Jak tworzyć skuteczne CTA, by zwiększyć konwersję?

Jak tworzyc skuteczne CTA by zwiekszyc konwersje
Spis treści

• Budowanie bazy odbiorców dzięki CTA

• Generowanie potencjalnych klientów dzięki CTA

• Zwiększenie wyników konwersji dzięki CTA

• CTA na stronie internetowej

• CTA w kampanii mailingowej

• CTA w mediach społecznościowych

• CTA w wynikach wyszukiwania Google

• Trzy nieoczywiste wskazówki dla skutecznego Call To Action

Wielu marketingowców wykorzystuje content marketing do budowania rozpoznawalności marki oraz zdobywania nowych odbiorców, przez co wciąż niedoceniane są możliwości generowania konwersji poprzez content marketing. Możliwość zwiększenia konwersji jest natomiast nierozerwalnie związana z siłą CTA. Jak tworzyć Call To Action, by zapewniało określone efekty? Tego dowiesz się w tym artykule. 

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Co to jest CTA?

Call To Action (CTA), w języku polskim określane jako wezwanie do działanie, jest strategią przyciągania uwagi odbiorców, która jest wykorzystywana w marketingu internetowym. Wykorzystanie CTA ma na celu nakłonienie użytkowników sieci do wykonania określonej czynności, na przykład zakupu produkt, zapisania się do newslettera, przeczytania artykułu itp. Wezwanie do działania przybiera postać krótkiego, chwytliwego zdania i często jest umieszczane w postaci wyskakującego okienka na stronie, kolorowego baneru lub przycisku. 

 

W czym może Ci pomóc wezwanie do działania?

CTA można wykorzystać w biznesie na wiele sposób, główną w zależności od tego jakie cele określiłeś dla swojej firmy. W jaki sposób możesz go użyć? 

 

Budowanie bazy odbiorców dzięki CTA

Wezwanie do działania pozwoli skierować użytkowników sieci na Twoją stronę internetową, dzięki czemu poznają również Twoją ofertę. Budowanie świadomości marki jest bardzo ważnym elementem budowania biznesu. Im więcej osób dowie się o Twojej ofercie, tym większa szansa, że zdecydują się z niej skorzystać. 

 

Generowanie potencjalnych klientów dzięki CTA

CTA służy również do tego, by utrzymać relacje z osobami, które znają już Twoją markę. Możesz zachęcić ich do obserwowania Twoich mediów społecznościowych lub zapisanie się na listę subskrybentów newslettera. W ten sposób utrzymasz stały kontakt z osobami zainteresowanymi Twoją ofertą, a w następnym kroku będziesz mógł przekonać ich do dokonania konwersji. 

 

Zwiększenie wyników konwersji dzięki CTA

Jednym z najczęstszych powodów, dla których marketingowcy sięgają po CTA, jest szansa na zwiększenie wyników konwersji. Gdy już zapoznasz odbiorców ze swoją marką i zbudujesz pewien poziom zaufania, możesz skuteczniej poprowadzić ich do procesu kupna. Dobrze skonstruowane wezwanie do działania zwiększy chęć odbiorców do kliknięcia w odnośnik prowadzący bezpośrednio do oferty. Wówczas dzieli ich tylko jeden krok od sfinalizowania konwersji.  

Chcesz wiedzieć więcej o zwiększaniu konwersji przez content marketing? Sprawdź te artykuły: 

 

Gdzie wykorzystać Call to Action?

CTA można wykorzystać tak naprawdę w dowolnym miejscu, jeżeli zakładasz, że dobrze wpłynie na odbiorcę i przekona go do dokonania konkretnej czynności. Gdzie najczęściej umieszcza się wezwanie do działania? Wśród najczęściej wybieranych miejsc wymienia się poniższe lokalizacje. 

 

CTA na stronie internetowej 

Witryna firmy to główne miejsce wykorzystania Call To Action. Możesz je umieścić w różnych sekcjach, na przykład na stronie głównej, na stronie produktowej. Warto również umieścić CTA na blogu. Pamiętaj jednak, żeby nie nadużywać wykorzystania CTA, umieszczaj je w strategicznych miejscach. CTA na stronie internetowej nie ma za zadania przyciągnięcia uwagi (już ją masz), lecz jej utrzymania i zachęcenia do większego zaangażowania, zapoznania się z ofertą i marką. 

 

CTA w kampanii mailingowej

Wykorzystanie CTA w swoim newsletterze pomoże Ci zwiększyć zaangażowanie odbiorców, którzy już znają Twoją firmę oraz jej ofertę. Umieść wezwanie do działania w treści maila, by zachęcić odbiorcę do zapoznania się na przykład z najnowszym wpisem na Twoim blogu lub sprawdzeniem aktualnej promocji w Twoim sklepie. 

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?

 

CTA w mediach społecznościowych 

Media społecznościowe to idealne miejsce na wykorzystanie Call to Action. Możesz je umieszczać zarówno w tradycyjnych postach, jak i w reklamach sponsorowanych, jeżeli zależy Ci by dotrzeć z przekazem do większej ilości osób. Sprawdzą się tutaj takie CTA, jak na przykład “Dowiedz się więcej”. 

 

CTA w wynikach wyszukiwania Google

Google daje wiele możliwości do wykorzystania CTA przy promowaniu swojej oferty. Można na przykład umieścić je w płatnej reklamie Google Ads, która będzie się wyświetlać na samej górze wyników wyszukiwania. Drugim sposobem jest umieszczenie CTA w meta tagach: title oraz description. CTA może być również wykorzystane w wizytówce Google w postaci takich sformułowań jak “Zadzwoń” lub “Sprawdź dostępność”.  

  Przykład wykorzystania CTA w wizytówce Google. 

 

Jak napisać chwytliwe CTA? 

Dobre CTA to takie, które w subtelny, ale skuteczny sposób przekona odbiorcę do podjęcia konkretnego działania. Jednocześnie nie może być ono być zbyt nachalne, aby odbiorca nie poczuł się przez Ciebie zmuszony do danej czynności. Jak znaleźć złoty środek przy pisaniu Call to Action? Warto wypróbować pięć poniższych zasad. 

 

Wykorzystaj imperatyw w Call to Action

Postaraj się przedstawić główne przesłanie w krótkim, prostym sformułowaniu. Nie bój się wykorzystać w tym celu imperatywów w stylu “sprawdź”, “dołącz”, “kliknij”. Taki autorytatywny ton pomoże Ci przekonać odbiorców do zrobienia tej czynności, do której starasz się ich przekonać.

 

Nie wymuszaj wysokiego zaangażowania

Zadbaj o to, by Twoi odbiorcy nie czuli się do niczego zobowiązani kliknięciem w przycisk z CTA. Ludzie nie będą chcieli klikać w coś, co wiąże się dla nich z ryzykiem. Zastosuj podejście zerowej presji oraz przedstaw wartość, która płynie z kliknięcia w odnośnik. Przekonaj klientów do tego, że w ten sposób mogą dowiedzieć się więcej, ale nie są do niczego zobligowani. 

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?

 

Wykorzystuj język korzyści w Call to Action

CTA powinno się opierać o język perswazji, dlatego skupiaj się na takich słowach, które przekonają ludzi do podążania wskazaną przez Ciebie drogą. Używaj języka korzyści, skupiaj się na zwięzłych, prostych sformułowaniach, wzbudzaj intrygę i zainteresowanie. Zdanie, które stworzysz powinno sprawiać, by Twój odbiorca czuł potrzebę dowiedzenia się więcej o Twojej propozycji. Korzyścią może być zaoszczędzenie pieniędzy, ekskluzywna forma współpracy, poszerzenie wiedzy itp. 

 

Podkreśl w CTA ograniczenie czasowe oferty 

Efekt FOMO (Fear Of Missing Out) jest bardzo ważnym elementem wpływu na decyzje zakupowe użytkowników sieci. Podkreślając w CTA, że oferta którą przedstawiasz jest ograniczona czasowo, wpłyniesz właśnie na wywołanie FOMO i sprawisz, że chętniej klikną w przygotowany odnośnik. Poczucie pilności działania można wywołać przez takie sformułowania jak “tylko dzisiaj…”, “ostatnie godziny promocji” itp. 

 

Wyróżnij swoje CTA

Aby wezwanie do działania było chwytliwe i przyciągało odbiorców, powinno się wyróżniać także pod kątem wizualnym. Możesz osiągnąć taki efekt na wiele sposobów, na przykład poprzez wykorzystanie wyskakującego banera na stronie, użycie wyrazistych kolorów, skontrastowanie koloru CTA z tłem strony, wykorzystanie większych liter. Dobre CTA będzie się składać z przekonującego języka i efektownego designu - takie połączenie może przynieść najlepsze efekty. 

 

Trzy nieoczywiste wskazówki dla skutecznego Call To Action

Wiesz, już co to jest CTA, jakie korzyści może Ci przynieść jego wykorzystanie, a także jak je napisać, by było chwytliwe. Jednak na to, by wezwanie do działania przyniosło rzeczywiste efekty, wpływa więcej aspektów. 

Chcesz zbudować widoczność w internecie?

 

Strategiczne umieszczenie CTA

CTA musi być dobrze zlokalizowane, by przyniosło zakładane efekty. Na przykład wiele osób decyduje się na umieszczenie wezwania do działania tylko na końcu wpisu blogowego. Czy to dobre rozwiązanie? To zależy - może być niewystarczające. Jeżeli czytelnik zapozna się z całością Twojego artykułu oznacza to, że jest zainteresowany i zaangażowany w przygotowywane przez Ciebie treści. Wówczas umieszczenie CTA na samym końcu artykułu będzie skuteczne, bo czytelnik będzie pragnął więcej. Jednak co w przypadku, gdy klient tylko pobieżnie zapoznaje się z artykułem? Wówczas warto umieścić Call To Action również w treści artykułu na przykład w formie małego baneru. Odnośnik do którego prowadzi CTA warto powiązać tematycznie z głównym artykułem. Dodatkowe informacje związane z interesującym czytelników tematem są efektowną zachętą. Badania przeprowadzone przez HubSpot potwierdziły, że to jeden z najbardziej efektywnych sposobów wykorzystywania CTA na blogu. Dodali ten rodzaj CTA do dziesięciu swoich najpopularniejszych wpisów na blogu i porównali jego skuteczność z tradycyjnym CTA umieszczonym na końcu artykułu. Okazało się, że wezwanie do działanie umieszczone w treści artykułu przynosi aż o 192% wyższą klikalność i generuje o 27% więcej zapytań ofertowych. 

Pamiętaj jednak, by testować różne sposoby umieszczania CTA. Odbiorcy mają różne różne preferencje i oczekiwania, dlatego musisz samodzielnie sprawdzić, co będzie najlepsze dla Twojej grupy docelowej. Dodatkowo, warto wykorzystywać różne rozmieszczenie wezwań do działania, żeby nie przyzwyczajać odbiorców do konkretnego schematu działania. Z czasem czytelnicy mogą ignorować CTA, które są powtarzalne i zawsze znajdują się w tym samym miejscu.  

Warto również wykorzystać spersonalizowane CTA na podstawie danych użytkownika: jego lokalizacji, obrazków i linków, w które wcześniej klikał, a także w zależności od źródła, którego skierowało na Twoją stronę internetową. Według danych podawanych przez Hubspot taki poziom personalizacji może przynieść średnio 19% wzrost konwersji.

 

Aktywnie promuj treści z wezwaniem do działania

Aby wzmocnić działanie Twojego CTA musisz skupić się między innymi na tym, aby więcej odbiorców docierało w miejsca, w którym takie wezwanie do działania się znajduje. Poza tradycyjnym promowaniem swoich treści w mediach społecznościowych, pozwól także Twoim czytelnikom zaangażować się w ten proces. Ułatw swoim odbiorcom udostępnianie przygotowanych przez Ciebie treści poprzez wyeksponowanie przycisków udostępniania w mediach społecznościowych na stronie. 

Innym sposobem jest również zachęcenie użytkowników do współtworzenia treści, przez co poczują się bardziej zaangażowani w działalność marki. Zachęcaj do komentowania, wykorzystuj fragmenty ich opinii, możesz wypróbować ankietę na Linkedin, czat na Twitterze, live na Instagramie itp. Zaangażowanie Twoich odbiorców w tworzenie treści sprawi, że chętniej będą się nią dzielić. W ten sposób więcej osób trafi na Twoją stronę, a CTA być może przekona ich do dokonania konwersji. 

Kolejny sposób na skuteczniejsze dotarcie z wezwaniem do działania do dużej grupy odbiorców to współpraca z influencerami. Jako osoby, które mogą się pochwalić dużą ilością obserwujących, są wyjątkowo wpływowymi osobami w branży. Dzięki współpracy z nimi możesz przyciągnąć więcej osób do swojej strony - zbudujesz większą świadomość marki, zdobędziesz zaufanie nowych odbiorców, a tym samym zachęcisz ich do konkretnego działania. Więcej informacji na temat współpracy z influencerami dowiesz się z artykułu o outreach marketingu

 

W Call To Action oferuj wyłączność 

Wywoływanie poczucia pilności skorzystania z oferty jest popularnym rozwiązaniem, ale można dodatkowo podbić jego działanie poprzez wykreowanie poczucia ekskluzywności. Ta strategia skupia się na wywoływaniu u odbiorców poczucia, że jest dla nich dostępna specjalna oferta, ale ta dostępność jest ograniczona. W jaki sposób to zrobić?  Jednym ze sposobów jest przedstawienie oferty, która jest dostępna specjalnie dla subskrybentów newslettera. Może to być zniżka na produkty z Twojej oferty, darmowa dostawa lub darmowa treść ekspercka (ebook, poradnik). CTA w tym przypadku może brzmieć “Dołącz do programu lojalnościowego i otrzymaj 10% rabatu na start”. Przekonując klientów do takiego ruchu warto zapewnić ich też, że nie jest to jednorazowa korzyść i pozostając aktywnymi odbiorcami mogą liczyć na otrzymanie kolejnych ofert specjalnych i promocji. 

 

Jak tworzyć skuteczne CTA, by zwiększyć konwersję? Podsumowanie

Dobrze skonstruowane, chwytliwe CTA wiąże się z wysokim współczynnikiem klikalności, co może z kolei poskutkować wysokim współczynnikiem konwersji. Ważne jest jednak przemyślane tworzenie wezwania do działania i upewnienie się, że znajdzie się w zasięgu wzroku odbiorcy. Spróbuj już dzisiaj wykorzystać CTA w swoich działaniach promocyjnych i obserwuj efekty!

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak tworzyć skuteczne CTA, by zwiększyć konwersję?

Średnia ocen użytkowników4.93 na podstawie 125 głosów

UDOSTĘPNIJ