UX w pozycjonowaniu. Co to jest UX i jakie działania obejmuje?

co to jest ux blog widoczni

Masz stronę internetową, która zyskuje coraz większy ruch. Liczysz na to, że ruch ten przekuje się w wyższą sprzedaż. Ale czy pochyliłeś się nad doświadczeniami użytkowników odwiedzających Twoją stronę? User Experience i Search Experience Optimization (SXO) z roku na roku zyskują coraz większe znaczenie. A to za sprawą coraz wyższych oczekiwań odbiorców względem witryn, a także silnej konkurencji. Działania UX w znacznym stopniu pokrywają się z elementami pozycjonowania. Jakie to działania? Czym tak naprawdę jest User Experience? Jakie znaczenie ma dla SEO? O tym w poniższym artykule.

Sprawdź, co musisz wiedzieć o UX

 

Co to jest UX? Kontekst SEO

User Experience, czyli doświadczenia użytkowników, ma na celu usprawnienie komunikacji pomiędzy użytkownikiem a witryną internetową. O UX warto zadbać już na etapie projektowania strony i zainteresować się działaniami z zakresu SXO. Cechy User Experience, które najlepiej określają istotę tego pojęcia, to:

 • atrakcyjność
 • użyteczność
 • budowanie pozytywnych wrażeń.

Witryna posiadająca 3 powyższe elementy sprawi, że użytkownik chętnie na nią wróci, a być może nawet poleci ją innym. Celem jest wprowadzenie do witryny takich rozwiązań, które przyczynią się do prostszego, wygodniejszego i bardziej intuicyjnego korzystania ze strony. Efekt? Dobrze wdrożony User Experience i strategia SXO pozwalają przekształcić użytkowników w klientów, dzięki łatwiejszemu i bardziej intuicyjnemu korzystaniu ze strony.

 

Jak zaplanować User Experience?

User Experience to proces. Aby dobrze go zaplanować, na wstępie zastanów się:

 • jaki cel ma osiągać Twoja witryna?
 • kim są osoby odwiedzające stronę?
 • jakie są potrzeby Twoich użytkowników?
 • czego szukają na stronie?

Raz zaplanowany proces Search Experience Optimization (SXO) należy stale monitorować i weryfikować jego skuteczność. Trzeba liczyć się z tym, że użytkownicy z czasem mogą zmienić swoje preferencje i upodobania, co wiąże się także ze zmianą strategii.

Wdrożenie User Experience i zasad SXO ma przede wszystkim zwiększyć skuteczność strony i zapewnić użytkownikom wartościowe doświadczenia. W tym celu warto prześledzić dwa wskaźniki:

 • ruch,
 • zachowania użytkowników.

Chcesz zadbać o ruch na stronie? Pisaliśmy już o nim w artykule o 13 skutecznych sposobach na zwiększenie ruchu na stronie. By badać zachowania użytkowników, warto wiedzieć, jak korzystać z Google Analytics. Szczegóły poznasz we wpisach:

 

Pozycjonowanie i UX - wpływ SEO na User Experience (i odwrotnie)

Bezpośrednie cele SEO i User Experience różnią się od siebie. W przeciwieństwie do pozycjonowania UX trudno jest zamknąć w sztywnych ramach działań. Specjaliści SEO są przyzwyczajeni do konkretnych wytycznych bazujących na czynnikach rankingowych. User Experience to bardzo dynamiczny obszar, który rozwija się wraz z rosnącymi wymaganiami użytkowników.

Mimo to zarówno SEO, jak i UX łączy wiele wspólnych elementów, które nawzajem się przenikają i uzupełniają. W czasie kiedy pozycjonowanie buduje wysokie pozycje strony w wynikach wyszukiwania, User Experience dba o wrażenia użytkowników na tej stronie. A więc oba działania wzajemnie się napędzają. Wiadomo, że nawet najbardziej trafny ruch pozyskany na stronę, bez konwersji, jest bezwartościowy. UX ma więc za zadanie zachęcić użytkownika do dalszego zaangażowania na stronie. Stąd wynika popularność SXO, czyli łączenia usługi pozycjonowania z optymalizacją doświadczeń użytkowników.

Oczywiście nie zawsze to, co jest korzystne dla SEO, będzie też korzystne dla User Experience (i odwrotnie). Jednym z przykładów “konfliktu interesów” są treści. W przypadku bardzo długich artykułów dobrym rozwiązaniem pod SEO jest paginacja (rozłożenie całego artykułu na kilka podstron). Z wielu badań wynika, że użytkownikom dużo wygodniej czyta się teksty, których kolejne akapity na bieżąco się ładują, bez konieczności klikania na kolejne strony.

W ramach SXO konieczne jest więc znalezienie złotego środka między użytecznością a dostosowaniem pod wyszukiwarki.

User Experience jest także jednym z elementów, który może wpływać na liczbę konwersji i sprzedaż w sklepie internetowym. Więcej o UX w sklepach internetowych przeczytasz w naszych artykułach:

 

Przykład paginacji, źródło: infor.pl

Jak wykorzystać UX w SEO? Elementy UX, które warto wdrożyć w strategię pozycjonowania

Ustaliliśmy już, że User Experience i SEO wzajemnie na siebie wpływają i uzupełniają się, dlatego warto je połączyć w ramach SXO (Search Experience Optimization). Poniżej elementy z pogranicza tych dwóch działań, które pozwalają zbudować wyższe pozycje w Google, a jednocześnie zadbać o pozytywne doświadczenia użytkowników:

 

 • Szybkość ładowania strony

Nie ma nic bardziej irytującego niż czekanie na ładującą się stronę. Ignorowanie tego elementu często wiąże się z bardzo wysokim współczynnikiem odrzuceń. W ramach SXO popracun nad szybkością strony - postaraj się, aby Twoja witryna ładowała się maksymalnie 6 sekund. Po tym czasie użytkownicy z reguły zamykają okno strony przechodząc z powrotem do wyników wyszukiwania. Jeśli chcesz zmierzyć czas ładowania swojej witryny, możesz skorzystać z bezpłatnego narzędzia online PageSpeed Insight.

 

Długie ładowanie strony mogą powodować niezoptymalizowane zdjęcia i grafiki, niskiej jakości hosting, a także zbyt dużo wtyczek. Źródło: PageSpeed Insight

 

 • Przystępność treści

Obecne trendy wskazują, że użytkownicy przed przystąpieniem do lektury treści najpierw ją skanują wzrokiem. Wyłapanie najciekawszych elementów struktury tekstu pozwala ocenić, czy jest sens dalej się w niego zagłębiać. Niezależnie czy jest to blog z poradami, czy strona sprzedażowa z ofertą - w ramach optymalizacji UX (SXO) zadbaj o elementy wizualne w każdej z tych podstron. Świetnie sprawdzą się grafiki, infografiki, cytaty, a także materiały wideo. Pamiętaj, także o chwytliwych nagłówkach, wyboldowaniach, czy wypunktowaniach. Im bardziej urozmaicony tekst, tym przyjemniejszy dla oka czytelnika.

 

Zobacz nasze sposoby na tworzenie skutecznych treści w sklepie internetowym, które wspierają zarówno SEO, jak i User Experience.

 

 • Zrozumiałe treści

Pisane językiem czytelnika, bez żargonu, skupienie na tym, by dostarczać wartość, rozwiązania, a nie tekst złożony z fraz. Jeśli dopiero zaczynasz prowadzić działania marketingu internetowego swojej firmy, zapoznaj się z naszym live'm o Content Marketingu.

 

 • Linkowanie wewnętrzne

To element obowiązkowy SEO, który przyczynia się do poprawnego odczytania hierarchii podstron witryny przez roboty Google. Linkowanie wewnętrzne to także istotny obszar z punktu widzenia User Experience, co sprawia, że należy go uwzględnić w strategii SXO. Szczególnie ważne jest to w przypadku e-sklepów, gdzie często linkowanie ma wpływ na finalizację transakcji. Użytkownik powinien móc bez problemu przejść z jednego artykułu na inne, powiązane tematycznie. Od lat takie rozwiązanie praktykujemy na naszym blogu. Z jednej strony, dzięki linkowaniu wspieramy SEO, z drugiej jest to dobre dla UX. Użytkownicy mogą poszerzyć swoją wiedzę o dodatkowe treści związane z tematem, o którym czytali.

Poznaj 8 mitów o budowaniu trategii linkowania na stronie i w sklepie internetowym!

 

Źródło: widoczni.com/blog

 

 • Tile i description

Meta dane mają za zadanie przede wszystkim skierować roboty Google na daną podstronę i pomóc w określeniu jej tematyki. Ale dobrze zoptymalizowane i ciekawe meta tagi mogą również zachęcić użytkowników do kliknięcia w dany wynik wyszukiwania. Warto zadbać tu zarówno o obecność słów kluczowych, jak i zachęcających CTA. Chcesz poznać szczegóły? Dowiedz się, czym są meta tagi, odwiedzając nasz "Słowniczek pozycjonowania", w którym wyjaśniliśmy pojęcie meta danych. Przeczytaj także jeden z naszych artykułów, który sprawi, że dowiesz się, jak optymalizować meta dane - title oraz descrption i jak wpływają one na pozycjonowanie.

 

 • Czytelna nawigacja

Po tym, jak już użytkownik wejdzie na Twoją stronę, postaraj się, aby łatwo się na niej odnalazł. Kluczowe w strategii SXO jest tu przejrzyste menu, zawierające dobrze zoptymalizowaną strukturę linków. Must have już niemal każdej współczesnej witryny to wyszukiwarka wewnętrzna. Już blisko połowa użytkowników po wejściu na stronę wybiera wyszukiwarkę zamiast menu. Wynika to z ich preferencji.

 

 • Responsywność

już ponad połowa wyszukiwań w Google odbywa się na urządzeniach mobilnych! Nie należy więc ignorować tego faktu i jak najlepiej dostosować swoją stronę pod kanał mobilny. Do tego dochodzi także mobile first - bardzo ważna aktualizacja Google, która faworyzuje strony w pełni responsywne. Aby sprawdzić, czy dana witryna jest przyjazna pod mobile, polecamy kolejne narzędzie online do Google: https://search.google.com/test/mobile-friendly.

Więcej o Mobile First Index przeczytasz we wpisie w Słowniczku Pozycjonera pt. "Co to jest Mobile First Indexing?".

 

 • Call to Action

Rozwiązaniem idealnym w SEO I SXO są przyciski nawołujące do działania, które zachęcają do kliknięcia, a jednocześnie zawierają kluczową frazę. Istotne jest także dokąd prowadzi dany przycisk CTA. Warto wybrać istotne strony ofertowe lub takie, na których chcemy zwiększyć ruch.

Efektywne CTA może wpłynąć bardzo pozytywnie na wyniki danej strony, co udowadnia jedna z historii naszego klienta, którą opisaliśmy w Case Study skutecznego CTA.

 

Z myślą o Page Experience

Page Experience to kolejny powód, dla którego obowiązkowo trzeba zadbać o UX i SXO. W tym roku Google ogłosiło wprowadzenie nowego czynnika rankingowego (Core Web Vitals), który obszernie omówiliśmy w artykule "Co to jest Page Experience? Nowy czynnik rankingowy Google". Skupia się on na doświadczeniach i wrażeniach użytkowników na stronie. Aktualizacja ma być wdrożona z początkiem roku 2021. Page Experience weźmie pod uwagę 3 aspekty:

 • szybkość ładowania strony,
 • interaktywność witryny,
 • stabilność wizualna.

Warto już teraz przygotować się na te zmiany i zadbać o swoją stronę w tych trzech powyższych aspektach, inwestując w SXO. Z pewnością wprowadzenie nowej aktualizacji spowoduje początkowo mocne wahania pozycji, ostatecznie jednak pozytywnie wpłynie na funkcjonalność i użyteczność strony.

 

Korzyści zastosowania UX w SEO

UX oraz SXO to teraźniejszość, a nie przyszłość. Nie istnieje efektywne pozycjonowanie bez poprawnie wdrożonych elementów User Experience. Co zyskujemy dzięki temu? Połączenie tych dwóch procesów przyczyni się do zwiększenia współczynnika konwersji, a także przystosowania witryny do nowoczesnych standardów. UX przeniknęło i będzie nadal przenikać do SEO. Skupiamy się coraz bardziej na użytkowniku w SEO, a nie na robotach wyszukiwarki. Dlatego też coraz częściej mówi się o powstaniu nowego elementu marketingu internetowego, czyli SXO (Search Experience Optimization). Są to działania, które skupiają się na poprawie konwersji na stronie i w sklepie poprzez optymalizację wityny pod kątem oczekiwań i preferencji użytkowników. Strona zoptymalizowana zgodnie z zasadami SXO jest łatwa i intuicyjna w obsłudze, szybko się ładuje i jednocześnie zachęca do dokonania konwersji.

Podsumowując, jeśli chcesz zatrzymać użytkowników swojej strony na dłużej i zwiększyć szanse na konwersję, UX jest do tego niezbędne. Pamiętaj, że optymalizacja strony www powinna opierać się nie tylko o dostosowanie jej pod algorytmy Google ale także (o ile nie przede wszystkim!) realnych użytkowników.

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Adrianna Nowak
Adrianna Nowak

Menadżer Marki w agencji widoczni i trenerka Akademii Widoczni. W agencji widoczni zajmuje się prowadzeniem kanałów społecznościowych, a także promocją treści w sieci i kontaktem z mediami branżowymi.

Z wykształcenia jest dziennikarką ze specjalnością reklama i promocja. Doświadczenie zdobyte podczas pracy dziennikarki i copywriterki pozwala jej szerzej widzieć tworzony content i lepiej dostosować go pod wymogi użytkowników, jak i Google.

Od 7 lat pracuje w branży marketingu internetowego. Cyklicznie zajmuje się szkoleniem klientów Agencji z zakresu prowadzenia profili na LinkedIn w ramach cyklu “Oko w Oko z Marketingiem Internetowym”.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
UX w pozycjonowaniu. Co to jest UX i jakie działania obejmuje?

Średnia ocen użytkowników4.99 na podstawie 43 głosów

UDOSTĘPNIJ