Odkryj znaczenie UX dla pozycjonowania!

Odkryj znaczenie UX dla pozycjonowania
Spis treści

• Czym jest User Experience?

• Znaczenie User Experience w SEO

• Jak zadbać o dobry UX ? 7 sprawdzonych praktyk

• Podsumowanie

Pozycjonowanie stron to niezbędny element marketingu internetowego, jednak nie jedyny. Na skuteczność działań SEO wpływają także pozytywne doświadczenia użytkowników (UX). Ich znaczenie systematycznie wzrasta, ponieważ algorytmy Google coraz większą wagę przykładają do komfortu odbiorców i promują strony przyjazne UX. Dlatego sprawdź, czym jest User Experience i jak wpływa na SEO. Dzięki temu Twoja strona może znaleźć się w top10 Google.

Z artykułu dowiesz się:

 • czym jest User Experience,
 • ile User Experience znaczy w SEO,
 • jakie są dobre praktyki UX na stronie, które poprawią doświadczenia użytkowników i widoczność strony w Google.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Czym jest User Experience?

User Experience (UX) to doświadczenia użytkownika, które odnoszą się do subiektywnych odczuć i jego spostrzeżeń dotyczących produktu, usługi lub interakcji z systemem. W kontekście stron internetowych to sposób, w jaki odbiorcy wchodzą z nią w interakcję. Wpływa na to m.in. wygląd i funkcjonalność, użyteczność, łatwość obsługi, efektywność oraz komfort korzystania ze strony. Jeśli Twoja strona ma m.in. intuicyjny interfejs użytkownika, będą mogli łatwiej nawigować po niej i odnajdywać potrzebne informacje.

Głównym celem optymalizacji UX (PRO SXO) jest projektowanie pozytywnych doświadczeń użytkownika, co może przełożyć się na:

 • zwiększenie satysfakcji klientów,
 • poprawę reputacji marki,
 • wzrost sprzedaży.

Doświadczenia użytkowników obejmują ich myśli i emocje pojawiające się podczas interakcji ze stroną. Pamiętaj, że użyteczność to nie to samo co projektowanie UX. To jeden z komponentów UX, który współpracuje z projektem, aby stworzyć oczekiwane przez użytkowników doświadczenie. Dlatego, jeśli chcesz stworzyć stronę przyjazną odbiorcom i algorytmom Google, powinieneś zrozumieć potrzeby swojej grupy docelowej, biorąc pod uwagę trzy aspekty:

 • przejrzystość informacji - zadbaj o przyjazną architekturę informacji; powinna być logicznie zorganizowana, uporządkowana i zaprezentowana w przystępny dla użytkownika sposób; spraw, by użytkownik mógł swobodnie i przyjemnie poruszać się w obrębie strony,
 • sposób interakcji - chodzi o stworzenie przyjaznego dla Twojej grupy docelowej systemu komunikacji na stronie internetowej; wypracowanie konkretnych wzorców, które określają sposób, w jaki użytkownicy komunikują się z witryną, m.in. przygotowanie przejrzystego menu, rozmieszczenie i wygląd przycisków, ułatwienie wyszukiwania produktów i usług; powinien być dopasowany do preferencji i potrzeb konkretnych odbiorców; to może zachęcić ich do interakcji i zwiększyć ich zaangażowanie,
 • projekt wizualny strony - wygląd i działanie strony mają duże znaczenie dla użytkowników; dlatego dobrą praktyką UX jest, by Twoja strona była spójna z marką pod względem kolorystyki, grafik itp., dzięki temu łatwiej zapadniesz w pamięć; przejrzysty i atrakcyjny wygląd strony może zainteresować odbiorców oraz zachęcić ich do konwersji.

W DUECIE TANIEJ

-250zł na drugą usługę

 

Oferta ważna do końca kwietnia

Nie wiesz co wybrać pozycjonowanie czy Google Ads? Skorzystaj z naszej promocji i zobacz jak dobrze się uzupełniają. Ten duet nie tylko pozyska dla ciebie nowych klientów, ale również poprawi konwersje i zwiększy zyski Twojej firmy.

Skontaktuj się z naszym ekspertem i zyskaj zniżkę na pierwszą fakturę

 

Skorzystaj z promocji
promocja kwiecien


User Experience (UX) a User Interface (UI)

Twoja strategia SEO odniesie sukces m.in. wówczas, gdy skutecznie zaprojektujesz doświadczenia użytkowników. Jak zadbać o dobry UX? Powinieneś nie tylko zrozumieć czym jest User Experience na stronie, ale także czym różni się od User Interface (UI). Doświadczenia (UX) obejmują nasze ogólne odczucia, a interface (UI) funkcjonalności i elementy, z którymi wchodzimy w interakcję, np. przyciski, kolorystykę, rodzaj i rozmiar czcionki, ikony i rozmieszczenie elementów na stronie.
Sprawdź także:

Infografika przedstawiająca różnice pomiędzy UX a UI


Znaczenie User Experience w SEO

User Experience odgrywa kluczową rolę w SEO. Algorytmy Google coraz częściej przy ocenie jakości strony uwzględniają dobre praktyki UX, a ich wpływ na pozycję rankingową strony nabiera z roku na rok większego znaczenia. Roboty indeksujące Google dążą m.in. do zapewnienia użytkownikom dostępu do poszukiwanych informacji, oceniają jakość i dopasowanie treści na stronie do zapytania użytkownika oraz wykorzystywane słowa kluczowe, na które prowadzisz pozycjonowanie (ich rozmieszczenie, natężenie itp.). Na tej podstawie sprawdzają, jak odbiorcy wchodzą w interakcję ze stroną. To pozwala ocenić jakość doświadczeń użytkowników oraz ich poziom satysfakcji i określić Twoją pozycję w SERP.

Korzyści na start

Odbierz 1200 zł na kampanię Google Ads

To Twoja pierwsza kampania Google Ads? Odbierz 1200 zł na wydatki w kampanii Google Ads.

Ciesz się korzyściami już od pierwszego dnia współpracy. Więcej szczegółów uzyskasz u naszych doradców.

Odbierz 1200 zł na kampanię Google Ads
Odbierz 1200 zł na kampanię Google Ads
Kampania na Twoim koncie
Kampania na Twoim koncie
Skorzystaj z bezpłatnego audytu konta
Skorzystaj z bezpłatnego audytu konta

Dobre praktyki UX na stronie mogą przynieść wiele korzyści dla strategii pozycjonowania Twojej strony. Wpływają m.in. na:

 • pozytywne pierwsze wrażenia odbiorców - badania pokazują, że 60% klientów podejmuje decyzje w ciągu 30 sekund (źródło: https://www.marketingcharts.com/industries/retail-and-e-commerce-228891); dlatego jakość i Twojej strony ma kluczowe wrażenie dla budowania wiarygodności i zainteresowania odbiorców swoją marką; jeśli strona od razu spełni ich oczekiwania, istnieje większe prawdopodobieństwo, że utrzymasz ich uwagę i zachęcisz do konwersji,
 • wzmocnienie zaangażowania użytkowników - pozytywne doświadczenie z interakcji ze stroną, zwiększają czas spędzany przez użytkowników na stronie; długi czas spędzony na stronie oznacza, że przekaz jest dopasowany do oczekiwań użytkowników i zaspokaja ich potrzeby; dzięki temu zmniejsza się współczynnik odrzuceń; użytkownicy chętniej pozostają na stronie, czytają więcej treści i dokonują konwersji, np. robią zakupy, zapisują się do newslettera, wypełniają formularz; dłuższy czas przebywania na stronie świadczy o zadowoleniu użytkownika, co ma kluczowe znaczenie dla algorytmów Google,
 • wzrost wiarygodności strony - dobry User Experience (gwarancja bezpiecznych zakupów, aktualne i wartościowe treści, mała liczba reklam itp.) buduje zaufanie użytkowników do treści na stronie, marki; to daje sygnał robotom Google, że Twoja strona jest wartościowa i przydatna dla odbiorców; to z kolei ma znaczenie dla jej pozycji rankingowej,
 • wzrost współczynnika konwersji - dobre praktyki UX mają umilić użytkownikom czas na stronie i zachęcić ich do podejmowania określonych działań, takich jak zakupy czy rejestracja; dbałość o komfort odbiorców może zwiększyć wskaźniki konwersji, co może przełożyć się na większy zwrot z inwestycji.

Jeśli Twoja strona będzie zoptymalizowana pod kątem UX, może wygenerować większy ruch. Statystyki pokazują, że pozycja nr 1 w Google generuje 34% ruchu organicznego, a skok z 2 miejsca na 1 dwukrotnie zwiększa ruch bezpłatny (źródło: https://pollthepeople.app/the-value-of-google-result-positioning-3/). Te dane pokazują, że warto regularnie aktualizować strategię SEO i dostosowywać ją do potrzeb użytkowników. Dzięki temu możesz zwiększyć widoczności strony, poprawić jej pozycję rankingową i realizować swoje cele marketingowe.

Warto, żebyś przeczytał także:


Jak zadbać o dobry UX ? 7 sprawdzonych praktyk

Strategia dobrego projektu UX w SEO powinna stworzyć użytkownikowi komfortowe warunki podczas korzystania ze strony. Im lepsze będą jego wrażenia, tym większa szansa, że utrzymasz jego uwagę i zrealizujesz swoje założenia biznesowe. To może przełożyć się na poprawę widoczności Twojej strony w bezpłatnych wynikach wyszukiwania. Jak zadbać o dobry UX w SEO? Poznaj nasze sprawdzone wskazówki!


1. Poznaj swoich odbiorców

Analiza grupy docelowej jest kluczowym elementem optymalizacji doświadczeń użytkownika (UX) na stronie. Pozwala zrozumieć m.in.:

 • kim są użytkownicy,
 • jakim językiem się posługują,
 • jakie mają potrzeby i oczekiwania.

Skorzystaj ze specjalistycznych narzędzi, np. Google Analytics 4, by poznać kluczowe dane demograficzne o swoich odbiorcach, m.in. ich płeć, wiek, lokalizację, zachowania, zainteresowania. Zwróć uwagę m.in.:

 • jak użytkownicy poruszają się po stronie,
 • czego szukają,
 • w jakim są wieku i gdzie mieszkają,
 • jakie treści przeglądają najczęściej,
 • na jakim etapie przerywają sesję, np. nie finalizują transakcji,
 • z jakich urządzeń korzystają (smartfony, komputery).

Dane o płci użytkowników w Google Analytics 4

Te dane pomogą Ci przygotować spersonalizowany przekaz, który może skuteczniej dotrzeć do konkretnej grupy odbiorców oraz ustalić kierunek optymalizacji pod kątem UX, np. ułatwienie zakupów. Dobrą praktyką UX jest tworzenie persony klienta. To proces nadawania swoim potencjalnym klientom imion, cech demograficznych, celów i problemów. Pogrupuj użytkowników według różnych kategorii, przeanalizuj ich potrzeby i czynniki wpływające na ich decyzje zakupowe, nadaj jej imię, np. klienci z pokolenia Z, wrażliwi na kwestie społeczne i ekologiczne, oczekują transparentności marek, korzystają z urządzeń mobilnych. Dzięki temu będziesz mógł lepiej zrozumieć potrzeby klientów i dostosować do nich swoją ofertę. Skoncentrujesz się na ich aktualnych potrzebach i preferencjach, co zaoszczędzi Twój czas, pieniądze oraz pomoże dobrze zaprojektować User Experience.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads

W analizie grupy docelowej wykorzystaj też np. Google Trends, by m.in. poznać zainteresowanie daną frazą kluczową, czy tematem, w określonym przedziale czasowym. Prześledź komentarze, recenzje i opinie użytkowników na stronie. Dzięki temu zidentyfikujesz ewentualne problemy oraz obszary do poprawy, np. opinie o zbyt długi czas ładowania strony, mogą to być sygnałem, że potrzebujesz zoptymalizować jej wydajność.
Pamiętaj, że potrzeby klientów się zmieniają. Dlatego warto regularnie przeprowadzać analizy grupy docelowej i aktualizować persony klientów. To pomoże Ci dostosowywać swoją stronę do trendów i oczekiwań grupy docelowej. Częstotliwość analizy dopasuj do potrzeb swojego biznesu oraz specyfiki użytkowników.

Więcej o analizie grupy docelowej znajdziesz tutaj:

Analiza popularności zapytań w narzędziu Google Trends


2. Stwórz wizerunek marki przyjazny User Experience

Budowa marki odgrywa kluczową rolę dla doświadczenia użytkownika oraz o SEO. Dla User Experience silna marka tworzy więź emocjonalną z użytkownikami, co prowadzi do budowania lojalności i zaufania. Jeśli użytkownicy mają pozytywne skojarzenia z marką, są bardziej skłonni do interakcji z jej stroną, spędzają więcej czasu na witrynie i częściej wracają. Dzięki temu spada wskaźnik odrzuceń, a to jest ważne dla SEO, ponieważ wyszukiwarki interpretują niższy wskaźnik odrzuceń jako sygnał, że strona oferuje wartościową treść.

W SEO budowanie marki może poprawić widoczność strony w wynikach wyszukiwania. Jeśli marka jest rozpoznawalna i kojarzy się z pewnością jakości, to użytkownicy często będą bezpośrednio wpisywać jej nazwę w wyszukiwarkę. To generuje ruch organiczny, który jest wysoce pożądany z punktu widzenia SEO.

Na czym polega User Experience w SEO w kontekście budowania marki online? Na stworzeniu spójnego przekazu firmy, tak aby łatwo zapadła w pamięć i wywoływała pozytywne skojarzenia. Dlatego m.in.:

 • zaprezentuj swoją historię - zrób to w przystępnej i atrakcyjnej formie; zwracaj się bezpośrednim, zrozumiałym powszechnie językiem; to ułatwi zrozumienie przekazu; przedstaw swoje osiągnięcia, akcentuj cele i wartości; bądź uczciwy i rzetelny, bo to buduje zaufanie,
 • przedstaw swój zespół, by nadać swojej firmie przyjazne oblicze,
 • opracuj wytyczne dotyczące treści - zachowaj spójność tematyczną z marką; dopasuj styl i narrację do preferencji grupy docelowej; dostosowuj tematykę treści do różnych platform, na których prowadzisz działania; dzięki temu zadbasz o jednolite doświadczenie użytkownika na wszystkich kanałach komunikacji,
 • zadbaj o przemyślaną kolorystykę strony - powinna współgrać m.in. z logiem, profilem działalności; możesz wybrać jeden główny kolor i używać jego stonowanych odcieni; stwórz atrakcyjny i nieprzytłaczający design; to zainteresuje odbiorcę i poprawi jego wrażenie z interakcji z marką,
 • udostępnij dane kontaktowe oraz dostępne formy komunikacji, np. telefon, mail, chat - dzięki temu użytkownik oceni, w jaki sposób możesz rozwiązać jego ewentualne problemy; poczuje się zaopiekowany; to zwiększy komfort użytkowników i poprawi ich doświadczenia.

O sprawdzonych sposobach na budowanie przyjaznej marki przeczytasz tu:

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


3. Stwórz nowoczesny i atrakcyjny projekt strony

90% użytkowników opuszcza stronę z powodu złego projektu (źródło: https://www.datachieve.com/website-statistics-to-know-in-2022/)! To pokazuje, jak ważne w tworzeniu dobrego User Experience jest stworzenie dobrego pierwszego wrażenia za pomocą przemyślanego i efektownego projektu strony. A dobry projekt strony pomaga zbudować zaufanie, co potwierdza 94% ankietowanych (źródło: https://www.datachieve.com/website-statistics-to-know-in-2022/). Dlatego jeśli chcesz znaleźć się na wysokich pozycjach w Google i przyciągnąć ruch na stronę, zadbaj, aby Twoja strona była:

 • atrakcyjna, czyli przyjemna wizualnie; powinna przyciągać uwagę i wzbudzać zainteresowanie użytkowników,
 • użyteczna - powinna być łatwa i intuicyjna, aby użytkownicy mogli szybko odnaleźć potrzebne informacje,
 • przyjazna - użytkownicy powinni czuć się dobrze na stronie; wtedy ich poziom zadowolenia i satysfakcji wzrasta.

Strona, która uwzględnia te trzy elementy, może zachęcić użytkowników pozostania na niej oraz do ponownych odwiedzin. Dobra praktyki UX mogą skłonić ich do polecenia strony innym. Dzięki temu możesz zwiększyć zasięg marki.

Tworząc projekt strony, zadbaj, aby odpowiadała preferencjom Twojej grupy docelowej, aktualnym trendom projektowania, a także była spójna z Twoją marką. Zdecyduj się na przyjazną kolorystykę, atrakcyjny design, np. minimalizm, ciekawe elementy, np. nowoczesny kursor dopasowany do profilu Twojej działalności. Miej na uwadze komfort użytkowników oraz ich wygodę. Możesz wykorzystać możliwości wirtualnej rzeczywistości i zaproponować odbiorcom, np. wirtualny spacer po stronie, wirtualną przymierzalnię. Dzięki temu wyróżnisz się na tle konkurencji, zwrócisz uwagę odbiorców, zachęcisz ich do poznania Twojej marki i możesz zwiększyć liczbę konwersji.

Przygotowując projekt strony przyjazny UX, przeczytaj koniecznie:

Przykład wykorzystania wirtualnej rzeczywistości na stronie sklepu Vision Express w formie wirtualnej przymierzalni


4. Zaplanuj przyjazny i efektywny interfejs

Jednym z kluczowych elementów na stronie, na jaki powinieneś zwrócić uwagę, jest przyjazny User Interface (UI). Jak dzięki niemu zadbać o dobry UX? Oto kilka kluczowych punktów, które warto uwzględnić:

 • menu - zadbaj o logiczny i uporządkowany sposób przeglądania oferty, np. podziel produkty na poszczególne kategorie, by ułatwić użytkownikowi przeglądanie oferty; organizuj menu hierarchicznie, aby umożliwić użytkownikom łatwe przechodzenie między różnymi poziomami treści,
 • lokalizacja i widoczność przycisków - umieść je tam, gdzie użytkownik się tego spodziewa, np. po prawej stronie; dzięki temu będzie mógł z łatwością je odnaleźć i chętniej może wejść w interakcję, np. kliknie ofertę; upewnij się, że elementy są dobrze widoczne i kontrastują z tłem, aby użytkownicy mogli szybko zidentyfikować, gdzie znajdują się interaktywne elementy; zadbaj, by elementy reagowały na działania użytkowników, np. zmieniły kolor po najechaniu kursorem, kliknięciu czy przeciągnięciu; dzięki temu użytkownik będzie mieć pewność, że dokonał pożądanej akcji,
 • skuteczność przycisku CTA - powinien być widoczny na tle strony; dlatego wykorzystaj inny kolor, np. zielony, by klient mógł od razu zidentyfikować, czego od niego oczekujesz; umieszczaj wezwania do działania w strategicznych miejscach na stronie, np. nagłówki, karty produktowe; zadbaj o przejrzystą i zrozumiałą formułę CTA, które przekierowują użytkowników na konkretne strony lub zachęcają do podejmowania określonych działań np. Rejestracja tylko w 30 sekund, Kup teraz; więcej wskazówek o tworzeniu wezwań do działania znajdziesz w artykule: 30 genialnych przykładów CTA, które możesz wykorzystać,
 • przyciski do udostępnienia - jeśli istnieje możliwość, dodaj przyciski udostępniania w mediach społecznościowych na swojej stronie, aby użytkownicy mogli łatwo dzielić się treściami z innymi; to może pomóc Ci zwiększyć zasięg marki, poprawić swoją widoczność oraz zdobyć User Generated Content,
 • elementy wizualne - wykorzystuj m.in. ciekawe grafiki, zdjęcia, aby ułatwić zrozumienie treści i funkcji strony; to uprzyjemni i uprości proces przeglądania strony; dzięki temu wyróżnisz się na tle konkurencji i możesz zainteresować swoją marką; zadbaj o estetykę elementów, nie przesadź z ich liczbą, bo to może wywołać irytację odbiorcy, a nawet zniechęcić go do pozostania na stronie; zachowaj przejrzystość przekazu.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


5. Wprowadź prostą i intuicyjną nawigację na stronie

Kolejnym niezwykle istotnym elementem na stronie, który wpływa na User Experience w pozycjonowaniu, jest nawigacja. Powinna pomagać użytkownikom w poruszaniu się po stronie tak, aby szybko i przyjemnie przeszukiwali ofertę, odnajdywali produkty itp. Jeśli będą to mogli zrobić swobodnie, istnieje większe prawdopodobieństwo, że spędzą na stronie więcej czasu. To będzie sygnał dla algorytmów Google, że Twoja strona jest przydatna dla użytkowników oraz zapewnia im pozytywne wrażenia. Dzięki temu może osiągnąć wyższą pozycję rankingową. Algorytmy Google doceniają strony z czytelną i logiczną strukturą nawigacyjną, ponieważ ułatwia to im indeksowanie treści, co może wpłynąć na lepsze pozycje Twojej strony w organicznych wynikach wyszukiwania.
Dobrą praktyką UX jest, aby nawigacja była m.in.:

 • przejrzysta i intuicyjna, z przejrzystym układem informacji, wyraźnie zaznaczonym menu, najlepiej u góry strony lub z boku; umieść w menu słowa kluczowe; powinny być jasne i zrozumiałe dla użytkowników; zadbaj, by była płynna i pozwala szybkie przejścia w obrębie strony,
 • dostosowana do potrzeb i oczekiwań użytkowników - stwórz jasną hierarchię informacji; najważniejsze treści i sekcje powinny być od razu widoczne i dostępne, zastosuj podział na podkategorie lub tagi; dzięki temu użytkownik szybciej i przyjemniej odnajdzie towary lub potrzebne informacje; udostępnij wyszukiwarkę wewnętrzną w widocznym miejscu, np. na stronie głównej, wraz z opcją podpowiedzi produktów; dzięki temu przyspieszysz proces przeglądania oferty i zwiększysz komfort użytkownika; wykorzystaj nawigację fasetową, która pozwala przeszukać ofertę za pomocą zaawansowanych parametrów, np. koloru, rozmiaru, ceny; to wpłynie na pozytywne doświadczenia oraz komfort użytkownika; poczuje, że nie marnuje czasu; zastosuj menu okruszkowe (ścieżek nawigacyjnych) to ułatwia użytkownikom orientację na stronie i śledzenie, gdzie się znajdują; to także przydatna funkcja w strategii SEO, ponieważ tworzy strukturę linków wewnętrznych i ułatwia robotom zrozumienie treści na stronie; dzięki temu linki mogą być wyświetlane w SERP,
 • łatwa w obsłudze - dlatego używaj m.in. powszechnie znanych symboli; zadbaj, by użytkownik mógł płynnie przechodzić do kolejnych podstron w obrębie witryny; to poprawi jego komfort i ogólne wrażenia,
 • zrozumiała dla odbiorcy - komunikaty powinny być czytelne, np. Przejdź dalej,
 • dostosowana do różnych urządzeń i rozmiarów ekranów - to zapewnia spójność UX niezależnie od tego, czy użytkownik korzysta z komputera, tabletu czy smartfona.

Wyszukiwarka wewnętrzna z funkcją podpowiedzi w sklepie internetowym

Nawigacja fasetowa wykorzystywana w sklepie Zalando (źródło: Zalando.pl)

Przykład powszechnie znanych symboli nawigacyjnych

Wyniki wyszukiwania agencji widoczni z linkami wewnętrznymi ze strony.

Jeśli zastanawiasz się, jak zadbać o dobry UX za pomocą nawigacji i czy jest ona wystarczająco komfortowa dla użytkowników, możesz systematycznie przeprowadzać testy A/B. Testując poszczególne elementy, np. rozmieszczenie przycisków, rodzaj przycisków, będziesz mógł lepiej zrozumieć, czy nawigacja jest intuicyjna i dostosowana do potrzeb odbiorców. To zwiększy skuteczność Twojej strategii marketingowej. Sprawdź też praktyczny przewodnik po testach A/B dla e-commerce.


6. Popraw szybkość ładowania strony

Szybkość ładowania strony jest uznawana za istotny czynnik rankingowy oraz kluczowy element wpływający na User Experience. Według badań, 0,1 sekundy zapewnia użytkownikowi poczucie natychmiastowej reakcji. (źródło: https://uxplanet.org/how-page-speed-affects-web-user-experience-83b6d6b1d7d7). Jeśli nie zapewnisz mu takiego komfortu, możesz wywołać jego irytację i zniechęcenie. Obniżona prędkość strony jest powiązana z wyższymi wskaźnikami odrzuceń oraz krótszym czasem spędzonym przez użytkowników na stronie. Ze względu na wpływ szybkości ładowania strony na doświadczenie użytkownika, algorytm oceny Google uwzględnia tę kwestię w rankingu stron.

Różne czynniki mają wpływ na prędkość strony, m.in. zainstalowane szablony, dodatki, długość kodów, liczba obrazów, filmów na stronie. Dlatego przeanalizuj swoją stronę np. w narzędziu Google Page Speed Insights, by ocenić stan wydajności swojej strony i kierunek potrzebnych optymalizacji. Możesz poprawić szybkość strony poprzez np.:

 • kompresję plików,
 • optymalizację kodu HTML, CSS, JavaScript,
 • ograniczenie liczby przekierowań 301 na stronie,
 • zmniejszenie liczby reklam do niezbędnego minimum.

Raport wydajności strony w narzędziu Google Page Speed Insights

Przykładowe sugestie optymalizacji


7. Dostosuj stronę do urządzeń mobilnych

Responsywny projekt strony to nie tylko dobra praktyka UX, ale także ważny element skutecznego pozycjonowania. Strona responsywna to taka, która dostosowuje się automatycznie do rozdzielczości ekranu urządzenia, bez konieczności tworzenia osobnych wersji strony dedykowanych różnym rodzajom nośników. Dla użytkowników responsywność oznacza dostęp do treści na różnych urządzeniach, co przekłada się na wygodę i satysfakcję z korzystania ze strony. Responsywność nabiera coraz większego znaczenia dla algorytmów Google, które promują komfort i wygodę odbiorców. Optymalizacja mobilna może:

 • przyciągnąć większy ruch z urządzeń mobilnych,
 • zapewnić większą widoczność w wynikach pochodzących z urządzeń mobilnych,
 • zwiększyć komfort użytkowników i poprawić ich doświadczenia.

Jak zadbać o dobry UX za pomocą responsywnej strony? Przeanalizuj, np. w narzędziu Mobile Friendly Test, czy Google Search Console m.in. czy:

 • strona jest zoptymalizowana pod kątem szybkości ładowania, co pozytywnie wpłynie na UX,
 • układ mobilny jest prostoty i czytelny - treść powinna być czytelna, wielkość czcionki dopasowana do urządzeń mobilnych (najlepiej rozmiar 11), a niepotrzebne linki przychodzące usunięte; dzięki temu ułatwisz użytkownikom interakcję; to ważne, bo aż 67% użytkowników twierdzi, że napotyka na trudności związane z małymi stronami i linkami, które są trudne do kliknięcia podczas dokonywania zakupów mobilnych(źródło:https://www.tidio.com/blog/mobile-commerce-statistics/#active-mobile-shoppers-currently-and-in-the-future); warto dodać funkcje przyjazne dla osób niepełnosprawnych, np. etykiety dla elementów formularzy,
 • treść i struktura strony na urządzeniach mobilnych są zgodne z jej wersją na komputerach,
 • kontrast kolorystyczny jest zachowany - wykorzystuj dużo bieli, by zmaksymalizować widoczność tekstu i uprzyjemnić oglądanie strony,
 • nawigacja pozwala użytkownikom na przyjazne poruszanie się po stronie - jest jasna i intuicyjna,
 • nie występuje duplikacja treści - to może negatywnie wpłynąć na Twoją pozycję w SERP.

Więcej wskazówek znajdziesz tu:


Co to jest UX i jak wpływa na SEO? Podsumowanie

User Experience w SEO pozwala zapewnić komfort i satysfakcję użytkowników, która może przełożyć się na lepszą widoczność w bezpłatnych wynikach wyszukiwania. Obejmuje to szereg działań, takich jak poprawa jakości i wydajności strony, wnikliwa analiza użytkowników, budowa spójnego wizerunku marki. Równie ważna jest systematyczne monitorowanie trendów, potrzeb odbiorców oraz efektów działań. Tylko wysoki poziom satysfakcji użytkowników, może zapewnić Ci wysoką pozycję w rankingu Google. Dlatego przeanalizuj nasze wskazówki i ciesz się sukcesem online.

FAQ - Pytania i odpowiedzi

 

Czym dokładnie jest User Experience (UX) i jak wpływa na SEO?
Down arrow

User Experience (UX) to ogólna ocena jakości doświadczenia użytkownika podczas korzystania ze strony internetowej. Obejmuje ona aspekty takie jak łatwość nawigacji, szybkość ładowania strony, czytelność treści i ogólną satysfakcję użytkownika. Wpływa na SEO, ponieważ algorytmy wyszukiwarek premiują witryny, które zapewniają dobre doświadczenie użytkownika, co może przekładać się na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.

Jakie są dobre praktyki UX i jakie korzyści niosą dla pozycjonowania?
Down arrow

Dobre praktyki UX obejmują zapewnienie intuicyjnej nawigacji, zoptymalizowanie czasu ładowania strony, responsywny design dostosowany do różnych urządzeń oraz treści dostosowane do potrzeb użytkowników. Korzyści dla pozycjonowania są znaczne, ponieważ poprawa jakości UX może przyciągnąć więcej odwiedzających, zwiększyć czas spędzany na stronie oraz obniżyć współczynnik odrzutu, co może pozytywnie wpłynąć na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania.

Jak mogę zadbać o dobry UX na mojej stronie internetowej?
Down arrow

Aby zadbać o dobry UX, powinieneś przede wszystkim zrozumieć potrzeby i oczekiwania użytkowników. Warto inwestować w badania użytkowników, testy użyteczności i analizy danych, aby dostosować stronę do ich potrzeb. Dodatkowo dbaj o szybkość ładowania strony, unikaj nadmiernego użycia reklam i pop-upów, oraz upewnij się, że treści są czytelne i łatwe do znalezienia. Ciągła optymalizacja UX to klucz do sukcesu w dzisiejszym świecie online.


Poznaj historie sukcesów naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Maria Błaszkowiak
Maria Błaszkowiak

Maria z wykształcenia jest prawniczką, jednak pasja do pisania kiełkowała w niej powoli, aż w końcu rozkwitła i doprowadziła do marketingu. Doświadczenie w zawodzie pozwoliło jej zdobyć umiejętność obiektywnego myślenia, rozumienia potrzeb obu stron i szukania optymalnego rozwiązania. Zaczęła od kursu z copywritingu, a potem odbyła szkolenie z podstaw SEO i content marketingu. Obecnie systematycznie poszerza swoją wiedzę z zakresu pozycjonowania i marketingu internetowego. Rozwija także swoje umiejętności podczas korzystania z narzędzi, takich jak Senuto czy Keyword Planner.

Prywatnie zapalona podróżniczka, zafascynowana kulturą azjatycką, dla której podróżowanie to przede wszystkim doświadczanie, pokonywanie swoich barier i szansa na poznanie siebie. Specjalistka w ekonomicznym pakowaniu bagażu. Maria to też miłośniczka czytania kilku książek jednocześnie i kreatywnego gotowania.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Odkryj znaczenie UX dla pozycjonowania!

Średnia ocen użytkowników4.99 na podstawie 132 głosów

UDOSTĘPNIJ