Czy marketing internetowy działa? Sprawdź statystyki KPI!

Wskazniki efektywnosci marketingu internetowego statystyki
Spis treści

• KPI w marketingu internetowym - co to jest?

• Statystyki KPI w pozycjonowaniu lokalnym

• Statystyki KPI w pozycjonowaniu stron

• Statystyki KPI w content marketingu

• Statystyki KPI dla kampanii Google Ads

• Statystyki KPI w e-commerce

• Statystyki KPI dla optymalizacji konwersji

• Statystyki KPI dla marketingu wideo

• Statystyki KPI dla reklamy Facebook Ads

• Podsumowanie

Chcesz ocenić skuteczność marketingu internetowego w swojej firmie lub sklepie internetowym, ale nie wiesz, jakie wartości można uznać za dobre, a jakich nie? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym przedstawiamy kilkadziesiąt statystyk dotyczących KPI w różnych sferach marketingu online.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


KPI w marketingu internetowym - co to jest?

Czym są KPI w marketingu internetowym? W języku polskim określamy je jako kluczowe wskaźniki efektywności (KPI - Key Performance Indicators). Są to wskaźniki, które pozwalają sprawdzić, czy konkretne działania z zakresu marketingu internetowego przynoszą zamierzone efekty. Każdy kanał marketingowy będzie mieć swoje własne KPI, które warto śledzić. Poniżej znajdziesz statystyki dotyczące kluczowych wskaźników efektywności dla różnych kanałów promocji - pozycjonowania, (stron, sklepów, lokalnego), kampanii Google Ads czy Facebook Ads. Na ich podstawie możesz ocenić, jak Twoje kampanie prezentują się na tle średnich wyników. Pamiętaj jednak, by uwzględnić polskie warunki w swoich działaniach marketingowych i uważać statystyki za wartościową wskazówkę, a nie pewnik. Więcej o KPI znajdziesz w poniższych treściach:

promocja dla Ciebie

Dodatkowy miesiąc SEO za 1 zł!

Podpisz umowę na usługę pozycjonowania na 12 miesięcy, a 13. miesiąc otrzymasz za symboliczną złotówkę. To najlepsza okazja, by w pełni wykorzystać potencjał swojej strony. 

Skontaktuj się z nami, aby poznać szczegóły tej promocji.

Wyślij zapytanie
1. Bezplatny audyt 2


Statystyki KPI w pozycjonowaniu lokalnym

Inwestujesz w pozycjonowanie lokalne? To świetnie! Zobacz, jakie działania podejmować i na jakie elementy strategii powinieneś zwrócić uwagę, oceniając efektywność strategii SEO na lokalnym rynku.

  • Lokalne wyniki SEO uzyskują najwięcej kliknięć ze wszystkich typów wyników dostępnych w wynikach wyszukiwania (2018, https://www.brightlocal.com/research/local-services-ads-click-study/).
  • Wyszukiwania lokalne i organiczne odpowiadają łącznie za generowanie 69% ruchu na stronie (2019, https://blog.milestoneinternet.com/digital-marketing-analytics/organic-search-and-local-drive-69-of-digital-traffic-for-location-based-businesses/).
  • 61% użytkowników zapoznaje się z komentarzami i treściami klientóœ przed dokonaniem zakupu (2020, https://prosperitymedia.com.au/the-most-relevant-cro-statistics-for-your-business/).
  • Wyszukiwania o charkaterze lokalnym generują 22,6% ruchu w witrynie (2021, https://blog.milestoneinternet.com/digital-marketing-analytics/organic-search-and-local-drive-69-of-digital-traffic-for-location-based-businesses/).
  • 90% użytkowników deklaruje, że korzustało z internetu do znalezienia lokalnej firmy w ostatnim roku 2022, (https://www.brightlocal.com/research/local-consumer-review-survey/).
  • 98% użytkowników zapoznaje się z opiniami o lokalnej firmie, zanim podejmie decyzję zakupową (2022, https://www.brightlocal.com/research/local-consumer-review-survey/).

Wnioski: Nie warto ignorować pozycjonowania lokalnego, ponieważ cieszy się ono dużą skutecznością - poprawia widoczność, ruch i naprawdę służy potencjalnym klientom. Istotnym elementem, o który należy zadbać, jest aktywne pozyskiwanie opinii od zadowolonych klientów. Dowiedz się, jak to zrobić, zapoznając się z naszym poradnikiem o pozyskiwaniu opinii w internecie.


Statystyki KPI w pozycjonowaniu stron

Jak weryfikować efektywność pozycjonowania stron? Jakie wyniki uzyskują inne firmy i jak na działania SEO wpływają zachowania użytkowników w wyszukiwarce? Sprawdźmy statystyki.

  • Wyniki w top3 przyciągają 55,2% użytkowników, ale większość z nich klika pierwszy link (2020, https://www.sistrix.com/blog/why-almost-everything-you-knew-about-google-ctr-is-no-longer-valid/).
  • 28,5% użytkowników klika pierwszy link organiczny (2020, https://www.sistrix.com/wp-content/uploads/2020/07/).
  • Tylko 2,5% użytkowników klika link znajdujący się na 10. pozycji w Google (2020, https://www.sistrix.com/blog/why-almost-everything-you-knew-about-google-ctr-is-no-longer-valid/).
  • Średnio 55,3% ruchu na stronach pochodzi z wyników organicznych (2019, https://videos.brightedge.com/research-report/BrightEdge_ChannelReport2019_FINAL.pdf).
  • 92,96% globalnego ruchu na stronach www pochodzi z wyszukiwarki Google, Google Grafika i map Google (2018, https://sparktoro.com/blog/2018-search-market-share-myths-vs-realities-of-google-bing-amazon-facebook-duckduckgo-more/).
  • Ponad 50% marketerów twierdzi, że rankingi słów kluczowych i ruch organiczny to najważniejsze sposoby mierzenia sukcesu ich strategii SEO (2021, https://www.hubspot.com/marketing-statistics).
  • 71% marketerów twierdzi, że używanie strategicznych słów kluczowych było ich najważniejszą strategią SEO (2021, https://www.hubspot.com/marketing-statistics).
  • Strona internetowa jest kanałem nr 2 wykorzystywanym w marketingu, zaraz za mediami społecznościowymi. (2021, https://www.hubspot.com/marketing-statistics).
  • 49% przedsiębiorców twierdzi, że inwestycja w pozycjonowanie sklepów i stron przynosi im największy zwrot z inwestycji spośród wszystkich kanałów marketingu internetowego (2019, https://www.searchenginejournal.com/digital-marketing-channel-highest-roi/263757/#close).
  • Pozycjonwoanie przynosi o 1000% większy ruch niż działania organiczne w mkediach społecznościowych (2019, https://videos.brightedge.com/research-report/BrightEdge_ChannelReport2019_FINAL.pdf),
  • Strona internetowa, która znajduje się na pozycji top1 na jedną frazę, zajmuje pozycje w topo10 na 1000 innych słów kluczowych (2017, https://ahrefs.com/blog/also-rank-for-study/).
  • Strony z wieloma linkami zwrotnymi zajmują wyższą pozycję niż strony, które nie mają tak wielu linków zwrotnych. W rzeczywistości wynik nr 1 w Google ma średnio 3,8 razy więcej linków zwrotnych niż pozycje od 2 do 10 (2020, https://backlinko.com/search-engine-ranking).

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce

Wnioski: Warto poświęcić czas i środki na inwestycję w pozycjonowanie stron i sklepów, a następnie śledzić widoczność oraz ruch i konwersje z kanału wyników organicznych. Wysokie pozycje (najlepiej w top3) są w stanie wygenerować duży ruch w witrynie i przyczynić się do przyciągnięcia użytkowników i poprawy wyników finansowych. W ocenie efektywności kampanii SEO warto wziąć pod uwagę także takie elementy jak liczba i jakość linków przychodzących.

Źródło danych: https://www.sistrix.com/wp-content/uploads/2020/07/


Statystyki KPI w content marketingu

Dlaczego warto realizować działania content marketingowe i jak to robić? Jak śledzić efektywność treści? Na te pytania mogą odpowiedzieć statystyki dotyczące marketingu treści na stronach internetowych.

  • Firmy, które prowadzą blog, uzyskują o 55% większy ruch na swoich stronach internetowych (2021, https://blog.hubspot.com/blog/tabid/6307/bid/5014/study-shows-business-blogging-leads-to-55-more-website-visitors.aspx).
  • Przeciętny wynik w top10 Google zawiera treść opiewającą na 1447 słów (2020, https://backlinko.com/search-engine-ranking).
  • Firmy, które prowadzą blogi, mają o 434% więcej zaindeksowanych stron od tych firm, które bloga nie prowadzą (2021, https://blog.hubspot.com/blog/tabid/6307/bid/5014/study-shows-business-blogging-leads-to-55-more-website-visitors.aspx).
  • 51% firm inwestujących w content marketing codziennie publikuje nowe treści (2018, https://themanifest.com/content-marketing/blog/how-businesses-use-content-marketing).
  • Najpopularniejsze formaty treści na blogach to artykuły instrukażowe (77%), artykuły informacyjny i trenduy (49%) oraz przewodniki i e-booki (47%; 2019, https://www.statista.com/statistics/314422/blogging-format-content/).
  • 56% specjalistów ds. marketingu twierdzi, że treści blogowe są skuteczne, a 10%, że to najbardziej efektywna forma marketingu (2022, https://www.semrush.com/blog/content-marketing-statistics/).
  • Najskuteczniejsze formy marketingu treści to treści video oraz posty na blogu (2022, https://www.semrush.com/blog/content-marketing-statistics/).

Wnioski: Jak weryfikować efektywność marketingu? Przede wszystkim zwróć uwagę, jakie typy treści faktycznie prpzyciąŋają uwagę użytkowników. Poświęć czas na ocenę swojego bloga w odniesieniu do działań konkurencji, określ najskuteczniejszą długość wpisów blogowych i podejmowaną tematykę. Zwróć także uwagę na wykorzystywane słowa kluczowe i wpływ contentu na zaangażowanie użytkowników. Zobacz więcej wskazówek, jak weryfikować skuteczność treści.

Źródło danych: State of Content Marketing 2022 Global Report - Semrush

Źródło danych: State of Content Marketing 2022 Global Report - Semrush


Statystyki KPI dla kampanii Google Ads

Jak stworzyć skuteczną kampanię Google Ads i co oznacza pojęcie skutecznej kampanii reklamowej w Google? Sprawdźmy, co o Google Ads dla sklepów i stron internetowych mówią statystyki.

  • 26% ruchu w witrynach e-commerce pochodzi z kampanii Google Ads (2016, https://www.wolfgangdigital.com/uploads/general/eComKPI2016-Public2.pdf).
  • W przypadku fraz z długim ogonem, skupionych na konwersjach, trzy pierwsze płatne wyniki w Google generują 46% kliknięć (2021-2022, https://www.powertraffick.com/ppc-trends-and-statistics).
  • Średni koszt kliknięcia w kampaniach Google Ads waha się od 2 do 4 dolarów (2022, https://www.wordstream.com/blog/ws/2022/05/18/search-advertising-benchmarks#cpc).
  • Średni współczynnik klikalności (CTR) w Google Ads wynosi 3,17% dla sieci wyszukiwania i 0,46% dla sieci reklamowej (2022, https://ppcprotect.com/ppc-statistics/).
  • 65% użytkowników zoprientowanych na zakup deklaruje, że klika w reklamy (2021-2022, https://www.wordlead.com/facts/ppc-statistics-adwords-trends/).
  • Średni współczynnik konwersji w reklamach w sieci wyszukiwania Google Ads wynosi 3,75% (2022, https://www.wordstream.com/blog/ws/2016/02/29/google-adwords-industry-benchmarks).
  • Reklamy produktowe Google Zakupy generują 85,3% wszystkich kliknięć w reklamach Google Ads (2018, https://www.smartinsights.com/digital-marketing-strategy/the-rise-of-google-shopping).
  • 70% użytkowników kontaktuje się z firmami za pośrednictwem reklamy na połączenia w Google Ads (2022, https://www.powertraffick.com/google-ads-statistics).

Wnioski: Chcesz ocenić efektywność kampanii Google Ads? Jeśli zależy Ci na bazowaniu na statystykach, skup się na takich elementach, jak koszt kliknięcia oraz współczynnik konwersji. To te wskaźniki w dużej mierze decydują o skuteczności i opłacalności kampanii reklamowej.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


Statystyki KPI w e-commerce

Chcesz wiedzieć, jak Twój biznes e-commerce prezentuje się na tle średnich wyników w branży? Poznaj statystyki dotyczące sklepów internetowych. Pamiętaj jednak, że dane powinieneś interpretować z uwzględnieniem branży, w której działasz.

  • Średnio 80% koszyków w e-commerce jest porzucanych (2022, https://www.oberlo.com/statistics/shopping-cart-abandonment-rate).
  • Średnio tylko 1,62% wizyt w e-commerce kończy się zrealiowaniem transkacji (2021-2022, https://www.oberlo.com/statistics/average-ecommerce-conversion-rate).
  • Wysokie koszty dodatkowe (dostawa, podatki) stanowią główną przyczynę porzucania koszyków w e-commerce przez użytkowników (2022, https://baymard.com/lists/cart-abandonment-rate).
  • Długi czas ladowania strony sklepu na urządzeniu mobilnym zwiększa współczynnik odrzuceń aż o 32% (2016, https://www.thinkwithgoogle.com/marketing-resources/data-measurement/mobile-page-speed-new-industry-benchmarks).
  • Średni współczynnik konwersji w sklepach internetowych w 2019 roku wyniósł 2,72% (https://prosperitymedia.com.au/the-most-relevant-cro-statistics-for-your-business/).
  • Średni współczynnik odrzuceń dla biznesów e-commerce wynosi 46% (2021, https://www.gorocketfuel.com/the-rocket-blog/whats-the-average-bounce-rate-in-google-analytics/).

Wnioski: Jak widać, w biznesie e-commerce szczególnie ważne jest zadbanie o jak najlepszy UX i optymalizację konwersji. Z badań wynika, że wielu użytkowników zwraca uwagę na komfort korzystania z witryny. Jeśli chcesz ocenić skuteczność działań marketingowych dla sklepu, zwróć uwagę na średni współczynnik konwersji w swojej branży, określ czas ładowania strony. Pamiętaj też, że wiele sklepóœ boryka się z trudnościami w zakresie pozyskania klienta i generuje wysoki współczynnik odrzuceń i niski współczynnik konwersji. To normalne, ale warto zainwestować w działania SXO i optymalizację konwersji, by ograniczyć liczbę utraconych koszyków.

Źródło danych: https://baymard.com/lists/cart-abandonment-rate)


Statystyki KPI dla optymalizacji konwersji

Optymalizacja konwersji to jeden z najważniejszych elementów mających wpływ na opłacalność marketingu internetowego i zwrot z inwestycji w pozycjonowanie strony, reklamę Google Ads i inne działania. O jakie elementy strony warto zadbać, by poprawić współczynnik konwersji? Sprawdźmy informacje płynące ze statystyk.

  • 25% najlepszych witryn ma współczynniki konwersji na poziomie co najmniej 5,31%, a 10% najlepszych może pochwalić się współczynnikami konwersji wynoszącymi 11% lub więcej. To prawie 5 razy więcej niż średnia (2017, aktualizowane, https://www.wordstream.com/blog/ws/2017/08/02/conversion-rate-statistics.
  • Każda kolejna sekunda ładowania strony sprawia, że współczynnik konwersji spada o 7% (2020, https://backlinko.com/search-engine-ranking).
  • Obecność nagrań wideo na stronach docelowych może zwiększyć współćzynnik kownersji aż o 15% (2020, https://prosperitymedia.com.au/the-most-relevant-cro-statistics-for-your-business).

Wnioski: W zakresie optymalizacji konwersji warto zwrócić uwagę na różne elementy, zwłaszcza na wielkość współczynnika konwersji oraz współczynnika odrzuceń. Zadbaj o to, by współczynnik konwersji w sklepie był wyższy od średniego w Twojej branży. Jak to zrobić? Więcej pomysłów na optymalizację konwersji znajdziesz w artykułach:

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


Statystyki KPI dla marketingu wideo

Coraz częściej treści na stronach internetowych przybierają formę wideo. Czy słusznie i czy ta forma marketingu internetowego faktycznie przynosi realne korzyści? Sprawdźmy, co o marketingu w formie wideo mówią statystyki i badania:

  • 70% użytkowników deklaruje, że dokonało zakupu produktu po obejrzeniu filmu na jego temat na YouTube (2020, https://blog.google/products/ads/new-ways-to-drive-action/).
  • 78% użytkowników twierdzi, że obejrzenie filmu przekonało ich do pobrania oprogramowania lub zakupu produktu (2022, https://www.wyzowl.com/video-marketing-statistics/).
  • 96% użytkowników obejrzało film instruktażowy, by dowiedzieć się więcej o produkcie (2022, https://www.wyzowl.com/video-marketing-statistics/).

Wnioski: Warto wdrożyć wideo marketing do strategii promocji swojej firmy, ponieważ dzięki niemu możesz zwiększyć współczynnik konwersji i zachęcić użytkowników do zakupu i skorzystania z oferty.


Statystyki KPI dla reklamy Facebook Ads

Prowadzisz kampanie Facebook Ads? Oceń ich skuteczność, bazując na statystykach reklamy w mediach społecznościowych:

  • Średni koszt 1000 wyświetleń reklamy w Facebook Ads wynosi 13,59 USD (2022, https://revealbot.com/facebook-advertising-costs).
  • Średni współczynnik CTR dla wszystkich reklam na Facebooku wynosi 0,93% (2022, https://www.wordstream.com/blog/ws/2017/02/28/facebook-advertising-benchmarks)
  • Średni współczynnik konwersji w reklamach na Facebooku wynosi 9,21% dla wszystkich branż (2022, https://www.wordstream.com/blog/ws/2017/02/28/facebook-advertising-benchmarks).

Wnioski: Oceniając efektywność kampanii Google w oparciu o statystyki, przede wszystkim weź pod uwagę średni koszt kliknięcia, koszt wyświetlenia reklamy oraz średni współczynnik konwersji. Jeśli Twoje dane są lepsze niż średnia, to świetnie - oznacza to, że dobrze optymalizujesz kampanie i skutecznie docierasz do zainteresowanych odbiorców.

Średni współczynnik konwersji w Facebook Ads w zależności od branży, źródło danych: https://www.wordstream.com/blog/ws/2017/02/28/facebook-advertising-benchmarks


Podsumowanie

Statystyki i badania potwierdzają, że warto inwestować w marketing internetowy ze względu na jego dużą skuteczność. Dzięki działaniom promocyjnym online możesz skutecznie docierać do docelowych odbiorców, generować ruch i przychody w postaci zwrotu z inwestycji. Nie zwlekaj - przeanalizuj swoje kampanie promocyjne, uwzględniając najważniejsze wskaźniki i zobacz, jak Twoja witryna prezentuje się na tle średnich wyników w ogóle. Pamiętaj wziąć pod uwagę sytuację w swojej branży i nie brać statystyk za pewnik. Najważniejsze jest ciągłe testowanie efektywności działań na swojej stronie i ocena sytuacji biznesowej na przykład rok do roku.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.7
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 600 pozytywnych opinii w Google i 90 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Zamów 100% bezpłatny audyt + ebook
Umów się na 100% bezpłatny audyt Twojej strony + otrzymaj darmowy ebook "LinkedIn: tajniki skutecznego budowania marki"
Wyślij zapytanie
Wyślij
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Czy marketing internetowy działa? Sprawdź statystyki KPI!

Średnia ocen użytkowników4.98 na podstawie 68 głosów

UDOSTĘPNIJ