Jak zrobić dobry landing page w lokalnym SEO? Poradnik optymalizacji
• Miejski landing page, czyli lokalna strona docelowa - co to jest?
• Pozycjonowanie lokalnych landing page’y - dla kogo?
• Jak zrobić skuteczny landing page dla miasta krok po kroku?
• Krok 1: Sprawdź, gdzie znajdują się Twoi klienci
• Krok 2: Opracuj strategię słów kluczowych
• Krok 3: Przygotuj przydatne treści
• Krok 4: Zadbaj o optymalizację techniczną
• Krok 5: Pamiętaj o optymalizacji mobilnej
• Krok 6: Popracuj nad szybkością strony docelowej
• Krok 7: Wykorzystaj dane strukturalne Schema.org
• Krok 8: Dodaj dowody zaufania na stronie
• Krok 9: Zadbaj o optymalizację konwersji oraz UX
• Tworzenie miejskich stron docelowych - jakich błędów unikać?
• Podsumowanie
Jeśli Twoja firma oferuje swoje usługi tylko na jednym obszarze, pozycjonowanie jest stosunkowo proste. Wystarczy stworzyć główną stronę oraz strony ofertowe, uzupełnić je o treści, zadbać o techniczne SEO oraz linki przychodzące i utworzyć dla firmy wizytówkę Google. Co jednak w przypadku, gdy oferujesz swoje usługi w wielu miastach w Polsce, np. w kilku województwach? Wówczas sprawdzonym rozwiązaniem jest rozbudowane pozycjonowanie lokalne na miasta. Sprawdźmy, jak i po co pozycjonować miejskie landing page’e (strony docelowe) w lokalnym SEO.
Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów
Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony.
Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:
- Pozycjonowania
- Kampanii Google Ads
- Optymalizacji UX
Miejski landing page, czyli lokalna strona docelowa - co to jest?
Miejskie landing page to specjalne strony docelowe, na których opisany jest dany produkt lub usługa przeznaczony do przyciągnięcia użytkowników z konkretnej lokalizacji za pomocą strategii lokalnego SEO. Za pomocą lokalnej strony docelowej poprawiasz trafność strony w stosunku do zapytania użytkownika w wyszukiwarce Google i docierasz do użytkowników, którzy naprawdę szukają Twoich usługi chcą z nich skorzystać. By zwiększyć ruch i trafność, możesz tworzyć odrębne strony docelowej dla okolicznych miejscowości, do których mieszkańców chcesz dotrzeć ze swoją ofertą.
Pozycjonowanie lokalnych landing page’y - dla kogo?
SEO lokalne obejmujące pozycjonowanie landing page’y na miasta (lokalizacje) sprawdzi się przede wszystkim w przypadku firm, które mają swoją fizyczną siedzibę w danym miejscu. Mogą to być na przykład wypożyczalnie samochodów, które mają swoje oddziały w różnych miastach. Nie oznacza to jednak, że z zalet pozycjonowania landing page’y na miasta nie mogą skorzystać inne firmy. Strategia lokalnego SEO równie dobrze sprawdza się w przypadku firm, które nie mają fizycznej siedziby w danym miejscu, ale są w stanie zaoferować usługi na danym obszarze. Mogą to być na przykład:
- firmy fotowoltaiczne, które dojeżdżają do klientów na różnych obszarach, wykonują niezbędne pomiary, przygotowuję projekt instalacji fotowoltaicznej i zapewniają montaż na miejscu wykonania zlecenia,
- agencje marketingowe, które oferują swoje usługi online dla klientów z całej Polski,
- wypożyczalnie samochodów mające swoje oddziały w różnych miastach i w różnych lokalizacjach w tej samej miejscowości.
Jak zrobić skuteczny landing page dla miasta krok po kroku?
Nie każdy landing page jest dobry. By pozycjonowanie lokalne za pomocą naprawdę działało, musisz stworzyć lokalny landing page zoptymalizowany na konkretny obszar geograficzny. Nie zawsze będzie to miasto - możesz zaplanować na swojej stronie stworzenie lokalnych stron docelowych skierowanych do mieszkańców czy przedsiębiorców z konkretnej dzielnicy, pod warunkiem że ci faktycznie szukają Twoich usług na danym obszarze. Sprawdź, jak krok po kroku zrobić dobry landing page na lokalizację.
Jak zrobić miejski landing page? Krok 1: Sprawdź, gdzie znajdują się Twoi klienci
Za pomocą lokalnych stron docelowych (landing page;y) chcesz dotrzeć do docelowych klientów. Najpierw jednak musisz wiedzieć, gdzie docelowi klienci się znajdują. Nie ma sensu tworzyć lokalnych stron docelowych na miasta, w których nie ma Twoich odbiorców. Nawet jeśli wygenerujesz 100 000 odsłon strony, sprzedaż może być niewielka. Zanim stworzysz landing page:
- sprawdź, skąd pochodzą Twoi odbiorcy,
- zastanów się, do jakich odbiorców chciałbyś dotrzeć - być może nie masz klientów z danej lokalizacji, ale chciałbyś mieć.
Jak sprawdzić lokalizację docelowych odbiorców? Skorzystaj z Google Analytics 4. W raporcie Użytkownik > Dane demograficzne znajdziesz informacje o miastach, z których pochodzą Twoi odbiorcy. Jeśli miasta pokrywają się z lokalizacjami, w których oferujesz swoje usługi, stwórz dla nich odrębne strony docelowe.
Sprawdź także, czy użytkownicy szukają konkretnych usług w miastach, z których nie masz odbiorców. W tym celu możesz skorzystać z Google Keyword Plannera. Wpisz w wyszukiwarkę nazwę swojej usługi wraz z nazwą miasto, na którą chcesz kierować landing page, np. fotowoltaika Poznań, i sprawdź średnią miesięczną liczbę wyszukiwań oraz wielkość konkurencji na frazę kluczową. Jeśli wyszukiwań jest dużo, warto stworzyć landing page na wybraną lokalizację.
Dane o miastach, z których pochodzą Twoi użytkownicy, znajdziesz w Google Analytics w sekcji Użytkownik > Dane demograficzne
Wyniki wyszukiwania dla hasła Fotowoltaika Poznań w Google Keyword Planner
Jak zrobić dobry landing page? Krok 2: Opracuj strategię słów kluczowych
Dobry landing page na stronę miasta to taki, który dociera do docelowych klientów. Jak możesz zwiększyć trafność strony docelowej i dopasować ją do oczekiwań klientów? Opracuj właściwą strategię słów kluczowych. W tym celu skorzystaj z wyszukiwarki Google, narzędzi Google Keyword Planner oraz Surfer.
- W wyszukiwarce Google sprawdź sekcję “podobne wyszukiwania” oraz frazy, które podpowiada Google w ramach autouzupełniania.
- W Google Keyword Plannerze wpisz hasło powiązane z Twoją ofertą i lokalizacją i sprawdź, jakie inne frazy wpisują użytkownicy w Google. Szukaj przede wszystkim fraz o niskiej konkurencji i dużej liczbie wyszukiwań, a także fraz z długim ogonem. Są one mniej popularne, ale dobrze odzwierciedlają oczekiwania klientów, dzięki czemu zwiększają szansę na konwersję. Wykorzystaj te frazy w treściach.
- W Surferze wpisz frazę kluczową w zakładce Serp Analyzer. W odpowiedzi otrzymasz analizę konkurencji w top10 Google. Możesz sprawdzić, jakie słowa i frazy są wykorzystywane na innych stronach i zastosować je w swojej strategii content marketingowej.
Frazy podobne do “fotowoltaika Poznań”, wskazane przez narzędzie Google Keyword Planner
Podobne wyszukiwania w wyszukiwarce Google do frazy “fotowoltaika Poznań”
Autouzupełnianie w Google na frazę fotowoltaika Poznań
Frazy, podobne do “fotowoltaika Poznań” wskazane przez narzędzie Surfer
Jak stworzyć miejski landing page? Krok 3: Przygotuj przydatne treści
Nie ma skutecznego landing page’a na miasto bez content marketingu. Jeśli chcesz generować sprzedaż i przyciąnąć klientów za pomocą stron docelowych, musisz przygotować na każdą z nich oryginalną treść. Pamiętaj o:
- optymalizacji nagłówków, zwłaszcza nagłówka H1, w którym powinna znaleźć się nazwa usługi oraz lokalizacja (miasto lub miasto i dzielnica),
- wykorzystywaniu słów kluczowych w sposób naturalny - nie przesycaj treści, wykorzystywaniu słowa kluczowe w formie odmienionej i nieodmienionej,
- unikaniu duplikacji treści - dobry landing page ma oryginalną treść, dlatego przygotowanie jednej treści na wszystkie strony docelowej z podmianą jedynie nazwy miasta nie jest dobrym pomysłem,
- opracowaniu przydatnych i interesujących treści na temat oferty w danej lokalizacji - kompleksowo opisz swoją ofertę dla firm lub mieszkańców danego miasta / dzielnicy,
- wykorzystaniu języka korzyści,
- czytelności treści - wykorzystuj wypunktowania, boldy na ważnych fragmentach, nagłówki, podziel treści na akapity,
- uzupełnieniu treści o atrakcyjne elementu wizuelne - grafiki i infografiki, screeny itp.
Przykład zdjęcia na stronie docelowej
Jak zaprojektować skuteczną stronę docelową na miasto? Krok 4: Zadbaj o optymalizację techniczną
Jak zaprojektować i zrobić dobry landing page na miasto w pozycjonowaniu lokalnym? Zadbaj o optymalizację techniczną strony docelowej, na którą składa się mi.n:
- optymalizacja adresu URL, w którym powinna znaleźć się nazwa usługi oraz nazwa miasta, np. panele-fotowoltaiczne-poznan,
- optymalizacja title i description, czyli tytułu i opisu strony - w każdym z tych elementów powinieneś umieścić nazwę miasta, by wskazać robotom wyszukiwarek i użytkownikom, że landing page jest kierowany na konkretną lokalizację,
- optymalizacja struktury linków wewnętrznych w taki sposób, by na stronie lokalnej znalazły się linki powiązane z jej treścią, np. linki do innych usług realizowanych na tym samym obszarze.
Jak zrobić dobry landing page? Krok 5: Pamiętaj o optymalizacji mobilnej
Dobry i skuteczny landing pagr to taki, który jest funkcjonalny na każdym urządzeniu, niezależnie od wielkości jego ekranu. Dlatego też zadbaj, by strona docelowa w lokalnym SEO była dostosowana do działania na urządzeniach mobilnych. W tym celu możesz wdrożyć responsywną wersję strony, która dostosowuje swój wygląd do wielkości ekranu urządzenia, z którego korzysta użytkownik. Pamiętaj także, by:
- samodzielnie sprawdzić, jak landing page miasta wygląda i działa na urządzeniu mobilnym,
- dopasować czcionkę do wielkości urządzenia,
- zadbać o odpowiednie odstępy pomiędzy przyciskami.
Te i inne elementy landing page’a możesz zweryfikować w Google Search Console w raporcie “Obsługa na urządzeniach mobilnych:
Raport Obsługa na urządzeniach mobilnych w GSC
Jak zaprojektować miejski landing page? Krok 6: Popracuj nad szybkością strony docelowej
Użytkownicy w internecie są niecierpliwi - jeśli strona będzie ładować się dłużej niż 5 sekund, 37% użytkowników opuści ją (wg badania Pingdom dostępnego pod adresem: https://royal.pingdom.com/page-load-time-really-affect-bounce-rate/). Dlatego też musisz im dostarczyć potrzebne informacje możliwie jak najszybciej. Jak zaprojektować skuteczny landing page? Zadbaj o dobry czas ładowania strony docelowej miasta na urządzeniu mobilnym oraz desktop. W tym celu skorzystaj z narzędzia PageSpeed Insights. Znajdziesz w nim informację o szybkości danej strony oraz wskazówki, co można poprawić. Zmiany na stronie, które mogą wpływać na czas ładowania, obejmują:
- skrócenie kodów HTML i JavaScript,
- ograniczenie wykorzystywania elementów interaktywnych,
- wykorzystywanie nowoczesnych formatów zdjęć - JPG lub JPEG,
- korzystanie z sieci rozproszonych serwerów CDN,
- wykorzystanie renderowania po stronie serwera,
- wykorzystywanie pamięci podręcznej do ładowania strony,
- optymalizację strony pod kątem Core Web Vitals.
Raport szybkości strony w PageSpeed Insights
Optymalizacja strony docelowej w lokalnym SEO. Krok 7: Wykorzystaj dane strukturalne Schema.org
Dane strukturalne Schema.org to dodatkowe informacje, które możesz umieścić w kodzie HTML strony docelowej, które umożliwiają wyświetlanie w wynikach wyszukiwania Google dodatkowych informacji o Twojej stronie. W przypadku miejskich landing page’y szczególnie istotne jest dodanie danych strukturalnych dotyczących kontaktu oraz lokalizacji oraz ocen, jeśli umożliwia użytkownikom dodawanie ich na stronie. Dane strukturalne na razie nie są czynnikiem rankingowym, ale mogą wpływać na liczbę kliknięć w link oraz ruch w witrynie. Co do zasady większy ruch na stronie powinien przełożyć się na wyższą pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania. Dowiedz się więcej:
- Zobacz, jak sprawdzić ruch na stronie.
- Sprawdź, jak zwiększyć ruch na stronę.
- Zobacz, jak analizować ruch użytkowników w e-commerce.
Asystent do oznaczania danych strukturalnych
Jak zrobić dobry landing page? Krok 8: Dodaj dowody zaufania na stronie
Twój miejski landing page powinien zachęcać do skorzystania z usługi przeznaczonej dla osób z danej lokalizacji. By zwiększyć liczbę zapytań, warto dodać na stronie docelowej dowody zaufania. Są to m.in.:
- pozytywne opinie o Twoich usługach pochodzące od klientów,
- informacje o certyfikatach, które otrzymałeś,
- informacje o udziale w branżowych konferencjach,
- informacje o publikacjach na łamach branżowych artykułów,
- informacje o wykorzystywanych technologiach gwarantujących bezpieczeństwo powierzonych danych.
Jak zoptymalizować stronę docelową? Krok 9: Zadbaj o optymalizację konwersji oraz UX
Jeśli chcesz przekształcić ruch na miejskiej stronie docelowej w sprzedaż, musisz zadbać także o optymalizację konwersji oraz UX w pozycjonowaniu. Są to działania, które zwiększają komfort korzystania z landing page’a i ułatwiają drogę do realizacji celu przez użytkownika. Na optymalizację konwersji oraz UX na stronie docelowej składają się m.in.:
- optymalizacja mobilna,
- optymalizacja szybkości strony,
- poprawa czytelności na stronie,
- dodanie na stronie CTA, które wskazuje użytkownikowi, jaki krok powinien podjąć,
- dodanie informacji kontaktowych na stronie,
- wdrożenie na stronie mapy z zaznaczeniem lokalizacji siedziby Twojej firmy,
- zadbanie o prosty design i układ strony,
- dodanie na stronie docelowej formularza kontaktowego,
- dodawaniu najważniejszych treści w miejscach, w których użytkownicy skupiają wzrok i ruchy myszką (skorzystaj z map cieplnych, by odnaleźć takie obszary na swojej stronie),
- umieszczaniu logo strony na landing page’u.
Dowiedz się więcej i sprawdź, jak zoptymalizować stronę docelową pod kątem User Experience.
Przykład strony docelowej
Przykład formularza kontaktowego
Tworzenie miejskich stron docelowych - jakich błędów unikać?
Wielu właścicieli stron w trakcie tworzenia stron docelowych na lokalizację popełnia błędy, które mogą kosztować nie tylko pozycje w Google, ale także utratę klientów. Błędy te obejmują:
- tworzenie stron docelowych bez treści,
- upychanie na stronach docelowych list miasta i kodów pocztowych oraz słów kluczowych,
- ukrywanie lokalnych stron docelowych głęboko w strukturze witryny.
Pamiętaj: możesz tworzyć strony docelowe dla okolicznych lokalizacji, by dotrzeć do użytkowników, którzy znają i szukają Twoich usług. Pamiętaj jednak, by podać właściwy adres Twojej dziedziny. Nie udawaj, że masz własne biuro w danej lokalizacji, jeśli w praktyce Twoje usługi realizowane są w sąsiedniej miejscowości.
Podsumowanie
Lokalna strona docelowa w pozycjonowaniu to skuteczny sposób na dotarcie do docelowych klientów i oferowanie im trafnej treści. Założone efekty osiągniesz jednak pod warunkiem, że stworzysz dobry i skuteczny landing page, zoptymalizowany pod kątem oczekiwań użytkowników i algorytmów Google. W tym celu zadbaj o treści, odpowiednie słowa kluczowe, optymalizację konwersji oraz UX.
Poznaj historie sukcesu naszych klientów
Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!
Ponad 570 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co
Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.