13 wskazówek, dzięki którym sprawdzisz agencję SEO przed podpisaniem umowy

13 wskazowek dzieki ktorym sprawdzisz agencje SEO przed podpisaniem umowy
Spis treści

• Znajdź dobrą agencję SEO dzięki… SEO, czyli wynikom organicznym w Google

• Porozmawiaj telefonicznie z przedstawicielem agencji

• Sprawdź, czy agencja pozycjonująca ma w portfolio klientów z Twojej branży

• Sprawdź, czy agencja SEO dostosowuje budżet do rynku w danej branży

• Dowiedz się, jakie strategie pozycjonowania oferuje agencja SEO w cenie usługi

• Dowiedz się, czy agencja SEO oferuje optymalizację konwersji

• Sprawdź pozycję agencji w naszym rankingu agencji SEO w Polsce

• Poznaj opinie o agencji SEO w internecie

• Sprawdź, czy agencja SEO prowadzi bloga

• Sprawdź, czy agencja SEO oferuje dodatkowe szkolenia

• Poznaj historie klientów wybranej agencji marketingu internetowego

• O co powinieneś zapytać agencję SEO, przed podpisaniem umowy?

• Sprawdź, czy powinieneś zwracać uwagę na cenę usług

• Podsumowanie

Chcesz zainwestować w pozycjonowanie? Poznaj 13 wskazówek, dzięki którym sprawdzisz jakość agencji SEO jeszcze przed podpisaniem umowy. Co powinieneś wiedzieć i zweryfikować zanim zdecydujesz się na usługi pozycjonowania w konkretnej agencji? Czy można sprawdzić jakość obsługi przed podpisaniem umowy i jak to zrobić? Dowiedz się, jak znaleźć dobrą agencję SEO i zarabiać dzięki marketingowi w Google.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Znajdź dobrą agencję SEO dzięki… SEO, czyli wynikom organicznym w Google

Dobra agencja SEO dba o swój wizerunek w internecie i inwestuje w pozycjonowanie własnej strony internetowej. Dlatego poszukiwanie firmy oferującej pozycjonowanie powinieneś rozpocząć od wyszukiwarki Google. Wpisz w oknie wyszukiwania frazy:

Jeśli witryna agencji marketingu internetowego znajduje się na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania na powyższe frazy, masz dużą szansę, że Twoja strona też się tam znajdzie. Pamiętaj, że w przypadku usług pozycjonowania nie musisz ograniczać się do firm oferujących usługi w Twoim mieście - wiele agencji SEO obsługuje klientów z całej Polski, oferując kontakt telefoniczny oraz możliwość spotkań online, za pośrednictwem komunikatorów video.

[section id="35092"]

 

Porozmawiaj telefonicznie z przedstawicielem agencji

Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnej firmy oferującej pozycjonowanie stron i sklepów internetowych, porozmawiaj telefonicznie z przedstawicielem agencji. Jeszcze przed podpisaniem umowy jesteś w stanie sprawdzić, co agencja SEO oferuje w cenie usług pozycjonowania i na co możesz liczyć. Zwróć uwagę, czy dla sprzedawcy istotne są Twoje dochody i osiągnięcie zwrotu z inwestycji w SEO, czy dokładnie pyta o Twoje cele oraz branżę.

Sprzedawca zapewnia, że Twoja strona osiągnie pozycje w top10 po kilku miesiącach współpracy? Uważaj! Każda dobra agencja SEO wie, że efekty pozycjonowania zależą od wielu czynników, i zazwyczaj o wynikach wypowiada się w sposób wyważony i przemyślany, dopasowany do danej branży, konkurencji i jej popularności na rynku.

 

Sprawdź, czy agencja pozycjonująca ma w portfolio klientów z Twojej branży

Zazwyczaj agencje SEO obsługują różnych klientów, ale jeśli zależy Ci na efektach, możesz przed podpisaniem umowy dowiedzieć się, czy w portfolio agencji znajdują się firmy z Twoją branży. Doświadczenie specjalistów ds. pozycjonowania w pozycjonowaniu na konkretnym rynku być może zaowocuje stworzeniem przemyślanej kampanii i szybszymi efektami SEO.

Agencja SEO zadba o tworzenie treści dla Twojej witryny - jeśli chcesz przed podpisaniem umowy sprawdzić ich jakość, poproś o przesłanie przykładowych materiałów z zakresu Twojej branży pisanych dla innych klientów. To dobra wskazówka dla firm z branż technicznych, którym zależy na stosowaniu specjalistycznego języka. W ten sposób sprawdzisz, czy styl tworzenia treści Ci odpowiada, czy też może oczekujesz czegoś innego.

 

Sprawdź, czy agencja SEO dostosowuje budżet do rynku w danej branży

Efekty SEO i czas ich osiągnięcia zależą od wielu czynników, w tym między innymi od rynku i konkurencji w danej branży, o czym pisaliśmy w artykule “Czy opłaca się czekać na efekty pozycjonowania?”. Zanim podpiszesz umowę z wybraną agencją, dowiedz się, czy dostosowuje ona budżet do rynku w danej branży. Jeśli prowadzisz sklep internetowy z odzieżą damską, nie licz, że osiągniesz wysokie pozycje w wynikach organicznych przy budżecie kilkuset złotych miesięcznie. Dobra agencja SEO dostosowuje koszt usług SEO do konkurencyjności w danej branży. Jeśli prowadzisz usługi lokalne, środki na SEO powinny być mniejsze. Z kolei przy dużych, międzynarodowych i ogólnopolskich projektach powinieneś liczyć się z większymi wydatkami, o czym pracownicy agencji SEO powinni Cię poinformować. W innym przypadku, przy niskim budżecie, wydatki nie przyniosą zwrotu z inwestycji.

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce

 

Dowiedz się, jakie strategie pozycjonowania oferuje agencja SEO w cenie usługi

Skuteczna kampania SEO, która ma przynieść efekty w postaci wzrostu widoczności, ruchu oraz konwersji, powinna obejmować szereg działań. Są to m.in.:

 • dobór fraz kluczowych powiązanych z Twoją ofertą (w tym fraz long tail, o których pisaliśmy w artykule “Co to jest długi ogon?”),
 • tworzenie różnego rodzaju treści (blogowych, opisów kategorii oraz produktów),
 • optymalizację i rozbudowę istniejących treści,
 • UX - optymalizację wrażeń użytkownika na stronie,
 • pozyskiwanie linków wysokiej jakości.

Przed podpisaniem umowy z agencją SEO sprawdź, czy oferuje ona wszystkie te elementy w cenie usługi. W ten sposób unikniesz sytuacji, w której musiałbyś w przyszłości dopłacać za tworzenie treści blogowych lub optymalizację witryny pod kątem wrażeń i doświadczeń użytkownika.

 

Dowiedz się, czy agencja SEO oferuje optymalizację konwersji

Celem kampanii pozycjonowania są nie tylko wysokie pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania, ale przede wszystkim pozyskanie większej liczby klientów oraz wzrost przychodów. Wyświetlanie się Twojej witryny w top3 na kluczowe frazy nie oznacza, że klienci na pewno będą robić zakupy w Twoim sklepie lub korzystać z Twoich usług. Dlatego też zanim podpiszesz umowę z agencją SEO, dowiedz się, czy oferuje w cenie optymalizację konwersji. Obejmuje ona szereg działań, które mają zachęcić użytkowników do skorzystania z usługi, zakupu w sklepie online czy zapisu do newslettera. W zakres optymalizacji współczynnika konwersji powinny wchodzić następujące elementy:

 • maksymalne uproszczenie procesu zakupowego, w taki sposób, by zamykał się w maksymalnie trzech krokach,
 • umożliwienie dokonania zakupu bez rejestracji,
 • wdrożenie możliwie największej liczby form płatności oraz dostawy w sklepie internetowym,
 • wdrożenie na stronie formularza kontaktowego,
 • zadbanie o widoczne i chwytliwe call to action (wezwania do działania),
 • sprawdzenie szybkości działania strony i ewentualne poprawienie czasu ładowania,
 • usprawnienie wewnętrznej nawigacji w witrynie, na przykład poprzez wprowadzenie wewnętrznej wyszukiwarki i możliwości filtrowania w sklepie online.

 

Przykład formularza kontaktowego dostępnego na różnych podstronach witryny agencji widoczni (np. na podstronach ofertowych oraz na blogu)

Przykład CTA w formie baneru

 

Szybkość działania strony sprawdzisz w narzędziu PageSpeed Insights dostępnym pod adresem https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=pl. W odpowiedzi otrzymasz informacje o elementach wymagających poprawy - przykład na poniższym screenie:

 

 

Przykład filtrowania wyszukiwań w sklepie internetowym

 

Dowiedz się więcej:

 

Sprawdź pozycję agencji w naszym rankingu agencji SEO w Polsce

Chcesz się dowiedzieć, czegoś więcej o wybranej agencji SEO? Zapoznaj się z naszym rankingiem agencji SEO, w którym znajdziesz zestawienie 30 największych agencji SEO w Polsce. Agencje zostały wyróżnione wg 10 różnych kategorii. Z punktu widzenia osoby, która szuka agencji SEO, istotne są następujące kategorie:

 • liczba opinii w Google,
 • średnia ocen w Google,
 • odsetek pracowników SEO,
 • widoczność na frazy lokalne i branżowe,
 • liczba fraz w top10 na podstawie narzędzia Senuto,
 • staż na rynku.

Dzięki naszemu rankingowy znajdziesz agencję SEO w swoim mieście, która ma dużo pozytywnych opinii oraz duży odsetek pozycjonerów.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie

 

Poznaj opinie o agencji SEO w internecie

Jeśli chcesz wiedzieć, jak współpracę z agencją SEO oceniają inni klienci, zapoznaj się z opiniami w internecie. Najbardziej rzetelne są oceny wystawione w wizytówce Google Moja Firma. Nie można ich moderować, co sprawia, że agencja SEO ma niewielki wpływ na ich treść. Przyjrzyj się także, czy pracownicy agencji oferującej pozycjonowanie odpowiadają na negatywne opinie i w jaki sposób. Może być to cenna informacja - jeśli agencja SEO nie pozostawia bez odpowiedzi negatywnych komentarzy w internecie, prawdopodobnie również będzie chciała zadbać o Twoje zadowolenie z usług.

Sekcja opinii w wizytówce Google Moja Firma sprawia, że możesz zweryfikować liczbę i średnią ocen dla wybranej agencji SEO

 

Sprawdź, czy agencja SEO prowadzi bloga

Większość dobrych agencji SEO mających ugruntowaną pozycję na rynku marketingu online prowadzi własnego bloga. Zanim podpiszesz umowę na pozycjonowanie strony lub sklepu, zapoznaj się z nim. Sprawdź, czy:

 • na blogu regularnie pojawiają się nowe treści,
 • content na blogu jest rozbudowany,
 • czy agencja SEO oferuje darmowe poradniki i treści w formacie PDF.

 

Sprawdź, czy agencja SEO oferuje dodatkowe szkolenia

Dzielenie się wiedzą nie musi ograniczać się wyłącznie do bloga. Wiele agencji SEO prowadzi również szkolenia, w trakcie których dzieli się wiedzą o pozycjonowaniu i optymalizacji witryn pod kątem SEO. Nie jest to kluczowy czynnik wyboru agencji do współpracy, jednak możliwość uczestnictwa w darmowym szkoleniu dla klientów może stanowić dodatkową wartość.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO

 

Poznaj historie klientów wybranej agencji marketingu internetowego

Zazwyczaj agencje SEO chwalą się osiągniętymi wynikami u klientów na swojej stronie. Jeśli tego nie robią, przed podpisaniem umowy poproś o przesłanie historii sukcesu klienta z Twojej branży wraz z istotnymi danymi obejmującymi m.in.:

 • wypracowane wyniki dotyczące widoczności, ruchu i konwersji,
 • stopień wzrostu przychodów,
 • czas potrzebny do wypracowania efektów,
 • zastosowane strategie pozycjonowania.

Zapoznając się z historiami innych klientów, dowiesz się, na jakie efekty możesz liczyć w przypadku, gdy zdecydujesz się na współpracę z konkretną agencją SEO.

 

O co powinieneś zapytać agencję SEO, przed podpisaniem umowy?

Wybór właściwej agencji SEO to nie lada wyzwanie, dlatego zanim zdecydujesz się na współpracę, dowiedz się:

 • czy agencja SEO ma własne zaplecze linkowe i czy po zakończeniu współpracy linki są usuwane, czy też pozostają,
 • w jaki sposób przebiega kontakt z klientem - w jakich odstępach czasu przesyłane są raporty, jakie dane obejmują i ile osób będzie opiekować się Twoją stroną z ramienia agencji.

Te dane pozwolą Ci upewnić się, że dokonujesz właściwego wyboru. Oczywiście skuteczność agencji SEO możesz w 100% ocenić dopiero w praktyce, jednak już na etapie wstępnych rozmów warto sprawdzić, czego możesz się spodziewać. W tym celu poznaj 14 pytań, które warto zadać agencji SEO.

 

Szukasz agencji SEO? Sprawdź, czy powinieneś zwracać uwagę na cenę usług

Już wiesz, jak znaleźć dobrą agencję SEO i sprawdzić jej rzetelność przed podpisaniem umowy na usługę pozycjonowania strony lub sklepu. Czy cena usług SEO powinna być istotnym parametrem branym pod uwagę przy podejmowaniu decyzji? Niekoniecznie. Pamiętaj, że w miesięczny koszt usługi wliczony jest szereg działań:

 • optymalizacja techniczna strony,
 • dobór fraz, na które chcesz się pozycjonować,
 • budowa profilu linkowego,
 • regularne tworzenie treści na Twoją stronę i ich rozbudowa,
 • wsparcie specjalistów ds. pozycjonowania,
 • dostęp do profesjonalnych narzędzi, z których korzystają specjaliści SEO, które są zbyt drogie, by zakupić je na własny użytek,
 • stała optymalizację działań i wprowadzanie zmian w strategii pozycjonowania,
 • optymalizacja konwersji,
 • optymalizacja witryny pod kątem użyteczności i wrażeń użytkownika.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce

 

13 wskazówek, dzięki którym sprawdzisz agencję SEO przed podpisaniem umowy. Podsumowanie

Rynek agencji SEO w Polsce obejmuje kilkadziesiąt różnych agencji oferującej usługi pozycjonowania na rozmaitych warunkach. Wybierając agencję SEO dla swojej firmy, weź pod uwagę, czy dana agencja ma doświadczenie na Twoim rynku, jakie metody pozycjonowania stosuje i czy oferuje optymalizację konwersji oraz doświadczeń użytkownika. Jeśli podczas wyboru agencji SEO będziesz stosował się do naszych wskazówek, z pewnością podejmiesz właściwą decyzję i jeszcze przed podpisaniem umowy wstępnie sprawdzisz rzetelność specjalistów ds. pozycjonowania.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
13 wskazówek, dzięki którym sprawdzisz agencję SEO przed podpisaniem umowy

Średnia ocen użytkowników4.98 na podstawie 130 głosów

UDOSTĘPNIJ