21 skutecznych strategii SEO dla lokalnych firm

21 skutecznych strategii SEO dla lokalnych firm

Jasnym jest, że małe, regionalne firmy nie dysponują budżetami marketingowymi wielkich korporacji. Istnieje jednak wiele strategii lokalnego SEO, które pozwolą osiągnąć satysfakcjonujące efekty i skutecznie promować firmę w wyszukiwarce Google wśród docelowych odbiorców. W wielu przypadkach lokalne strategie SEO pozwalają efektywnie konkurować ze znacznie większymi przedsiębiorstwami. Sprawdź 21 niedrogich i skutecznych strategii lokalnego SEO 

 

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

Jak promować firmę na lokalnym rynku? Zadbaj o profil Google Moja Firma

Profil Google Moja Firma to dźwignia pozycjonowania lokalnego, dlatego warto go odpowiednio zoptymalizować. Poniżej znajdziesz kilka skutecznych wskazówek. Dowiedz się więcej o pozycjonowaniu wizytówki GMF.

 

1. Dodaj wysokiej jakości zdjęcia do wizytówki GMF

Warto zadbać także o wrażenia wizualne użytkowników. W tym celu dodaj wysokiej jakości zdjęcia do profilu GMF, które pozwolą klientom rozpoznać Twoją siedzibę, gdy już do niej dotrą. Im więcej zdjęć tym lepiej - ich wykonanie nie powinno sprawiać problemu w dobie wszechobecnych smartfonów, jest tanie, a może zwiększyć skuteczność pozycjonowania lokalnego i wpłynąć na decyzje użytkowników. W końcu obraz jest wart więcej niż 1000 słów, a zdjęcia w wizytówce GMF są warte tysiąca klientów. 

 

2. Zadbaj o spójne dane kontaktowe 

Wizytówka Google Moja Firma bez danych kontaktowych nie ma racji bytu. Dlatego też dodaj do niej informacje, takie jak: adres, telefon, adres witryny www, godziny otwarcia. Pamiętaj, by dane te były spójne z danymi o Twojej firmie dostępnymi w innych miejscach w sieci, np. na Twojej stronie czy w katalogach firm. Spójność buduje zaufanie i wiarygodność.

 Dane teleadresowe agencji widoczni dostępne w wizytówce GMF

 

3. Udostępnij wirtualny spacer 3D w wizytówce Google Moja Firma

Wizytówka Google Moja Firma udostępnia nie tylko opcję dodania zdjęć, ale także wirtualnego spaceru po Twojej firmie. W ten sposób pozwolisz potencjalnym klientom zajrzeć do wnętrza firmy i poznać ją od środka. 

 

 Panel administracyjny wizytówki GMF, w którym można uzupełnić najważniejsze dane, dodać zdjęcia oraz wirtualny spacer

 

4. Aktywnie zarządzaj recenzjami w Google Moja Firma

Opinie użytkowników to jeden z kluczowych czynników rankingowych w pozycjonowaniu lokalnym. Możesz wycisnąć z niego więcej, jeśli aktywnie zaangażujesz się w zarządzanie recenzjami. W tym celu:

 • pozyskuj recenzje w wizytówce Google Moja Firma,
 • chwal się recenzjami na stronie internetowej,
 • odpowiadać na recenzje użytkowników,
 • w razie popełnienia błędu przyznaj się do niego i zaoferuj klientowi rekompensatę.

Aktywne zarządzanie recenzjami to skuteczna metoda promocji firmy na rynku lokalnym. W ten sposób pozostajesz w stałym kontakcie z klientami i dajesz im znać, że są dla Ciebie ważni. Sprawdź, jak pozyskiwać opinie w pozycjonowaniu.

 Przykład opinii wraz z odpowiedzią w wizytówce GMF agencji widoczni

 

5. Zadawaj pytania w GMF i odpowiadaj na nie

Pytania i odpowiedzi w GMF to jedna z funkcji, którą przedsiębiorcy często pomijają. To błąd! Mogą one stanowić skuteczny sposób promocji firmy na lokalnym rynku oraz pozostawania w kontakcie z klientami. Nie musisz bezczynnie czekać, aż użytkownicy zaczną zadawać pytania. Sam stwórz bazę najczęstszych pytań klientów i odpowiedz na nie. W ten sposób zbudujesz zewnętrzną sekcję FAQ swojej firmy.

  Sekcja pytań w wizytówce Google Moja Firma 

 Sekcja pytań i odpowiedzi w wizytówce GMF agencji widoczni

 

6. Testuj różne kategorie biznesu w Google Moja Firma

Prawdopodobnie podczas tworzenia wizytówki GMF dodałeś główną i dodatkową kategorię działalności Twojej firmy. Google jednak stale rozszerza listę kategorii. Warto śledzić te zmiany i ewentualnie zmienić kategorię dla swojej firmy na lepiej dopasowaną do profilu działalności i słów kluczowych. Następnie musisz zweryfikować, czy zmiana ta miała wpływ na efekty SEO - wyświetlenia i ruch generowane przez wizytówkę.

Zastanawiasz się nad pozycjonowaniem strony?

 

7. Dołącz do społeczności pomocy GMF

Chcesz jeszcze lepiej zoptymalizować wizytówkę Google Moja Firma? Dołącz do społeczności pomocy Google My Business. Znajdziesz tam szereg wskazówek, które pomogą Ci wzmocnić pozycjonowanie lokalne. Odpowiedzi  na pytania udzielają uznani eksperci, często sami pracownicy Google, co sprawia, że zyskasz rzetelne informacje na temat wizytówki GMF.

 

Jak promować lokalny biznes? Zadbaj o optymalizację witryny

Kolejnym elementem, o który musisz zadbać w promowaniu lokalnej firmy, jest optymalizacja strony pod kątem lokalnego SEO. Poniżej omówiliśmy etapy optymalizacji.

 

8. Dodaj dane kontaktowe w widocznym miejscu na każdej stronie w witrynie

Chcesz budować wiarygodność w pozycjonowaniu lokalnym? Na każdej podstronie w witrynie umieść dane kontaktowe do Twojej firmy - nazwę, adres siedziby, numer telefonu, adres e-mail. Najlepiej umieścić te dane w stopce. W ten sposób ułatwiasz klientom kontakt z Tobą, a także  budujesz zaufanie użytkowników. Pamiętaj o spójności danych dostępnych na stronie z innymi miejscami w internecie (wizytówka GMF, katalogi firm, portale ogłoszeniowe itp.). Jeśli oferujesz lokalne usługi wymagające szybkiej interwencji (np. hydrauliczne, lekarskie itp.), możesz umieścić numer telefonu w nagłówku, by był lepiej widoczny od razu po wejściu na stronę.

 

9. Zoptymalizuj witrynę pod kątem lokalnego SEO

W pozycjonowaniu lokalnym istotna jest także optymalizacja techniczna strony. By przystosować witrynę do wymagań lokalnego pozycjonowania i skuteczniej promować ją na lokalnym rynku, warto:

 • przygotować unikalne title i description, uwzględniające element lokalizacji,
 • umieścić lokalizacje w adresach URl poszczególnych stron docelowych kierowanych na lokalizacje,
 • przygotować linkowanie wewnętrzne pomiędzy podstronami kierowanymi na poszczególne lokalizacje.

 Przykład linkowanie wewnętrzne w lokalnym pozycjonowaniu na stronie agencji widoczni

 

10. Pozyskuj lokalne linki zewnętrzne

Jak reklamować firmę na rynku lokalnym? By wzmocnić strategię pozycjonowania lokalnego, pozyskuj także lokalne linki zewnętrzne. Mogą one pochodzić z lokalnego forum internetowego, miejskiego portalu informacyjnego czy lokalnych portali ogłoszeniowych. Pamiętaj jednak, że liczby się nie tylko liczba linków, ale także ich jakość. Dlatego:

 • twórz angażujące i interesujące treści, do których użytkownicy będą chcieli linkować,
 • podejmij współpracę w zakresie tworzenia artykułów gościnnych na renomowanych portalach,
 • twórz bazę lokalnych kontaktów z osobami wpływowymi, działającymi na rzecz lokalnych społeczności. 

 

11. Dodaj sekcję FAQ w witrynie

Chcesz wypromować firmę na lokalnym rynku i ułatwić użytkownikom podjęcie decyzji? Przygotuj specjalną sekcję FAQ z odpowiedziami na najczęstsze pytania klientów. W ten sposób nie tylko zbudujesz widoczność i ruch na lokalne frazy long tail, ale także usprawnisz działanie zespołu obsługi klienta, który nie będzie musiał odpowiadać na powtarzające się pytania.

 

12. Twórz treści na podstawie lokalnych informacji lub wydarzeń

Jak wypromować firmę na rynku lokalnym Sam stań się częścią społeczności lokalnej! Możesz to zrobić, angażując się w lokalne inicjatywy, a także tworząc treści dotyczące lokalnych wydarzeń i informacji. Treści te mogą obejmować:

 • case studies lokalnych klientów,
 • filmy o lokalnych inicjatywach, które wspierasz,
 • relacje z lokalnych wydarzeń, w których brałeś udział jako prelegent.

Prowadzisz biznes lokalny?

 

13. Zoptymalizuj witrynę pod kątem lokalnych słów kluczowych

Jak promować firmę na lokalnym rynku? Wykorzystaj lokalne słowa kluczowe, zwłaszcza te z długim ogonem. Są one skuteczniejsze od słów ogólnych, a ponadto lepiej oddają intencje użytkownika i dają większe szanse na konwersję. Prowadzisz szkołę językową? Poszukaj w darmowym narzędziu Keyword Planner słów kluczowych związanych ze szkołą językową w konkretnej lokalizacji, np. “szkoła językowa Poznań” i poszukaj fraz, które jak najlepiej opisują Twoją ofertą. przyporządkuj je następnie do podstron dotyczących konkretnych języków. Szukaj słów jak najbardziej popularnych, ale o niskiej konkurencyjności. Sprawdź, jak wybierać słowa kluczowe w pozycjonowaniu.

 Frazy znalezione przez narzędzie Google Keyword planner dla słowa kluczowego “szkoła językowa Poznań”

 

14. Stwórz odrębne strony docelowe dla poszczególnych usług

Oferujesz różne usługi? Dla każdej z nich przygotuj odrębną stronę ofertową. Dzięki temu:

 • istnieje większa szansa, że Twoja strona pojawi się w organicznych wynikach Google,
 • treść strony będzie lepiej dopasowana do zapytania użytkownika,
 • strona będzie budować wartościowy ruch, co może poprawić widoczność,
 • pozycjonowanie strony będzie łatwiejsze, a efekty szybsze, ponieważ strona lepiej oddaje intencje użytkownika i jest do nich lepiej dopasowana.

Jeśli prowadzisz szkołę językową, w której odbywają się lekcje różnych języków dla dzieci i dorosłych, powinieneś przygotować odrębne strony ofertowe dla:

 • określonego języka dla dzieci w określonym wieku, np. język angielski dla dzieci w wieku 4-7 lat, język angielski dla dzieci w wieku 7-10 lat, język angielski dla dzieci w wieku 10-14 lat i język angielski dla młodzieży 14-19 lat,
 • określonego języka dla dorosłych, np. język hiszpański dla dorosłych, język francuski dla dorosłych,
 • określonego języka na określonym poziomie, np. język angielski od podstaw, język angielski A1-A2, język hiszpański od podstaw, język hiszpański A1-Ad, język hiszpański B1 itd.

 

15. Stwórz strony docelowe dla poszczególnych lokalizacji 

Masz oddziały w różnych lokalizacjach? A może oferujesz usług w całej Polsce? Stwórz odrębne strony docelowe dla poszczególnych oddziałów czy miast. W ten sposób przyciągniesz na stronę wartościowy ruch pochodzący od użytkowników, którzy są realnie zainteresowani ofertą i mają możliwość skorzystania z niej. Na stronę docelową przygotuj

 • unikalne treści uwzględniające frazy kluczowe z lokalizacją (nazwą miasta, województwa itp.),
 • unikalne title, zawierające nazwę miasta, regionu, województwa, którego dotyczy treść,
 • unikalne description.

 

16. Zoptymalizuj witrynę pod kątem urządzeń mobilnych 

Mała czcionka, niedostępne przyciski, reklamy zasłaniające cały kran, które trudno wyłączyć? To cechy witryny nieprzystosowanej do mobile. By zapewnić klientom komfortowe przeglądanie witryny niezależnie od urządzenia, warto zainwestować w stronę responsywną, która dostosowuje swój układ do wielkości ekranu urządzenia. Dzięki temu użytkownik będzie mógł:

 • zapoznać się z ofertą na urządzeniu mobilnym,
 • dokonać zakupu poprzez urządzenie mobilne, 
 • skontaktować się z Tobą za pośrednictwem smartfona,
 • skorzystać z menu.

Przystosowanie do urządzeń mobilnych sprawdzisz w darmowym narzędziu Mobile Friendly Test.

 Narzędzie Mobile Friendly Test weryfikujące działanie strony na urządzeniu mobilnym

 

Zależy Ci na promocji swojej strony?

 

17. Popraw szybkość strony

Jeśli chcesz wypromować firmę na lokalnym rynku i przyciągnąć użytkowników znajdujących się w pobliżu, musisz poprawić prędkość strony. Wszystko po to, by strona ładowała się w mniej niż 3 sekundy. Jak możesz to zrobić? Skorzystaj z darmowego narzędzia PageSpeed Insights. Dzięki analizie otrzymasz informacje, o które elementy strony zadbać, by strona ładowała się szybciej. Może to być:

 • kompresja obrazów,
 • eliminacja nieużywanego kodu JavaScript oraz HTML,
 • uproszczenie kodu JavaScript,
 • korzystanie z sieci rozproszonych serwerów CDN,
 • ograniczenie interaktywnych elementów na stronie, takich jak GIFy, animacje, video i duże pliki tekstowe oraz graficzne,
 • wykorzystanie pamięci podręcznej.

 Raport szybkości strony z narzędzia PageSpeed Insights

 

18. Wykorzystaj znaczniki Schema.org

Znaczniki Schema.org to elementy umieszczone w kodzie strony, które pozwalają wyszukiwarce Google umieścić dodatkowe informacje o ofercie i firmie w organicznych wynikach wyszukiwania. Dzięki temu Twoja strona wyróżni się w Google. Dodatkowe informacje mogą obejmować oznaczenia lokalnej firmy (jej siedzibę i dane kontaktowe). Warto wykorzystać je w pozycjonowaniu lokalnym, ponieważ ułatwiają one zrozumienie strony przez roboty Google. Sprawdź, jak wdrożyć Schema.org na swojej stronie.

Przykład danych Schema.org dla agencji widoczni jako firmy lokalnej wygląda następująco:

{

        "@context": "https://www.schema.org",

        "@type": "LocalBusiness",

        "name": "Widoczni",

        "url": "https://widoczni.com/",

       "logo": "https://widoczni.com/widoczni-logo.png",

        "image": "https://widoczni.com/assets/bphoto/biuro-widoczni.jpg",

        "description": "Widoczni to agencja SEO/SEM z Poznania, działająca w branży od 1999 r. Specjalizująca się przede wszystkim w pozycjonowaniu stron, sklepów i kampaniach linków sponsorowanych Google Adwords. Oferuje również szeroki zakres usług związanych z reklamą i promocją firm w sieci.",

        "telephone": "+48612248326",

        "address": {

        "@type": "PostalAddress",

        "streetAddress": "ul. Złotowska 41",

        "addressLocality": "Poznań",

        "addressRegion": "Wielkopolska",

        "postalCode": "60-189",

        "addressCountry": "Polska"

}

 Lista kategorii, które mogą być określane w kodzie strony jako dane strukturalne, źródło: https://www.searchenginejournal.com/technical-seo/schema/

 

19. Regularnie przeprowadzaj audyt swojej witryny

Chcesz wiedzieć, czy pozycjonowanie lokalne przynosi efekty, a strona jest znana na lokalnym rynku generuje ruch i konwersje? Regularnie przeprowadzaj audyt witryny w zakresie lokalnego SEO. Wykorzystaj w tym celu następujące narzędzia:

 • Senuto do analizy widoczności,
 • Google Analytics do analizy ruchu,.
 • Ahrefs do analizy przyrostu linków,
 • Google Search Console do analizy działania strony, zwłaszcza na urządzeniach mobilnych,
 • NetPeak Spider do analizy technicznej optymalizacji strony i wykrywania błędów w tym zakresie,
 • Google Keyword Planner do poszukiwania nowych fraz kluczowych w pozycjonowaniu lokalnym.

Audyt SEO strony pozwoli Ci nie tylko sprawdzić, czy zmierzasz we właściwym kierunku, ale także wdrożyć nowe działania i optymalizacje.

Dowiedz się więcej:

 

Inne działania reklamowe na rynku lokalnym

Istnieje jeszcze kilak innych działań, które pozwolą zintensyfikować promocję firmy na lokalnym rynku, ale nie dotyczą one wizytówki GFM ani optymalizacji strony, Poznaj je wszystkie. 

 

20. Dodaj firmę do katalogów firm

Jak promować firmę na rynku lokalnym? Wykorzystaj internetowe katalogi firm. Umieść w nich swoją firmę wraz z krótkim opisem oraz informacjami kontaktowymi (adres siedziby, telefon, adres e-mail i adres witryny www). Jest to skuteczny sposób nie tylko na prezentowanie oferty klientom, ale także na pozyskanie linków do strony i zwiększenie widoczności oraz ruchu w wyszukiwarce.

 

21. Aktywnie działaj w mediach społecznościowych

Tania promocja firmy na lokalnym rynku? Zainwestuj w media społecznościowe! Profil swojej firmy na Facebooku czy Instagramie możesz założyć zupełnie za darmo i samodzielnie go prowadzić. Dzięki aktywności w Social Media:

 • skutecznie zwiększysz świadomość marki na lokalnym rynku,
 • będziesz mógł pozostawać w kontakcie z użytkownikami i klientami (wiadomości, komentarze itp.),
 • zwiększysz ruch na stronie, który ma wpływ na wyniki SEO.

Jak być aktywnym w mediach społecznościowych? 

 • Organizuj konkursy.
 • Dziel się wpisami na blogu.
 • Pochwal się wystąpieniami, publikacjami branżowymi.
 • Dodaj zdjęcia i informacje z życia firmy.
 • Odpowiadaj na komentarze i wiadomości.

 

Podsumowanie

Pozycjonowanie lokalne może skutecznie wypromować Twoją firmę na regionalnym rynku. Skorzystaj z naszych wskazówek - zoptymalizuj witrynę oraz wizytówkę Google Moja Firma, zainwestuj w media społecznościowe i buduj widoczność, ruch oraz konwersje.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

 

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
21 skutecznych strategii SEO dla lokalnych firm

Średnia ocen użytkowników4.92 na podstawie 125 głosów

UDOSTĘPNIJ