aktualnej lokalizacji, jest dla nich na wagę złota. W ten sposób klientów mogą przyciągnąć lokale gastronomiczne - restauracje i kawiarnie.

 

Wizytówka Google Moja Firma - kamień węgielny pozycjonowania na rynku lokalnym

Istotnym elementem promowania firmy na lokalnym rynku jest stworzenie wizytówki Google Moja Firma, a następnie jej odpowiednia optymalizacja i zarządzanie nią. O ile wizytówka Google Moja Firma nie jest czynnikiem rankingowym i sama w sobie nie wpływa na pozycję witryny w Google, to jednak jej posiadanie przynosi wiele korzyści.

 

Korzyści posiadania wizytówki Google Moja Firma:

 • generowanie ruchu w witrynie,
 • odsyłanie klientów do punktu sprzedaży online lub stacjonarnego,
 • zwiększanie świadomości marki.

 

Jak utworzyć wizytówkę Google Moja Firma?

By utworzyć wizytówkę Google Moja Firma, warto posiadać fizyczny adres, ponieważ Google weryfikuje naszą siedzibę poprzez kod weryfikacyjny wysyłany na podany adres lub podyktowany przez telefon. Zanim utworzymy wizytówkę GMF, powinniśmy założyć firmowe konto Google. W kolejnym kroku wchodzimy na stronę Google Moja Firma i logujemy się, a następnie sprawdzamy, czy naszej firmy nie ma w bazie.

Jeśli nie, to podajemy podstawowe dane o firmie:

 • nazwę,
 • adres,
 • rodzaj działalności (po założeniu wizytówki możemy wybrać dodatkowe 10 kategorii opisujących firmę),
 • numer telefonu i adres strony internetowej (elementy nieobowiązkowe).

 

Google przygotowało dla przedsiębiorców specjalny poradnik, który ułatwia umieszczenie w wizytówce istotnych informacji o naszej działalności. Jeśli zakładamy profil Google Moja Firma samodzielnie, warto z niego skorzystać. Ciekawym rozwiązaniem jest także umożliwienie klientom odbycia wirtualnego spaceru po naszej firmie poprzez specjalistyczne zdjęcia w technologii 360 stopni.


Po założeniu wizytówki Google Moja Firma następuje proces weryfikacji, który najczęściej polega na tym, że na podany przy rejestracji adres biura otrzymamy pocztówkę z kodem weryfikacyjnym. Warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ może to potrwać kilka tygodni. Czasem pojawia się opcja, która umożliwia szybszą weryfikację telefoniczną - jeśli się na nią zdecydujemy, to po 2-3 minutach od założenia konta zadzwoni do nas telefon, a w nagraniu usłyszymy kilkucyfrowy kod weryfikacyjny.

Chcesz zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym? Sprawdź naszą ofertę!

 

Wizytówka GMF - nie zapomnij o optymalizacji

Jak zoptymalizować wizytówkę Google Moja Firma?

Poprzez uzupełnienie istotnych danych:

 • nazwy, adresu i numeru telefonu (tzw. NAP - z angielskiego Name, Address, Phone Number),
 • godzin otwarcia (z uwzględnieniem informacji o zamknięciu firmy w dni wolne od pracy i święta państwowe),
 • zdjęć,
 • dokładnych wskazówek dojazdu.
pozycjonowanie lokalne firma widoczni

 

Warto zadbać także o swoją markę poprzez odpowiadanie na opinie użytkowników Google. To pokazuje, że nawet pojedynczy klient jest dla Ciebie ważny. Być może aktywność ta nie wpłynie bezpośrednio na pozycjonowanie, ale na pewno potwierdzi Twój profesjonalizm.

 

Spójne dane teleadresowe - klucz do sukcesu w pozycjonowaniu lokalnym

Dane teleadresowe powinniśmy umieszczać nie tylko na stronie internetowej w zakładce “kontakt” czy w stopce, ale także w lokalnych katalogach firm, pamiętając jednocześnie o tym, by były one ze sobą spójne - wówczas w oczach algorytmów Google będą bardziej autentyczne i wartościowe. Dane teleadresowe dostępne w różnych witrynach w internecie to tzw. wspomnienia (ang. citations), na podstawie których Google weryfikuje poprawność numeru telefonu i adresu. Szczególnie istotny jest adres, ponieważ to na jego podstawie Twoja wizytówka może wyświetlić się osobom będącym w pobliżu. 

 

Pozycjonowanie lokalne - dlaczego warto?

Czy pozycjonowanie lokalne przeznaczone jest głównie dla niewielkich przedsiębiorstw, działających w danym mieście? Niekoniecznie! Korzyści z działań SEO ukierunkowanych na konkretne lokalizacje mogą czerpać także duże firmy, które dysponują siecią placówek czy punktów sprzedaży w całym kraju. Dlaczego warto? Ponieważ mieszkańcy często szukają lokalnych przedsiębiorstw do wykonania konkretnych usług, a konkurencja w tym przypadku jest nieco mniejsza. W końcu na pewno w województwie mazowieckim działa mniej firm, które zajmują się montażem fotowoltaiki, niż w całym kraju.

Budowanie widoczności w Google na konkretne lokalizacje pozwala także rozbudować stronę, a witryny z większą liczbą podstron są lepiej oceniane przez algorytmy, co pozytywnie wpływa na widoczność całej domeny. W przypadku gdy oferujesz usługi w różnych miastach, warto stworzyć szereg podstron (tzw. landing page) dotyczących konkretnej lokalizacji. W ten sposób w pozycjonowanie lokalne inwestują m.in. właściciele wypożyczalni samochodów mających wiele oddziałów w kraju i w ramach jednego miasta. W jaki sposób? Poprzez dodanie do kluczowych fraz jak najbardziej konkretnej lokalizacji, np. “wypożyczalnia samochodów Kraków lotnisko” lub “wynajem aut Warszawa”.

 

Opinie użytkowników a pozycjonowanie lokalne

Google potwierdziło, że opinie użytkowników wpływają na to, które firmy wyświetlają się w wynikach wyszukiwania określanych z angielskiego jako local pack.

Co więcej, badania wskazują, że:

 • 82% użytkowników sprawdza internetowe opinie o lokalnych firmach, a 52% użytkowników w wieku 18-54 lata twierdzi, że robi to zawsze,
 • konsumenci zapoznają się średnio z 10 recenzjami w internecie, zanim zdecydują się na skorzystanie z usługi czy zakup produktu (co zajmuje im 13 minut i 45 sekund),
 • 97% użytkowników spośród tych, którzy czytają opinie, zapoznaje się także z odpowiedziami właścicieli firm.

 

Dlatego też warto zadbać nie tylko o liczbę opinii, ale także o ich jakość oraz o komunikację z klientami. W jaki sposób? Przede wszystkim poprzez zatrudnienie wykwalifikowanego i sympatycznego personelu, a także dbałość o szkolenie zespołu. Członkowie działu obsługi klienta muszą wiedzieć, jak zachować się w sytuacji, w której klient składa reklamację lub chce zwrócić towar. Jeśli ten nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, bardzo prawdopodobne, że wyrazi swoje niezadowolenie w postaci negatywnej opinii w Google czy na portalach społecznościowych.

Warto także:

 • zachęcać klientów do kontaktu w razie wątpliwości, pytań lub uwag do zamówienia,
 • zamieścić w witrynie internetowej formularz reklamacyjny.

Opłacalnym rozwiązaniem jest także samodzielne zwracanie się do klientów z prośbą o podzielenie się w internecie opinią dotyczącą współpracy.

 

W jaki sposób uniknąć negatywnych komentarzy o firmie?

Można uniknąć negatywnych komentarzy poprzez bezpośredni kontakt z klientem - skargi i reklamacje mogą stanowić źródło ulepszeń i wdrażania nowoczesnych rozwiązań w Twojej firmie. Dlatego też nie zapominaj o uczestnictwie w dyskusji online dotyczącej Twojej firmy. W ten sposób będziesz mógł podziękować za pozytywną opinię, ale także podjąć dyskusję z niezadowolonymi konsumentami i ograniczyć ich negatywne odczucia. Zawsze należy wziąć odpowiedzialność za swoje działania, zachęcić do ponownego kontaktu w celu wyjaśnienia sytuacji lub nawet zaoferować rekompensatę (zwrot pieniędzy, darmowa wymiana towaru itp.).


Czego nie wolno robić? Na pewno płacić za recenzje lub tworzyć samemu fikcyjnych opinii. Te powinny pochodzić z realnych kont naszych kontrahentów i klientów oraz z ich urządzeń, a nie z komputerów firmowych.

Zastanawiasz się jak wygląda proces pozycjonowania strony internetowej?

 

Pozycjonowanie lokalne - nie zapomnij o optymalizacji SEO!

Pozycjonowanie lokalne, chociaż wymaga podjęcia pewnych dodatkowych, szczególnych działań, rządzi się podobnymi prawami, co pozycjonowanie i optymalizacja SEO w ogóle.

Dlatego należy pamiętać o:

 • tworzeniu atrakcyjnej treści nasyconej kluczowymi frazami, z uwzględnieniem czynnika lokalnego (np. wypożyczalnia samochodów Kraków, mechanik Poznań, Warszawa sklep meblowy, usługi remontowe Warszawa Wola),
 • zamieszczeniu kluczowych fraz oraz lokalizacji w tytule, nagłówkach (w tym w nagłówku H1), treści,
 • optymalizacji adresów URL oraz meta opisów.

  

Jak lokalne pozycjonowanie, to i lokalne linki zewnętrzne!

Eksperci z zakresu pozycjonowania oraz SEO stale podkreślają, że na pozycję w wyszukiwarce wpływ mają nie tylko działania wdrażane w witrynie, ale i poza nią. Warto zatem skupić się na stworzeniu profilu linków przychodzących. W przypadku pozycjonowania lokalnego skuteczne mogą okazać się linki pochodzące ze stron o również lokalnym zasięgu, które są związane z naszym produktem lub usługą. Garry Grant, właściciel SEOinc, twierdzi nawet, że linki zewnętrzne to najważniejszy czynnik rankingowy w organicznych wynikach wyszukiwania.

 

Jak zadbać o wartościowe linki w pozycjonowaniu lokalnym?

Jeśli prowadzisz siłownię, klub fitness czy kręgielnię w Poznaniu, postaraj się, by link do Twojej witryny znalazł się na lokalnych portalach informacyjnych dotyczących miasta, skierowanych do mieszkańców i studentów.

 

Lokalne SEO to szybsze efekty i niższe koszty

Jakie korzyści dla firmy niesie ze sobą inwestycja w pozycjonowanie lokalne? Z niższą konkurencją wiążą się także:

 • niższe koszty pozycjonowania,
 • szybsze efekty działań oraz wzrost zysków.

Znacznie łatwiej osiągnąć wysoką pozycję wówczas, gdy konkurujemy z kilkoma bądź kilkunastoma przedsiębiorstwami na lokalnym rynku, niż gdy musimy prześcignąć kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset firm funkcjonujących na większym obszarze. Warto jednak pamiętać, że inni przedsiębiorcy również inwestują w marketing internetowy i dlatego także pozycjonowanie lokalne to działanie długotrwałe, wymagające bieżącej analizy pozycji w wyszukiwarkach oraz wdrażania nowych pomysłów i strategii, które pozwolą utrzymać wypracowane efekty.

 

I Ty postaw na pozycjonowanie lokalne!

Samo posiadanie strony internetowej nie gwarantuje pozyskania klienta - trzeba ją jeszcze wypromować i sprawić, że użytkownicy ją zauważą. W tym celu warto postawić na pozycjonowanie lokalne, czyli szereg działań, których celem jest zwiększenie widoczności witryny dla użytkowników znajdujących się na danym obszarze.

Lokalne SEO sprawdzi się m.in. w przypadku takich branż, jak:

 • gastronomia,
 • beauty (fryzjerstwo, salony SPA, usługi manicure i pedicure),
 • mechanika samochodowa,
 • hydraulika.


W pozycjonowaniu lokalnym tkwi duży potencjał - niższe koszty sprawiają, że również niewielkie firmy mają szansę na inwestycję w promowanie się na rynku regionalnym, a potwierdzony w badaniach wysoki współczynnik konwersji daje szansę na zysk.
Warto jednak mieć na uwadze, że tylko kompleksowe i długofalowe działania pozwolą uzyskać satysfakcjonujące efekty i utrzymać je na odpowiednim poziomie. Dlatego też nawet w przypadku pozycjonowania lokalnego można rozważyć współpracę z agencją marketingową, której zespół:

 • stworzy wizytówkę Google Moja Firma wraz z niezbędnymi danymi oraz opisem zawierającym kluczowe frazy,
 • zadba o optymalizację firmowego profilu i jego zarządzanie,
 • pozyska wartościowe linki prowadzące do Twojej strony,
 • zaplanuje oraz stworzy profesjonalną treść, dopasowaną do użytkownika i zawierającą kluczowe frazy (z uwzględnieniem lokalizacji),
 • będzie stale monitorować wyniki i konwersje na zapytania lokalne oraz wdrażać niezbędne zmiany.

 

Chcesz aby Twoja oferta dotarła do potencjalnych Klientów? Zobacz naszą ofertę!

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak wykorzystać pozycjonowanie lokalne i stać się regionalnym liderem w swojej branży?

Średnia ocen użytkowników4.83 na podstawie 125 głosów

UDOSTĘPNIJ