Co to jest atrybut rel sponsored?

rel sponsored

Atrybut rel sponsored został wprowadzony, aby właściciele stron mogli jasno określać naturę reklamowych lub sponsorowanych linków. To jest szczególnie istotne z punktu widzenia etyki i przejrzystości działań online oraz optymalizacji SEO. Użycie tego atrybutu jest rekomendowane w sytuacjach, gdy za linkowanie stronie płacą lub oferują inne formy rekompensat, takie jak darmowe produkty czy usługi.

 

Atrybut rel sponsored - definicja

Atrybut rel sponsored jest stosowany w elemencie <a> kodu HTML. Służy do oznaczania hiperłączy, które zostały dodane jako część sponsorowanej współpracy. Atrybut sygnalizuje botom wyszukiwarek, że za umieszczenie linku na stronie przekazano rekompensatę finansową lub inną formę korzyści, taką jak dostarczenie produktów lub usług.
Atrybut rel sponsored jest istotny z punktu widzenia SEO. Wprowadzony przez Google w 2019 roku, ma na celu zwiększenie przejrzystości i etyki w publikowaniu treści sponsorowanych w internecie. Pozwala botom wyszukiwarek odróżnić linki sponsorowane od innych. To wpływa na skuteczność indeksowana.

 

Kiedy używać atrybutu rel sponsored?

Atrybut rel sponsored jest stosowany w przypadku linków, które zostały dodane jako część umowy sponsorowanej. Na jej podstawie reklamodawcy przekazano wartość materialną lub niematerialną w zamian za umieszczenie linku. Stosowanie tego atrybutu jest m.in.: zalecane:

 • w przypadku publikacji linków wynikających z bezpośrednich transakcji finansowych, takich jak płatne wpisy czy sponsorowane artykuły,
 • gdy linki są częścią kampanii reklamowej, w której zawarte są umowy z influencerami lub innymi twórcami treści, którzy otrzymują rekompensaty za promowanie produktów czy usług,
 • w kontekście recenzji produktów, za które recenzent otrzymał produkt za darmo.

 

Jakie korzyści przynosi stosowanie atrybutu rel sposored?

Wykorzystanie atrybutu rel sponsored może przynieść wiele korzyści. Zapewnia m.in.:

 • przejrzystość działań online - użycie atrybutu rel sponsored zwiększa przejrzystość relacji finansowych i reklamowych; to jest zgodne z oczekiwaniami użytkowników i zaleceniami regulacyjnymi dotyczącymi transparentności reklam,
 • ochronę reputacji reklamodacy - wykorzystanie atrybutu pomaga unikać potencjalnych kar od wyszukiwarek za ukrywanie natury reklamowej linków; niezastosowanie go może prowadzić do spadku pozycji strony w bezpłatnych wynikach wyszukiwania,
 • większe szanse na zbudowanie zaufania odbiorców - transparentność w sposobie linkowania buduje zaufanie użytkowników; to jest korzystne dla długoterminowej wartości marki i jej wiarygodności online.

 

Wpływ atrybutu rel sponsored na SEO

Użycie atrybutu rel sponsored ma istotne znaczenie dla strategii SEO i osiągania dobrych wyników w Google. Oto kilka ważnych aspektów:

 • Zarządzanie profilem linków - atrybut rel sponsored pozwala botom wyszukiwarek na odpowiednie klasyfikowanie linków. To wpływa na sposób, w jaki algorytmy oceniają i przetwarzają te linki. To ma kluczowe znaczenie dla utrzymania wysokiej jakości profilu linkowego strony.
 • Unikanie negatywnych praktyk SEO - zastosowanie atrybutu rel sponsored pomaga w ochronie przed negatywnymi działaniami SEO, takimi jak nieuczciwe praktyki linkowania, które mogą być penalizowane przez wyszukiwarki.
 • Dostosowanie działań do wytycznych wyszukiwarek - rekomendacje Google jasno określają, że linki sponsorowane powinny być oznaczane w sposób umożliwiający łatwą identyfikację ich natury.

 

Implementacja techniczna atrybutu rel sponsored

Aby zaimplementować atrybut rel sponsored w elemencie kodu HTML, należy dodać rel sponsored" do znacznika <a>, który definiuje hiperłącze. Oto podstawowa struktura:

 

<a href="https://example.com" rel="sponsored">przykładowy link sponsorowany</a>

 

Podstawowy link sponsorowany może mieć następującą strukturę:

 

<a href="https://example.com/product" rel="sponsored">Zobacz nasz nowy produkt</a>

 

W przypadku, gdy link wymaga dodatkowych oznaczeń, takich jak nofollow lub noopener, atrybuty rel można łączyć, rozdzielając je spacjami. Oto przykładowa struktura:

 

<a href="https://example.com/partner" rel="sponsored nofollow noopener">odwiedź naszego partnera</a>

 

Najczęstsze błędy podczas implementacji atrybutu rel sponsored

Podczas implementacji atrybutu rel sponsored mogą wystąpić niektóre z tych błędów:

 • Ominięcie atrybutu rel - jednym z częstych błędów jest nieoznakowanie linków sponsorowanych odpowiednim atrybutem rel. To może prowadzić do negatywnych konsekwencji SEO i naruszeń zasad wyszukiwarek.
 • Niepoprawne użycie atrybutu rel - używanie nieodpowiednich wartości w atrybucie rel, takich jak rel sponsored dla linków niekomercyjnych, może wprowadzać w błąd zarówno użytkowników, jak i roboty wyszukiwarek.
 • Nadużycie atrybutu rel sponsored - stosowanie tego atrybutu do wszystkich linków na stronie, bez względu na ich charakter, może zniekształcać profil linków i wpływać na wiarygodność strony.

 

Podsumowanie

Atrybut rel sponsored ma istotne znaczenie w strategii reklamowej. Umożliwia etyczne i przejrzyste zarządzanie sponsorowanymi linkami, co korzystnie wpływa na pozycjonowanie stron w bezpłatnych wynikach wyszukiwania i buduje zaufanie użytkowników. Systematyczny rozwój technologii wskazuje, że atrybuty rel takie jak rel sponsored będą nadal ewoluować, by dostosowywać się do nowych wyzwań i potrzeb w zakresie optymalizacji i transparentności działań online.

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Maria Błaszkowiak
Maria Błaszkowiak

Maria pierwsze kroki w marketingu stawiała na kursie podstaw SEO, copywritingu i content marketingu. W agencji widoczni zajmuje się pisaniem eksperckich artykułów z zakresu SEO, Google Ads i innych zagadnień związanych z marketingiem internetowym, które pomagają firmom osiągać cele biznesowe. W pracy wykorzystuje takie narzędzia jak np. Keyword Planner, Senuto, Google Analytcs 4 i Google Search Console.

Systematycznie poszerza wiedzę z obszaru marketingu, czytając artykuły branżowe na stronach m.in.. Search Engine Journal, MOZ, sprawny.maketing. Na bieżąco śledzi nowinki e-commerce na stronie Federacji e-commerce i sprzedaży na odległość (Fevad), w poszukiwaniu inspiracji do treści marketingowych.

Pasjonują ją możliwości AI i ich wpływ na marketing internetowy. Dlatego rozwija swoje kompetencje, pracując z różnymi narzędziami AI, np. ChatGPT, Gemini AI. Czyta publikacje dotyczące AI, np. na stronach Harvard Buissnes Review, HubSpot, by doskonalić swoje umiejętności i nadawać świeżości treściom.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest atrybut rel sponsored?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ