Czynniki rankingowe w lokalnym SEO

Czynniki rankingowe w lokalnym SEO
Spis treści

• Lokalne SEO — sposób na wypromowanie Twojego biznesu

• Czym są czynniki rankingowe i jak wpływają na lokalne SEO?

• Local pack — co to jest i dlaczego jest tak ważne?

• Jakie są najważniejsze czynniki rankingowe w lokalnym SEO?

• Czynniki rankingowe unikalne dla lokalnego SEO

• Czynniki on-site i off-site w lokalnym SEO

• Lokalny UX — co zrobić, by zwiększyć konwersję na stronie?

• Znaczenie danych strukturalnych w lokalnym SEO

• Media społecznościowe do promocji lokalnej firmy

• Podsumowanie

Wiesz już, że chcesz skorzystać z lokalnego SEO i dotrzeć do klientów w pobliżu Twojej lokalizacji, ale zastanawiasz, jak zacząć? Na początek dowiedz się, co przyniesie Ci największe korzyści, a dokładniej, jakie czynniki rankingowe są ważne dla lokalnego SEO. Przedstawiamy Ci najistotniejsze faktory, dzięki którym znajdziesz się wysoko w wynikach wyszukiwania Google.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Lokalne SEO — sposób na wypromowanie Twojego biznesu

Lokalne SEO to sposób optymalizacji strony mający na celu zwiększenie ruchu potencjalnych klientów oraz widoczności Twojej strony w lokalnych wynikach wyszukiwania.

Czym są lokalne wyniki wyszukiwania?
Lokalne wyniki wyszukiwania otrzymujemy, wpisując frazy wraz z określoną lokalizacją, np. siłownia Poznań, lub dentysta Kraków. Google wyświetla też lokalne firmy bez konieczności zawarcia nazwy miejscowości, wyszukiwarka sama dopasowuje wyniki do Twojej lokalizacji. Przykładowo, jeśli mieszkasz w Poznaniu, wpisując frazę dentysta, Google wyświetli Ci gabinety stomatologiczne w Poznaniu.

Co możesz zyskać dzięki lokalnemu SEO? M.in.:

 • Twoja strona dotrze do większego grona klientów znajdujących się w pobliżu Twoje lokalizacji,
 • ruch na stronie zostanie zwiększony, pojawi się więcej zapytań, telefonów i zainteresowania Twoimi usługami i produktami,
 • strona będzie bardziej widoczna w wynikach wyszukiwania i mapach Google,
 • Twoja firma będzie bardziej wiarygodna dla potencjalnych klientów.

[section id="35494"]


Czym są czynniki rankingowe i jak wpływają na lokalne SEO?

Czynniki rankingowe to elementy, które roboty Google biorą pod uwagę podczas ustalania rankingu stron konkretnej branży w SEO.

Istnieją dwa kierunki pozycjonowania lokalnego. Pierwszy z nich to dobranie odpowiednich działań tak, aby pojawić się w local packu, czyli pierwszych trzech wynikach wyszukiwania na mapie Google. Natomiast drugi to skupienie się na działaniach, które pozwolą na osiągnięcie dobrej pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania. Oczywiście możemy objąć sobie za cel osiągnięcie wysokich wyników w obu tych miejscach, wtedy należy wziąć pod uwagę wszystkie najważniejsze czynniki rankingowe w lokalnym SEO.

W jaki sposób Google ustala pozycję firmy w rankingu? Zobacz jakie informacje podaje Google:

Informacja od Google na temat sposobu ustalania pozycji w rankingu


Local pack — co to jest i dlaczego jest tak ważne?

Local pack to zestawienie trzech lokalnych biznesów, najlepiej odpowiadających na zapytanie użytkownika. Są one wyświetlone wraz z mapą, pokazującą gdzie dokładnie się znajdują. Zobacz, jak wygląda local pack w wynikach wyszukiwania Google:

Zestawienie firm w local pack

Znajdując się w local packu masz bardzo duże szanse, że użytkownik wejdzie na Twoją stronę i skorzysta z usługi lub kupi Twój produkt. Użytkownicy, widząc firmę w trzech pierwszych wynikach na mapie, wiedzą, że biznes jest wiarygodny i polecany przez innych klientów. Dzięki temu wzbudzasz w nich zaufanie do marki. Nie jest proste znaleźć się w tym zestawieniu, ale na pewno warto się o to postarać. Poniżej przedstawimy Ci najważniejsze czynniki, które decydują o Twojej pozycji w rankingu.


Jakie są najważniejsze czynniki rankingowe w lokalnym SEO?

Czynniki rankingowe istotne w pozycjonowaniu lokalnym podzieliliśmy na dwie główne kategorie:

 • Czynniki unikalne dla lokalnego SEO, czyli takie, które występują tylko w pozycjonowaniu lokalnym i nie mają wpływu na efekty pozycjonowania innego typu stron (np. sklepów czy stron o zasięgu ogólnopolskim). Powinieneś wziąć je pod uwagę na początku procesu lokalnego SEO. Są to fundamentalne elementy i zasady, których powinna się trzymać każda firma, która chce, by lokalne SEO było efektywne.
 • Czynniki wspólne z ogólnym pozycjonowaniem, czyli wszystkie te działania, które wykonywane są na stronie i poza nią, a które mają znaczenie zarówno w pozycjonowaniu lokalnym, jak i w pozycjonowaniu innych typów stron.

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


Czynniki rankingowe unikalne dla lokalnego SEO

Jakie czynniki rankingowe są unikalne dla SEO lokalnego i jakie działania wdrożyć, by zapewnić wysoką pozycję strony w wyszukiwarce i w mapach Google? Sprawdźmy.


Google Moja Firma — podstawowy czynnik rankingowy SEO lokalnego

Założenie profilu firmy w Google jest uważane za najważniejszy czynnik rankingowy lokalnego SEO (https://moz.com/learn/seo/local-ranking-factors). Stworzenie wizytówki swojej firmy jest bardzo proste i nie wymaga specjalnych umiejętności. Polega ono na dodaniu najważniejszych informacji o firmie, Google prowadzi Cię przez kolejne etapy dodawania danych, więc naprawdę nie jest to nic skomplikowanego.

Aby znaleźć się we wcześniej wspomnianym local packu, niezbędne jest stworzenie profilu Google Moja Firma. Co zrobić, być wizytówka była kompletna i dobrze zoptymalizowana?

 • Określ kategorię swojej branży — wybierz kategorię, która konkretnie opisuje charakter Twojej działalności.
 • Ustaw godziny swojej pracy — jest to bardzo ważna informacja dla klientów chcących odwiedzić Cię fizycznie. Określ je dokładnie, by zapobiec sytuacji, w której klient do Ciebie przyjedzie i zastanie zamknięty sklep lub salon.
 • Dodaj adres Twojej firmy — jest to podstawowa informacja, którą należy uzupełnić, prowadząc sklep stacjonarny, restaurację czy salon kosmetyczny.
 • Dodaj produkty i usługi, które oferujesz — klienci od razu będą mogli zobaczyć jakie produkty lub usługi im oferujesz, co przyspieszy ich decyzję.
 • Dodaj zdjęcia do swojego profilu w Google — możesz dodawać zdjęcia produktów, swoich przykładowych realizacji czy też lokalizacji. To na pewno zwiększy atrakcyjność wizytówki.
 • Zachęcaj klientów do dodawania opinii — recenzje są jednym z najważniejszych czynników rankingowych Google. Postaraj się, aby było ich jak najwięcej, oczywiście tych pozytywnych, chociaż tych negatywnych niestety nie unikniesz. Ważne jest również, by w miarę możliwości na każdą opinię odpowiadać.
 • Dbaj o aktualność i spójność informacji — jest to kolejna niezwykle ważna kwestia, dane w Twoim profilu powinny być zawsze aktualne oraz spójne z innymi stronami, na których znajduje się Twoja firma.
 • Uzupełnij wszystkie dane, które Google Ci proponuje — skorzystaj ze wszystkich możliwości, jakie daje Ci Google, oprócz tych podstawowych, uzupełnij też bardziej szczegółowe. Będzie to na pewno z korzyścią dla Ciebie.

Wizytówka wyświetlająca się w Google


Cytaty NAP a lokalne SEO

Czym są cytaty NAP? Jest to skrót z języka angielskiego oznaczający nazwę firmy, adres i numer telefonu. Cytaty NAP to miejsca, w których znajdują się najważniejsze informacje na temat Twojej firmy. Są to głównie katalogi firm i stron internetowych.

Niezwykle ważną kwestią jest to, by utrzymać spójność nazwy, adresu i numeru telefonu w każdej z witryn, w której się ogłaszasz. Dlaczego? Google korzysta z tych danych, by potwierdzić tożsamość Twojej firmy. Im więcej informacji się o niej pojawi, tym Google będzie bardziej pewny, że dane zawarte w profilu Google Moja Firma są prawdziwe.

Dodaj informację na temat swojej firmy do kilku najbardziej popularnych katalogów. To z pewnością pozytywnie wpłynie na lokalne pozycjonowanie.


Opinie o Twojej firmie w Google a lokalne SEO

Opinie w profilu Google oraz innych stronach z recenzjami, są bardzo istotnym czynnikiem rankingowym w SEO lokalnym. Oczywiście najbardziej wartościowe są te pozytywne, to one budują wartość marki i zaufanie klientów.

Nie unikniesz jednak negatywnych opinii, wtedy najważniejsze jest, by nie pozostawiać ich bez odpowiedzi. Odpowiadaj w miarę możliwości na wszystkie opinie o Twojej firmie. Jeśli ktoś Cię pochwali, podziękuj, a jeżeli otrzymasz negatywną opinię, dopytaj o szczegóły i w przypadku, gdy wystąpiły jakieś niedogodności, zwyczajnie przeproś. Tak Google pisze o odpowiadaniu na recenzje:

Informacja o Google na temat odpowiadania na recenzje

Google zachęca też do pozyskiwania pozytywnych opinii i proponuje kilka sposobów:

Metody pozyskiwania opinii, które proponuje Google


Dodanie firmy w witrynach z recenzjami a czynniki rankingowe lokalnego SEO

Warto jest również ogłosić swoją firmę na innych witrynach z recenzjami. Google bardzo docenia, jeśli otrzymujesz pozytywne opinie na różnych portalach. Recenzje na temat Twojego biznesu możesz otrzymać na jednej z najbardziej renomowanych witryn zagranicznych — Clutch oraz na polskich portalach — Opineo, Ceneo czy Skąpiec. Dobrze jest korzystać z tych najbardziej popularnych, ponieważ są one wiarygodne i wzbudzają w klientach zaufanie.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


Czynniki on-site i off-site w lokalnym SEO

Oprócz czynników rankingowych, które są unikalne dla lokalnego SEO, istnieją również takie czynniki, które specjaliści wykorzystują zarówno do pozycjonowania lokalnego, jak i do pozycjonowania sklepów czy pozycjonowania szerokiego. Różnią się one jedynie tym, że w pozycjonowaniu lokalnym kładzie się duży nacisk na uwzględnienie lokalizacji, np. w treściach czy pozyskiwaniu linków z lokalnych witryn. Poniżej szczegółowo omówimy te czynniki rankingowe dla pozycjonowania lokalnego.


Słowa kluczowe w lokalnym SEO — jak je wyszukać i jakich narzędzi użyć?

Wyszukanie odpowiednich słów kluczowych dla lokalnego SEO jest bardzo prostym i szybkim procesem. Pozycjonując lokalny biznes, nie musisz ciągle szukać nowych słów kluczowych, zazwyczaj jest to kilka głównych, które najczęściej pojawiają się w lokalnych wyszukiwaniach.

Do wyszukiwania słów kluczowych zostały stworzone specjalne narzędzia, z których warto skorzystać, jest to np. Google Keyword Planner. Możemy znaleźć tam opcję, która nazywa się Zacznij od strony internetowej, w tym miejscu możesz wpisać adres URL strony Twojej konkurencji i wyszukać słowa kluczowe odpowiadające na zapytania użytkowników. Google Keyword Planner podaje Ci też dane dotyczące liczby wyszukiwań w określonej lokalizacji, więc możesz zobaczyć, które z nich są najbardziej popularne.

Do wyszukania słów kluczowych, ale też analizy wyników i wydajności Twojej strony przydadzą się narzędzia takie jak Ahrefs, Google Search Console, Senuto czy Surfer.


Regularne publikowanie treści na stronie a lokalne SEO

Dbaj o to, by treści publikowane na Twojej stronie były aktualne i dodawane regularnie. Bardzo ważne jest, by wszystkie teksty były unikalne i nie powielały treści. To, co może pomóc w lokalnym pozycjonowaniu to zawieranie słów kluczowych z określeniem lokalizacji. Przykładowo, jeśli jesteś dentystą z Poznania, to w swoich treściach używaj, np. frazy "dentysta Poznań’’.

Staraj się używać słów kluczowych w jak najbardziej naturalny sposób, to jest ważne i wartościowe dla wyszukiwarki Google. W publikowanych treściach poruszaj tematy związane ze swoją branżą, możesz też opisywać różne lokalne wydarzenia czy akcje zorganizowane przez Twoją firmę.


Optymalizacja techniczna - czynnik rankingowy w lokalnym SEO

Jak w każdej strategii pozycjonowania, tak i w pozycjonowaniu lokalnym ważna jest optymalizacja techniczna strony. Obejmuje ona szereg zmian na stronie, które ułatwiają poruszanie się po niej robotom Google oraz użytkownikom. Elementy technicznego SEO, które mogą mieć znaczenie w pozycjonowaniu lokalnym, to m.in.:

 • wdrożenie mapy strony i pliku robots.txt,
 • wdrożenie certyfikatu SSL (ma znaczenie, gdy dwie strony konkurują o pozycję między sobą, a pozostałe czynniki są równe),
 • brak duplikacji treści,
 • optymalizacja title,
 • optymalizacja adresów URL,
 • optymalizacja mobilna,
 • poprawa szybkości działania strony.


Różnorodność i jakość linków przychodzących a lokalne SEO

Dobrze zbudowany profil linków to klucz do efektywnego pozycjonowania lokalnego. Jest to czynnik rankingowy, który szczególnie dobrze wpływa na pozycję strony w wynikach organicznych.

Co zrobić, by zbudować wartościowy profil linków w lokalnym SEO:

 • Uzyskaj linki z innych, wysoko ocenianych witryn.
 • Pozyskaj linki, które ma Twoja konkurencja (możesz do tego użyć narzędzia Ahrefs).
 • Odzyskaj utracone linki, przekierowując stare wersje stron na nowe.
 • Współpracuj z innymi lokalnymi firmami i tam pozyskuj linki.
 • Jeśli masz taką możliwość, sponsoruj lokalne wydarzenia, Twoja strona może być wtedy umieszczona w zakładce ze sponsorami.
 • Informują lokalną prasę i serwisy informacyjne o wydarzeniach przez Ciebie organizowanych. Oni z chęcią napiszą o Tobie artykuł, co być może
 • zaowocuje lokalnymi linkami prowadzącymi do Twojej strony.


Domain Authority — znaczenie Twojej strony dla branży jako czynnik rankingowy lokalnego SEO

Domain Authority to z angielskiego autorytet domeny, jest to wskaźnik, który określa konkurencyjność domeny w wynikach wyszukiwania Google. Co ważne nie jest to metryka Google, tylko parametr opracowany przez MOZ.

Czynnik określa wynik konkretnej domeny w skali 1-100, biorąc pod uwagę 150 różnych czynników. Jedne z nich to linki przychodzące, ich umiejscowienie na stronie, jakość oraz liczba.

Możesz bezpłatnie sprawdzić swój wynik za pomocą narzędzia MOZ Open Site Explorer. Jedyne co musisz zrobić to zarejestrować się, a następnie wpisać adres URL Twojej strony.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


Lokalny UX — co zrobić, by zwiększyć konwersję na stronie?

Doświadczenie użytkownika, który znajduje się na Twojej stronie, jest bardzo ważne. Zadbaj o to, by Twoja witryna była dla niego przyjazna i prosta w użytkowaniu. Co zrobić, by zwiększyć ruch na stronie internetowej? Co możesz zmienić? Zobacz kilka najważniejszych wskazówek:

 • zadbaj o to, by Twoja strona była prosta i użytkownik mógł łatwo się po niej poruszać,
 • dodaj na stronę instrukcję lub mapę dojazdu do Twojego sklepu/salonu,
 • określ godziny otwarcia oraz podaj dokładny adres,
 • dodaj zdjęcia swoich realizacji, np. fryzur w przypadku salonu, albo dań, gdy prowadzisz restaurację,
 • umieść na stronie przyciski lub formularze ułatwiające szybki kontakt,
 • dodaj na stronie zakładkę z opiniami zadowolonych klientów.

UX ma dużo szerszy zakres działań. Powyższe wskazówki to mała część, ale wprowadzenie ich na Twoją stronę z pewnością przyniesie korzyści i dobrze wpłynie na lokalne SEO.

Dowiedz się więcej o UX:


Znaczenie danych strukturalnych w lokalnym SEO

Dane strukturalne nie są bezpośrednim czynnikiem rankingowym w pozycjonowaniu, ale mogą wpływać na liczbę kliknięć linku w wynikach organicznych. Dzięki temu, że wynik zawierający dane rozszerzone zajmuje więcej miejsca i oferuje dodatkowe informacje dla użytkownika, może skłonić go to do wejścia na stronę. W przypadku pozycjonowania lokalnego najlepiej jest skorzystać ze Schema.org i wybrać odpowiedni schemat dla Twojej firmy.

Przykładowo, jeśli prowadzisz restaurację prawdopodobnie najlepszym wyborem dla Ciebie będzie kategoria schematu schema.org./Restaurant, a jeśli masz lodziarnię, to dobrym wyborem będzie schemat schema.org/IceCreamShop. Jeżeli prowadzisz biznes, który nie znajduje się w kategoriach Schema.org najlepiej jest skorzystać z schema.org/LocalBusiness.

Aby Twój schemat mógł zostać zweryfikowany, musi zawierać określone właściwości:

 • adres URL powiązanej strony docelowej,
 • nazwa firmy,
 • godziny otwarcia firmy,
 • numer telefonu,
 • obraz,
 • logo,
 • adres firmy,
 • współrzędne geograficzne lokalizacji firmy,
 • kod pocztowy,
 • treść Twojej strony docelowej.

Oprócz tych podstawowych właściwości zaleca się też dodanie opinii o Twojej firmie, FAQ, URL mapy Twojej strony, elementy Breadcrumbs czy też przedział cenowy firmy (informacja jak drogie są Twoje produkty).

Zobacz, jak wygląda wynik wyszukiwania z rozszerzeniami, pochodzącymi ze strony, do której zostały dodane dane strukturalne:

Wynik wyszukiwania z rozszerzeniami

Oraz wynik wyszukiwania bez wyświetlania fragmentów rozszerzonych:

Wynik wyszukiwania bez rozszerzeń


Media społecznościowe do promocji lokalnej firmy

Co możesz zrobić, by wypromować swoją firmę na lokalnym rynku? Stwórz stronę biznesową na Facebooku i w innych platformach społecznościowych. Google pozyskuje informacje na temat Twojej firmy z różnych źródeł i często pokazuje je użytkownikom. Wyszukując Twój biznes, klient może zobaczyć w wyszukiwarce linki do Twoich mediów społecznościowych, więc warto je mieć. Ogromna liczba osób korzysta teraz z mediów społecznościowych i wyszukując lokalną firmę, lubią sprawdzić jej profil, zobaczyć, czym się zajmuje i czy znajdują się tam aktualne informacje. Użytkownicy często też przeglądają zdjęcia tam umieszczone, więc warto zadbać o ich jakość i atrakcyjność. Każda firma powinna mieć profil biznesowy np. na Facebooku lub LinkedInie, a najlepiej w obu kanałach. Wartość mogą też wnieść platformy, takie jak Instagram, Twitter czy serwis YouTube. Co możesz umieszczać na profilu swojej firmy?

 • aktualne informacje o swojej ofercie
 • zdjęcia realizacji, produktów czy też lokalizacji Twojego sklepu/salonu
 • relacje z codziennych działań, wyjazdów firmowych
 • newsy z Twojej branży

Chociaż biznesowe konta w mediach społecznościowych nie wpływają na pozycjonowanie lokalne, to jednak umożliwią Ci stworzenie wizerunku marki, zapoznanie się z klientami i ich potrzebami oraz budowanie ich zaufania i relacji.

Potrzebujesz skutecznej strategii w social mediach? Sprawdź naszą ofertę


Czynniki rankingowe lokalnego SEO. Podsumowanie

Lokalne SEO może przynieść Twojej firmie wiele korzyści. Zwróć uwagę na najważniejsze czynniki rankingowe i spełnij wszystkie wymagania, a Twoja strona znajdzie się local packu i na wysokich pozycjach w wynikach organicznych. Najważniejsze jest stworzenie wizytówki Google i dodanie najważniejszych informacji tak, aby klient mógł łatwo i szybko do Ciebie dotrzeć lub skontaktować się z Tobą. Drugą ważną kwestią jest zawartość Twoje strony i treści na niej publikowane, zoptymalizuj je, aby jak najlepiej odpowiadały wymaganiom lokalnego SEO. Zbuduj wysokiej jakości profil linków, twórz treści z odpowiednimi słowami kluczowymi i zadbaj o optymalizację techniczną. Pamiętaj, że bez względu na to, jak dużą masz konkurencję, warto skorzystać z lokalnego SEO. Dzięki odpowiedniej optymalizacji możesz się rozwinąć i osiągnąć wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Czynniki rankingowe w lokalnym SEO

Średnia ocen użytkowników4.81 na podstawie 105 głosów

UDOSTĘPNIJ