Co to jest atrybut rel ugc?

atrybut rel ugc

Atrybut rel ugc (User Generated Content) jest bardzo ważny dla algorytmów wyszukiwarek, które różnicują sposoby indeksowania i oceny wartości linków zewnętrznych. Informuje boty wyszukiwarek, że dany link prowadzi do strony zawierającej treści stworzone użytkowników. Zaleca się używanie go w przypadku linków umieszczonych na forach internetowych, w sekcjach komentarzy oraz na platformach, gdzie dominują treści tworzone przez użytkowników.

 

Atrybut rel ugc - definicja

Atrybut rel ugc to atrybut stosowany w elementach kodu HTML, takich jak <a>, <area> i <link>. Służy do oznaczania linków prowadzących do treści generowanych przez użytkowników (User Generated Content). Jest używany na stronach internetowych, aby poinformować wyszukiwarki, że dany link nie prowadzi do autorytatywnego źródła treści, lecz do materiału stworzonego przez użytkowników. Ten atrybut ma znaczenie w kontekście optymalizacji wyszukiwarek (SEO), gdyż wpływa na sposób, w jaki algorytmy wyszukiwarki oceniają wartość i wiarygodność linku, co może mieć bezpośredni wpływ na ranking strony w wynikach wyszukiwania.

 

Cel i funkcja atrybutu rel ugc

Atrybut rel ugc jest wykorzystywany w kodzie HTML do oznaczania hiperłączy, które prowadzą do treści generowanych przez użytkowników. Jego głównym celem jest dostarczenie wyszukiwarkom informacji o naturze linku. To pozwala na bardziej precyzyjne indeksowanie i ocenę wiarygodności linków na stronie internetowej.

 

Cel użycia atrybutu rel ugc

Atrybut rel ugc stosuje się głównie w kontekstach, gdzie treść na stronie jest dynamiczna i generowana przez użytkowników, takich jak:

 • komentarze,
 • fora dyskusyjne,
 • platformy społecznościowe.

Dzięki temu atrybutowi właściciele stron mogą wskazać algorytmom wyszukiwarek, że dane linki nie są redakcyjne ani bezpośrednio kontrolowane przez nich, co jest kluczowe dla utrzymania jakości i wiarygodności strony w oczach wyszukiwarek.

 

Wpływ atrybutu rel ugc na SEO

Atrybut rel ugc odgrywa istotną rolę w strategiach optymalizacji dla wyszukiwarek (SEO). Wysyłając sygnał do botów wyszukiwarek, że link prowadzi do treści generowanej przez użytkowników, może wpłynąć na sposób, w jaki ten link jest traktowany w procesie rankingowym. Algorytmy wyszukiwarek, takie jak Google, zwracają uwagę na ten atrybut przy ocenie wartości i autorytetu linków, co może wpływać na ogólny ranking strony. Linki oznaczone jako ugc są często traktowane jako mniej wartościowe w porównaniu do linków redakcyjnych. To ma na celu zapobieganie manipulacjom wynikami wyszukiwania poprzez nadużywanie linków generowanych przez użytkowników.

 

Porównanie atrybuty rel ugc z innymi atrybutami rel

Atrybut rel ugc różni się od innych atrybutów rel takich jak nofollow i sponsored, które również są wykorzystywane do informowania wyszukiwarek o charakterze linków na stronie internetowej. Każdy z nich ma swoje specyficzne zastosowania i implikacje dla SEO.

 

Różnice między atrybutami rel

 • atrybut rel ugc jest używany do oznaczania linków prowadzących do treści generowanych przez użytkowników, takich jak komentarze czy posty na forach; informuje to wyszukiwarki, że linki te mogą nie mieć takiej samej wiarygodności, jak treści kontrolowane przez właścicieli strony,
 • atrybut rel nofollow służy do oznaczania linków, dla których twórca strony nie chce przekazywać swojego autorytetu; jest to przydatne w sytuacjach, gdzie link prowadzi do źródła, które może być niezaufane lub mało znane, a także w przypadkach, gdy linki są wynikiem płatnych lub innych transakcyjnych umów,
 • atrybut rel sponsored jest stosowany, aby wskazać, że link jest częścią płatnej promocji lub innej formy sponsorowania; ten atrybut jest ważny dla utrzymania przejrzystości reklam i zapewnienia zgodności z wytycznymi wyszukiwarek dotyczącymi płatnych linków.

 

Wybór odpowiedniego atrybutu rel

Wybór między atrybutami ugc, nofollow i sponsored powinien być podyktowany charakterem linku oraz intencją jego umieszczenia:

 • atrybut rel ugc należy stosować dla linków pochodzących od użytkowników, zwłaszcza w sekcjach komentarzy, na forach dyskusyjnych czy innych platformach społecznościowych, gdzie treść jest tworzona przez użytkowników bez bezpośredniego nadzoru redakcyjnego,
 • atrybut rel nofollow należy wybrać dla linków, które mogą prowadzić do niezaufanych źródeł lub w sytuacjach, gdy nie chcesz wspierać strony docelowej swoim autorytetem strony źródłowej,
 • atrybut rel sponsored należy zastosować dla wszystkich linków, które są wynikiem reklamy, sponsorowania lub innych komercyjnych umów, aby jasno określić naturę tych linków zarówno dla użytkowników, jak i algorytmów wyszukiwarek.

 

Znaczenie atrybuty rel ugc dla strategii marketingowej

Atrybut rel ugc ma ogromne znaczenie dla strategii marketingowej. Oto kilka ważnych aspektów:

Wpływ atrybutu rel ugc na widoczność w bezpłatnych wynikach wyszukiwania

Stosowanie atrybutu rel ugc informuje wyszukiwarki, że dany link prowadzi do treści stworzonych przez użytkowników. To może wpłynąć na ocenę wiarygodności i jakości linków na stronie. Wysokiej jakości treści generowane przez użytkowników, odpowiednio oznaczone, mogą poprawić widoczność strony w wynikach wyszukiwania, podczas gdy nieoznaczone mogą być traktowane jako potencjalnie niskiej jakości lub spam, co negatywnie wpływa na ranking strony.

 

Wskazówki dotyczące optymalizacji atrybutu rel ugc

Właściciele stron internetowych i twórcy treści, którzy chcą efektywnie zarządzać swoją obecnością online powinni znać sprawdzone wskazówki optymalizacji atrybutu ugc. Są to m.in.:

 • Dokładna identyfikacja i oznaczanie -twórcy treści powinni dokładnie identyfikować wszelkie linki prowadzące do treści generowanych przez użytkowników i stosować atrybut rel ugc w celu ich odpowiedniego oznaczenia. To pomaga w utrzymaniu przejrzystości dla wyszukiwarek i użytkowników.
 • Monitorowanie i moderacja treści generowanych przez użytkowników oraz aktualizowanie oznaczeń linków może przyczynić się do poprawy jakości strony. Usuwanie lub aktualizowanie linków prowadzących do niskiej jakości treści może zapobiec potencjalnym problemom z rankingiem.
 • Informowanie użytkowników o standardach i oczekiwaniach dotyczących tworzonych treści może prowadzić do wyższej jakości materiałów. To z kolei może korzystnie wpłynąć na SEO. Wysokiej jakości treści użytkowników, odpowiednio oznaczone atrybutem rel ugc, mogą być wartościowym atutem dla strony.
 • Regularna analiza efektów stosowania atrybutu rel ugc i dostosowywanie strategii SEO na podstawie zmian w algorytmach wyszukiwarek pozwoli na utrzymanie lub poprawę pozycji strony w wynikach wyszukiwania.

 

Podsumowanie

Atrybut rel ugc służy do oznaczania linków prowadzących do treści generowanych przez użytkowników. Jego odpowiednie stosowanie wpływa na SEO, pomagając w odróżnianiu autorytatywnych treści od tych mniej wiarygodnych. Dla właścicieli stron i twórców treści, zrozumienie i właściwe wykorzystanie tego atrybutu jest niezbędne do optymalizacji widoczności i rankingów w wynikach wyszukiwania. Efektywne zarządzanie atrybutem rel ugc może zapewnić lepsze pozycjonowanie strony, podnosząc jej autorytet i wiarygodność w oczach algorytmów oraz użytkowników.

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Maria Błaszkowiak
Maria Błaszkowiak

Maria pierwsze kroki w marketingu stawiała na kursie podstaw SEO, copywritingu i content marketingu. W agencji widoczni zajmuje się pisaniem eksperckich artykułów z zakresu SEO, Google Ads i innych zagadnień związanych z marketingiem internetowym, które pomagają firmom osiągać cele biznesowe. W pracy wykorzystuje takie narzędzia jak np. Keyword Planner, Senuto, Google Analytcs 4 i Google Search Console.

Systematycznie poszerza wiedzę z obszaru marketingu, czytając artykuły branżowe na stronach m.in.. Search Engine Journal, MOZ, sprawny.maketing. Na bieżąco śledzi nowinki e-commerce na stronie Federacji e-commerce i sprzedaży na odległość (Fevad), w poszukiwaniu inspiracji do treści marketingowych.

Pasjonują ją możliwości AI i ich wpływ na marketing internetowy. Dlatego rozwija swoje kompetencje, pracując z różnymi narzędziami AI, np. ChatGPT, Gemini AI. Czyta publikacje dotyczące AI, np. na stronach Harvard Buissnes Review, HubSpot, by doskonalić swoje umiejętności i nadawać świeżości treściom.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest atrybut rel ugc?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ