Jak sprawdzić SEO strony? 16 kluczowych wskaźników KPI SEO

Jak sprawdzic SEO strony 16 kluczowych wskaznikow KPI SEO
Spis treści

• Widoczność SERP

• Jak sprawdzić pozycjonowanie poprzez ruch na stronie?

• SEO a liczba konwersji

• Jak sprawdzić pozycjonowanie - wyświetlenia i kliknięcia

• ak sprawdzić pozycjonowanie za pomocą współczynnika CTR?

• Jak sprawdzić widoczność i ruch na frazy niebrandowe w pozycjonowaniu?

• Widoczność i ruch na frazy brandowe

• Liczba sesji organicznych w SEO

• Jak sprawdzić współczynnik odrzuceń / współczynnik zaangażowania?

• Średni czas trwania sesji w SEO

• Średnia liczba stron na sesję

• Odsetek użytkowników opuszczających stronę w SEO

• Jak sprawdzić czas ładowania strony w pozycjonowaniu?

• Jak sprawdzić linki zwrotne w pozycjonowaniu?

• ROI (zwrot z inwestycji) w SEO

• Podsumowanie

Nie wiesz, jak sprawdzić SEO strony? Chcesz się dowiedzieć, jak sprawdzić czy strona jest pozycjonowana poprawnie? Pomoże Ci w tym kierowanie się 16 kluczowymi wskaźnikami KPI dla SEO. Powinieneś je śledzić, jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na sukces w marketingu internetowym! 

 

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

1. Jak sprawdzić pozycjonowanie strony? Widoczność SERP

Jak sprawdzić pozycjonowanie (SEO) strony? Może w tym pomóc weryfikacja widoczności SERP. Jak to zrobić? W tym celu wykorzystaj Senuto, które pozwala zweryfikować liczbę fraz, na które witryna jest widoczna w top3, top10 i top50 organicznych wyników wyszukiwania. Jeśli liczba fraz w top3, top i top50 rośnie, pozycjonowanie strony jest skuteczne.

 

Widoczność TOP 10 w Senuto Źródło: Senuto

Widoczność SERP warto również sprawdzać wykorzystując Rank Tracker w Ahrefs. Sprawdź tam widoczność na główne słowa kluczowe, które wiążą się bezpośrednio z tym, czego szuka Twoja grupa docelowa. Tym razem nie skupiaj się na frazach typu long tail.

 

2. Jak sprawdzić pozycjonowanie poprzez ruch na stronie?

Jak sprawdzić pozycjonowanie? Ruch na stronie to także jeden z topowych wskaźników KPI. Odnosi się on do szacowanej miesięcznej liczby użytkowników, którzy pojawiają się na Twojej stronie, dzięki organicznym wynikom wyszukiwania. Jest wiele narzędzi, które pozwalają weryfikować to KPI, ale nie wszystkie podają dokładne wyniki. Ruch na stronie można analizować dzięki takim narzędziom jak na przykład Ahrefs czy SEMrush i Semstorm. Jednak wyniki podawane przez te narzędzia są szacowane na podstawie liczby fraz, na które strona jest widoczna. To przydatne do analizy, by poznać orientacyjne dane, jednak chcąc poznać realne wyniki ruchu na stronie, należy wykorzystać Google Analytics i zweryfikować tam ruch z wyników organicznych. Jest to jednak możliwe jedynie w przypadku własnej strony.

 

Wskaźniki ruchu z wyników organicznych w Google Analytics. Źródło: Google Analytics

 

3. Jak sprawdzić SEO (pozycjonowanie)? SEO a liczba konwersji

Jednym z niezawodnych sposobów na to, jak sprawdzić pozycjonowanie (SEO), jest śledzenie konwersji organicznych. Są to na przykład sprzedaż produktu, zapisy do newslettera, subskrypcje itp. Wysoka liczba konwersji oznacza, że Twoje działania przynoszą zamierzony efekt. Aby prawidłowo określić efektywność działań, warto zrobić zestawienie porównawcze aktualnych wyników ze średnimi wynikami konwersji z trzech miesięcy sprzed rozpoczęciem kampanii. Konwersje można mierzyć za pomocą Google Analytics. Dowiesz się tam, które strony wspierają konwersję, jakie podstrony odwiedził użytkownik przed realizacją celu, a także jaką wartość konwersji przynosi aktualny ruch w witrynie. Poznasz również swoich użytkowników - czy chętniej kupują z komputera czy urządzeń mobilnych? Czy częściej kupują mężczyźni czy kobiety? To bardzo ważny i przydatny wskaźnik KPI dla SEO, który pozwala sprawdzić pozycjonowanie strony.

 

Jak mierzyć wyniki konwersji w GA? Źródło: Google Analytics

 

4. Jak sprawdzić pozycjonowanie - wyświetlenia i kliknięcia

Aby wiedzieć, jak sprawdzić pozycjonowanie strony, warto również wykorzystać Google Search Console. To narzędzie pozwoli sprawdzić, jak Twoja strona (konkretny adres URL) radzi sobie w wynikach organicznych Google. Czy dana strona wyświetla się w ogóle w organicznych wynikach wyszukiwania, a jeśli tak, to na jakie frazy? Czy użytkownicy chętnie klikają w adres widoczny w organicznych wynikach wyszukiwania? Jeśli wyświetleń jest niewiele, to prawdopodobnie powinieneś zainwestować w skuteczne pozycjonowanie sklepu lub strony. Jeśli liczba wyświetleń jest wysoka, ale kliknięć w link niewiele, popracuj nad treścią title oraz description dla danej podstrony. Sprawdź, jak przygotować skuteczne title i description.

Jak sprawdzić pozycjonowanie strony? Aby zweryfikować widoczność SERP, warto również wykorzystać narzędzie Organic Research w SEMrush. Sprawdzisz tam, jak zmieniła się widoczność strony dla wszystkich zindeksowanych słów kluczowych, w tym również tych na niższych pozycjach.

 

Chcesz lepiej zoptymalizować swoją stronę internetową?

 

5 . Jak sprawdzić pozycjonowanie za pomocą współczynnika CTR?

Jak sprawdzić SEO (pozycjonowani) strony? Sprawdź współczynnik klikalności, znany również jako współczynnik CTR, który mówi o tym, ile osób decyduje się kliknąć w adres Twojej witryny w organicznych wynikach wyszukiwania. Innymi słowy jest to wskaźnik, który pozwoli Ci zrozumieć, czy stosowane przez Ciebie meta title oraz meta descriptions są skuteczne w odniesieniu do konkretnego zapytania. Ten współczynnik pomoże Ci również określić, jak skuteczna jest Twoja strategia SEO. CTR dla wyników organicznych można sprawdzić w Google Search Console dla wybranego adresu.

 

Jak sprawdzić pozycjonowanie? Wyświetlenia i kliknięcia strony w Google Search Console. Źródło: Google Search Console

Sprawdź 12 sposobów na to, by poprawić współczynnik CTR w Google Ads.

 

6. Jak sprawdzić widoczność i ruch na frazy niebrandowe w pozycjonowaniu?

Google Search Console pozwala także na wykluczenie wyszukiwań związanych z marką i przyjrzenie się bezpłatnym kliknięciom dla haseł niebrandowych. Dlaczego to tak ważne? Ponieważ pozwala sprawdzić skuteczność pozycjonowania wśród nowych użytkowników, którzy wcześniej nie mieli okazji poznać Twojej firmy i oferty. Chcąc sprawdzić te wskaźniki, postępuj według poniższych wskazówek:

 1. Przejdź do Raportu skuteczności;
 2. Naciśnij przycisk “+Nowy”, gdzie możesz odfiltrować swoją markę, wybierając „Zapytania nie zawierające”;
 3. Wprowadź nazwę marki oraz możliwe jej odmiany)
 4. Sprawdź wyniki i dowiedz się, jak działa ruch niezwiązany z marką.

Aby przeanalizować wyniki z wybranego okresu, na przykład miesiąc do miesiąca lub rok do roku, należy kliknąć na datę umieszczoną u góry ekranu, a następnie wybrać „porównaj” i zaznaczyć konkretny przedział czasowy. Sprawdź, dlaczego Twojej strony nie ma w Google i jak pozycjonować się na frazy brandowe.

 

7. Jak spraedzić pozycjonowanie? Widoczność i ruch na frazy brandowe

Nie wiedząc, jak sprawdzić SEO (pozycjonowanie) strony, można w prosty sposób źle zrozumieć wyniki podawane w narzędziach. Pamiętaj, by sprawdzać zarówno słowa związane z marką, jak i słowa niebrandowe. Ruch brandowy pokaże Ci, ile osób kojarzy już Twoją markę - to znakomita miara sukcesu. Jest to ruch napędzany przez polecenia oraz skuteczność zastosowanej reklamy, którą klienci zapamiętali. Z kolei ruch niezwiązany z marką to najprawdopodobniej efekty pozycjonowania - użytkownicy trafili na Twoją stronę, wpisując w wyszukiwarce wybrane słowo związane z produktem lub usługą.

 

8. Jak sprawdzić pozycjonowanie? Liczba sesji organicznych w SEO

Jak sprawdzić pozycjonowanie? Kluczowym wskaźnikiem dla strategii SEO może być również wzrost liczby sesji organicznych. Jeżeli zauważysz wzrost wyświetleń organicznych na stronie, możesz się spodziewać również wzrostu liczby sesji. Wyświetlenia powodują ruch, który może zmienić się w konwersję. W związku z tym zwiększona liczba sesji organicznych to naprawdę ważny wskaźnik KPI SEO. Jak to sprawdzić? Polecamy wykorzystać w tym celu Google Analytics, możesz to zrobić przechodząc kolejno przez zakładki Pozyskiwanie > Cały ruch > Kanały.

 

9. Jak sprawdzić współczynnik odrzuceń / współczynnik zaangażowania?

Polecamy również śledzić zaangażowanie użytkowników na stronie i dopasowanie zawartości strony do potrzeb i oczekiwań użytkowników. Dotychczas można było je sprawdzić, weryfikując współczynnik odrzuceń. Jeżeli współczynnik odrzuceń dla Twojej strony był wysoki, mogło to oznaczać, że treść jest nieodpowiednio skonstruowana i wymaga optymalizacji lub edycji. W innym wypadku nie przyniesie Ci oczekiwanej konwersji.

 

Jak sprawdzić pozycjonowanie - współczynnik odrzuceń?

 • Przejdź do Google Analytics.
 • Przejdź do sekcji Zachowanie.
 • Przejdź do sekcji Zawartość witryny.
 • Przejdź do sekcji Wszystkie strony.

 

Jak sprawdzić współczynnik odrzuceń? źródło: Google Analytics 

W nowej wersji Google Analytics - GA 4 - współczynnik odrzuceń na początku został zastąpiony przez “Współczynnik zaangażowania”. Zaangażowana sesja jest definiowana jako sesja, w której użytkownik:

 • spędził co najmniej 10 sekund w witrynie/aplikacji,
 • wyświetlił co najmniej 2 ekrany/strony,
 • dokonał konwersji.

Ostatecznie, na skutek aktualizacji z lipca 2022 współczynnik odrzuceń został dodany do Ga4. Jeśli współczynnik zaangażowania wynosi 85%, to oznacza to, że 85% wszystkich sesji spełnia co najmniej jeden z powyższych warunków. Jeśli od 100% odejmiesz wartość współczynnika zaangażowania, otrzymasz wartość współczynnika odrzuceń w GA4.

 

Zastanawiasz się nad wdrożeniem SEO?

 

10. Jak sprawdzić pozycjonowanie? Średni czas trwania sesji w SEO

Kolejnym z kluczowych wskaźników KPI dla SEO jest średni czas, który spędzają użytkownicy na Twojej witrynie. Zwróć uwagę nie tylko na czas trwania wizyty na całej witrynie, ale również na poszczególnych stronach. Zastanów się, jak możesz ten czas wydłużyć, jeżeli trwa zbyt krótko. Średni czas trwania sesji możesz śledzić w Google Analytics w sekcji Zachowanie > Zawartość witryny > Wszystkie strony. Jeśli średni czas trwania sesji jest wysoki, to Twoja strona jest angażująca, a treści i zawartość interesujące i przydatne dla użytkownika. Jeśli czas trwania sesji jest krótki, to być może trzeba lepiej dopasować content do oczekiwań potencjalnych klientów lub poprawić linkowanie wewnętrzne.

 

11. Jak sprawdzić SEO? Średnia liczba stron na sesję

To prosty wskaźnik, który pomoże Ci zrozumieć proces działania i potrzeby użytkowników. Dowiesz się dzięki niemu, ile stron odwiedzają użytkownicy podczas wizyty w Twojej witrynie, a także ile razy wracają do tej samej strony. Uzyskane wyniki będą świadczyć o tym, jak dobrze zbudowana jest Twoja strona, jak złożoną ma architekturę i czy zaspokaja potrzeby użytkowników. Jeżeli użytkownicy szybko opuszczają Twoją stronę, może to świadczyć o tym, że jest nieintuicyjna. Natomiast, jeżeli spędzają na niej dużo czasu, lecz nie przekłada się to na konwersję - zastanów się nad stosowniejszym CTA lub przeanalizowaniem oferty konkurencji.

 

12. Jak sprawdzić błędy indeksowania w pozycjonowaniu?

Na to, czy pozycjonowanie strony internetowej będzie przynosiło zamierzone skutki, mają również wpływ błędy indeksowania. Jak je sprawdzić? Analizę ewentualnych problemów z zasięgiem może przeprowadzić w Google Search Console. Możesz tam znaleźć informację między innymi o takich błędach jak:

 • Błędy serwera 5xx;
 • Błędy 4xx;
 • Anomalie indeksowania;
 • Strony z metatagiem robots noindex;
 • Zduplikowane adresy URL;
 • Strona zablokowany przez plik robots.txt.

Błędy indeksowania mogą być spowodowane na przykład błędem serwera, jeżeli Googlebot nie może komunikować się z serwerem DNS lub gdy upłynął limit czasu wybranego żądania. Błędy indeksowania mogą również się pojawiać na poziomie adresu URL, gdy dana witryna już nie istnieje lub ma długi łańcuch przekierowań. Obserwowanie problemów z indeksacją pozwoli na odpowiednio szybką reakcję.

Zobacz inne błędy techniczne, które mogą się pojawić w sklepie internetowym.

 

13. Odsetek użytkowników opuszczających stronę w SEO

Jak sprawdzić pozycjonowanie i jego skuteczność? Weryfikuj, dlaczego i kiedy Twoi klienci opuszczają stronę. Ważne, żeby pamiętać, że samo opuszczenie witryny nie musi być z góry uznawane za negatywne działanie. Może ono następować np. po zrealizowaniu zakupu produktu lub zapisaniu się do newslettera. Jeśli jednak wielu użytkowników decyduje się zamknąć stronę przed zrealizowaniem konwersji, może to oznaczać, że warto zadbać o poprawę funkcjonalności strony lub oferowanej treści.

 

Jak sprawdzić pozycjonowanie i odsetek użytkowników opuszczających stronę?

Takie informacje możesz znaleźć w Google Analytics, przechodząc do sekcji Zachowania > Zawartość witryny > Strony wyjścia. Raport będzie uzupełniony o informacje dotyczące liczby wejść oraz wskaźnika wyjść w ujęciu procentowym. To świetny sposób na to, jak sprawdzić czy strona jest pozycjonowana skutecznie.

 

14. Jak sprawdzić czas ładowania strony w pozycjonowaniu?

Jak sprawdzić pozycjonowanie? Jeśli zależy Ci na skuteczności SEO, pamiętaj o tym, by weryfikować czas ładowania się Twojej strony internetowej. Zakłada się, że optymalny czas wczytywania się witryny nie powinien przekraczać trzech sekund. Oczywiście, wynik będzie różnić się w zależności od tego, jak zbudowana jest strona, jaką ma treść. Dlatego należy mieć zawsze na uwadze to, że każde nadprogramowa sekunda ładowania się strony wiąże się z ryzykiem zwiększonego współczynnika odrzuceń. Niestety, gdy czas ładowania wzrasta z jednej sekundy do siemiu sekund, ryzyko odrzucenia wrasta aż o 113% (https://www.searchenginejournal.com/google-new-industry-benchmarks-mobile-page-speed/187777/#close). Każda zmiana na stronie - nowe zdjęcie, inny układ witryny itp. - wpływają na jej szybkość.

Jeśli chcesz sprawdzić, jak szybko wczytuje się Twoja strona, skorzystaj z narzędzia GTMetrix lub PageSpeed Insights. Dzięki temu uzyskasz nie tylko informację o czasie wczytywania witryny, ale również zdobędziesz rekomendacje zmian do wprowadzenia, aby przyspieszyć pracę na stronie. Twoja strategia SEO wiele na tym zyska!

Sprawdź w naszym artykule, jak skutecznie zwiększyć szybkość ładowania strony.

 

15. Jak sprawdzić linki zwrotne w pozycjonowaniu?

Nie wiesz, jak sprawdzić SEO strony? Warto przyłożyć dużą wagę do wskaźnika linków zwrotnych, ponieważ jest jednym z trzech najważniejszych czynników rankingowych Google. Chcąc uzyskać wysokie wyniki SEO nie powinno się o tym zapominać. Dla lepszych wyników pozycjonowania strony polecamy mierzyć:

 • Całkowitą liczbę linków zwrotnych;
 • Całkowitą liczbę domen odsyłających;
 • Liczbę łączy utraconych;
 • Liczba zdobytych linków;
 • Toksyczne linki;
 • Tempo przyrostu linków.

Dane na temat linków zwrotnych można uzyskać w Ahrefs w narzędziu Site Explorer.

 

Zależy Ci na szybkim dotarciu do nowych odbiorców?

 

16. Jak spradzić pozycjonowaniu? ROI (zwrot z inwestycji) w SEO

Jaki jest cel działań SEO? W przypadku większości firm głównym celem jest maksymalne zwiększenie zwrotu z inwestycji, dlatego ROI należy bezapelacyjnie uznać za jeden z najważniejszych wskaźników KPI SEO. Jak sprawdzić pozycjonowanie i jak obliczyć ROI? Możesz mierzyć ROI na podstawie swojej inwestycji w SEO i przychodu zwróconego z kanału. Pierwszym krokiem będzie obliczenie całej zainwestowanej kwoty. Następnie podziel przychody przez całkowitą inwestycję, aby uzyskać prawdziwy zwrot z inwestycji.

Warto zdefiniować swój cel pod względem ROI i mierzyć wyniki - ewentualne wzrosty i spadki. Należy jednocześnie przy tym pamiętać, że na wymarzone wyniki zazwyczaj należy czekać. Zastanawiasz się, kiedy zobaczysz efekty pozycjonowania? Minimalny czas oczekiwania na zwrot z inwestycji waha się zwykle od sześciu do dwunastu miesięcy.

 

Jak sprawdzić SEO strony? Podsumowanie

Uważne śledzenie wskaźników KPI SEO pozwoli Ci na optymalizację swoich działań i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Nie musisz korzystać z każdego z nich, ale warto je mieć na uwadze. Pamiętaj, że aby zobaczyć wymarzone efekty pozycjonowania, strategia SEO nie może być przypadkowa. Wiesz już, jak sprawdzić pozycjonowanie strony internetowej, wykonaj więc adekwatną analizę i ciesz się efektami!

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak sprawdzić SEO strony? 16 kluczowych wskaźników KPI SEO

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 113 głosów

UDOSTĘPNIJ